Setari Cookie-uri

Topic pentru injuraturi si jigniri

cand o sa inveti sa vorbesti frumos poate o sa ti se raspunda la fel. pana una alta singura care a dat dovada de.... cum m-ai complimentat mai sus??? .... esti tu.

cruciadele au fost considerate "razboaiele sfinte ale crestinatatii"
fapt ce demonstreaza ca si crestinismul ca si islamul s-a impus si prin metode violente, ceea ce nu il situeaza din punct de vedere istoric si social cu nimic mai presus decat orice alta religie.

referirea la noul si vechiul testament iar ai inteles-o cum vrei tu...
una din repicile tale a fost ceva de genul:
eu pot sa le disociez pt ca isus a facut-o.

referindu-te la vechiul testament si al noul testament cand ti s-a spus ca biblia este formata in aceesi masura din noul testament cat si din vechiul testament.
fara vechiul testament nu ar exista noul testament ...asta daca reusesti sa bagi la tartacuta.... mesajul mesianic e transmis in vechiul testament... prin asteptarea lui mesia....
fara acea asteptare, noul testament nu ar fi existat ,in plus exista in noul testament (nu contradictii fata draga) referiri la vechiul testament...adica trimiteri ....,intelegi???ori trebuie sa iti desenez????

manipulatoare esti cand intelegi absolut numai ce vrei tu din ceea ce posteaza alti utilizatori ,cand nu dai importanta discutiei in general si te referi doar la ce anume vrei tu, cand conduci discutia in cu totul alta directie decat fagasul ei normal.....
vezi treaba cu limbajul folosit si definitiile tale despre prostie in viziunea ta ...etc etc etc si bla bla bla...


exemplu de la tine am luat (si recunosc unul prost rau de tot)
de a vedea in posturile tale numai ce ma "zgarie pe retina"
adica ... incapacitatea ta de a vedea ca cineva se joaca cu nervii tai ma distreaza.

si ca sa revin la oile mele.....
cum iti spuneam la inceput,modalitatea de raspandire a ambelor religii , islam si crestinism ,nu difera....


daca iti amintesti putin din urma cineva ti-a spus ca nu e nici una mai buna ca cealalta.... si de acolo discutia referitoare la cruciade.
uneori esti atat de becisnica in argumente incat ma faci sa rad la modul cat se poate de serios....



dandanaua_reloaded
Postat pe 19 Noiembrie 2008 21:47
De la: Kathara, la data 2008-11-19 21:02:37. Asa cum si teroristii cred ca mor pentru Allah, desi comit pacatul sinuciderii dupa cum le scrie in Coran. Serios, nu-i nimic greu de inteles aici!


Musulmanii care mor pentru Allah nu cred ca mor pentru el, ci chiar mor pentru el, fiindca fac ce scrie in Coran:


9:111 God hath purchased of the believers their persons and their goods; for theirs (in return) is the garden (of Paradise): they fight in His cause, and slay and are slain: a promise binding on Him in truth, through the Law, the Gospel, and the Qur'an: and who is more faithful to his covenant than God? then rejoice in the bargain which ye have concluded: that is the achievement supreme.(Beneficiile din viata de apoi pentru cei care vor lupta pentru Islam prin forta)


Daca in Coran mai zice si ca nu trebuie sa te sinucizi, nu mai conteaza.Mori sau nu pentru Allah? Asta conteaza!
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Noiembrie 2008 21:51
De la: wolfy, la data 2008-11-19 21:39:44

Ba da, ai spus acelasi lucru ca si mine fara sa vrei. A spune ca inchizitorii nu erau propovaduitori este egal cu a spune ca inchizitia nu se ocupa cu raspandirea crestinismului. Ceea ce a fost teza mea initiala.

In Tarile Romane nu a existat Inchizitia care sa arda oameni pe rug. Faptul ca existau oficii de prezervare acrestinismului, faptul ca ele purtau un nume sau altul in functie de biserica este irelevant in discutia de fata, deaorece inchizitia la care ne-am referit noi este cea clasica, care omora oameni fiindca ii considera eretici.



deci tu vrei sa ma pui sa iti desenez pana la urma,

a fi preot inseamna prin definitie a fi propovaduitor al religiei pe care o reprezinti .
inchizitorii erau preoti,oficiau slujbe la biserica, implicit transmiteau cuvantul Domnului catre altii,
sincer sunt antitalent la desen asa ca te rog sa te multumesti cu ce am scris,in plus ,

te anunt ca exista marturii istorice despre arderi pe rug....in tarile romane....
exista catolicism, existau inchizitori ...etc.

inca o data.... cu desenul stau rau de tot.




dandanaua_reloaded
Postat pe 19 Noiembrie 2008 21:51
De la: wolfy, la data 2008-11-19 21:51:32
De la: Kathara, la data 2008-11-19 21:02:37. Asa cum si teroristii cred ca mor pentru Allah, desi comit pacatul sinuciderii dupa cum le scrie in Coran. Serios, nu-i nimic greu de inteles aici!


Musulmanii care mor pentru Allah nu cred ca mor pentru el, ci chiar mor pentru el, fiindca fac ce scrie in Coran:


9:111 God hath purchased of the believers their persons and their goods; for theirs (in return) is the garden (of Paradise): they fight in His cause, and slay and are slain: a promise binding on Him in truth, through the Law, the Gospel, and the Qur'an: and who is more faithful to his covenant than God? then rejoice in the bargain which ye have concluded: that is the achievement supreme.(Beneficiile din viata de apoi pentru cei care vor lupta pentru Islam prin forta)


Daca in Coran mai zice si ca nu trebuie sa te sinucizi, nu mai conteaza.Mori sau nu pentru Allah? Asta conteaza!


daca o mai iei la puricat si pe kathara... asta chiar imi face seara.... mai plictisitoare....

dandanaua_reloaded
Postat pe 19 Noiembrie 2008 21:53
"inculta" mea prietena dandanica(ema) ,desi termina doar mate-fizica,preda istoria religiilor..

dupa cum se vede ,"elevii" au ce invata..
iar utilizatorii,trag concluzii
noapte buna, voua !!
pupici, doar pt prieteni si flori pt femei !!

Postat pe 19 Noiembrie 2008 21:54
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 21:47:08cand o sa inveti sa vorbesti frumos poate o sa ti se raspunda la fel. pana una alta singura care a dat dovada de.... cum m-ai complimentat mai sus??? .... esti tu.

cruciadele au fost considerate "razboaiele sfinte ale crestinatatii"
fapt ce demonstreaza ca si crestinismul ca si islamul s-a impus si prin metode violente, ceea ce nu il situeaza din punct de vedere istoric si social cu nimic mai presus decat orice alta religie.

referirea la noul si vechiul testament iar ai inteles-o cum vrei tu...
una din repicile tale a fost ceva de genul:
eu pot sa le disociez pt ca isus a facut-o.

referindu-te la vechiul testament si al noul testament cand ti s-a spus ca biblia este formata in aceesi masura din noul testament cat si din vechiul testament.
fara vechiul testament nu ar exista noul testament ...asta daca reusesti sa bagi la tartacuta.... mesajul mesianic e transmis in vechiul testament... prin asteptarea lui mesia....
fara acea asteptare, noul testament nu ar fi existat ,in plus exista in noul testament (nu contradictii fata draga) referiri la vechiul testament...adica trimiteri ....,intelegi???ori trebuie sa iti desenez????

manipulatoare esti cand intelegi absolut numai ce vrei tu din ceea ce posteaza alti utilizatori ,cand nu dai importanta discutiei in general si te referi doar la ce anume vrei tu, cand conduci discutia in cu totul alta directie decat fagasul ei normal.....
cezi treaba cu linbajul folosit si definitiile tale despre prostie in viziunea ta ...etc etc etc si bla bla bla...


exemplu de la tine am luat (si recunosc unul prost rau de tot)
de a vedea in posturile tale numai ce ma "zgarie pe retina"
adica ... incapacitatea ta de a vedea ca cineva se joaca cu nervii tai ma distreaza.

si ca sa revin la oile mele.....
cum iti spuneam la inceput,modalitatea de raspandire a ambelor religii , islam si crestinism ,nu difera....


daca iti amintesti putin din urma cineva ti-a spus ca nu e nici una mai buna ca cealalta.... si de acolo discutia referitoare la cruciade.
uneori esti atat de becisnica in argumente incat ma faci sa rad la modul cat se poate de serios....





Sati linistita, eu imi dau seama ca vrei sa te joci cu nervii mei, motiv pentru care ma abtin de la a te face cum meriti. Si meriti cuvantul de dictionar. Esti un exemplu perfect pentru el.

Crestinismul nu s-a impus prin cruciade, s-a impus prin propovaduire. Exemplele de impunere prin violenta sunt putine.

Violenta a existat si in cazul crestinismului, si in cazul Islamului.Numai ca in primul caz cei care au fost violenti se vor duce in iad deoarece au nesocotit religia lor, in cel de-al doilea cei care au fost violenti vor merge in rai, deoarece au facut ce le-a spus religia lor. Adica au omorat in numele lui Allah.

In legatura cu VT si Nt am inteles fix ce trebuia sa inteleg: anume ca dupa tine se imbina perfect. Fals. Au o baza comuna, dar in multe lucruri, care se intampla ele sa fie esentiale, se contrazic. Si ti-am dat doua exemple: evreii nu au voie sa manance porc, crestinii da. In Vt se spune ca te poti desparti de sotie, in Nt se spune ca nu ai voie sa faci asta, deoarece ce a unit Dumnezeu omul nu poate sa desparta.

Niciodata nu inteleg din posturile oamenilor altceva decat ce au vrut ei sa spuna. Stiu sa citesc un text. Asta e meseria mea. Tu pe de alta parte nu intelegi niciodata despre ce vorba. Tu tai din posturi pasajele relevante. Asta se numeste neintelegere si manipulare. Si o sa inchei prin a-ti spune ca inteligenta ta este extrem de scazuta.

De fapt nu stiu de ce imi pierd eu vremea cu cineva care vorbeste despre percepte crestine.
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:01
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 21:53:14
De la: wolfy, la data 2008-11-19 21:51:32
De la: Kathara, la data 2008-11-19 21:02:37. Asa cum si teroristii cred ca mor pentru Allah, desi comit pacatul sinuciderii dupa cum le scrie in Coran. Serios, nu-i nimic greu de inteles aici!


Musulmanii care mor pentru Allah nu cred ca mor pentru el, ci chiar mor pentru el, fiindca fac ce scrie in Coran:


9:111 God hath purchased of the believers their persons and their goods; for theirs (in return) is the garden (of Paradise): they fight in His cause, and slay and are slain: a promise binding on Him in truth, through the Law, the Gospel, and the Qur'an: and who is more faithful to his covenant than God? then rejoice in the bargain which ye have concluded: that is the achievement supreme.(Beneficiile din viata de apoi pentru cei care vor lupta pentru Islam prin forta)


Daca in Coran mai zice si ca nu trebuie sa te sinucizi, nu mai conteaza.Mori sau nu pentru Allah? Asta conteaza!


daca o mai iei la puricat si pe kathara... asta chiar imi face seara.... mai plictisitoare....



Nu o iau la puricat pe khatara. E prea desteapta pentru asta. Am facut numai o precizare.
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:02
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-19 21:54:33"inculta" mea prietena dandanica(ema) ,desi termina doar mate-fizica,preda istoria religiilor..

dupa cum se vede ,"elevii" au ce invata..
iar utilizatorii,trag concluzii
noapte buna, voua !!
pupici, doar pt prieteni si flori pt femei !!


Prietena ta este inculta si incapabila sa gandeasca. Asta pe langa faptul ca nu are principii si e josnica.

Prietena ta a terminat mate-fizica? Adica liceul la o c;lasa de mate-fizica, nu? Nu de alta dar stii ca facultatile de mate si de fizica sunt separate.
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:04
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 21:51:46
De la: wolfy, la data 2008-11-19 21:39:44

Ba da, ai spus acelasi lucru ca si mine fara sa vrei. A spune ca inchizitorii nu erau propovaduitori este egal cu a spune ca inchizitia nu se ocupa cu raspandirea crestinismului. Ceea ce a fost teza mea initiala.

In Tarile Romane nu a existat Inchizitia care sa arda oameni pe rug. Faptul ca existau oficii de prezervare acrestinismului, faptul ca ele purtau un nume sau altul in functie de biserica este irelevant in discutia de fata, deaorece inchizitia la care ne-am referit noi este cea clasica, care omora oameni fiindca ii considera eretici.



deci tu vrei sa ma pui sa iti desenez pana la urma,

a fi preot inseamna prin definitie a fi propovaduitor al religiei pe care o reprezinti .
inchizitorii erau preoti,oficiau slujbe la biserica, implicit transmiteau cuvantul Domnului catre altii,
sincer sunt antitalent la desen asa ca te rog sa te multumesti cu ce am scris,in plus ,

te anunt ca exista marturii istorice despre arderi pe rug....in tarile romane....
exista catolicism, existau inchizitori ...etc.

inca o data.... cu desenul stau rau de tot.






Nu m-ai inteles. Pentru mine propovaduitori sunt apostolii si ucenicii. Ei au raspandit crestinismul prin cuvant.Un preot nu se duce sa convinga el pe altii prin alte continente ca religia adevarata este crestinismul, el nu face altceva decat sa vegheze asupra turmei lui de credinciosi. Deci propovaduitorii se ocupa cu raspandirea religiei, preotii cu conservarea ei. Preotii nu trebuiau sa bata din poarta in poarta la pagani ca sa ii convinga sa treaca la crestinism, pe cand propovaduitorii da. Deci pentru mine un preot nu e un propovaduitor, cel putin nu intelesul strict pe care eu il dau cuvantului.

Daca in Tarile Romane au fost arsi pe rug oameni fiindca au fost eretici te rog sa vii cu date clare. Faptul ca spui ceva fara sa iti sustii spusele prin informatie este egal cu o din punct de vedere al unei dispute.

A short remeber:

De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 19:51:40despre inchizitie in sine ca forum care ajuta la pastrarea dogmelor bisericesti cred totusi ca nu vrei sa intelegi ca este de nedespartit de crestinism.inchizitorii nu erau propovaduitori...dar erau preoti, episcopi etc etc etc adica slujitori ai bisericii .


Aici spui ca inchizitorii nu erau propovaduitori, ci preoti. Conjunctia adeversativa pe care ai folosit-o arata ca dupa tine cei doi termeni sunt opusi in contextul de care vorbim.Cu alte cuvinte, daca esti propovaduitor nu poti fi preot, daca esti preot nu poti fi propovaduitor. In concluzie, preotul nu e propovaduitor.

De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-11-19 21:51:46[a fi preot inseamna prin definitie a fi propovaduitor al religiei pe care o reprezinti .



Aici spui ca preotul e propovaduitor.

Cele doua afirmatii se contrazic.

beyonce_indragostita
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:12
iti propun sa discuti cu ema, de matematica..
poate asa ,vei reusi sa te relaxezi..!!
wolfy...,esti rea si nu ar trebui sa fii asa la varsta ta "frageda"..

prietena mea,ema iordanescu are principii si nu este incapabila sa gandeasca..
NU ESTE JOSNICA..
si...,daca vrei, iti va preda si fizica..!!

ti-am spus si-ti mai repet..
stiu pt ce esti aici,dar nu-ti voi spune NICIODATA

Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:22
De la: wolfy, la data 2008-11-19 21:51:32
De la: Kathara, la data 2008-11-19 21:02:37. Asa cum si teroristii cred ca mor pentru Allah, desi comit pacatul sinuciderii dupa cum le scrie in Coran. Serios, nu-i nimic greu de inteles aici!


Musulmanii care mor pentru Allah nu cred ca mor pentru el, ci chiar mor pentru el, fiindca fac ce scrie in Coran:


9:111 God hath purchased of the believers their persons and their goods; for theirs (in return) is the garden (of Paradise): they fight in His cause, and slay and are slain: a promise binding on Him in truth, through the Law, the Gospel, and the Qur'an: and who is more faithful to his covenant than God? then rejoice in the bargain which ye have concluded: that is the achievement supreme.(Beneficiile din viata de apoi pentru cei care vor lupta pentru Islam prin forta)


Daca in Coran mai zice si ca nu trebuie sa te sinucizi, nu mai conteaza.Mori sau nu pentru Allah? Asta conteaza!


Tocmai de-aia am precizat ca ei comit pacatul sinuciderii! Nu pacatul de a omori sau de a muri pentru islam, ala nu e pacat, aia e onoare!
Kathara
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:22
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-19 22:22:27iti propun sa discuti cu ema, de matematica..
poate asa ,vei reusi sa te relaxezi..!!
wolfy...,esti rea si nu ar trebui sa fii asa la varsta ta "frageda"..

prietena mea,ema iordanescu are principii si nu este incapababila sa gandeasca..
NU ESTE JOSNICA..
si...,daca vrei, iti va preda si fizica..!!

ti-am spus si-ti mai repet..
stiu pt ce esti aici,dar nu-ti voi spune NICIODATA


Sunt convinsa ca prietena ta ema poate preda matematica si fizica

Oamenii care studiaza materiile astea doua sunt capabili sa gandeasca si au o minte organizata, ceea ce nu e cazul aici.Si da, e josnica, a demonstrat-o in nenumarate randuri.

Sunt foarte rea cand sunt provocata!!!

Nu ma intereseaza de ce crezi tu ca sunt aici. De stiut nu ai cum sa stii ca nu esti Dumnezeu sa-mi citesti mie gandurile. Si nu prea inteleg ghilimelele de la frageda. In fine, oricum ce spui si ce crezi tu ste egal cu o pentru mine, asa ca....

De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:27:47"cruciadele au fost designed" greu cu romana


Sunt bilingva. Asta se intampla oamenilor care stiu foarte bine o alta limba in afara de cea materna. Daca o sa ajungi si tu la stadiul asta vreodata, o sa intelegi perfect de ce se intampla asta.
beyonce_indragostita
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:26
"cruciadele au fost designed" greu cu romana

Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:27
De la: wolfy, la data 2008-11-19 20:27:49Ca sa ne lamurim in legatura cu ce am spus si ce nu am spus:

De la: wolfy, la data 2008-11-05 00:06:46Nu toate religile s-au impus prin forta. Crestinismul s-a impus prin cuvant. Este adevarat ca exista si exceptii - vezi America de Sud, insa cei ce au facut asta au actionat impotriva preceptelor crestine. Asta e diferenta.
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/post_reply/16675/quote/242077.html

Aici am spus foarte clar ca s-a impus nu NUMAI prin cuvant. Data e cinci noiembrie. Ceea ce inseamna ca ai fost penibila ca de obicei.


Tu esti tampita sau te faci? Hai zi ca te faci..... Mama ce-ti mai place sa te contrezi.... Daca maine incepi si sustii ca eu sunt desteapta, eu iti aduc marturie posturile in care ma faci proasta si tot o s-o dai la intors, ca vezi doamne, nu scrie ca sunt doar proasta.

Iti dai cu stangu-n dreptul singura.... halal intelect.

Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:32
"Sunt bilingva" De-asta nu stii sa vorbesti ori intr-o limba ori in alta? DRaga mea eu am Cambridge Certificate in Advanced English, si am scor 109 din 120 la TOEFL ibt, am locuit doi ani de zile in tara vorbitoare de limba engleza si am fost olimpica la engleza in liceu. Cu toate astea, cate cuvinte in engleza am folosit eu din 600 de posturi? Daca nu ma crezi pot sa-mi scanez certficatele si sa le pun la poze SIC!

Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:37
pt wolfy...:
de mulsul animalelor ,ai auzit..??
de oameni,ce striga dupa ajutor..???
de politica si politicienii de k..kat(nu toti),ce ai de zis..???
de manipularile din mas-media...???
pacat ca unii sunt platiti degeaba..

pentru crista...

Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:39
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-19 22:39:49de mulsul animalelor ,ai auzit..??
de oameni,ce striga dupa ajutor..???
de politica si politicienii de k..kat(nu toti),ce ai de zis..???
de manipularile din mas-media...???
pacat ca unii sunt platiti degeaba..


Pe tine te-a bagat cineva in seama?
Kathara
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:41
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:27:47"cruciadele au fost designed" greu cu romana


Ia propune tu atunci varianta romaneasca a lui designed!
Kathara
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:42
De la: Kathara, la data 2008-11-19 22:41:35
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-19 22:39:49de mulsul animalelor ,ai auzit..??
de oameni,ce striga dupa ajutor..???
de politica si politicienii de k..kat(nu toti),ce ai de zis..???
de manipularile din mas-media...???
pacat ca unii sunt platiti degeaba..


Pe tine te-a bagat cineva in seama?

EU

Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:43
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:32:45
Tu esti tampita sau te faci? Hai zi ca te faci..... Mama ce-ti mai place sa te contrezi.... Daca maine incepi si sustii ca eu sunt desteapta, eu iti aduc marturie posturile in care ma faci proasta si tot o s-o dai la intors, ca vezi doamne, nu scrie ca sunt doar proasta.

Iti dai cu stangu-n dreptul singura.... halal intelect.


Ba nu s-a contrazis absolut deloc. E destul de clar - crestinismul s-a impus in principal prin cuvant - nu in totalitate deoarece exista exemplul Americii de Sud, fapt mentionat chiar de ea.

Fii linistita, sunt sigura ca nu o sa inceapa sa te face desteapta any time soon!
Kathara
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:44
De la: Kathara, la data 2008-11-19 22:42:21
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:27:47"cruciadele au fost designed" greu cu romana


Ia propune tu atunci varianta romaneasca a lui designed!

Cruciadele au fost menite sa....
designed are mai multe sensuri, ca de altfel mai toate cuvintele in engleza

Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:45
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:43:17
De la: Kathara, la data 2008-11-19 22:41:35
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-19 22:39:49de mulsul animalelor ,ai auzit..??
de oameni,ce striga dupa ajutor..???
de politica si politicienii de k..kat(nu toti),ce ai de zis..???
de manipularile din mas-media...???
pacat ca unii sunt platiti degeaba..


Pe tine te-a bagat cineva in seama?

EU


Lol, daca ai fi folosit pluralul majestatii ar fi fost si mai autoritar. Nu stiam ca tu si fanel suferiti de identitate de persoana.
Kathara
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:45
De la: Kathara, la data 2008-11-19 22:44:22
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:32:45
Tu esti tampita sau te faci? Hai zi ca te faci..... Mama ce-ti mai place sa te contrezi.... Daca maine incepi si sustii ca eu sunt desteapta, eu iti aduc marturie posturile in care ma faci proasta si tot o s-o dai la intors, ca vezi doamne, nu scrie ca sunt doar proasta.

Iti dai cu stangu-n dreptul singura.... halal intelect.


Ba nu s-a contrazis absolut deloc. E destul de clar - crestinismul s-a impus in principal prin cuvant - nu in totalitate deoarece exista exemplul Americii de Sud, fapt mentionat chiar de ea.

Fii linistita, sunt sigura ca nu o sa inceapa sa te face desteapta any time soon!

Nu-mi fac griji in legatura cu asta, era doar un exemplu, sa priceapa tot prostul. Si vezi ca daca mai scrii mult in egleza o sa incep sa-ti raspund numai in engleza.

Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:46
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:45:01
De la: Kathara, la data 2008-11-19 22:42:21
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:27:47"cruciadele au fost designed" greu cu romana


Ia propune tu atunci varianta romaneasca a lui designed!

Cruciadele au fost menite sa....
designed are mai multe sensuri, ca de altfel mai toate cuvintele in engleza


Nu, nu au fost menite, au fost gandite poate si asta tot nu acopera sensurile complete ale verbului "to design". In consecinta, respectivul cuvant englezesc insuma totalitatea semelor ce se cereau exprimate si niciun om normal nu o sa dea un sir sinonimic lung cand poate folosi un singur cuvant.
Kathara
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:47
De la: Kathara, la data 2008-11-19 22:45:24
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:43:17
De la: Kathara, la data 2008-11-19 22:41:35
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-19 22:39:49de mulsul animalelor ,ai auzit..??
de oameni,ce striga dupa ajutor..???
de politica si politicienii de k..kat(nu toti),ce ai de zis..???
de manipularile din mas-media...???
pacat ca unii sunt platiti degeaba..


Pe tine te-a bagat cineva in seama?

EU


Lol, daca ai fi folosit pluralul majestatii ar fi fost si mai autoritar. Nu stiam ca tu si fanel suferiti de identitate de persoana.


ce dreaq sa stii tu...!!!

apropo...,din viata asta ce mai stii...???
vb de cea reala...

Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:48
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:46:43
De la: Kathara, la data 2008-11-19 22:44:22
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:32:45
Tu esti tampita sau te faci? Hai zi ca te faci..... Mama ce-ti mai place sa te contrezi.... Daca maine incepi si sustii ca eu sunt desteapta, eu iti aduc marturie posturile in care ma faci proasta si tot o s-o dai la intors, ca vezi doamne, nu scrie ca sunt doar proasta.

Iti dai cu stangu-n dreptul singura.... halal intelect.


Ba nu s-a contrazis absolut deloc. E destul de clar - crestinismul s-a impus in principal prin cuvant - nu in totalitate deoarece exista exemplul Americii de Sud, fapt mentionat chiar de ea.

Fii linistita, sunt sigura ca nu o sa inceapa sa te face desteapta any time soon!

Nu-mi fac griji in legatura cu asta, era doar un exemplu, sa priceapa tot prostul. Si vezi ca daca mai scrii mult in egleza o sa incep sa-ti raspund numai in engleza.


I'm shaking with excitment. Will I be able to handle it? Darn!
Kathara
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:48
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-19 22:48:02
ce dreaq sa stii tu...!!!

apropo...,din viata asta ce mai stii...???
vb de cea reala...


Stiu ca esti imbecil - in viata reala, that is. Sictir mosulica!
Kathara
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:50
De la: Kathara, la data 2008-11-19 22:47:38
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:45:01
De la: Kathara, la data 2008-11-19 22:42:21
De la: crista_galli, la data 2008-11-19 22:27:47"cruciadele au fost designed" greu cu romana


Ia propune tu atunci varianta romaneasca a lui designed!

Cruciadele au fost menite sa....
designed are mai multe sensuri, ca de altfel mai toate cuvintele in engleza


Nu, nu au fost menite, au fost gandite poate si asta tot nu acopera sensurile complete ale verbului "to design". In consecinta, respectivul cuvant englezesc insuma totalitatea semelor ce se cereau exprimate si niciun om normal nu o sa dea un sir sinonimic lung cand poate folosi un singur cuvant.

Nu au fost menite, au fost gandite.... Hai ca esti penibila acuma, stam sa ne contram in semantici si in ce inseamna cuvantul designed. Ia un dictionar si vezi acolo

Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:51
imbecila esti tu...
cap de cal..,sau de ia pa..mea !!!
scz celorlalti..,dar era o replica !!

Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:52
De la: stef_reloaded, la data 2008-11-19 22:52:20imbecila esti tu...
cap de cal..,sau de ia pa..


Parca zieai ca pleci? Om fara cuvant!
Kathara
Postat pe 19 Noiembrie 2008 22:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CREDETI CA FRANCISKA ARE TITE? 2 De la: kudika_11383 6 Iulie 2012 12:44
"HAREMUL" SI MINUNILE LUI..!! 2348 De la: ___LL___ 10 Iunie 2009 21:43
coruptia in invatamant 42 De la: Asta_Mik4 26 Octombrie 2009 13:39
PT CONSTANTENI....Care stie ce se construieste pe Traian? 31 De la: dana21m2004 19 August 2009 23:05
Copii nostrii si educatia in scoli. 49 De la: Cassey 15 Mai 2009 10:50