Setari Cookie-uri

Semne ca ai gasit marea iubire

Cum sa fim siguri ca am intalnit cu adevarat Marea Iubire? Este in mod sigur El cel pe care vi l-ati dorit dintotdeauna? Este o iubire trecatoare sau cu adevarat o iubire cum ati intalnit numai in povesti? Iata semnele sigure care va vor face sa intelegeti, atunci cand apar, ca este vorba exact de acel "AMOR TOTAL":

1. Esti continuu fascinata de tot ceea ce face, te gandesti la el si traiesti fericirea pe care o asteptai de mult. Intotdeauna cand sunteti impreuna simti o mare placere, bucurie, fericire, iar atunci cand inchizi ochii, simti ca nu este nici o diferenta intre voi doi, de parca ati fi o singura fiinta. Cand sunteti numai voi doi, este ca si cum ai fi singura, caci nimic nu te incomodeaza, nimic nu e in plus sau in minus: parca totul ar fi perfect. Dar asa si este: perfect!

2. Chiar daca nu este cu tine, ii simti prezenta, oriunde ai fi. Este ca si cand intre voi doi s-a nascut o legatura invizibila prin intermediul careia puteti comunica permanent. Acum spatiul si timpul nu mai conteaza pentru voi doi, fie ca sunteti impreuna sau nu; acesta este sentimentul libertatii pe care o ofera iubirea adevarata. Simti daca ii este bine sau ii este greu, simti cand se bucura sau cand plange, la fel cum ai simti propriile tale stari si sentimente. Iti doresti fericirea numai pentru ca astfel si el ar putea fi fericirea. Ii simti dragostea cum te invaluie mereu si mereu…

3. Ceva din tine iti spune mereu ca esti indragostita. Iti vine sa iti strigi fericirea pe strazi, iti vine sa canti si sa dansezi. Simti ca tu ai un cu totul alt ritm decat ceilalti oameni. Nu mai esti la fel ca ei, esti cu mult diferita… dar si cu mult mai fericita. Caci acum traiesti in ritmul iubirii. Si de aceea esti fericita!

4. Faci dragoste si aceasta iti da o stare de fericire. Te simti in largul tau. Orice grija a disparut, orice problema sau suparare a incetat. Simti ca esti aici si acum, numai tu cu el… si Iubirea! In rest, ai uitat de tot. Pentru tine nu mai exista nici trecut si nici viitor. De aceea, in tine apare o efervescenta pe care nici nu o poti exprima.

5. Inainte aveai impresia ca fericirea vine de la El. Dar acum stii ca NU vine de la el, fericirea a existat, exista si va exista dintotdeauna prin el insusi. De fapt, fericirea pe care o traiesti se afla dintotdeauna in sufletul tau. Fiinta pe care o iubesti nu a facut decat sa te ajute sa fii atenta la prezent. Sa uiti de trecut si de viitor, sa traiesti eternitatea fericirii prin iubire. Numai asa poti afla cu adevarat iubirea. Prezenta lui in viata ta te umple de fericire si te face sa simti ca tot ce ai cautat dintotdeauna ai gasit aici si acum. Cu siguranta iti vei da seama ca este el! Sentimentul pe care il ai este unic!

in afara de astea 5 semne, din experienta voastra...care le-ati mai simtit?
DeeaCatalina
Postat pe 3 Noiembrie 2008 00:39
Buna Deea Catalina! ma bucur ca tu ai gasit ceea ce cautai. ceea ce cautam toate dealtfel... credeam si eu odata ca am gasit marea iubire, dar se pare ca m-am inselat... acum sper sa mai simt din nou ce am simtit atunci... poate ca intr-o zi o sa gasesc ceea ce caut. acum incerc sa nu mai pun atat la inima. sa las viata sa-si urmeze cursul. e greu... nu mai am asa incredere in oameni... dar de curand am cunoscut pe cineva sper sa reuseasca sa ma faca sa-l iubesc asa cum am iubit e un tip deosebit... si-mi place! sa auzim de bine!
missalexandra
Postat pe 13 Decembrie 2008 11:37
da...asa este. te fascineaza persoana lui si parca s-a creat intre voi o legatura invizibila. din pacate pentru mine nu ma pot bucura de sentimentul asta. sunt casatorita si el este prietenul nostru. ne placeam dinainte dar nu ne-am spus-o nici unul si el este plecat de ceva timp, in strainatate. acum ne-am cunoscut mult mai bine pe mess si ne-am indragostit tare unul de altul dar ratiunea si-a spus cuvantul. trebuia sa incetam asta. simt un gol in suflet.
m5g
Postat pe 13 Decembrie 2008 17:28
De la: alinaalex, la data 2008-12-13 11:37:40Buna Deea Catalina! ma bucur ca tu ai gasit ceea ce cautai. ceea ce cautam toate dealtfel... credeam si eu odata ca am gasit marea iubire, dar se pare ca m-am inselat... acum sper sa mai simt din nou ce am simtit atunci... poate ca intr-o zi o sa gasesc ceea ce caut. acum incerc sa nu mai pun atat la inima. sa las viata sa-si urmeze cursul. e greu... nu mai am asa incredere in oameni... dar de curand am cunoscut pe cineva sper sa reuseasca sa ma faca sa-l iubesc asa cum am iubit e un tip deosebit... si-mi place! sa auzim de bine!


Buna Alina, semnele acestea sunt general valabile,eu..da..am gasit,dar nu am putut fi cu persoana respectiva din cauza circumstantelor.nu-ti pierde speranta, iti doresc fericire!
DeeaCatalina
Postat pe 13 Decembrie 2008 22:26
De la: m5g, la data 2008-12-13 17:28:32da...asa este. te fascineaza persoana lui si parca s-a creat intre voi o legatura invizibila. din pacate pentru mine nu ma pot bucura de sentimentul asta. sunt casatorita si el este prietenul nostru. ne placeam dinainte dar nu ne-am spus-o nici unul si el este plecat de ceva timp, in strainatate. acum ne-am cunoscut mult mai bine pe mess si ne-am indragostit tare unul de altul dar ratiunea si-a spus cuvantul. trebuia sa incetam asta. simt un gol in suflet.


Trista povestea ta incearca sa te indepartezi de el, e mai usor de suportat asa,o spun din experienta.si concentreaza-te pe sotul tau...e doar o parere..ca nu stiu cum iti functioneaza casnicia..pupici
DeeaCatalina
Postat pe 13 Decembrie 2008 22:29
fericirea e un mister ...
bestiuitza
Postat pe 13 Decembrie 2008 23:21
pentru Deea...tin foarte mult la sotul meu si pentru ca suntem de ceva timp impreuna, aproape 9 ani dar numai de aprox 2 ani suntem casatoriti. Am avut mereu discutii pe tema asta, la un moment dat am renuntat dar s-a tinut dupa mine, am plecat de la el de acasa dar nu am rupt de tot legatura...a fost si influenta la mama soacra care nu m-a vrut si nici acum nu ne placem reciproc si inca mai stam cu parintii lui pentru ca din aprilie ar fi trebuit sa ne mutam la ap. nostru dar nici macar nu au construit blocul... :(
Cred ca obisnuinta e mai rea decat iubirea poate de aceea nu am avut puterea sa spun GATA, sau pentru ca El inca nu aparuse.
La fel m-a intrebat si El:"de ce acum?"
Sincer, abia acum vorbind pe mess am putut vorbi deschis si inca mi-a luat aprope 4 luni ca sa o pot face pentru ca sunt mai rusinoasa din fire sau el ma intimida si ma atragea in acelasi timp...dar fiind plecat de 4 ani dincolo venea rar aici si statea cam o sapt.
Si acum in vara am iesit toti 3 impreuna fiind prieten mai mult cu sotul meu sau anul trecut, la munte si era mult mai atent la mine decat sotul meu...si eu nici macar nu observam asta...sau nu imi pasa nici inainte sa ma casatoresc. Ce tantalana am fost...
Uf si ce greu imi e acum!...As vrea sa nu o spun dar il iubesc din inima si el este mai mult decat surprins de reactia lui la fel si prietenul lui cel mai bun pentru ca nu credea si era ca o regula ca niciodata nu se va baga intr-o casnicie si mai ales sa fie a unui prieten. Si eu sunt la fel de surprinsa si chiar nu stiu ce va mai fi. Imi zic ca bine ca e la distanta si vine abia la anul, in august. Dar nu stiu ce va mai fi...el incearca sa ma indeparteze ca nu vrea sa isi riste nici studiul dar a mai incercat o data, de 2 ori si nu a reusit. Poate de data asta...dar deja cand ma gandesc ii simt lipsa. Fir-ar!!!!asa ceva...incredibil.
m5g
Postat pe 14 Decembrie 2008 17:22
asa era si la mine la inceput..dar cam dupa 9 luni m am schimbat.nu stiu de ce..stiam sa ma port doar frumos..si sincer imi pare rau de cum sunt acum..as vrea sa ma port cu ea asa cum m am purtat la inceput.knd imi aduc aminte de primele clipe impreuna ma simt asa bn..as vrea sa fie asa si acum

Postat pe 14 Decembrie 2008 18:15
De la: tonyyy_yoo, la data 2008-12-14 18:15:01asa era si la mine la inceput..dar cam dupa 9 luni m am schimbat.nu stiu de ce..stiam sa ma port doar frumos..si sincer imi pare rau de cum sunt acum..as vrea sa ma port cu ea asa cum m am purtat la inceput.knd imi aduc aminte de primele clipe impreuna ma simt asa bn..as vrea sa fie asa si acum

Si de ce nu mai poti?
Lucia1971
Postat pe 14 Decembrie 2008 19:22
Draga m5q,
Imi dau seama ce e in sufletul tau,dar ar trebui sa iei o decizie ca sa te linistesti,e o situatie dureroasa pt tine...daca relatia cu sotul merge bine,gandeste-te de 1000 de ori inainte sa faci ceva,sa nu te desparti de el doar pt celalalt,parerea mea.daca ar fi fost neintelegere sau altele era altceva...dar asa...spui ca celalalt a incercat sa se indeparteze de tine,dar nu l-ai lasat...pai daca il iubesti cu adevarat lasa-l...lasa-l sa aleaga singur drumul si sa faca ce crede ca e mai bine..pt ca te asigur..daca e scris ca voi doi sa fiti impreuna veti fi!

vorba aia
Daca iubesti cu adevarat, trebuie sa lasi persoana iubita sa mearga pe drumul ales de ea.Daca nu se mai intoarce la tine, inseamna ca nu te-a iubit cu adevarat niciodata, iar daca se intoarce, inseamna ca te iubeste si nu poate trai fara tine.

sa ma tii la curent cu ce ai mai facut,si sa fii curajoasa!

DeeaCatalina
Postat pe 14 Decembrie 2008 21:26
foare rar se intampla sa avem ceea ce ne dorim in viata... dar nu trebuie sa incetam sa visam... speranta moare ultima!
missalexandra
Postat pe 15 Decembrie 2008 12:42
pentru Deea...am mai scris o data dar vad ca nu s-a postat.
vin cu ultimele stiri...nu eu nu l-am lasat pe el ci el nu poate renunta la mine de tot pentru ca mi-a zis ca ii place prea mult (poate felul cum il abordez) asa ca ma mai tine pe langa el si se concentreza si la studiu. Azi am incercat sa il iau la bascalie un pic desi chiar nu imi facea placere dar ma suparase. Noi mai avem bloguri unde postam poze si...filozofam pe marginea lor. Asa ca azi astea au fost cuvintele lui: "iti face placere sa dai in mine? ca eu ma stradui din rasputeri sa nu raspund la fel."

Ramanem prieteni de suflet ...ne cam povestim tot ce ni se intampla...asa ca pana la anul in august cand vine mai este si se pot intampla atatea sau ...nimic.

Si..e bun la suflet un prieten caruia sa ii destanui si gandurile tale negre ca stie cum sa le alunge
m5g
Postat pe 17 Decembrie 2008 15:26
nu cred in "semne" ...
creierul nostru interpreteaza orice dupa cum are chef...
uneori vedem ce nu este.
just live the moment ...si vezi unde ajungi
morticia_adams
Postat pe 24 Decembrie 2008 13:21
Nu trebuie sa vezi semnele ca sa-ti dai seama...asta se simte si atat
liza24_84
Postat pe 24 Decembrie 2008 13:29
De la: liza24_84, la data 2008-12-24 13:29:34Nu trebuie sa vezi semnele ca sa-ti dai seama...asta se simte si atat


probabil ai dreptate, dar de multe ori ratiunea intra in conflict cu sufletul...care chiar daca simte..e de neinteles pt intelect...si atunci mi se pare foarte bine sa iti deschizi mintea si sa vezi ceea ce inima vede intai.

DeeaCatalina
Postat pe 24 Decembrie 2008 17:23
De la: joana_rise, la data 2008-12-24 13:21:25nu cred in "semne" ...
creierul nostru interpreteaza orice dupa cum are chef...
uneori vedem ce nu este.
just live the moment ...si vezi unde ajungi


uneori nu vedem ceea ce este...de asta ce spui?
DeeaCatalina
Postat pe 24 Decembrie 2008 17:25
ambele sunt adv.
..
(uneori) vedem ce vrem sa vedem ( sau ce avem nevoie sa vedem in momentul respectiv)
morticia_adams
Postat pe 26 Decembrie 2008 16:07
De la: joana_rise, la data 2008-12-26 16:07:47ambele sunt adv.
..
(uneori) vedem ce vrem sa vedem ( sau ce avem nevoie sa vedem in momentul respectiv)


din pãcate eu fac parte din categoria "uneori nu vedem ceea ce este" de asta trebuie sa ne deschidem mintea si sa vedem semnele,pentru ca altfel poate fi prea tarziu.
DeeaCatalina
Postat pe 26 Decembrie 2008 17:10
DeeaCatalina are dreptate! mi s-a intamplat si mie sa nu vad ceea ce era in fata mea. sau mai vine zis sa vad doar ce vroiam eu sa vad! iar cand in sfarsit am vazut... nu mi-a venit sa cred ca am putut fi atat de oarba si de naiva... asa ca nu mai cred tot ce vad acum, oricat de frumos e ambalat!
missalexandra
Postat pe 29 Decembrie 2008 13:20
De la: alinaalex, la data 2008-12-29 13:20:40DeeaCatalina are dreptate! mi s-a intamplat si mie sa nu vad ceea ce era in fata mea. sau mai vine zis sa vad doar ce vroiam eu sa vad! iar cand in sfarsit am vazut... nu mi-a venit sa cred ca am putut fi atat de oarba si de naiva... asa ca nu mai cred tot ce vad acum, oricat de frumos e ambalat!


Alina, eu ma refeream la iubire.nu am constientizat iubirea,desi era acolo
DeeaCatalina
Postat pe 29 Decembrie 2008 18:35
Sarbatori fericite!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 00:02
esti o fericita in cazul asta! eu am vazut ceea ce nu era: iubirea! si m-a durut... fiinca eu iubeam sincer si credeam ca ma iubeste si el.
missalexandra
Postat pe 6 Ianuarie 2009 13:18
De la: alinaalex, la data 2009-01-06 13:18:15esti o fericita in cazul asta! eu am vazut ceea ce nu era: iubirea! si m-a durut... fiinca eu iubeam sincer si credeam ca ma iubeste si el.


da, sunt fericita ca am intalnit acea persoana, dar uite ca nu am vazut ce era decat prea tarziu,desi simteam am realizat ce este prea tarziu. eu nu credeam ca iubesc, nu credeam ca sunt iubita, si lucrurile stateau invers.asta e viata.
DeeaCatalina
Postat pe 14 Ianuarie 2009 13:57
De la: DeeaCatalina, la data 2008-11-03 00:39:38Cum sa fim siguri ca am intalnit cu adevarat Marea Iubire? Este in mod sigur El cel pe care vi l-ati dorit dintotdeauna? Este o iubire trecatoare sau cu adevarat o iubire cum ati intalnit numai in povesti? Iata semnele sigure care va vor face sa intelegeti, atunci cand apar, ca este vorba exact de acel "AMOR TOTAL":

1. Esti continuu fascinata de tot ceea ce face, te gandesti la el si traiesti fericirea pe care o asteptai de mult. Intotdeauna cand sunteti impreuna simti o mare placere, bucurie, fericire, iar atunci cand inchizi ochii, simti ca nu este nici o diferenta intre voi doi, de parca ati fi o singura fiinta. Cand sunteti numai voi doi, este ca si cum ai fi singura, caci nimic nu te incomodeaza, nimic nu e in plus sau in minus: parca totul ar fi perfect. Dar asa si este: perfect!

2. Chiar daca nu este cu tine, ii simti prezenta, oriunde ai fi. Este ca si cand intre voi doi s-a nascut o legatura invizibila prin intermediul careia puteti comunica permanent. Acum spatiul si timpul nu mai conteaza pentru voi doi, fie ca sunteti impreuna sau nu; acesta este sentimentul libertatii pe care o ofera iubirea adevarata. Simti daca ii este bine sau ii este greu, simti cand se bucura sau cand plange, la fel cum ai simti propriile tale stari si sentimente. Iti doresti fericirea numai pentru ca astfel si el ar putea fi fericirea. Ii simti dragostea cum te invaluie mereu si mereu…

3. Ceva din tine iti spune mereu ca esti indragostita. Iti vine sa iti strigi fericirea pe strazi, iti vine sa canti si sa dansezi. Simti ca tu ai un cu totul alt ritm decat ceilalti oameni. Nu mai esti la fel ca ei, esti cu mult diferita… dar si cu mult mai fericita. Caci acum traiesti in ritmul iubirii. Si de aceea esti fericita!

4. Faci dragoste si aceasta iti da o stare de fericire. Te simti in largul tau. Orice grija a disparut, orice problema sau suparare a incetat. Simti ca esti aici si acum, numai tu cu el… si Iubirea! In rest, ai uitat de tot. Pentru tine nu mai exista nici trecut si nici viitor. De aceea, in tine apare o efervescenta pe care nici nu o poti exprima.

5. Inainte aveai impresia ca fericirea vine de la El. Dar acum stii ca NU vine de la el, fericirea a existat, exista si va exista dintotdeauna prin el insusi. De fapt, fericirea pe care o traiesti se afla dintotdeauna in sufletul tau. Fiinta pe care o iubesti nu a facut decat sa te ajute sa fii atenta la prezent. Sa uiti de trecut si de viitor, sa traiesti eternitatea fericirii prin iubire. Numai asa poti afla cu adevarat iubirea. Prezenta lui in viata ta te umple de fericire si te face sa simti ca tot ce ai cautat dintotdeauna ai gasit aici si acum. Cu siguranta iti vei da seama ca este el! Sentimentul pe care il ai este unic!

in afara de astea 5 semne, din experienta voastra...care le-ati mai simtit?



pai eu le-am simtit toate si totusi n-a fost sa fie!!!!!!!!!!
e destul de variabila treaba,
ioanageorgiuADY
Postat pe 30 Ianuarie 2009 11:36
probabil doar ai crezut ca le simti
DeeaCatalina
Postat pe 30 Ianuarie 2009 12:17
daca e tatuat............ala e.............
portitza_Maria
Postat pe 30 Ianuarie 2009 12:20
De la: portitza_, la data 2009-01-30 12:20:14daca e tatuat............ala e.............


intr-un loc anume?
DeeaCatalina
Postat pe 30 Ianuarie 2009 13:22
unii sunt tatuati in cap.....altii sub cap........vezi tu.....fa pe detectivul.....
portitza_Maria
Postat pe 30 Ianuarie 2009 13:24
De la: portitza_, la data 2009-01-30 13:24:47unii sunt tatuati in cap.....altii sub cap........vezi tu.....fa pe detectivul.....

nu te mai intreb care cap
DeeaCatalina
Postat pe 30 Ianuarie 2009 13:35
nu intreba
portitza_Maria
Postat pe 30 Ianuarie 2009 13:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CEntura de castitate 5 De la: luyyzz 3 Iulie 2009 16:42
help! 4 De la: frenchiegirl 4 Iulie 2011 13:16
obsesii,fixuri,manii 13 De la: _dulcik_ 25 Aprilie 2009 12:00
Iubita de ocazie? 10 De la: alfredodecurtofreco 12 Octombrie 2010 09:57
Huge Question: de ce barbatii se tem de relatiile la distanta? 38 De la: oana1234 16 Ianuarie 2009 16:58