Setari Cookie-uri

CUM SA TREC PESTE UN DIVORT DUREROS ???

buna, sa sti ca decizia a fos doar a mea fara sa vb cu cineva inainte , am decis ca nu se mai poate si am luat o hotarare am privit in viitor si mi-am dat seama ca asa va fi tot timpu si poate ca va fi si mai rau.
eu una nu cred ca tu nu ai o persoana cu care sa te intelgi bine ,la munca sau o vecina,chiar daca el incepe sa puna totu pe hartie si spune ca el a dat mai mult nu conteaza pentru ca ati facut impreuna chiar daca tu ai adus mai putin bani ,te-ai compesat cu altele ai muncit cot la cot cu el .
Mie mi se pare ca el crede ca te santajeaza cu chestia asta si din cate inteleg eu .tu ii permiti sa creada asta ;de ce nu te lasa sa lucrezi undeva unde ai castiga mai mult ,simplu pt ca ii este frica ca nu te va mai putea controla si atunci tu vei deveni mai puternica si mai sigura pe tine .te pup
dya0283
Postat pe 30 Noiembrie 2008 00:14
si inca un lucru ani 23 nu-i mai permite sa te jigneasca ,pentru ca nu meriti ,nu te cunos dar sunt convisa ca nu meriti si de ce sa te jigneasca cine ia dat acest drept ? NIMENI.
dya0283
Postat pe 30 Noiembrie 2008 00:18
Multumesc de incurajare.
Incerc sa ma consolez cu ideea ca nu voi cistiga nimic.
Ce ma doare cel mai tare este copilul care il iubesc si ma iubeste mai mult pe mine.
Nu stiu ce sa fac sa-l cistig.
As renunta la tot pentru el.
Dar cum sunt judecatorii la noi sigur ai va da ei copilul.
Problema este ca ea este bolnava psihic cu dereglari majore si imi va fi foarte greu sa demonstrez asta in instanta.
Mai ales ca are bani si relatii.
Imi pare rau ca va suferii copiluil si eu.
Nu stiu ce sa mai ma fac.
Ajutooooor.
marianil
Postat pe 8 Decembrie 2008 21:43
1.Nu te iubeste.
2.Bine ai facut cu dfivortul, "Decat orice companie, mai bine singura"
3. In legatura cu copilul iti urez sa gasesti un barbat care sa merite sa fie - cel putin - tatal copilului tau si de ce nu sa te si iubeasca.
4.Incearca si sa reusesti sa te gandesti la faptul ca daca ar fi 5 bani jos i-ai lua pe aceea decat pe ...el;
5.Priveste DOAR inainte.
Iti doresc sa fii iubita .si fericire s si sa ...iubesti.succes!
numai
Postat pe 6 Ianuarie 2009 17:27
imi pare nespus de rau prin ce ai trecut dar parerea me este sa te duci la un preot sati deschida cartea si sa vezi daca intradevar iel iti este soarta si apoi sa iei o decizie concreta..iti doresc o seara buna si un viitor frumos
malina_duta2001
Postat pe 6 Ianuarie 2009 22:00
De la: dya0283, la data 2008-11-17 22:06:03buna,incearca sa faci ceva pt tine ,iesi in oras cu prietenele tale ,sau dute intr-o excursie,chiar si singura ai ocazia sa cunosti oameni noi,nu mai sta sa te gandesti la el atat de mult ,intr-un club, etc...viata este mult mai frumosa si merita traita,nu lasa timpu sa treaca ,sti cat timp ai pierdut? incearca sa te redescoperi sa vezi ce femeie minunata esti si cate lucruri poti face,mai astept vesti de la tine
corinica
Postat pe 23 August 2009 22:02
buna la toata lumea si eu am acum aceasi problema ma parasit si sunt in spania si sunt distrusa nu am pe nimeni aici si pot sa spun ca e prima zi fara si ma simt f rau acum mai astept un copil de la el si mai am unul de 6 luni nustiu cum sa fac va rog din suflet ajutatima am apelat la un preot de aici si a zs ca ma ajuta sa ma duca la un centru pt femeii parasite credeti ca fac bn va rog sa imi spuneti ma gandesc ca in romania nu am cu ce sa ii cresc cum ma sfatuiti sa fac va rog sa intrati pe id-ul meu si sa imi spuneti ca aici eu nu prea ma descurc sa citesc raspunsul valeria_corina este id-ul va multumesc
corinica
Postat pe 23 August 2009 22:10
De la: luckynana, la data 2008-11-16 22:18:03irys iti multumesc din suflet pt sfatul tau... stiu ca nu are curaj, poate e prost...a inceput sa regrete...dar e prea tarziu...il mai iubesc, dar nu mai pot trece peste!!! Jumate din inima mea spune ca l-ar ierta , dar cealalta nu!!! Cum sa-mi revin? Simt ca nu sunt departe de o depresie urata...simt ca inebunesc pe zi ce trece...


Fa o schimbare. Du-te la coafor, schimba-ti culoarea parului de ex. Iesi in oras cu prietenele. Esti tanara!!!!!!!!!! Considera k a fost o perioada proasta din viata ta, din kre ai avut ce invata.fa totul numai pentru tine. esti unica!!! si nu uita k timpul trece si nu se merita sa-l pierzi dupa o relatie care oricum nu ar fi mers. flirteaza, zambeste mult, schimba-te cu totul....succes! sa auzim de bine
lao_kudika
Postat pe 11 Septembrie 2009 02:00
si ce anume carte ar putea sa deschida un preot? acum sunt si ghicitori?
lao_kudika
Postat pe 11 Septembrie 2009 02:02
Sunt alaturi de tine, si vad ca primesti multe incurajari! Mai bine acum, cand va trece greu dar va trece, decat cu un copilas de mena care va fi mereu fara tata si care nu va intelege de ce? asa ca ai incredere si rabdare, ca sigur trece si ai sa alegi alt gen, ca acum stii cum sa te feresti.
Numai bine
MiaMz
Postat pe 11 Septembrie 2009 21:31
...sincer...imi pare tare rau...pentru intamplarea asta...eu cred...ca trebuie sa il lasi dracu...nu merita...un om ca asta nu merita nimic...daca el alege sa fie baiatu mami...sa se duca dracu cu masa cu tot...treieste-ti viata...lasa-l...uita-l si pe el si pe cei 8 ani impreuna...nu trebuie sa regreti relatia...ca ai invatat ceva...dar nu merita zau asa...si daca el te-a facut sa renunti la copil.....e un jegos...:( pare rau ca spun asta...dar... fii puternicaa...sper...sa fie ceva..de sfatul asta!!ceau:*
zuraluca
Postat pe 11 Septembrie 2009 23:45
TE ROG PATE VORBIM .SI EU AM DEPUS ACTELE PT DIVORT.POATE TRECEM MAI USOR.ESTE UN PAS GREU DE TRECUT,IN VIATA,DAR CE SA FACEM.
kudika063686
Postat pe 12 Septembrie 2009 00:12
La 23 de ani ai aripile atat de puternice incat poti sa zbori cat de sus.mentalitatea distruge tot.Si nu conteaza cine aduce mai multi bani in casa.Nu mai aratati cat de mult suferiti.In fata lor fiti puternice si pareti indiferente.Asta ii va ucide.Nu ii lasati sa isi savureze victima si nu uitati ca nu stiu cum se face dar de fiecare data apare interventia altei femei(soacra,amanta etc).Nu isi dau seama alea care vor sa va ia locul ca vor fi si ele puse in aceaiasi situatie.In privinta mamelor de baieti ...luati aminte si care aveti fii aveti grija cum ii educati si ce veti face cand veti fi soacre.Nu mai perpetuati porcaria asta cu soacra pentru ca mi se pare atat de inapoiata de parca traim in evul mediu.Si fetelor ,nu disperati,toti trecem prin perioade urate in viata ins anu inteleg de ce atunci cand nu-ti mai place perechea ta nu dispari din viata ei fara sa determini atat de multa suferinta.Si nu stiu daca va incalzeste dar sa stiti ca viata este cu adevarat rotunda si cel lovit se va ridica iar cel care a lovit va fi si el lovit de altcineva.Zambiti,un zambet valoreaza cat un milion de cuvinte
bebita67
Postat pe 13 Septembrie 2009 11:57
Nu stiu daca am citit un comentariu mai frumos pe tema asta....intradevar....superb spus!
zuraluca
Postat pe 19 Septembrie 2009 00:43
Buna! Sunt noua pe forum. Si eu trec prin divort acum si am o fetita de 3 ani.Este dureros sunt momente de repros,de regret dar devenise violent atat fizic cat si verbal si am luat decizia finala sa renunt. Printre alte jigniri nemeritate se repezea in gatul meu, o palma un pumn nu foarte dese dar aveau loc in prezenta fetitei. Dupa toate jignirile posibile ,dupa ce dadea vina in toate pe mine, ma mai acuza si de problema lui sexuala spunand ca din cauza ca sunt grasa de asta are el ejaculare precoce. Cred ca aceasta parte conteaza foarte mult intr-o relatie desi in 5 ani de zile am zis ca poate stresul sau oboseala sunt de vina ,cum preciza el. Dar m-am interesat si faptul am ramas cu un surplus dupa sarcina nu are legatura cu sexul, controlul trebuia sa-l detina el. Daca era sa nu-l mai atrag sexual nu mai exista nimic. Voi ce parere aveti?
dulceata20
Postat pe 20 Octombrie 2009 23:03
buna nu te gandi ca daca esti acolo si esti departe de cei dragi esti in dezavantaj
eu sunt in romania si sunt intr-o situatie asemanatoare cu a voastra,dar tot nu indraznesc sa vorbesc cu absolut nimeni
poate si pt faptul ca eu mai sper totusi sa nu se ajunga la divort,dar voi vedea
cert este ca acum sunt intr-o situatie dificila mai ales ca sunt insarcinata in luna a cincea si ma gandesc mereu cum voi face fata,dar inca mai sper ca va fi bine
ramluca
Postat pe 16 Februarie 2010 20:28
pot sa va zic povestea mea??poate ma ajuta cineva cu niste sfaturi sau macar vorb ca altfel simt ca o iau razna!sunt casatorita de 9luni.de curand ne-am cumparat o garsoniera in bacau(de fapt au cumparat-o parintii mei dar pe numele la amandoi deoarece a fost cumparata dupa casatorie..etc alta poveste)practic stam singuri,avem casuta noastra,asteptam un copil,ne-am casatorit de doae 9 luni din dragoste,am avut o nunta ca in povesti.....toate motivele sa fim fericiti si totusi nu suntem
ne certam din nimicuri si am ajuns chiar sa ne batem de la aceste nimikuri.acum el zice mereu ca eu nu as fi in stare sa ma descurc daca el ar pleca pt ca el vrea jumatat din garsoniera si ce as face eu cu un copil.apoi spune ca nu o sa-i lipseasca nimik copilului.dupa alte cinci minute zice ca el ma iubeste ca altfel nu ar sta cu mine,apoi zice ca nu este fericit langa mine
toate aceste lucruri le zice intr-o singura zi la inervale diferite de timp
nu stiu ce sa fac,cum sa ma port cu el,plang mai mereu si sunt mai sensibila acum cred ca si din cauza sarcinii
am sa mai incerc totusi sa merg la biserica sa platesc niste acatiste apoi las timpul sa le decida doar ca imi fac mult rau asa
voi ce ma sfatuiti?nu am vorbit nici cu parintii meu deoarece tatal meu are cancer si nu vru sa ii mai supar si eu pentru ca au destule pe cap cu boala asta.va rog sa ma ajutati!
ramluca
Postat pe 16 Februarie 2010 20:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
lacrimi pt un barbat care ma iubeste dar eu nu stiu ce sa fac 30 De la: liliana_2007 24 Martie 2013 13:07
o intrebare banala! 43 De la: cristinatamas 27 Aprilie 2009 10:30
daca ignori barbtul gemeni.... 2 De la: kudika_14249 14 August 2012 21:38
Ce intelegeti prin incompatibilitate sexuala 43 De la: stem_29 1 Ianuarie 2011 13:13
ii e rusine cu mine de acasa la el nu ma duce si ne vedem doar 5 min pe zi? 20 De la: kudika319806 5 Septembrie 2010 17:10