Setari Cookie-uri

Barbatul imatur: incantare sau dezgust???

Ce parere aveti despre barbatul imatur? Barbatul care nu se simte barbat decat atunci cand are cel putin 3 femei ce-si declara iubirea pentru el,... barbatul care nu se poate decide,... barbatul care-si cauta mereu scuze si face totul astfel incat vina sa fie pe umerii altora si niciodata pe ai lui,... barbatul care rosteste de mult prea multe ori si mult prea usor "te iubesc",... barbatul ipocrit, care se ascunde in spatele unor cuvinte goale - simple forme fara fond - si pozeaza intr-un barbat puternic cand el nu e decat un las,... barbatul superficial, pentru care profunzimea nu-i decat o utopie,... barbatul care te minte privindu-te in ochi, cu zambetul pe buze, doar de frica de a nu te pierde,... barbatul care manipuleaza sentimente, care inseala motivandu-si de fiecare data fapta,... care nu respecta femeia, care loveste femeia... cel ce vorbeste urat de femeile pe care le-a "pierdut", cat si de cele pe care inca le mai "are"... barbatul care cauta mereu consolare... barbatul pentru care cuvantul nu are valoare...
Astept sa mai adaugati si voi si alte "definitii" ale barbatului imatur... poate reusim sa facem un portret general-valabil, astfel incat sa-i putem recunoaste cu usurinta.
Va incanta sau va dezgusta un astfel de barbat??? Va incita, va provoaca sa incercati sa-l maturizati???
Ii recunoasteti in jurul vostru? Ii iubiti?
Astept si opinii masculine!

Postat pe 15 Noiembrie 2008 09:16
De la: Monique_, la data 2008-11-15 09:16:49Ce parere aveti despre barbatul imatur? Barbatul care nu se simte barbat decat atunci cand are cel putin 3 femei ce-si declara iubirea pentru el,... barbatul care nu se poate decide,... barbatul care-si cauta mereu scuze si face totul astfel incat vina sa fie pe umerii altora si niciodata pe ai lui,... barbatul care rosteste de mult prea multe ori si mult prea usor "te iubesc",... barbatul ipocrit, care se ascunde in spatele unor cuvinte goale - simple forme fara fond - si pozeaza intr-un barbat puternic cand el nu e decat un las,... barbatul superficial, pentru care profunzimea nu-i decat o utopie,... barbatul care te minte privindu-te in ochi, cu zambetul pe buze, doar de frica de a nu te pierde,... barbatul care manipuleaza sentimente, care inseala motivandu-si de fiecare data fapta,... care nu respecta femeia, care loveste femeia... cel ce vorbeste urat de femeile pe care le-a "pierdut", cat si de cele pe care inca le mai "are"... barbatul care cauta mereu consolare... barbatul pentru care cuvantul nu are valoare...
Astept sa mai adaugati si voi si alte "definitii" ale barbatului imatur... poate reusim sa facem un portret general-valabil, astfel incat sa-i putem recunoaste cu usurinta.
Va incanta sau va dezgusta un astfel de barbat??? Va incita, va provoaca sa incercati sa-l maturizati???
Ii recunoasteti in jurul vostru? Ii iubiti?
Astept si opinii masculine!


Buna. chiar daca sunt nou aici si nu gasesc unde sa spun un "bun gasit" tuturor , incep de aici si spun BUNA LA TOATA LUMEA . Daca vrei sa-ti spun opinia mea ca si barbat sau baiat cum vrei sa zic , pacat dar ala nu este barbat care face acest lucru . este exact partea inversa care a-r trebui sa fie un barbat adevarat. Un barbat a-r trebui sa fie alcumva in viziunea mea un barbat trebuie sa arate asa : Tandru , Demn( de el insusi ),Puternic,Hotaritor, Iubitor, Fidel, si Om. (am scris cu litere mari pentru ca le consider calitati pe care unii/le-au uitat datorita societatii din ziua de azi. Cind cineva are incredere totala in tine si nu are dubii si te iubeste nu face cum ai descris tu aici . spun din proprie experianta treaba asta . probabil undeva s-a produs o ruptura mare de tot in el , sau ... poate nu e de tine. just kisses

Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:31
Da Neostar... descrierea ta defineste un barbat matur, puternic, capabil de sentimente adanci si durabile... genul de barbat care spune rar "te iubesc", preferand sa-si manifeste iubirea prin gesturile cele mai neasteptate si nu la modul declarativ.
Dar deh... noi femeile avem momente de slabiciune in viata cand ne incanta un "te iubesc" si nu mai vedem superficialitatea din spatele lui.

Cat despre barbatul descris de mine, s-au produs cam multe "rupturi" in el si cam prea des... dar sper sa se "reintregeasca" ca om si sa fie fericit!

Doresc tuturor sa aibe intelepciunea de dupa...

Postat pe 16 Noiembrie 2008 12:59
mi-e sila de genul asta de baieti ca barbati nu se pot chema.lipsiti de caracter,oameni de nimic.e bine ca ii putem identifica usor mai ales daca am avut de-a face cu ei.
DeeaCatalina
Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:23
Nu pricep intrebarea din titlu: de ce ar fi barbatul imatur incantare??

Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:23
pai si cand te gandesti ca si barbati astia tot de femei au fost educati...daca vrei sa contribui la o noua societate incepe sa schimbi tu ceva in tine prin copilul care il ai sau familia care o ai fara agresivitate,uni sunt irecuperabili iar alti se mai pot recupera ,si astia pana se indragostesc apoi sunt mielusei si culmea deobicei ca un blestem pentru ei se indragostesc de niste specimene ,total contrar ideilor si principiilor lor,Au perioade si perioade,la un baiat ca nu iii poti spune barbat ,dintrasta ar trebui sa il faci sa se simta important apoi sa il lasi cu buzele umflate poate asa revine la realitate si nu amai are atatea fumuri
xandra79
Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:31
De la: Monique_, la data 2008-11-16 12:59:38Da Neostar... descrierea ta defineste un barbat matur, puternic, capabil de sentimente adanci si durabile... genul de barbat care spune rar "te iubesc", preferand sa-si manifeste iubirea prin gesturile cele mai neasteptate si nu la modul declarativ.
Dar deh... noi femeile avem momente de slabiciune in viata cand ne incanta un "te iubesc" si nu mai vedem superficialitatea din spatele lui.

Cat despre barbatul descris de mine, s-au produs cam multe "rupturi" in el si cam prea des... dar sper sa se "reintregeasca" ca om si sa fie fericit!

Doresc tuturor sa aibe intelepciunea de dupa...



Ca este la modul declarativ sau nedeclarativ trebuie sa se si spuna "te iubesc", si pentru "rupturile" acelea despre care zici tu ca sau produs , intotdeauna exista si o cauza poate putin mai indirecta si neortodoxa , asta depinde din ce parte privim fiecare lucrurile .Hai sa-ti mai zic . Un barbat care a fost in viata ta si tu speri ca va fi din nou asa cum am descris eu mai sus si pentru tine intrebind daca ar fi o provocare sa il maturizezi desi intrebarea a fost pusa pentru toti forumistii cel mai bine este sa vezi ce sa intimplat si din ce cauza nu mai este asa . stii ? daca la inceput ai un sentiment pt acel cineva sau acea cineva pasul urmator este increderea e un fel de " dai Cezarului ce este al Cezarului .... Eu personal zic ca voi doi sa discutati fara galagie despre tot ce aveti in comun inclusiv despre intimitatile cele mai profunde si daca ai simtit ca te iubeste fal sa fie al tau pentru totdeauna , ca nu e greu

Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:41
De la: crista_galli, la data 2008-11-16 13:23:59Nu pricep intrebarea din titlu: de ce ar fi barbatul imatur incantare??


Crista! Am intalnit femei care adora barbatii imaturi sub motivatia ca sunt niste copii. Oare asa trebuie priviti? Fiecare din noi purtam in suflet un "copi", insa nu-l folosim ca scuza pentru imaturitate... sau poate da?
Pe mine ma dezgusta un barbat imatur, dar nu m-as mira sa primesc si opinii contrare.

Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:42
De la: xandra79, la data 2008-11-16 13:31:42 pai si cand te gandesti ca si barbati astia tot de femei au fost educati...daca vrei sa contribui la o noua societate incepe sa schimbi tu ceva in tine prin copilul care il ai sau familia care o ai fara agresivitate,uni sunt irecuperabili iar alti se mai pot recupera ,si astia pana se indragostesc apoi sunt mielusei si culmea deobicei ca un blestem pentru ei se indragostesc de niste specimene ,total contrar ideilor si principiilor lor,Au perioade si perioade,la un baiat ca nu iii poti spune barbat ,dintrasta ar trebui sa il faci sa se simta important apoi sa il lasi cu buzele umflate poate asa revine la realitate si nu amai are atatea fumuri


Xandra ai dreptate cu "educati de alte femei " :)))))) , dar conteaza si propriile valori si educatii, cunosc o gramada de barbati , barbat fiind care au tot felul de relatii dincolo de cea stabila si de cea stabila isi bat joc pina la loc comanda ...despre femei nu vreau sa zic nimica ca nu de asta este vorba aici in acest subiect , dar daca El sa transformat in timp de la BUN la rau ceva nu e bine si sincer numai Ea cea care stie si a stiut tot in relatie poate schimba si asta o spun fara frica ca merita incercat

Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:45
De la: Monique_, la data 2008-11-16 13:42:39
De la: crista_galli, la data 2008-11-16 13:23:59Nu pricep intrebarea din titlu: de ce ar fi barbatul imatur incantare??


Crista! Am intalnit femei care adora barbatii imaturi sub motivatia ca sunt niste copii. Oare asa trebuie priviti? Fiecare din noi purtam in suflet un "copi", insa nu-l folosim ca scuza pentru imaturitate... sau poate da?
Pe mine ma dezgusta un barbat imatur, dar nu m-as mira sa primesc si opinii contrare.


Off off, instinctul asta matern!

Confuzie mare, barbatul imatur nu se manifesta aproape niciodata ca un copil, da eventual capriciile, iar un barbat matur poate avea sinceritatea unui copil!
Lillix
Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:47
De la: Lillix, la data 2008-11-16 13:47:18
De la: Monique_, la data 2008-11-16 13:42:39
De la: crista_galli, la data 2008-11-16 13:23:59Nu pricep intrebarea din titlu: de ce ar fi barbatul imatur incantare??


Crista! Am intalnit femei care adora barbatii imaturi sub motivatia ca sunt niste copii. Oare asa trebuie priviti? Fiecare din noi purtam in suflet un "copi", insa nu-l folosim ca scuza pentru imaturitate... sau poate da?
Pe mine ma dezgusta un barbat imatur, dar nu m-as mira sa primesc si opinii contrare.


Off off, instinctul asta matern!

Confuzie mare, barbatul imatur nu se manifesta aproape niciodata ca un copil, da eventual capriciile, iar un barbat matur poate avea sinceritatea unui copil!
Drept graiesti cu Sinceritatea unui copil dar sa il poti aduce acolo la asta e mai greu ... si nice avatar

Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:56
Pentru Neostar!

Am deschis topicul pentru ca ma intereseaza si alte pareri si nu pentru a face "galagie" cum afirmi tu! Nu ma intereseaza sa particularizez discutia, desi vad ca te intereseaza

Daca privesc barbatul imatur cu dezgust, chiar nu ma intereseaza sa pastrez unul in viata mea. Si am o intrebare pentru tine: de unde sti tu ce sper eu? Se afla in posesia ta cheia adevarului suprem, cumva?

Astept de la tine caracteristici definitorii pentru barbatii maturi si imaturi - care sa ne ajute sa ne decidem care sunt incantare si care dezgust - si nu particularizarea unei discutii care se vrea a fi generala.

Sper ca ti-am elucidat niste "mistere", sau poate ti-am trezit altele...

Postat pe 16 Noiembrie 2008 13:59
De la: Lillix, la data 2008-11-16 13:47:18
De la: Monique_, la data 2008-11-16 13:42:39
De la: crista_galli, la data 2008-11-16 13:23:59Nu pricep intrebarea din titlu: de ce ar fi barbatul imatur incantare??


Crista! Am intalnit femei care adora barbatii imaturi sub motivatia ca sunt niste copii. Oare asa trebuie priviti? Fiecare din noi purtam in suflet un "copi", insa nu-l folosim ca scuza pentru imaturitate... sau poate da?
Pe mine ma dezgusta un barbat imatur, dar nu m-as mira sa primesc si opinii contrare.


Off off, instinctul asta matern!

Confuzie mare, barbatul imatur nu se manifesta aproape niciodata ca un copil, da eventual capriciile, iar un barbat matur poate avea sinceritatea unui copil!


Da Lillix, ai mare dreptate! Ador si apreciez sinceritatea aceea de copil, atat la barbati cat si la femei! Sinceritatea aceea desavarsita care te lasa fara replica si te face sa pretuiesti mai mult omul-"copil"!

Postat pe 16 Noiembrie 2008 14:10
De la: Monique_, la data 2008-11-16 13:59:54Pentru Neostar!

Am deschis topicul pentru ca ma intereseaza si alte pareri si nu pentru a face "galagie" cum afirmi tu! Nu ma intereseaza sa particularizez discutia, desi vad ca te intereseaza

Daca privesc barbatul imatur cu dezgust, chiar nu ma intereseaza sa pastrez unul in viata mea. Si am o intrebare pentru tine: de unde sti tu ce sper eu? Se afla in posesia ta cheia adevarului suprem, cumva?

Astept de la tine caracteristici definitorii pentru barbatii maturi si imaturi - care sa ne ajute sa ne decidem care sunt incantare si care dezgust - si nu particularizarea unei discutii care se vrea a fi generala.

Sper ca ti-am elucidat niste "mistere", sau poate ti-am trezit altele...



Daca nu ma interesa acest subiect nu scriam aici nimica , dar ma interesat pentru ca stiu ca exista si barbati dar si femei care sunt cu capul in cap si cu sufletul in suflet si nu altundeva . am crezut ca intrebarea ta se refera la un raspuns pentru tine personal care ... am crezut ca e cel mai bun din partea mea . Adevarul suprem se afla in mina mea doar pentru mine , pe ceilalti ca sunt pe net sau pe unde sunt incerc sa ii ajut si sa spun din ce am invatat in viata bune sau rele . ce inseamna matur si imatur asta fiecare hotaraste in sufletul sau despre celalalt si ce am zis mai sus pt mine este un barbat matur . Adevarul este ca m-ai incitat cu acest topic si chiar daca unele mistere pt mine personal vor ramine mistere unele sau elucidat si se vor mai scoate la lumina multe cred prin acest topic

Postat pe 16 Noiembrie 2008 14:37
Ma bucur Neostar ca am mai elucidat din mistere, desi misterele dau farmec vietii

Multumesc pentru intentiile bune!

Mai am o intrebare: oare un barbat imatur se poate maturiza? Eu cred in capacitatea omului de a se schimba, de a evolua in bine si nu cred in proverbul "lupul isi schimba parul, dar naravul ba". Suntem oameni, nu lupi! Dar asta e o alta discutie, poate o sa deschid un alt topic candva...



"Între liniºtea sfinþilor ºi furia nebunilor nu e decât o diferenþã de diagnostic."Octavian Paler

Postat pe 16 Noiembrie 2008 14:49
De la: Monique_, la data 2008-11-16 14:49:08Ma bucur Neostar ca am mai elucidat din mistere, desi misterele dau farmec vietii

Multumesc pentru intentiile bune!

Mai am o intrebare: oare un barbat imatur se poate maturiza? Eu cred in capacitatea omului de a se schimba, de a evolua in bine si nu cred in proverbul "lupul isi schimba parul, dar naravul ba". Suntem oameni, nu lupi! Dar asta e o alta discutie, poate o sa deschid un alt topic candva...



"Între liniºtea sfinþilor ºi furia nebunilor nu e decât o diferenþã de diagnostic."Octavian Paler


Un barbat se poate maturiza si prin experiente , poate uneori traumatizante dar se va maturiza ,si nu numai asta dar pina pe la 30 de ani cam toti barbatii anatomic vorbimd nu sunt linisititi din punct de vedere hormonal , este pur anatomic , iar mental si spiritual am zis . Frunos citat de la Paler ;)

Postat pe 16 Noiembrie 2008 15:07


Acest tip de indivizi nu se pot numii . Consider ca sunt un fel de imitatie de barbati.

Si, sunt din abundenta, dupa cum se poate usor constata.

Cred ca principala explicatie a acestui mod de comportament este, in fond, lipsa de educatie, in sens general vorbind. Asta ar fi o eventuala "scuza" a lor.

Insa, in zilele noastre, aceasta "scuza" nu-si mai gaseste aplicare, sau si-o gaseste din ce in ce mai putin. Asta deoarece informatia exista din abundenta, si, deci, daca vrei sa te pui la punct si sa fi om intre oameni, sa iti educi creierul de mamifer care a stagnat de 2 miliarde de ani, o poti face relativ repede si usor, insa cu o conditie: sa iti DORESTI asta ! Bun, unii ar zice, cine nu ar vrea sa se indrepte (sa spun asa) ?! Paradoxal, se pare ca unii (sa nu zic majoritatea) chiar nu vor, considerand ca e mai bine sa fi "tu insuti" si sa actionezi in consecinta. Astia sunt cei care traiesc la intamplare, si ne lovim de ei in fiecare zi.

E important sa ai puterea sa lasi orgoliul (sau o parte din el) la o parte si sa recunosti (in primul rand fatza de constiinta ta) ca ai o problema si sa te apuci imediat sa o rezolvi. Orice alta alternativa este exclusa!

Oricum, aici ar fi multe chestii de spus, chiar si doar din pct de vedere al chestiunilor de baza, dar cam atat deocamdata, findca timpul nu-mi permite.


Si, intrebarea mea: tu ce parere ai despre astia ? Iti plac sau iti displac saaau nu stii (exact) ce vrei, sub aspectul asta...?


Postat pe 16 Noiembrie 2008 18:33
dezgust






mcsernatony
Postat pe 16 Noiembrie 2008 18:42
A! Bai fratilor terminati cu citatele astea lamentabile, de Paler. Voi stiti ca tipul asta e unul dintre cei mai mari plagiatori si manipulatori din cati se dau mari ganditori ???

Uite un exemplu clar: Ala-bala "Am invatat ca.." (care, sub multe aspecte este discutabila si de un subiectivism uneori evident, - chiar si in forma ei originala), este copiata de la cineva de afara ??? Daca e cazul pot sa probez cu nume si textul integral original.

Bun, acuma nu faptul in sine al plagiatului ar fi cea mai mare problema (pt ca plagiatura a devenit o nerusinare aproape acceptata fara prea multe semne de intrebare!), ci faptul ca Ala-Bala "Am invatat ca.." a fost TRADUSA PROST de catre tipul asta pe care multi in ridica in slavi. Atata de prost incat ai zice ca nu a facut nici scoala primara.

Fratilor, incercati sa vedeti padurea, nu doar copacii !

Postat pe 16 Noiembrie 2008 18:46
Pentru Coman!

Buna opinia ta si apreciez ca ai raspuns cu detasare... asa este: tine mult si de educatie si de autoeducatie.

NU, nu-mi plac astfel de barbati, dar, din pacate, se mai intampla sa-i recunosti destul de tarziu... dupa ce si-au lasat amprenta si au facut rani. Unii dintre ei au abilitatea de a minti cu o nonsalanta desavarsita.

Ai dreptate: sunt multe de spus... dar ii mai las si pe altii sa-si exprime o opinie.

Multumesc de raspuns!

Postat pe 16 Noiembrie 2008 18:52
ce parere am despre barbatii imaturi?
ROBERTA_BRUNI
Postat pe 16 Noiembrie 2008 21:04
Barbatul superficial are adesea o parere exagerat de buna despre el,adica unii poseda o mandrie prosteasca cred eu,si o inconstienta imensa,adesea mint cu nereusinare,pt ca ei nu prea stiu ce este rusinea,nimeni nu i a invatat ce este bine si ce nu este bine,adesea dau cu bata in balta,adica mai mereu fac asta pt ca habar nu au pe ce lume traiesc,au impresia mai ales cand sunt tineri ca totul li se cuvine,a incheia o relatie totusi este un semn de maturitate sau macar un semn ca ti se spune si tie ceva dupa ce ai petrecut cu o persoana niste ani,buni rai,dar cand individul se da la fund si dispare ca magarul,si cand insisti iti spune ca iubeste pe alta,multa maturitate iti trebuie,sa l scuzam ca avea atunci 21 de ani,dar dupa 10 ani cand ne intamplator pe strada isi schimba varianta,ca a fost o aventura,evident dupa 10 ani poate spune orice,lipsa maturitatii oare sa fi fost,lipsa de educatie cu siguranta,este doar un alt Don Huan care vrajeste la greu,si e asa de prost ca iti spune aceleasi replici,nu unii pur si simplu nu se pot maturiza,nici cu nuiaua nici cu vorba buna,sunt defecti si punct,da acum eram buna,ca eram casatorita scoasa din necaz,evident,da atunci n am fost,atunci am fost proasta si acum sunt buna,vrajala,si daca vorbesti cu un perete te simti mai bine,decat dupa o discutie cu un inadaptat,barbatul superficial nu stie sa iubesca si nici nu vrea,e greu tare sa iubesti o femeie,te consuma,e nasol,mai bine vegetezi in prostia ta,mai o incurci pe una ba pe alta mai trece timpul,barbatul superficial e lenes,ii e lene sa iubesca,ce sa faca o femeie care vrea o casnicie cu un lenes,nimic
kudika_18761
Postat pe 19 Octombrie 2012 01:06
Prerea mea este ca barbatii imaturi trebuie sa-si caute femei imature iar femeile mature barbati maturi!
kudika_nikole
Postat pe 19 Octombrie 2012 02:22
De la: kudika_nikole, la data 2012-10-19 02:22:52Prerea mea este ca barbatii imaturi trebuie sa-si caute femei imature iar femeile mature barbati maturi!


pai cum sa caute daca e imatur?
El ia ce-i cade in mana
picard-jean-luc
Postat pe 19 Octombrie 2012 07:16
De la: ROBERTA_BRUNI, la data 2008-11-16 21:04:28ce parere am despre barbatii imaturi?


mie imi merge numele ca as fi cam imatur
Nasol e ca femeile vor asfel de oameni tocmai pentru ca ele confunda maturitatea cu stilul mai serios sau mai patetic al unor barbati ipocriti care le aburesc cu texte din carti de le fac capul mare si ulterior le lasa balta sau le asupresc
Un barbat asazis imatur e mai usor de suportat
picard-jean-luc
Postat pe 19 Octombrie 2012 07:21
De la: kudika_18761, la data 2012-10-19 01:06:19Barbatul superficial are adesea o parere exagerat de buna despre el,adica unii poseda o mandrie prosteasca cred eu,si o inconstienta imensa,adesea mint cu nereusinare,pt ca ei nu prea stiu ce este rusinea,nimeni nu i a invatat ce este bine si ce nu este bine,adesea dau cu bata in balta,adica mai mereu fac asta pt ca habar nu au pe ce lume traiesc,au impresia mai ales cand sunt tineri ca totul li se cuvine,a incheia o relatie totusi este un semn de maturitate sau macar un semn ca ti se spune si tie ceva dupa ce ai petrecut cu o persoana niste ani,buni rai,dar cand individul se da la fund si dispare ca magarul,si cand insisti iti spune ca iubeste pe alta,multa maturitate iti trebuie,sa l scuzam ca avea atunci 21 de ani,dar dupa 10 ani cand ne intamplator pe strada isi schimba varianta,ca a fost o aventura,evident dupa 10 ani poate spune orice,lipsa maturitatii oare sa fi fost,lipsa de educatie cu siguranta,este doar un alt Don Huan care vrajeste la greu,si e asa de prost ca iti spune aceleasi replici,nu unii pur si simplu nu se pot maturiza,nici cu nuiaua nici cu vorba buna,sunt defecti si punct,da acum eram buna,ca eram casatorita scoasa din necaz,evident,da atunci n am fost,atunci am fost proasta si acum sunt buna,vrajala,si daca vorbesti cu un perete te simti mai bine,decat dupa o discutie cu un inadaptat,barbatul superficial nu stie sa iubesca si nici nu vrea,e greu tare sa iubesti o femeie,te consuma,e nasol,mai bine vegetezi in prostia ta,mai o incurci pe una ba pe alta mai trece timpul,barbatul superficial e lenes,ii e lene sa iubesca,ce sa faca o femeie care vrea o casnicie cu un lenes,nimic



Imaturitatea este o caracteristica si superficialitatea este o alta "calitate ingrosata"!!!Ele se pot asocia la un moment dat,producand un adevart dezechilibru in viata unei persoane,indiferent de sex!!!
Referindu-ma la barbati,,,imaturitatea,din orice punct de vedere am vorbi,aduce cu sine lipsa gandirii,o ratiune puerila,lipsita de consistenta si valoare intrinseca,o continua lipsa de asumare a actiunilor proprii!!!

Superficialitatea unei persoane,chiar si a barbatului,este insotita de o eventuala doza de gandire a lucrurilor si faptelor ,dar lipsta total de interes,preocupare,implicare cu devotiune!!!Totul se face de mantuiala,de suprafata,fara profunzimea adusa de constiinta lucrului bine facut!!!Poate fi corectata,dar numai la dorinta individului,care trebuie sa-si aduca un nou aport in actiunile personale!!!

Cele doua caracteristici par a fi sinonime,dar nu sunt astfel!!Daca superficialul se poate corecta,imaturul nu o va face niciodata!! Personal,nu m-as angaja cu astfel de persoane,in nicio activitate de anvergura,,,este ca si cum ai construi o cladire,dar fara a asigura fundatia potrivita!!!
kudika_15804
Postat pe 19 Octombrie 2012 07:24
De la: kudika_10951, la data 2012-10-19 07:21:57
De la: ROBERTA_BRUNI, la data 2008-11-16 21:04:28ce parere am despre barbatii imaturi?


mie imi merge numele ca as fi cam imatur
Nasol e ca femeile vor asfel de oameni tocmai pentru ca ele confunda maturitatea cu stilul mai serios sau mai patetic al unor barbati ipocriti care le aburesc cu texte din carti de le fac capul mare si ulterior le lasa balta sau le asupresc
Un barbat asazis imatur e mai usor de suportat


Ei bine, am un barbat copt la minte alaturi de mine, chiar daca mai are si el momentele lui de copilareala, si cu toate astea nu-i un individ scortos sau aburitor si nici din carti nu-mi citeaza, decat daca-l intreb cum se scrie cutare limbaj de programare sau cum se rezolva nu stiu ce problema de matematica, ai inteles sper la ce ma refer.

Nici nu ma abureste, nici nu ma asupreste, nu ma lasa nici balta, ci ma respecta si ma iubeste, asa cum sunt.
kudika_10817
Postat pe 19 Octombrie 2012 19:35
Barbatul imatur = mare dezgust!!
Si cand te gandesti ca-si propaga genele....
rondina
Postat pe 19 Octombrie 2012 20:31
Mai rau este atunci cand gasim un barbat imatur - si chiar ne place. Chiar si in momentul cand ne dam seama ca suntem mintite ca sa fie bine trebuie sa trecem cu vederea totul - si pan ala urma in conceptia lor tot noi suntem cele imature. Vorbesc cu un barbat - cred cai place asa d emine inca nu a ajuns sa m acunoasca. Desigur ca nui cer eplicatii de ce nu vorbeste cu mine mult, de c enu-mi acorda mai multa atentie dar el mereu vine cu scuze de exemplu ,, tu trebuie sa intelegi ca nu am timp ca sunt ocupat'' acuma sunt doua variante sau este adevarat si trebuie sa cred sau el este imatur si tot se scuza fara sa-i cer explicatii - iar asta ar trebui sa-mi dea anumite lucruri de inteles! Problema este ca nici nu mai stiu ce sa cred sau nu :(( - pur si simplu am last garda jos si gata, consider ca se merita macar eu sa fiu matura si sa privesc viata asa cum trebuie privita cu maturitate!
kudika_nikole
Postat pe 20 Octombrie 2012 23:14
De la: kudika_nikole, la data 2012-10-20 23:14:30Mai rau este atunci cand gasim un barbat imatur - si chiar ne place. Chiar si in momentul cand ne dam seama ca suntem mintite ca sa fie bine trebuie sa trecem cu vederea totul - si pan ala urma in conceptia lor tot noi suntem cele imature. Vorbesc cu un barbat - cred cai place asa d emine inca nu a ajuns sa m acunoasca. Desigur ca nui cer eplicatii de ce nu vorbeste cu mine mult, de c enu-mi acorda mai multa atentie dar el mereu vine cu scuze de exemplu ,, tu trebuie sa intelegi ca nu am timp ca sunt ocupat'' acuma sunt doua variante sau este adevarat si trebuie sa cred sau el este imatur si tot se scuza fara sa-i cer explicatii - iar asta ar trebui sa-mi dea anumite lucruri de inteles! Problema este ca nici nu mai stiu ce sa cred sau nu :(( - pur si simplu am last garda jos si gata, consider ca se merita macar eu sa fiu matura si sa privesc viata asa cum trebuie privita cu maturitate!


Daca ti-ai propus sa-l accepti pe acest barbat asa cum e, o sa ai un drum lung de parcurs si nu poti sa stii ce se afla la capatul acelui drum.
kudika_10817
Postat pe 22 Octombrie 2012 14:05

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
As vrea sa incerce cineva sa ma lamureasca si pe mine :D 22 De la: miagabi 13 Iunie 2013 03:13
Am o lipitoare în casã ºi nu scap de ea nicicum....help! 154 De la: kudika073812 8 Ianuarie 2017 15:05
fost afemeiat=prieten fidel in prezent 3 De la: kudika073327 6 Noiembrie 2009 12:02
De ce unuii barbati dau bir cu fugitii cand vine vorba sa le pui piciorul in prag? 17 De la: kudika015246 5 Martie 2010 17:37
Relatie greu de dus.. 25 De la: MusicIsMyLife 2 Aprilie 2013 14:41