Setari Cookie-uri

cand iubesti trebuie sa ierti orice?

este greu sa ierti asa gresala.....depinde cit de mult va iubiti....daca merita ...timpul rezolva totul....se poate ierta da nu uita
cristiana_cris
Postat pe 29 Iulie 2009 13:09
Sa ierti orice nu e constructiv intr-un cuplu.Amandoi trebuie sa stie ca nu se poate intinde coarda la nesfarsit,ca din respect si din dorinta de a nu rani pe celalalt e bine sa deschizi ochii si sa faci cat mai putine greseli.

Postat pe 29 Iulie 2009 13:14
De la: andra_doina, la data 2008-11-15 09:44:40 ai o relatie de ceva timp(vreo 4 ani)si cel pe care il iubesti iti spune ca in urma cu ceva timp,din prostie,spune el,te-a inselat.are impresia ca din moment ce a recunoscut,greseala e deja iertata.dar oare e asa usor sa ierti?e asa usor sa treci peste acel moment fara sa te gandesti ca se va intampla din nou si iar si iar?voi credeti ca o data recunoscuta grseala e si iertata si uitata?


Exista foarte multe cuvinte fara sens , unul din cele multe este si cuvantul IERTARE ... iertarea este o inventzie satanica, este un sac fara fund plin de cadavre ...
Iertarea sau nedreptatea este acelasi lucru... unde exista iertare, nu exista dreptate si invers... Dumnezeu, Universul , Totul in jurul nostru functioneaza dupa dreptate... Ce sa mai spun despre teoriile aberante despre rai si iad, ce sens mai are iadul ? pentru cine este pregatit? Evident ca pentru victimele hotzilor caci hotzii si criminalii vor fi iertatzi iar victimele n-au decat sa fufere-n iad...
Sari de pe acoperisi si vezi ca natura nu te iarta, iti va rupe gatul, piciorul sau te va ucide, depinde de la ce inaltzime te arunci... totul functioneaza dupa "cauza si efect" nu dupa mila,nu dupa iertare,nu dupa minciuni ci dupa dreptate ...
Tu potzi sa mintzi si sa spui : "Te iert"... dar durerea din sufletul tau nu minte, ea spune : Ma doare!!! Cand moralitatea in general vorbind este distrusa pe aceasta planeta, pamantenii folosesc cuvinte fara sens, prcum " Iertare" si se mira ca nu se intzeleg intre ei
Ce inseamna cuvinte fara sens? Cuvintele care nu exprima armonia dintre suflet, trup si cuvintele exprimate ...
Sti ce face virusul cind intra intr-un comp.? na exact asta fac cuvintele false cu creierele oamenilor...
Moralitatea este virusata !!! Iati un antivirus : clarifica-ti faptul ca Iertarea este un virus mortal, este calea prin care treci de partea raului ...
Ce inseamna a ierta? Nimic altceva decat a tolera raul sau a apara faptele satanice, a le sustzine ca si cum ar fi fapte bune ... a ierta, nu este altceva decat a spune: no problem frate, fa mai departe orice rautate ca faptele-ti vor fi iertate

In lumea celor ce iubesc, nu exista nici tradare nici iertare... iubeste... si vei intzelege
Nu uita ca a iubi , nu inseamna a poseda sau a invidia sau a fi cum spuneti voi "gelos" care de fapt inseamna a fi criminal ... si in concluzie, la voi a iubi inseamna a ucide...
Iubirea este starea Dumnezeiasca de extaz , este starea de fericire care nu depinde de nimeni si nimic , este exact opusul posesivului, opusul geloziei, opusul limitelor... iubirea este insasi libertatea, te potzi bucura impreuna cu ea dar nu o potzi pastra doar pt tine, cind incercam sa o posedam o pierdem automat...
Fi libera si lasa totul sa se bucure de libertate ...
denis_3d25
Postat pe 29 Iulie 2009 17:31
Capacitatea de a ierta persoana iubita depinde in primul rand de cat iubesti acea persoana, ar trebui daca vrei, in special daca ai o familie cum am vazut ca ai.
mihailpaulcraciun
Postat pe 29 Iulie 2009 17:39
SIGUR CA TREBUIE SA IERTI CAND IUBESTI
dar nu orice
sa iert in fiecare seara sau in fiecare saptamana?sau la fiecare amanta noua?
ma rog.daca ai 10 copii si 4 clase.......iarta iarta si iar iarta.poate te obisnuiesti si nu mai conteaza cand se baga in chiloti la tine cu ciupercile altora .
traiasca barbatii destepti
malascusalfa
Postat pe 23 Martie 2010 22:56
In primul rind a fost sincer si trebue sa apreciezi asta.In al doilea, cind iubesti trebue sa si erti, sa lasi de la tine mult.Dar pina la un punct.Pina la infidelitate.Si daca a facut-o odata cu siguranta se va mai repeta.Rare cazuri cind intradevar cel ce calca strmb , se corecteaza si numai face.
kudika098645
Postat pe 23 Martie 2010 23:05
..ahh....nuuu!!...nu tre sa ierti orice....cand iubesti...adica doar pentru ca iubesti!!...depinde ce!!...asta cu inselatu...e foarte discutabila...depinde de context!!...oricum..nu putem sa iti spunem noi ce sa ierti si ce nu!
...adica de exemplu ..io..as putea trece peste treaba cu inselatul...dar nu as putea sa trec peste altele...de exemplu...sa imi toace el mie banii...sau ..sa fie violent cu mine...~(si asta se poate intampla si fara sa ma insele)...adica as prefera sa ma insele...dar sa nu le faca pe alelalte doua...de care tocmai am zis!!!//
andreea_n_x
Postat pe 24 Martie 2010 08:26
stii vorba aia?totul se iarta,nimic nu se uita??prima abatare sa-i zic asa..poate merita iertata dar bineinteles trebuie sa se straduiasca sa obtina iertarea aia...

dar acum depinde si cu cine ptca trebuie sa fii in alerta...
si nu stiu daca mai poate fi totul ca inainte..eu nu cred ca as putea...cred ca mereu as avea ganduri despre asta si poate chiar i-as reprosa treaba asta mereu in cazul in care si tu esti cuminte si in bancutsa ta..daca stii k si tu te-ai dus oleak cu altcnv..atunci incepi sa ierti...

totul depinde de persoana ... eu sunt ft ranchiunoasa si nu uit ...si cateodta nici nu iert:-s
Yvonna1234
Postat pe 25 Martie 2010 22:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie de sfaturi.... 36 De la: antipatica 19 Iunie 2009 00:18
Clarvazatoare 2 De la: geo_refinantat 1 Iunie 2011 19:57
ati fii in stare sa donati 1 euro pt un caz umanitar??? 1 De la: omenie 22 Iunie 2010 21:12
buna.. 35 De la: pamela_1 17 Iunie 2009 12:50
Iubire la prima vedere 38 De la: AnGelbabyyy 23 Februarie 2010 12:56