Setari Cookie-uri

cred ca am nevoie de un sfat

Toata aceasta poveste decurge de multi ani,de cand eram o simpla adolescenta.La varsta de 18 ani am avut prima mea relatie de prietenie cu un baiat care nu se incadra in standardele pe care mi le impuneau parintii,dar pt ca noi ne placeam am incercat sa avem o relatie de prietenie care dupa scurt timp s-a terminat din cauza ca el o luase pe un drum gresit.Avand multe probleme in familie si din lipsa banilor a intrat intr-un anturaj de hoti.De-si era f amabil,vorbea frumos,umbla tot timpul curat,era istet,avea acest 'mare defect',fura.In doi ani de zile am incercat de multe ori sa avem o relatie dar din cauza anturajului a fost lasat totul balta pt ca eu nu vroiam langa mine astfel de oameni.Dupa care f hotarat a venit la mine sa imi spuna ca nu mai fura,ca a inceput sa lucreze ca vrea sa isi schimbe viata,iar eu am fost langa el in tot acest timp dar in postura de amica.Sunt vreo trei ani de cand s-a asezat la locul lui, a inceput sa se inteleaga cu familia,a inceput sa aibe alte idealuri in viata,alt anturaj si alta gandire. Zilele trecute ma invitat sa iesim in oras,unde ne-am simtit f bine,am ras ,am glumit si am mers pe ideea ca ne potrivit f bine.Suntem pe aceea-si lungime de unda,ne dorim acelea-si lucruri si chiar mi-as dori o relatie cu el din toate punctele de vedere.Acum am 24 de ani,la fel ca cel despre care v-am vorbit,am mai avut relatii,unele mai serioase,altele mai putin serioase dar nu se compara nimeni cu finetea si bunatatea lui.Dar intrebarea mea e : poate cineva sa se schimbe in totalitate? odata ce a furat si a fost intr-un anturaj oribil,sa se poata schimba radical?si ce ma intereseaza cel mai mult: daca de atatea ori am incercat sa fim impreuna si nu a mers oare vom fi mai norocosi de data asta???????????
Sper sa ma ajutati cu un sfat si cu o vorba buna,si sa nu criticati aceasta "poveste".
va pup dulce si va doresc o zi frumoasa.
caramello
Postat pe 18 Noiembrie 2008 12:58
Orice e posibil. Poate s-a maturizat si si-a dat seama de greselile"adolescentei"care nu se vor mai repeta, dar se poate la fel de bine sa fie totul doar o schimbare de moment .Timpul (daca ai timp de pierdut)iti va arata fata lui adevarata.
cornelia_leia
Postat pe 18 Noiembrie 2008 13:03
Eu zic sa-i dai o sansa Pana la urma, daca, de exemplu, azi cunoastem pe cineva, nu avem de unde sa stim daca cu o zi inainte a furat un portofel sau a luat gatul cuiva!!1 Asa ca...incerca si vezi pe pielea ta daca te arzi sau nu
Alexandra_Pitzy
Postat pe 1 Decembrie 2008 02:09
De la: caramello, la data 2008-11-18 12:58:01Toata aceasta poveste decurge de multi ani,de cand eram o simpla adolescenta.La varsta de 18 ani am avut prima mea relatie de prietenie cu un baiat care nu se incadra in standardele pe care mi le impuneau parintii,dar pt ca noi ne placeam am incercat sa avem o relatie de prietenie care dupa scurt timp s-a terminat din cauza ca el o luase pe un drum gresit.Avand multe probleme in familie si din lipsa banilor a intrat intr-un anturaj de hoti.De-si era f amabil,vorbea frumos,umbla tot timpul curat,era istet,avea acest 'mare defect',fura.In doi ani de zile am incercat de multe ori sa avem o relatie dar din cauza anturajului a fost lasat totul balta pt ca eu nu vroiam langa mine astfel de oameni.Dupa care f hotarat a venit la mine sa imi spuna ca nu mai fura,ca a inceput sa lucreze ca vrea sa isi schimbe viata,iar eu am fost langa el in tot acest timp dar in postura de amica.Sunt vreo trei ani de cand s-a asezat la locul lui, a inceput sa se inteleaga cu familia,a inceput sa aibe alte idealuri in viata,alt anturaj si alta gandire. Zilele trecute ma invitat sa iesim in oras,unde ne-am simtit f bine,am ras ,am glumit si am mers pe ideea ca ne potrivit f bine.Suntem pe aceea-si lungime de unda,ne dorim acelea-si lucruri si chiar mi-as dori o relatie cu el din toate punctele de vedere.Acum am 24 de ani,la fel ca cel despre care v-am vorbit,am mai avut relatii,unele mai serioase,altele mai putin serioase dar nu se compara nimeni cu finetea si bunatatea lui.Dar intrebarea mea e : poate cineva sa se schimbe in totalitate? odata ce a furat si a fost intr-un anturaj oribil,sa se poata schimba radical?si ce ma intereseaza cel mai mult: daca de atatea ori am incercat sa fim impreuna si nu a mers oare vom fi mai norocosi de data asta???????????
Sper sa ma ajutati cu un sfat si cu o vorba buna,si sa nu criticati aceasta "poveste".
va pup dulce si va doresc o zi frumoasa.
iloveyoubebesotutule
Postat pe 1 Decembrie 2008 09:34
sincer sa-ti spun decizia e intr-un fel de balanta.....nimeni nu se poate schimba in totalitate, poate undeva ascuns bine...in momentul in care-l loveste o greutate iar se apucade furat; dar , totodata...daca o persoana vrea neaparat sa se schimbe,fiind constient de greselile sale ....se va indrepta. eu am avut parte de ambele situatii!
Pana la urma, totul depinde de intuitia ta ..si de ceea ce vrei tu sa faci.
ama_15
Postat pe 1 Decembrie 2008 09:44
DA..SE POATE SCHIMBA ...DACA VREA CU ADEVARAT SI MAI ALES DACA ARE SI UN SCOP ANUME.....MAI DA-I O SANSA..PAREREA MEA
Rosen
Postat pe 12 Decembrie 2008 11:56
Este o intrebare la care nimeni nu poate raspunde. Tu esti singura care trebuie sa-ti dai seama din comportamentul lui daca s-a schimbat sau nu. Dar trebuie sa-l urmaresti o perioada mai indelungata si nu doar cateva luni
barbaru10
Postat pe 5 Ianuarie 2009 20:39
daca e sprijinit de cei din jur, de cei pe care ii iubeste si de care este iubit nu are cum sa dea inapoi..am inteles ca schimbarea a venit de la el..el singur a hotarat ca nu mai putea continua asa..si a reusit..asta inseamna ca are tarie de caracter, e puternic si hotarat.daca va potriviti asa de mult si va mai si iubiti..de ce sa nu incercati?
lil_mariuk
Postat pe 6 Ianuarie 2009 10:50
si eu cred ca oricine se poate schimba. cu cat inaintezi in varsta, capeti mai multa experienta, inveti din propriile greseli si iti e mai usor sa alegi intre bine si rau. oricine se poate schimba, doar daca isi doreste cu adevarat. cred ca ar trebui sa asculti ce-ti spune inima, nu mintea, pentru ca e mult mai fun sa simti, decat sa gandesti daca sa simti sau nu. :*, Tara
zu
Postat pe 15 Octombrie 2009 13:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
compatibilitate intre vaca si un bou!!!! 126 De la: irina_teodora 26 Mai 2009 18:47
Departare.. 3 De la: Volcano 28 Aprilie 2010 01:17
Intre dragoste si familie 21 De la: kudika076363 30 Octombrie 2009 20:49
Cum simti .....fluturasii?? 41 De la: kudika067866 21 Septembrie 2009 21:59
sa cedez sau sa lupt in continuare? 15 De la: corneliaP 6 Aprilie 2011 23:11