Setari Cookie-uri

cum pot sa ma las de fumat

imi doresc sa ma las de fumat cat mai repede...ce sa fac???
PATRUT_ADRIANA
Postat pe 6 Martie 2009 16:30
De la: PATRUT_ADRIANA, la data 2009-03-06 16:30:14imi doresc sa ma las de fumat cat mai repede...ce sa fac???


vointza,foarte multa vointza si mai vezi tu topicuri deschise cu acelasi subiect....asa....sa nu se mai repete lumea....
matracucu
Postat pe 6 Martie 2009 16:31
simplu: nu mai fumezi!
FRANNNCE
Postat pe 6 Martie 2009 16:31
De la: FRANNNCE, la data 2009-03-06 16:31:11simplu: nu mai fumezi!


E ca si cum i-ai zice sa nu mai respire . 1-2 minute isi mai tine respiratia , dar dupa .. .

Incearca guma cu nicotina , hipnoza , reducerea treptat a nr. de tigari .
un1_simplu_baiat
Postat pe 6 Martie 2009 16:34
De la: FRANNNCE, la data 2009-03-06 16:31:11simplu: nu mai fumezi!


nu e chiar asa de simplu
daca pur si simplu nu mai fumezi, tot timpul o sa simti nevoia, n-o sa poti sta langa cineva care fumeaza...etc. eu am incercat asa de cateva ori si degeaba. insa acum 10 zile am citit o carte despre "Metoda usoara", si...chiar a fost usor. trimite-mi un mesaj privat cu mail-ul tau, si ti-o trimit si tie daca vrei. si eu am primit-o tot de la cineva de pe forum.
Lexy87
Postat pe 6 Martie 2009 16:37
poti sa incerci o mie de pastile si plasture insa daca nu ai anbitie degeaba
sirena22
Postat pe 6 Martie 2009 16:42
am fumat timp de 15 ani pe putin doua pachete de tigari pe zi! apoi am renuntat fara plasturi si alte minuni! pur si simplu am avut ambitie si vointa! dupa ce am dezintoxicat organismul timp de doi ani am reluat o unica tigarusa pe zi la cafeluta! poti sa ma omori ca nu o fumez pe a doua!............................................deci ai nevoie de vointa! daca incerci sa reduci tigarile .nu poti renunta niciodata! cel mai bine renunti brusc ca si cum nu ai fi fumat niciodata........nu te gindesti la tigara!
FRANNNCE
Postat pe 6 Martie 2009 16:44
De la: FRANNNCE, la data 2009-03-06 16:44:28am fumat timp de 15 ani pe putin doua pachete de tigari pe zi! apoi am renuntat fara plasturi si alte minuni! pur si simplu am avut ambitie si vointa! dupa ce am dezintoxicat organismul timp de doi ani am reluat o unica tigarusa pe zi la cafeluta! poti sa ma omori ca nu o fumez pe a doua!............................................deci ai nevoie de vointa! daca incerci sa reduci tigarile .nu poti renunta niciodata! cel mai bine renunti brusc ca si cum nu ai fi fumat niciodata........nu te gindesti la tigara!
asta da exemplu
sirena22
Postat pe 6 Martie 2009 16:46
chiar daca fumezi o singura tigara pe zi, tot fumatoare se cheama ca esti.
intr-adevar, metoda sigura de a te lasa de fumat e sa nu mai fumezi deodata...fara plasturi, gume sau redus nr tigarilor. dar sa nu te mai gandesti la fumat nu se poate...iti vine in minte fara sa vrei. solutia la aceasta problema este sa te gandesti , dar in acelasi timp sa te intrebi de ce vrei sa fumezi, daca intr-adevar ai ceva de castigat daca iti mai aprinzi o tigara...
Lexy87
Postat pe 6 Martie 2009 16:53
frannce,,,,,minunat exemplul tau...........doar ca eu beau 4-5 cafele pe zi ca mi-e foarte mica tensiunea........si fumez aproape un pachet de tigari........si asta numai seara si dimineata ca la servici nu fumez mai mult de una, iar la scoala foarte rar........dimineata la cafea eu fumez 5 tigari....:P
......ufff..ce as vrea si eu sa le las.......
mereu zic.......sa-mi treaca sesiunea,.........sa termin pachetul.....sa scap de proiectul asta,........sa se termiine perioada asta grea.........si tot asa si nu ma mai las de 5 ani........
_diana_
Postat pe 6 Martie 2009 16:54
De la: _diana_, la data 2009-03-06 16:54:57frannce,,,,,minunat exemplul tau...........doar ca eu beau 4-5 cafele pe zi ca mi-e foarte mica tensiunea........si fumez aproape un pachet de tigari........si asta numai seara si dimineata ca la servici nu fumez mai mult de una, iar la scoala foarte rar........dimineata la cafea eu fumez 5 tigari....:P
......ufff..ce as vrea si eu sa le las.......
mereu zic.......sa-mi treaca sesiunea,.........sa termin pachetul.....sa scap de proiectul asta,........sa se termiine perioada asta grea.........si tot asa si nu ma mai las de 5 ani........


macar tu speri eu nu iau in calcul varianta asta
sirena22
Postat pe 6 Martie 2009 16:56
pai...diana si care mai VRETI sa va lasati de fumat... o adresa de mail si va trimit cartea. sincer, eu numai asa am reusit.
Lexy87
Postat pe 6 Martie 2009 16:57
De la: Lexy87, la data 2009-03-06 16:53:26chiar daca fumezi o singura tigara pe zi, tot fumatoare se cheama ca esti.
intr-adevar, metoda sigura de a te lasa de fumat e sa nu mai fumezi deodata...fara plasturi, gume sau redus nr tigarilor. dar sa nu te mai gandesti la fumat nu se poate...iti vine in minte fara sa vrei. solutia la aceasta problema este sa te gandesti , dar in acelasi timp sa te intrebi de ce vrei sa fumezi, daca intr-adevar ai ceva de castigat daca iti mai aprinzi o tigara...
mai mami..........fumez acea tigara de placere .............sint zile cind uit de ea pur si simplu si nu o fumez..........dar daca maine imi propun sa nu o mai fumez nu am nici o problema cu chestia asta!...................repet este vorba de vointa!..............s-au poate este nevoie de o motivatie puternica gen cancer la plamani......etc!
FRANNNCE
Postat pe 6 Martie 2009 16:59
lexy.......merci mult........citit, lasat...reluat (din prostie) dupa 2 luni..nu mai functionat a doua a treia oara..........dar pentru prima data e minunata cartea, si daca te tii bine dupa o luna doua dupa ce te-ai lasat.......e usor sa renunti de tot.........

asta cu conditia sa nu fi batut in cap ca mine
_diana_
Postat pe 6 Martie 2009 17:00
De la: _diana_, la data 2009-03-06 16:54:57frannce,,,,,minunat exemplul tau...........doar ca eu beau 4-5 cafele pe zi ca mi-e foarte mica tensiunea........si fumez aproape un pachet de tigari........si asta numai seara si dimineata ca la servici nu fumez mai mult de una, iar la scoala foarte rar........dimineata la cafea eu fumez 5 tigari....:P
......ufff..ce as vrea si eu sa le las.......
mereu zic.......sa-mi treaca sesiunea,.........sa termin pachetul.....sa scap de proiectul asta,........sa se termiine perioada asta grea.........si tot asa si nu ma mai las de 5 ani........
mai Diana si eu am mica tensiunea si beau cafea la greu ................dar nici nu ai idee ce gust divin are cafeaua fara tigarusa! asorteaza si tu in locul ei o praji.......ceva bun.si nu uita sa faci o tira miscare ca eu am pus niste kile in plus........sint si gurmanda nu numai rontaitul in locul tigarusii si pe deasupra comoda ca merg numai cu masina!
FRANNNCE
Postat pe 6 Martie 2009 17:02
De la: FRANNNCE, la data 2009-03-06 16:44:28am fumat timp de 15 ani pe putin doua pachete de tigari pe zi! apoi am renuntat fara plasturi si alte minuni! pur si simplu am avut ambitie si vointa! dupa ce am dezintoxicat organismul timp de doi ani am reluat o unica tigarusa pe zi la cafeluta! poti sa ma omori ca nu o fumez pe a doua!............................................deci ai nevoie de vointa! daca incerci sa reduci tigarile .nu poti renunta niciodata! cel mai bine renunti brusc ca si cum nu ai fi fumat niciodata........nu te gindesti la tigara!


Nu cred ca pielea si dintii iti arata prea bine la 35 de ani dupa atata fumat! Nici nu vreau sa imi imaginez cam ce respiratie ai...pacat.....
monik_988
Postat pe 6 Martie 2009 17:04
sa nu va aud ca nu puteti ca nu exista: nu vreti! va cert de va sar fulgii............un argument:NU MAI ESTE LA MODA FUMATUL! in Franta nici nu ai unde sa fumezi decit acasa si la terase.......dar iarna ???????, uite asa se mai lasa unii de nevoie!............
FRANNNCE
Postat pe 6 Martie 2009 17:06
De la: PATRUT_ADRIANA, la data 2009-03-06 16:30:14imi doresc sa ma las de fumat cat mai repede...ce sa fac???


buna

Nu stiu daca stii , sar exista un program initiat de ministerul sanatatii cu tratament gratuit care chiar ajuta. La mine in oras (Pitesti), se ocupa de lucrul asta managerul spitalului TBC. Poti afla daca si in orasul tau exista si unde.


Eu am fumat aprox 8 ani, ultimii 5 peste 1 pachet pe zi, la capitolul vointa stau foarte prost si tratamentul acesta chiar m-a ajutat.

Este important ca renuntarea la tigari sa nu se faca treptat pt ca organismul sa nu respinga schmbarea brusca...tocami de aceea acest tratament dureaza 2 luni si de-abia dupa primele 10 zile se considera ca organismul este pregatit pt a rari tigarile sau a renunta de tot.

Eu am fumat in primele 2 saptamanai, in a treia am fumat 1 pachet toata saptamana si de cand l-am terminat nu am mai fumat deloc. Nu am pofta (am o colega de birou care fumeaza non stop si nu-mi provoaca nimic), nu am luat in greutate si nu a avut nici un fel de reactie adversa.

Eu il consider un lucru foarte bun; mult suucces!
andrrrea
Postat pe 6 Martie 2009 17:07
De la: monik_988, la data 2009-03-06 17:04:53
De la: FRANNNCE, la data 2009-03-06 16:44:28am fumat timp de 15 ani pe putin doua pachete de tigari pe zi! apoi am renuntat fara plasturi si alte minuni! pur si simplu am avut ambitie si vointa! dupa ce am dezintoxicat organismul timp de doi ani am reluat o unica tigarusa pe zi la cafeluta! poti sa ma omori ca nu o fumez pe a doua!............................................deci ai nevoie de vointa! daca incerci sa reduci tigarile .nu poti renunta niciodata! cel mai bine renunti brusc ca si cum nu ai fi fumat niciodata........nu te gindesti la tigara!


Nu cred ca pielea si dintii iti arata prea bine la 35 de ani dupa atata fumat! Nici nu vreau sa imi imaginez cam ce respiratie ai...pacat.....


fumatul nu este principala cauza a inbatranirii tenului sa stii si poti sa ai dintii galbeni si fara sa fumezi si cu respiratia chiar exagerezi
sirena22
Postat pe 6 Martie 2009 17:07
De la: monik_988, la data 2009-03-06 17:04:53
De la: FRANNNCE, la data 2009-03-06 16:44:28am fumat timp de 15 ani pe putin doua pachete de tigari pe zi! apoi am renuntat fara plasturi si alte minuni! pur si simplu am avut ambitie si vointa! dupa ce am dezintoxicat organismul timp de doi ani am reluat o unica tigarusa pe zi la cafeluta! poti sa ma omori ca nu o fumez pe a doua!............................................deci ai nevoie de vointa! daca incerci sa reduci tigarile .nu poti renunta niciodata! cel mai bine renunti brusc ca si cum nu ai fi fumat niciodata........nu te gindesti la tigara!


Nu cred ca pielea si dintii iti arata prea bine la 35 de ani dupa atata fumat! Nici nu vreau sa imi imaginez cam ce respiratie ai...pacat.....
draguta mamii am poze la profil pe mai multe albume unde se vad clar pielea si dintii........o sa fi surprinsa sa vezi ca arata mult mai bine ca ale tale..........tutunul nu are legatura cu ingrijitul pielii si al dintilor cind te respecti.......cu respiratia stau tare bine ca nu am probleme cu stomacul .......unii saracii nefumatori si nu poti macar vorbii cu ei...............mai ai si alte observatii de facut?
FRANNNCE
Postat pe 6 Martie 2009 17:10
Eu va recomand cel mai bine atunci cand aveti o gripa dintr-aia groaznica care sa te tna la pat cateva zile si inainte de a fi vindecat(a) bine sa incerci sa mai fumezi o tigara,iar daca in momentul acela ti se face rau cu siguranta vei sti de ce ai lasat tigarile si cand vei vrea sa fumezi iti vei aduce aminte ca ti-a fost rau si in plus ganditi-va la sanatate si la banii aruncati pe fereastra
Va spun ca in cazul meu a functionat am fumat cam vreo 4-5 ani si acum 2 ani m-am lasat si de atunci nu am mai pus o tigara in gura si ma simt extraordinar de bine acum fata de cum ma simteam cand fumam
De aceea eu va sfatuiesc sa va ganditi daca merita sa fumezi si de ce fumezi!
Marie_Ann
Postat pe 10 Aprilie 2009 12:04
draga mea eu m-am lasat de fumat acum 1 an fara nici un fel de ajutor,pur si simplu am avut vointa si desi fumam d 10 ani am reusit! primul pas este ca iti doresti sa te lasi pt ca fumatul este destul de placut si sa renunti la un obicei placut trebuie sa ai un motiv,eu m-am lasat pt ca a nascut sora mea si nu prea imi lasa copilul pt ca fumam si ca sa imi dea nepotelul mai des am renuntat dar bineinteles nu mi-a impus nimeni asta,am fact-o pt ca asa am vrut eu!am incredere ca o sa reusesti si tu!multa bafta!!!!
oana_22
Postat pe 10 Aprilie 2009 12:09
Vrei sa te lasi de ...si eu vreau...dar nu stiu cum...de fiecare data cand ma gandesc sa ma las de fumat imi vine si mai mult sa fumez...poate daca fumezi pana iti vine sa lesini pe urma te lasi...nu stiu metode...am si eu o mare dilema pe tema asta...
camelusha83
Postat pe 10 Aprilie 2009 12:14
Exista o singura metoda pentru a va lasa de fumat;vointa-daca cineva are aceasta dorinta si tot nu reuseste ,atunci contactati-ma;stevensegal83@yahoo.com
naturistul1
Postat pe 12 Aprilie 2009 18:53
Iata cateva linkuri utile:

http://ro.netlog.com/Misssimona777/blog/blogid=763187#blog

http://www.sfatulmedicului.ro/articole/Diverse/Renuntarea_la_fumat_%E2%80%93_cum_se_poate_renunta_la_fumat_857.htm

Succes!!!!
SymySymy
Postat pe 12 Aprilie 2009 20:26
eu am auzit d asta, dar inca nu sant hotarata dak vreau sa ma las, sper sa te ajute pe tine,incapi asa, iti faci o lista cu zile le saptamani si ora d cand te trezesti si pana te pui in pat, inainte sa aprinzi prima tigara te hotarasti cat vrei sa fumezi, adica te trezesti la 6-7 dimineata si fumez 4 tigari la cafea tu treci pe lista 6 tigari si la sfarsit d saptamana vezi ce iese, multa bafta
elenia
Postat pe 12 Aprilie 2009 23:21
Vrei sa te lasi cat mai curand..? Ti-a zis cineva cum....NU MAI FUMEZI SI GATA.....si ESTE FOARTE USOR DE FACUT ..ca si de zis....spun asta pentru ca si eu la fel spuneam inainte ...CE USOR ZICI ASTA .....dar cand m-am hotarat cu adevarat sa MA LAS DE FUMAT .....nu am mai fumat ...pur si siplu ..intr-o zi.......ASA CA.......ITI TREBUIE VOINTA MULTA. ...
ferero
Postat pe 19 Mai 2009 03:20
FRANCE....cat inca mai scoti fum pe gura te numesti FUMATOARE....doar ca tu ai invatat sa deti controlul.......cand te lasi nu mai fumezi nici din PLACERE. .....
Dar sunt foarte de acord cu tine cand zici ca TUTUNUL NU ARE LEGATURA CU TENUL SI CU DINTII CAND TE RESPECTI SI AI GRIJA DE TINE......este perfect adevarat ....si eu am fumat 11 ani si fumam.....iar dintii mei sunt albi , iar tenul nu are nici riduri , nici pete e placut.....iar respiratia....detest oamenii care nici macar nu incearca s=o acopere cat de cat atunci cand au probleme cu ea.......exista o gramada de metode care sa-ti improspateze respiratia mai ales cand esti in preajma altor persoane....slava domnului ca nu am probleme.....
ferero
Postat pe 19 Mai 2009 03:32
sa inteleg ca iubirea ta pentru tigari e imposibila?
lucic07
Postat pe 20 Mai 2009 23:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutooor va rog!! 179 De la: BlueeyesEtta 27 Iunie 2013 19:49
Relatie mai ,,rece'' 9 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:45
DE CE SE TEM BARBATII SA SPUNA ADEVARUL? 11 De la: GYPSI 5 Aprilie 2010 22:03
.. 18 De la: kudika_7786 19 Mai 2012 15:48
7 ani de iubire, 7 ani de chin...vreau un sfat 54 De la: kudika010681 24 Noiembrie 2009 13:48