Setari Cookie-uri

Nicolae Manolescu - Istoria criticã a literaturii române

De la: iris_4_ever, la data 2008-12-20 22:17:23
AM observat asta....chiar te pricepi ,ti-as da un premiu dar chiar nu am idee ce anume si-ar putea dori asa o persoanlitate ca tine
Bine ....as stii eu ceva dar ...ma abtin


Prea tarziu, stim deja cat de vulgara esti .. hai puisor, nu te sfii acum, e prea tarziu, macar daca ai intrat in hora joaca!
Kathara
Postat pe 20 Decembrie 2008 22:37
De la: Deep_Bite, la data 2008-12-20 22:37:20
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-20 22:17:23
AM observat asta....chiar te pricepi ,ti-as da un premiu dar chiar nu am idee ce anume si-ar putea dori asa o persoanlitate ca tine
Bine ....as stii eu ceva dar ...ma abtin


Prea tarziu, stim deja cat de vulgara esti .. hai puisor, nu te sfii acum, e prea tarziu, macar daca ai intrat in hora joaca!


Nu stiu la ce ti-o fi zburat tie mintea dar eu ma gandeam sa te iau cu mine in mexic ...pe bune ,nush la ce te gandeai tu dar sa-ti fie rusine daca te gandeai la ceva vulgar

Te luam cu mine pentru ca ...imi placi , chiar ma faci sa rad si nu as vrea sa te pierd
iris_4_ever
Postat pe 20 Decembrie 2008 22:48
initiatorul acestui topic a avut o intentie nobila as spune eu.. din pacate a degenerat in ceea ce se vede . Chiar era un subiect interesant, pt cine cunoaste bineinteles. Am observat ca wolfy si kathara sunt extrem de bine informate . Good job girls!
Sirius
Postat pe 20 Decembrie 2008 23:56
De la: Sirius, la data 2008-12-20 23:56:40initiatorul acestui topic a avut o intentie nobila as spune eu.. din pacate a degenerat in ceea ce se vede . Chiar era un subiect interesant, pt cine cunoaste bineinteles. Am observat ca wolfy si kathara sunt extrem de bine informate . Good job girls!
Chiar sunt bine informate.daca vrei tu,continua discutia topicului,nu le baga in seama pe pe cele care le ataca pe deep_Bite(kathara) si Wolfy,pacat de topic.Doua fete inteligente se lupta cu prostimea pe aici tocmai din cauza ca ele sunt educate,destepte,cu simtul dreptatii,ceea ce nu prea place turmei.So,go on!Nu te lasa intimidat.
kassandry
Postat pe 21 Decembrie 2008 00:39
As continua sandra, dar sincer am pierdut firul si nu am habar in ce punct s-a oprit discutia initiala..
Ai dreptate, pacat de topic, dar ce sa-i faci..
Ah, sa nu uit.. intimidatA
Sirius
Postat pe 21 Decembrie 2008 00:54
De la: Sirius, la data 2008-12-21 00:54:48As continua sandra, dar sincer am pierdut firul si nu am habar in ce punct s-a oprit discutia initiala..
Ai dreptate, pacat de topic, dar ce sa-i faci..
Ah, sa nu uit.. intimidatA
Scuza-ma,initial am avut impresia ca vorbesc cu un baiat.Abia apoi m-am uitat la profilul tau.
kassandry
Postat pe 21 Decembrie 2008 01:05
, Nu ai pt ce sa iti ceri scuze, ,,Sirius,, e de vina.. ca suna a fi de genul masculin.
Sirius
Postat pe 21 Decembrie 2008 01:11
De la: Sirius, la data 2008-12-21 00:54:48As continua sandra, dar sincer am pierdut firul si nu am habar in ce punct s-a oprit discutia initiala..
Ai dreptate, pacat de topic, dar ce sa-i faci..
Ah, sa nu uit.. intimidatA


Sa mai zica cineva ca nu sunt fata de treaba , uite unde s-a oprit discutia

De la: hamilcar, la data 2008-12-15 10:32:58Foarte interesant ºi capitolul despre epica în versuri, mai ales cã - din câte ºtiu - este pentru prima datã când o istorie a literaturii rom
âne analizeazã grupat aceastã categorie pentru epoca respectivã...Manolescu se referã la patru specii - epopee, alegorie filozoficã, basm în versuri, roman în versuri - însã foarte savuroase sunt analizele:
- Heliade în "Mihaida" are vocaþii cosmico-planetare, parazitând subiectul cu episoade secundare, vise, profeþii; stilul este neologistic ºi excesiv uneori, "cãlinescian" (!);
- Bolintineanu este graþios ºi senzual în "Traianida";
- viziunile macabre ºi sadice ale lui Vasile Aaron ("Reporta din vis") ºi Vasile Pogor ("Vedenie") îi apropie pe aceºtia de naturalism.
Interesantã este ºi mutarea de accent în ceea ce priveºte "Þiganiada"...Manolescu enumerã opiniile critice privind specia cãreia îi aparþine acesteia, doar pentru a se pune în opoziþie: "Þiganiada" este o "epopee a literaturii" ºi "o comedie a literaturitãþii" - iarãºi pe undeva prea mult, aº spune - "Don Quijote al nostru" - din nou obsesia comparatistã! Altfel, observ cã - din nou - sunt citate aceleaºi pasaje, dar este lãsat oarecum la o parte geniul lingvistic al autorului...eu cred cã mai ales prin limbã rãmâne "Þiganiada" în istoria literaturii noastre...
În sfârºit - un ultim "impuls adamic" - Iordache Golescu - primul dramaturg român în adevãratul sens al cuvântului...



Pagina cu nr 2 ...acolo s-a oprit discutia iar ce ti-am dat aici este ultimul mesaj on topic .

Uite , iti mai dau un pont ...citesti primele doua pagini si cand ajungi la mesajul de mai sus dai clic pe ,,raspunde'' ca sa nu iti pierzi iar ideile
iris_4_ever
Postat pe 21 Decembrie 2008 15:13
Frumos gestul tau, iris 4 ever, iti multumesc.
Sirius
Postat pe 21 Decembrie 2008 19:00
Cu placere draga mea ,de abia astept sa-ti citesc comentariile on topic!
Have fun
iris_4_ever
Postat pe 21 Decembrie 2008 19:15
Ei, iris 4 ever.. sper ca nu incerci sa fi ironica la adresa mea numai pt faptul ca le-am incurajat pe cele 2 utilizatoare cu care tu, se pare, nu te prea intelegi bine. Nu a fost nimic spus cu rea intentie din partea mea. Am vrut doar sa le felicit pt acest topic care, mie una, mi s-a parut interesant. Mi s-a parut si mi se pare in continuare destul de trist ca acest subiect a fost anulat de niste dicutii pe care, de altfel le intalnim la aproape fiecare topic.
Nu am stat sa citesc cine si de ce a deviat.. si sincera sa fiu nici macar nu am aceasta curiozitate.
Si inca ceva.. faptul ca imi place un subiect si ca as dori sa mai citesc despre el, nu inseamna neaparat ca subiectul respectiv este specialitatea mea.
Cu respect.
Sirius
Postat pe 21 Decembrie 2008 19:49
Draga mea , tinand cont de faptul ca initiatorul subiectului este Hamilcar e un pic cam ciudat ca ai gasit cuvinte de lauda doar pentru prietenele mele ....intelegi ?

Ironia e doar pentru oamenii inteligenti si cum eu nu fac parte din categoria lor ....nu aveam cum sa fiu ironica

Sper ca fetele sa-si reia activitatea pe acest topic , acum ca au si fani ar fi pacat sa-l lase de izbeliste

Imi cer scuze daca am inteles gresit acest mesaj al tau...

De la: Sirius, la data 2008-12-21 00:54:48As continua sandra, dar sincer am pierdut firul si nu am habar in ce punct s-a oprit discutia initiala..
iris_4_ever
Postat pe 21 Decembrie 2008 19:58
Daca citeai cu mai mare atentie primul meu mesaj ai fi observat ca in primul si in primul rand am avut cuvinte de lauda pt cel care a initiat acest topic. Am continuat in mod firesc cu cele 2 pt ca, alaturi de hamilcar, sunt f documentate si au adus cele mai multe informatii. Acel ,,as continua,, nu voia neaparat sa insemne ,, as continua sa scriu despre,, ci mai degraba ,, as continua sa citesc cu mare placere despre,,. Nu trebuie sa fi rautacioasa cu mine pt ca nu ai de ce si acest gen de atitudine nu-si are rostul. Nu caut dicutii in contradictoriu cu nimeni. Chiar daca este cat se poate de evident ca nu va prea tolerati.. mesajul meu nu a avut nimic de-a face cu relatia voastra. Am facut referire strict la acest subiect si am felicitat fetele pt cunostintele lor. Iar cand am mentionat ca ,,din pacate a degenerat,, , nu am invinovatit pe absolut nimeni. Cum am spus si in mesajul anterior: nu stiu cine a deviat si nici nu am aceasta curiozitate. M-a ,,intristat,, efectul, nu cauza.. Toate cele bune.
Sirius
Postat pe 21 Decembrie 2008 20:09
De la: Sirius, la data 2008-12-21 20:09:37Daca citeai cu mai mare atentie primul meu mesaj ai fi observat ca in primul si in primul rand am avut cuvinte de lauda pt cel care a initiat acest topic. Am continuat in mod firesc cu cele 2 pt ca, alaturi de hamilcar, sunt f documentate si au adus cele mai multe informatii. Acel ,,as continua,, nu voia neaparat sa insemne ,, as continua sa scriu despre,, ci mai degraba ,, as continua sa citesc cu mare placere despre,,. Nu trebuie sa fi rautacioasa cu mine pt ca nu ai de ce si acest gen de atitudine nu-si are rostul. Nu caut dicutii in contradictoriu cu nimeni. Chiar daca este cat se poate de evident ca nu va prea tolerati.. mesajul meu nu a avut nimic de-a face cu relatia voastra. Am facut referire strict la acest subiect si am felicitat fetele pt cunostintele lor. Iar cand am mentionat ca ,,din pacate a degenerat,, , nu am invinovatit pe absolut nimeni. Cum am spus si in mesajul anterior: nu stiu cine a deviat si nici nu am aceasta curiozitate. M-a ,,intristat,, efectul, nu cauza.. Toate cele bune.


AM observat inceputul mesajului tau dar am retinut doar finalul , nu pentru ca as citi doar ceea ce vreau dar tinand cont de faptul ca dupa 15 dec fetele nu au mai avut nimic de comentat vis a vis de subiect ultimul mesaj apartinand lui hamilcar .....mi s-a parut ciudata remarca ta.

Acum ca am lamurit amandoua problema putem considera subiectul incheiat corect ?
Seara buna
iris_4_ever
Postat pe 21 Decembrie 2008 20:26
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-20 22:48:10
De la: Deep_Bite, la data 2008-12-20 22:37:20
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-20 22:17:23
AM observat asta....chiar te pricepi ,ti-as da un premiu dar chiar nu am idee ce anume si-ar putea dori asa o persoanlitate ca tine
Bine ....as stii eu ceva dar ...ma abtin


Prea tarziu, stim deja cat de vulgara esti .. hai puisor, nu te sfii acum, e prea tarziu, macar daca ai intrat in hora joaca!


Nu stiu la ce ti-o fi zburat tie mintea dar eu ma gandeam sa te iau cu mine in mexic ...pe bune ,nush la ce te gandeai tu dar sa-ti fie rusine daca te gandeai la ceva vulgar

Te luam cu mine pentru ca ...imi placi , chiar ma faci sa rad si nu as vrea sa te pierd


In mod sigur, pasarica!
Kathara
Postat pe 21 Decembrie 2008 21:58
Tu ai tupeul sa vorbesti de educatie? Tu? In ce hazna ai invata sa vorbesti? Sa te citez: "1--limbista in vagino-turmentat a 2-a--limbista in anuso-cutremurator... manole le zambea si ele asa tresarau...... venira umbrele......si pe manole il trezira.... tare pofticioase erau..balele le curgeau...le arata manole un degete ele hop pe el....le arata manole o limba ...ele repede ......in poala lui....asa infometate de manole nici ca nu ai mai vazut...... inteligente umbre.....multe lucruri puteau face cu limba lor....jucause din fire.......inventara sado-limbato-manole-umbre...... si vazui eu ca se pricep......imi dadui fundul la bataie.....ca poate s-or lovi dra cu la cap.....si devin turmentato-umbre -penibilo.... iris..sunt ocupate cu fundul.... sunt plecate la ora de anal_oral normalul lipseste cu desl-am pregatit special......are si fundita avarsire mare nu e ....dar le place vaginul...cica anusul......are cv excremente inauntru...am uitat sa ii fac clisma.....upssss stai sa ma linga pe mine.....apoi pe manole.......restul la rand.....gratis o fac fetele....." Atata vulgaritate n-am intalnit in viata mea. Mi-e rusine a iti spun tie femeie, esti pres, esti mai jos de cel mai indarjit violator.






ms pt comentariu la postul meu........dar nu trebuia sa te deranjezi......


bye....o zi faina sa ai......

Postat pe 22 Decembrie 2008 09:25
sa specific....pt cei mai putin luminati.......
acesta e un coment al lui kathara....la postul meu
ma simt flatata ca a avut amabilitatea sa citeasca......dar deranjul a fost atat de mare incat sa ma copieze la un coment......

si sa ii readuc aminte ....ce am scris aici nu face parte din categoria vulgaritatii.......
si cum nu am dat nume.......s-au simtit.....asta e.....
v-am ignorat...va ignor..........nu ca voi......care vad ca va e tare drag de mine..........
sarbatori fericite sa aveti..........multa iubire in suflet...........mai multa intelepciune.........La multi ani fetelor!!!!!!

Invatati sa va opriti......nu aveti limita in nimic......bye.......

Postat pe 22 Decembrie 2008 09:45
De la: heaven_gate, la data 2008-12-22 09:45:45sa specific....pt cei mai putin luminati.......
acesta e un coment al lui kathara....la postul meu
ma simt flatata ca a avut amabilitatea sa citeasca......dar deranjul a fost atat de mare incat sa ma copieze la un coment......

si sa ii readuc aminte ....ce am scris aici nu face parte din categoria vulgaritatii.......
si cum nu am dat nume.......s-au simtit.....asta e.....
v-am ignorat...va ignor..........nu ca voi......care vad ca va e tare drag de mine..........
sarbatori fericite sa aveti..........multa iubire in suflet...........mai multa intelepciune.........La multi ani fetelor!!!!!!

Invatati sa va opriti......nu aveti limita in nimic......bye.......


O, da, asta nu e vulgaritate! Ma intreb ce o fi vulgaritate in capsorul ala al tau.

Toate domanele pe care le cunosc eu se exprima astfel:

"dar le place vaginul...cica anusul......are cv excremente inauntru...am uitat sa ii fac clisma.....upssss stai sa ma linga pe mine.....apoi pe manole.......restul la rand.....gratis o fac fetele....."

Cum am spus, specie de femeie mai josnica si mai vulgara ca tine mai rar, nu credeam ca-mi va fi dat sa cunosc asa ceva!
Kathara
Postat pe 22 Decembrie 2008 10:36
De la: Deep_Bite, la data 2008-12-21 21:58:59
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-20 22:48:10
De la: Deep_Bite, la data 2008-12-20 22:37:20
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-20 22:17:23
AM observat asta....chiar te pricepi ,ti-as da un premiu dar chiar nu am idee ce anume si-ar putea dori asa o persoanlitate ca tine
Bine ....as stii eu ceva dar ...ma abtin


Prea tarziu, stim deja cat de vulgara esti .. hai puisor, nu te sfii acum, e prea tarziu, macar daca ai intrat in hora joaca!


Nu stiu la ce ti-o fi zburat tie mintea dar eu ma gandeam sa te iau cu mine in mexic ...pe bune ,nush la ce te gandeai tu dar sa-ti fie rusine daca te gandeai la ceva vulgar

Te luam cu mine pentru ca ...imi placi , chiar ma faci sa rad si nu as vrea sa te pierd


In mod sigur, pasarica!


Bine ca ai invatat sa fii evaziva , sa-ti dau premiu sau te mai las sa capeti experienta ?
iris_4_ever
Postat pe 22 Decembrie 2008 13:05
Ei, eu incerca sa fiu vulgara .. dar mai am muuulte, muulte de invatat. Poate intr-o zi, cand esti mai libera o sa-ti cer unele sfaturi in privinta asta!
Kathara
Postat pe 22 Decembrie 2008 13:11
De la: Deep_Bite, la data 2008-12-22 13:11:37Ei, eu incerca sa fiu vulgara .. dar mai am muuulte, muulte de invatat. Poate intr-o zi, cand esti mai libera o sa-ti cer unele sfaturi in privinta asta!


Nu dau lectii de vulgaritate pentru ca din pacate chiar nu este domeniul meu asta , acum ca te faci tu ca ploua si ma acuzi de asa ceva asta e alta treaba.

Vezi ca esti rautacioasa acum ?
iris_4_ever
Postat pe 22 Decembrie 2008 13:16
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-22 13:16:40
De la: Deep_Bite, la data 2008-12-22 13:11:37Ei, eu incerca sa fiu vulgara .. dar mai am muuulte, muulte de invatat. Poate intr-o zi, cand esti mai libera o sa-ti cer unele sfaturi in privinta asta!


Nu dau lectii de vulgaritate pentru ca din pacate chiar nu este domeniul meu asta , acum ca te faci tu ca ploua si ma acuzi de asa ceva asta e alta treaba.

Vezi ca esti rautacioasa acum ?


Te rog, te rog, nu te subestima! Sunt sigura ca si tu ai putea face niste tigani puscariasi de la Jilava sa roseasca. Eu am incredere in tine si in prietenii tai!
Kathara
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:08
De la: Deep_Bite, la data 2008-12-22 14:08:10
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-22 13:16:40
De la: Deep_Bite, la data 2008-12-22 13:11:37Ei, eu incerca sa fiu vulgara .. dar mai am muuulte, muulte de invatat. Poate intr-o zi, cand esti mai libera o sa-ti cer unele sfaturi in privinta asta!


Nu dau lectii de vulgaritate pentru ca din pacate chiar nu este domeniul meu asta , acum ca te faci tu ca ploua si ma acuzi de asa ceva asta e alta treaba.

Vezi ca esti rautacioasa acum ?


Te rog, te rog, nu te subestima! Sunt sigura ca si tu ai putea face niste tigani puscariasi de la Jilava sa roseasca. Eu am incredere in tine si in prietenii tai!


Vezi ca dai dovada de rasism si nu e frumos ce faci plus ca puscaria Rahova e mai aproape , nush ce cauti tu tocmai la Jilava sa vezi ce natii de oameni sunt acolo
iris_4_ever
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:28
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-22 14:28:40
Vezi ca dai dovada de rasism si nu e frumos ce faci plus ca puscaria Rahova e mai aproape , nush ce cauti tu tocmai la Jilava sa vezi ce natii de oameni sunt acolo


Rasista sunt oricum potrivit amicelor tale. Jilava, Rahova, mie mi-e totuna, vad ca tu esti mai informata.
Kathara
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:31
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-22 14:28:40
De la: Deep_Bite, la data 2008-12-22 14:08:10
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-22 13:16:40
De la: Deep_Bite, la data 2008-12-22 13:11:37Ei, eu incerca sa fiu vulgara .. dar mai am muuulte, muulte de invatat. Poate intr-o zi, cand esti mai libera o sa-ti cer unele sfaturi in privinta asta!


Nu dau lectii de vulgaritate pentru ca din pacate chiar nu este domeniul meu asta , acum ca te faci tu ca ploua si ma acuzi de asa ceva asta e alta treaba.

Vezi ca esti rautacioasa acum ?


Te rog, te rog, nu te subestima! Sunt sigura ca si tu ai putea face niste tigani puscariasi de la Jilava sa roseasca. Eu am incredere in tine si in prietenii tai!


Vezi ca dai dovada de rasism si nu e frumos ce faci plus ca puscaria Rahova e mai aproape , nush ce cauti tu tocmai la Jilava sa vezi ce natii de oameni sunt acolo

Absolut, daca spui despre tigani ca se poarta rau - ceea ce a propos e adevarat - se numeste rasism. Brovos, iti arati din nou inteligenta! Pai daca asta e rasism, atunci sa spui ca musulmanii sunt violenti din cauza genelor lor, ce e ?
beyonce_indragostita
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:35
De la: Deep_Bite, la data 2008-12-22 14:31:49
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-22 14:28:40
Vezi ca dai dovada de rasism si nu e frumos ce faci plus ca puscaria Rahova e mai aproape , nush ce cauti tu tocmai la Jilava sa vezi ce natii de oameni sunt acolo


Rasista sunt oricum potrivit amicelor tale. Jilava, Rahova, mie mi-e totuna, vad ca tu esti mai informata.


1 - 0 pentru tine ca ti-ai dat seama cat de informata sunt
iris_4_ever
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:36
De la: heaven_gate, la data 2008-12-22 09:45:45Invatati sa va opriti......nu aveti limita in nimic......bye.......


P-asta o stii tu mai bine ca noi!Acum doua-trei zile ai avut limita in ceva?
beyonce_indragostita
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:36
Nu vreau sa intervin in discutia voastra, dar simt nevoia sa spun ca.. dpmdv va jucati in mod dezagreabil cu unele cuvinte. Rasismul e o ,,boala,, grava si periculoasa si mi se pare putin deplasat sa numesti pe cineva rasist doar pt a-i face in ciuda. Faptul ca nu-ti plac tiganii (in cazul de fata) nu inseamna ca esti rasist. Nici macar daca nu-ti plac negrii nu inseamna ca esti rasist! Atata timp cat este vb de gusturi si nu de atitudine fata de societate.. Denumirea are o semnificatie si explicatie mult mai profunda si nu mi se pare de cuviinta sa o folositi la fiecare pas/mesaj.. Daca nu imi plac lactatele nu inseamna ca detesc vacile, asta ca sa explic cat de cat ce am vrut sa punctez. O zi buna sa aveti si, mai incetati cu certurile astea ca va incarcati inutil creierul cu ,,informatii,, nefolositoare si negative.
Sirius
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:40
De la: wolfy, la data 2008-12-22 14:35:20
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-22 14:28:40
De la: Deep_Bite, la data 2008-12-22 14:08:10
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-22 13:16:40
De la: Deep_Bite, la data 2008-12-22 13:11:37Ei, eu incerca sa fiu vulgara .. dar mai am muuulte, muulte de invatat. Poate intr-o zi, cand esti mai libera o sa-ti cer unele sfaturi in privinta asta!


Nu dau lectii de vulgaritate pentru ca din pacate chiar nu este domeniul meu asta , acum ca te faci tu ca ploua si ma acuzi de asa ceva asta e alta treaba.

Vezi ca esti rautacioasa acum ?


Te rog, te rog, nu te subestima! Sunt sigura ca si tu ai putea face niste tigani puscariasi de la Jilava sa roseasca. Eu am incredere in tine si in prietenii tai!


Vezi ca dai dovada de rasism si nu e frumos ce faci plus ca puscaria Rahova e mai aproape , nush ce cauti tu tocmai la Jilava sa vezi ce natii de oameni sunt acolo

Absolut, daca spui despre tigani ca se poarta rau - ceea ce a propos e adevarat - se numeste rasism. Brovos, iti arati din nou inteligenta! Pai daca asta e rasism, atunci sa spui ca musulmanii sunt violenti din cauza genelor lor, ce e ?


Pasarica sau raluca , cum preferi sa iti spun ? nu avea ce cauta cuvantul ,,tigani'' in contextul respectiv asa ca ,calmeaza-te un pic inainte sa postezi
iris_4_ever
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:41
Ba evident ca avea, deoarece tiganii orbesc altfel decat romanii, majoritatea fiind bilingvi. Altfel spus, un tigan puscarias are un alt tip de limbaj decat unul roman. Asta ca sa te lamuresc.
Kathara
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
toate natiile de carti on-line 7 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:44
Cititorul - Berhard Schlink 2 De la: Cassey 13 Mai 2009 17:45
TWILIGHT 14 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:05
la raul piedra am sezut si am plans.. 15 De la: luke_at_me 13 Iunie 2009 18:20
Castiga best-seller-ul “Castigatorii” de Jack Welch 1 De la: catalog_cursuri 20 Ianuarie 2011 16:03