Setari Cookie-uri

Nicolae Manolescu - Istoria criticã a literaturii române

De la: Sirius, la data 2008-12-22 14:40:13Nu vreau sa intervin in discutia voastra, dar simt nevoia sa spun ca.. dpmdv va jucati in mod dezagreabil cu unele cuvinte. Rasismul e o ,,boala,, grava si periculoasa si mi se pare putin deplasat sa numesti pe cineva rasist doar pt a-i face in ciuda. Faptul ca nu-ti plac tiganii (in cazul de fata) nu inseamna ca esti rasist. Nici macar daca nu-ti plac negrii nu inseamna ca esti rasist! Atata timp cat este vb de gusturi si nu de atitudine fata de societate.. Denumirea are o semnificatie si explicatie mult mai profunda si nu mi se pare de cuviinta sa o folositi la fiecare pas/mesaj.. Daca nu imi plac lactatele nu inseamna ca detesc vacile, asta ca sa explic cat de cat ce am vrut sa punctez. O zi buna sa aveti si, mai incetati cu certurile astea ca va incarcati inutil creierul cu ,,informatii,, nefolositoare si negative.


Nici eu nici Wofly nu suntem rasiste, suntem islamofobe, ceea ce e foarte diferit. Rasismul presupune ura fata de caracteristicile native ale unei persoane, pe cand islamofobia este dispretul fata de aceptul voluntar al unor practici si valori pe care le consideram profund anti umane.

Dar ,,adversarele " noastre nu au astfel de subtilitati.
Kathara
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:47
Asta doream sa spun si eu, deep_bite.. Cuvantul ,,rasism,, nu isi are locul in discutiile astea. Si cei/cele care il folosesc ar trebui sa fie mai atenti/atente pt ca, dupa cum spuneam, rasismul e o ,,boala,, deosebit de grava.
Sirius
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:53
rasism n. 1) teorie social-politicã care sustine inegalitatea biologicã si intelectualã a raselor umane. 2) actiune de discriminare rasialã.

Postat pe 22 Decembrie 2008 14:55
De la: heaven_gate, la data 2008-12-22 14:55:41rasism n. 1) teorie social-politicã care sustine inegalitatea biologicã si intelectualã a raselor umane. 2) actiune de discriminare rasialã.


Domnisoara hazna, de cand e islamul o rasa?
Kathara
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:58
heaven gate.. ( dragut nick-name )
Pe langa faptul ca islamul nu e o rasa si nici nu tine de anatomia sau intelectul omului, (este o simpla optiune, o religie) cuvantul ,,biologic,, din definitia de mai sus iti explica exact despre ce trateaza rasismul.
Sirius
Postat pe 22 Decembrie 2008 15:05
De la: heaven_gate, la data 2008-12-22 14:55:41rasism n. 1) teorie social-politicã care sustine inegalitatea biologicã si intelectualã a raselor umane. 2) actiune de discriminare rasialã.


Si unde am sustinut noi inegalitatea biologica si intelectuala a raselor umane?
beyonce_indragostita
Postat pe 22 Decembrie 2008 15:13
sirius.....mersi ca iti place nick-ul...
eu nu vb de islam...ci de rasism.....
la rasism am dat definitia.....ma rog....
islamul e totalitatea pop musulmane si civilizatia lor.....
si nu am nimic cu aceste popoare ,ca de altfel cu nici un popor......limba...etc.....
si cand spun ca sunt rasiste ,sau mai bn zis rasista..ca e doar una...cu 2 nick-uri.......e dat de faptul ca au dovedit-o pe parcursul discutiei....e probl ce sustin......un dialog cu aceste umbre nu o sa am....
in fine...rasismul.....e o discriminare a unui popor....aici e vb de rromi....
cu toate ca nu sunt.......de aceasta etnie.....nu accept rasismul..lor....
toti suntem egali..avem aceleasi drepturi......
si asta tine de caracterul fiecaruia,educatie..etc....
oricum stiu din ce aluat sunt facute........dar sper ca se vor maturiza cu timpul.....

Postat pe 22 Decembrie 2008 15:16
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-22 14:41:36Pasarica sau raluca , cum preferi sa iti spun ? nu avea ce cauta cuvantul ,,tigani'' in contextul respectiv asa ca ,calmeaza-te un pic inainte sa postezi


Prefer sa-mi spui raluca pasarica fiindca ma lovesti direct in eu cand imi spui raluca, si asta e o chestie care-mi place!

Ba da, isi avea rostul, deoarece este stiut faptul ca tiganii se poarta si vorbesc mult mai urat ca romanii - am doua familii in bloc si stiu ce spun. Conducatorul unei familii a stat la inchisoare 14 ani, ceea ce nu e cazul pentru nimeni altcineva pe o raza de 100 de km. Calmeaza-te tu tanti! De ce folosesti cuvinte pe care nu le intelegi? Si parca trebuia sa pleci la cosmetica. Nu ne mai ameninta atat!
beyonce_indragostita
Postat pe 22 Decembrie 2008 15:19
De la: heaven_gate, la data 2008-12-22 15:16:23sirius.....mersi ca iti place nick-ul...
eu nu vb de islam...ci de rasism.....
la rasism am dat definitia.....ma rog....
islamul e totalitatea pop musulmane si civilizatia lor.....
si nu am nimic cu aceste popoare ,ca de altfel cu nici un popor......limba...etc.....
si cand spun ca sunt rasiste ,sau mai bn zis rasista..ca e doar una...cu 2 nick-uri.......e dat de faptul ca au dovedit-o pe parcursul discutiei....e probl ce sustin......un dialog cu aceste umbre nu o sa am....
in fine...rasismul.....e o discriminare a unui popor....aici e vb de rromi....
cu toate ca nu sunt.......de aceasta etnie.....nu accept rasismul..lor....
toti suntem egali..avem aceleasi drepturi......
si asta tine de caracterul fiecaruia,educatie..etc....
oricum stiu din ce aluat sunt facute........dar sper ca se vor maturiza cu timpul.....


Hazna, cand am discriminat eu tiganii???

Hai sa mai citez din tine sa fie clar cine ce caracter are, da:

De la: heaven_gate, la data 2008-12-18 15:10:48wake-up manole......!!!!!!!!
vino si ia-ma in brate sa moara de oftica......limbistele.....


De la: heaven_gate, la data 2008-12-18 15:20:27cica erau 2 umbre
1--limbista in vagino-turmentat
a 2-a--limbista in anuso-cutremurator...
manole le zambea si ele asa tresarau......
venira umbrele......si pe manole il trezira....
tare pofticioase erau..balele le curgeau...le arata manole un degete ele hop pe el....le arata manole o limba ...ele repede ......in poala lui....asa infometate de manole nici ca nu ai mai vazut......
inteligente umbre.....multe lucruri puteau face cu limba lor....jucause din fire.......inventara sado-limbato-manole-umbre......
si vazui eu ca se pricep......imi dadui fundul la bataie.....ca poate s-or lovi dra cu la cap.....si devin turmentato-umbre -penibilo....

Kathara
Postat pe 22 Decembrie 2008 15:28
Sunt de acord cu faptul ca toti avem aceleasi drepturi, teoretic.. din pacate practic nu se aplica. Dar sunt de acord si cu faptul ca toti avem dreptul la o opinie personala si, daca unora nu le plac musulmanii, asta e! Nu tebuie sa judecam pe nimeni, in mod sigur pt fiecare parere exprimata exista o argumentatie solida ( sau macar asa ar trebui). Sa stii ca de obicei oamenii isi formeaza pareri, uneori preconcepute, din suma propriilor lor experiente sau a unor experiente intens mediatizate (pe orice cale). Si de fiecare data exista cel putin 2 variante ale aceluiasi adevar. Interesant e ca nici una nu poate fi definitiv contestata si toate pot exprima, prin prisme total diferite, acelasi lucru.
Ideea mea era ca ok.. unora nu le plac musulmanii, tiganii, negrii etc.. atata timp cat nu se manifesta social impotriva lor, nu e o problema, dupa parerea mea. Dar daca tu ii ataci pe cei carora nu le plac musulmanii, te bagi la randul tau exact in aceeasi oala. De ce? Pt ca esti o persoana careia nu-i plac oamenii ce blameaza musulmanii. Intelegi? Asa se formeaza un intreg lant al slabiciunilor care nu duce nicaieri. Sau ba da, duce la eterne conflicte.. Principalul defect al omenirii este faptul ca nu suntem in stare sa acceptam parerea altora, daca difera de a noastra.
Sirius
Postat pe 22 Decembrie 2008 15:29
De la: Deep_Bite, la data 2008-12-22 14:08:10
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-22 13:16:40
De la: Deep_Bite, la data 2008-12-22 13:11:37Ei, eu incerca sa fiu vulgara .. dar mai am muuulte, muulte de invatat. Poate intr-o zi, cand esti mai libera o sa-ti cer unele sfaturi in privinta asta!


Nu dau lectii de vulgaritate pentru ca din pacate chiar nu este domeniul meu asta , acum ca te faci tu ca ploua si ma acuzi de asa ceva asta e alta treaba.

Vezi ca esti rautacioasa acum ?


Te rog, te rog, nu te subestima! Sunt sigura ca si tu ai putea face niste tigani puscariasi de la Jilava sa roseasca. Eu am incredere in tine si in prietenii tai!


Cuvantul zilei ...tigani puscariasi

De la: Deep_Bite, la data 2008-12-22 14:45:05Ba evident ca avea, deoarece tiganii orbesc altfel decat romanii, majoritatea fiind bilingvi. Altfel spus, un tigan puscarias are un alt tip de limbaj decat unul roman. Asta ca sa te lamuresc.


In primul mesaj presupui ca puscariile sunt vizitate doar de tigani iar aici tragi concluzia logica ca tiganii sunt mai vulgari decat romanii doar pentru ca vezi doamne sunt bilingvi
Bravo , vad ca-ti merg rotitele azi
iris_4_ever
Postat pe 22 Decembrie 2008 15:39
De la: Sirius, la data 2008-12-22 15:29:11Sunt de acord cu faptul ca toti avem aceleasi drepturi, teoretic.. din pacate practic nu se aplica. Dar sunt de acord si cu faptul ca toti avem dreptul la o opinie personala si, daca unora nu le plac musulmanii, asta e! Nu tebuie sa judecam pe nimeni, in mod sigur pt fiecare parere exprimata exista o argumentatie solida ( sau macar asa ar trebui). Sa stii ca de obicei oamenii isi formeaza pareri, uneori preconcepute, din suma propriilor lor experiente sau a unor experiente intens mediatizate (pe orice cale). Si de fiecare data exista cel putin 2 variante ale aceluiasi adevar. Interesant e ca nici una nu poate fi definitiv contestata si toate pot exprima, prin prisme total diferite, acelasi lucru.
Ideea mea era ca ok.. unora nu le plac musulmanii, tiganii, negrii etc.. atata timp cat nu se manifesta social impotriva lor, nu e o problema, dupa parerea mea. Dar daca tu ii ataci pe cei carora nu le plac musulmanii, te bagi la randul tau exact in aceeasi oala. De ce? Pt ca esti o persoana careia nu-i plac oamenii ce blameaza musulmanii. Intelegi? Asa se formeaza un intreg lant al slabiciunilor care nu duce nicaieri. Sau ba da, duce la eterne conflicte.. Principalul defect al omenirii este faptul ca nu suntem in stare sa acceptam parerea altora, daca difera de a noastra.




ai dreptate.....nu te contrazic.....nu am discriminat pe nimeni
am prieteni din orice etnie....sau diferente sexuale.....
peste tot exista si uscaturi..in orice popor.....ca si la noi,la romani.....
si stim ca rasismul e un esentialism care tine de gandirea umana...eu zic si de educatia preluata de acasa.....
cum gandesc parintii..asa vor face si copii...
de obicei asa se intampla...

Postat pe 22 Decembrie 2008 15:40
De la: Sirius, la data 2008-12-22 14:53:20Asta doream sa spun si eu, deep_bite.. Cuvantul ,,rasism,, nu isi are locul in discutiile astea. Si cei/cele care il folosesc ar trebui sa fie mai atenti/atente pt ca, dupa cum spuneam, rasismul e o ,,boala,, deosebit de grava.


Poate-mi explici tu mai bine la ce se referea katy cand a specificat de tiganii puscariasi ca rationamentul ei lasa de dorit .
iris_4_ever
Postat pe 22 Decembrie 2008 15:40
De la: wolfy, la data 2008-12-22 15:19:21
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-22 14:41:36Pasarica sau raluca , cum preferi sa iti spun ? nu avea ce cauta cuvantul ,,tigani'' in contextul respectiv asa ca ,calmeaza-te un pic inainte sa postezi


Prefer sa-mi spui raluca pasarica fiindca ma lovesti direct in eu cand imi spui raluca, si asta e o chestie care-mi place!

Ba da, isi avea rostul, deoarece este stiut faptul ca tiganii se poarta si vorbesc mult mai urat ca romanii - am doua familii in bloc si stiu ce spun. Conducatorul unei familii a stat la inchisoare 14 ani, ceea ce nu e cazul pentru nimeni altcineva pe o raza de 100 de km. Calmeaza-te tu tanti! De ce folosesti cuvinte pe care nu le intelegi? Si parca trebuia sa pleci la cosmetica. Nu ne mai ameninta atat!


Raluca pasarica , m-am intors de la cosmetica
iris_4_ever
Postat pe 22 Decembrie 2008 15:42
heaven_gate, pana la urma ce sunt? rromi, romani sau tigani? in engleza "gypsy" este egal cu "tigan" nu cu "rrom" deci? inseamna ca si strainii discrimineaza prin formulare???

O femeie a acestei etnii striga pe strada "romani nenorociti"... asta inseamna ca si ea poate fi acuzata de ceva???


George Pruteanu: "si eu maine as putea zice ca sunt francez, german sau elvetian dar il buletin scrie ROMANIA", "rrom este o inventie a ultimilor ani, nu exista in istorie".
metal
Postat pe 22 Decembrie 2008 15:48
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-22 15:39:31
In primul mesaj presupui ca puscariile sunt vizitate doar de tigani iar aici tragi concluzia logica ca tiganii sunt mai vulgari decat romanii doar pentru ca vezi doamne sunt bilingvi
Bravo , vad ca-ti merg rotitele azi


Tu nu pricepi sau te faci? In puscarii sunt si romani si tigani. Parerea mea e ca tiganii puscariasi vorbesc mai urat decat romanii puscariasi. Prietena ta vorbeste ca un tigan puscarias. Clar?
Kathara
Postat pe 22 Decembrie 2008 15:50
De la: Deep_Bite, la data 2008-12-22 15:50:22
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-22 15:39:31
In primul mesaj presupui ca puscariile sunt vizitate doar de tigani iar aici tragi concluzia logica ca tiganii sunt mai vulgari decat romanii doar pentru ca vezi doamne sunt bilingvi
Bravo , vad ca-ti merg rotitele azi


Tu nu pricepi sau te faci? In puscarii sunt si romani si tigani. Parerea mea e ca tiganii puscariasi vorbesc mai urat decat romanii puscariasi. Prietena ta vorbeste ca u tigan puscarias. Clar?


Ba tocmai ca pricep foarte bine ,de asta te si intreb ...cu cati tigani sau romani puscariasi ai stat tu de vorba incat sa poti spune cine vorbeste mai vulgar ?

iris_4_ever
Postat pe 22 Decembrie 2008 15:55
esti penibila....scumpoo....
pot fi vulgara
pot fi doamna
pot fi ce vreau......ca sunt femeie si pot.....

si cu tine numa vulgara meriti sa vb.......
vezi tu.....fata de tine....ca doar vulgar vb......si iti arat textul sa il ai ca amintire...."Bai cretino, mai bine rasista decat vulgara ca tine! Aurolacii de pe gura canalului vorbesc mai frumos! N-am intalnit in viata mea pe cineva mai vulgar ca tine, cred ca si aia in puscarie se uita cu scarba la tine!"..si cu mentionarea ca sunt multe ca aceste texte....
pe care le scrii de cateva zile......
si eu in cateva ore te-am facut sa reactionezi atat de murdar.....ti-ai scos valul de pe ochii......si ti-ai dat arama pe fata.....de femeie vulgara ,rasista
si sincer ma bucur ca am reusit...........diferenta dintre noi doua......este ca ..ma intreci la vulgaritati......si sut o fire puternica.....nimic nu ma doboara ..mai ales una ca tine....

Postat pe 22 Decembrie 2008 15:59
De la: heaven_gate, la data 2008-12-22 15:59:31esti penibila....scumpoo....
pot fi vulgara
pot fi doamna
pot fi ce vreau......ca sunt femeie si pot.....

si cu tine numa vulgara meriti sa vb.......
vezi tu.....fata de tine....ca doar vulgar vb......si iti si text sa il ai amintire...."Bai cretino, mai bine rasista decat vulgara ca tine! Aurolacii de pe gura canalului vorbesc mai frumos! N-am intalnit in viata mea pe cineva mai vulgar ca tine, cred ca si aia in puscarie se uita cu scarba la tine!"..si cu mentionarea ca sunt multe ca aceste texte....
pe care le scrii de cateva zile......
si eu in cateva ore te-am facut sa reactionezi atat de murdar.....ti-ai scos valul de pe ochii......si ti-ai dat arama pe fata.....de femeie vulgara ,rasista
si sincer ma bucur ca am reusit...........diferenta dintre noi doua......este ca ..ma intreci la vulgaritati......si sut o fire puternica.....nimic nu ma doboara ..mai ales una ca tine....


Sa nu-mi spui, donsoara hazna ca tu chiar crezi ca poti fi doamna! Hai sa te anunt o chestie - o doamna nu poate fi niciodaa culgara, asa cum o ........ (baga tu aici ca te pricepi la insulte) nu va fi niciodata altceva decat o taratura.

Nu vei putea cita niciodata nimic din ce am scris eu care sa se coboare la nivelul tau de hazna! Si sa vreau si nu pot sa decad in halul asta. Nu esti femeie, esti un minus. O persoana VULGARA, vulgara cum n-am mai intalnit. Nu pot sa imi imaginez ce parinti ai avut de ti-au dat o astfel de educatie, cred ca si aurolacii sunt mai bine crescuti decat tine.

~~~~

Iubire, vei avea impresia ca ma intereseaza ceva in legatura cu persoana ta. Complet fals, in afara interesului pe care mi-l starneste un personaj naturalist ca tine (asa cum se uita un savant la o broasca rauioasa, de pilda), nu ma intereseaza cat de puternica esti sau nu.
Kathara
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:05
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-22 15:55:37
Ba tocmai ca pricep foarte bine ,de asta te si intreb ...cu cati tigani sau romani puscariasi ai stat tu de vorba incat sa poti spune cine vorbeste mai vulgar ?



Ii zice analogie. Cum tiganii vorbesc mai urat decat romanii (cei pe care ii stiu eu, doamna aia de ti-e prietena si care ne-a anntat pe toti ca partile ei dorsale sunt manjite de excremente poate fi o exceptie - sau o fi tiganca???), in mod logic deducem ca tiganii din puscarie vorbesc mai urat decat romanii din puscarie.
Kathara
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:06
tocmai ai facut-o prin cuv pe care le folosesti......o zi faina sa ai....
te aplaud........pt ca meriti......ai reusit.....sa iesi din canal.....

Postat pe 22 Decembrie 2008 16:08
De la: heaven_gate, la data 2008-12-22 16:08:11tocmai ai facut-o prin cuv pe care le folosesti......o zi faina sa ai....
te aplaud........pt ca meriti......ai reusit.....sa iesi din canal.....


Prin cuvintele folosite? care ? Vulgar si cretin? Cred ca asa iti scrie in buletin la nume si prenume.

Canalul e MULT MULT deasupra mediului tau, donsoara hazna.

Poate ai noroc anul asta si iti aduce mosul niste hartie igienica.
Kathara
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:10
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-22 15:40:54
De la: Sirius, la data 2008-12-22 14:53:20Asta doream sa spun si eu, deep_bite.. Cuvantul ,,rasism,, nu isi are locul in discutiile astea. Si cei/cele care il folosesc ar trebui sa fie mai atenti/atente pt ca, dupa cum spuneam, rasismul e o ,,boala,, deosebit de grava.


Poate-mi explici tu mai bine la ce se referea katy cand a specificat de tiganii puscariasi ca rationamentul ei lasa de dorit .



Nu sunt in masura sa explic la ce se referea katy ( banuiesc ca te referi la depp_bite/ kathara), dar pot afirma cu mana pe inima ca din mesajul ei nu am dedus ca ar fi vorba de rasism. A nu-ti place un popor/o populatie sau majoritatea ,,membrilor,, repet, nu te catalogheaza ca fiind rasist. Ai sa razi poate.. dar uite ca mie nu-mi plac foarte multe lucruri din caracterul romanului in general si totusi, nu sunt rasista. Nu-mi place cum se comporta, imbraca, mananca indienii dar ador cultura lor! Inseamna ca sunt rasista? Nu cred. Doar ca am alte preferinte. Este vb de experienta si informatie.. daca pe mine m-au furat de 3 ori si de toate 3 ori hotii erau tigani, probabil voi avea o atitudine rezervata fata de acestia. Daca la stiri vad in fiecare zi ca musulmanii arunca bombe la discretie, probabil ma voi gandi de 2 ori inainte sa stau de vb cu unul dintre ei. Nu spun ca aici ar fi cazul meu.. am norocul de a fi in stare sa nu judec si sa nu generalizez. Pt mine toti sunt oameni pana la proba contrarie.. si chiar si in momentul in care imi vor infige ghearele in spate, inainte de toate, voi incerca sa aflu ce i-a determinat sa faca asta. Pt mine lupta nu e o solutie viabila.. Inainte de a ajunge la razboi, incerc sa epuizez toate solutiile pacifiste posibile. De fiecare data cand cineva te ataca trebuie sa fi perfect constient ca un minim motiv i-ai dat.

In momentul in care voi vedea ca deep_bite va scrie ceva de genul ,, sa moara toti tiganii si toti musulmanii,, atunci imi voi revizui in mod serios parerea formata. Dar repet, daca nu ii place laptele, nu inseamna ca ar omori toate vacile.
Sirius
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:12










Postat pe 22 Decembrie 2008 16:12
De la: heaven_gate, la data 2008-12-22 16:12:58










Ca de obicei, textele tale sunt pline de miez. Saracuta.
Kathara
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:13
Sa nu se inteleaga din nou gresit ca eu iau apararea cuiva.. Nu e asa, prefer sa raman neutra fata de ,,adversari,, dar sa ma implic in cauza si efect.
Doar ca aici va faceti in toate felurile. Si mi se parea mai grav sa faci pe cineva ,,rasist,, decat ,,vulgar,,.
Sirius
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:15
:sml-happy




sare si piper...imi plac f mult condimentele.....

Postat pe 22 Decembrie 2008 16:16
Gata heaven lasa-o in pace pe katy ca incepe sa dea cu bata in balta si nu as vrea sa imi schimb parere despre ea asa repede ok ?

Nu vezi ca incepe sa faca niste analogii pe care nici ea nu le intelege ?

Tigani puscariasi si vulgari e ca si cum as spune eu ,,katy e nefe'' ....ce rost are sa mai precizez asta cand deja stie toata lumea cum e katy ?
iris_4_ever
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:17
De la: iris_4_ever, la data 2008-12-22 16:17:04Gata heaven lasa-o in pace pe katy ca incepe sa dea cu bata in balta si nu as vrea sa imi schimb parere despre ea asa repede ok ?

Nu vezi ca incepe sa faca niste analogii pe care nici ea nu le intelege ?

Tigani puscariasi si vulgari e ca si cum as spune eu ,,katy e nefe'' ....ce rost are sa mai precizez asta cand deja stie toata lumea cum e katy ?


ai dreptate..ma amuzam si eu..oleaca........

Postat pe 22 Decembrie 2008 16:18
De la: Sirius, la data 2008-12-22 16:15:35Sa nu se inteleaga din nou gresit ca eu iau apararea cuiva.. Nu e asa, prefer sa raman neutra fata de ,,adversari,, dar sa ma implic in cauza si efect.
Doar ca aici va faceti in toate felurile. Si mi se parea mai grav sa faci pe cineva ,,rasist,, decat ,,vulgar,,.



Comentariile postate pe aici nu prea te incadreaza la categoria neutru dar o lasam asa cum a picat , chiar nu te cunosc si nu ma intereaseaza sa maresc numarul admiratorilor mei .

Daca tie ti se pare corecta exprimarea katharei ok ...e democratie asa ca esti libera sa crezi ce vrei.
O zi buna
iris_4_ever
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
TWILIGHT 14 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:05
Womens Health December ! 1 De la: Cartouche 23 Noiembrie 2010 21:30
la raul piedra am sezut si am plans.. 15 De la: luke_at_me 13 Iunie 2009 18:20
la limba romina,creatie proprie 2 De la: Ane_Tta_1 4 Septembrie 2015 19:20
Ce carti se mai citesc in prezent? 266 De la: allyssa 2 Septembrie 2018 23:24