Setari Cookie-uri

Dupa ce mi-a zis ca i-as fi buna de sotie, vrea sa ne despartim

Salutare,
Este prima oara cand scriu aici si m-as bucura sa aveti rabdare si pentru povestea mea, eventual pentru cateva sfaturi, ca mai multe capete sunt mai bune decat unul :)

Sunt cu el de doi ani si jumatate, timp in care am fost ca barca pe valuri, cand sus, cand jos, foarte rar in echilibru. Stam impreuna de un an si jumatate si de atunci am trecut prin multe: parintii lui nu sunt de acord cu relatia noastra si din cauza asta avem mereu discutii, am trecut prin doua intreruperi de sarcina, am probleme de sanatate din cauza diabetului.

Lucrurile astea m-au schimbat, m-au facut sa devin mai serioasa, cumva mai trista si responsabila. El era inca la stadiul de liceu, ii placea sa iasa in cluburi, sa se distreze, sa lase casa in grija mea, iar mie nu imi conveneau toate astea, asa ca relatia dintre noi s-a racit. Acum mai bine de un an, am aflat ca se intalneste cu alte tipe cu care ma barfea si carora le povestea cat de macho este el. Nu a fost niciodata foarte matur cand venea vorba de propria imagine.

Dupa ce am aflat de asta, ne-am despartit, dar dupa cateva zile a venit inapoi, cersind sa ne impacam. Dupa o vreme ne-am mutat din nou impreuna si a vrut sa-mi arate ca s-a schimbat. Intr-adevar, a devenit mai responsabil, contribuia la sarcinile din casa si incerca sa ma mai menajeze. Cu toate astea (si aici nu-mi dau seama ce s-a intamplat), a inceput iar sa se raceasca. Am incercat sa discut cu el, dar imi spune mereu ca e obosit. Stiu ca lucreaza mult, dar si eu lucrez mult, nu cred ca asta e motivul..

Dragoste facem foarte rar acum si am ajuns frustrata sexual din cauza asta, am ajuns sa nu ma mai consider atractiva si sa am o imaginea proasta despre mine. Din nou am incercat sa discut cu el si mi-a zis ca nu isi da seama ce e cu el, dar nu mai simte aceeasi atractie fata de mine. Bineinteles, nu ma astept sa mai fie aceeasi pasiune dupa doi ani, asa cum era la inceput, dar nici nu mi se pare normal ca in ultimul an sa ne putem numara partidele amoroase pe degetele de la maini.

Sincer, nu cred ca are pe altcineva, nu prea ar avea timp fizic, pentru ca serile le petrecem acasa, dar..nimic nu e imposibil.
Ce nu inteleg sunt trecerile lui de la o stare la alta: acum cateva luni imi spunea ca i-as fi buna de sotie sau ca ar vrea sa facem un copil. Nu l-am supus niciodata la presiuni in privinta asta, deci nu cred ca se simtea obligat in vreun fel sa o zica, ci ca a fost sincer, cel putin la momentul respectiv.

De la o vreme insa, ne certam din orice, nu mai avem rabdare unul cu celalalt si ne-am instrainat. I-am spus in repetate randuri ca as vrea sa facem dragoste mai des, ca as vrea sa-mi aduca niste flori, in sfarsit, sa-mi arate intr-un fel sau altul ca sunt importanta pentru el, dar lucrurile astea nu s-au intamplat, iar eu am obosit sa tot cer , sa tot insist si m-am distantat.

In urma cu cateva zile am avut amandoi o rabufnire in care ne-am strigat reciproc ca nu mai vrem sa continuam. Suntem foarte asemanatori la suflet si din cauza asta stiu ca simte ce simt si eu: ca nu mai am energie sa mai continuu compromisurile, ca mi se pare totul prea obositor, desi il iubesc foarte mult in acelasi timp. Tocmai aici este chinul, si de o parte, si de alta. Nu stiu daca are vreo relevanta, dar eu sunt Gemeni cu ascendent in Taur, iar el Taur cu ascendent in Gemeni, din cauza asta ne intuim foarte bine, dar exista in acelasi timp niste diferente foarte mari intre noi..lui ii ia foarte mult timp sa ia niste decizii si sa se tina de ele, este mai down to earth, in timp ce eu sunt mai "spirt" si-mi place sa sar de la un subiect la altul si simt ca ma tine in urma.

Acum inca locuim impreuna, desi am discutat ca ma va astepta sa imi gasesc un job (acum sunt in interviuri), ca sa imi pot plati chiria (el probabil ca se va intoarce la parinti). Aseara m-a intrebat daca vreau sa facem revelionul impreuna, pentru ca rezervasem de ceva vreme locuri intr-o statiune. Ma cam debusoleaza purtarea lui si nu imi dau seama daca se mai poate face ceva sau cel mai bun pas ar fi sa astept sa treaca sarbatorile si apoi sa luam o pauza care poate va fi de tot sau vom reveni la sentimente mai bune. Voi ce credeti? Imi cer scuze pentru povestea interminabila, dar cred ca asa mi-am descarcat cumva sufletul.. Multumesc pentru rabdare.

Postat pe 28 Noiembrie 2008 12:36
Dupa ce am aflat de asta, ne-am despartit, dar dupa cateva zile a venit inapoi, cersind sa ne impacam. Dupa o vreme ne-am mutat din nou impreuna si a vrut sa-mi arate ca s-a schimbat. Intr-adevar, a devenit mai responsabil, contribuia la sarcinile din casa si incerca sa ma mai menajeze. Cu toate astea (si aici nu-mi dau seama ce s-a intamplat), a inceput iar sa se raceasca. Am incercat sa discut cu el, dar imi spune mereu ca e obosit. Stiu ca lucreaza mult, dar si eu lucrez mult, nu cred ca asta e motivul..

partea asta m-a facut sa i-ti impartasesc si tie parerea mea (personala) in legatura cu orgoliul barbatului, si mai alea a barbatului taur. In primul rind, ideea ca el a venit inapoi si ca a fost de acord sa faca anumite lucruri ce nu le facea inainte, banuiesc ca acum le regreta, sau ca i se pare ca ii ataca orgoliul. Iar de barbatul taur stiu ca este responsabil intr-un cuplu stabil, dar isi doreste o femeie cel putin egala sau superioara lui. Nu stiu daca toti sint fidei....dar destul de responsabili. Nu stiu ce nu i-a convenit din ecuatie, dar e clar ca ceva nu i-a picat tocmai bine.
si, cu sarbatorile de iarna, probabil se simte singur si in nesiguranta, dar poate fi un nou inceput al relatie, sau doar inca inca putin timp petrecut impreuna.
Voi decideti. nu pot da solutii, pacat ca nu poate fi bine....
_iluzie_
Postat pe 28 Noiembrie 2008 12:48
Eu cred ca ar fi binevenita o pauza. In timpul asta ati putea sa va revizuiti sentimentele, mai ales el, sa vedeti daca mai are rost sa va acordati inca o sansa. Faza cu oboseala nu merge, altul e motivul...Luati o pauza, poate-si da seama ce-i cu el in timpul asta. Oricum, eu nu mi-as face prea multe sperante cum ca i-ar veni mintea la cap.
1985camelia
Postat pe 28 Noiembrie 2008 12:49
uite nu vreau sa te dezamagesc dar si eu am avut o relatie de 2 ani in care 80 la suta din timp stateam impreuna iar in ultimul timp intervenise monotonia
Spuneai ca lui ii place sa iasa de ce nu o faceai si u sa iesi sa fiti impreuna u nu te-ai gandit ca poate el isi doreste si asta nu numai statu in casa .......
Faza cu pauza dupa ce ati stat atata timp impreuna nici nu se pune problema baiatu dupa parerea mea s-a cam plictisit de aceleasi lucruri ......
Acuma totul depinde de ce a fost intrevoi
Capu sus si nu te da batuta viata e frumoasa si plina de hopuri
Bafta
marcuadrian20
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:44
Incearca sa purtati o discutie serioasa in care sa va lamuriti care e "buba".....daca vezi ca el ar cam vrea o pauza,atunci faceti o pauza,va lamuriti sentimentele pe care le aveti unul pt altul( bine pauza asta sa nu tinda sa devina prea mare)...oricum ,parerea mea este sa nu renuntati asa usor daca va iubiti cu adevarat....stati o vreme separati si atunci iti dai seama daca mai tineti unul la altul,daca va mai e dor unul de celalalt....sfatul meu este sa va lamuriti problemele si sa nu renuntati asa usor....sa o luati de la inceput,treptat....daca in final se va dovedi a fi un esec,atunci asta e...dar nu renuntati asa usor...eu am trecut printr-o situatie ca a ta,poate chiar mai grava....si in final ne-am despartit,de fapt el a ales asta,intr-un mod f dureros pt mine....nu vreau sa crezi ca spunand ce mi s-a intamplat mie,asta va fi si pt tine,nu e vorba de descurajare...ci,din contra....ceea ce noi nu am facut...noi am renuntat prea usor( de fapt el a renuntat f usor),am fi putut sa mai dam inca o sansa,dar se pare ca el nu a fost suficient de puternic.....in fine,tot ce vreau sa-ti spun este sa faceti tot ce va sta in putinta sa va salvati relatia,daca va iubiti cu adevarat.Numai bine
onuta81
Postat pe 31 Ianuarie 2009 22:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help mee!!! please..kiar am nevoie de pareri 62 De la: babydoll_didy 8 Aprilie 2010 17:21
il iubesc,ma iubeste dar o f**e pe alta 96 De la: verraa 18 Aprilie 2011 13:30
e posibil sa revina la mine ? 24 De la: joana_rise 2 Decembrie 2009 17:27
dubii 6 De la: re_oana 3 Mai 2010 16:52
voi mai fi vreodata cu el?? 108 De la: ana_marya_d 20 Mai 2014 14:10