Setari Cookie-uri

iubire sau obisnuinta?

Ce distanta este de la iubire la obisnuinta? si cum ne dam seama knd pers. de langa noi nu ne mai apartine?de multe ori ne este teama sa privim realitatea si spunem :”da sigur k il iubesc” de parca am vrea mai mult sa ne convingem pe noi...!dar oare care sunt motivele care ne fac sa ne indoim de lucru asta?
il iubim dar park ceva numai e la fel k inainte...privesti relatia cu mai multa indiferenta si totusi iti lipseste knd nu esty langa el, knd trec zilele si nu l-ai vazut ink...mai este ink iubire?

Postat pe 30 Noiembrie 2008 19:00
Tu singura iti poti da seama daca cel de langa tine nu te mai iubeste, se poate vedea foarte clar din comportament, ideea este sa accepti aceasta schimbare de situatie ;)

Postat pe 30 Noiembrie 2008 19:07
iti vei da seama ca iubesti doar cand il/o pierzi.daca il/o pierzi si nui simti lipsa inseamna ca na fost iubire.citez=rau cu rau dar mai rau fara rau.
alexlisavencu
Postat pe 8 Ianuarie 2009 16:37
Sunt maritata de 6 luni de zile si nu stiu dak ceea c simt pentru sotul meu e obisnuinta sau iubire...Va rog dati`miun sfat c sa fak sa ma pot convinge de ceea c simt k sa pot stii c fac
yo_nebunici
Postat pe 14 Ianuarie 2009 20:33
in primul rand...pacat de tine k iti irosesti tineretea casatorindu-te la 16 ani...si mai ales k nu ai facut-o din dragoste...eu mereu m-am gandit k atunci cand ma voi casatori o voi face o singura data in viata...si eu sunt casatorita dar nu as fi conceput sa ma casatoresc fara sa il iubesc...fara sa simt ca el e cel cu care vreau sa-mi petrec viata. Nu te poti casatori din nervi....e o prostie...nici nu stiu ce sfat sa iti dau...dar ai 2 variante:ori pui capat casatoriei...ori incerci sa dai tot ce poti pentru ca aceasta sa mearga...dar gandeste-te k mai devreme sau mai tarziu iti va parea rau
mira_mira
Postat pe 5 Februarie 2009 20:41
De la: yo_nebunici, la data 2009-01-14 20:33:05Sunt maritata de 6 luni de zile si nu stiu dak ceea c simt pentru sotul meu e obisnuinta sau iubire...Va rog dati`miun sfat c sa fak sa ma pot convinge de ceea c simt k sa pot stii c fac
din moment ce ai ajuns sa intrebi asa ceva ,poti fi sigura ca nu e iubire.cand iubesti nu ai nevoie de confirmari.pur si simplu,stii.
dana_mv
Postat pe 5 Februarie 2009 21:52
yo_nebunici,
Nu cred ca, dupa 6 luni de casnicie poti vorbi despre obisnuita....care obisnuita? poate neobisnuinta... cu faptul ca-ti sta toata ziua pe cap sau mai stiu eu...mai ales daca nu ati locuit impreuna ceva timp inainte de casatorie. Si e cea mai mare greseala a cuiva e sa aiba impresia ca cineva ii poate apartine vreodata !
Iubirea ar trebui sa existe, ca doar tocmai te-ai casatorit sau te-ai casatorit fara sa tii la persoana respectiva ?
Mi-a zis odata cineva ca nu trebuie sa simti mai mult fata de persoana cu care te-ai casatorit decat ca ti-ai dori sa fiti impreuna la batranete...Trebuie sa-ti ofere siguranta, stabilitate, sa nu fie pisaloaga, sa te sustina, sa te asculte si respecte, sa te ajute si ingjrijeasca cand ai nevoie. Cred ca daca poate face toate astea e persoana potrivita.
Pasiunea la care toti visam, nu dureaza, pt. ca implica prea multa gelozie, posesivitate si pana la urma lipsa de interes pentru nevoile celuilalt care devine un fel de obiect ce-ti apartine....pasiunea nu tine. Mi se pare insa interesanta pasiunea aceea care apare sporadic, in momente de criza...si cred ca daca apare atunci iubesti....indiferent la ce grad de "obisnuinta" a ajuns relatia....cred ca e nevoie de mai mult de 6 luni de casnicie ca sa-ti dai seama de toate astea...
ocs
Postat pe 6 Februarie 2009 10:23
De la: yo_nebunici, la data 2009-01-14 20:33:05Sunt maritata de 6 luni de zile si nu stiu dak ceea c simt pentru sotul meu e obisnuinta sau iubire...Va rog dati`miun sfat c sa fak sa ma pot convinge de ceea c simt k sa pot stii c fac




la cei 16 ani pe care ii ai , sunt convinsa ca acea casatorie a fost un moft.

Postat pe 6 Februarie 2009 10:27
nu hefe....a fost dragoste...
mira_mira
Postat pe 6 Februarie 2009 21:11
De la: dolcedya, la data 2008-11-30 19:00:51 Ce distanta este de la iubire la obisnuinta? si cum ne dam seama knd pers. de langa noi nu ne mai apartine?de multe ori ne este teama sa privim realitatea si spunem :”da sigur k il iubesc” de parca am vrea mai mult sa ne convingem pe noi...!dar oare care sunt motivele care ne fac sa ne indoim de lucru asta?
il iubim dar park ceva numai e la fel k inainte...privesti relatia cu mai multa indiferenta si totusi iti lipseste knd nu esty langa el, knd trec zilele si nu l-ai vazut ink...mai este ink iubire?


intr-o relatie de lunga durata eu cred ca intervine si obisnuinta...chiar daca exista si iubire. intradevar sunt unele situatii in care stai si te gandesti:e iubire sau obisnuinta? iti poti da seama si din comportamentul lui, analizeaza si ce simti tu...ca sa ajungi la o concluzie eu de exemplu sunt cu prietenul meu de 3 ani...si cu toate ca il iubesc, m-am si obisnuit cu el, cu unele chestii. important este sa stiti ce va doriti amandoi pe viitor...si daca fiecare poate sa ii ofere partenerului acele lucruri... ca sa stai asa cu cineva doar din obisnuinta.... oricum, e mult de vorbit pe tema asta
FRN
Postat pe 8 Februarie 2009 15:34
intrebarea la topic este absolut generala..
am deschis pt ca am caeasi problema..
sunt cu el de 5 ani.. dar.. nu mai e ca la inceput.. daca atunci el erea universul meu.. acum.. imi doresc libertate..
libertate sa pictez- el nu ma lasa
libertate sa scriu cartea pe care vreau sa o scriu de foarte mult timp - el nu ma lasa
libertate sa ma vad cu familia - el nu ma lasa
libertate sa ma vad cu prieteni si sa stau cat vreau - el nu ma lasa
libertate sa merg pa petreceri, la serbari, concerte, anivarsari, dico - el nu ma lasa
am ajuns sa ma simt ca o prizoniera din propriile decizi pe care le-am luat cand dregoastea mea pentru el erea extraordinar de oarba.. ca nu am ales sa ma indragostesc si pur si simplu a fost o intamplare data de cel de sus. pt ca inainte nu credeam in dragoste la prima vedere.
el spune ca ma iubeste dar... nu-i pasa propriu zis de fericirea mea...
eu nu mai stiu daca il iubesc...
ceea ce simt pt el sa fie doar obijnuinta sau.. inca mai este o scateie? ma doare atat de tare ca mi-a distrus incetul cu incetul toate visele. ma simt nefericita si totusi nu as putea sa fiu singura... e bine in bratele lui.. dar ma imbratiseaza foarte rar... nu e stilul lui spune... si am ajuns sa ma intreb daca ma voi simti la fel de bine si in bratele altui barbat.
e dragoste? sau obijnuinta?
cathysailor
Postat pe 15 Mai 2009 01:32
ps: daca inainte mas fi casatorit cu ochi inchisi... acum am mari indoieli ca ar fi bine sa fac pasul acesta.
voi ce credeti?
cathysailor
Postat pe 15 Mai 2009 01:34
De la: dolcedya, la data 2008-11-30 19:00:51 Ce distanta este de la iubire la obisnuinta? si cum ne dam seama knd pers. de langa noi nu ne mai apartine?de multe ori ne este teama sa privim realitatea si spunem :”da sigur k il iubesc” de parca am vrea mai mult sa ne convingem pe noi...!dar oare care sunt motivele care ne fac sa ne indoim de lucru asta?
il iubim dar park ceva numai e la fel k inainte...privesti relatia cu mai multa indiferenta si totusi iti lipseste knd nu esty langa el, knd trec zilele si nu l-ai vazut ink...mai este ink iubire?

nu cred k va putea cineva sa dea vreodata un raspuns clar la toate aceste intrebari...si din pacate nici macar noi nu putem fi siguri dak iubim dak ne-am obisnuit....
bruneagra25
Postat pe 15 Mai 2009 09:13
Dupa mai multi ani de convietuire e normal sa apara obisnuinta, dar foarte simplu poti sa-ti dai seama daca mai exista iubire sau nu. Daca sunt zile in care iti vine sa-i tai carotida, iar apoi zile in care ti se pare ca e cel mai grozav om de pe planeta, atunci cu siguranta flacara nu s-a stins si exista iubire din plin. Dar daca toate zilele sunt la fel de monotone... atunci nu mai e nimic.
Lucia1971
Postat pe 15 Mai 2009 09:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Poate reinvia iubirea?:( 16 De la: kudika029282 19 Septembrie 2009 18:55
cadou 30 De la: mitura 30 Noiembrie 2009 00:15
esec? 12 De la: crissulinaa 7 Septembrie 2016 19:31
idila cu un necunoscut 248 De la: pisu_blondutza 18 August 2010 17:29
Intalnirea mea cu un Iranian 51 De la: kudika_981982 25 Aprilie 2015 20:00