Setari Cookie-uri

chisturi ovariene

Ti-am trimis mesaj privat cu nr de telefon. Ai dreptate in legatura cu Duphaston si tot ce inseamna progesteron sintetic (inclusiv Jasmin !): exista un articol "clasic" care dem. risc cresut de cancer la sani pentru femeile ce iau progestini: "Progestins and progesterone in hormone replacement therapy and the risk of breast cancer " Carlo Campagnolia, Françoise Clavel-Chapelonb, Rudolf Kaaksc, Clementina Perisa and Franco Berrinod; aUnit of Endocrinological Gynecology, “Sant’Anna” Gynecological Hospital, Torino.
Acum la cap. sfaturi, as indrazni sa dau un sfat doamnelor care trec de 42-45 de ani: PREGATITI-VA DE MENOPAUZA !!! Pre-menopauza este o perioada ce poate trece chiar neobservata : un chist, un fibrom (nu foarte mare, de obicei), niste cicluri mai scurte, uneori mai abundente ... pare ca nu este nimic deosebit, si totusi - ESTE !!! Progesteronul scade mai repede decat estrogenul, asa ca ne uitam in oglinda, vedem efectul estrogenilor (sani fermi si rotunzi, piele elastica, riduri putine) si ni se pare ca nu imbatranim: din pacate nu este asa ! Ne indreptam spre menopauza, ce ne aduce schimbari hormonale profunde +riscuri crescute de degenerare (cancer) din cauza dominantei estrogenice relative. Menopauza este o perioada ce se poate decala apeland la tratamente alopate sau naturiste: eu sunt impotriva acestor tratamente, fiindca cresterea "ferestrei de estrogen" (perioada de la primul la ultimul ciclu) inseamna si cresterea riscurilor de cancer. O mentiune aparte ar fi pentru doamnele ce au avut ovare polichistice si carora varsta de 40 de ani le-a adus o ameliorare a suferintelor: dupa 50 de ani riscurile dvs sunt mult mai mari, asa incat algeti sa le minimizati, alegeti sa preveniti ! Inchei paranteza cu speranta ca va fi utila doamnelor la a doua tinerete.
dusa
Postat pe 24 Ianuarie 2011 11:02
buna.eu am chisturi pe ovarul drept si dr mia dat sa iau contraceptive yaz.am citit prospectul si scrie acolo ca pot aparea sangerari dupa contactul sexual.mie mi sa intamplat in timpul contactului si chiar o data inainte sa iau pastilele.de ce?
kudika402025
Postat pe 13 Mai 2011 16:07
Buna, am un chist dermoid pe ovarul drept, am fost sfatuita de mai multi medici sa ma operez, dar imi este foarte frica de operatie.... |Nu stiu daca este cazul sa o fac laparoscopic sau clasic, aici sau afara....problema este ca imi doresc copii...si pt asta ar trebuii sa fac operatia...a fost cineva pus intr-o astfel de situatie?
kudika425646
Postat pe 25 August 2011 19:09
De la: kudika425646, la data 2011-08-25 19:09:49Buna, am un chist dermoid pe ovarul drept, am fost sfatuita de mai multi medici sa ma operez, dar imi este foarte frica de operatie.... |Nu stiu daca este cazul sa o fac laparoscopic sau clasic, aici sau afara....problema este ca imi doresc copii...si pt asta ar trebuii sa fac operatia...a fost cineva pus intr-o astfel de situatie?




In cazul optarii tale pentru interventie chirurgicala,iti recomand laparoscopia,este extrem de delicata,rapida si fara trauma caracteristica operatiei clasice.Este eliminata taietura abdominala si vei avea doar 3 mici orificii,prin care ,la momentul respectiv,medicul va introduce laparoscopul,in vederea interventiei chirurgicale.
daca chistul respectiv este de dimensiuni mari,se impune interventia chirurgicala!Nu exista riscul de a nu mai ramane insarcinata daca te operezi,dimpotriva ,daca refuzi operatia s-ar putea sa nu mai ramai insarcinata niciodata!Chirurgia a evoluat foarte mult si nu ai niciun motiv sa te temi si oricum,operatia se va face sub anestezie generala,deci nu va fi niciun pericol in ceea ce te priveste.Daca esti din Bucuresti si nu cunosti un medic bun,scrie-mi in privat si te voi ajuta in aceasta problema.Sanatate multa!
RAINBOWLADY
Postat pe 25 August 2011 21:24
Vitamina E (tocoferolul)
Din componenta vitaminei E fac parte 8 tocoferoii, toti avand aceleasi actiuni fiziologice, mai activ si mai eficace fiind insa alfatocoferolul, in functie de care, de altfel, se si stabileste necesarul in vitamina E si, in mod normal, si continutul diferitelor alimente in aceasta valoroasa trofina.

Fiind puternic antioxidant, tocoferolul are un rol important in protejarea vitaminei A, a carotenilor si a uleiurilor vegetale. De asemenea, vitamina E intervine favorabil in reproducere, in asigurarea functionarii normale a glandelor sexuale si a celor endocrine, inlesneste depozitarea glicogenului in ficat si in muschi, inclusiv in muschiul cardiac.

Tocoferolul are urmatoarele proprietati:

◦intervine in metabolismul grasimilor, al calciului si al fosforului, ca si in sinteza proteinelor;
◦limiteaza producerea de colesterol;
◦controleaza eliminarea apei din organism;
◦previne imbatranirea celulelor;
◦intareste si protejeaza inima si arterele impotriva insta larii aterosclerozei;
◦fortifica musculatura si tesutul conjunctiv, ca si functia sexuala si capacitatile mintale;
◦actioneaza pozitiv asupra circulatiei sanguine periferice si a regenerarii pielii;
◦are efect diuretic si hipotensiv;
◦ajuta la preintampinarea producerii avorturilor;
◦scade riscul instalarii ischemiilor cardiace;
◦atenueaza ritmul procesului de imbatranire;
◦este eficient in diabetul zaharat, arsuri si rani greu vindecabile, atrofie testiculara, ovariana si uterina, impotenta, sterilitate feminina si masculina;
◦amelioreaza ritmul de dezvoltare a organelor genitale la pubertate;
◦intervine in caz de menstruatii dureroase, tulburari de menopauza, tulburari de crestere la copii, in miocardite, angina pectorala si insuficienta cardiaca, ateroscleroza (cu exceptia hipotensivilor), putand atenua chiar si simptomele afectiunilor deja instalate ;
◦are rol benefic in tratarea eczemelor, acneei, psoriazisului, miopiei evolutive, a opacifierii cristalinului si cataractei, ca si in boala Parkinson etc.
kudika505240
Postat pe 10 Februarie 2012 21:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Câteva consideraþii despre gripa porcinã 2 De la: greierash_is_back 18 Noiembrie 2009 15:35
eruptii pe piele.....ajutor 8 De la: adddda 9 Ianuarie 2009 21:40
dureri de spate 1 De la: kudika312463 27 Noiembrie 2010 22:04
va rog sa ma ajutati cu un sfat !!! 1 De la: simona_madalin 5 Iunie 2009 14:19
balbismul la copii 6 De la: 1031974 27 August 2009 09:03