Setari Cookie-uri

balbismul la copii

buna fetelor, are cineva dintre voi un copilas cu probleme de vorbire, adica care sa se balbaie. Al meu o face de ani buni de zile, mai exact de 6, de cand avea 2 ani. Acum are 8 si jumatate, si tot timpul a fost cam asa, zile sau perioade bune apoi in fctie de situatie probleme mari, cu blocaje.
Sa imi spuna careva daca s-a mai confruntat cu asa ceva.
LIVOTA
Postat pe 18 Decembrie 2008 10:42
De la: LIVOTA, la data 2008-12-18 10:42:41buna fetelor, are cineva dintre voi un copilas cu probleme de vorbire, adica care sa se balbaie. Al meu o face de ani buni de zile, mai exact de 6, de cand avea 2 ani. Acum are 8 si jumatate, si tot timpul a fost cam asa, zile sau perioade bune apoi in fctie de situatie probleme mari, cu blocaje.
Sa imi spuna careva daca s-a mai confruntat cu asa ceva.



Nu a fost niciodata la logoped?
Andreea1008
Postat pe 20 Decembrie 2008 00:49
Logoped nu ca nu am incredere in ei, ar trebui sa am referinte f bune despre el, de multe ori daca nu sunt specializati strict pe acest domeniu mai mult strica. Mai astept persoane care se confrunta sau s-au confruntat cu aceasta probleme.
LIVOTA
Postat pe 22 Decembrie 2008 11:25
Va urez un an nou fericit! Si toate dorintele frumoase, sa vi se implineasca!
Cassey_Tarot
Postat pe 30 Decembrie 2008 15:32
si eu am asa un prieten......de mic se balbaia si acum ca are 12 sau 13 ani nu mai asa de tare s-a corectat...a mers si la logoped...se rezolva in timp
daiaa
Postat pe 21 Martie 2009 17:05
copilul meu are astfel de probleme.am incercat eu sa-i fiu logoped(stiu ca nu sunt destul de modesta)si am constatat unele progrese.l-am invatat asa:atunci cand vrei sa spui repede ceva,nu te repezi,formuleaza ce ai de spus in mintea ta si apoi deschide gura si spune.in felul acesta graba cu care vroia sa spuna ceva se diminua si isi recapata calmul in exprimare iar cuvintele erau aliniate logic si cursiv.vreau sa spun ca si el a realizat ca a progresat si chiar mi-a impartasit asta.Este vorba de autoimpunere,de autodisciplina.Fa-l sa capete control asupra lui insusi,sa costientizeze ca „graba strica treaba” si vei vedea ca lucrurile,daca nu vor disparea in totalitate ,cel putin se vor ameliora.
lliillii
Postat pe 27 August 2009 09:03

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Paranoia :( 27 De la: 18 Aprilie 2012 21:52
??? 4 De la: MissRainbow 20 Februarie 2012 19:55
suspecta de nevralgie...ce ma sffatuiti? 6 De la: radaniela 20 Noiembrie 2009 13:16
intrebare cel putin ciudata ? cauza/ cauzele bolilor.... 25 De la: hirudo_medicinalis_yahoo_com 9 Noiembrie 2009 16:04
dureri in zona intima. 28 De la: crissa_909 15 Iunie 2009 09:37