Setari Cookie-uri

pura telenovela...dar merita?

Povestea e cam asa:
- ea, este o tanara (23 ani) pentru care conteaza imaginea,si-a creat-o prin scoli si felul ei de a fi, fiind caracterizata ca o fata seriosa si cuminte,care lupta in continuare pentru a atinge un anumit nivel (ridicat) pe toate planurile din viata ei;
- el este un tanar cu aproape 3 ani mai mic decat ea, nu are prea multe studii...momentan, adica privind din exterior el nu are nimic din ceea ce si-ar dori ea, ca bineinteles fata tine la pretentiile ei....dar....
- ....cei doi se plac,acest lucru il zice si el si ea,si il si simt poate, dar bineinteles cei apropiati fetei (parinti, prieteni)...ii spun ca acesta nu merita, adica o sa fie barfita si la munca...unde lucreaza amandoi (el muncitor,ea...),o sa fie poate ironizata,etichetata ca fiind ceea ce defapt nu este,ca totusi este o fata cuminte si la locul ei, ca doar stim fiecare ce poate sa zica lumea, si adevarul este ca cine nu te cunoaste se poate lua dupa spusele lumii si sa nu te cunoasca cum esti tu in realitate;
- tinand cont ca fata nu poate sa faca publica aceasta relatie, pentru ca in final tine la parerea parintilor si a celor apropiati, stiind doar ea cate certuri a avut pe aceasta tema,pentru ca parintii ei o vad cineva si nu o vor incurcata cu un ''coate goale'' care nu a realizat nimic in viata, SE MERITA? adica fata aceea gandeste teoretic la fel ca cei din jurul ei, ca este constienta ce isi doreste de la un barbat, dar cand este langa el nu poate sa renunte la el,pentru ca ei se inteleg foarte bine cand sunt impreuna, desi el stie situatia,adica ce vrea ea, etc...dar desi stie ce idealuri are fata nu renunta la ea;
- este un viitor in aceasta relatie, adica are rost sa continue aceasta fata o relatie cu acest baiat, fara sa se gandeasca la consecinte si la ce zice lumea?
otilia23
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:18
aaaaaaa credeam ca e vorba de zodii....

dandanaua_reloaded
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:21
Pai "fata" catalogheaza oamenii dupa "realizari" ?
Sabrina_Nede
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:23
De la: dandanaua_reloaded, la data 2008-12-02 23:21:09aaaaaaa credeam ca e vorba de zodii....


ce zodii?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:25
pai fata nu stie ce sa faca.....
...de placut il place dar nu e decisa daca poate sa aiba o relatie cu el,,,fara a se gandi la un viitor...pe care el poate nu i l-ar oferi niciodata....sau poate da....dar asta cere timp....sa isi piarda fata timpul totusi?:)
otilia23
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:27
pesti si capricorn :)
otilia23
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:30
fato draga.... hai s-o spunem pe aia dreapta... te astepti la certitudini cand in dragoste ..mergi pe nisipuri miscatoare...
parerea mea e ....sa te trezesti la realitate si sa iti dai seama ca din cauza prejudecatilor tale o sa-l faci si pe el nefericit.
ori il vrei ori nu-l vrei si apce buna. la cati ani ai ar trebui sa siti sa te descurci pe picioarele tale nu sa iti pese ce hotareste lumea pt tine sau ce te vede lumea si ce esti tu cu adevarat.


dandanaua_reloaded
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:31
Am mai scris pe aici pe undeva ca viata e scurta si trece repede iar bucuriile sunt putine...
De ce sa nu faci tot ce iti face placere ?
Daca nu am inteles gresit, e destul de mare ( are un servici ) si e singura capabila sa decida ce face cu viata ei !Nu tb sa decida parintii. Nimic nu e intamplator in viata dar nici batut in cuie. Nu e necesar sa ai 10 facultati sa poti ajunge la un nivel mai mare...
Sabrina_Nede
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:33
mie imi spui de facultati??? de nivele??? doamne ce n-as da acum in momentul asta sa fiu saraca lipita pamantului dar aproape de dan....
cand cole eu sunt la ana si el la caiafa..din cazu joburilor cu responsabilitati... bla bla bla.....

dandanaua_reloaded
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:38
Stereotipizezi prea mult, gen fata cuminte, baiat rau. Se sfarseste prost.
Kathara
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:43
dar ea se gandeste si la el....ca totusi este tanar....si trebuie sa isi traiasca viata....chiar daca el spune ca atunci cand ai o relatie cel de langa tine ar trebui sa te ajute, si faci orice pentru o persoana iubita pentru ca ea sa fie fericita alaturi de tine....
otilia23
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:43
De la: otilia23, la data 2008-12-02 23:43:21dar ea se gandeste si la el....ca totusi este tanar....si trebuie sa isi traiasca viata....chiar daca el spune ca atunci cand ai o relatie cel de langa tine ar trebui sa te ajute, si faci orice pentru o persoana iubita pentru ca ea sa fie fericita alaturi de tine....



Pai cat de tanar e???? are 12 ani??
Si langa ea nu se mai traieste viata??
Sabrina_Nede
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:45
isi poate trai viata si langa ea....dar ea daca nu stie ce vrea, adica daca poate sa continue o relatie cu el....clar ca asta nu e relatie..o relatie pe care ea totusi nu vrea sa o faca publica?....ea face rau la amandoi, pentru ca ea discuta cu el tot ce ii trece prin cap....si totusi cat am vrea sau nu...vorbele dor...
otilia23
Postat pe 2 Decembrie 2008 23:50
De la: otilia23, la data 2008-12-02 23:50:44isi poate trai viata si langa ea....dar ea daca nu stie ce vrea, adica daca poate sa continue o relatie cu el....clar ca asta nu e relatie..o relatie pe care ea totusi nu vrea sa o faca publica?....ea face rau la amandoi, pentru ca ea discuta cu el tot ce ii trece prin cap....si totusi cat am vrea sau nu...vorbele dor...



Eu daca l`as iubi nu as tine cont de nimeni. Cum ziceam nimic nu e batut in cuie. nu se pune problema maritatului/insuatului. Sa se bucure de relatia care o face fericita si sa nu asculte gura contrariatilor.
Sabrina_Nede
Postat pe 3 Decembrie 2008 00:05
Eu totusi,gandesc altfel. Faptul ca baiatul este prea tanar ca sa aiba acel ceva de care ai tu nevoie este intradevar o scuza. Dar trebuie sa te gandesti:pe viitor, tot un "coate goale" o sa ramana?Stiu ca la inceput totul este frumos pt ca nu se pune problema de trait intr-o familie cu toate responsabilitatile si obligatiile financiare .
Daca parintii ei accepta pana la urma relatia celor doi,ei ajung sa-si faca o familie dar el ramane tot un "coate goale"si decat ea e cea care e de baza,atunci consider ca nu este o alegere buna pt ea, si ca mai bine sa se opreasca. Dar daca considera ca baiatul in timp va ajunge si el "un cineva" pe care te poti sprijinii(ca nu doar iubirea e necesara),atunci poti sa-l alegi pe el si sa-i dai timp sa devina acel cineva,(un barbat de baza). Daca este decat o chestiune de timp,si crede ca intr-o zi va reusii sa dovedesca parintilor ei ca s-au inselat in privinta lui, atunci fata(care banuiesc ca esti tu) sa-si asculte inima... Dar daca va ramane "coate goale" clar ca NUUUUU!!! Sa-l lase,ca apoi ea va avea de suferit.
lil_devil
Postat pe 3 Decembrie 2008 00:31
oricum teama cea mai mare este....ca ea sa nu fie doar o aventura pentru el...si pana la urma ea sa sufere si cand se uita la cei din jur, mai ales la familie si la cei apropiati sa ii reproseze cehstii de genul: ''ti-am zis eu ca asa va fi....ca e un nimeni si vei suferi'' si cum ea tine totusi la aceste persoane, mai ales la familie, care au ajutat-o sa ajunga unde este, sa se realizeze pe plan profesional in definitiv si sa aiba o liniste sufleteasca...clar teama cea mai mare a ei este sa nu fie dezamagita....si toti stim ca atunci cand iubesti pe cineva....nu prea mai poti sa inchei o relatie cu cineva...pentru ca exista niste principii in capul fetei si ca ei ii este teama de o relatie....poate si din cauza ca nimeni din jurul ei nu o sprijina macar moral....adica sa zica cineva ...fa ce iti zice inima,macar o data..majoritatea zic ca trebuie gandit inainte de a actiona..ca in viata asta toti stim ca e nevoie de mai mult decat dragoste...ca o relatie sa functioneze...
Oricum.....aceste ganduri nici nu ar fi trebuit sa treaca prin mintea fetei...dar cum ea toate le gandeste in viata....nu poate sa zica ca...ce o fi o fi....
otilia23
Postat pe 3 Decembrie 2008 06:56
Otilia draga
ceri sfaturi pentru o prietena?
sau vorbesti despre tine la persoana a treia?

Fata despre care scrii are perfecta dreptate... ce sa faca ea -persoana cu studii cu un muncitor? E rusine intradevar... o sa castige putin... o sa rada lumea de ea...nici macar parintii nu o sustin...
ma mir ca o fata asa studiata a ajuns la asa o situatie penibila... Ce calitai are de se demite ea la convorbiri cu un asemenea personaj?
Full_Metal_Jacket
Postat pe 3 Decembrie 2008 10:29
...poate doar crede ca e indragostita...dar totusi mintea ei nu doarme si gandurile...nu ii dau pace...
otilia23
Postat pe 3 Decembrie 2008 21:08
daca nu-ti dau pace gandurile, nu mai gandi!
fa "ce-ti vine" , ce crezi ca e mai bn pt tine si gata!!!!!!!!!
sa stii ca de obicei se invata din greseli!
morticia_adams
Postat pe 5 Decembrie 2008 19:53
imi plac raspunsurile tale...in final nu ma mai gandesc la nimic...nu imi mai bat capul cu el, ca nu merita...
otilia23
Postat pe 2 Ianuarie 2009 18:42
De la: otilia23, la data 2008-12-02 23:43:21dar ea se gandeste si la el....ca totusi este tanar....si trebuie sa isi traiasca viata....chiar daca el spune ca atunci cand ai o relatie cel de langa tine ar trebui sa te ajute, si faci orice pentru o persoana iubita pentru ca ea sa fie fericita alaturi de tine....



pai lasa-l atunci sa-si traiasca viata....
morticia_adams
Postat pe 5 Ianuarie 2009 13:03
De la: otilia23, la data 2008-12-02 23:50:44isi poate trai viata si langa ea....dar ea daca nu stie ce vrea, adica daca poate sa continue o relatie cu el....clar ca asta nu e relatie..o relatie pe care ea totusi nu vrea sa o faca publica?....ea face rau la amandoi, pentru ca ea discuta cu el tot ce ii trece prin cap....si totusi cat am vrea sau nu...vorbele dor...



pai, daca tu nu stii ce vrei, noi de unde sa stim!?!? ...
nu trb sa te doara de ce ZICE lumea!!! ...multi se gasesc sa vbeasca.
intreba te daca asta iti doresti TU
morticia_adams
Postat pe 5 Ianuarie 2009 13:04
De la: otilia23, la data 2009-01-02 18:42:53imi plac raspunsurile tale...in final nu ma mai gandesc la nimic...nu imi mai bat capul cu el, ca nu merita...


ok hai sa mai vrb odata cu tine ,,,mai tu pina la urma ce vrei???????????????ca eu nu te mai inteleg ,,daca intradevar suferei dupa acel baiat ,,(si nu te mai preface c nu esti tu cea cu vina ,,ca pe alte topicuri spui numai bazaconi,)il lasai in pace fata ,,tiam mai spus la varsta ta asta te preocupa? ce naiba ,,uital trateazal cu indiferenta ,,trareazate cu indiferenta ,,,fa si tu ceva u viata ta si nu te mai plange la uni si la alti cu povesti ,,,amintiri din tinerete ,,,lasane ca ne distrugi cu aceste prostii,,,tu ai vazut ce ai scris pe celelalte topicuri? esti de belea fata ,,prima oara cind am vrb cu tine credeam ca esti ranita in dragoste ,,dar acu inteleg si eu de ce tea lasat ala ,,,tu vrei sa aiba cariera ,,bani cred ca si masina ,,o casa cu piscina ,,,nu toata lumea sa nascut bogata draga mea ,,,mai cauta ca ai sa gasesti de astia ,,dar fi atenta ,,oameni cu bani au si pretentii
sarutama
Postat pe 5 Ianuarie 2009 13:12
telenovelele sunt la televizor....in realitate nu exista...cel putin nu au un final fericit intotdeauna
otilia23
Postat pe 10 Ianuarie 2009 23:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare ma iubeste in adanul inimii lui 31 De la: mimi_ca29 7 Decembrie 2010 08:27
Va rog frumos ajutati-ma! 17 De la: scumpikairina 12 Septembrie 2010 13:11
Am avut o relatie cu finul fratelui meu. 15 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 14:36
ce sa aleg? iubirea sau parintii? 23 De la: simonycik 16 Septembrie 2009 19:14
Oare o sa mai am vreo sansa? 6 De la: Cristinakitty 20 Ianuarie 2010 14:30