Setari Cookie-uri

ce sa-ti asculti?? inima sau capul?

care o fi raspunsul la intrebarea asta?? cand esti pusa in situatia de a alege intre o persoana pt care simti ceva frumos dar care nu stie ce e cu viata lui, ce sa faca in viata si una alaturi de care stii ca vei reusi sa faci ceva dar pt care nu ai aceleasi sentimente?? in situatia asta iti vine sa innebunesti... intre un ex care te streseaza si un actual care te iubeste... ai prefera sa pleci sa nu mai auzi de nimeni. insa situatia tb sa o clarifici.. eu una nu stiu ce am de facut
babybia007
Postat pe 13 Decembrie 2008 21:18
Conteaza cel pe care il iubesti mai mult
ko_man
Postat pe 13 Decembrie 2008 21:26
ok..asta am inteles.. insa stiind ca el e foarte derutat..nu ii place decat sa stea, sa piarda timpul aiurea, sa faca banii "la misto".. pana la urma fiecare se gandeste la a-si intemeia o familie..la a-i fi bine.. cum sa fie oare in situatia asta? :(
babybia007
Postat pe 13 Decembrie 2008 21:40
Dar de ce sa alegi? Pastreaza-i pe amandoi si cu timpul se vor desface itele.
Kathara
Postat pe 13 Decembrie 2008 21:45
cum adica sa faca banii "la misto"?
googoodoll
Postat pe 13 Decembrie 2008 21:46
Prietenul meu este cam neserios de fel...il duce capul, insa nu se tine prea mult de scoala....el are niste hobbyuri, foarte interesante, din care scoate bani frumosi :) il iubesc foarte mult si nu vreau sa il schimb :D

Postat pe 13 Decembrie 2008 21:49
foarte simplu
scapa de amndoi
unu te iubeste dar u nu il iubeste
al2-lea nu e un om de compromis
gaseste o a 3 persoana care sa aiba ambele calitati
bestiuitza
Postat pe 13 Decembrie 2008 21:50
De la: bestiuitza, la data 2008-12-13 21:50:37foarte simplu
scapa de amndoi
unu te iubeste dar u nu il iubeste
al2-lea nu e un om de compromis
gaseste o a 3 persoana care sa aiba ambele calitati
nu asa se rezolva problemele ,,,dar cum tu ai spus poate sa incerce
sarutama
Postat pe 13 Decembrie 2008 21:52
:)) o a treia varianta sigur nu am sa incerc pt ca si asa e destulde complicata situatia.. probl e alta.. eu de fostul ma despartisem de 2 luni..si mi-am facut noua relatie care mergea f bine..insa s-a gandit sa imi dea viata un pic peste cap, sa insiste cu ce a fost (au fost si bune..dar parca si mutle rele).. alaturi de el stiu ca as putea face ceva pt ca este un om abitios, insa nu ne intelegem atat de bine..ne certam destul de des..amandoi suntem f caposi.. cu celalat..lucrurile au mers f bine.si probabil ar fi mers in continuare.insa asteptarile mele de la el sunt poate prea mari (tinand cont ca niciunul nu mai e adolescent..vedem lucrurile altfel, ne dorim stabilitate pe toate planurile)..
babybia007
Postat pe 13 Decembrie 2008 22:03
De la: babybia007, la data 2008-12-13 22:03:53:)) o a treia varianta sigur nu am sa incerc pt ca si asa e destulde complicata situatia.. probl e alta.. eu de fostul ma despartisem de 2 luni..si mi-am facut noua relatie care mergea f bine..insa s-a gandit sa imi dea viata un pic peste cap, sa insiste cu ce a fost (au fost si bune..dar parca si mutle rele).. alaturi de el stiu ca as putea face ceva pt ca este un om abitios, insa nu ne intelegem atat de bine..ne certam destul de des..amandoi suntem f caposi.. cu celalat..lucrurile au mers f bine.si probabil ar fi mers in continuare.insa asteptarile mele de la el sunt poate prea mari (tinand cont ca niciunul nu mai e adolescent..vedem lucrurile altfel, ne dorim stabilitate pe toate planurile)..
ok in viata intilnim tot felul de specimene ,,,e ok tre sa trecem prin rau si bine daca nu sti ,,,,,ce sai faci esti tinara frumoasa ,,,zic ,,,asteapta si vei ajunge acolo unde vrei tu dar tre sa astepti ,,,stiu ca e greu ,,,dar nu mori tu din asta si ,,sati zic sincer sunt destui barbati care te va face sa iti aduci aminte de iubirea ta care ai traito cu primul,,,,bafta
sarutama
Postat pe 13 Decembrie 2008 22:07
De la: babybia007, la data 2008-12-13 21:18:59care o fi raspunsul la intrebarea asta?? cand esti pusa in situatia de a alege intre o persoana pt care simti ceva frumos dar care nu stie ce e cu viata lui, ce sa faca in viata si una alaturi de care stii ca vei reusi sa faci ceva dar pt care nu ai aceleasi sentimente?? in situatia asta iti vine sa innebunesti... intre un ex care te streseaza si un actual care te iubeste... ai prefera sa pleci sa nu mai auzi de nimeni. insa situatia tb sa o clarifici.. eu una nu stiu ce am de facut



La intrebari de genul asta, e bine sa cauti singur raspunsul, pt ca numai tu iti cunosti "mintea" pe care sa te bazezi: cea emotionala sau cea rationala, sau una mai mult decat cealalta. Si'n plus, situatia exacta in care te aflii, desii sunt numerosi cei care sar in sus si zbiara cat i tine gura, cum ca si ei au trecut prin asta si ca "asa sau asa" trebuie sa procedezi. Bullshit ! Nicio situatie nu seamana cu alta, factorii fiind intotdeuna altii si solutiile cam la fel.

Bun, am sa incerc o explicatie putin stintifica a chestiunii ãsteia cu care fiecare se confrunta cam in fiecare secunda. Incerca sa citesti si sa intelegi ca lumea ceea ce urmeaza, pt ca in cazul asta, ori intelegi (--> aplici--> rezolvi odata pt totdeauna aceasta problema) ori La Revedere (--> continui sa te zbati in acelasi s**t every day, all entire life, cautand sa gasesti solutii instant de la nu stiu cine)!

Cateva cuvinte ca sa intelegi fenomenul..Omul, are doua minti: una EMOTIONALA (partial corespunzatoare, pe un alt plan, inimii), alta RATIONALA (respectiv, mintii). Prima "gandeste", a doua "simte".
Bun, astea doua trebuie acceptate. Ele alcatuiesc Constitutia intregului numit CREIER. Ambele sunt necesare si au avantajele lor.

Probabil ai auzit pe unii oameni care spun ca se bazeaza pe ceea ce SIMT atunci cand sunt in fatza unei alegeri, indiferent de natura ei. De regula asta e ultima solutie, care de multe ori vine sa o completeze pe cea rationala, ultima intrandu-si in rol in primul rand.
Principiul asta functioneaza excelent atata timp cat esti in stare sa faci o distinctie clara intre EMOTII si RATIUNE (GANDIRE)..adica, sa stii relativ clar pe care te poti baza mai mult ! Cum poti stii ? Simti! Cum poti ajuge sa simti ? Educandu-ti emotiile si controlandu-le.. Ce se intampla daca nu le controlezi ? Ajungi in stadiul de genul "inebunesc", "nu mai stiu ce sa fac", "imi vine sa imi iau gatul", e.t.c.

Daca stii care parte a mintii tale functioneaza mai eficient, atunci utilizeaz-o pe aia! [Si fa asta in mod =constant= !!! Spun asta pt ca fenomenul e urmatorul: oamenii, cand gasesc o solutie care functioneaza se gandesc, la un moment dat, ca e prea simpla si renunta la ea pt ca e prea..simpla cautand tot felul de inovatii cand nu e cazul; iar asta e fundamental gresit. David D., spunea ca atunci cand ai gasit o solutie care functioneaza aplic-o constant si n'o schimba ! Daca solutia respectiva nu merge, atunci, da, e foarte normal sa incerci sa gasesti alta. Nu e buna ? Alta.. Nici asta ? Alta..Pana o gasesti pe aia potrivita pt problema respectiva..E DIABOLIC SI IN ACELASI TIMP EXTREM DE STUPID SI DE NEINTELES ca atunci cand vezi ca nu functioneaza o solutie, sa tot perseverezi in ea sperand ca lucrurile se vor schimba in bine. --> BEAT YOUR HEAD AGAINST THE WALL, pt ca nu va fi asa!] Dar ca sa aflii pe care te poti baza, sau pe care mai mult, depinde numai de tine..TU trebuie sa TE OBSERVI PE TINE (e un nonsens plin de sens) si sa vezi/simti care te avantajeaza mai mult. Si, lucrul asta e relativ usor de facut. Odata ce ai descoperit partea pe care te pot baza mai mult, deja urci automat la un alt level: INTUITIA.
De aia zic ca, obiectiv, e gresit sa ceri punctul de vd al altuia in asfel de cazuri, mai ales pt ca fiecare are un algoritm propriu dupa care analizeaza o situiatie data, algoritm care lui îi aduce rezultate, dar care poate tie si situatiei tale (pe care tu o cunosti cel mai bine) nu ti se potriveste.

Acuma sa nu vezi lucrurile in alb si negru: ori RATIONAL, ori EMOTIONAL. Vreau sa spun ca astia sunt pilonii principali, care se afla vesnic in razboi. RATIUNEA nu e decat una singura; ea nu are aliati (la propriu) ! In schimb, EMOTIILE au si alti aliati: SENTIMENTELE si PASIUNEA. Iti dai seama ce se intampla la un 3 contra 1. :)
Insa intre toate astea patru exista o semidependenta dar si o relativa independenta. Facand un mic exercitiu e simplu de obsevat ca, cu cat un sentiment este mai intens, cu atat mintea devine mai dominant emotionala si, deci, mai ineficient rstionala . Intelegi ?!
Daca mai adaugam in ecuatia gandire-emotii(sentimente) si pasiune, dezechilibrul este evident: mintea emotionala preia CONTROLUL inecand mintea rationala.
Nu uita si detaliul acesta: raportul dintre PASIUNE si RATIUNE este de cam 24:1 in favoarea primeia !

Ok, in astfel de conditii, ce-i de facut ? Cum poti totusi echilibra situatia astfel incat decizia pe care o iei intr-o anumita situatie sa fie una CONSTIENTA si corecta ? Doar intr-un singur mod: sa iti cunosti emotiile (mai intai trebuie sa le accepti, pt ca au si ele avantajele lor si, oricum, nu le poti elimina oricat ai incerca) si sa le EDUCI astfel incat sa existe o BALANTA intre cele doua minti pt ca astfel (si numai astfel) sa reusesti sa iei decizia potrivita, oricand si indiferent de context. Odata ce ai educat-o (dresat-o), e chiar distractiv sa observi cum incearca sa te coplesesca dar tu nu-i permiti... Un 'ganditor' in materia emotiilor si a psihologiei opina ca trebuie sa ai in cap tot timpul monologul urmator (pe care eu l'am modificcat putin ca sa fie mai usor de inteles):
Emotia: "-Ratiune, te fac eu imediat! "
Tu: " Don't f**k with me! I'm better at this. " :)
Practic, le-ai pus in balanta pe ambele (emotia si ratiunea) si faci o judecata proprie si limpede a situatiei. Esti propriul tau Judecator!

Alta chestie de retinut este urmatoarea: emotiile sunt ca si orice alt drog..odata ce ai devenit dependent de ele, intr-o masura sau alta, e aproape imposibil sa te mai poti controla si sa judeci cum trebuie.

Acuma, iti dai seama ca procesul asta psihologic se petrece pe perioade de timp diferite, uneori chiar de domeniul secundelor. Ideea este sa poti intelege etapele pe care le-am prezentat mai sus si sa fi sef pe creierul tau, nu el pe tine! Astfel, ai sa observi cat de interesant si cate avantaje o sa ai comparativ cu ceilalti, cu 'sclavii impulsurilor', adica oameni lipsiti de autocontrol, interior mai intai, si, consecutiv, exterior. Ordinea nu poate fi inversata!


Postat pe 15 Decembrie 2008 02:38
De la: babybia007, la data 2008-12-13 21:18:59care o fi raspunsul la intrebarea asta?? cand esti pusa in situatia de a alege intre o persoana pt care simti ceva frumos dar care nu stie ce e cu viata lui, ce sa faca in viata si una alaturi de care stii ca vei reusi sa faci ceva dar pt care nu ai aceleasi sentimente?? in situatia asta iti vine sa innebunesti... intre un ex care te streseaza si un actual care te iubeste... ai prefera sa pleci sa nu mai auzi de nimeni. insa situatia tb sa o clarifici.. eu una nu stiu ce am de facut
eu zic sa il alegi pe actualul.Fostul tau poate sa se poarte ok un timp si apoi sa va despartiti din nou,nu i permite sa intre cu bocancii in viata ta de care ori are chef.
nor_pufos
Postat pe 15 Decembrie 2008 02:56
ramai k cel care te face fericita...noi femeile avem puterea de aschimba barbatii cum ne dorim,daca nu ai"rabdare"exista next...multa bafta
hany_cristina
Postat pe 28 Ianuarie 2009 11:57
iubeste cu inima si gandeste cu mintea.combina-le pe amandoua si vei gasi raspunsul.nu poti iubi ,numai cu capul in nori,dar nici nu poti gandi totul fara inima.
dana_mv
Postat pe 29 Ianuarie 2009 20:39
alege cu capul....nu da gres niciodata....din experienta proprie iti zic
otilia23
Postat pe 30 Ianuarie 2009 20:15
"Ce sa-ti asculti?? inima sau capul?"

te folosesti de stetoscop ....

dandanaua_reloaded
Postat pe 30 Ianuarie 2009 20:19
De la: otilia23, la data 2009-01-30 20:15:20alege cu capul....nu da gres niciodata....din experienta proprie iti zic

sau da cu banul
mkdisk
Postat pe 20 Martie 2009 12:15
amandoi muica
nu ii lasa sa-ti scape pe perioada asta de criza.........nu mai pui peste ani cand o sa ii lase puterile.....o sa faci cand cu unu cand cu altu ......sau ca sa ai fun ii pui s-o faca intre ei...
matracucu
Postat pe 20 Martie 2009 12:21
De la: laurathegirl, la data 2009-03-20 12:21:27amandoi muica
nu ii lasa sa-ti scape pe perioada asta de criza.........nu mai pui peste ani cand o sa ii lase puterile.....o sa faci cand cu unu cand cu altu ......sau ca sa ai fun ii pui s-o faca intre ei...


da si sa fie o diferentza de vreo 10-15 ani intre ai asta ca sigutantza sa nu-i lase pe amandoi in acelasi timp
donttouch
Postat pe 20 Martie 2009 12:32
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-01-30 20:19:33"Ce sa-ti asculti?? inima sau capul?"

te folosesti de stetoscop ....



revin cu o precizare si spun ca pt a asculta iti trebuie totusi urechi bune.....
dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Martie 2009 12:38
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-03-20 12:38:56
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-01-30 20:19:33"Ce sa-ti asculti?? inima sau capul?"

te folosesti de stetoscop ....



revin cu o precizare si spun ca pt a asculta iti trebuie totusi urechi bune.....


mai dandanico,daca e sa aprofundam o leaca...nu cred ca e suficient sa ai urechi...bune sau mari....eu cred ca auzul trebuie sa fie cat de cat la inaltzime...treaba cu scaritza,ciocanul si timpanul....astea paralele cu creierul ala mic si unic
matracucu
Postat pe 20 Martie 2009 12:55
ai dreptate laura.... ma refeream la intrebarea s-rei ce anume sa asculti inima sau capul...
si mi-a venit ideea creata ca indiferent de ce anume ai "asculta" trebuie sa fii in stare sa "asculti" bine inainte (adica sa judeci la rece avantaje si dezavantaje) de acolo si replica mea cu urechile....

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Martie 2009 12:59
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-03-20 12:59:39ai dreptate laura.... ma refeream la intrebarea s-rei ce anume sa asculti inima sau capul...
si mi-a venit ideea creata ca indiferent de ce anume ai "asculta" trebuie sa fii in stare sa "asculti" bine inainte (adica sa judeci la rece avantaje si dezavantaje) de acolo si replica mea cu urechile....



te-am intzels perfect dandanico ,doar ca doream sa mai colorez si eu o leaca tabloul,ca prea suna bine iar dejtele astea bata-le sa le bata,nu se linistesc .
,na,ca nu te vazui de multa vreme pe zona
matracucu
Postat pe 20 Martie 2009 13:01
al naibii topic nu se coloreaza deloc.....

dandanaua_reloaded
Postat pe 20 Martie 2009 13:17
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-03-20 13:17:09al naibii topic nu se coloreaza deloc.....



ba mai rau,zici ca te baga in sperietzi
matracucu
Postat pe 20 Martie 2009 13:21
amandoua in proportii diferite
razz
Postat pe 23 Martie 2009 23:01
Trebuie sa vezi ce vrei tu de la viata: siguranta, protectie, senzatia unei vieti linistite, sau: pasiune si iubire fara limite. Tine cont ca pasiunea e trecatoare, la urma urmelor omul langa care urmeaza sa-ti petreci restul zilelor trebuie sa fie responsabil, tandru , grijuliu, si plin de intelegere, sa tesprijine si respecte. Gandeste ce va ramane daka pasiunea va disparea, vei fi fericita alaturi de acel om?
romanticbabe
Postat pe 25 Martie 2009 12:53
De la: romanticbabe, la data 2009-03-25 12:53:14Trebuie sa vezi ce vrei tu de la viata: siguranta, protectie, senzatia unei vieti linistite, sau: pasiune si iubire fara limite. Tine cont ca pasiunea e trecatoare, la urma urmelor omul langa care urmeaza sa-ti petreci restul zilelor trebuie sa fie responsabil, tandru , grijuliu, si plin de intelegere, sa tesprijine si respecte. Gandeste ce va ramane daka pasiunea va disparea, vei fi fericita alaturi de acel om?


In concluzie....alege-l pe care il vrei tu ...dar numai cu creierul...ca inima nu prea are minte....
camelusha83
Postat pe 25 Martie 2009 13:17
Ascultati picioarele si ia-o la fugaaaaaa
BogdanPaul
Postat pe 27 Martie 2009 05:37
lasa-te iubita...ai de cistigat mai mult...sa nu regreti
pamela_1
Postat pe 27 Martie 2009 09:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbatul ideal...exista?! 27 De la: SweetDadyD 22 Aprilie 2009 09:07
ce credeti voi ? 8 De la: kudimi33 2 Decembrie 2013 09:04
cel mai târziu... niciodatã 8 De la: yomarissaly 2 Septembrie 2010 21:08
What do you hate most about men ? 74 De la: witchy 20 August 2009 16:53
nush cum sa procedez.....ajutati-ma va rog 7 De la: AmUnGandCeNuECuminte 23 Mai 2010 00:21