Setari Cookie-uri

Avortul...ce si cum?

asta nu e experienta in niciun caz si dak as fi fost in lokul tau nu as fi facut in nici un caz asa cva.......

Postat pe 24 Ianuarie 2009 11:41
Dupa ce am citit povestea asta am ramas cu un gust amar...
Nu numai ca nu m-a invatat nimic insa m-am convins si mai mult ca nu e bine sa faci asa ceva!
Eu am 27 de ani si am preferat sa ma protejez de fiecare data decat sa ajung in aceasta situatie....
Pacat, mai ales ca erau gemeni...Eu n-as fi avut curajul! Mai ales ca esti casatorita....
Gaby211081
Postat pe 30 Ianuarie 2009 09:36
eu nu ami dau seama cum nu ai reusit sati faci un rost an 7 ani atat cat sa fii capabila sa cresti un copil care e darul lui d/zeu sar putea sati doresti si sa nu mai ai ocazia
erikahd2008
Postat pe 30 Ianuarie 2009 15:36
eu va inteleg cel mai bine pe toate.haideti sa va povestesc ce am patit eu.la 22 de ani am avut prima experienta sexuala.chiar daca stiam de metode contraceptive in seara aia nu am tinut cont.poate din prostie.am ramas insarcinata.eram ultimul an la facultate.eu am parintii foarte severi.daca cu greu au acceptat sa locuiesc la prietenul meu despre un copil nici nu era vorba.ma renegau complet.am zis sa-l avortez caci nu eram pregatita.eu insumi eram copil(ai mei nu mi-au dat sansa sa ma bucur de adolescenta mea caci credeau ca mai intai sa invat apoi sa ma distrez).aveam incredere in toata lumea desi bucurestiul e plin de fel de fel de oameni.eu sunt din buzau.deci nu eram pregatita.nu stiam nimic si sincera sa fiu nu prea imi placeau copii.eu sunt singura la parinti.dar fiind cu facultatea nu aveam timp,cateodata ramaneam fara bani.......si uite asa pana cand m-am dus. deja era prea tarziu.doctorul mi-a zis ca trebuie sa dau semnatura.atunci el a zis ca decat sa ma aibe pe constiinta mai bine il pastram.nici unul din noi nu era pregatit.incetul cu incetul ma simteam ciudat.in afara de simptome.era un sentiment ciudat si placut sa stiu ca inauntrul meu se formeaza un copil.iar eu care nu iubeam copii incepeam sa-l iubesc pe cel care era in pantecul meu.era un sentiment minunat.ne-am mutat la ai mei in buzau caci la el era mai dificil daca stateam.mama a aflat si a facut un scandal monstruos.m-a blestemat,m-a insultat,mi-a zis sa nu am curaj sa vin de la spital cu un copil acasa.adica sa il las acolo.eu plangeam si vorbeam cu copilul.se formeaza o legatura stransa intre tine si copil iar cele care au nascut stiu despre ce vorbesc.cand am nascut,era o fetita.o minunatie.am plans cand am luat-o prima data in brate.iar mama se purta asa frumos cu mine si cu nepotica ei.eu am nascut prin cezariana ca am avut tensiunea fff mare.de frica poate.mama a iubit-o imediat ce a vazut-o.acum e inebunita dupa ea caci ai mei ma ajuta sa o cresc caci m-am despartit de tatal copilului caci nu ne iubea deloc.dar am pastrat-o.si ma bucur.caci acum am pentru ce sa traiesc.asta nu inseamna ca o sa nasc de fiecare data daca raman insarcinata caci ma protejez.poate cea care a deschis acest topic a vrutsa spuna sa invatam din experienta ei,adica sa nu facem ce a facut ea.sa fim atente sa nu ramanem insarcinate.va doresc numai bine.si sper sa fim toate fericite caci meritam.
roscatika23
Postat pe 29 Martie 2009 13:48
E o lectie de viata interesanta...ma bucur k ai avut puterea sa pastrezi copilul si puterea de a merge inainte chiar daca tatal fetitei nu va vrea...viata merge inainte cu bune si cu rele iar Bunul Dumnezeu are grija de toti ...pupici
eu_dolsse
Postat pe 29 Martie 2009 13:56
SINCER EU NU VA INTELEG PE CELE CARE ATI RASPUNS ACESTEI FETE..IN FOND FIECARE STIE CEL MAI BINE CE-I IN VIATA LUI SI CUM STAU LUCRURILE DACA E IN STARE SA CRESCA UN COPIL SAU NU DACA II POATE OFERI CEVA SAU TOTUL E F LIMITAT..UN COPIL NU SE CRESTE CU PAINE USCATA.VOI PROBABIL NU VAETI HABAR CE INSEAMAN SA CRESTI UN COPIL.SI DECAT SA FACI UNUL SA-L CHINUI SA-I SPUI CA NU E VOIE AIA NU E VOIE CEALALTA...MAI BINE MAI ASTEPTI SI FACI UNUL CAND ESTI PREGATITA SI PSHIC SI MATERIAL.BIANCA...INTR-UN FEL NU E BINE INTR-ADEVAR DAR IN ALTUL...
EU UNA NU TE INVINOVATESC SI SPER SA-TI FIE BINE MAI DEPARTE
IRINA_IRA
Postat pe 8 Aprilie 2009 16:45
De la: eu_dolsse, la data 2009-03-29 13:56:37E o lectie de viata interesanta...ma bucur k ai avut puterea sa pastrezi copilul si puterea de a merge inainte chiar daca tatal fetitei nu va vrea...viata merge inainte cu bune si cu rele iar Bunul Dumnezeu are grija de toti ...pupici


stiu ca este greu dar cel putin am pentru ce trai.pupici.
roscatika23
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:17
De la: IRINA_IRA, la data 2009-04-08 16:45:54SINCER EU NU VA INTELEG PE CELE CARE ATI RASPUNS ACESTEI FETE..IN FOND FIECARE STIE CEL MAI BINE CE-I IN VIATA LUI SI CUM STAU LUCRURILE DACA E IN STARE SA CRESCA UN COPIL SAU NU DACA II POATE OFERI CEVA SAU TOTUL E F LIMITAT..UN COPIL NU SE CRESTE CU PAINE USCATA.VOI PROBABIL NU VAETI HABAR CE INSEAMAN SA CRESTI UN COPIL.SI DECAT SA FACI UNUL SA-L CHINUI SA-I SPUI CA NU E VOIE AIA NU E VOIE CEALALTA...MAI BINE MAI ASTEPTI SI FACI UNUL CAND ESTI PREGATITA SI PSHIC SI MATERIAL.BIANCA...INTR-UN FEL NU E BINE INTR-ADEVAR DAR IN ALTUL...
EU UNA NU TE INVINOVATESC SI SPER SA-TI FIE BINE MAI DEPARTE


draga mea daca ea in 7 ani de zile nu a fost pregatita psihic si material eu ce zic ca eram un copil(desi aveam 22 de ani nu eram matura deloc) si totusi l-am pastrat.ea are un sot alaturi,are un servici din astea cred ca rezulta ca are cu ce sa-l creasca.niciodata nu stii cand esti pregatit.decat in momentul cand ramai insarcinata.nici eu nu eram pregatita,nu stiam cat de greu este sa stai nopti nedormite,sa ai grija de copil si de casa si de sot.eu care stiam doar scoala si prieteni.dar am trecut prin astea.crezi ca era usor ca nu dormeam nopti intregi?crezi ca era usor ca el(al meu)nu vroia sa stea cu copilul sa fac si eu o baie ca oamenii?a fost greu dar acum cand ma uit la ea realizez ca a meritat.
roscatika23
Postat pe 9 Aprilie 2009 19:24
dak stai sa astepti sa-ti faci un rost in viatza la modul la care am vrea toti vom ajunge la menopauza si copii nu vom face..important e sa ai un pic de suflet si de curaj de a tine o sarcina,nu de a face avort,ce va e frika ca va i-a prea mult timp ingrijirea unui copil si nu veti avea timp de iesiri si distractii ca inainte?atunci la ce mai e casnicia daka nu pt a pune bazele unei familii..sunt persoane care traiesc dintr-un salariu de nimik si nu omoara un copil facand avort(in cazul tau 2 copii).nu stiu eu nu sunt de acord cu avortul...eu sunt insarcinata acum in 6 luni dar nici prin cap nu mi-a trecut sa-l dau afara....
vale24
Postat pe 11 Aprilie 2009 16:20
SINCER EU NU CRED CA AVETI NICI UN DREPT SA JUDECATI PE CINEVA..FIECARE ISI STIE ROSTUL LUI...FIECARE ISI CUNOASTE CHELTUIELILE SI CEEA CE-SI PERMITE SI CE NU..IAR A CRESTE UN COPIL NU E FLOARE LA URECHE.SINCER CRED CA VA BAGATI AIUREA VB DESPRE UN OM DESPRE CARE NU STITI NIMIC.
IRINA_IRA
Postat pe 11 Aprilie 2009 16:59

orıcum acum faptul e consumat.
roscatika23
Postat pe 12 Aprilie 2009 18:47
De la: , la data 2008-12-21 12:36:28Ma numesc Bianca si am 25 de ani. Scriu acest comentariu pt toate fetele care se afla sau se vor afla in situatie disperata ca mine. Sunt de 7 ani casatorita si anul acesta a fost prima oara cand am rams insarcinata. Nu ne-am dorit un copil si nici acum nu ne dorim, vrem sa ne facem un rost in viata si apoi. Asteptam sa vina menstruatia si aveam aceleasi simtome ca in fiecare luna: dureri de burta, de cap si sani. Dupa ce a intarziat o saptamana am facut 2 teste de sarcina care au iesit pozitive, era clar, incepuse sa-mi fie greata, nu puteam sa mananc si oboseam foarte repede. Am programat la un medic ginecolog la cabinet particular un chiuretaj. Ajunsa acolo tremuram nu stiam cum e, ce se va intampla dupa...Am facut ecograf si stupoare erau gemeni si aveaam 8 saptamani de sarcina. Mi-a cerut 4 milioane lei vechi si a zis ca e mai complicat si trebuie sa fac la spital, cu acelasi doctor. A doua zi de dimineata am mers acolo mi s-a facut internare si am asteptat sa-mi vina randu intr-un salon plin cu femei cu aceeasi problema. ne incurajam nua pe alta, cele care mai trecusera prin experienta asta ne mai dadeau sfaturi. Mi s-a facut o injectie in fund si cand am ajuns pe masa de chiuretaj mi-a mai facut anestezie in colon. Toata procedura, sau mai bine zis tot chinul a durat 8-10 minute. M-a durut foarte tare, am simtit tot si dupa ce m-a dus inapoi in salon mi-a fost rau cam vreo 3 ore. Dar depinde de fiecare persoane, au fost fete care dupa 10 minute au plecat acasa. eu sangeram foarte mult si am ramas in spital peste noapte. Vreau sa va spun ca daca nu dati bani suficienti la doctor si asistenta se poarta foarte urat.Fetele care veneau direct la soital fara trimitere de la un ginecolog plateau o taxa de un milion lei vechi si mai dadeau o jumatate de milion la doctor. Cu mine au fosta foarte grijuli pentru ca eu am dat multi bani si la asistenta. M-a chemat mereu la control si dupa 2 saptamani ma simt foarte bine si cosmarul a trecut. Sper sa va fie de ajutor experienta mea. MULTA SANATATE


Despre avorturi - poezie de Pãrintele Ilie Cleopa

Oare mamã sã mai fie
Aceea ce-ºi omoarã fiii?
Care fiarã vreodatã
ªi-a omorât a sa fatã?

Nici o fiarã, tu sã ºtii,
Nu-ºi omoarã ai sãi fii,
Numai mama cea creºtinã
S-a fãcut ca o hainã.

Este mai rea ca o fiarã,
E de plâns ºi de ocarã
Ca ea îºi omoarã fiii
ªi este vas al urgiei.

A lui Dumnezeu urgie
O va munci pe vecie
Cã pe pruncii ei cei vii
Ea i-a dat la cãsãpii.

Pe la doctori i-a ucis,
Cu gheena ea s-a aprins
Cã nevinovaþii prunci
I-a supus la grele munci

Spre a fi tãiaþi bucãþi
ªi aruncaþi prin gãleþi.
Vai ºi-amar de-acele mame
Ce ºi-au mâncat a lor carne.

Nu carne de dobitoc
Care se frige la foc,
Ci carne de oameni vii,
De nevinovaþi copii.

Sã ºtiþi voi, mame nebune,
Cã altfel nu vã pot spune,
Care-avorturi aþi comis,
De douã ori aþi ucis.

Nevinovaþilor prunci
Le-aþi dat îndoite munci;
Trupul lor nevinovat
În cuþit l-aþi aruncat.

Sufletul lor chinuit
De luminã l-aþi lipsit,
Cã botez n-au apucat
ªi-n luminã n-au intrat.

Iar în ziua de apoi
Ei vã vor pârî pe voi,
Cã de viaþã i-aþi lipsit
ªi raiul n-au moºtenit.

Iar când voi o sa muriþi
Iadul o sã-l moºteniþi.
Plângeþi acum cu amar
Ca sã scãpaþi de tartar.

Cât mai este vreme-acum
Mergeþi la duhovnic bun,
Cu lacrimi sã vã cãiþi
ªi sã vã mãrturisiþi,

C-aþi ucis pe-ai voºtri fii
Si i-aþi omorât de vii,
Cu moartea cea mai amarã
Voi i-aþi scos din viaþã afarã.

Pruncii cei nevinovaþi
Stau în beznã aruncaþi,
Cãci mãmica lor hainã
N-a vrut sã le dea luminã.

Dumnezeu la început,
Pe Eva când a fãcut,
Cu un nume tãinuit
"Viaþã" pe ea a numit.

ªi i-a spus copii sã nascã,
Cu-al ei lapte sã-i hrãneascã,
În dureri sã nascã fii,
Spre-a fi mamã celor vii.

Iar voi, mamelor nebune,
Moarte semãnaþi în lume,
Din a dracilor povaþã
Omorâþi ºi nu daþi viaþã.

Diavolul uºor vã-nºealã
ªi vã prinde cu momealã,
Cãci acela la-nceput
Omorâtor s-a fãcut.

Iarã voi lui aþi urmat,
Sãvârºind mare pãcat,
Omorând pruncii de vii,
Ducându-i la cãsãpii.

N-aþi fost voi izvor de viatã,
Ci spre moarte-aþi fost povaþã.
N-aþi voit sã naºteþi prunci
ªi veþi primi grele munci.

De aceea voi sã ºtiþi:
Nu puteþi femei sã fiþi,
Nu sunteþi femei de seamã,
De nu vreþi sã fiþi ºi mamã.

Ori pãziþi voi fecioria
ªi lãsaþi cãsãtoria,
Spre a fi femei alese
ªi a Domnului mirese.

De nu-þi place fecioria,
Sã iubeºti cãsãtoria,
Sã duci sarcina de mamã,
Sã fii femeie de seamã.

Sã nu te faci roabã plãcerii
ªi unealta desfrânãrii,
Ci a naºterii durere
Sã o primeºti cu plãcere.

Cã pedeapsã vei avea
ªi de iad nu vei scãpa
Porunca de n-o pãzeºti
ªi de naºteri te fereºti.

A te mântui doreºti,
Durerea sã o primeºti.
Durerea-þi aduce þie
Cereasca împãrãþie.

De-ai ucis bãiat sau fatã
Ce ar fi trãit odatã
Poate ar fi fost un om vestit
Ce pe mulþi ar fi izbãvit.

Poate-un împãrat sau domn
Sau vreun sfânt sau mare om,
Care, de s-ar fi rugat,
Suflete ar fi salvat,

Pe mulþi ar fi mântuit,
Chiar din focul cel cumplit,
Pe mulþi ar fi ajutat
Sã aibã sufletul curat,

Iar de-ar fi fost el un sfânt
ªi om tare la cuvânt,
Prin ale sale cuvinte
Pe mulþi lumina la minte,

Spre-a întoarce la luminã
ªi la vesnica odihnã,
ªi a le fi spre lãmurire
Spre veºnica fericire.

Mamã, mamã blestematã,
Ai gândit tu vreodatã,
Când îþi ucideai copiii,
Cã aceºtia au sã-nvie

În ziua cea de apoi,
Când vom învia ºi noi,
ªi-au sã-þi cearã socotealã
Pentru moartea lor amarã?

Pentru cã tu i-ai ucis
ªi-n întuneric i-ai trimis.
Atunci ei te vor mustra
ªi-aºa te vor întreba:

"Cum ai îndrãznit tu, mamã,
Mamã cu inima de-aramã,
Ca sã ne ucizi pe noi
ªi sã ne dai la gunoi?

N-ai gândit tu oare-atunci
Cã în iad sunt grele munci
Pentru cei rau ucigasi
Care ucid copilaºi?

N-ai crezut cã vede Domnul
Tot ceea ce face omul?"
Vei da seama ce-ai fãcut
ªi câþi copii ai crescut.

Ai ales numai plãcerea
ªi ai ocolit durerea,
Dar la judecatã atunci
O sã ai amare munci.

ªi pentru a ta plãcere
Tu vei merge în durere
ªi-a lui Dumnezeu mânie
Te va duce la pieire,

În iad te vei osândi,
Munca o vei dobândi,
De nu te vei pocãi
ªi nu te vei spovedi.
lourdess
Postat pe 17 Aprilie 2009 09:36
De la: roscatika23, la data 2009-03-29 13:48:45eu va inteleg cel mai bine pe toate.haideti sa va povestesc ce am patit eu.la 22 de ani am avut prima experienta sexuala.chiar daca stiam de metode contraceptive in seara aia nu am tinut cont.poate din prostie.am ramas insarcinata.eram ultimul an la facultate.eu am parintii foarte severi.daca cu greu au acceptat sa locuiesc la prietenul meu despre un copil nici nu era vorba.ma renegau complet.am zis sa-l avortez caci nu eram pregatita.eu insumi eram copil(ai mei nu mi-au dat sansa sa ma bucur de adolescenta mea caci credeau ca mai intai sa invat apoi sa ma distrez).aveam incredere in toata lumea desi bucurestiul e plin de fel de fel de oameni.eu sunt din buzau.deci nu eram pregatita.nu stiam nimic si sincera sa fiu nu prea imi placeau copii.eu sunt singura la parinti.dar fiind cu facultatea nu aveam timp,cateodata ramaneam fara bani.......si uite asa pana cand m-am dus. deja era prea tarziu.doctorul mi-a zis ca trebuie sa dau semnatura.atunci el a zis ca decat sa ma aibe pe constiinta mai bine il pastram.nici unul din noi nu era pregatit.incetul cu incetul ma simteam ciudat.in afara de simptome.era un sentiment ciudat si placut sa stiu ca inauntrul meu se formeaza un copil.iar eu care nu iubeam copii incepeam sa-l iubesc pe cel care era in pantecul meu.era un sentiment minunat.ne-am mutat la ai mei in buzau caci la el era mai dificil daca stateam.mama a aflat si a facut un scandal monstruos.m-a blestemat,m-a insultat,mi-a zis sa nu am curaj sa vin de la spital cu un copil acasa.adica sa il las acolo.eu plangeam si vorbeam cu copilul.se formeaza o legatura stransa intre tine si copil iar cele care au nascut stiu despre ce vorbesc.cand am nascut,era o fetita.o minunatie.am plans cand am luat-o prima data in brate.iar mama se purta asa frumos cu mine si cu nepotica ei.eu am nascut prin cezariana ca am avut tensiunea fff mare.de frica poate.mama a iubit-o imediat ce a vazut-o.acum e inebunita dupa ea caci ai mei ma ajuta sa o cresc caci m-am despartit de tatal copilului caci nu ne iubea deloc.dar am pastrat-o.si ma bucur.caci acum am pentru ce sa traiesc.asta nu inseamna ca o sa nasc de fiecare data daca raman insarcinata caci ma protejez.poate cea care a deschis acest topic a vrutsa spuna sa invatam din experienta ei,adica sa nu facem ce a facut ea.sa fim atente sa nu ramanem insarcinate.va doresc numai bine.si sper sa fim toate fericite caci meritam.


Despre avorturi - poezie de Pãrintele Ilie Cleopa

Oare mamã sã mai fie
Aceea ce-ºi omoarã fiii?
Care fiarã vreodatã
ªi-a omorât a sa fatã?

Nici o fiarã, tu sã ºtii,
Nu-ºi omoarã ai sãi fii,
Numai mama cea creºtinã
S-a fãcut ca o hainã.

Este mai rea ca o fiarã,
E de plâns ºi de ocarã
Ca ea îºi omoarã fiii
ªi este vas al urgiei.

A lui Dumnezeu urgie
O va munci pe vecie
Cã pe pruncii ei cei vii
Ea i-a dat la cãsãpii.

Pe la doctori i-a ucis,
Cu gheena ea s-a aprins
Cã nevinovaþii prunci
I-a supus la grele munci

Spre a fi tãiaþi bucãþi
ªi aruncaþi prin gãleþi.
Vai ºi-amar de-acele mame
Ce ºi-au mâncat a lor carne.

Nu carne de dobitoc
Care se frige la foc,
Ci carne de oameni vii,
De nevinovaþi copii.

Sã ºtiþi voi, mame nebune,
Cã altfel nu vã pot spune,
Care-avorturi aþi comis,
De douã ori aþi ucis.

Nevinovaþilor prunci
Le-aþi dat îndoite munci;
Trupul lor nevinovat
În cuþit l-aþi aruncat.

Sufletul lor chinuit
De luminã l-aþi lipsit,
Cã botez n-au apucat
ªi-n luminã n-au intrat.

Iar în ziua de apoi
Ei vã vor pârî pe voi,
Cã de viaþã i-aþi lipsit
ªi raiul n-au moºtenit.

Iar când voi o sa muriþi
Iadul o sã-l moºteniþi.
Plângeþi acum cu amar
Ca sã scãpaþi de tartar.

Cât mai este vreme-acum
Mergeþi la duhovnic bun,
Cu lacrimi sã vã cãiþi
ªi sã vã mãrturisiþi,

C-aþi ucis pe-ai voºtri fii
Si i-aþi omorât de vii,
Cu moartea cea mai amarã
Voi i-aþi scos din viaþã afarã.

Pruncii cei nevinovaþi
Stau în beznã aruncaþi,
Cãci mãmica lor hainã
N-a vrut sã le dea luminã.

Dumnezeu la început,
Pe Eva când a fãcut,
Cu un nume tãinuit
"Viaþã" pe ea a numit.

ªi i-a spus copii sã nascã,
Cu-al ei lapte sã-i hrãneascã,
În dureri sã nascã fii,
Spre-a fi mamã celor vii.

Iar voi, mamelor nebune,
Moarte semãnaþi în lume,
Din a dracilor povaþã
Omorâþi ºi nu daþi viaþã.

Diavolul uºor vã-nºealã
ªi vã prinde cu momealã,
Cãci acela la-nceput
Omorâtor s-a fãcut.

Iarã voi lui aþi urmat,
Sãvârºind mare pãcat,
Omorând pruncii de vii,
Ducându-i la cãsãpii.

N-aþi fost voi izvor de viatã,
Ci spre moarte-aþi fost povaþã.
N-aþi voit sã naºteþi prunci
ªi veþi primi grele munci.

De aceea voi sã ºtiþi:
Nu puteþi femei sã fiþi,
Nu sunteþi femei de seamã,
De nu vreþi sã fiþi ºi mamã.

Ori pãziþi voi fecioria
ªi lãsaþi cãsãtoria,
Spre a fi femei alese
ªi a Domnului mirese.

De nu-þi place fecioria,
Sã iubeºti cãsãtoria,
Sã duci sarcina de mamã,
Sã fii femeie de seamã.

Sã nu te faci roabã plãcerii
ªi unealta desfrânãrii,
Ci a naºterii durere
Sã o primeºti cu plãcere.

Cã pedeapsã vei avea
ªi de iad nu vei scãpa
Porunca de n-o pãzeºti
ªi de naºteri te fereºti.

A te mântui doreºti,
Durerea sã o primeºti.
Durerea-þi aduce þie
Cereasca împãrãþie.

De-ai ucis bãiat sau fatã
Ce ar fi trãit odatã
Poate ar fi fost un om vestit
Ce pe mulþi ar fi izbãvit.

Poate-un împãrat sau domn
Sau vreun sfânt sau mare om,
Care, de s-ar fi rugat,
Suflete ar fi salvat,

Pe mulþi ar fi mântuit,
Chiar din focul cel cumplit,
Pe mulþi ar fi ajutat
Sã aibã sufletul curat,

Iar de-ar fi fost el un sfânt
ªi om tare la cuvânt,
Prin ale sale cuvinte
Pe mulþi lumina la minte,

Spre-a întoarce la luminã
ªi la vesnica odihnã,
ªi a le fi spre lãmurire
Spre veºnica fericire.

Mamã, mamã blestematã,
Ai gândit tu vreodatã,
Când îþi ucideai copiii,
Cã aceºtia au sã-nvie

În ziua cea de apoi,
Când vom învia ºi noi,
ªi-au sã-þi cearã socotealã
Pentru moartea lor amarã?

Pentru cã tu i-ai ucis
ªi-n întuneric i-ai trimis.
Atunci ei te vor mustra
ªi-aºa te vor întreba:

"Cum ai îndrãznit tu, mamã,
Mamã cu inima de-aramã,
Ca sã ne ucizi pe noi
ªi sã ne dai la gunoi?

N-ai gândit tu oare-atunci
Cã în iad sunt grele munci
Pentru cei rau ucigasi
Care ucid copilaºi?

N-ai crezut cã vede Domnul
Tot ceea ce face omul?"
Vei da seama ce-ai fãcut
ªi câþi copii ai crescut.

Ai ales numai plãcerea
ªi ai ocolit durerea,
Dar la judecatã atunci
O sã ai amare munci.

ªi pentru a ta plãcere
Tu vei merge în durere
ªi-a lui Dumnezeu mânie
Te va duce la pieire,

În iad te vei osândi,
Munca o vei dobândi,
De nu te vei pocãi
ªi nu te vei spovedi.
lourdess
Postat pe 17 Aprilie 2009 09:43
Iuti si tiranu...lourdess, mama, iar ai scapat din ospiciu?

Micsunica
Postat pe 17 Iulie 2010 00:33
Mie imi place ca asta(nu pot sa-i spun pe nume pt ca nu are) arunca cu topicul si culmea e ca tot ea comenteaza prima.Se cearta cu ea saraca!
Alt topic aruncat de kudika la misto!
Barbie30
Postat pe 17 Iulie 2010 01:23
De la: , la data 2008-12-21 12:36:28Ma numesc Bianca si am 25 de ani. Scriu acest comentariu pt toate fetele care se afla sau se vor afla in situatie disperata ca mine. Sunt de 7 ani casatorita si anul acesta a fost prima oara cand am rams insarcinata. Nu ne-am dorit un copil si nici acum nu ne dorim, vrem sa ne facem un rost in viata si apoi. Asteptam sa vina menstruatia si aveam aceleasi simtome ca in fiecare luna: dureri de burta, de cap si sani. Dupa ce a intarziat o saptamana am facut 2 teste de sarcina care au iesit pozitive, era clar, incepuse sa-mi fie greata, nu puteam sa mananc si oboseam foarte repede. Am programat la un medic ginecolog la cabinet particular un chiuretaj. Ajunsa acolo tremuram nu stiam cum e, ce se va intampla dupa...Am facut ecograf si stupoare erau gemeni si aveaam 8 saptamani de sarcina. Mi-a cerut 4 milioane lei vechi si a zis ca e mai complicat si trebuie sa fac la spital, cu acelasi doctor. A doua zi de dimineata am mers acolo mi s-a facut internare si am asteptat sa-mi vina randu intr-un salon plin cu femei cu aceeasi problema. ne incurajam nua pe alta, cele care mai trecusera prin experienta asta ne mai dadeau sfaturi. Mi s-a facut o injectie in fund si cand am ajuns pe masa de chiuretaj mi-a mai facut anestezie in colon. Toata procedura, sau mai bine zis tot chinul a durat 8-10 minute. M-a durut foarte tare, am simtit tot si dupa ce m-a dus inapoi in salon mi-a fost rau cam vreo 3 ore. Dar depinde de fiecare persoane, au fost fete care dupa 10 minute au plecat acasa. eu sangeram foarte mult si am ramas in spital peste noapte. Vreau sa va spun ca daca nu dati bani suficienti la doctor si asistenta se poarta foarte urat.Fetele care veneau direct la soital fara trimitere de la un ginecolog plateau o taxa de un milion lei vechi si mai dadeau o jumatate de milion la doctor. Cu mine au fosta foarte grijuli pentru ca eu am dat multi bani si la asistenta. M-a chemat mereu la control si dupa 2 saptamani ma simt foarte bine si cosmarul a trecut. Sper sa va fie de ajutor experienta mea. MULTA SANATATE

ok!nu inteleg de ce ai mai postat aici ai facut o greseala pe care ai sa o regreti toata viata ta,so?ce vrei sa invatam de la tine?ca e bine sa faci ceea ce tu ai facut?NICIODATA!!!!!!!!!!! asta nu e ceva de laudat,sau de dat sfoara'n tara ,pt mine e o rusine,O MARE RUSINE!sincer,nu am facut si nu as face niciodata ceea ce tu ai facut si nici nu sfatuiesc pe nimeni sa o faca.Daca tot nu vrei copii macar protejeaza'te.Cum spui tu acolo e parca ai arunca o carpa,ar trebui sa'ti fie rusine cu tine,SINCER ITI SPUN!
sweet_heart
Postat pe 17 Iulie 2010 01:51
De la: Barbie30, la data 2010-07-17 01:23:14Mie imi place ca asta(nu pot sa-i spun pe nume pt ca nu are) arunca cu topicul si culmea e ca tot ea comenteaza prima.Se cearta cu ea saraca!
Alt topic aruncat de kudika la misto!

sa'mi f.t una de n'ai dreptate si eu ma strofoc aici degeaba
sweet_heart
Postat pe 17 Iulie 2010 01:59
De la: , la data 2008-12-21 12:36:28Ma numesc Bianca si am 25 de ani. Scriu acest comentariu pt toate fetele care se afla sau se vor afla in situatie disperata ca mine. Sunt de 7 ani casatorita si anul acesta a fost prima oara cand am rams insarcinata. Nu ne-am dorit un copil si nici acum nu ne dorim, vrem sa ne facem un rost in viata si apoi. Asteptam sa vina menstruatia si aveam aceleasi simtome ca in fiecare luna: dureri de burta, de cap si sani. Dupa ce a intarziat o saptamana am facut 2 teste de sarcina care au iesit pozitive, era clar, incepuse sa-mi fie greata, nu puteam sa mananc si oboseam foarte repede. Am programat la un medic ginecolog la cabinet particular un chiuretaj. Ajunsa acolo tremuram nu stiam cum e, ce se va intampla dupa...Am facut ecograf si stupoare erau gemeni si aveaam 8 saptamani de sarcina. Mi-a cerut 4 milioane lei vechi si a zis ca e mai complicat si trebuie sa fac la spital, cu acelasi doctor. A doua zi de dimineata am mers acolo mi s-a facut internare si am asteptat sa-mi vina randu intr-un salon plin cu femei cu aceeasi problema. ne incurajam nua pe alta, cele care mai trecusera prin experienta asta ne mai dadeau sfaturi. Mi s-a facut o injectie in fund si cand am ajuns pe masa de chiuretaj mi-a mai facut anestezie in colon. Toata procedura, sau mai bine zis tot chinul a durat 8-10 minute. M-a durut foarte tare, am simtit tot si dupa ce m-a dus inapoi in salon mi-a fost rau cam vreo 3 ore. Dar depinde de fiecare persoane, au fost fete care dupa 10 minute au plecat acasa. eu sangeram foarte mult si am ramas in spital peste noapte. Vreau sa va spun ca daca nu dati bani suficienti la doctor si asistenta se poarta foarte urat.Fetele care veneau direct la soital fara trimitere de la un ginecolog plateau o taxa de un milion lei vechi si mai dadeau o jumatate de milion la doctor. Cu mine au fosta foarte grijuli pentru ca eu am dat multi bani si la asistenta. M-a chemat mereu la control si dupa 2 saptamani ma simt foarte bine si cosmarul a trecut. Sper sa va fie de ajutor experienta mea. MULTA SANATATE


Mai fata, tu nu esti sanatoasa! Ok, in esenta ta ai vrut sa ne inveti ceva, ca tre sa dam bani sa se poarte lumea frumos cu noi, in cazul in care ajungem in situatia ta, dar crede-ma, asa cum s-a mai spus, nu avem ce invata. Sa omoram?! Cand am citit ca mai erau si gemeni.. trebuia sa te consideri o norocoasa, ca nu toate femeile au parte de o asemenea bucurie. Si asa-i... mai dau dreptate cuiva.. cand ai sa vrei sa faci un copil, atunci n-o sa mai vrea el sa vina... Sincer, nu doresc raul, dar...
kudilik
Postat pe 17 Iulie 2010 02:26
gemeni... nu stiu ce au unii in cap, sa devii criminal de buna voie si fara niciun motiv intemeiat nu-si are scuze pe lumea asta si este strigator la cer asta e lumea in care traim si ne inconjoara
yumy
Postat pe 17 Iulie 2010 07:10
De la: , la data 2008-12-21 12:41:00experienta ta la ce?
a omora o fiinta?
sau aprobi avortul?
eu am inteles din postarea ta ......ca e bine sa faci avort......ca ai scapat de povara de a da viata une fiinte......
uite ca eu nu aprob asa ceva........si chiar nu am ce invata


TU SUFERI CUMVA DE PERSONALITATE MULTIPLA?

Micsunica
Postat pe 17 Iulie 2010 16:24
din pacate fata are sentimente contradictorii,ca a ales bine sau nu,acu nu mai conteaza de ce a avortat,ratiuni economice sau frica unei noi responsabilitati,sunt mii de femei ce avorteaza la cerere,si fiecare are o poveste justificata,a pune la zid si a infiera nu cred ca trebui sa ne grabim,miine poti fi chiar tu,si vrei compasiune si intelegere...si iertare
utad
Postat pe 17 Iulie 2010 16:40
De la: , la data 2008-12-21 12:36:28Ma numesc Bianca si am 25 de ani. Scriu acest comentariu pt toate fetele care se afla sau se vor afla in situatie disperata ca mine. Sunt de 7 ani casatorita si anul acesta a fost prima oara cand am rams insarcinata. Nu ne-am dorit un copil si nici acum nu ne dorim, vrem sa ne facem un rost in viata si apoi. Asteptam sa vina menstruatia si aveam aceleasi simtome ca in fiecare luna: dureri de burta, de cap si sani. Dupa ce a intarziat o saptamana am facut 2 teste de sarcina care au iesit pozitive, era clar, incepuse sa-mi fie greata, nu puteam sa mananc si oboseam foarte repede. Am programat la un medic ginecolog la cabinet particular un chiuretaj. Ajunsa acolo tremuram nu stiam cum e, ce se va intampla dupa...Am facut ecograf si stupoare erau gemeni si aveaam 8 saptamani de sarcina. Mi-a cerut 4 milioane lei vechi si a zis ca e mai complicat si trebuie sa fac la spital, cu acelasi doctor. A doua zi de dimineata am mers acolo mi s-a facut internare si am asteptat sa-mi vina randu intr-un salon plin cu femei cu aceeasi problema. ne incurajam nua pe alta, cele care mai trecusera prin experienta asta ne mai dadeau sfaturi. Mi s-a facut o injectie in fund si cand am ajuns pe masa de chiuretaj mi-a mai facut anestezie in colon. Toata procedura, sau mai bine zis tot chinul a durat 8-10 minute. M-a durut foarte tare, am simtit tot si dupa ce m-a dus inapoi in salon mi-a fost rau cam vreo 3 ore. Dar depinde de fiecare persoane, au fost fete care dupa 10 minute au plecat acasa. eu sangeram foarte mult si am ramas in spital peste noapte. Vreau sa va spun ca daca nu dati bani suficienti la doctor si asistenta se poarta foarte urat.Fetele care veneau direct la soital fara trimitere de la un ginecolog plateau o taxa de un milion lei vechi si mai dadeau o jumatate de milion la doctor. Cu mine au fosta foarte grijuli pentru ca eu am dat multi bani si la asistenta. M-a chemat mereu la control si dupa 2 saptamani ma simt foarte bine si cosmarul a trecut. Sper sa va fie de ajutor experienta mea. MULTA SANATATE


RUSINE BAI FATA sa te etalezi cu asa experienta
GYPSI
Postat pe 18 Iulie 2010 14:55
nu ai de ce sa iti fie rusine,eu de ex. am fost nevoita sa fac unul in 2003 si alta in2009 ultima fiind extrauterina,am o insuficienta hepato-renala si o cardiopatie ischemica plus grupa ab4 negativ,asa ca oricit de mult as mai fi dorit un copil am ales avortul ca nu-l il las orfan pe fiul meu
utad
Postat pe 18 Iulie 2010 20:50
De la: , la data 2008-12-21 12:36:28Ma numesc Bianca si am 25 de ani. Scriu acest comentariu pt toate fetele care se afla sau se vor afla in situatie disperata ca mine. Sunt de 7 ani casatorita si anul acesta a fost prima oara cand am rams insarcinata. Nu ne-am dorit un copil si nici acum nu ne dorim, vrem sa ne facem un rost in viata si apoi. Asteptam sa vina menstruatia si aveam aceleasi simtome ca in fiecare luna: dureri de burta, de cap si sani. Dupa ce a intarziat o saptamana am facut 2 teste de sarcina care au iesit pozitive, era clar, incepuse sa-mi fie greata, nu puteam sa mananc si oboseam foarte repede. Am programat la un medic ginecolog la cabinet particular un chiuretaj. Ajunsa acolo tremuram nu stiam cum e, ce se va intampla dupa...Am facut ecograf si stupoare erau gemeni si aveaam 8 saptamani de sarcina. Mi-a cerut 4 milioane lei vechi si a zis ca e mai complicat si trebuie sa fac la spital, cu acelasi doctor. A doua zi de dimineata am mers acolo mi s-a facut internare si am asteptat sa-mi vina randu intr-un salon plin cu femei cu aceeasi problema. ne incurajam nua pe alta, cele care mai trecusera prin experienta asta ne mai dadeau sfaturi. Mi s-a facut o injectie in fund si cand am ajuns pe masa de chiuretaj mi-a mai facut anestezie in colon. Toata procedura, sau mai bine zis tot chinul a durat 8-10 minute. M-a durut foarte tare, am simtit tot si dupa ce m-a dus inapoi in salon mi-a fost rau cam vreo 3 ore. Dar depinde de fiecare persoane, au fost fete care dupa 10 minute au plecat acasa. eu sangeram foarte mult si am ramas in spital peste noapte. Vreau sa va spun ca daca nu dati bani suficienti la doctor si asistenta se poarta foarte urat.Fetele care veneau direct la soital fara trimitere de la un ginecolog plateau o taxa de un milion lei vechi si mai dadeau o jumatate de milion la doctor. Cu mine au fosta foarte grijuli pentru ca eu am dat multi bani si la asistenta. M-a chemat mereu la control si dupa 2 saptamani ma simt foarte bine si cosmarul a trecut. Sper sa va fie de ajutor experienta mea. MULTA

Bianca,
Degeaba ai 25 de ani si este casatorita. In primul rand, experienta de viata iti lipseste cu desavarsire. Apoi... la ce te-ai mai casatorit daca nu va doriti copii atunci cand Dumnezeu vi-i da?

Majoritatea cazurilor in care o fata/femeie ajunge in situatia extrema de a face un avort a fost atunci cand, la aflarea vestii, partenerul a parasit-o, sau atunci cand copilul a rezultat in urma unui viol. Dar femei casatorite, care avorteaza, eu n-am intalnit. S-a intamplat sa existe asemenea cazuri, dar acele femei nu puteau sa tina sarcina pana la sfarsit. Deci atunci, se pune problema unui avort medical. Dar tu, fara probleme de sanatate, cu un sot care se presupune ca te iubeste si-l iubesti, iti permiti sa dai copil afara? Si te mai si ''lauzi' ca ai dat o gramada de bani pt chestia asta... Pacat...

Am citit postarea ta. Cap-coada.

De la: , la data 2008-12-21 12:36:28A doua zi de dimineata am mers acolo mi s-a facut internare si am asteptat sa-mi vina randu intr-un salon plin cu femei cu aceeasi problema. ne incurajam nua pe alta, cele care mai trecusera prin experienta asta ne mai dadeau sfaturi.


Hmmm.... de ce ar da cele ''experimentate'' sfaturi despre perioada ''de dupa'', atata timp cat acolo mai exista persoane competente sa faca lucrul asta? N-ar trebui, ca dupa acea intrerupere de sarcina, medicul sa-ti prescrie niste antibiotic vreo 10 zile?


De la: , la data 2008-12-21 12:36:28Mi s-a facut o injectie in fund si cand am ajuns pe masa de chiuretaj mi-a mai facut anestezie in colon.

Injectie in... colon??? Sau col, draga mea?
Ce legatura poate sa aiba aceste doua parti atat de diferite? Colon, col?


De la: , la data 2008-12-21 12:36:28Toata procedura, sau mai bine zis tot chinul a durat 8-10 minute. M-a durut foarte tare, am simtit tot si dupa ce m-a dus inapoi in salon mi-a fost rau cam vreo 3 ore.

Sarcina gemelara, la 8 saptamani, sa se avorteze in maxim 10 min?
Wooow... inseamna c-ai nimerit la un medic ''pe cinste''! Nu degeaba ai avut o stare de rau general, dupa avort, si nu degeaba ai avut acea sangerare puternica! Doamne fereste sa nu descoperi mai tarziu (cand e prea tarziu!) si alte urmari ale acestui avort si ale medicului ''nemaipomenit"'....


De la: , la data 2008-12-21 12:36:28M-a chemat mereu la control si dupa 2 saptamani ma simt foarte bine si cosmarul a trecut.

Stiam ca dupa avort, ti se prescrie un tratament cu antibiotic pe timp de 10 zile, iar la o saptamana dupa intreruperea de sarcina, esti chemata la control ginecologic, dar se pare ca medicul tau avea foarte multe paciente. Era atat de bun, incat n-avea timp si posibilitate sa te programeze la o saptamana la acel control obligatoriu!

In fine, sper sa poti sa treci peste aceasta experienta in viata, iar pe viitor sa nu mai comiti aceeasi greseala.

Lisssa
Postat pe 23 Iulie 2010 07:17
De la: utad, la data 2010-07-18 20:50:47nu ai de ce sa iti fie rusine,eu de ex. am fost nevoita sa fac unul in 2003 si alta in2009 ultima fiind extrauterina,am o insuficienta hepato-renala si o cardiopatie ischemica plus grupa ab4 negativ,asa ca oricit de mult as mai fi dorit un copil am ales avortul ca nu-l il las orfan pe fiul meu


Utad,
Trebuie sa recunosc. Avorturile medicinale pun pe ganduri orice femeie.

Imi pare nespus de rau, ca oricat ti-ai dori, nu poti sa-i daruiesti un fratior fiului tau.
Daca problemele de sanatate existente nu iti da voie sa mai pui in calcul o sarcina, in momentul in care s-a intamplat, cel mai bine ar fi sa intrerupi.
Cu asta sunt deacord, dar cu... avortul ''la cerere''... niciodata!
Lisssa
Postat pe 23 Iulie 2010 07:20
De la: , la data 2008-12-21 12:36:28Ma numesc Bianca si am 25 de ani. Scriu acest comentariu pt toate fetele care se afla sau se vor afla in situatie disperata ca mine. Sunt de 7 ani casatorita si anul acesta a fost prima oara cand am rams insarcinata. Nu ne-am dorit un copil si nici acum nu ne dorim, vrem sa ne facem un rost in viata si apoi. Asteptam sa vina menstruatia si aveam aceleasi simtome ca in fiecare luna: dureri de burta, de cap si sani. Dupa ce a intarziat o saptamana am facut 2 teste de sarcina care au iesit pozitive, era clar, incepuse sa-mi fie greata, nu puteam sa mananc si oboseam foarte repede. Am programat la un medic ginecolog la cabinet particular un chiuretaj. Ajunsa acolo tremuram nu stiam cum e, ce se va intampla dupa...Am facut ecograf si stupoare erau gemeni si aveaam 8 saptamani de sarcina. Mi-a cerut 4 milioane lei vechi si a zis ca e mai complicat si trebuie sa fac la spital, cu acelasi doctor. A doua zi de dimineata am mers acolo mi s-a facut internare si am asteptat sa-mi vina randu intr-un salon plin cu femei cu aceeasi problema. ne incurajam nua pe alta, cele care mai trecusera prin experienta asta ne mai dadeau sfaturi. Mi s-a facut o injectie in fund si cand am ajuns pe masa de chiuretaj mi-a mai facut anestezie in colon. Toata procedura, sau mai bine zis tot chinul a durat 8-10 minute. M-a durut foarte tare, am simtit tot si dupa ce m-a dus inapoi in salon mi-a fost rau cam vreo 3 ore. Dar depinde de fiecare persoane, au fost fete care dupa 10 minute au plecat acasa. eu sangeram foarte mult si am ramas in spital peste noapte. Vreau sa va spun ca daca nu dati bani suficienti la doctor si asistenta se poarta foarte urat.Fetele care veneau direct la soital fara trimitere de la un ginecolog plateau o taxa de un milion lei vechi si mai dadeau o jumatate de milion la doctor. Cu mine au fosta foarte grijuli pentru ca eu am dat multi bani si la asistenta. M-a chemat mereu la control si dupa 2 saptamani ma simt foarte bine si cosmarul a trecut. Sper sa va fie de ajutor experienta mea. MULTA SANATATE



........................................................................................................................................

roscatika23

Postat pe: 29 Martie 2009, ora 13:48

eu va inteleg cel mai bine pe toate.haideti sa va povestesc ce am patit eu.la 22 de ani am avut prima experienta sexuala.chiar daca stiam de metode contraceptive in seara aia nu am tinut cont.poate din prostie.am ramas insarcinata.eram ultimul an la facultate.eu am parintii foarte severi.daca cu greu au acceptat sa locuiesc la prietenul meu despre un copil nici nu era vorba.ma renegau complet.am zis sa-l avortez caci nu eram pregatita.eu insumi eram copil(ai mei nu mi-au dat sansa sa ma bucur de adolescenta mea caci credeau ca mai intai sa invat apoi sa ma distrez).aveam incredere in toata lumea desi bucurestiul e plin de fel de fel de oameni.eu sunt din buzau.deci nu eram pregatita.nu stiam nimic si sincera sa fiu nu prea imi placeau copii.eu sunt singura la parinti.dar fiind cu facultatea nu aveam timp,cateodata ramaneam fara bani.......si uite asa pana cand m-am dus. deja era prea tarziu.doctorul mi-a zis ca trebuie sa dau semnatura.atunci el a zis ca decat sa ma aibe pe constiinta mai bine il pastram.nici unul din noi nu era pregatit.incetul cu incetul ma simteam ciudat.in afara de simptome.era un sentiment ciudat si placut sa stiu ca inauntrul meu se formeaza un copil.iar eu care nu iubeam copii incepeam sa-l iubesc pe cel care era in pantecul meu.era un sentiment minunat.ne-am mutat la ai mei in buzau caci la el era mai dificil daca stateam.mama a aflat si a facut un scandal monstruos.m-a blestemat,m-a insultat,mi-a zis sa nu am curaj sa vin de la spital cu un copil acasa.adica sa il las acolo.eu plangeam si vorbeam cu copilul.se formeaza o legatura stransa intre tine si copil iar cele care au nascut stiu despre ce vorbesc.cand am nascut,era o fetita.o minunatie.am plans cand am luat-o prima data in brate.iar mama se purta asa frumos cu mine si cu nepotica ei.eu am nascut prin cezariana ca am avut tensiunea fff mare.de frica poate.mama a iubit-o imediat ce a vazut-o.acum e inebunita dupa ea caci ai mei ma ajuta sa o cresc caci m-am despartit de tatal copilului caci nu ne iubea deloc.dar am pastrat-o.si ma bucur.caci acum am pentru ce sa traiesc.asta nu inseamna ca o sa nasc de fiecare data daca raman insarcinata caci ma protejez.poate cea care a deschis acest topic a vrutsa spuna sa invatam din experienta ei,adica sa nu facem ce a facut ea.sa fim atente sa nu ramanem insarcinate.va doresc numai bine.si sper sa fim toate fericite caci meritam.


........................................................................................................................................




.... cum se spune - d-zeu da, dar nu baga si in traiasta ... doua cazuri separate ... la fel de ... ''disperate'' ... al doilea chiar foarte ''disperat'' dupa regulile unor frustrate aftiate dupa aparente ... si totusi o diferenta atit de mare de ... ATITUDINE si RESPECT DE SINE ... si cind se spune ca INFERTILITATEA a crescut cu 30% LA ROMANI unii/unele se mira - de ce, domnle ? ...

marco918
Postat pe 4 Septembrie 2010 02:41
De acord cu tine. Sunt doua cazuri diferite.
DAR daca in primul caz, soarta copiilor a fost decisa de catre mama, in al doilea caz mama nu a avut niciun amestec. A fost doar o chestiune de destin, daca vrei. Asa cum ea singura spune: s-a dus doar prea tarziu!

BTW, ce legatura are ca au fost gemeni? Chiar nu pricep diferenta dintre a avorta un fetus sau doi. Faci mai putine matanii in primul caz?
rashela
Postat pe 4 Septembrie 2010 03:02
De la: rashela, la data 2010-09-04 03:02:22De acord cu tine. Sunt doua cazuri diferite.
DAR daca in primul caz, soarta copiilor a fost decisa de catre mama, in al doilea caz mama nu a avut niciun amestec. A fost doar o chestiune de destin, daca vrei. Asa cum ea singura spune: s-a dus doar prea tarziu!

BTW, ce legatura are ca au fost gemeni? Chiar nu pricep diferenta dintre a avorta un fetus sau doi. Faci mai putine matanii in primul caz?





... si in al doilea caz ... MAMA si-a spus cuvintul ... sa nu crezi ca a fost ''indolentza'' ... mai ales cu toate ''greutatile'' enumerate ... a intirziat ... INTENTIONAT ... sa fii sigura ... si bine a facut ... au fost discutii ... interminabile ...

... cel legatura are intre a extermina unul sau doi copii ? ... ce ar trebui sa mai raspund la o asemenea intrebare ? ... dar sa spunem doar ca scobeala in sine, nu e la fel de simpla, a avut si ceva urmari ... imediate ... si le-a enumerat printre picaturi ... cele de durata probabil ca se vor vedea cind isi va dori acel ACCESORIU care sa i se asorteze la ... situatie !!! ...
marco918
Postat pe 4 Septembrie 2010 03:13
Am vazut odata un avort in direct prin computer...va sfatuiesc fetelor sa vedeti ce inseamna sa omori un copil mai ales cand e format.La 20 de zile are inima...cum e la 8 saptamani??e intreg....daca ati auzi strigatul lui din burta...v ati opri sa mai faceti avorturi?
Am o prietena care a facut un singur avort..la o clinica particulara si acum e sterila..face tratament cu hormoni sa ramana insarcinata ca si doreste un copil...si....ce pacat..regreta enorm ca nu si a pastrat copilul...
Un copil vine cu 'painea sub brat'.. asa se spune..nu va temeti ca saraciti daca faceti un copil..ca dumnezeu ajuta!
NU MAI FACETI AVORTURI!!!!!!11111
ana_34
Postat pe 23 Septembrie 2010 20:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat 57 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 21:17
avortul este o crima groaznica 680 De la: lourdess 18 Aprilie 2012 11:02
medicamente avortive!!! 37 De la: tekuka_dea 9 Martie 2011 21:21
ma descurc singura sau întrerupere de sarcina 118 De la: kudika_36817 19 Iunie 2013 21:50
invatati-ma va rog 6 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 02:41