Setari Cookie-uri

URGENT! Efecte adverse Postinor

Acum aproape 3 saptamani (6-7 dec) am avut un contact sexual protejat ineficient, cu sensul ca s-a rupt prezervativul. Nu ne-am dat seama la timp, a ejaculat in mine si mai eram si in perioada fertila. Singura scapare putea fi Postinorul pe care l-am luat dupa 34 ore (-prima pastila, a doua dupa exact 12 ore).

La exact 7 zile de la contact m-am trezit de dim cu o sangerare. M-am speriat pentru ca stiam ca dupa 7 zile se produce nidatia si unele femei au o sangerare la nidatie pe care o confunda cu menstruatia. Am considerat sangerarea o menstratie desi se instalase cam cu doua saptamani mai repede si m-a tinut 7 zile (in general atat tine menstruatia la mine).

La 15 zile de la contact am facut un test de sarcina care a iesit negativ. Credeam ca am scapat de toate problemele dar hop ieri dim m-am trezit iar cu o sangerare, adica la numai 11 zile de la prima, dupa numai 4 zile de pauza. Acum sunt la a doua zi de sangerare si nu stiu ce sa fac ce sa cred si mai e si a doua zi de Craciun.
(Nu am mai avut nici un contact de atunci)
vanila
Postat pe 26 Decembrie 2008 10:07
Daca ai luat Postinor,chiar daca nu ai luat imediat.. nu ar trebui sa iti face probleme in privinta sarcinii.Ti-ai dat peste cap ceva mai mult ciclul menstrual dar sper sa nu fie grav. O prietena de-a mea a patit aceeasi chestie.Daca nu esti sigura, poti sa mai faci inca un test de sarcina dar dupa cateva zile sa ai certitudinea k rezultatul nu e inselator.
Apropo, ai grija cu pastilutzele astea de Postinor, pot crea dereglari hormonale si nu e recomandat sa iei mai mult de 2 ori pe an!!
Andrheya
Postat pe 26 Decembrie 2008 10:17
NU TREBUIA SA INTREPRINZI NIMIC ATUNCI, AVEAI SA ASHTEPTI ZIUA MENSTRUATIEI SHI AVEA SA STII EXACT DACA ESTE GRAVIDITATE- PUTEAI SA INTREPRINZI ATUNCI CEVA!!DE OARECE AI LUAT MASURI DE PRECAUTIE PREA DEVREME, UNICA CETI POT SPUNE CA AI FACUT O GRESHIALA. ACEASTA NU ESTE O SINGERARE DAR POATE FI MENSTRUATIA VENITA LA TIMPUL EI, ASTEAPTA INCA 2 ZILE SI DACA E MAI ABUNDENTA ELIMINAREA SI NU SE TERMINA PLEACA
DE URGENTA LA GINECOLOG.DAR CEL MAI POSIBIL CA ACEST LUCRU SE INTIMPLA PE BAZA DE NERVI, ITI FACI PREA MULT GRIJI.iNCEARCA SA TE CALMEZI SI GINDESTETE CA TOTUL ESTE BINE SI E O MENSTRUATIE ORDINARA SI ATUNCI VEZI CUM VOR MERGE LUCRURILE SPRE BINE!!!!!!!1
duduniu
Postat pe 26 Decembrie 2008 15:51
Dupa 4 zile am scapat de sangerare. La un momentdat era chiar foarte abundenta de asta am intrat in panica si am scris aici. Acum sper sa fie ok cu celelelalte menstruatii si nu mai fiu pusa niciodata in situatia de a apela la postinor.
Multumesc pt raspunsuri. Stiam ca nu poate fi luat de mai mult de 2 ori pe an.
Duduniu, la ce te-ai referit cu "AVEAI SA ASHTEPTI ZIUA MENSTRUATIEI SHI AVEA SA STII EXACT DACA ESTE GRAVIDITATE- PUTEAI SA INTREPRINZI ATUNCI CEVA" ? Ce anume sa fi intreprins atunci?
vanila
Postat pe 30 Decembrie 2008 11:10
stiu ca scriu cam tarziu dar am trecut printr-o situatie similara... de 4 ori intr-o luna
am fost la gineco si mi-a zis ca sa atrofiat un ovar...(ceva de genu) mi-a dar tratament si am scapat
ariana25
Postat pe 30 Decembrie 2008 11:20
Buna seara! Legat de utilizarea acestui contraceptiv am de raportat o problema! Am folosit Postinor, la cateva ore dupa actul sexual neprotejat si apoi, a doua pastila, la interval de 12 ore, asa cum era precizat si de catre farmacista, si pe ambalaj. La 3 zile dupa administrare, am avut incontinu scurgeri de sange cu apa, defapt era un lichid roz inchis! In acest interval, au curs si cheaguri de sange, dar nu in nr, alarmant. Senzatia era ca de o infectie urinara, pentru ca imi venea non stop sa ma duc la wc pentru a elibera aceste scurgeri. A doua zi dupa aceasta, nu am mai avut scurgeri cu sange, dar in schimb acum eliberez scurgeri de apa, si imi vine incontinu sa fac. Cand eliberez scurgerea, am o senzatie de usturime in interiorul vaginului.Ati mai patit asa ceva? va rog sa ma ajutati, sa imi spuneti, despre ce poate fi vorba? De efectul advers dupa postinor? sau este o alta problema?Multumesc!
mibell
Postat pe 12 Aprilie 2011 17:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Love Moon - absorbante terapeutice 1 De la: kudika028076 30 Iunie 2009 19:56
ma descurc singura sau întrerupere de sarcina 118 De la: kudika_36817 19 Iunie 2013 21:50
am facut un avort acum cateva saptamani si visez copilul 871 De la: mikela_4u 8 Mai 2014 23:39
am si eu nevoie de un sfat... 296 De la: kudika_nikole 15 Ianuarie 2012 20:46
Avortul...ce si cum? 60 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:25