URGENT! Efecte adverse Postinor

Subiect nou
Alege alt forum  
Voteaza:
 
vanila Avatarul lui vanila

6 mesaje
Membru din: 27/07/2008
Oras: brasov

Acum aproape 3 saptamani (6-7 dec) am avut un contact sexual protejat ineficient, cu sensul ca s-a rupt prezervativul. Nu ne-am dat seama la timp, a ejaculat in mine si mai eram si in perioada fertila. Singura scapare putea fi Postinorul pe care l-am luat dupa 34 ore (-prima pastila, a doua dupa exact 12 ore).

La exact 7 zile de la contact m-am trezit de dim cu o sangerare. M-am speriat pentru ca stiam ca dupa 7 zile se produce nidatia si unele femei au o sangerare la nidatie pe care o confunda cu menstruatia. Am considerat sangerarea o menstratie desi se instalase cam cu doua saptamani mai repede si m-a tinut 7 zile (in general atat tine menstruatia la mine).

La 15 zile de la contact am facut un test de sarcina care a iesit negativ. Credeam ca am scapat de toate problemele dar hop ieri dim m-am trezit iar cu o sangerare, adica la numai 11 zile de la prima, dupa numai 4 zile de pauza. Acum sunt la a doua zi de sangerare si nu stiu ce sa fac ce sa cred si mai e si a doua zi de Craciun.
(Nu am mai avut nici un contact de atunci)
Raporteaza abuz de limbaj
Andrheya Avatarul lui Andrheya

19 mesaje
Membru din: 20/11/2008

Daca ai luat Postinor,chiar daca nu ai luat imediat.. nu ar trebui sa iti face probleme in privinta sarcinii.Ti-ai dat peste cap ceva mai mult ciclul menstrual dar sper sa nu fie grav. O prietena de-a mea a patit aceeasi chestie.Daca nu esti sigura, poti sa mai faci inca un test de sarcina dar dupa cateva zile sa ai certitudinea k rezultatul nu e inselator.
Apropo, ai grija cu pastilutzele astea de Postinor, pot crea dereglari hormonale si nu e recomandat sa iei mai mult de 2 ori pe an!!
Raporteaza abuz de limbaj
duduniu Avatarul lui duduniu

26 mesaje
Membru din: 26/12/2008
Oras: campia turzii

NU TREBUIA SA INTREPRINZI NIMIC ATUNCI, AVEAI SA ASHTEPTI ZIUA MENSTRUATIEI SHI AVEA SA STII EXACT DACA ESTE GRAVIDITATE- PUTEAI SA INTREPRINZI ATUNCI CEVA!!DE OARECE AI LUAT MASURI DE PRECAUTIE PREA DEVREME, UNICA CETI POT SPUNE CA AI FACUT O GRESHIALA. ACEASTA NU ESTE O SINGERARE DAR POATE FI MENSTRUATIA VENITA LA TIMPUL EI, ASTEAPTA INCA 2 ZILE SI DACA E MAI ABUNDENTA ELIMINAREA SI NU SE TERMINA PLEACA
DE URGENTA LA GINECOLOG.DAR CEL MAI POSIBIL CA ACEST LUCRU SE INTIMPLA PE BAZA DE NERVI, ITI FACI PREA MULT GRIJI.iNCEARCA SA TE CALMEZI SI GINDESTETE CA TOTUL ESTE BINE SI E O MENSTRUATIE ORDINARA SI ATUNCI VEZI CUM VOR MERGE LUCRURILE SPRE BINE!!!!!!!1
Raporteaza abuz de limbaj
vanila Avatarul lui vanila

6 mesaje
Membru din: 27/07/2008
Oras: brasov

Dupa 4 zile am scapat de sangerare. La un momentdat era chiar foarte abundenta de asta am intrat in panica si am scris aici. Acum sper sa fie ok cu celelelalte menstruatii si nu mai fiu pusa niciodata in situatia de a apela la postinor.
Multumesc pt raspunsuri. Stiam ca nu poate fi luat de mai mult de 2 ori pe an.
Duduniu, la ce te-ai referit cu "AVEAI SA ASHTEPTI ZIUA MENSTRUATIEI SHI AVEA SA STII EXACT DACA ESTE GRAVIDITATE- PUTEAI SA INTREPRINZI ATUNCI CEVA" ? Ce anume sa fi intreprins atunci?
Raporteaza abuz de limbaj
Fosta membra Kudika.ro
stiu ca scriu cam tarziu dar am trecut printr-o situatie similara... de 4 ori intr-o luna
am fost la gineco si mi-a zis ca sa atrofiat un ovar...(ceva de genu) mi-a dar tratament si am scapat
mibell Avatarul lui mibell

2 mesaje
Membru din: 12/04/2011

Buna seara! Legat de utilizarea acestui contraceptiv am de raportat o problema! Am folosit Postinor, la cateva ore dupa actul sexual neprotejat si apoi, a doua pastila, la interval de 12 ore, asa cum era precizat si de catre farmacista, si pe ambalaj. La 3 zile dupa administrare, am avut incontinu scurgeri de sange cu apa, defapt era un lichid roz inchis! In acest interval, au curs si cheaguri de sange, dar nu in nr, alarmant. Senzatia era ca de o infectie urinara, pentru ca imi venea non stop sa ma duc la wc pentru a elibera aceste scurgeri. A doua zi dupa aceasta, nu am mai avut scurgeri cu sange, dar in schimb acum eliberez scurgeri de apa, si imi vine incontinu sa fac. Cand eliberez scurgerea, am o senzatie de usturime in interiorul vaginului.Ati mai patit asa ceva? va rog sa ma ajutati, sa imi spuneti, despre ce poate fi vorba? De efectul advers dupa postinor? sau este o alta problema?Multumesc!
Raporteaza abuz de limbaj