Setari Cookie-uri

Clubul viitoarelor mamici

Saptamana aceasta s-a confirmat oficial, si la medic: SUNT INSARCINATA! Chiar daca ma sperie un pic vestea, mi se pare minunat! Este prima mea sarcina, primul copil, prima surpriza atat de minunata chiar inainte de Craciun.

De ce sfaturi trebuie sa tin cont? Acum sunt dornica sa invat tot, tot, tot ce se poate pentru a avea un bebe sanatos si frumos!

Adellelove
Postat pe 22 Decembrie 2008 12:51
poti sa iei o carte mama si copilul ,acolo gasesti foarte multe sfaturi vezi cum se dezvolta bb in burtica....
sunt foarte multe edituri ,te-as sfatui sa cumperi una cu inagini,sunt convinsa ca vei avea multe de invatat de acolo
hixipixi
Postat pe 22 Decembrie 2008 12:56
Am primit deja cadou de la una dintre prietenele mele cele mai bune un atlas ilustrat, in engleza, foooaarte cuprinzator. Dar as vrea sa discut si cu fetele care sunt acum gravidute, sa impartasim sfaturi, idei, cunostinte.
Adellelove
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:37
Felicitari!Eu sunt graviduta si sunt foarte,foarte fericita.Am aproape 5 luni.Eu am citit odiseea sarcinii.O gasesti pe net.Sa citesti ca este interesant.
ramo77
Postat pe 22 Decembrie 2008 14:41
Felicitari! Sa aveti copii sanatosi si frumosi
metal
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:20
Felicitari si tie, Ramo77! Ce bine ca suntem deja doua! Unde sa caut Odiseea sarcinii?

Sper sa nu te superi ca te intreb, dar cineva mi-a spus ca dupa doua luni incepi sa faci vergeturi... Tu ai vergeturi de la sarcina? Eu o sa incep din ianuarie sa-mi fac masaj pe burtica cu o crema speciala sau cu ulei de masline, sa speram ca ajuta.
Adellelove
Postat pe 22 Decembrie 2008 16:44
Nu am deocamdata vergeturi si sper sa nu fac,dar nici nu este obligatoriu sa faci.Depinde si de organism si depinde foarte mult de cat te ingrasi in timpul sarcinii.Si eu ma dau cu crema,dar nu folosesc una speciala.Folosesc Nivea Soft si sunt multumita.Iar dupa fiecare dus folosesc imediat pe pielea umeda uleiul Johnson's baby.Odiseea sarcinii o gasesti pe net.Tastezi pe google Odiseea sarcinii si iti apare.Acolo ai toate cele 40 de saptamani ale sarcinii,si aflii tot ceea ce face bebelusul in burtica in fiecare saptamana.
ramo77
Postat pe 22 Decembrie 2008 18:43
felicitari fetelor!


De ce nu va interesati de cursuri prenatale? este ft gresita ideea ca acolo inveti doar sa respiri si sa impingi in timpul nasterii...sunt mai multe viitoare mamici intr-o grupa si se discuta despre orice in legatura cu sarcina, educatorul va poate explica chiar si termenii medicali de care va loviti in timpul vizitei la dr...plus, ft important, ingrijirea nou-nascutului!

Sa va bucurati de aceasta perioada minunata si sa aveti copii sanatosi si frumosi!

Postat pe 23 Decembrie 2008 00:31
De la: Adellelove, la data 2008-12-22 12:51:40Saptamana aceasta s-a confirmat oficial, si la medic: SUNT INSARCINATA! Chiar daca ma sperie un pic vestea, mi se pare minunat! Este prima mea sarcina, primul copil, prima surpriza atat de minunata chiar inainte de Craciun.

De ce sfaturi trebuie sa tin cont? Acum sunt dornica sa invat tot, tot, tot ce se poate pentru a avea un bebe sanatos si frumos!

Sfaturi cu adevarat nu iti poate da nimeni,nimeni nu seamna cu nimeni.Sa nu crezi ca trebuie sa mananci ptr 2,asta e cea mai mare prostie,fatul isi ia ce are nevoie ,sa nu crezi ca daca te ingrasi 20 de kg o sa ai un bebe sanatos si mare,el poate sa aiba 2500 si tu sa ai 70 de kg.E important sa maanci ce te face sa te simti bine,sa nu fumezi exagerat daca esti o fumatoare inraita si nu te poti lasa,eu cand am fost insarcinata nu am putut sa fumez,sa nu porti tocuri mari.EU m-am dat cu ulei de corp de masline si nu am o vergetura ,.,la mine a functionat.m-am ingrasat si putin doar 8 kg.parca.Cert e ca dupa 3 luni de la nastere aveam 52 kg,si la 6 luni aveam 49 de kg.
nor_pufos
Postat pe 23 Decembrie 2008 02:07
Buna
numele meu este virginia. am citit ceea ce ati scris voi aici pe forum.Si eu sunt insarcinata in aproape 5 luni. De vreo 2 saptamani o simt pe bebelina cum se agita in burtica. E o senzatie extraordinara ce nu poate fi descrisa.Subscriu la ceea ce a zis adellelove....nici o sarcina nu seamana cu cealalta.Eu m-am ingrasat 2,6 kg...cred ca e ok.Am facut si triplu test si a iesit ok. Important este ca viitoarea mamica sa fie relaxata, sa gandesca pozitiv si sa asculte de medic, nu de gura pritenelor.Parerea mea....Va doresc sa aveti copii sanatosi, frumosi, norocosi si sa va aduca numai bucurii.
Va pupicesc.
PS. Ne intalnim pe forum sa impartim pareri
virginia_blend
Postat pe 9 Ianuarie 2009 17:38
Buna! Si eu sunt o viitoare mamica...si am aflat asta pe 21 noiembrie.Acum am 3 luni si o saptamana de sarcina! Este super, am o sarcina foarte usoara, nu am greturi, ameteli....nimic.Mie nu mi-au aparut vergeturi, cred ca depinde de piele.Da-te in fiecare seara cu crema grasa.Am auzit ca laptele Doina e cel mai bun!Eu ma dau cu Unt de Shea si este bun si asta ( am pielea destul de hidratata.Ptr viitoarele mamici: intrati pe www.suntgravida.ro.Acolo iti explica ce se dezvolta in fiecare saptamana de sarcina si gasiti si sfaturi.Mult noroc, copii sanatosi si.....nastere usoara!
andronescu_v_anamaria
Postat pe 9 Ianuarie 2009 20:25
Buna! Ma numesc Ana si sunt o mamica cu un pui de 4 luni. Nu am greturi sau pofte. Recunosc ca pana in luna a 3 a am avut o stare de somnolenta exagerata, adica eu care nu dormeam foarte mult, de acum nu ma puteam dezlipi de perna Pana acum nu am facut vergeturi, insa simt cum pielea este mai uscata decat de obicei si pentru asta ma dau cu ulei de masline dupa fiecare baie si mai am o crema de galbenele care este foarte grasa.
Am sa va spun ceva desi o sa para ciudat, dar eu il simt pe bebe al meu cum se misca in burtica. O sa spuneti ca este imposibil, dar asa este. Nu sunt niste miscari pe care le simti foarte puternic, dar stiu cand se misca
annavq
Postat pe 12 Ianuarie 2009 09:11
Buna burtici! Si eu sunt o viitoare mamica...am aproape 9 saptamani,dar din pacate ma simt rau tare.Am slabit 4 kg,am ajuns la 47 kg,lucru care ma cam sperie.Stau foarte mult in pat pentru ca daca ma ridic mi se face rau,mananc destul de putin si cel mai rau este ca am o problema mare cu mirosurile.Nu suport sa ma dau cu parfum,creme parfumate,mirosuri de mancare,orice miros ma deranjeaza.Singurul lucru care ma consoleaza este un bebe de 1.5 cm,atat avea la 8 saptamani.Eu sunt din Brasov si vreau sa nasc in apa la clinica Eva...sper sa ajung cu bine la 9 luni Doctorul mi-a prescris acid folic si Utrogestan.Vroiam sa va intreb daca voi ati luat ceva?Am intalnit la clinica multe viitoare mamici din toate colturile tarii venite aici la consultatie si ulterior pentru nastere.

va doresc tuturor o sarcina cat mai usoara
mira_mira
Postat pe 2 Februarie 2009 17:22
poti folosi EUCERIN e un ulei de corp f. bun il folosesc si eu de cca 2 luni,am acum 4 luni de sarcina si pot spune ca burtica a crescut dar nici urma de vergeturi,nici macar pe san sau pe coapse..o prietena mi-a spus sa folosesc si ulei de migdale dulci,sincera sa fiu nu am incercat..dar nu se stie niciodata ..
vale24
Postat pe 19 Februarie 2009 08:27
offf, stiu prin ce treci cu greturile astea si eu am avut aceeasi problema,nu am fost chiar atat de sensibila ca tine si simteam ca nu mai suport,dar tu ca nu reusesti sa suporti nici un miros,dar stai linistita ca din 12 saptamani lucrurile se vor schimba.nu vei mai avea stari de voma si nici nu te vei mai simti atat de epuizata...
vale24
Postat pe 19 Februarie 2009 08:32
vale,iti multumesc mult pentru sfaturi,deja mi-am luat ulei de corp si e intradevar super.nu ma mai simt chiar asa de rau ca inainte,lucru ce imi mai ridica putin moralul...sper doar sa treaca timpul cat mai repede si sa nu imi mai fie rau.Acum intru in a 12-a saptamana si pana acum nu m-am ingrasat deloc...tot 47 am...voi dupa cat timp ati inceput sa va ingrasati?
mira_mira
Postat pe 19 Februarie 2009 18:09
felicitari tuturor! eu nu sunt graviduta (inca), insa am fost acum 3 ani... si imi amintesc cu mult drag de perioada aia.... sper sa nu va suparati ca am intervenit, vroiam doar sa va felicit!
Anissia27
Postat pe 19 Februarie 2009 18:14
buna!
eu sunt insarcinata in 9 luni...adica am 38 de saptamani.este sdevarat, greturile incep sa treaca si o sa urmeze o perioada foarte frumoasa din viata ta... una dintre cele mai frumoase. o sa-l simti pe bebe din ce in ce mai intens...in lunile a 8-a si a 9-a e cel mai spectaculos. si eu am avut probleme la inceput...imi era foarte rau, mancam numai fructe...si le vomitam si pe-alea.am slabit 4 kg in primele 3 luni,dar asata nu m-a impiedicat sa iau 17 pana la inceputul lunii a 9-a, dupa care nu am mai luat nici 100g...vergeturi nu am facut ..pana tarziu...in ultima saptamana,insa, mi-a crapat pielea de pe interiorul coapselor si nici cea de pe burtica nu mai rezista mult.m-am masat cu f multe creme grase, antivergeturi, uleiuri...dar depinde f mult de pielea ta..eu sunt mai sensibila.dar uit de toate astea cand imi simt baietelul si cand ma gandesc ca in mai putin de 2 saptamani o sa-l tin in brate. va urez o sarcina usoara si o nastere si mai usoara!... asa cum o sa am eu....
dada_she_she
Postat pe 2 Martie 2009 11:12
Buna, dragelor. Am o mare rugaminte la voi, viitoare mamici. Si anume: daca ati dori sa ma ajutati la completarea unor chestionare online care imi vor fi de folos la elaborarea lucrarii de licenta. Incerc sa masor anxietatea cu privire la momentul nasterii atat la femeile care nasc normal cat si la cele care opteaza pentru cezariana. Un detaliu ar fi ca aceste chestionare se adreseaza femeilor care sunt la prima sarcina si au peste 7 luni. Cele care doresc sa am ajute le rog sa ma contacteze pe adresa mea de mail codrutadologa@yahoo.com. Acestea fiind spuse, eu va multumesc si astept cu mare nerabdare mailurile voastre.
codrutzik
Postat pe 1 Aprilie 2009 17:32
Buna! Si eu am aflat inainte de craciun ca o sa fim 3.. Tu cand trebuie sa nasti? La mine doctorul a estimat ca data nasterii a fi in jur de 25 august.
lluc
Postat pe 30 Aprilie 2009 09:49
Bunaaa!!! revin...acum am 21 de saptamani...burtica a crescut putin,m-am ingrasat aproape 2 kg si am un baietel care este foarte nazdravan...se misca mai tot timpul...danseaza cred
fetelor...luati-va ulei de migdale...este cel mai indicat,contine vitamina E si opreste formarea vergeturilor.Si mie mi l-a recomandat cineva si de atunci il tot folosesc zilnic.
mira_mira
Postat pe 1 Mai 2009 11:07
buna.Eu luna viitoare o sa nasc un baietel.Incearca sa citesti dupa net...e f interesant.O sa vezi ce senzatii iti dau miscarile bebelui...ma rog cam de pe la 4 luni incepe sa se miste,prima ecografie,ziua in care aflii sexul bebelui (eu am inceput sa plang)....e super sa fii gravida...eu abia astept sa nasc sa-l tin in brate
Anonima_007
Postat pe 27 Mai 2009 16:47
Eu am luat vreo 8 kg pe timpul sarcinii
Anonima_007
Postat pe 27 Mai 2009 16:49
De la: Adellelove, la data 2008-12-22 12:51:40Saptamana aceasta s-a confirmat oficial, si la medic: SUNT INSARCINATA! Chiar daca ma sperie un pic vestea, mi se pare minunat! Este prima mea sarcina, primul copil, prima surpriza atat de minunata chiar inainte de Craciun.

De ce sfaturi trebuie sa tin cont? Acum sunt dornica sa invat tot, tot, tot ce se poate pentru a avea un bebe sanatos si frumos!



recomand o carte foarte buna...care iti va fi de folos pe toata durata sarcinii. atat tie cat si sotului:
La ce sa te astepti cand esti insarcinata. Murkoff, Eisenberg, Hathaway. Felicitari!
greierash_is_back
Postat pe 4 Iulie 2009 17:48
salutare la toate viitoarele mamici!si eu sunt o tanara mamik...am intrat in 14 saptamani.am fost si la ecograf,analize,de toate..deocamdata totul este bine si sa speram ca asa sa fie pana la capat..asa ca,cine poate,dintre viitoarele mamici,va astept la sfaturi...multa sanatate si o sarica cat mai usoara
aliona_larisa
Postat pe 13 August 2009 21:31
Eu sunt insarcinata in 8 saptamani....si sincer nu ma simt excelent, desi am zile si zile. Nu ma pot plange. Adevarul e ca nu suport mirosurle si unele le simt exterm de tare(mai tare decat sunt ele de fapt) si mancare nu imi cade bine deloc. Sper sa treaca asta curand. Dar, fetelor, mie medicul mi-a zis ca am uter bicorn ....si ca trebuie sa am grija de mineca s-ar putea sa pierd sarcina. Mai e pe-aici vreo mamica tanara? Eu am 22 de ani si vestea bebelului m-a luat total prin surprindere....Am nevoie de incurajari
milka_b
Postat pe 14 August 2009 18:40
ai nevoie de incurajari?iaca la mine.Intra in profilul meu de vezi fetita frumoasa nascuta cu 2 luni inainte sa implinesc 23 de ani.Are 1 an si doua luni acum si e o minune de copil.Sunt o mama competenta,imi cresc bine copilul.
Tine minte,indiferent de varsta, "Odata cu un nou bebelus,se naste si o noua mamica".Si e minunat!
wowo
Postat pe 15 August 2009 23:25
De la: wowo, la data 2009-08-15 23:25:17ai nevoie de incurajari?iaca la mine.Intra in profilul meu de vezi fetita frumoasa nascuta cu 2 luni inainte sa implinesc 23 de ani.Are 1 an si doua luni acum si e o minune de copil.Sunt o mama competenta,imi cresc bine copilul.
Tine minte,indiferent de varsta, "Odata cu un nou bebelus,se naste si o noua mamica".Si e minunat!


Felicitari!!!
Sunt sigura ca totul se va schimba imediat ce se naste copilasul....asa e si normal...doar ca acum, fiind la inceput si inca nici macar nu il simt miscandu-se....imi ramane doar sa imi fac idei si regii. :))Tipic mie. Oricum, cum trece timpul cum simt tot mai tare schimvarea....insa vine asa, pas cu pas. E frumoooos! Sper sa fim sanatosi!
milka_b
Postat pe 16 August 2009 16:14
buna...care dintre viitoarele mamici se afla intre a 3-a si a 4-a luna de sarcina,va astept ca sa schimbam experiente...sa aveti copii sanatosi si frumosi!!
aliona_larisa
Postat pe 17 August 2009 17:36
buna....shi eu sunt o viitoare mamica...:)la numai aproape 19 ani...sunt insacinata in 8 luni si 2 saptamani...am o fetitza....e foarte agitata...da din manutze...mai ales acum din piciorushe ca se vede pe piele...am mari emotii cand va veni ziua sa nasc....dar trecem shi peste asta....shi eu am avut stari de greata...de voma...in primele 3-4 luni..nu suportam nici un miros...nu prea aveam pofta de mancare...mancam o fructa , sau un sandwici toata ziua...urez mamicilor nastere usoara..:*
dana1990
Postat pe 18 August 2009 18:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Activitatea sexuala in timpul sarcinii 11 De la: alexandra_n 27 Mai 2009 16:23
Buna ziua. Nevoie de ajutor urgent 29 De la: kudika_5346 24 Aprilie 2012 15:33
Voi avea un copil 52 De la: kudika_4379 5 Noiembrie 2012 14:23
Viitoarea Mamica? Esti Pregatita Pentru Sarcina? 7 De la: kudika_1012859 1 Noiembrie 2016 08:30
mama purtatoare 2 De la: kudika_14851 24 August 2012 14:34