Setari Cookie-uri

lectura....

In zilele noastre din pacate ne facem prea putin timp pentru lectura,ori ca avem multe de facut si nu reusim efectiv sa citim,ori ca consideram lectura obositoare sh un hobby arhaic,ori ne e mai usor sa citim reviste,ziare pe net deoarece cititu' in viziunia unora e timp pierdut..de ce oare uitam lectura?ce carti ar trebui sa citim?ce ar trebui sa facem pentru a reinvia acest hobby nobil?


aleera
Postat pe 25 Decembrie 2008 00:09
Recunosc cititul nu este o pasiune pentru mine insa este un hobby si atata timp cat cartea respectiva este interesanta si imi da de gandit o consider buna si o citesc pe nerasuflate.
Cred ca in ziua de azi oamenii sunt foarte ocupati incat nu numai ca uita de carti dar uita de orice este valoros si chiar mai mult,uita de ei insisi...
Daca ar fi foarte multe targuri de carte,daca ar fi promovata lectura si oamenii ar invata sa fie mai rabdatori poate ca acest hobby ar reinvia...
despinarose
Postat pe 26 Decembrie 2008 02:29
Pt mine cititul este o adevarata pasiune! De cand ma stiu am adorat lectura. Imi fac oricand timp pt a citi o carte daca este pe gustul meu si daca chiar se intampla sa nu gasesc timp liber.. prefer sa-mi pierd uneori cateva ore de somn in favoarea lecturii. Acum sincer nu imi pot da seama de ce unii ar considera cititul a fi un hobby arhaic (??) Am dedus ca ai folosit sensul peiorativ al cuvantului, adica dai de inteles ca cititul ar fi o activitate demodata, care nu mai e de actualitate.. Nobil da, dar nobile sunt atat de multe alte hobby-uri! Cat despre obositor, nici vorba. Putine lucruri ma relaxeaza atat de tare ca o carte.
Sirius
Postat pe 26 Decembrie 2008 02:58
Vorbeam cu un amik pe mess sh il intreb:sal..ce mai faci?..la care el imi raspunde:pai,uite citesk o revista online....la care eu ii zik:de ce nu ai cumpara o revista sa o citesti asa..sau tu citesti in general carti? la care el:pai,de ce sa'mi cumpar daca e mai usor sa o citesti online,hmmmm pai nu citesk carti pentru ca e extenuant sh imi pierd timpu'aku deja se poate citi totu' online asa'k nu imi pierd yo timpu'......


Diskutia aia m'a pus atunci pe ginduri,mi'am adresat multe intrebari..la care m'ai apoi mi'am dat singura raspunsuri..Unora le pare ca e mai usor sa citeask online..dar are oare acelasi farmek prekum ar avea atunci kind iei in mina o carte o citesti cu mult nesat,rasfoiesti fiecare fila sh iti mai notezi sh unele idei...nu aceasta senzatie cu siguranta nu ti'o poate oferi o revista sau o carte de pe net'

Mai exista sh alte hobby'uri nobile dar am ales sa vorbesk despre acesta deoarece lektura ne tamaduieste sufletul,e hrana noastra spirituala .ne cultiva personaliatea..

Pentru ca acest hobby sa reinvie e nevoie de multe campanii de promovare a cartii sh ca fiecare din noi sa ia atitudine sh sa inceapa sa citeask''
aleera
Postat pe 27 Decembrie 2008 01:12
Cititul unei carti se bazeaza intr-o mare masura pe educatia pe care un copil o primeste de acasa. Atata timp cat pentru parinti este mai usor sa lase copii in fata televizorului sau al calculatorului decat sa le citeasca povesti sau sa citeasca impreuna ceva, de la cine sa invete acest copil cat de frumos si interesant este sa citeasca o carte?...Cat de frumos se dezvolta fantezia, sentimente etc. citind o carte...Sau cat de frapant poate fi continutul unei carti...Deci din copilarie nu se mai dezvolta competentele de care ai nevoie pentru a fi un cititor pasionat....
In comparatie cu alte medii cititul - tinand cont ca fiecare este foarte ocupat in timpul zilei - costa mai mult timp liber...este mai putin "relaxant si captivant" ca vizionarea unui film sau un joc la pc...


Full_Metal_Jacket
Postat pe 27 Decembrie 2008 13:35
De la: aleera, la data 2008-12-27 01:12:28 la care el:pai,de ce sa'mi cumpar daca e mai usor sa o citesti online,hmmmm pai nu citesk carti pentru ca e extenuant sh imi pierd timpu'aku deja se poate citi totu' online asa'k nu imi pierd yo timpu'......




Eu nu am inteles deloc atitudinea prietenului tau si mi se pare ca a spus o mare prostie (poate ma insel). Adica, sa citesti o carte ,,reala, palpabila,, e pierdere de vreme, dar sa citesti aceeasi carte on-line nu mai e pierdere de vreme? Atata vreme cat timpul respectiv este dedicat lecturii, ar trebui sa fie considerat timp pierdut si daca lectura se face on-line. Oricum, eu cred ca farmecul unor minute/ore petrecute in liniste, pe un fotoliu confortabil si cu o carte buna in mana, nu poate fi inlocuit de nici un PC.
Sirius
Postat pe 27 Decembrie 2008 19:37
Cred sh eu k atunci amiku' meu a zis o mare greseala dar asta e''fiecare ku parerea lui..nici eu nu vad farmecul in a citi online''
''mi se pare mult mai bine sa citesti o carte buna asa stind undeva ,rasfoind'o fila cu fila''''''
aleera
Postat pe 29 Decembrie 2008 02:22
Aleera, eu cred ca te pierzi in amanunte. Ce conteaza cum citesti cartea. Vad ca tu pui accentul pe A CITI. Important e ce INTELEGI.
Hm... am sa iti spun ca citesc (carti, adica) de cand aveam 5 ani. Pentru mine chiar a fost o pasiune. Nu puteam intelege cum oamenii au in casa o biblioteca, si in biblioteca, carti pe care nu le-au citit niciodata. Eu am carti pe care le-am citit de zeci de ori, doar pentru ca mi-au placut asa de mult.
In ultimul timp, pentru ca am timp la birou, le descarc si le citesc pe monitor. Cred ca la asta te refereai cand ziceai "online"... Si -dupa o experienta de cateva decenii de citit - iti promit ca, atat timp cat iti place ce citesti - experienta e la fel de placuta.
Dor_a
Postat pe 29 Decembrie 2008 09:18
as vrea ca cititu' sa reinvie.....Dor_a ...desigur ca e important ce intelegi din cartea pe care o citesti,ce simbure de intelepciune extragi din ea.....pai fiecare alege kum vrea sa citeask ori online ori asa'''eu mi'am expus parerea ca cel mai bine e sa citesti o carte asa tinind'o in mina'''
aleera
Postat pe 29 Decembrie 2008 09:51
De la: Sirius, la data 2008-12-27 19:37:29
De la: aleera, la data 2008-12-27 01:12:28 la care el:pai,de ce sa'mi cumpar daca e mai usor sa o citesti online,hmmmm pai nu citesk carti pentru ca e extenuant sh imi pierd timpu'aku deja se poate citi totu' online asa'k nu imi pierd yo timpu'......




Eu nu am inteles deloc atitudinea prietenului tau si mi se pare ca a spus o mare prostie (poate ma insel). Adica, sa citesti o carte ,,reala, palpabila,, e pierdere de vreme, dar sa citesti aceeasi carte on-line nu mai e pierdere de vreme? Atata vreme cat timpul respectiv este dedicat lecturii, ar trebui sa fie considerat timp pierdut si daca lectura se face on-line. Oricum, eu cred ca farmecul unor minute/ore petrecute in liniste, pe un fotoliu confortabil si cu o carte buna in mana, nu poate fi inlocuit de nici un PC.


sa nu mai spunem ca poate fi obositor si nesanatos sa stai ore in sir cu ochii numai in calculator...
jizabell
Postat pe 5 Februarie 2009 22:33
Doamne, oameni buni. Gasesti carti on line, si le citesti asha, nu mai dai bani. Important este sa intelegi ceva din ce ai citit. Sunt oameni care nu au citit nimic, dar au scoala vietii. Nu pricep ce importantza are cum citesti o carte, ca o citesti on line, ca o imprumuti poate ca sa o citesti, ca o cumperi....

Cred ca tocmai am asistat la nasterea unui nou tip de fitze...asha cum sunt fetele care se duc cu amicele sa isi cumpere tzoale de firma..ca sa vada prietenele de unde isi iau ele "rochitzul" ..asha si acum...trebuie sa cumperi cartea din librarie...cu o amica,..sa o rasfoiesti...sa comentezi un pic, nu despre ce e in carte, ci despre faptul ca altii nu au aflat de ea (poate), sau mai rau, au aflat de ea si o citesc ON LINE....sa vada oamenii ce fitze "nobile" au pitzi din ziua de azi...


Am trait sa o vad si pe asta...

Aladiah
Postat pe 6 Februarie 2009 00:19
vreti sa faceti o surpriza placuta cuiva drag?vreti o felicitare personalizata de valenine's day?sau sa daruiti un videoclip format din pozele voastre si melodia voastra preferata?nimic mai simplu.cautati-ma si nu veti regreta.
gabriela_35ct
Postat pe 6 Februarie 2009 01:41
Eu nu cred ca nu avem timp sa citim. Nu neg ca multi dintre noi chiar nu prea mai au timp sa citeasca, fie ca lucreaza , fie ca au copii, familie si eu chiar ii inteleg crezi ca ei mai au chef de citit dupa o zi lunga si obositoare? Dar vezi bine ca ei dupa o zi obositoare prefera sa se relaxeze stand la televizor si butonand decat sa stea sa citeasca. De fapt nu le place sa citeasca pt ca unii chiar se plictisesc citind si nu au rabdare.
Narcisa_Ana
Postat pe 22 Octombrie 2009 16:58
Cel mai bun remediu, daca nu va place sa cititi, este scrisul.
kudika023770
Postat pe 22 Octombrie 2009 19:47
nimic nu se compara cu cititul unei carti pe viu (ca sa zic asa). o carte se citeste relaxat, unde vrei tu(poate fi si pe masina de spalat rufe daca acolo te relaxezi cel mai bine!!! ). important e sa fii relaxat si atras de subiectul cartii (sau macar de titlu). tineretul de azi nu citeste nimic , nici macar reviste pentru ei . noi cei peste 40 de ani nu aveam de unde citi asemenea reviste, in schimb citeam FOARTE MULT!(noaptea cu veioza sub plapuma pt. ca ma certau parintii ca citesc prea mult si imi stric ochii). ochii nu mi i-am stricat in schimb mi-am dezvoltat limbajul, cultura generala , modul de gandire , si foarte mult capacitatea de a sti sa te descurci in orice situatie aparuta in viata. Acum daca mi-as vedea copii cu o carte cititnd ore in sir cred ca as fii in stare sa stau si eu langa ei ore in sir si sa-i privesc cum citesc. iubesc oamenii pe care ii vad citind carti.DA CARTI, NU REVISTE.acum acestia sunt numiti tocilari, fraieri dar va spun ca sunt cu muulttt deasupra celorlalti , din toate punctele de vedere.SUNT MAI BOGATI DECAT CHIAR SI CEI CU MULTI BANI SI MINTE PUTINA(nu vreau sa generalizez pt. ca sunt si oameni cu multi bani si foarte multa minte). Tineretul de azi este foarte superficial, orbit de strallucirea banului. in viata va veni un moment cand va trebui sa demonstrezi ce valoare ai si daca nu o ai , oricat tupeu ai avea , tot un nimic sau nimeni esti. BINEINTELES CA PT. VOI, INCAPATANATII DE ASTAZI ASTEA SUNT VORBE, DAR ....VORBE BUNE. OM TRAI SI OM VEDEA !!!!
GABYTA13
Postat pe 23 Octombrie 2009 08:34
De la: GABYTA13, la data 2009-10-23 08:34:30nimic nu se compara cu cititul unei carti pe viu (ca sa zic asa). o carte se citeste relaxat, unde vrei tu(poate fi si pe masina de spalat rufe daca acolo te relaxezi cel mai bine!!! ). important e sa fii relaxat si atras de subiectul cartii (sau macar de titlu). tineretul de azi nu citeste nimic , nici macar reviste pentru ei . noi cei peste 40 de ani nu aveam de unde citi asemenea reviste, in schimb citeam FOARTE MULT!(noaptea cu veioza sub plapuma pt. ca ma certau parintii ca citesc prea mult si imi stric ochii). ochii nu mi i-am stricat in schimb mi-am dezvoltat limbajul, cultura generala , modul de gandire , si foarte mult capacitatea de a sti sa te descurci in orice situatie aparuta in viata. Acum daca mi-as vedea copii cu o carte cititnd ore in sir cred ca as fii in stare sa stau si eu langa ei ore in sir si sa-i privesc cum citesc. iubesc oamenii pe care ii vad citind carti.DA CARTI, NU REVISTE.acum acestia sunt numiti tocilari, fraieri dar va spun ca sunt cu muulttt deasupra celorlalti , din toate punctele de vedere.SUNT MAI BOGATI DECAT CHIAR SI CEI CU MULTI BANI SI MINTE PUTINA(nu vreau sa generalizez pt. ca sunt si oameni cu multi bani si foarte multa minte). Tineretul de azi este foarte superficial, orbit de strallucirea banului. in viata va veni un moment cand va trebui sa demonstrezi ce valoare ai si daca nu o ai , oricat tupeu ai avea , tot un nimic sau nimeni esti. BINEINTELES CA PT. VOI, INCAPATANATII DE ASTAZI ASTEA SUNT VORBE, DAR ....VORBE BUNE. OM TRAI SI OM VEDEA !!!!


Ai dreptate in tot ce spui si oricum cei saraci cu duhul sfarsesc prin a se autoelimina.

Postat pe 23 Octombrie 2009 08:46
De la: GABYTA13, la data 2009-10-23 08:34:30nimic nu se compara cu cititul unei carti pe viu (ca sa zic asa). o carte se citeste relaxat, unde vrei tu(poate fi si pe masina de spalat rufe daca acolo te relaxezi cel mai bine!!! ). important e sa fii relaxat si atras de subiectul cartii (sau macar de titlu). tineretul de azi nu citeste nimic , nici macar reviste pentru ei . noi cei peste 40 de ani nu aveam de unde citi asemenea reviste, in schimb citeam FOARTE MULT!(noaptea cu veioza sub plapuma pt. ca ma certau parintii ca citesc prea mult si imi stric ochii). ochii nu mi i-am stricat in schimb mi-am dezvoltat limbajul, cultura generala , modul de gandire , si foarte mult capacitatea de a sti sa te descurci in orice situatie aparuta in viata. Acum daca mi-as vedea copii cu o carte cititnd ore in sir cred ca as fii in stare sa stau si eu langa ei ore in sir si sa-i privesc cum citesc. iubesc oamenii pe care ii vad citind carti.DA CARTI, NU REVISTE.acum acestia sunt numiti tocilari, fraieri dar va spun ca sunt cu muulttt deasupra celorlalti , din toate punctele de vedere.SUNT MAI BOGATI DECAT CHIAR SI CEI CU MULTI BANI SI MINTE PUTINA(nu vreau sa generalizez pt. ca sunt si oameni cu multi bani si foarte multa minte). Tineretul de azi este foarte superficial, orbit de strallucirea banului. in viata va veni un moment cand va trebui sa demonstrezi ce valoare ai si daca nu o ai , oricat tupeu ai avea , tot un nimic sau nimeni esti. BINEINTELES CA PT. VOI, INCAPATANATII DE ASTAZI ASTEA SUNT VORBE, DAR ....VORBE BUNE. OM TRAI SI OM VEDEA !!!!
pacurar_flavia
Postat pe 23 Octombrie 2009 11:14
e adevarat ca cititul online nu se compara cu cititul "pe viu" dar cum iti permiti sa iti cumperi 2 ,3 carti pe saptmana ? cand pretul mediu pe carte este intre 30 si 50 de lei? cele online sunt gratuite si gasesti tot ce iti doresti.
pacurar_flavia
Postat pe 23 Octombrie 2009 11:18
De la: pacurar_flavia, la data 2009-10-23 11:18:45e adevarat ca cititul online nu se compara cu cititul "pe viu" dar cum iti permiti sa iti cumperi 2 ,3 carti pe saptmana ? cand pretul mediu pe carte este intre 30 si 50 de lei? cele online sunt gratuite si gasesti tot ce iti doresti.


da' ce, bibliotecile s-au inchis!!??
geo_xx
Postat pe 23 Octombrie 2009 11:28
Am vrut si eu sa citesc o carte pe viu, dar dupa ce mi-au disparut ciorapii si palaria, am renuntat.Un prieten de-al meu, caruia nu i-a placut un capitol scris de un autor, s-a trezit cu un pumn zdravan in nas din partea cartii.Dupa asta si-a dat seama ca avea un volum din Misterele Parisului, ori acolo daca nu esti atent, te fura cu bloc cu tot si te muta intr-o insula pustie, fara ca sa miorlaie pisica.
kudika023770
Postat pe 23 Octombrie 2009 19:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Violenta in cuplu. 26 De la: ironia 17 Februarie 2011 13:29
....????????? 5 De la: mary_lyly24 29 Iunie 2008 23:16
cat de sincera trebuie sa fiu? 19 De la: nico_dana2006 18 Februarie 2009 17:58
"Taticu'" biologic 8 De la: fatuk_me 29 Iulie 2009 21:51
Statutul femeii in Islam si Crestinism 1 De la: Catalinusha 2 Septembrie 2012 23:40