Setari Cookie-uri

diferenta de varsta

oameni buni am nevoie de sfaturi cat mai repede.despre ce este vorba.pai sa vedem:am o relatie de aproape trei ani cu un tip mai tanar cu opt ani .anul acesta si-a propus sa ne casatorim,sa avem si un copil...sa mergem la casa noastra.problema este ca el imi prezinta numai pretentii(eu sunt implinita din p.d.v.material si profesional pe cand el are 27 ani si nici o perspectiva mai vizibila)dar nici o garantie.nu sunt absurda,ne iubim,pot spune ca ce este al meu este si al lui,dar,totusi,imi este teama.de ce nu ma pot elibera de aceasta teama?doar ne iubim cu o pasiune iesita din comun,facem si desfacem tot ce ne trece prin cap.daca se plictiseste i doi trei ani?ma gandesc ca peste ceva timp diferenta de varsta chiar va fi vizibila.Doamne,ce indoieli ma cuprind si cu ce temeri adorm.
pisiii2005
Postat pe 11 Ianuarie 2009 12:01
De la: pisiii2005, la data 2009-01-11 12:01:44oameni buni am nevoie de sfaturi cat mai repede.despre ce este vorba.pai sa vedem:am o relatie de aproape trei ani cu un tip mai tanar cu opt ani .anul acesta si-a propus sa ne casatorim,sa avem si un copil...sa mergem la casa noastra.problema este ca el imi prezinta numai pretentii(eu sunt implinita din p.d.v.material si profesional pe cand el are 27 ani si nici o perspectiva mai vizibila)dar nici o garantie.nu sunt absurda,ne iubim,pot spune ca ce este al meu este si al lui,dar,totusi,imi este teama.de ce nu ma pot elibera de aceasta teama?doar ne iubim cu o pasiune iesita din comun,facem si desfacem tot ce ne trece prin cap.daca se plictiseste i doi trei ani?ma gandesc ca peste ceva timp diferenta de varsta chiar va fi vizibila.Doamne,ce indoieli ma cuprind si cu ce temeri adorm.

Mda ce sa zic eu prefer barbati mai maturi!
Despe iubitul dau ce sa zic, sigur o sa se plictiseasca cat de curand( asa sunt ei n-ai ce sa le faci)
Pupice si ai grija ce faci n-are rost sa te legi la cap.

emilia84
Postat pe 11 Ianuarie 2009 12:07
..pisii...esti superficiala...
........fa-i un contract prenuptial....si....2 copii..
..........
nico1234
Postat pe 11 Ianuarie 2009 12:12
Nu fa doi, fa trei - sa fie cu noroc!
Daca e puturos, tine-l acasa sa faca curat, mancare, si sa vada de copii
Daca nu vrea nici asta, tine-l numai de prasila si poate si de bibelou.

Postat pe 11 Ianuarie 2009 12:16
Draga mea, nu vreau sa te influentez in vreun fel dar ar trebui sa cantaresti foarte bine alegerea. Fie te vrea din comoditate dar, nu va ezita sa calce stramb ori de cate ori are ocazia, ori, ceea ce este mai putin probabil, se va face baiat de casa....
Totusi, ai mare grija.
liana976
Postat pe 11 Ianuarie 2009 15:38
Nevasta mea e cu sapte ani mai mare decit mine si sintem casatorit de 34 de ani. Ea e romanca iar eu sint dintr o tara musulmana care nu face parte din tariilor arabe. Nu mi a pasat nici o data ce cred alti si niciodata n mi a teccut in gand diferenta intre varstele noastre, care chiar daca exista, nu se mai vede dupa un timp. Totul depinde de "commitment" considerare si respectul unul fata de altul. eu pot sa ti spun ca relatia intre mine si nevasta mea acum e mult mai profunda decit la inceput. Asa ca depinde de alegerea ta si norocul tau. Iti doresc succes.
salimgandapur
Postat pe 23 Ianuarie 2009 10:12
dragostea trece si prin stomac la un moment dat..plus ca sentimentele se pierd in timp.dragostea fiind inlocuita de respect,obisnuinta...etc...dar in momentul in care te afisezi cu sotul in societatea(asa cum e ea,plina de complexe si rautati)...tu te prezinti ca dna inginer,manager....admininstrator de firma....(nu stiu in ce esti licentiata).iar el...casnic,si tata (ceea ce imi ocupa tot timpul)...rusinea va deveni din ce in ce mai accentuata....si abia atunci ii vei vedea cu adevarat defectele si vei realiza ca langa un pierde -vara.....nu castigi nimic...varsta nu conteaza...dar ambitia,curajul si dorinta de a te realiza pe plan profesional pt a fi alaturi de familie tb sa fie la fel de bine conturata ca si in cazul tau,ba chiar mai mult...barbatul este considerat stalpul casei.....
stuff
Postat pe 18 Februarie 2009 08:36
nu te supara dar, din ceea ce ai scris, nu pare a fi serios prietenul tau, cred ca ptr el casatoria este echivalata doar cu sex, iar faza cu, copilul ....... eu as mai sta. Intai incearca sa-l determini s aiba un viitor, caci, casatoria nu inseamna numai sex, ci si asumarea anumitor responsabilitati.
Numai bine iti doresc !
281981
Postat pe 18 Februarie 2009 08:41
De la: liana976, la data 2009-01-11 15:38:21Draga mea, nu vreau sa te influentez in vreun fel dar ar trebui sa cantaresti foarte bine alegerea. Fie te vrea din comoditate dar, nu va ezita sa calce stramb ori de cate ori are ocazia, ori, ceea ce este mai putin probabil, se va face baiat de casa....
Totusi, ai mare grija.

Foar corect judecat- Liana!
In plus- pot sa adaug urmatoarele:
Daca pana la 27 de ani nu are un "traseu" al carierei- e o mare intrebare pe care ar trebui sa i-o pui: Ce vrei sa te faci cand vei fi mare?
Intreaba-l sa vezi ce-ti raspunde ( sau- mult mai "tocita" intrebare de recrutare:"unde/cum te vezi peste cinci ani?")
Eu tre` sa spun ca e taaare riscant sa te gandesti la maritis cu unul care nu prea are mari planuri pentru viitorul sau; aici sta maturitatea;
In rest- pt sex...gasesti pe toate drumurile!
By the way- contractul prenuptial in romania nu are efectul legal al celui din State;
oricvum- in caz de divort- se pot ( daca se pot) dovedi bunurile dobandite inainte de casatorie si cele "facute" impreuna;
Dar nu m-as baza prea mult pe asta; Cu un avocat iscusit iti ia si cenusa din vatra;
Deci...fa-i testul ( fii matura- ca d-aia esti mai mare :-))
G_I_JOE
Postat pe 18 Februarie 2009 12:52
imi place cum gandeste G I JOE, sunt total de acord cu gandurile lui, dci multa bafta draga
lady75
Postat pe 18 Februarie 2009 20:38
louisakenathon
Postat pe 19 Februarie 2009 12:48
eu sunt casatoritã de 14 ani cu sotul meu care are aceeaºi vârstã cu mine....anul trecut am cunoscut un bãrbat mai mare cu 6 ani...abia acum simt cã suntem pe aceeasi unda...de micã mi s-a spus de cãtre cei din familia mea sã mã cãsãtoresc cu un bãrbat cu cel putin 5 ani mai mare ca mine...stie toatã lumea cã bãieþii, faþã de fetiþe se dezvoltã mental mult mai greu...chiar din primii ani de viaþã se observã....vorbesc mai greu, acumuleazã cunoºtinþele mult mai greu...bineinteles ca nu e o regula...eu nu ti pot da nici un sfat...mi am permis doar sa ti dau un exemplu...esti singura care decizi...insã, dupã ce am citit cele scrise de tine iti spun sincer cã (pãrerea mea)nu il iubesti cu adevarat, cu toatã fiinþa ta, daca ai atatea semne de intrebare...fiecare face ce simte...si apoi nu te poti pune cu destinul....iar in privinta copiilor sã ti mai spun ceva...putini bãrbati isi doresc din tot sufletul un copil...sunt prea egoisti...daca ti a spus ca isi doreste un copil cu tine inseamna ca el chiar isi doreste un copil...in fine...nimeni de aici nu iti poate da un sfat...doar sã ºi spunã pãrerea...
icatalina26
Postat pe 18 Martie 2009 08:41
Daca iti doresti un copil cu el si daca poti sa-l cresti singura si nu te poti baza pe partenerul tau, eu zic sa-l faci ; parerea mea este ca vom trai intr-o era a matriarhatului , daca nu deja traim, vedem ca femeile sunt astazi mai puternice; prin urmare curaj si fa ce crezi tu ca este mai bine :)
alina02
Postat pe 2 Mai 2009 19:49
De la: alina02, la data 2009-05-02 19:49:56 parerea mea este ca vom trai intr-o era a matriarhatului , daca nu deja traim, vedem ca femeile sunt astazi mai puternice

...
Haltere ?

Postat pe 3 Mai 2009 00:24
O nota pentru Roco:Am inteles ca la evrei este importanta mama, ca sa fii evreu trebuie sa ai mama evreica, prin urmare , ar putea fi vorba despre matriarhat???? Si exista niste triburi , acum nu stiu sa precizez , dar in care organizarea este cristalizata in jurul unei femei...Ok, revenim in Romania: apropo, cand se face certificatul unui copil ,daca mama este necasatorita, ea trebuie sa mearga sa-l faca si copilul va purta numele ei... si mai sunt situatii si in care paternitatea este discutabila si de ce zic matriarhat?? Nu stiti ce putere au soacrele care sunt mame de baieti???? Si inca ceva:astazi , in lumea intreaga,sunt tot mai multe femei in functii de conducere, sunt si regine...Poate nu am suficiente argumente pentru a spune ca ne indreptam catre matriarhat...
alina02
Postat pe 3 Mai 2009 11:29
Si in dreptul roman, ca si la evrei, mama e cea care da originea unui copil. Pentru ca mama e sigura, pe cand tatal nu... se mai intampla fel de fel de chestii pe lumea asta...
Majoritatea tarilor merg pe continuarea dreptului roman in aceasta chestiune.

Matriarhatul este cand femeile au cojones !

Postat pe 3 Mai 2009 17:01
????? Nu pricep... cojones??? Si daca am si eu dreptate????
alina02
Postat pe 4 Mai 2009 17:50
Draga,
Cojones inseamna oua, sau oa, sau testicule, sau ....
(chiar vrei sa spun in continuare?)

Postat pe 5 Mai 2009 00:07
Am priceput chestia cu gonadele masculine... ce crezi despre amazoane, aveau gonade masculine??? Nu prea... ca faceau si copii, e adevarat aveau un comportament destul de masculin , se foloseau de barbati doar ca sa procreeze , dar oare numai.???...Si barbatilor le plac femeile sigure si puternice. Ma contrazici?Stii ,cateodata mi-ar place sa fiu o "Venus invesmantata in blanuri"...
alina02
Postat pe 5 Mai 2009 19:13
Sa fii un fel de Xena asa?

Eu prefer mai degraba o Venus in valuri...
(vezi ca e una pe botul unei masini :) )

Postat pe 6 Mai 2009 06:07
De la: Roco, la data 2009-05-06 06:07:11Sa fii un fel de Xena asa?

Eu prefer mai degraba o Venus in valuri...
(vezi ca e una pe botul unei masini :) )

Trebuie sa recunosc, nu inteleg subtilitatile astea.... Venus pe botul masinii.... din fantezia ta sau a mea??? Ai luat-o in bot?????
alina02
Postat pe 7 Mai 2009 07:35
De la: alina02, la data 2009-05-07 07:35:32
De la: Roco, la data 2009-05-06 06:07:11Sa fii un fel de Xena asa?

Eu prefer mai degraba o Venus in valuri...
(vezi ca e una pe botul unei masini :) )

Trebuie sa recunosc, nu inteleg subtilitatile astea.... Venus pe botul masinii.... din fantezia ta sau a mea??? Ai luat-o in bot?????

Ia vezi tu o masineta de ii zice RoRo cu modele fantomatice si zi-mi ce are in bot.
(unii zic ca are o statueta cu o gagica in valuri, dar cred ca sunt mistocari)

Postat pe 7 Mai 2009 08:34
De la: Roco, la data 2009-05-07 08:34:08
De la: alina02, la data 2009-05-07 07:35:32
De la: Roco, la data 2009-05-06 06:07:11Sa fii un fel de Xena asa?

Eu prefer mai degraba o Venus in valuri...
(vezi ca e una pe botul unei masini :) )

Trebuie sa recunosc, nu inteleg subtilitatile astea.... Venus pe botul masinii.... din fantezia ta sau a mea??? Ai luat-o in bot?????

Ia vezi tu o masineta de ii zice RoRo cu modele fantomatice si zi-mi ce are in bot.
(unii zic ca are o statueta cu o gagica in valuri, dar cred ca sunt mistocari)
yumy
Postat pe 7 Mai 2009 08:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Diferenta de varsta "maxim tolerata" intre parteneri! 22 De la: marco918 19 Noiembrie 2009 16:17
traiesc o iubire imposibila.... 32 De la: cristiana_cris 20 Octombrie 2009 11:36
iubire sau? 9 De la: kudika050245 9 Iulie 2009 20:35
iubire 100% imposibila 32 De la: ralu_michael 19 Iunie 2009 17:04
Ce faci daca inca mai simte ceva pentru amanta? 33 De la: libra66 25 Martie 2009 11:33