Setari Cookie-uri

cum credeti ca ati reactiona dak in cercul vostru de prieteni ar aparea o pesoana cu un handicap fizic?sau cum reactionati cand vedeti pe strada o astfel de persoana???

numele meu e anutza si sunt curioasa ce parere aveti despre persoanele cu handicap fizic de orice fel,cum reactionati cand din intamplare ii cunoasteti sau pur si simplu ii vedeti pe strada si observati ca sunt in carucior,merg dar nu normal, ca au deficiente verbale sau de orice fel,cum v-ati purta cu ei dak ar face parte din anturajul vostru?ati accepta o persoana de acest fel langa voi,ca amic,amica,iubit,iubita,indiferent de modalitate?ati fi in stare sa mergeti pe strada cu el,ea fara rusine si fara sa va ganditi k"vai tu doamne"se uita lumea la voi sau ca persoana respectiva va face de ras in anturaj,la munk sau in orice loc?ati putea iubi o astfel de persoana?va astept cu parerile voastre si va multumesc!va pup
annutza
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:12
De la: annutza, la data 2009-01-14 16:12:09numele meu e anutza si sunt curioasa ce parere aveti despre persoanele cu handicap fizic de orice fel,cum reactionati cand din intamplare ii cunoasteti sau pur si simplu ii vedeti pe strada si observati ca sunt in carucior,merg dar nu normal, ca au deficiente verbale sau de orice fel,cum v-ati purta cu ei dak ar face parte din anturajul vostru?ati accepta o persoana de acest fel langa voi,ca amic,amica,iubit,iubita,indiferent de modalitate?ati fi in stare sa mergeti pe strada cu el,ea fara rusine si fara sa va ganditi k"vai tu doamne"se uita lumea la voi sau ca persoana respectiva va face de ras in anturaj,la munk sau in orice loc?ati putea iubi o astfel de persoana?va astept cu parerile voastre si va multumesc!va pup


nu dau 2 bani pe cei care denigreaza pers cu handicap....pt mine sunt pers "normale"
nu conteaza handicapul...ci caracterul fiecaruia
portitza_Maria
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:15
asta asa e si ma bucur k incep sa gasesc persoane care au asfel de pareri,intradevar caracterul conteaza cel mai mult intotdeauna!dar pt unii conteaza aspectul fizic destul de mult iar pt altii persoanele cu handicap nu sunt decat niste prosti ce nu merita bagati in seama!dar sa stiti k nu e asa
annutza
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:33
portitza ms pt parerea ta!te pup dulce si bn ar fi ca tot mai multi dintre noi sa gandim asa!pup
annutza
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:34
De la: annutza, la data 2009-01-14 16:34:37portitza ms pt parerea ta!te pup dulce si bn ar fi ca tot mai multi dintre noi sa gandim asa!pup


oamenii cu suflet si cu o educatie adecvata asa gandesc,si apoi doamne feri sa nu fim noi cei cu handicap......si nimeni sa nu se uite la noi
pt mine primeaza caracterul...nu aspectul.....poop si eu
portitza_Maria
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:37
pai si daca ai fii?ce s-ar schimba?s-ar schimba multe intradevar dar crezi ca ai putea sa treci peste cei care isi bat joc de u ?cat despre educatie asa e dar in ziua de azi intalnesti numai idioti care stiu sa te faca sa te simti destul de naspha in pielea ta!
annutza
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:47
De la: annutza, la data 2009-01-14 16:47:22pai si daca ai fii?ce s-ar schimba?s-ar schimba multe intradevar dar crezi ca ai putea sa treci peste cei care isi bat joc de u ?cat despre educatie asa e dar in ziua de azi intalnesti numai idioti care stiu sa te faca sa te simti destul de naspha in pielea ta!


pers care te iubesc sunt alaturi de tine...si cu ajutorul lor poti sa ignori pe cei care nu vad mai departe de handicap
portitza_Maria
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:51
asa este trebuie sa ai o putere de fier si sa treci peste!ms mult si mai vb pe seara!te pup ink o data ms
annutza
Postat pe 14 Ianuarie 2009 16:53
se pare k nimeni nu vrea sa isi spuna parerea pe acest topic.....pacat,k pe mai toata lumea intereseaza doar subiectele batjocoritoare......si nu un subiect ce poate fii real tuturor!
annutza
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:14
nu fi suparata............daca il postai la sex...barbatii........sigur postau.......aici mai greu se intra.....
tu ai aceasta problema?
portitza_Maria
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:16
:(.... il tratez cu respect si nu cu indiferenta...doarece pentru ca indiferenta doare ... deci la urma urmei suntem oameni
iubesc_viatza_pt_tine
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:17
am cunoscut oameni cu handicap fizic si ii tratez ca pe oricine altcineva; nu mi-ar fi rusine sa merg pe strada cu o astfel de persoana si m-as imprieteni cu el/ea daca am avea lucruri in comun....iubit, nu stiu, depinde...pana acum nici nu m-am imprietenit cu cineva cu handicap, pentru ca relatiile au fost strict profesionale, asa ca nu pot sa ma pronunt.
kitty_krieger
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:19
Scuze, Anutza, dar tu ce vrei mai mult? Polemica? Portitza, in opinia mea, a zis tot ce era de spus... Oamenii sunt oameni, punct. Caracterul ii diferentiaza, nu handicapul.
Dor_a
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:19
De la: iubesc_viatza_pt_tine, la data 2009-01-15 14:17:42:(.... il tratez cu respect si nu cu indiferenta...doarece pentru ca indiferenta doare ... deci la urma urmei suntem oameni

asa este pacat ca nu toti gandim asa!
annutza
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:20
De la: portitza_, la data 2009-01-15 14:16:30nu fi suparata............daca il postai la sex...barbatii........sigur postau.......aici mai greu se intra.....
tu ai aceasta problema?

nu sunt suparata si nu conteaza dak am eu aceasta problema,pur si simplu sunt curioasa de parerile celorlati de pe aici
annutza
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:22
De la: annutza, la data 2009-01-14 16:47:22pai si daca ai fii?ce s-ar schimba?s-ar schimba multe intradevar dar crezi ca ai putea sa treci peste cei care isi bat joc de u ?cat despre educatie asa e dar in ziua de azi intalnesti numai idioti care stiu sa te faca sa te simti destul de naspha in pielea ta!

A se ignora. Un singur exemplu: te-am vazut pe topicul "Perversiune???"... Ai vazut ce ne spurca Tudoritza acolo... sincer vorbind, iti pasa? Ca mie mi se - asa de tare - falfaie de numa! Asa trebuie sa faci cu toti... sa nu lasi imbecilii sa te altereze.
Dor_a
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:23
nu am avut ocazia sa cunosc prea multe persoane cu handicap dar din punctul meu de vedere ar trebui sa avem un comportament cat mai firesc!! pentru ca asa cum ar durea indiferenta pe unii cred eu ca i doare cand sunt priviti cu mila!!

Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:23
annutza..........am un verisor cu handicap.....asa s-a nascut...........
e iubit atat de familie cat si de vecini...apropiati...........
faptul ca familia l-a crescut si l-a educat sa isi iubeasca handicapul ......sa nu fie o povara......l-a facut mai puternic ....si sa nu ii fie rusine de ceea ce e azi....cum am spus ....increderea,dragostea familiei si a prietenilor..rude .......te ajuta sa treci peste orice obstacol.......
stiu ca e multa lume haina care jigneste pers cu handicap........de indreptat nu poti...sau sa ii faci sa isi schimba parerea .........tu sa fi cea care ii ignora.........puternica........
portitza_Maria
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:23
De la: Dor_a, la data 2009-01-15 14:19:41Scuze, Anutza, dar tu ce vrei mai mult? Polemica? Portitza, in opinia mea, a zis tot ce era de spus... Oamenii sunt oameni, punct. Caracterul ii diferentiaza, nu handicapul.

draga mea dor_a,nu vreau nimic pur si simplu cred k extista multe alte subiecte interesante de discutat si nu ma refer neaparat la acesta decat cel al teodutzei,zic eu,acum sz e parerea mea!
annutza
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:25
sa te uiti in oglinda si sa te bucuri ca multa lume e alaturi de tine.....
unii fara handicap.....nici macar nu au fost sustinuti d familie...sau sa cunoasca iubirea paterna...........
tu esti o castigatoare.........doar prin faptul asta............si aici poti sa te bucuri alaturi de noi......te mai amuzi.......
portitza_Maria
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:25
cunosc persoane cu handicap iar unele se afla in centrul meu de prieteni.........le tratez normal si fara diferente deoarece sint oameni cu trairi si sentimene ca si noi! de fapt consider handicapata o persoana care nu poate accepta un defect fizic iar acea persoana eu consider ca este incompleta cu un grav handicap psihic!
FRANNNCE
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:27
Asa e ai dreptate, am observat si eu ca la injuraturi si judecati se inghesuie toti.Eu sincer nu am cunoscut pe nimeni cu handicap fizic dar pot sa spun cum reactionez atunci cand vad oameni cu un grad de nesimtire foarte ridicat si li se pare amuzant sa isi bata joc de o persoana cu o astfel de problema si care de fapt ei sunt cei cu handicap...mental, eu una i-as pune pe cei ce rad sa traiasca si ei macar o zi in locul persoanelor cu handicap fizic, si sa vedem cum se descurca si sa faca altii misto si batjocura de ei.In ziua de azi nu prea mai intereseaza pe nimeni ce inseamna sa fii uman si sa iti iubesti aproapele, eu nu voi intelege niciodata de ce unii oameni considera ca a fi un om normal conteaza neaparat aspectul fizic. Cazinouri si baruri se gasesc la tot pasul dar Asociatii care sa vina in ajutorul acestor persoane mai rar, ar trebuie sa se gandeasca cineva la un proiect care sa ii faca pe toti oamenii sa ii inteleaga mai bine pe cei cu handicap fizic ca de legi sa nu mai vorbim exista dar nu se aplica, cel putin nu in Romania.
s_a_w_s_a_n
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:28
De la: ionyk_miru, la data 2009-01-15 14:23:22 nu am avut ocazia sa cunosc prea multe persoane cu handicap dar din punctul meu de vedere ar trebui sa avem un comportament cat mai firesc!! pentru ca asa cum ar durea indiferenta pe unii cred eu ca i doare cand sunt priviti cu mila!! [/quot
nu nu ma intereseaza dar repet exista alte subiecte interesante pe acest forum!pai tocmai pt k am fost pe acolo si am vazut ce frumos se vb incerc sa atrag atentia
annutza
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:28
Ok, am raspuns la subiectul asta Anutza...si suntem in consens: Persoanele cu handicap sunt la fel ca si noi, ceilalti.
Nu inteleg ce te nemultumeste insa.
Teodutza e amuzanta, din cauza asta are atata tiraj... acum scuza-ma, dar sunt la munca si daca intru pe site-ul asta intru sa ma amuz (in primul rand)... Problemele "existentiale" le evit atat cat pot.
Daca vrei sa propui alte subiecte, sigur ca te ascultam. Totusi, pentru discutii generale sunt cafenele... Acum e si un club de dans.... Deci, revin si te intreb... CE exact te nemultumeste?
Dor_a
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:31
suntem oameni....si trebuie sa ne respectam...chiar daca suntem normali chiar daca sunt oameni cu handicap..... ....cine trateaza cu indiferenta nu are suflet
mikela_my
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:32
trebuie sa ne schimbam noi..si apoi sa ii facem pe altii sa isi revizuiasca comportamentul......
toti avem defecte.......iar un handicap.........u trebuie sa fie un impediment...............mie u imi e rusine nici de batraneii care sunt huduiti pe strada...sau in mijloacele de transport.....de cei cu probl de sanatate..............de cei care sunt sub statura normala................dc?nu ma intereseaza aspectul fizic.............ci ce are in cap.........
portitza_Maria
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:33
De la: portitza_, la data 2009-01-15 14:33:21trebuie sa ne schimbam noi..si apoi sa ii facem pe altii sa isi revizuiasca comportamentul......
toti avem defecte.......iar un handicap.........u trebuie sa fie un impediment...............mie u imi e rusine nici de batraneii care sunt huduiti pe strada...sau in mijloacele de transport.....de cei cu probl de sanatate..............de cei care sunt sub statura normala................dc?nu ma intereseaza aspectul fizic.............ci ce are in cap.........

Nimic mai adevarat!
Dor_a
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:35
De la: Dor_a, la data 2009-01-15 14:31:06Ok, am raspuns la subiectul asta Anutza...si suntem in consens: Persoanele cu handicap sunt la fel ca si noi, ceilalti.
Nu inteleg ce te nemultumeste insa.
Teodutza e amuzanta, din cauza asta are atata tiraj... acum scuza-ma, dar sunt la munca si daca intru pe site-ul asta intru sa ma amuz (in primul rand)... Problemele "existentiale" le evit atat cat pot.
Daca vrei sa propui alte subiecte, sigur ca te ascultam. Totusi, pentru discutii generale sunt cafenele... Acum e si un club de dans.... Deci, revin si te intreb... CE exact te nemultumeste?

nu ma nemultumeste nimic si intradevar ai dreptate intram aici sa ne amuzam,nu am incercat sa fac nimic ci pur si simplu am vrut un nou subiec diferit de toate celelate!
annutza
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:35
aaaaaaaaa..........sa nu uit ...ador sa ies cu buna in oras...........o iubesc f mult

stii cum e ..............sa fii puternic...optimist....si inconjurat de iubire........si restul sa fie ignorat........
portitza_Maria
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:38
multumesc lui d-zeu nu sunt in aceasta postura dar in viata mi-a fost dat sa cunosc multe persoane de acest gen si sa nu imi place reactia celorlalti!
annutza
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Conteaza diferentza de varsta intr-o relatzie??????? 104 De la: SugarBubbles 30 Mai 2009 11:40
eu capricorn,el gemeni 2 De la: tupeista 26 Ianuarie 2009 15:44
Help ! Cum sa imi creasca parul mai repede? 5 De la: Frumushica59 11 Iunie 2012 15:46
cum credeti ca ati reactiona dak in cercul vostru de prieteni ar aparea o pesoana cu un handicap fizic?sau cum reactionati cand vedeti pe strada o astfel de persoana??? 185 De la: greierash_is_back 15 Ianuarie 2010 00:44
Compatibilitate taur-balanta 1 De la: MissPotter 30 Noiembrie 2009 08:47