Setari Cookie-uri

cum credeti ca ati reactiona dak in cercul vostru de prieteni ar aparea o pesoana cu un handicap fizic?sau cum reactionati cand vedeti pe strada o astfel de persoana???

De la: krisla, la data 2009-07-15 00:14:50
De la: geo_x, la data 2009-07-15 00:02:58ar fi cam tarziu sa te rogi la dumnezeu!

si raspuns la intrebarea ta, l-as lua si io.

Deja am consumat prea mult spatiu cu acest dialog... si fara rost! Auzi, stii ce ascunde, de fapt, acest comportament al tau usor agresiv? Nu e mai bine sa consulti un psiholog si apoi sa-ti vezi de viata ta si sa nu mai ranesti pe cei care nu merita? Poti fi "cool" fara sa distragi atentia de la nemultumirile tale!


mersii de sugestie.
da' te rog sa iei in consideratie si rugamintea mea!

apropo, stii vreun psiholog bun? unu' care sa nu se lase pagubas dupa trei sedinte!
geo_x
Postat pe 15 Iulie 2009 00:19
In primul rand suntem oameni.Cu sau fara dizabilitati suntem(sau asa ar trebui)egali .
Eu cred ca sunt alte lucruri mai importante in selectia prietenilor decat un handicap,si uneori cei cu anumite dizabilitati fizice,au capacitati intelectuale deosebite,sunt deschisi si sinceri.
Am cunoscut o fata care nu putea merge,dar este f.inteligenta si are multa vointa sa reuseasca in viata asta plina de prejudecati absurde.E studenta la o fac.din oras si are multi prieteni.
Concluzia:nu conteaza defectele fizice,ci caracterul si sufletul omului
adennyelle
Postat pe 16 Iulie 2009 15:07
Am avut un prieten cu handicap locomotor la un picior si mai era si foarte mic de statura.Era un om deosebit de bun la suflet ,destept si citit.Cu el am vazut toate muzeele din Bucuresti,era si pictor.mi-a dat sa citesc o multime de carti interesante si nu mi-a fost niciodata rusine sa ies cu el pe strada.Viata ne-a despartit pentru ca eu am plecat in alt oras un timp si n-am mai tinut legatura cu el pentru ca era casatorit si n-am vrut ca sotia lui sa creda altceva iar el sa fie nevoie sa se explice cand de fapt nu eram decat prieteni.Era un tip sensibil si nu merita sa-i fac probleme.

Postat pe 16 Iulie 2009 15:21
De la: annutza, la data 2009-01-14 16:12:09numele meu e anutza si sunt curioasa ce parere aveti despre persoanele cu handicap fizic de orice fel,cum reactionati cand din intamplare ii cunoasteti sau pur si simplu ii vedeti pe strada si observati ca sunt in carucior,merg dar nu normal, ca au deficiente verbale sau de orice fel,cum v-ati purta cu ei dak ar face parte din anturajul vostru?ati accepta o persoana de acest fel langa voi,ca amic,amica,iubit,iubita,indiferent de modalitate?ati fi in stare sa mergeti pe strada cu el,ea fara rusine si fara sa va ganditi k"vai tu doamne"se uita lumea la voi sau ca persoana respectiva va face de ras in anturaj,la munk sau in orice loc?ati putea iubi o astfel de persoana?va astept cu parerile voastre si va multumesc!va pup


Daca ar fi oameni de treaba, normal ca i-as accepta. Plus ca e urat sa se uite unii nu stiu cum pe strada la ei. E chiar nepoliticos. Nu e nimic de ras in asta. Bietii oameni cu probleme n-au nici o vina ca-s asa cum sunt.
bestest_girl
Postat pe 16 Iulie 2009 20:29
bietii oameni!!?????
crezi ca de mila de au nevoie!?
geo_x
Postat pe 16 Iulie 2009 21:13
Apta de mila e ea, pentru ca n o duce mintea mai mult!
Las-o sa le planga de mila, asa o se simta mai bine in pielea ei........"vai cât de caritabila sunt eu, simt mila!" CT Y J G F YS!
Lillix
Postat pe 16 Iulie 2009 21:56
De la: Lillix, la data 2009-07-16 21:56:28Apta de mila e ea, pentru ca n o duce mintea mai mult!
Las-o sa le planga de mila, asa o se simta mai bine in pielea ei........"vai cât de caritabila sunt eu, simt mila!" CT Y J G F YS!


trazneste a caritabilitate de la o posta .

cateodata sunt privit ciudat si mi se vorbeste ca unuia care nu intelege!
imi vine sa le spun nu una ci mai multe!
geo_x
Postat pe 16 Iulie 2009 22:07
Citesc,si nu-mi vine sa cred ochilor.....

1) ".....majoritatea au un egoism pronuntat in ce priveste persoanele care arata ff bine fizic ........"
- Nu stiu cum ai ajuns la o astfel de concluzie....In ce sens consideri ca se manifesta egoismul lor deoarece eu,tu sau altcineva"arata bine fizic" in comparatie cu ei ????
Egoism = preocupare exagerata fata de propria persoana si de interesele personale, în dauna intereselor celorlalti.....DECI ?????


2) ".....Din punctul meu de vedere cei ce se nasc cu handicap mintal nu au sens...cheltuim banii de pomana pe ei....."
3) ".......nimanui nu-i convine sa intretina un handicapat, mai ales unul mintal dupa cum spuneam, nu au nici un sens, sunt niste animale (nici macar) care au forma umana....."
- Cred ca te-ai exprimat gresit daca imi ingadui....
NIMENI NU-SI DORESTE SA AIBA UN HANDICAP !
Ai stat macar o ora din viata ta cu un bolnav mintal - pe care il cataloghezi ca animal cu forma umana ????
Ai privit in ochi un astfel de OM,atunci cand il doare ceva si datorita handicapului pe care il are nu iti poate spune si nici arata,dar gesturile lui si ochii lui tradeaza suferinta ???
Ai privit de la distanta gesturile lui - cand ofera din bucata lui de paine celui de langa el,sau cum isi manifesta bucuria cand este multumit de ceva ???
Nu cred,caci daca ar fi asa nu i-ai mai cataloga animale,sau nu s-ar mai ajunge la concluzia ca se cheltuie banii de pomana pe ei....." !!!!
Dreptul la viata este destinat tuturor !!! Nu ne putem alege noi cum sa fie buna sau rea,ea ne este data sa o traim asa cum este...
Ce ai face daca ai lucra in sistemul sanitar,si ti se cere ajutorul in cazul unui varstnic de 70-80 de ani cu boli cronice ???Nu i-ai administra nimic pt ca cheltui banii de pomana pe el ???
E greu intr-adevar sa ingrijesti astfel de oameni,iti trebuie putere de caracter,daruire,empatie, intelegere,rabdare,sa stii sa te cobori la mintea lor de 3 ani chiar daca au 20-30 si multe alte calitati....


4) ".....te-ai vedea casatorita cu un schizofrenic? nu cred ca ti-ar placea....."
Am intalnit un caz,cand dupa 20 de ani de casnicie unul dintre soti a fost diagnosticat cu schizofrenie...
- Dintr-un om normal,"cu scaun la cap" cum spune romanul,auzea voci,avea halucinatii vizuale,se inchina la soare,auzea convorbiri telefonice intre diferite persoane....
Cu un tratament adecvat,cu sprijinul neconditionat al familiei si-a revenit !!!!
Acum lucreaza,pe unul din santierele din strainatate - se afla la a patra plecare cu contract,este foarte apreciat de superiori si are un CV de invidiat...
Intrebarea mea este,daca peste ani,Doamne fereste,ti se v-a intampla asa ceva ce vei face ??? Vei divorta si-l vei lasa in voia soartei ????

5) ".....Tocmai pentru ca si eu cunosc asemenea "legume" cu forma umana am spus ceea ce am spus. Merita sa-ti dedici viata unui retardat care nici macar nu stie ca e bine cum te porti cu el sau nu ? care nu va putea face niciodata ceva bun...mai mult decat a nu face treaba mare pe el? care e rau, care nu iti e recunoscator, care crede ca totul i se cuvine si nu -i pasa ca esti obosit si nu mai suporti sa cureti dupa el? cred ca habar nu aveti ce inseamna sa traiesti in aceiasi casa cu un asemenea specimen...si ultimul caine maidanez e de preferat ! ....."
- Daca bunul Dumnezeu iti da palma asta,si nu te simti in stare sa-ti tratezi aproapele ca pe un om cu nevoi si necesitati,ci ca pe o "leguma" si preferi un maidanez in locul lui,du-l la un Centru specializat !!
Acolo ,v-a fi ingrijit,hranit,spalat,v-a fi tratat ca OM,si daca sustin acest lucru o fac in cunostinta de cauza nu din auzite sau din telenovele !!!!



Floare_de_castan
Postat pe 17 Iulie 2009 00:15
De la: bestest_girl, la data 2009-07-16 20:29:50
De la: annutza, la data 2009-01-14 16:12:09numele meu e anutza si sunt curioasa ce parere aveti despre persoanele cu handicap fizic de orice fel,cum reactionati cand din intamplare ii cunoasteti sau pur si simplu ii vedeti pe strada si observati ca sunt in carucior,merg dar nu normal, ca au deficiente verbale sau de orice fel,cum v-ati purta cu ei dak ar face parte din anturajul vostru?ati accepta o persoana de acest fel langa voi,ca amic,amica,iubit,iubita,indiferent de modalitate?ati fi in stare sa mergeti pe strada cu el,ea fara rusine si fara sa va ganditi k"vai tu doamne"se uita lumea la voi sau ca persoana respectiva va face de ras in anturaj,la munk sau in orice loc?ati putea iubi o astfel de persoana?va astept cu parerile voastre si va multumesc!va pup


Daca ar fi oameni de treaba, normal ca i-as accepta. Plus ca e urat sa se uite unii nu stiu cum pe strada la ei. E chiar nepoliticos. Nu e nimic de ras in asta. Bietii oameni cu probleme n-au nici o vina ca-s asa cum sunt.

draga mea nu vreau sa fiu nepoliticoasa dar cum zice si geo ei nu au nevoie de mila nimanui si innici un caz de oameni care sa le fie alaturi doar pt k "bietii"nu au nici o vina....dar intrebarea de ce bietii ca sunt unii"bieti"care valoreaza uneori de o mie de ori mai mult decat unul fara vreun handicap sincer si iti spun din experieta pt k am avut onoarea dak pot spune asa de a cunoaste oamenii minunati care aveau fiecare cate un handicap fizic si imi aduc aminte si acum k era o placere sa stau de vb cu ei,eu fiind pe vremea aia un copil...desi si eu am un handicap fizic spun ei pt k eu ma consider un om normal tocmai pt k ce am eu e un nimic pe langa ce au altii!!!iar subiecul asta l-am deschis tocmai pt a afla parerile voastre
annutza
Postat pe 17 Iulie 2009 17:51
De la: geo_x, la data 2009-07-16 21:13:45bietii oameni!!?????
crezi ca de mila de au nevoie!?

sa sti draga geo k va mai asteptam cu pareri dar banuiesc k ti-ai dat seama!!! si vad k reveniti si ma bucur!!!!
annutza
Postat pe 17 Iulie 2009 17:54

Daca ar fi oameni de treaba, normal ca i-as accepta. Plus ca e urat sa se uite unii nu stiu cum pe strada la ei. E chiar nepoliticos. Nu e nimic de ras in asta. Bietii oameni cu probleme n-au nici o vina ca-s asa cum sunt.[/quote]

Iubita, mila sa-ti fie de copiii aia care n-au ce manca si poti face ora de anatomie pe ei! Restul... sunt la fel ca si tine! Unii, poate sunt mai buni!
Si, ca raspuns pentru cea care a deschis subiectul, spun ca, daca intr-adevar iubesti, poti trai pana la sfarsitul zilelor tale alaturi de o persoana cu handicap. In urma cu jumatate de an am aflat ca un prieten (ce nu-l vazusem de ani) este casatorit cu o tipa din alta tara. In drum spre casa lor ne povesteste ca are grija de un barbat cu handicap (dobandit in urma unui accident de munca), cu mintea unui copil si imobilizat intr-un scaun cu rotile. Din vorba in vorba intreb cati ani are "mosul" (ca la asta m-a dus capul atunci) si-mi raspunde: 40! Stiind ca sotia lui are aceeasi varsta, am incremenit! Imediat mi-am dat seama ca cei doi aveau un trecut impreuna. Si da, era groaznicul adevar! Erau impreuna de ani buni, se pregateau de nunta... El, un barbat frumos, elegant, inteligent... dupa acel accident a ramas "o leguma" iar ea s-a lasat de munca si de facultate si s-a ocupat de ingrijirea lui! Si, credeti-ma, ma uitam la ea cand il hranea... numai mila nu era in privirea ei, ci doar iubire, multa iubire! O respect pe ea pentru taria de caracter si ii respect si sotul, ca intelege iubirea muta dintre cei doi!
krisla
Postat pe 17 Iulie 2009 18:02
De la: krisla, la data 2009-07-17 18:02:12
Daca ar fi oameni de treaba, normal ca i-as accepta. Plus ca e urat sa se uite unii nu stiu cum pe strada la ei. E chiar nepoliticos. Nu e nimic de ras in asta. Bietii oameni cu probleme n-au nici o vina ca-s asa cum sunt.


Iubita, mila sa-ti fie de copiii aia care n-au ce manca si poti face ora de anatomie pe ei! Restul... sunt la fel ca si tine! Unii, poate sunt mai buni!
Si, ca raspuns pentru cea care a deschis subiectul, spun ca, daca intr-adevar iubesti, poti trai pana la sfarsitul zilelor tale alaturi de o persoana cu handicap. In urma cu jumatate de an am aflat ca un prieten (ce nu-l vazusem de ani) este casatorit cu o tipa din alta tara. In drum spre casa lor ne povesteste ca are grija de un barbat cu handicap (dobandit in urma unui accident de munca), cu mintea unui copil si imobilizat intr-un scaun cu rotile. Din vorba in vorba intreb cati ani are "mosul" (ca la asta m-a dus capul atunci) si-mi raspunde: 40! Stiind ca sotia lui are aceeasi varsta, am incremenit! Imediat mi-am dat seama ca cei doi aveau un trecut impreuna. Si da, era groaznicul adevar! Erau impreuna de ani buni, se pregateau de nunta... El, un barbat frumos, elegant, inteligent... dupa acel accident a ramas "o leguma" iar ea s-a lasat de munca si de facultate si s-a ocupat de ingrijirea lui! Si, credeti-ma, ma uitam la ea cand il hranea... numai mila nu era in privirea ei, ci doar iubire, multa iubire! O respect pe ea pentru taria de caracter si ii respect si sotul, ca intelege iubirea muta dintre cei doi![/quote]
exact despre asta vb si eu asta inseamna a iubi pe cineva indiferend de cum arata sau cum e dak merge sau nu!prin simpla ei iubire si ingrijindu-l poate de fapt sper sa isi revina!mai spunea cineva k raspuns k pe cei schizofrenici sau bolnavi mintali nu i-ar ingriji sau nu merita ingrijiti......ba eu zic k dak iti pasa de acea persoana o sa o faci cu cea mai mare placere fara vreun regret pt k sunt doar oameni greu incercati de soarta!!!krisla ms pt raspuns
annutza
Postat pe 17 Iulie 2009 19:26
De la: antosofronia, la data 2009-07-13 13:03:15Buna ziua, am 31 si sunt proprietara unei mici afaceri. De curand, am angajat cateva persoane cu dizabilitati fizice si pot sa spun ca sunt perfect normale (dpdv al trairilor si intelectului). Nu imi este rusine sa ma afisez cu ei pe strada pentru ca sunt angajatii mei, eu i-am selectat si obtin anumite avantaje de pe urma lor. Trebuie sa recunosc ca nu gandeam asa cu ceva timp in urma si asta datorita faptului ca nu avusesem ocazia sa cunosc indeaproape persoane cu handicap fizic.

pai, nu platesti atatea imozite dak angajezi pers cu handicap
mkdisk
Postat pe 20 Iulie 2009 10:02
De la: annutza, la data 2009-07-17 19:26:03
De la: krisla, la data 2009-07-17 18:02:12
Daca ar fi oameni de treaba, normal ca i-as accepta. Plus ca e urat sa se uite unii nu stiu cum pe strada la ei. E chiar nepoliticos. Nu e nimic de ras in asta. Bietii oameni cu probleme n-au nici o vina ca-s asa cum sunt.


Iubita, mila sa-ti fie de copiii aia care n-au ce manca si poti face ora de anatomie pe ei! Restul... sunt la fel ca si tine! Unii, poate sunt mai buni!
Si, ca raspuns pentru cea care a deschis subiectul, spun ca, daca intr-adevar iubesti, poti trai pana la sfarsitul zilelor tale alaturi de o persoana cu handicap. In urma cu jumatate de an am aflat ca un prieten (ce nu-l vazusem de ani) este casatorit cu o tipa din alta tara. In drum spre casa lor ne povesteste ca are grija de un barbat cu handicap (dobandit in urma unui accident de munca), cu mintea unui copil si imobilizat intr-un scaun cu rotile. Din vorba in vorba intreb cati ani are "mosul" (ca la asta m-a dus capul atunci) si-mi raspunde: 40! Stiind ca sotia lui are aceeasi varsta, am incremenit! Imediat mi-am dat seama ca cei doi aveau un trecut impreuna. Si da, era groaznicul adevar! Erau impreuna de ani buni, se pregateau de nunta... El, un barbat frumos, elegant, inteligent... dupa acel accident a ramas "o leguma" iar ea s-a lasat de munca si de facultate si s-a ocupat de ingrijirea lui! Si, credeti-ma, ma uitam la ea cand il hranea... numai mila nu era in privirea ei, ci doar iubire, multa iubire! O respect pe ea pentru taria de caracter si ii respect si sotul, ca intelege iubirea muta dintre cei doi!

exact despre asta vb si eu asta inseamna a iubi pe cineva indiferend de cum arata sau cum e dak merge sau nu!prin simpla ei iubire si ingrijindu-l poate de fapt sper sa isi revina!mai spunea cineva k raspuns k pe cei schizofrenici sau bolnavi mintali nu i-ar ingriji sau nu merita ingrijiti......ba eu zic k dak iti pasa de acea persoana o sa o faci cu cea mai mare placere fara vreun regret pt k sunt doar oameni greu incercati de soarta!!!krisla ms pt raspuns[/quote]
din gura toata lumea spune multe cuvinte frumoase........sa fim totusi realisti, nu e o situatie prea placuta.e o cruce de dus si un ghinion.
mkdisk
Postat pe 20 Iulie 2009 10:34
bineinteles, daca ai un caz in familie, trebuie sa iti faci datoria, nu-l poti abandona la greu.dar nu e asa usor si nici placut. orice ar spune idealistii.
mkdisk
Postat pe 20 Iulie 2009 11:17
De la: annutza, la data 2009-07-17 19:26:03
De la: krisla, la data 2009-07-17 18:02:12
Daca ar fi oameni de treaba, normal ca i-as accepta. Plus ca e urat sa se uite unii nu stiu cum pe strada la ei. E chiar nepoliticos. Nu e nimic de ras in asta. Bietii oameni cu probleme n-au nici o vina ca-s asa cum sunt.


Iubita, mila sa-ti fie de copiii aia care n-au ce manca si poti face ora de anatomie pe ei! Restul... sunt la fel ca si tine! Unii, poate sunt mai buni!
Si, ca raspuns pentru cea care a deschis subiectul, spun ca, daca intr-adevar iubesti, poti trai pana la sfarsitul zilelor tale alaturi de o persoana cu handicap. In urma cu jumatate de an am aflat ca un prieten (ce nu-l vazusem de ani) este casatorit cu o tipa din alta tara. In drum spre casa lor ne povesteste ca are grija de un barbat cu handicap (dobandit in urma unui accident de munca), cu mintea unui copil si imobilizat intr-un scaun cu rotile. Din vorba in vorba intreb cati ani are "mosul" (ca la asta m-a dus capul atunci) si-mi raspunde: 40! Stiind ca sotia lui are aceeasi varsta, am incremenit! Imediat mi-am dat seama ca cei doi aveau un trecut impreuna. Si da, era groaznicul adevar! Erau impreuna de ani buni, se pregateau de nunta... El, un barbat frumos, elegant, inteligent... dupa acel accident a ramas "o leguma" iar ea s-a lasat de munca si de facultate si s-a ocupat de ingrijirea lui! Si, credeti-ma, ma uitam la ea cand il hranea... numai mila nu era in privirea ei, ci doar iubire, multa iubire! O respect pe ea pentru taria de caracter si ii respect si sotul, ca intelege iubirea muta dintre cei doi!



Sincera sa fiu, n-as putea face asta, mai ales daca e o leguma mental. In scaun cu rotile si cu mintile intregi, da. Dar asa, sa imi ratez tot restul vietii degeaba ...
Kathara
Postat pe 20 Iulie 2009 11:45
De la: Kathara, la data 2009-07-20 11:45:48
De la: annutza, la data 2009-07-17 19:26:03
De la: krisla, la data 2009-07-17 18:02:12
Daca ar fi oameni de treaba, normal ca i-as accepta. Plus ca e urat sa se uite unii nu stiu cum pe strada la ei. E chiar nepoliticos. Nu e nimic de ras in asta. Bietii oameni cu probleme n-au nici o vina ca-s asa cum sunt.


Iubita, mila sa-ti fie de copiii aia care n-au ce manca si poti face ora de anatomie pe ei! Restul... sunt la fel ca si tine! Unii, poate sunt mai buni!
Si, ca raspuns pentru cea care a deschis subiectul, spun ca, daca intr-adevar iubesti, poti trai pana la sfarsitul zilelor tale alaturi de o persoana cu handicap. In urma cu jumatate de an am aflat ca un prieten (ce nu-l vazusem de ani) este casatorit cu o tipa din alta tara. In drum spre casa lor ne povesteste ca are grija de un barbat cu handicap (dobandit in urma unui accident de munca), cu mintea unui copil si imobilizat intr-un scaun cu rotile. Din vorba in vorba intreb cati ani are "mosul" (ca la asta m-a dus capul atunci) si-mi raspunde: 40! Stiind ca sotia lui are aceeasi varsta, am incremenit! Imediat mi-am dat seama ca cei doi aveau un trecut impreuna. Si da, era groaznicul adevar! Erau impreuna de ani buni, se pregateau de nunta... El, un barbat frumos, elegant, inteligent... dupa acel accident a ramas "o leguma" iar ea s-a lasat de munca si de facultate si s-a ocupat de ingrijirea lui! Si, credeti-ma, ma uitam la ea cand il hranea... numai mila nu era in privirea ei, ci doar iubire, multa iubire! O respect pe ea pentru taria de caracter si ii respect si sotul, ca intelege iubirea muta dintre cei doi!



Sincera sa fiu, n-as putea face asta, mai ales daca e o leguma mental. In scaun cu rotile si cu mintile intregi, da. Dar asa, sa imi ratez tot restul vietii degeaba ...


Tocmai de asta am un respect pentru respectiva tipa... eu ma rog la D-zeu sa ma fereasca de astfel de tragedii! In jurul meu am avut totdeauna persoane cu handicap fizic, dar cu mintile acasa (ma refer la familie si prieteni), asa ca nu prea fac diferenta intre ei si restul lumii! In schimb, fac "alergie" la cei handicapati sufleteste!
krisla
Postat pe 20 Iulie 2009 17:14
Nu stiu daca este moral sa iti ratezi viata pentru a sta langa cineva care oricum e mort.
Kathara
Postat pe 20 Iulie 2009 19:05
De la: Kathara, la data 2009-07-20 19:05:25Nu stiu daca este moral sa iti ratezi viata pentru a sta langa cineva care oricum e mort.

Ce intelegi prin "moralitate",daca ai ajuns la concluzia asta ???
Viata iti ofera si bune si mai putin bune,iar "crucea" trebuie sa ti-o porti oricum pana la capat !!!
Daca prin absurd, (fereasca D-zeu),vei devenii un astfel de "cineva care oricum e mort",cum vei considera ca este moral sau imoral ca cineva sa aiba grija de tine ????
Floare_de_castan
Postat pe 21 Iulie 2009 17:54
De la: Floare_de_castan, la data 2009-07-21 17:54:34
De la: Kathara, la data 2009-07-20 19:05:25Nu stiu daca este moral sa iti ratezi viata pentru a sta langa cineva care oricum e mort.

Ce intelegi prin "moralitate",daca ai ajuns la concluzia asta ???
Viata iti ofera si bune si mai putin bune,iar "crucea" trebuie sa ti-o porti oricum pana la capat !!!
Daca prin absurd, (fereasca D-zeu),vei devenii un astfel de "cineva care oricum e mort",cum vei considera ca este moral sau imoral ca cineva sa aiba grija de tine ????


Daca as ajunge asa as vrea ca partenerul sa isi vada mai departe de viata lui.
Kathara
Postat pe 21 Iulie 2009 17:55
De la: Kathara, la data 2009-07-21 17:55:40
De la: Floare_de_castan, la data 2009-07-21 17:54:34
De la: Kathara, la data 2009-07-20 19:05:25Nu stiu daca este moral sa iti ratezi viata pentru a sta langa cineva care oricum e mort.

Ce intelegi prin "moralitate",daca ai ajuns la concluzia asta ???
Viata iti ofera si bune si mai putin bune,iar "crucea" trebuie sa ti-o porti oricum pana la capat !!!
Daca prin absurd, (fereasca D-zeu),vei devenii un astfel de "cineva care oricum e mort",cum vei considera ca este moral sau imoral ca cineva sa aiba grija de tine ????


Daca as ajunge asa as vrea ca partenerul sa isi vada mai departe de viata lui.

Gandim asa deoarece nu suntem dependenti,inca,in a ne satisface nevoile fundamentale,pt ca suntem sanatosi,si noua nu ni se poate intampla....
Viata e o lupta pe care o pierzi oricum; bucuria sta in bataliile pe care le castigi in lupta ta cu viata !!!
Nu pretind ca stiu ce este in sufletul unei persoane cu handicap, dar stiu ce este empatia !!!!
Cu stima,tuturor ...
Floare_de_castan
Postat pe 21 Iulie 2009 19:03
buna, si io am sora geamana si ink de mik am racit si ea a suferit cel mai mult...si-a pierdut auzul
la inceput a fost totul greu dar apoi....in timp...totul se remediaza...exista oameni si oameni,...oameni care te accepta cum esti,oameni care nu
dar stiu sigur ca exista si un D-zeu
asa ca niciodata sa nu-ti fie jena sau rusine de cel cu probleme
in general oamenii acestia sunt mult mai loiali mai sinceri
credetima
apropo...gata cu nostalgia....ca nu e ceva trist..e adevaru si nu in ultimu rand... e viata...cu bune si rele

am si io un link cu poze.... http://www.agatapenet.ro/scumpik
si va asteopt sa mi dati comenturi'
scumpik_mi2008
Postat pe 22 Iulie 2009 09:43
depinde din ce perspectiva privesti..............si nu in ultimu rand..degeaba comentam cu toti...ca uneori fara sa vrem facem ce a zis doamna c...
stiti cum se zice...fiecare isi face propiul destin!
si daca o persoana nu vrea sa fie la bine si la rau cu acea persoana,....de ce sa stea..cu sila....no away
va tzuc...:* si apropo ptr cei care vor sa ma cunoasca sa vada cine sunt... va dau si eu un profil... http://www.agatapenet.ro/scumpik

astept ceva comenturi si nu uitati agatati si pe net pe www.agatapenet.ro
ce sa mai ne gandim ce o fi !
pana nu risti in viata nu ajungi sa castigi dar nici sa pierzi:*
scumpik_mi2008
Postat pe 22 Iulie 2009 09:47
De la: Floare_de_castan, la data 2009-07-21 19:03:15
De la: Kathara, la data 2009-07-21 17:55:40
De la: Floare_de_castan, la data 2009-07-21 17:54:34
De la: Kathara, la data 2009-07-20 19:05:25Nu stiu daca este moral sa iti ratezi viata pentru a sta langa cineva care oricum e mort.

Ce intelegi prin "moralitate",daca ai ajuns la concluzia asta ???
Viata iti ofera si bune si mai putin bune,iar "crucea" trebuie sa ti-o porti oricum pana la capat !!!
Daca prin absurd, (fereasca D-zeu),vei devenii un astfel de "cineva care oricum e mort",cum vei considera ca este moral sau imoral ca cineva sa aiba grija de tine ????


Daca as ajunge asa as vrea ca partenerul sa isi vada mai departe de viata lui.

Gandim asa deoarece nu suntem dependenti,inca,in a ne satisface nevoile fundamentale,pt ca suntem sanatosi,si noua nu ni se poate intampla....
Viata e o lupta pe care o pierzi oricum; bucuria sta in bataliile pe care le castigi in lupta ta cu viata !!!
Nu pretind ca stiu ce este in sufletul unei persoane cu handicap, dar stiu ce este empatia !!!!
Cu stima,tuturor ...


Sincer vorbind, daca iubesti pe cineva ii vrei binele. Daca as deveni o leguma mi-as dori ca partenerul meu sa isi fie fericit, chiar daca asta implica ideea ca ma va parasi.
Kathara
Postat pe 22 Iulie 2009 10:13
offff ,nu e bine sa te comporti diferit cu el doar ca are un handicap ast il face sa sufere mai mult .nu trb ocoliti si nici sa radem de ei ca nu se stie viata unde te duce .



:((
fanpcd2121
Postat pe 30 Decembrie 2009 14:53

Cunosc o astfel de persoana, imi este prietena si sunt onorata de prietenia ei. Handicapul ei este unul dobandit, in urma unui accident nefericit. In fine, asta nu mai are importanta. Important este faptul ca ea este cel mai ambitios si cel mai frumos om pe care-l cunosc. S-a luat de piept cu viata si a razbit.
In ciuda faptului ca are proteze la ambele picioare... merge pe bicicleta, danseaza, conduce masina, este apreciata profesional..... la anu va fi miresuca si...........mamica
Ne-a dat tuturor o lectie grozava in ceea ce priveste pretuirea vietii.

(reverenta) pentru voi, oameni frumosi!

cameliagiurgiu
Postat pe 30 Decembrie 2009 17:31
De la: cameliagiurgiu, la data 2009-12-30 17:31:23
Cunosc o astfel de persoana, imi este prietena si sunt onorata de prietenia ei. Handicapul ei este unul dobandit, in urma unui accident nefericit. In fine, asta nu mai are importanta. Important este faptul ca ea este cel mai ambitios si cel mai frumos om pe care-l cunosc. S-a luat de piept cu viata si a razbit.
In ciuda faptului ca are proteze la ambele picioare... merge pe bicicleta, danseaza, conduce masina, este apreciata profesional..... la anu va fi miresuca si...........mamica
Ne-a dat tuturor o lectie grozava in ceea ce priveste pretuirea vietii.

(reverenta) pentru voi, oameni frumosi!


si eu la randul meu am prietena mea care are fetita cu handicap sever si sunt mandra de ea de puterea ei de a o creste atat de frumos in ciuda faptului ca doctorii la nastere nu iau dat nici o speranta iata ca au trecut de atunci 23 de ani iar fetita noastra este cum nu se poate mai vesela si mai iubita de toti cei din jurul ei caci de multe ori acesti oameni cu asa zisul handicap la vedere sunt niste fiinte minunate de la care noi ceilalti sanatosii am putea invata cate ceva
GYPSI
Postat pe 30 Decembrie 2009 17:36
arunca o privire si poti sa intrii intr-un concurs cu premii la alegere http://versu.ro/ada-184.htm
ada_adussa
Postat pe 30 Decembrie 2009 19:20
e trist handicapul si pentru cel care cea car eo / il are si pentru cel/ ce acar eo/il sta alaturi. E dureros si sa vezi chinul acelei persoane care afre acest handicaps i durerea din inima celui/ celei care sta linga acdea persoana. Dar daca acest lucru nu e facut din iubire, din respect, atunci mai bine pleci d elinga acea persoana. O persoana cu handicap are nevoie deincurajare , de implicare nicidecum d emila.
Aproape_eu
Postat pe 30 Decembrie 2009 20:40
La multi ani! Sa ne ajute D-zeu sa fim, in noul an, mai buni, mai frumosi sufleteste, sanatosi si sa ne bucuram de toate clipele petrecute pe acest pamant!
krisla
Postat pe 31 Decembrie 2009 18:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
relatie 1 De la: kudika032314 5 Noiembrie 2009 16:30
as dori sa misa spuna adevaru 10 De la: miss_darine 22 Februarie 2010 13:10
intrebari 2 De la: bestiutza_relouded 17 Aprilie 2009 08:56
cum treci peste o relatie de 8 ani? 11 De la: Larisa25101996 26 Aprilie 2010 18:44
help ............. 3 De la: crysa_tm 12 Iulie 2010 14:51