Setari Cookie-uri

cum credeti ca ati reactiona dak in cercul vostru de prieteni ar aparea o pesoana cu un handicap fizic?sau cum reactionati cand vedeti pe strada o astfel de persoana???

Salut! Am lucrat cu copii atât cu handicap fizic, cat si cu handicap psihic de diferite grade, si pot sa ti spun ca sunt minunatzi! Este simpu sunt oameni ca si noi care merita respectatzi, iubitzi incurajati si in nici un caz privitzi cu mila, ci de la egal la egal! Despre cei care rad si-si bat joc de ei nu pot decat sa cred ca sunt cei cu adevarat "handicapatzi", insa sufleteste!

Va recomand doua filme excelente legate de acest subiect:

"The Other Sister" cu Juliette Lewis si "Le Huitième jour" cu Daniel Auteuil



Lillix
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:40
depinde in ce anturaj te invarti.............si daca te intereseaza mai mult parerea strainilor...si nu ceea ce crezi tu sau simti..........totul se reduce la caracterul fiecaruia
portitza_Maria
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:41
oricum va multumesc tuturor celor care ati raspuns!!!va pup
annutza
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:41
oricum a fost un subiect.....bine primit............
portitza_Maria
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:43
De la: portitza_, la data 2009-01-15 14:41:23depinde in ce anturaj te invarti.............si daca te intereseaza mai mult parerea strainilor...si nu ceea ce crezi tu sau simti..........totul se reduce la caracterul fiecaruia [/quote
nu ma intereseaza deloc pt k asa cum a spus si lillix eu stiu foarte bn k sunt persoane minunate cu un suflet enorm uneori chiar prea enor si poate mai presus de noi cu mult...ma rog unii dintre noi care nu inteleg c inseama un hadicap!
annutza
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:45
!asa sper si eu portitza!
annutza
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:47
cateodata e bn sa fim realisti...........lasam ironia deoparte.............
mi-a facut placere sa scriu pe acest topic
portitza_Maria
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:49
De la: portitza_, la data 2009-01-15 14:49:26cateodata e bn sa fim realisti...........lasam ironia deoparte.............
mi-a facut placere sa scriu pe acest topic

si mie mi-a facut placere sa fac schimb de idei cu u si cu toate celelate fete
annutza
Postat pe 15 Ianuarie 2009 14:52
Persoane cu handicap? hmmm...incerc sa le evit. Am avut o experienta trista cu o astfel de persoana, un baiat, vecin cu mine. Era si este imobilizat intr-un scaun cu rotile. Nu avea niciun fel de prieteni iar eu in naivitatea mea credeam ca din cauza handicapului este atat de singur. Gresit, total gresit!! Ura atat de mult lumea si pe el incat imprastia numai venin in jurul lui. Am incercat sa ii fiu prietena, sa ii fiu alaturi..El a interpretat asta ca o dovada de dragoste (desi mai mult de un sarut pe obraz de ziua lui nu a primit de la mine) si m-a cerut de sotie. Cand l-am refuzat, s-a dezlantuit potopul. Am fost jignita, lovita, hartuita...chiar si acum dupa un an ma feresc sa trec prin dreptul geamului lui pt ca sigur arunca cu ceva dupa mine! De atunci prefer sa stau departe de oamenii cu handicap...probabil nu toti sunt la fel, dar nu vreau sa mai risc sa dau peste cineva cu sufletul la fel de schilodit ca si trupul. Ii tratez cu respect, ca de la egal la egal, dar pe cat se poate evit sa mai relationez in vreun fel cu ei
cristinutza83
Postat pe 3 Februarie 2009 11:53
De la: annutza, la data 2009-01-14 16:12:09numele meu e anutza si sunt curioasa ce parere aveti despre persoanele cu handicap fizic de orice fel,cum reactionati cand din intamplare ii cunoasteti sau pur si simplu ii vedeti pe strada si observati ca sunt in carucior,merg dar nu normal, ca au deficiente verbale sau de orice fel,cum v-ati purta cu ei dak ar face parte din anturajul vostru?ati accepta o persoana de acest fel langa voi,ca amic,amica,iubit,iubita,indiferent de modalitate?ati fi in stare sa mergeti pe strada cu el,ea fara rusine si fara sa va ganditi k"vai tu doamne"se uita lumea la voi sau ca persoana respectiva va face de ras in anturaj,la munk sau in orice loc?ati putea iubi o astfel de persoana?va astept cu parerile voastre si va multumesc!va pup



DRAGA ANNUTZA, TATAL MEU ARE UN HANDICAP LA UN PICIOR(E MAI SCURT CU VREO 5 CM) DAR VREAU SA-TI SPUN DIN TOATA INIMA,SI TE ROG SA MA CREZI CA E UN OM DEOSEBIT.PT MINE NU EXISTA UN TATA MAI BUN IN LUMEA ASTA.E FOARTE APRECIAT DE TOATA LUMEA, IUBIT DE TOATA FAMILIA, RESPECTAT LA LOCUL DE MUNCA, UN OM FOARTE PUTERNIC SI FOARTE SENSIBIL.VIITORUL MEU SOT II SEAMANA PUTIN(NU MA REFER LA HANDICAP)SI DE ACEEA IL IUBESC SI MAI MULT.
AM AVUT NOROCUL CA COLEGII MEI DIN SCOALA SA NU FACA MISTO PE SEAMA MEA CAND NE INTALNEAM PE STRADA SI EU ERAM CU TATA. O DATA CHIAR M-A INTREBAT DACA NU MI-E RUSINE CU EL.ERAM MICA SI CHIAR SI ACU IMI VINE SA PLANG CAND MA GANDESC LA ACEL MOMENT.CUM SA-MI FIE RUSINE CU PROPRIUL MEU TATA? ORICUM AR FI E TATAL MEU. SI E UN OM MARE. MULT MAI MARE DECAT UN OM NORMAL.
VREAU SA-TI SPUN CA ATAT DE PUTIN CONTEAZA HANDICAPUL INCAT EU UIT CA-L ARE.EU NU-L VAD CA O PERSOANA CU HANDICAP.
SI VREAU SA-TI MAI SPUN CA NICI O CLIPA NU MI-A FOST RUSINE SA MERG CU EL NICAIERI, SUNT MANDRA CA E TATICUL MEU SI-L IUBESC DIN TOT SUFLETUL.

CAND AM VAZUT TOPICUL NU M-AM PUTUT ABTINE SA NU INTERVIN.SA STII CA DE CELE MAI MULTE ORI UN ON CU HANDICAP ARE INIMA MULT MAI MARE DECAT UN OM NORMAL.ACESTI OAMENI TREC SAU AU TRECUT PRIN GREUTATI SI STIU MULT MAI BINE CA ORICINE CE E RESPECTUL, CE E PRIETENIA, CE E IUBIREA......NU JUDECATI OAMENII DUPA ASPECTUL FIZIC.
pitu
Postat pe 3 Februarie 2009 11:58
ioiii, acu' vazui topicu' asta!!

cristinutza, cum a putut cineva in scun cu rotile sa te hartuie??
alerga dupa tine si-si scotea ciucurele-n vant!!?

Postat pe 3 Februarie 2009 11:58
De la: geo_sh, la data 2009-02-03 11:58:40ioiii, acu' vazui topicu' asta!!

cristinutza, cum a putut cineva in scun cu rotile sa te hartuie??
alerga dupa tine si-si scotea ciucurele-n vant!!?


geo

poate degetul
portitza_Maria
Postat pe 3 Februarie 2009 12:00
isi flutura degetu-n vant si striga: las' ca ti-arat io tie!!

Postat pe 3 Februarie 2009 12:05
eu personal am o problema cu prostii.

Postat pe 3 Februarie 2009 20:29
De la: mishoo78, la data 2009-02-03 20:29:50eu personal am o problema cu prostii.


prostia nu-i handicap

Postat pe 3 Februarie 2009 20:54
De la: geo_sh, la data 2009-02-03 11:58:40ioiii, acu' vazui topicu' asta!!

cristinutza, cum a putut cineva in scun cu rotile sa te hartuie??
alerga dupa tine si-si scotea ciucurele-n vant!!?


Numai rade aiurea daca nu stii ce inseamna hartuit. Cand suni pe telefonul fix la ora 4 dimineata si le spui lucruri obscene parintilor mei cum se numeste? nu hartuit? mi-am schimbat toate numerele de telefon din cauza omului astuia si tot le-a aflat.
Cand stai la geam si arunci cu oua stricate si cartofi cum se numeste?
A trecut un an si lucrurile inca nu s-au linistit...si pt ce? ca am incercat sa-i fiu prietena...
Greseala mea
cristinutza83
Postat pe 4 Februarie 2009 09:53
Mi se pare f aiurea din partea celor din jur sa rada la cei ce sufera de un anumit handicap fizic, ori sa se uite insistent. Doamne fereste sa suferim de asa ceva, asa ca de ce sa ii tratam atat de urat pe acesti oameni cu handicap ? Sunt multe persoane needucate care rad de cei cu handicap, imi vine sa ii iau la bataie cand ii vad atat de prosti, cum rad de oameno nevinovati

Postat pe 4 Februarie 2009 09:58
De la: cristinutza83, la data 2009-02-03 11:53:14Persoane cu handicap? hmmm...incerc sa le evit. Am avut o experienta trista cu o astfel de persoana, un baiat, vecin cu mine. Era si este imobilizat intr-un scaun cu rotile. Nu avea niciun fel de prieteni iar eu in naivitatea mea credeam ca din cauza handicapului este atat de singur. Gresit, total gresit!! Ura atat de mult lumea si pe el incat imprastia numai venin in jurul lui. Am incercat sa ii fiu prietena, sa ii fiu alaturi..El a interpretat asta ca o dovada de dragoste (desi mai mult de un sarut pe obraz de ziua lui nu a primit de la mine) si m-a cerut de sotie. Cand l-am refuzat, s-a dezlantuit potopul. Am fost jignita, lovita, hartuita...chiar si acum dupa un an ma feresc sa trec prin dreptul geamului lui pt ca sigur arunca cu ceva dupa mine! De atunci prefer sa stau departe de oamenii cu handicap...probabil nu toti sunt la fel, dar nu vreau sa mai risc sa dau peste cineva cu sufletul la fel de schilodit ca si trupul. Ii tratez cu respect, ca de la egal la egal, dar pe cat se poate evit sa mai relationez in vreun fel cu ei




tipul probabil avea un handicap psihic, ce pretentii sa ai ? cu acel handicap, nu mai este aceeasi persoana, nu este ca tine, el nu mai este lucid ! aveam si eu un astfel de vecin, care iesea tot timpul dezbracata pe geam si ne arata ciucurelul :)) sau arunca cu apa pe noi , era bolnav, ce vroiai sa facem sa il denuntam ?

Postat pe 4 Februarie 2009 10:01
lillix,
N am nimic impotriva celor cu handicap fizic dar pe cei cu handicap mintal nu-i suport...
Cred ca e important daca cineva s-a nascut cu un handicap sau l-a dobandit - stiu eu, a ramas fara o mana sau un picior, a facut poliomelita si a ramas schiop, sau alte chestii de genul...Am avut un coleg de serviciu cocosat - un tip super sufletist si de treaba, si mai cunosc doi cocosati - unul e medic. Am un prieten care are o mana atrofiata - degetele nu sunt functionale fiind foarte mici dar nici nu se observa si e un tip extraordinar. Am avut un prof de latina care suferea de poliomelita si venea la scoala cu motorul...si la faculta am avut un profesor care a suferit un accident nasol si a ramas cu juma' de fata desfigurata...si mai cunosc oameni de genul, carora nici nu le mai vad "defectul" pe care il au.
Din punctul meu de vedere cei ce se nasc cu handicap mintal nu au sens...cheltuim banii de pomana pe ei...cei cu handicap fizic din nascare sunt oarecum recuperabili daca sunt suficient de inteligenti iar cei ce dobandesc handicapul sunt total acceptabili - e ca si cum s-ar fi inbolnavit...ei sunt aceleasi persoane pe care le cunosteai inainte.
ocs
Postat pe 4 Februarie 2009 10:16
Am o colega al carei prieten are un frate ce sufera de autism..mda, tipul are vreo 30 de ani si ce sa zic, nu este tocmai sanatos psihic, evident, nu din vina lui, asa s-a nascut. O chinuie foarte tare pe mama lui, de fiecare data cand femeia incearca sa se odihneasca, face el ceva, arunca cu toate cartile din biblioteca, sparge vasele, intro seara le-a scos toate muraturile si le-a aruncat prin toata casa...groaznic...
In general, copiii care s-ar naste cu astfel de probleme, ar trebui avortati, parerea mea.

Postat pe 4 Februarie 2009 10:22
cristinutza83,
Pai vecinul tau intra la categoria nebuni (cu handicap fizic) adica le are pe toate e handicapat si mintal si fizic. De ce nu-l interneaza undeva ca iau pensie de handicapat de pe urma lui ? uite pe ce se duc contributiile noastre...
ocs
Postat pe 4 Februarie 2009 10:27
Hefe,
Da, ar trebui sa-l "denuntati" adica sa chemati salvarea cand are cate o iesire "in pielea goala"...e nebun iar nebunii trebuie sa stea inchisi pentru ca NU se vindeca ! si azi poate isi arata fundul, maine va viola sau omori pe cineva iar datorita faptului ca e nebun va scapa... si doar apoi va ajunge poate la sanatoriu acolo unde ii e locul ! Nebunii sunt cei mai periculosi pentru ca sunt ocrotiti de lege iar multi stiu asta pentru ca sunt nebuni, NU prosti...e o diferenta.
ocs
Postat pe 4 Februarie 2009 10:35
De la: ocgiogi, la data 2009-02-04 10:27:33cristinutza83,
Pai vecinul tau intra la categoria nebuni (cu handicap fizic) adica le are pe toate e handicapat si mintal si fizic. De ce nu-l interneaza undeva ca iau pensie de handicapat de pe urma lui ? uite pe ce se duc contributiile noastre...

Nu stiu ce sa zic. El s-a nascut cu handicapul. Este o distrofie musculara..Nu m-am documentat sa vad daca in timp iti este afectat si creierul.
cristinutza83
Postat pe 4 Februarie 2009 10:47
De la: Hefe, la data 2009-02-04 10:01:54
De la: cristinutza83, la data 2009-02-03 11:53:14Persoane cu handicap? hmmm...incerc sa le evit. Am avut o experienta trista cu o astfel de persoana, un baiat, vecin cu mine. Era si este imobilizat intr-un scaun cu rotile. Nu avea niciun fel de prieteni iar eu in naivitatea mea credeam ca din cauza handicapului este atat de singur. Gresit, total gresit!! Ura atat de mult lumea si pe el incat imprastia numai venin in jurul lui. Am incercat sa ii fiu prietena, sa ii fiu alaturi..El a interpretat asta ca o dovada de dragoste (desi mai mult de un sarut pe obraz de ziua lui nu a primit de la mine) si m-a cerut de sotie. Cand l-am refuzat, s-a dezlantuit potopul. Am fost jignita, lovita, hartuita...chiar si acum dupa un an ma feresc sa trec prin dreptul geamului lui pt ca sigur arunca cu ceva dupa mine! De atunci prefer sa stau departe de oamenii cu handicap...probabil nu toti sunt la fel, dar nu vreau sa mai risc sa dau peste cineva cu sufletul la fel de schilodit ca si trupul. Ii tratez cu respect, ca de la egal la egal, dar pe cat se poate evit sa mai relationez in vreun fel cu ei




tipul probabil avea un handicap psihic, ce pretentii sa ai ? cu acel handicap, nu mai este aceeasi persoana, nu este ca tine, el nu mai este lucid ! aveam si eu un astfel de vecin, care iesea tot timpul dezbracata pe geam si ne arata ciucurelul :)) sau arunca cu apa pe noi , era bolnav, ce vroiai sa facem sa il denuntam ?


Nu am nicio pretentie...am relatat pur si simplu un caz. Si nu as fi dat atatea detalii daca nu as fi fost judecata gresit de persoane care nu stiu despre ce e vorba. Nici eu nu l-am denuntat..nu are rost, si-asa parintii lui sunt vai de capul lor..pentru ce sa le mai fac si eu probleme?
cristinutza83
Postat pe 4 Februarie 2009 10:49
De la: Hefe, la data 2009-02-04 10:22:09Am o colega al carei prieten are un frate ce sufera de autism..mda, tipul are vreo 30 de ani si ce sa zic, nu este tocmai sanatos psihic, evident, nu din vina lui, asa s-a nascut. O chinuie foarte tare pe mama lui, de fiecare data cand femeia incearca sa se odihneasca, face el ceva, arunca cu toate cartile din biblioteca, sparge vasele, intro seara le-a scos toate muraturile si le-a aruncat prin toata casa...groaznic...
In general, copiii care s-ar naste cu astfel de probleme, ar trebui avortati, parerea mea.

Si totusi Hefe sunt femei care aleg sa nasca un copil despre care stiu sigur ca se va naste cu o problema sub pretextul ca "asa a vrut Dumnezeu". E adevarat ca nu avem noi dreptul sa hotaram cine traieste si cine nu, dar de o mie de ori prefer chinurile iadului decat chinul de a-mi vedea copilul bolnav de autism, sindromul down, sau mai stiu eu ce alta boala psihica. O asemenea persoana are nevoie de asistenta permanenta..oare mamele care ii nasc desi cunosc problema dinainte nu se intreaba ce se va intampla cu ei in momentul in care ele nu vor mai fi?
cristinutza83
Postat pe 4 Februarie 2009 10:56
in primul rand mi se pare o mare dovada de iresponsabilitate din partea unei femei sa dea nastere unui copil despre care stie ca nu ar iesi sanatos...sa fim seriosi, cu toate analizele care se pot face, vezi k ai un copil care sufera de ceva nasol, trebuie sa fim capcaun sa il nasti...cum poti sa te privesti in oglinda stiind ca aduci pe lume o fiinta care nu va putea fi fericita niciodata?
in al doilea rand, zicea cineva de rusine de a merge pe strada cu ei...dc sa iti fie rusine? pentru ca sunt oameni care au un grad scazut de cultura si se uita ca la circ? prosti ei, nu cel care insoteste un om handicapat.
din grupul meu de prieteni sau din anturajul meu general niciodata nu a facut parte o persona cu un handicap, nu din cauze de discriminare ci pentru ca pur si simplu nu am cunoscut pe nimeni.
legat de intrebarea din topic, cred ca e greu sa iti faci prieteni cu handicap, mai ales din cauza ritmuui de viata, vreau sa spun ca pur si simplu nu ai ocazia sa ii cunosti si sa interactionezi cu ei. insa daca in grupul meu ar aparea cineva cu handicap, cu siguranta nu as avea nimic impotriva.
cand vad pe cineva pe strada nu stiu ft bine cum sa reactionez. ma gandesc k poate ii provoc o reactie negativa daca nu ma uit deloc (crede ca il ignor, evit sa ma uit la el)sau poate nu sunt constienta de privirea mea care poate sa reflecte mila, si nici asta nu imi doresc sa transmit. incerc sa ma uit normal, ca la un om normal, ca doar asta e.
am citit cand eram mai mica intr o revista cazul unei creatoare de moda din romania, mai necunoscuta, care in urma unui accident a ramas in scaun cu rotile. fata asta spunea ca NICIODATA nu isi punea intrebarea...DE CE MIE? pentru ca asta insemna ca ar fi preferat sa fie in scaun alta persoana si nu ea, si ca ar fi fost ceva egoist. m-a marcat aceasta afirmatie si de atunci respect foarte mult oamenii in aceasta situatie...ca nu stii niciodata cum se poate schimba roata...
boomboom
Postat pe 4 Februarie 2009 11:15
ioiiiii, de la vorbe la fapte , e lunga cale!!

Postat pe 4 Februarie 2009 11:28
De la: cristinutza83, la data 2009-02-04 10:56:32
De la: Hefe, la data 2009-02-04 10:22:09Am o colega al carei prieten are un frate ce sufera de autism..mda, tipul are vreo 30 de ani si ce sa zic, nu este tocmai sanatos psihic, evident, nu din vina lui, asa s-a nascut. O chinuie foarte tare pe mama lui, de fiecare data cand femeia incearca sa se odihneasca, face el ceva, arunca cu toate cartile din biblioteca, sparge vasele, intro seara le-a scos toate muraturile si le-a aruncat prin toata casa...groaznic...
In general, copiii care s-ar naste cu astfel de probleme, ar trebui avortati, parerea mea.

Si totusi Hefe sunt femei care aleg sa nasca un copil despre care stiu sigur ca se va naste cu o problema sub pretextul ca "asa a vrut Dumnezeu". E adevarat ca nu avem noi dreptul sa hotaram cine traieste si cine nu, dar de o mie de ori prefer chinurile iadului decat chinul de a-mi vedea copilul bolnav de autism, sindromul down, sau mai stiu eu ce alta boala psihica. O asemenea persoana are nevoie de asistenta permanenta..oare mamele care ii nasc desi cunosc problema dinainte nu se intreaba ce se va intampla cu ei in momentul in care ele nu vor mai fi?



prefer sa fac un pacat, sa fac un avort, decat sa stiu ca respectivul copil nu va avea o viata normala, nu se va bucura de ea, dimpotriva, nu se va adapta mediului etc.
Exemplul ilustrat de mine este f clar, este un chin sa ai un asemenea copil, iar prietena mea se marita de curand, insa ii este cam frica sa faca un copil, intrucat se poate mostenii genetic boala...este in dubii acum

Postat pe 4 Februarie 2009 11:32
mi se rupe sufletul..ca sa zic asa si ii multumesc lui D-ZEU ca sunt cum sunt...............
..........si de acceptat nici nu se pune problema,nu trebuie sa ma gand la asta.......'''''''''' o accept cu bratele deschise'''''''''''

...................
nirvana_cukramel
Postat pe 8 Februarie 2009 00:08
eu sunt mereu aceea care ia atitudine cand e vorba de o persoana cu handicap ...cand apare o astfel de persoana sunt prima care ma asez si ancep o conversatie ....si se lasa cu o prietenie ..nu am numarat cati astfel de prieteni am dar cineva ami spunea cai adun pe toti nebunii an jurul meu pt ca era vorba si de pers cu probleme psihice sau tigani...familii cu probleme economice sau de comportament...am fost si eu marginalizata din acest motiv dar nu mam oprit si miam castigat admiratia de la adevaratii prieteni si a meritat mai mult decat o imagine falsa si un suflet ranit
erikahd2008
Postat pe 19 Februarie 2009 17:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
iubire ......si departare 79 De la: kudika378269 22 Martie 2011 10:34
rochie de dantela 1 De la: floricik4friends 24 Octombrie 2010 14:43
city dent 1 De la: whippet 14 August 2009 09:37
am ranit/suparat o scorpioanca nascuta pe 5 noiembrie 14 De la: copacelul 12 Mai 2009 22:31
o parere va rog ? 13 De la: barbie_is_a_bitch 27 Mai 2010 16:19