Setari Cookie-uri

cum credeti ca ati reactiona dak in cercul vostru de prieteni ar aparea o pesoana cu un handicap fizic?sau cum reactionati cand vedeti pe strada o astfel de persoana???

Eu personal sunt foarte sensibila la aceste persoane,simt mila,tristete ...............evident depinde si de cas,insa nicidecum nu tb sa i privim ciudat ,eu nu am obiceiul de a vb cu pers necunoscute nici in afara nici pe net insa intotdeauna daca am intalnit o pers cu handicap mi a facut placere sa i vb ,sa o ajut daca pot,sa o fac sa se simta utila si importanta .................am cunoscut doua pers cu care vb pe mess uneori si ma simt extraordinal cand vad cum se bucura ca le acorzi atentie,i asculti...........
Eu sunt in fr si prin intermediul unui afis am vazut anuntul unei interpize care are nevoie de personal "benevole"pt ingrijirea (calatorii in tara s au strainta te ,scurte vizite in Paris s au inprejurimi)si vreau sa sp ca am fost tare fericita cand am primit dosarul pt a putea ajuta si eu cu ceva aceste persoane care u un suflet mai pur si mai curat decat multii altii "normali"
daniellap
Postat pe 21 Februarie 2009 05:36
De la: annutza, la data 2009-01-14 16:12:09numele meu e anutza si sunt curioasa ce parere aveti despre persoanele cu handicap fizic de orice fel,cum reactionati cand din intamplare ii cunoasteti sau pur si simplu ii vedeti pe strada si observati ca sunt in carucior,merg dar nu normal, ca au deficiente verbale sau de orice fel,cum v-ati purta cu ei dak ar face parte din anturajul vostru?ati accepta o persoana de acest fel langa voi,ca amic,amica,iubit,iubita,indiferent de modalitate?ati fi in stare sa mergeti pe strada cu el,ea fara rusine si fara sa va ganditi k"vai tu doamne"se uita lumea la voi sau ca persoana respectiva va face de ras in anturaj,la munk sau in orice loc?ati putea iubi o astfel de persoana?va astept cu parerile voastre si va multumesc!va pup[/quote

Annutza,recunosc ca nu am citit tot ce s-a postat inainte .
Persoanele cu handicap fizic sunt oameni ca si noi,de cele mai multe ori fiind mai "incercati" de soarta sunt mult mai calzi si vad viata cu alti ochi...Nu tind sa am sentimente de mila pentru ca nu de asta cred ca au nevoie ,ci de a fi tratati ca oameni normali ...pentru ca in definitiv asta sunt!
In schimb au nevoi speciale...
Din pacate nu sunt conditii create pentru a putea duce o viata normala.Ma refer la mijloace de transport in comun ,la magazine...Intr-adevar in ultima perioada am mai vazut cate o rampa pe ici ,pe colo...

Si ca sa-ti raspund la intrebarea topicului ..as reactiona exact la fel ca si cum ar aparea orice alta persoana.
ella_c
Postat pe 21 Februarie 2009 10:08
Persoanele pe pamant sunt cum le-a lasat, Bunul Dumnezeu! Fiecaruia n-i se poate intampla sa avem un handicap! Eu caracterizez oamenii, dupa ,capacitatea intelectuala,, dupa felul lor de-a fi nu dupa felul cum arata!! Nu ma deranjeaza,,,handicapul,, unui om!! Ma ,,deranjeaza,,,,m-ai mult,nesimtirea si lipsa de respect, din jurul meu si ,,,,,comentariile nesimtite,,,pe unele ,,forumuri,,la diferite teme,,, ale ,,unor, tineri sanatosi,,dar,,handicapati,,in ,,educatie,!! Care,nici,,scrie ,,romaneste nu stiu,,dar,,,te jignesc!! ,,,,Acesta ,,este,, cel mai mare ,,handicap,, in Romania,,care nu v-a fi starpit,in vreme ce nu stim sa ne respectam!!! Dar,,,, cum sa ne ,bagam unii in seama,,,daca nu jignim???!!Fara sa fim la subiect??!! Cu bine,,,Maria,pensionara,
Rodri
Postat pe 22 Martie 2009 16:34
mai femeie, pune mana pe indreptarul ortoepic si ortografic, ca-i jale!!!!!!!!!!!
te mai si umfli in pene...
de toata jena pentri cineva care se pretinde dascal
googoodoll
Postat pe 22 Martie 2009 16:36
Am o "strangere de inima" cum se spune si imi dau seama ca puteam sa fiu si eu asa, sau cineva drag mie. Imi pare rau pentru toti cei ce au cate-o problema , dar imi dau seama ca de multe ori mai multe "probleme " au cei ce se considera fara handicap. Am cunostinte/prieteni(e)care au unele deficiente,dar asta nu-i impiedica sa fie niste oameni extraordinari. Sunt tot oameni cu calitati si cu defecte....
cornelia_leia
Postat pe 23 Martie 2009 09:13
De la: googoodoll, la data 2009-03-22 16:36:35mai femeie, pune mana pe indreptarul ortoepic si ortografic, ca-i jale!!!!!!!!!!!
te mai si umfli in pene...
de toata jena ,,,,,,,((pentri cineva )),,,,,,care se pretinde dascal
..............................PENTRI,,,,CINEVA DASCAL,,,,, ;;;;;;;;;;;;;;;;ERA VB. PE FORUM,,,DE PERSOANELE CU ;;HANDICAPAT;;(( DIZABILITATI,;;));ASA CA,,,,VA ROG,SA ,,SCRIETI LA SUBIECT!!!!!!! GOOGOODOLL............NU AVEM NEVOIE DE COMENTARII!! EU AM STUDIAT DESTUL,,STIMATE,PETRI((ADICA PENTRU)),AM MUNCIT, AM AVUT SATISFACTII,SUNT RESPECTATA DE ,OAMENII CU BUN SIMT,CU ,ALTII CARE SCRIU DOAR SA SE BAGE-N SEAMA , PT, MINE = O!! NU VA JIGNESC, ASA CA PASTRATI-VA COMENTARIILE PT, PRIETENI, PARINTI SI CINE VA PERMIT,NESIMTIREA,! EU NU MA UMFLU IN PENE! EU AM REALIZAT DESTULE IN VIATA MEA DE OM! LA VARSTRA MEA ,CAND ERAM CA VOI,ERAM INTERESATA SA STUDIEZ, SA FIU CINEVA,, NU ,O PERSOANA RATATA,CARE SA JIGNESC,PT, CA N-AM CEI 6-7ANI DE ACASA !!!
Rodri
Postat pe 26 Martie 2009 15:02
De la: ella_c, la data 2009-02-21 10:08:18
De la: annutza, la data 2009-01-14 16:12:09numele meu e anutza si sunt curioasa ce parere aveti despre persoanele cu handicap fizic de orice fel,cum reactionati cand din intamplare ii cunoasteti sau pur si simplu ii vedeti pe strada si observati ca sunt in carucior,merg dar nu normal, ca au deficiente verbale sau de orice fel,cum v-ati purta cu ei dak ar face parte din anturajul vostru?ati accepta o persoana de acest fel langa voi,ca amic,amica,iubit,iubita,indiferent de modalitate?ati fi in stare sa mergeti pe strada cu el,ea fara rusine si fara sa va ganditi k"vai tu doamne"se uita lumea la voi sau ca persoana respectiva va face de ras in anturaj,la munk sau in orice loc?ati putea iubi o astfel de persoana?va astept cu parerile voastre si va multumesc!va pup[/quote

Annutza,recunosc ca nu am citit tot ce s-a postat inainte .
Persoanele cu handicap fizic sunt oameni ca si noi,de cele mai multe ori fiind mai "incercati" de soarta sunt mult mai calzi si vad viata cu alti ochi...Nu tind sa am sentimente de mila pentru ca nu de asta cred ca au nevoie ,ci de a fi tratati ca oameni normali ...pentru ca in definitiv asta sunt!
In schimb au nevoi speciale...
Din pacate nu sunt conditii create pentru a putea duce o viata normala.Ma refer la mijloace de transport in comun ,la magazine...Intr-adevar in ultima perioada am mai vazut cate o rampa pe ici ,pe colo...

Si ca sa-ti raspund la intrebarea topicului ..as reactiona exact la fel ca si cum ar aparea orice alta persoana.


intradevar sunt persoane absolut normale,doar k in ziua de azi cei care habar nu au ce a avea minte sau de a se pune makr o secunda in locul unei persoane de genu,stiu doar sa jigneask si sa le vb de sus!intradevar ar trebui sa nu ii intereseze pt k aceste persoane nu merita atentia nimanui doar k si fara sa vrei si chiar si constientizand k nu merita vreo atentie tot ne deranjeaza orice fel de comentariu la adresa noastra si pe noi dar mai ales pe ei!oricum ink o data multumesc tuturor celor care au rasp. acestui topic pt k asa imi dau seama k mai exista si persoane care stiu ce inseamna bunul simt si mai ales ce inseamna a avea mentalitatea de a trece peste o chestie de genul !!!va pupacesc si imi cer sc ca nu am mai rasp de atata timp!!!!
annutza
Postat pe 26 Martie 2009 21:31
De la: annutza, la data 2009-01-14 16:12:09numele meu e anutza si sunt curioasa ce parere aveti despre persoanele cu handicap fizic de orice fel,cum reactionati cand din intamplare ii cunoasteti sau pur si simplu ii vedeti pe strada si observati ca sunt in carucior,merg dar nu normal, ca au deficiente verbale sau de orice fel,cum v-ati purta cu ei dak ar face parte din anturajul vostru?ati accepta o persoana de acest fel langa voi,ca amic,amica,iubit,iubita,indiferent de modalitate?ati fi in stare sa mergeti pe strada cu el,ea fara rusine si fara sa va ganditi k"vai tu doamne"se uita lumea la voi sau ca persoana respectiva va face de ras in anturaj,la munk sau in orice loc?ati putea iubi o astfel de persoana?va astept cu parerile voastre si va multumesc!va pup

de ce nu ar fi normali?ca prieteni, da. ca iubit, sincer, nu stiu. eu zic ca e cel mai bine pentru viitorul unei relatii ca cei care devin iubiti sa aiba cat mai multe in comun, inclusiv handicapul. o persoana cu handicap va intelege mai bine o alta persoana cu handicap decat l-as intelege eu.dar nu exclud din start ideea.sunt oameni ca si noi, chiar mai buni ca noi. si deja am in anturajul meu asemenea persoane.
mkdisk
Postat pe 4 Mai 2009 14:01
De la: ocgiogi, la data 2009-02-04 10:16:32lillix,
N am nimic impotriva celor cu handicap fizic dar pe cei cu handicap mintal nu-i suport...
Cred ca e important daca cineva s-a nascut cu un handicap sau l-a dobandit - stiu eu, a ramas fara o mana sau un picior, a facut poliomelita si a ramas schiop, sau alte chestii de genul...Am avut un coleg de serviciu cocosat - un tip super sufletist si de treaba, si mai cunosc doi cocosati - unul e medic. Am un prieten care are o mana atrofiata - degetele nu sunt functionale fiind foarte mici dar nici nu se observa si e un tip extraordinar. Am avut un prof de latina care suferea de poliomelita si venea la scoala cu motorul...si la faculta am avut un profesor care a suferit un accident nasol si a ramas cu juma' de fata desfigurata...si mai cunosc oameni de genul, carora nici nu le mai vad "defectul" pe care il au.
Din punctul meu de vedere cei ce se nasc cu handicap mintal nu au sens...cheltuim banii de pomana pe ei...cei cu handicap fizic din nascare sunt oarecum recuperabili daca sunt suficient de inteligenti iar cei ce dobandesc handicapul sunt total acceptabili - e ca si cum s-ar fi inbolnavit...ei sunt aceleasi persoane pe care le cunosteai inainte.

bun, si ce vrei sa le facem, sa le dam foc?Doamne fereste!!!!!!sunt si cei cu handicap mental oameni, nu e vina lor, ei nu stiu ce fac.si sunt putini care intr-adevar sunt irecuperabili.trebuie sa stii cum sa vorbesti cu ei, cu blandete si cu foarte multa rabdare si sa nu ii contrazici sau sa le zici ca spun tampenii.sunt oameni care se pot vindeca, dar trebuie ingrijiti cum trebuie.
mkdisk
Postat pe 4 Mai 2009 14:17
De la: erikahd2008, la data 2009-02-19 17:35:28eu sunt mereu aceea care ia atitudine cand e vorba de o persoana cu handicap ...cand apare o astfel de persoana sunt prima care ma asez si ancep o conversatie ....si se lasa cu o prietenie ..nu am numarat cati astfel de prieteni am dar cineva ami spunea cai adun pe toti nebunii an jurul meu pt ca era vorba si de pers cu probleme psihice sau tigani...familii cu probleme economice sau de comportament...am fost si eu marginalizata din acest motiv dar nu mam oprit si miam castigat admiratia de la adevaratii prieteni si a meritat mai mult decat o imagine falsa si un suflet ranit

nu stiu cum se face ca si eu atrag multe astfel de persoane, cu probleme, probabil pentru ca am rabdare cu ele. imi plac asemenea persoane pentru ca, de multe ori, fiind constienti de problemele lor, sunt oameni mai buni, mai sufletisti, mai altfel.
mkdisk
Postat pe 4 Mai 2009 14:26
Sincera sa fiu tratez cu indiferenta persoanele cu handicap pentru ca asa-i tratez eu pe toti.

Nu m-ar deranja sa fie in cercul meu de prieteni, dar nu ma vad avand un iubit handicapat.
Kathara
Postat pe 4 Mai 2009 15:54
De la: Kathara, la data 2009-05-04 15:54:16Sincera sa fiu tratez cu indiferenta persoanele cu handicap pentru ca asa-i tratez eu pe toti.

Nu m-ar deranja sa fie in cercul meu de prieteni, dar nu ma vad avand un iubit handicapat.



doar k ar avea un hadicap fizic e handicapat cum spui u???cei care nu au asfel de defecte sunt mult mai handicapati decat ei!!!ms pt raspunsuri tuturor va pup si va mai astept
annutza
Postat pe 4 Mai 2009 16:29
De la: mkdisk, la data 2009-05-04 14:01:28
De la: annutza, la data 2009-01-14 16:12:09numele meu e anutza si sunt curioasa ce parere aveti despre persoanele cu handicap fizic de orice fel,cum reactionati cand din intamplare ii cunoasteti sau pur si simplu ii vedeti pe strada si observati ca sunt in carucior,merg dar nu normal, ca au deficiente verbale sau de orice fel,cum v-ati purta cu ei dak ar face parte din anturajul vostru?ati accepta o persoana de acest fel langa voi,ca amic,amica,iubit,iubita,indiferent de modalitate?ati fi in stare sa mergeti pe strada cu el,ea fara rusine si fara sa va ganditi k"vai tu doamne"se uita lumea la voi sau ca persoana respectiva va face de ras in anturaj,la munk sau in orice loc?ati putea iubi o astfel de persoana?va astept cu parerile voastre si va multumesc!va pup

de ce nu ar fi normali?ca prieteni, da. ca iubit, sincer, nu stiu. eu zic ca e cel mai bine pentru viitorul unei relatii ca cei care devin iubiti sa aiba cat mai multe in comun, inclusiv handicapul. o persoana cu handicap va intelege mai bine o alta persoana cu handicap decat l-as intelege eu.dar nu exclud din start ideea.sunt oameni ca si noi, chiar mai buni ca noi. si deja am in anturajul meu asemenea persoane.


draga mkdisc,sunt atatea oameni care nu au nici un hadicap dar au langa ei o persoana de acest gen in cat uneori si eu ma mir dar sa sti ca nu sunt de acord cu u nu neaparat trebuie ca atat u cat si celallalt sa aveti un handicap ci trebuie doar ca cel care nu are un handicap din respectiva pereche sa il iubeask sa il respecte si sa il trateze ca pe un om normal asta ar fi mai mult decat de ajuns pt k intr-o relatie nu conteaza cum arati ci cum gandesti si cat de mutl va potriviti sau va intelegeti!degeaba iubesti o persoana fara vreun defect fizic dak nu va intelegeti si va bateti sau va certati ca chiori!!te pup
annutza
Postat pe 4 Mai 2009 16:37
De la: annutza, la data 2009-05-04 16:29:05
De la: Kathara, la data 2009-05-04 15:54:16Sincera sa fiu tratez cu indiferenta persoanele cu handicap pentru ca asa-i tratez eu pe toti.

Nu m-ar deranja sa fie in cercul meu de prieteni, dar nu ma vad avand un iubit handicapat.



doar k ar avea un hadicap fizic e handicapat cum spui u???cei care nu au asfel de defecte sunt mult mai handicapati decat ei!!!ms pt raspunsuri tuturor va pup si va mai astept


Mai fetita, handicapat inseamna care are un handicap. Dumnezeule, nici limba romana nu mai intelegem?
Kathara
Postat pe 4 Mai 2009 16:44
Ceea ce spui tu e foarte frumos, dar oferim acestor persoane sansa de a le cunoaste cu adevarat?Cati prieteni cu un handicap lfizic ai? Din punctul meu de vedere mila e cel mai josnic sentiment pe care cineva il poate simti, iar pe mine cam un astfel de sentimnet ma incearca cand intalnesc astfel de persoane. Dar il alung pentru ca aceste persoana, merita tot respectul si admiratia noastra pentru ca duc o viata normala.Oricand o astfel de persoana imi poate fi un bun prieten, daca demonstraza ca merita asa cum au demonstrat si ceilalti prieteni ai mei, dar din pacate au tendinta sa se interiorizeze..
Magdalena_magduta
Postat pe 4 Mai 2009 17:01
De la: mkdisk, la data 2009-05-04 14:17:08
De la: ocgiogi, la data 2009-02-04 10:16:32lillix,
N am nimic impotriva celor cu handicap fizic dar pe cei cu handicap mintal nu-i suport...
Cred ca e important daca cineva s-a nascut cu un handicap sau l-a dobandit - stiu eu, a ramas fara o mana sau un picior, a facut poliomelita si a ramas schiop, sau alte chestii de genul...Am avut un coleg de serviciu cocosat - un tip super sufletist si de treaba, si mai cunosc doi cocosati - unul e medic. Am un prieten care are o mana atrofiata - degetele nu sunt functionale fiind foarte mici dar nici nu se observa si e un tip extraordinar. Am avut un prof de latina care suferea de poliomelita si venea la scoala cu motorul...si la faculta am avut un profesor care a suferit un accident nasol si a ramas cu juma' de fata desfigurata...si mai cunosc oameni de genul, carora nici nu le mai vad "defectul" pe care il au.
Din punctul meu de vedere cei ce se nasc cu handicap mintal nu au sens...cheltuim banii de pomana pe ei...cei cu handicap fizic din nascare sunt oarecum recuperabili daca sunt suficient de inteligenti iar cei ce dobandesc handicapul sunt total acceptabili - e ca si cum s-ar fi inbolnavit...ei sunt aceleasi persoane pe care le cunosteai inainte.

bun, si ce vrei sa le facem, sa le dam foc?Doamne fereste!!!!!!sunt si cei cu handicap mental oameni, nu e vina lor, ei nu stiu ce fac.si sunt putini care intr-adevar sunt irecuperabili.trebuie sa stii cum sa vorbesti cu ei, cu blandete si cu foarte multa rabdare si sa nu ii contrazici sau sa le zici ca spun tampenii.sunt oameni care se pot vindeca, dar trebuie ingrijiti cum trebuie.

Cei cu handicap mintal din nastere sunt aproape in totalitate irecuperabili....eu as impune analize prin care se pot depista o malformatie urata sau ma rog un sindrom care ar duce la deficiente mintale...si as institui obligativitatea avortului in asemenea cazuri. Nu veniti cu prelegeri despre morala si altele...luati aminte la ce se intampla in China zilelor noastre in care te castreaza daca faci mai mult de doi copii si nu mai primesti nici un ban de la stat ba mai mult, platesti amenda 10.000 de dolari ! si vorbim despre copii sanatosi....suntem multi...vom fi si mai multi, trebuie sa fim apti pentru ca nimanui nu-i convine sa intretina un handicapat, mai ales unul mintal - dupa cum spuneam, nu au nici un sens, sunt niste animale (nici macar) care au forma umana. Si daca mergem in antichitatea greaca - si grecii erau civilizati - exista stanca Tarpeiana de pe care erau aruncati la nastere copii declarati "inapti"....
ocs
Postat pe 5 Mai 2009 10:25
pai anutza si ei st tot oameni,pana la urma asa cum ne-a lasat pe noi sanatosi Dumnezeu,asa i-a lasat si pe ei,nu vad de ce ar trebui sa razi sau sa reactionezi intr-un anumit fel cand vezi o persoana cu handicap.oricum conteaza sufletul,educatia si multe altele la o persoana,nu neaparat sa fie frumos.iti recomand sa citesti cu atentie "operele imperfecte"(de ex:Lectia despre cub)de Nichita Stanescu...poate ai sa intelegi ca a fi perfect nu inseamna a fi si complet:) mie mi-a placut cu ce am ramas dupa ce am citit ce ti-am recomandat.pop
angel_05
Postat pe 5 Mai 2009 11:54
De la: annutza, la data 2009-05-04 16:37:06
De la: mkdisk, la data 2009-05-04 14:01:28
De la: annutza, la data 2009-01-14 16:12:09numele meu e anutza si sunt curioasa ce parere aveti despre persoanele cu handicap fizic de orice fel,cum reactionati cand din intamplare ii cunoasteti sau pur si simplu ii vedeti pe strada si observati ca sunt in carucior,merg dar nu normal, ca au deficiente verbale sau de orice fel,cum v-ati purta cu ei dak ar face parte din anturajul vostru?ati accepta o persoana de acest fel langa voi,ca amic,amica,iubit,iubita,indiferent de modalitate?ati fi in stare sa mergeti pe strada cu el,ea fara rusine si fara sa va ganditi k"vai tu doamne"se uita lumea la voi sau ca persoana respectiva va face de ras in anturaj,la munk sau in orice loc?ati putea iubi o astfel de persoana?va astept cu parerile voastre si va multumesc!va pup

de ce nu ar fi normali?ca prieteni, da. ca iubit, sincer, nu stiu. eu zic ca e cel mai bine pentru viitorul unei relatii ca cei care devin iubiti sa aiba cat mai multe in comun, inclusiv handicapul. o persoana cu handicap va intelege mai bine o alta persoana cu handicap decat l-as intelege eu.dar nu exclud din start ideea.sunt oameni ca si noi, chiar mai buni ca noi. si deja am in anturajul meu asemenea persoane.


draga mkdisc,sunt atatea oameni care nu au nici un hadicap dar au langa ei o persoana de acest gen in cat uneori si eu ma mir dar sa sti ca nu sunt de acord cu u nu neaparat trebuie ca atat u cat si celallalt sa aveti un handicap ci trebuie doar ca cel care nu are un handicap din respectiva pereche sa il iubeask sa il respecte si sa il trateze ca pe un om normal asta ar fi mai mult decat de ajuns pt k intr-o relatie nu conteaza cum arati ci cum gandesti si cat de mutl va potriviti sau va intelegeti!degeaba iubesti o persoana fara vreun defect fizic dak nu va intelegeti si va bateti sau va certati ca chiori!!te pup

eu am zis ca nu exclud ideea. ceea ce am zis se referea la faptul ca cu cat 2 oameni au mai multe in comun cu atat exista sanse mai mari ca relatia sa mearga si sa fie durabila.cine se aseamana se aduna.......
mkdisk
Postat pe 5 Mai 2009 12:49
si apoi depinde ce fel de handicap si cat este de grav......de exemplu, te-ai vedea casatorita cu un schizofrenic?nu cred ca ti-ar placea.nu e vina lor ca sunt bolnavi, dar totusi......trebuie sa te gandesti si la viitor.
mkdisk
Postat pe 5 Mai 2009 12:52
De la: ocgiogi, la data 2009-05-05 10:25:28
De la: mkdisk, la data 2009-05-04 14:17:08
De la: ocgiogi, la data 2009-02-04 10:16:32lillix,
N am nimic impotriva celor cu handicap fizic dar pe cei cu handicap mintal nu-i suport...
Cred ca e important daca cineva s-a nascut cu un handicap sau l-a dobandit - stiu eu, a ramas fara o mana sau un picior, a facut poliomelita si a ramas schiop, sau alte chestii de genul...Am avut un coleg de serviciu cocosat - un tip super sufletist si de treaba, si mai cunosc doi cocosati - unul e medic. Am un prieten care are o mana atrofiata - degetele nu sunt functionale fiind foarte mici dar nici nu se observa si e un tip extraordinar. Am avut un prof de latina care suferea de poliomelita si venea la scoala cu motorul...si la faculta am avut un profesor care a suferit un accident nasol si a ramas cu juma' de fata desfigurata...si mai cunosc oameni de genul, carora nici nu le mai vad "defectul" pe care il au.
Din punctul meu de vedere cei ce se nasc cu handicap mintal nu au sens...cheltuim banii de pomana pe ei...cei cu handicap fizic din nascare sunt oarecum recuperabili daca sunt suficient de inteligenti iar cei ce dobandesc handicapul sunt total acceptabili - e ca si cum s-ar fi inbolnavit...ei sunt aceleasi persoane pe care le cunosteai inainte.

bun, si ce vrei sa le facem, sa le dam foc?Doamne fereste!!!!!!sunt si cei cu handicap mental oameni, nu e vina lor, ei nu stiu ce fac.si sunt putini care intr-adevar sunt irecuperabili.trebuie sa stii cum sa vorbesti cu ei, cu blandete si cu foarte multa rabdare si sa nu ii contrazici sau sa le zici ca spun tampenii.sunt oameni care se pot vindeca, dar trebuie ingrijiti cum trebuie.

Cei cu handicap mintal din nastere sunt aproape in totalitate irecuperabili....eu as impune analize prin care se pot depista o malformatie urata sau ma rog un sindrom care ar duce la deficiente mintale...si as institui obligativitatea avortului in asemenea cazuri. Nu veniti cu prelegeri despre morala si altele...luati aminte la ce se intampla in China zilelor noastre in care te castreaza daca faci mai mult de doi copii si nu mai primesti nici un ban de la stat ba mai mult, platesti amenda 10.000 de dolari ! si vorbim despre copii sanatosi....suntem multi...vom fi si mai multi, trebuie sa fim apti pentru ca nimanui nu-i convine sa intretina un handicapat, mai ales unul mintal - dupa cum spuneam, nu au nici un sens, sunt niste animale (nici macar) care au forma umana. Si daca mergem in antichitatea greaca - si grecii erau civilizati - exista stanca Tarpeiana de pe care erau aruncati la nastere copii declarati "inapti"....

trebuie sa te contrazic aici.EU CUNOSC ASTFEL DE CAZURI. cunosc o familie care are un copil cu sindrom Down. nu a fost depistat de la nastere. ei bine, copilasul are vreo 15 ani si are mintea unuia de vreo 5 ani.in momentul in care au aflat ca e bolnav, mama a renuntat la serviciu si a devenit asistentul lui personal.precizez ca amandoi parintii sunt profesori universitari si oameni de o cultura remarcabila.vreau sa iti spun, dupa ani de grija, abnegatie si devotament au reusit niste lucruri remarcabile cu acel copil.CONTEAZA CUM INGRIJESTI UN OM CU HANDICAP.
mkdisk
Postat pe 5 Mai 2009 13:01
nu am nici un fel de reactie.ii consider OAMENI si asta pt ca am o prietena care este in carucior si o cumnata cu o problema de vorbire si de mers.pt mine sunt normale nu persoane cu dezabilitati.
-cred ca cei care ii judeca au o problema cu adevarat
ETE_EU
Postat pe 5 Mai 2009 13:01
Nu stiu de ce va mira ca persoanele cu handicap de orice gen sunt discriminate, poti fi absolut normal si integru fizic sau intelectual si esti discriminat pentru ceva , pentru orice, ca esti prea slab, prea gras, prea scund, prea inalt, prea frumos, prea urat, etc etc ...rautatea oamenilor nu cunoaste limite, nu are granite, culoare si forma....e peste tot, ne inconjoara si nu ar trebui sa ne mai pese, indiferenta noastra e cel mai bun scut de aparare!
Eu personal, ca sa raspund la topic, nu judec o persoana dupa calitatile sau defectele fizice ...pana la urma acestea din urma sunt pur si simplu intamplatoare ...nu e meritul nimanui ...si nici vina cuiva ...asa e sa fie ...cel mai important e ca omul sa nu-si piarda calitatea de om pe cat e posibil!
Pentru persoanele cu handiap simt solidaritate si compasiune ...NU mila, nimanui nu-i place sa inspire mila ..decat daca este cersetor.... ..si aici vorbim despre altceva ..asta cu adevarat ma intristeaza..e mult de discutat ...sunt atatea de spus ...
___LL___
Postat pe 5 Mai 2009 14:18
De la: mkdisk, la data 2009-05-05 13:01:38
De la: ocgiogi, la data 2009-05-05 10:25:28
De la: mkdisk, la data 2009-05-04 14:17:08
De la: ocgiogi, la data 2009-02-04 10:16:32lillix,
N am nimic impotriva celor cu handicap fizic dar pe cei cu handicap mintal nu-i suport...
Cred ca e important daca cineva s-a nascut cu un handicap sau l-a dobandit - stiu eu, a ramas fara o mana sau un picior, a facut poliomelita si a ramas schiop, sau alte chestii de genul...Am avut un coleg de serviciu cocosat - un tip super sufletist si de treaba, si mai cunosc doi cocosati - unul e medic. Am un prieten care are o mana atrofiata - degetele nu sunt functionale fiind foarte mici dar nici nu se observa si e un tip extraordinar. Am avut un prof de latina care suferea de poliomelita si venea la scoala cu motorul...si la faculta am avut un profesor care a suferit un accident nasol si a ramas cu juma' de fata desfigurata...si mai cunosc oameni de genul, carora nici nu le mai vad "defectul" pe care il au.
Din punctul meu de vedere cei ce se nasc cu handicap mintal nu au sens...cheltuim banii de pomana pe ei...cei cu handicap fizic din nascare sunt oarecum recuperabili daca sunt suficient de inteligenti iar cei ce dobandesc handicapul sunt total acceptabili - e ca si cum s-ar fi inbolnavit...ei sunt aceleasi persoane pe care le cunosteai inainte.

bun, si ce vrei sa le facem, sa le dam foc?Doamne fereste!!!!!!sunt si cei cu handicap mental oameni, nu e vina lor, ei nu stiu ce fac.si sunt putini care intr-adevar sunt irecuperabili.trebuie sa stii cum sa vorbesti cu ei, cu blandete si cu foarte multa rabdare si sa nu ii contrazici sau sa le zici ca spun tampenii.sunt oameni care se pot vindeca, dar trebuie ingrijiti cum trebuie.

Cei cu handicap mintal din nastere sunt aproape in totalitate irecuperabili....eu as impune analize prin care se pot depista o malformatie urata sau ma rog un sindrom care ar duce la deficiente mintale...si as institui obligativitatea avortului in asemenea cazuri. Nu veniti cu prelegeri despre morala si altele...luati aminte la ce se intampla in China zilelor noastre in care te castreaza daca faci mai mult de doi copii si nu mai primesti nici un ban de la stat ba mai mult, platesti amenda 10.000 de dolari ! si vorbim despre copii sanatosi....suntem multi...vom fi si mai multi, trebuie sa fim apti pentru ca nimanui nu-i convine sa intretina un handicapat, mai ales unul mintal - dupa cum spuneam, nu au nici un sens, sunt niste animale (nici macar) care au forma umana. Si daca mergem in antichitatea greaca - si grecii erau civilizati - exista stanca Tarpeiana de pe care erau aruncati la nastere copii declarati "inapti"....

trebuie sa te contrazic aici.EU CUNOSC ASTFEL DE CAZURI. cunosc o familie care are un copil cu sindrom Down. nu a fost depistat de la nastere. ei bine, copilasul are vreo 15 ani si are mintea unuia de vreo 5 ani.in momentul in care au aflat ca e bolnav, mama a renuntat la serviciu si a devenit asistentul lui personal.precizez ca amandoi parintii sunt profesori universitari si oameni de o cultura remarcabila.vreau sa iti spun, dupa ani de grija, abnegatie si devotament au reusit niste lucruri remarcabile cu acel copil.CONTEAZA CUM INGRIJESTI UN OM CU HANDICAP.

Tocmai pentru ca si eu cunosc asemenea "legume" cu forma umana am spus ceea ce am spus. Merita sa-ti dedici viata unui retardat care nici macar nu stie ca e bine cum te porti cu el sau nu ? care nu va putea face niciodata ceva bun...mai mult decat a nu face treaba mare pe el? care e rau, care nu iti e recunoscator, care crede ca totul i se cuvine si nu -i pasa ca esti obosit si nu mai suporti sa cureti dupa el? cred ca habar nu aveti ce inseamna sa traiesti in aceiasi casa cu un asemenea specimen...si ultimul caine maidanez e de preferat !
ocs
Postat pe 6 Mai 2009 15:28
^ De acord cu tine.

Ar fi necesara si sterilizarea tuturor celor care sunt bolnavi mental.
Kathara
Postat pe 6 Mai 2009 20:50
De la: ocgiogi, la data 2009-05-06 15:28:07
De la: mkdisk, la data 2009-05-05 13:01:38
De la: ocgiogi, la data 2009-05-05 10:25:28
De la: mkdisk, la data 2009-05-04 14:17:08
De la: ocgiogi, la data 2009-02-04 10:16:32lillix,
N am nimic impotriva celor cu handicap fizic dar pe cei cu handicap mintal nu-i suport...
Cred ca e important daca cineva s-a nascut cu un handicap sau l-a dobandit - stiu eu, a ramas fara o mana sau un picior, a facut poliomelita si a ramas schiop, sau alte chestii de genul...Am avut un coleg de serviciu cocosat - un tip super sufletist si de treaba, si mai cunosc doi cocosati - unul e medic. Am un prieten care are o mana atrofiata - degetele nu sunt functionale fiind foarte mici dar nici nu se observa si e un tip extraordinar. Am avut un prof de latina care suferea de poliomelita si venea la scoala cu motorul...si la faculta am avut un profesor care a suferit un accident nasol si a ramas cu juma' de fata desfigurata...si mai cunosc oameni de genul, carora nici nu le mai vad "defectul" pe care il au.
Din punctul meu de vedere cei ce se nasc cu handicap mintal nu au sens...cheltuim banii de pomana pe ei...cei cu handicap fizic din nascare sunt oarecum recuperabili daca sunt suficient de inteligenti iar cei ce dobandesc handicapul sunt total acceptabili - e ca si cum s-ar fi inbolnavit...ei sunt aceleasi persoane pe care le cunosteai inainte.

bun, si ce vrei sa le facem, sa le dam foc?Doamne fereste!!!!!!sunt si cei cu handicap mental oameni, nu e vina lor, ei nu stiu ce fac.si sunt putini care intr-adevar sunt irecuperabili.trebuie sa stii cum sa vorbesti cu ei, cu blandete si cu foarte multa rabdare si sa nu ii contrazici sau sa le zici ca spun tampenii.sunt oameni care se pot vindeca, dar trebuie ingrijiti cum trebuie.

Cei cu handicap mintal din nastere sunt aproape in totalitate irecuperabili....eu as impune analize prin care se pot depista o malformatie urata sau ma rog un sindrom care ar duce la deficiente mintale...si as institui obligativitatea avortului in asemenea cazuri. Nu veniti cu prelegeri despre morala si altele...luati aminte la ce se intampla in China zilelor noastre in care te castreaza daca faci mai mult de doi copii si nu mai primesti nici un ban de la stat ba mai mult, platesti amenda 10.000 de dolari ! si vorbim despre copii sanatosi....suntem multi...vom fi si mai multi, trebuie sa fim apti pentru ca nimanui nu-i convine sa intretina un handicapat, mai ales unul mintal - dupa cum spuneam, nu au nici un sens, sunt niste animale (nici macar) care au forma umana. Si daca mergem in antichitatea greaca - si grecii erau civilizati - exista stanca Tarpeiana de pe care erau aruncati la nastere copii declarati "inapti"....

trebuie sa te contrazic aici.EU CUNOSC ASTFEL DE CAZURI. cunosc o familie care are un copil cu sindrom Down. nu a fost depistat de la nastere. ei bine, copilasul are vreo 15 ani si are mintea unuia de vreo 5 ani.in momentul in care au aflat ca e bolnav, mama a renuntat la serviciu si a devenit asistentul lui personal.precizez ca amandoi parintii sunt profesori universitari si oameni de o cultura remarcabila.vreau sa iti spun, dupa ani de grija, abnegatie si devotament au reusit niste lucruri remarcabile cu acel copil.CONTEAZA CUM INGRIJESTI UN OM CU HANDICAP.

Tocmai pentru ca si eu cunosc asemenea "legume" cu forma umana am spus ceea ce am spus. Merita sa-ti dedici viata unui retardat care nici macar nu stie ca e bine cum te porti cu el sau nu ? care nu va putea face niciodata ceva bun...mai mult decat a nu face treaba mare pe el? care e rau, care nu iti e recunoscator, care crede ca totul i se cuvine si nu -i pasa ca esti obosit si nu mai suporti sa cureti dupa el? cred ca habar nu aveti ce inseamna sa traiesti in aceiasi casa cu un asemenea specimen...si ultimul caine maidanez e de preferat !

iar eu cunosc si cazuri cand prin eforturile parintilor, s-a mai ameliorat boala...discutia e prea complicata....oricum, daca este irecuperabil, solutia ar fi un centru pt bolnavii mintal.sunt asemenea centre in toata tara.
mkdisk
Postat pe 8 Mai 2009 08:46
ideea era sa nu ii punem pe toti in aceeasi oala.....depinde si de stadiul bolii......de multi factori.ziceam ca uneori, depinde foarte mult si educatia, ingrijirea pe care o dai unei persoane cu nevoi speciale. iar pt cei irecuperabili, sunt centre speciale.
mkdisk
Postat pe 8 Mai 2009 08:55
iar cat despre ideea sterilizarii.......doar nu sunt caini! e rationala, dar nelegala.
mkdisk
Postat pe 8 Mai 2009 08:58
e mult prea complicata problema ca sa fie transata intr-un asemenea mod:ii sterilizam pe toti!!!de la caz la caz se ia decizia, de catre specialisti. nu avem dreptul sa ne pronuntam noi.
mkdisk
Postat pe 8 Mai 2009 09:01
parerea mea persoanala:FAMILIA are un rol foarte mare.la noi in tara, multi oameni sunt bolnavi pt ca nu se duc la timp la medic, nu se ingrijesc, etc....sistemul sanitar ese asa cum este.....ar fi foarte multe de discutat. de multe ori egoismul si lipsa ingrijirii ii face pe multi oameni bolnavi sa devina irecuperabili....si da, cunosc foarte multe cazuri de divort.....tati care au dat divort in momentul in care ca aflat ca propriul lor copil e bolnav....totul a ramas in grija mamei.sunt foarte multe de zis, de asta m-am ferit intotdeauna sa spun lucruri care aduc a extremism.....FIECARE CAZ ESTE UNIC.
mkdisk
Postat pe 8 Mai 2009 09:12
sa ai un copilas cu probleme cred ca e un mare necaz pentru toti parintii din lume. dar a nu face tot ceea ce este omeneste posibil pentru a-l ajuta, este o dovada de egoism feroce si lipsa responsabilitatii.
mkdisk
Postat pe 8 Mai 2009 09:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
follow this link and see where it takes you 1 De la: GKitty 26 Aprilie 2010 18:19
VA ROG AM NEVOIE DE UN RASPUNS- 48 De la: Cassey 15 Mai 2009 23:52
URGEEEENT! :D 4 De la: Barbie30 3 Iulie 2010 08:11
Ghicitoare Buzau 1 De la: kudika163129 7 Aprilie 2010 10:49
umm..help!? 32 De la: _curly 15 Februarie 2010 14:09