Setari Cookie-uri

cum credeti ca ati reactiona dak in cercul vostru de prieteni ar aparea o pesoana cu un handicap fizic?sau cum reactionati cand vedeti pe strada o astfel de persoana???

si mai sunt si cazuri cand se pun diagnostice gresite si ajung la psihiatrie oameni care de fapt aveau o tumoare pe creier, care ii afecta anumiti centri nervosi...nu era bolnav psihic!!!problema e prea complexa pt a fi transata intr-un mod simplist.
mkdisk
Postat pe 8 Mai 2009 09:20
De la: Kathara, la data 2009-05-06 20:50:23^ De acord cu tine.

Ar fi necesara si sterilizarea tuturor celor care sunt bolnavi mental.



propun si sterilizarea si celor cu mintea in colturi.
a cainilor vagabonzi
sterilizarea prostiei; sa nu se propage
a catarilor
a porcilor cu pesta
a femeilor de genul tau
a politistilor comunitari
a stapanilor fara caini
etc

Postat pe 8 Mai 2009 09:24
cand sunt pe strada nu reactionez sub nici o forma la vederea unei persoane cu handicap ,cred ca nici lor nu le face placere sa atraga privirile trecatorilor............dar in cercul de prieteni eu sunt cea care ma atasez de astfel de persoane,cu toate ca majoritatea au un egoism pronuntat in ce priveste persoanele care arata ff bine fizic ........suport mai usor rautatile ,trec cu vederea micile intepaturi............
erikahd2008
Postat pe 8 Mai 2009 09:26
De la: kudika022123, la data 2009-05-08 09:24:23
De la: Kathara, la data 2009-05-06 20:50:23^ De acord cu tine.

Ar fi necesara si sterilizarea tuturor celor care sunt bolnavi mental.



propun si sterilizarea si celor cu mintea in colturi.
a cainilor vagabonzi
sterilizarea prostiei; sa nu se propage
a catarilor
a porcilor cu pesta
a femeilor de genul tau
a politistilor comunitari
a stapanilor fara caini
etc


Mama, mama .... o hipioata! Atunci hai sa ne inmultim ca prostii fara nicio grija, doar suntem putin peste 6 miliarde; da-i cu bolnavii psihic inainte.

Sau scuze, asta ar presupune si disparitia ta, ei?
Kathara
Postat pe 8 Mai 2009 09:52
se zvoneste ca hitler are simpatizanti in zona.

Postat pe 8 Mai 2009 09:55
De la: kudika022123, la data 2009-05-08 09:55:03se zvoneste ca hitler are simpatizanti in zona.


Eu stiu sigur ca mama prostilor e mereu gravida.
Kathara
Postat pe 8 Mai 2009 09:58
hitler era singurul care a crezut ca poate crea o societate perfecta , unde nu existau oameni cu handicap psihic, homosexuali, iar arianii ar fi reprezentat sintagma omului perfect.
prin ceea ce spui tu, te asemeni cu el. nu poti interzice unui om niste drepturi doar ca natura nu l-a inzestrat cu aceiasi capacitate de gandire ca si tine.

chestia cu mama prostilor este o dovada ca de dragul de te auzii vorbita, scrii prosti.

Postat pe 8 Mai 2009 10:10
De la: kudika022123, la data 2009-05-08 10:10:46hitler era singurul care a crezut ca poate crea o societate perfecta , unde nu existau oameni cu handicap psihic, homosexuali, iar arianii ar fi reprezentat sintagma omului perfect.
prin ceea ce spui tu, te asemeni cu el. nu poti interzice unui om niste drepturi doar ca natura nu l-a inzestrat cu aceiasi capacitate de gandire ca si tine.

chestia cu mama prostilor este o dovada ca de dragul de te auzii vorbita, scrii prosti.


Vorba ceea, iti trebuie putina minte ca sa-ti dai seama si ca esti prost.

Inainte de Hitler era un nene, parca Iisus, care ar fi vrut ca lumea sa fie tot o societate perfecta ... de, greu cu political corectness.
Kathara
Postat pe 8 Mai 2009 10:15
stii cum e?
a jignii e mai usor decat a respira, pentru tine.
l-ai transformat in sport de mult sau in functie de circumstante te comporti ca o .....?

isus a provaduit egalitatea.
protejatul tau punea oamenii pe trepte. pe cea mai inalta se punea pe el .

Postat pe 8 Mai 2009 10:23
De la: kudika022123, la data 2009-05-08 10:23:58stii cum e?
a jignii e mai usor decat a respira, pentru tine.
l-ai transformat in sport de mult sau in functie de circumstante te comporti ca o .....?

isus a provaduit egalitatea.
protejatul tau punea oamenii pe trepte. pe cea mai inalta se punea pe el .


Spre deosebire de tine care jignesti mai marlaneste; si imi place sa cred ca nu l-am transformat in sport, ci in arta.

Fiecare a propovaduit o lume perfecta, desi ideea fiecaruia de perfectiune diferea.

Ei, in lumea mea perfecta oamenii sunt reponsabili si nu fac copii doar ca sa-i chinuiasca.

Asa sunt eu, mai nazista!

A propos, eu o sa plec penteru vreo 10 zile, daca vrei sa continuam discutia cand ma intorc, cu placere.
Kathara
Postat pe 8 Mai 2009 10:28
apropos, drum bun!

Postat pe 8 Mai 2009 10:32
eu una nu reactionez in niciun fel. chiar am o prietena a carei baiat are un handicap la o mana. nu simt mila, asta in niciun caz, doar k ma gandesc ca pana la varsta lui nu are pe cineva,mai ales ca este un barbat frumusel si hai sa fim seriosi, unei femei normale nu ii place sa aiba un barbat cu un handicap. asta este lumea si cu asta basta.
daca in cercul de prieteni ar aparea o persoana cu handicap asta nu inseamna ca nu il bag in seama sau ca l-as trata aparte, l-as trata ca pe un om normal.pentru ca este om si gata.
cristi_nne
Postat pe 8 Mai 2009 10:33
mama mea a lucrat intr-o fabrica cu oameni cu handicap... cand eream mica mergeam la ea la cooperativa si o ajutam. si in ziua de azi chiar daca nu mai exista cooperativa, mama este foarte tolaeranta si ii este foarte usor sa ii inteleaga pe cei cu probleme.. de multe ori o invidiez de usurinta cu care poate trata unele probleme..
nu pot spune acelasi lucru despre mine... nu mi-ar fi rusine sa merg pe strada cu o astfel de persoana cu handicap.. o nu.. nu acestora le lipseste ceva ci celor care se uita tramb sau judeca fara sa gandesca uitand ca printr-o intorsatura a soartei ar putea sa fie si ei la fel...
insa e foarte greu cand nu este o familie unita sa-ti fie alaturi. portitza_Maria ma bucur pentru ca ai o famile unita si sunteti atat de apropiati.. nu sunt o persoana invidioasa dar intodeauna mi-am dorit sa fie si a mea macar 20% la fel..
annutza vroia decat sa-si faca o parere despre modul de a gandi a oamenilor.. insa iti pot garanta ca cei ignoranti nici macar nu au intrat pe topic.. au fugit de titlu.. probablic ca ii sperie.. nu stiu.
cathysailor
Postat pe 13 Mai 2009 01:25
AM PRIETENI CU HANDICAP, AM CUNOSCUT PERSOANE RAU LOVITE DE SOARTA NU MI A FOST RUSINE SA MA AFISEZ CU EI, NU VAD DE CE, SUNT OAMENI CA SI NOI TOTI CEILALTI CU CARE SOARTA A FOST NEDREAPTA SAU CRUDA SI NU TREBUIESC MARGINALIZATI,AU ACELEASI TRAIRI CA SI NOI.
IN MOD NORMAL ACEASTA INTREBARE NICI N AR FI TREBUIT PUSA DACA IN VIATA TA N AI FI INTALNIT NISTE NEMERNICI CARE SA TE FACA SA TE SIMTI PROST IN PIELEA TA.
misha_4_u_all
Postat pe 13 Iulie 2009 12:12
toti oameni trebuie tratati la fel, indiferent ca au un handicap sau nu...multi dintre cei care au un handicap fizic pot fi numiti "oameni" mai mult decat cei care sunt"normali"...eu ii tratez pe toti la fel...sunt normali
cristinaval20
Postat pe 13 Iulie 2009 12:46
Buna ziua, am 31 si sunt proprietara unei mici afaceri. De curand, am angajat cateva persoane cu dizabilitati fizice si pot sa spun ca sunt perfect normale (dpdv al trairilor si intelectului). Nu imi este rusine sa ma afisez cu ei pe strada pentru ca sunt angajatii mei, eu i-am selectat si obtin anumite avantaje de pe urma lor. Trebuie sa recunosc ca nu gandeam asa cu ceva timp in urma si asta datorita faptului ca nu avusesem ocazia sa cunosc indeaproape persoane cu handicap fizic.
antosofronia
Postat pe 13 Iulie 2009 13:03
eu ii apreciez enorm pe oamenii cu handicap si care totusi reusesc sa faca ceva in viata pt mn sunt oameni normali si ii amir enorm pt fortza de care dau dovada
puyaroxy
Postat pe 13 Iulie 2009 23:28
De la: Kathara, la data 2009-05-04 16:44:29
De la: annutza, la data 2009-05-04 16:29:05
De la: Kathara, la data 2009-05-04 15:54:16Sincera sa fiu tratez cu indiferenta persoanele cu handicap pentru ca asa-i tratez eu pe toti.

Nu m-ar deranja sa fie in cercul meu de prieteni, dar nu ma vad avand un iubit handicapat.



doar k ar avea un hadicap fizic e handicapat cum spui u???cei care nu au asfel de defecte sunt mult mai handicapati decat ei!!!ms pt raspunsuri tuturor va pup si va mai astept


Mai fetita, handicapat inseamna care are un handicap. Dumnezeule, nici limba romana nu mai intelegem?


draga mea fata eu tind sa cred k stiu destul de bine limba romana si insemnul cuvantului mai bine decat majoritatea tinand cont de faptul k fac parte dintre persoanele cu astfel de dizabilitati intradevar nu foarte grav pt k am avut parinti care au dau tot ce au avut doar k eu sa pot merge si a duce o viata absolut normala si multumesc lui d-zeu au reusit!intradevar am anumite restrictii dar macar ma pot descurk singura!oricum ms frumos pt msj,te pup
annutza
Postat pe 14 Iulie 2009 20:14
De la: cathysailor, la data 2009-05-13 01:25:06mama mea a lucrat intr-o fabrica cu oameni cu handicap... cand eream mica mergeam la ea la cooperativa si o ajutam. si in ziua de azi chiar daca nu mai exista cooperativa, mama este foarte tolaeranta si ii este foarte usor sa ii inteleaga pe cei cu probleme.. de multe ori o invidiez de usurinta cu care poate trata unele probleme..
nu pot spune acelasi lucru despre mine... nu mi-ar fi rusine sa merg pe strada cu o astfel de persoana cu handicap.. o nu.. nu acestora le lipseste ceva ci celor care se uita tramb sau judeca fara sa gandesca uitand ca printr-o intorsatura a soartei ar putea sa fie si ei la fel...
insa e foarte greu cand nu este o familie unita sa-ti fie alaturi. portitza_Maria ma bucur pentru ca ai o famile unita si sunteti atat de apropiati.. nu sunt o persoana invidioasa dar intodeauna mi-am dorit sa fie si a mea macar 20% la fel..
annutza vroia decat sa-si faca o parere despre modul de a gandi a oamenilor.. insa iti pot garanta ca cei ignoranti nici macar nu au intrat pe topic.. au fugit de titlu.. probablic ca ii sperie.. nu stiu.

offffffff,doamne cata dreptate ai,asa e,dar sincer ii intalnesc(pe cei ingnoranti) zilnic k oricare din noi si nu m-as mira sa ii intalnesc pe aici cu comentarii de tot felul!!!!intradevar cea mai importanta e familia pe care multumesc lui d-zeu nu as schimba-o pt nik in lume si dupa ea ar mai fii amicitiile legate in timp si prieteniile pe care pana acum eu am cam ajuns sa le regret....poate nu am invatat eu sa aleg oamenii...nu stiu!!!oricum te pupacesc si ms pt raspuns k si lui PORTITZA_MARIA care e o prietena mai veche de-a mea dak pot spune asa pe care bineinteles o pupacesc
annutza
Postat pe 14 Iulie 2009 20:25
De la: Magdalena_magduta, la data 2009-05-04 17:01:24Ceea ce spui tu e foarte frumos, dar oferim acestor persoane sansa de a le cunoaste cu adevarat?Cati prieteni cu un handicap lfizic ai? Din punctul meu de vedere mila e cel mai josnic sentiment pe care cineva il poate simti, iar pe mine cam un astfel de sentimnet ma incearca cand intalnesc astfel de persoane. Dar il alung pentru ca aceste persoana, merita tot respectul si admiratia noastra pentru ca duc o viata normala.Oricand o astfel de persoana imi poate fi un bun prieten, daca demonstraza ca merita asa cum au demonstrat si ceilalti prieteni ai mei, dar din pacate au tendinta sa se interiorizeze..

asa este cred k de teama de a nu fi luati in ras sau batjocora...cred!
annutza
Postat pe 14 Iulie 2009 20:29
De la: mkdisk, la data 2009-05-08 09:20:58si mai sunt si cazuri cand se pun diagnostice gresite si ajung la psihiatrie oameni care de fapt aveau o tumoare pe creier, care ii afecta anumiti centri nervosi...nu era bolnav psihic!!!problema e prea complexa pt a fi transata intr-un mod simplist.

culmea ceva de genul am patit eu cand m-am internat ultima oara asta acum ani buni...doar k difera un pic contextul!oricum ideea e ca la noi cel putin in viziunea mea nu ar trebui sa avem mare incredere in sistemul medical...poate gresesc dar am motivele mele!!!multumesc ink o data,tuturor si va astept in continuare!!!!!
annutza
Postat pe 14 Iulie 2009 20:33
De la: annutza, la data 2009-07-14 20:33:39
De la: mkdisk, la data 2009-05-08 09:20:58si mai sunt si cazuri cand se pun diagnostice gresite si ajung la psihiatrie oameni care de fapt aveau o tumoare pe creier, care ii afecta anumiti centri nervosi...nu era bolnav psihic!!!problema e prea complexa pt a fi transata intr-un mod simplist.

culmea ceva de genul am patit eu cand m-am internat ultima oara asta acum ani buni...doar k difera un pic contextul!oricum ideea e ca la noi cel putin in viziunea mea nu ar trebui sa avem mare incredere in sistemul medical...poate gresesc dar am motivele mele!!!multumesc ink o data,tuturor si va astept in continuare!!!!!


unde ne astepti!?
geo_x
Postat pe 14 Iulie 2009 20:43
buna eu sunt adina sunt din sibiu si mi-am facut un sayt tagget si vreau sa spun ca am cunoscut un barbat cu asemenea handicap fizic dar ce parere am din puctul meu de vedere sunt niste oameni foarte bine pregatyty si foarte bine din puct de vedere respectosi chyar acel baiat mi- a devenit prieten si sunt foarte mindra de el in general apreciez asemenea oameni si mieste mila de iei daca asa ia lasat bunul dumnezeu .
adina_elena30_yahoo_com
Postat pe 14 Iulie 2009 21:11
De la: geo_x, la data 2009-07-14 20:43:24
De la: annutza, la data 2009-07-14 20:33:39
De la: mkdisk, la data 2009-05-08 09:20:58si mai sunt si cazuri cand se pun diagnostice gresite si ajung la psihiatrie oameni care de fapt aveau o tumoare pe creier, care ii afecta anumiti centri nervosi...nu era bolnav psihic!!!problema e prea complexa pt a fi transata intr-un mod simplist.

culmea ceva de genul am patit eu cand m-am internat ultima oara asta acum ani buni...doar k difera un pic contextul!oricum ideea e ca la noi cel putin in viziunea mea nu ar trebui sa avem mare incredere in sistemul medical...poate gresesc dar am motivele mele!!!multumesc ink o data,tuturor si va astept in continuare!!!!!


unde ne astepti!?


Auzi, nu vrei mai bine sa ne anunti pe unde se mai pune o mocheta decat sa te bagi in seama aiurea? Statistica nu te exclude pe tine sau pe cei dragi tie de vreun viitor handicap fizic dobandit! Asa ca... mai bine ignora persoana care a deschis subiectul si care, in ciuda cruzimii oamenilor, inca mai cauta dovezi ca mai exista OAMENI, decat sa o iei la misto!
krisla
Postat pe 14 Iulie 2009 23:16
care statistica draga mea?
vrei sa insinuezi cumva ca intro familie este obligatoriu, conform statistici, ca cel putin o persoana sa aiba handicap!!??
geo_x
Postat pe 14 Iulie 2009 23:23
De la: geo_x, la data 2009-07-14 23:23:28care statistica draga mea?
vrei sa insinuezi cumva ca intro familie este obligatoriu, conform statistici, ca cel putin o persoana sa aiba handicap!!??

Citez: "nu te exclude". Esti asa de sigur ca o persoana din familia ta... mama, fratele, copilul, etc. nu va avea vreo problema la un moment dat in viata? Stii, imi aduci aminte de o "doctoresa" renumita prin cruzimea ei fata de pacienti, care se plangea unei colege: "nu stiu draga cu ce am gresit in viata mea de sotul meu indura chinurile iadului in spitalul X si nici un medic nu-l poate ajuta!" Ai grija ca cel care va rade la urma de tine sa nu fie chiar soarta!
krisla
Postat pe 14 Iulie 2009 23:45
De la: krisla, la data 2009-07-14 23:45:31
De la: geo_x, la data 2009-07-14 23:23:28care statistica draga mea?
vrei sa insinuezi cumva ca intro familie este obligatoriu, conform statistici, ca cel putin o persoana sa aiba handicap!!??

Citez: "nu te exclude". Esti asa de sigur ca o persoana din familia ta... mama, fratele, copilul, etc. nu va avea vreo problema la un moment dat in viata? Stii, imi aduci aminte de o "doctoresa" renumita prin cruzimea ei fata de pacienti, care se plangea unei colege: "nu stiu draga cu ce am gresit in viata mea de sotul meu indura chinurile iadului in spitalul X si nici un medic nu-l poate ajuta!" Ai grija ca cel care va rade la urma de tine sa nu fie chiar soarta!



citeaza cat vrei!
ceea ce urasc cel mai mult, in afara de incalzirea globala, este forma de amenintare voalata: sa dea dumnezeu sa ti se intample si tie!!
draga mea, indiferent de circumstante, indiferent de ceea ce se spune si se intampla, sa nu mai faci asa ceva in viata ta!
geo_x
Postat pe 14 Iulie 2009 23:49
De la: geo_x, la data 2009-07-14 23:49:23
De la: krisla, la data 2009-07-14 23:45:31
De la: geo_x, la data 2009-07-14 23:23:28care statistica draga mea?
vrei sa insinuezi cumva ca intro familie este obligatoriu, conform statistici, ca cel putin o persoana sa aiba handicap!!??

Citez: "nu te exclude". Esti asa de sigur ca o persoana din familia ta... mama, fratele, copilul, etc. nu va avea vreo problema la un moment dat in viata? Stii, imi aduci aminte de o "doctoresa" renumita prin cruzimea ei fata de pacienti, care se plangea unei colege: "nu stiu draga cu ce am gresit in viata mea de sotul meu indura chinurile iadului in spitalul X si nici un medic nu-l poate ajuta!" Ai grija ca cel care va rade la urma de tine sa nu fie chiar soarta!



citeaza cat vrei!
ceea ce urasc cel mai mult, in afara de incalzirea globala, este forma de amenintare voalata: sa dea dumnezeu sa ti se intample si tie!!
draga mea, indiferent de circumstante, indiferent de ceea ce se spune si se intampla, sa nu mai faci asa ceva in viata ta!

Nu ma cunosti deloc, asa ca nu mai crede ca ma bucur de raul altuia si mai ales nu-mi ocup timpul cu rugaminti catre D-zeu sa pedepseasca cinici ca tine! Inca nu am vazut sau auzit persoane fericite din toate punctele de vedere. Cum te-ai simti daca, daramat fiind, te ia cineva la misto? Te simti bine cand ranesti, vad!
krisla
Postat pe 15 Iulie 2009 00:00
ar fi cam tarziu sa te rogi la dumnezeu!

si raspuns la intrebarea ta, l-as lua si io.
geo_x
Postat pe 15 Iulie 2009 00:02
De la: geo_x, la data 2009-07-15 00:02:58ar fi cam tarziu sa te rogi la dumnezeu!

si raspuns la intrebarea ta, l-as lua si io.

Deja am consumat prea mult spatiu cu acest dialog... si fara rost! Auzi, stii ce ascunde, de fapt, acest comportament al tau usor agresiv? Nu e mai bine sa consulti un psiholog si apoi sa-ti vezi de viata ta si sa nu mai ranesti pe cei care nu merita? Poti fi "cool" fara sa distragi atentia de la nemultumirile tale!
krisla
Postat pe 15 Iulie 2009 00:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna seara 8 De la: bestdevilinside 3 Decembrie 2008 02:20
confesiuni 1 De la: acida2008 12 August 2008 10:38
am o intrebare 6 De la: paullina 11 Mai 2010 07:37
cum fac sa-mi iasa? 10 De la: matzu 31 Iulie 2008 19:51
Idei de cadouri;;) 3 De la: kentfarafiltru 9 Decembrie 2009 19:45