Setari Cookie-uri

Exista Dumnezeu? Dar Satan? Sau amandoua?

De la: dodutnegrut, la data 2009-04-09 23:32:35
De la: valita76, la data 2009-04-09 20:26:07
De la: geo_sh, la data 2009-04-09 20:17:24
De la: valita76, la data 2009-04-09 18:37:03 Acum, v-as intreba pe voi cei care nu credeti in Dumnezeu, ce parere aveti despre toate acestea???


draga mea, n-au reusit minunile lu' dumnezeu sa-i convinga si tu crezi ca prin trei texte convertesti oamenii atei!!?


Nu cred ca-i convertesc dar poate incep sa-si puna semne de intrebare.

Felicitari!!!!!!


Pentru???
Diavolyta_
Postat pe 9 Aprilie 2009 23:36
De la: geo_sh, la data 2009-04-09 20:29:55intrebari o sa-si puna, da' cred ca vor fi indreptate asupra capacitatlior tale de intelegere!
zi pas la faza asta si fa-ti misionariatu' in realitate!


Daca cercetãrile unor oameni de ºtiinþã au confirmat, cã în Biblie existã inclus, alãturi de informaþiile spirituale evidente ºi un anumit cod secret care poate dezvãlui evenimente ce au avut loc la mii de ani dupã ce a fost scrisã Biblia, cum poate fi negata existenta lui Dumnezeu???
Cat despre realitate si capacitate de intelegere, vreau sa-ti comunic ca nu eu sunt cea care a cercetat si scris despre toate acestea. Sunt oameni de stiinta si sunt reali. Sau poate nu crezi ca e real ??? Ai unde sa cauti, de aceea exista internet, informatia este libera celui ce vrea s-o acceseze.
Toata creatia Domnului este minunata si pentru toate acestea trebuie sa-i multumim.
valita76
Postat pe 10 Aprilie 2009 07:58
valeu valita mama da ai avut ceva treaba ieri....
bruneagra25
Postat pe 10 Aprilie 2009 08:25
De la: valita76, la data 2009-04-10 07:58:30
De la: geo_sh, la data 2009-04-09 20:29:55intrebari o sa-si puna, da' cred ca vor fi indreptate asupra capacitatlior tale de intelegere!
zi pas la faza asta si fa-ti misionariatu' in realitate!


Daca cercetãrile unor oameni de ºtiinþã au confirmat, cã în Biblie existã inclus, alãturi de informaþiile spirituale evidente ºi un anumit cod secret care poate dezvãlui evenimente ce au avut loc la mii de ani dupã ce a fost scrisã Biblia, cum poate fi negata existenta lui Dumnezeu???
Cat despre realitate si capacitate de intelegere, vreau sa-ti comunic ca nu eu sunt cea care a cercetat si scris despre toate acestea. Sunt oameni de stiinta si sunt reali. Sau poate nu crezi ca e real ??? Ai unde sa cauti, de aceea exista internet, informatia este libera celui ce vrea s-o acceseze.
Toata creatia Domnului este minunata si pentru toate acestea trebuie sa-i multumim.


nici nu mi-am inchipuit ca ai stat sa cauti in pamant dovezi ale existentei da' nu despre asta era vorba.
vehementa ta imi aduce in fata imaginea martorilor lu' iehova sau alta semibisericute, puse pe convingerea cu forta a oamenilor. insistenta lor si habotnicia sunt doua elemente care ma fac sa-i tin departe de mine, desii as fi vrut sa discut cu ei!
nu incerca sa torni religie si credinta cu dovezi impartiale. cum spuneam in alt mesaj, fi tu , doar tu!

Postat pe 10 Aprilie 2009 08:36
ma alatur voua, Geo si Brune.
Draga Valita dar tu esti o emancipata din randul credinciosilor ferventi, ca sa nu zic habotnici. Sigur ca informatiile sunt accesibile tuturor dar cum de unii, gen MArtorii iehovisti refuza informarea prin TV, internet nu mai zic, ei considera mare pacat sa asculti muzica, etc. Mai bine iti canalizezi fortele catre cei care nu stiu decat ce au primit ca indoctrinare in loc de educatie. Fara suparare..
azalis
Postat pe 10 Aprilie 2009 08:42
De la: geo_sh, la data 2009-04-10 08:36:21
De la: valita76, la data 2009-04-10 07:58:30
De la: geo_sh, la data 2009-04-09 20:29:55intrebari o sa-si puna, da' cred ca vor fi indreptate asupra capacitatlior tale de intelegere!
zi pas la faza asta si fa-ti misionariatu' in realitate!


Daca cercetãrile unor oameni de ºtiinþã au confirmat, cã în Biblie existã inclus, alãturi de informaþiile spirituale evidente ºi un anumit cod secret care poate dezvãlui evenimente ce au avut loc la mii de ani dupã ce a fost scrisã Biblia, cum poate fi negata existenta lui Dumnezeu???
Cat despre realitate si capacitate de intelegere, vreau sa-ti comunic ca nu eu sunt cea care a cercetat si scris despre toate acestea. Sunt oameni de stiinta si sunt reali. Sau poate nu crezi ca e real ??? Ai unde sa cauti, de aceea exista internet, informatia este libera celui ce vrea s-o acceseze.
Toata creatia Domnului este minunata si pentru toate acestea trebuie sa-i multumim.


nici nu mi-am inchipuit ca ai stat sa cauti in pamant dovezi ale existentei da' nu despre asta era vorba.
vehementa ta imi aduce in fata imaginea martorilor lu' iehova sau alta semibisericute, puse pe convingerea cu forta a oamenilor. insistenta lor si habotnicia sunt doua elemente care ma fac sa-i tin departe de mine, desii as fi vrut sa discut cu ei!
nu incerca sa torni religie si credinta cu dovezi impartiale. cum spuneam in alt mesaj, fi tu , doar tu!


In general cei care nu cred in Dumnezeu cred in stiinta si in dovezi palpabile. Eu am vrut sa demonstrez ca pana si stiinta ne indreapta pasii spre Dumnezeu. Nu sunt nici martor al lui Iehova nici nu fac parte dintr-o alta secta, sunt crestin ortodox, atat. Nu sunt atat de habotnica precum pare , sunt om in primul rand si am suficiente greseli pentru care sa fiu iertata.
valita76
Postat pe 10 Aprilie 2009 08:43
De la: azalis, la data 2009-04-10 08:42:49ma alatur voua, Geo si Brune.
Draga Valita dar tu esti o emancipata din randul credinciosilor ferventi, ca sa nu zic habotnici. Sigur ca informatiile sunt accesibile tuturor dar cum de unii, gen MArtorii iehovisti refuza informarea prin TV, internet nu mai zic, ei considera mare pacat sa asculti muzica, etc. Mai bine iti canalizezi fortele catre cei care nu stiu decat ce au primit ca indoctrinare in loc de educatie. Fara suparare..

nu cred k merita osteneala din pacate...m-am uitat la cat a scris nici macar nu am avut rabdare sa citesc tot...cred k e un "nou nea mitik" in varianta feminina care o tine numa pe a ei...
bruneagra25
Postat pe 10 Aprilie 2009 08:45
De la: bruneagra25, la data 2009-04-10 08:45:26
De la: azalis, la data 2009-04-10 08:42:49ma alatur voua, Geo si Brune.
Draga Valita dar tu esti o emancipata din randul credinciosilor ferventi, ca sa nu zic habotnici. Sigur ca informatiile sunt accesibile tuturor dar cum de unii, gen MArtorii iehovisti refuza informarea prin TV, internet nu mai zic, ei considera mare pacat sa asculti muzica, etc. Mai bine iti canalizezi fortele catre cei care nu stiu decat ce au primit ca indoctrinare in loc de educatie. Fara suparare..

nu cred k merita osteneala din pacate...m-am uitat la cat a scris nici macar nu am avut rabdare sa citesc tot...cred k e un "nou nea mitik" in varianta feminina care o tine numa pe a ei...


bruno, nu suntem aici sa judecam ci sa discutam.
putin ma intereseaza cine e sau ce e atata timp cat are ceva de spus. si daca o spune din inima, ma castiga

Postat pe 10 Aprilie 2009 08:47
De la: azalis, la data 2009-04-10 08:42:49ma alatur voua, Geo si Brune.
Draga Valita dar tu esti o emancipata din randul credinciosilor ferventi, ca sa nu zic habotnici. Sigur ca informatiile sunt accesibile tuturor dar cum de unii, gen MArtorii iehovisti refuza informarea prin TV, internet nu mai zic, ei considera mare pacat sa asculti muzica, etc. Mai bine iti canalizezi fortele catre cei care nu stiu decat ce au primit ca indoctrinare in loc de educatie. Fara suparare..


Draga mea , repet, sunt crestin ortodox. Si nu am de ce sa imi canalizez fortele catre unii sau altii, fortele mele sunt canalizate in primul rand asupra evolutiei spirituale a sufletului meu.
valita76
Postat pe 10 Aprilie 2009 08:49
valita, exceptand dovezile, care oricum sunt material de propaganda de ambele parti, si te rog sa nu vii cu ideea ca n-ar trebuii negijate, cum altfel ai incerca sa ma convingi de existenta lui!?
zic de dovezi pentru ca si cei atei iti pot scoate ochii cu tone de dovezi ca nu exista nimic decat stiinta.

Postat pe 10 Aprilie 2009 08:51
De la: geo_sh, la data 2009-04-10 08:47:30
De la: bruneagra25, la data 2009-04-10 08:45:26
De la: azalis, la data 2009-04-10 08:42:49ma alatur voua, Geo si Brune.
Draga Valita dar tu esti o emancipata din randul credinciosilor ferventi, ca sa nu zic habotnici. Sigur ca informatiile sunt accesibile tuturor dar cum de unii, gen MArtorii iehovisti refuza informarea prin TV, internet nu mai zic, ei considera mare pacat sa asculti muzica, etc. Mai bine iti canalizezi fortele catre cei care nu stiu decat ce au primit ca indoctrinare in loc de educatie. Fara suparare..

nu cred k merita osteneala din pacate...m-am uitat la cat a scris nici macar nu am avut rabdare sa citesc tot...cred k e un "nou nea mitik" in varianta feminina care o tine numa pe a ei...


bruno, nu suntem aici sa judecam ci sa discutam.
putin ma intereseaza cine e sau ce e atata timp cat are ceva de spus. si daca o spune din inima, ma castiga

nici macar sa o judec nu m-am obosit....dar cand dai copy paste la 1000 de chesti incepe sa ma lase rece....copy paste nu prea e din suflet deci nu prea are ce castiga parerea mea
bruneagra25
Postat pe 10 Aprilie 2009 08:54
De la: valita76, la data 2009-04-10 08:49:02
De la: azalis, la data 2009-04-10 08:42:49ma alatur voua, Geo si Brune.
Draga Valita dar tu esti o emancipata din randul credinciosilor ferventi, ca sa nu zic habotnici. Sigur ca informatiile sunt accesibile tuturor dar cum de unii, gen MArtorii iehovisti refuza informarea prin TV, internet nu mai zic, ei considera mare pacat sa asculti muzica, etc. Mai bine iti canalizezi fortele catre cei care nu stiu decat ce au primit ca indoctrinare in loc de educatie. Fara suparare..


Draga mea , repet, sunt crestin ortodox. Si nu am de ce sa imi canalizez fortele catre unii sau altii, fortele mele sunt canalizate in primul rand asupra evolutiei spirituale a sufletului meu.


Foarte bine, dar sa stii ca nici noi restul oamenilor nu bajgìbaim prin ceata. ca daca nu merg frecvent la biserica si nu ma vad vecinii cu baticut pe cap nu inseamna ca nu am o credinta. Fiecare cred ca ar trebui sa fie credincios in sufletul lui in primul rand. Consider ca si ateii au o frica de ceva, atotputernic, desi nu recunosc.Poate nu e neaparat Dumnezeu, sunt forte, influente...
azalis
Postat pe 10 Aprilie 2009 08:55
De la: valita76, la data 2009-04-10 07:58:30
De la: geo_sh, la data 2009-04-09 20:29:55intrebari o sa-si puna, da' cred ca vor fi indreptate asupra capacitatlior tale de intelegere!
zi pas la faza asta si fa-ti misionariatu' in realitate!


Daca cercetãrile unor oameni de ºtiinþã au confirmat, cã în Biblie existã inclus, alãturi de informaþiile spirituale evidente ºi un anumit cod secret care poate dezvãlui evenimente ce au avut loc la mii de ani dupã ce a fost scrisã Biblia, cum poate fi negata existenta lui Dumnezeu???
Cat despre realitate si capacitate de intelegere, vreau sa-ti comunic ca nu eu sunt cea care a cercetat si scris despre toate acestea. Sunt oameni de stiinta si sunt reali. Sau poate nu crezi ca e real ??? Ai unde sa cauti, de aceea exista internet, informatia este libera celui ce vrea s-o acceseze.
Toata creatia Domnului este minunata si pentru toate acestea trebuie sa-i multumim.


k sa ma bag si io in seama...dragutza pana la varsta asta mama, ne-am facut si noi o parere nu crezi? asa ca daca vrei discutzii, asa de dragul de a discuta - nu de altceva-, discuta pe ce gandeste capsorul tau. io una nu am halit in viatza asta plagiatorii...... asa k ia-tzi degetzelele de pe copy/paste.
cristi_nne
Postat pe 10 Aprilie 2009 08:57
aaa, dar ce cauta topicul asta la RElatii SEX???? sau aici gasesti mai multi cititori?
azalis
Postat pe 10 Aprilie 2009 08:58

asta-i marketing

Postat pe 10 Aprilie 2009 09:00
De la: azalis, la data 2009-04-10 08:58:06aaa, dar ce cauta topicul asta la RElatii SEX???? sau aici gasesti mai multi cititori?


este vorba despre perechea dintre bine si rau...asa ca nu da rau la "sex" ....
si cum spune geo ...asa de bine e la sex incat probabil ca nu se putea intra in vreo polemica de exempu pe la ....alte topicuri plictisitoare sau pitzipongesti... marketingul in situatiile de criza face minuni....

dandanaua_reloaded
Postat pe 10 Aprilie 2009 09:05
De la: azalis, la data 2009-04-10 08:55:14
De la: valita76, la data 2009-04-10 08:49:02
De la: azalis, la data 2009-04-10 08:42:49ma alatur voua, Geo si Brune.
Draga Valita dar tu esti o emancipata din randul credinciosilor ferventi, ca sa nu zic habotnici. Sigur ca informatiile sunt accesibile tuturor dar cum de unii, gen MArtorii iehovisti refuza informarea prin TV, internet nu mai zic, ei considera mare pacat sa asculti muzica, etc. Mai bine iti canalizezi fortele catre cei care nu stiu decat ce au primit ca indoctrinare in loc de educatie. Fara suparare..


Draga mea , repet, sunt crestin ortodox. Si nu am de ce sa imi canalizez fortele catre unii sau altii, fortele mele sunt canalizate in primul rand asupra evolutiei spirituale a sufletului meu.


Foarte bine, dar sa stii ca nici noi restul oamenilor nu bajgìbaim prin ceata. ca daca nu merg frecvent la biserica si nu ma vad vecinii cu baticut pe cap nu inseamna ca nu am o credinta. Fiecare cred ca ar trebui sa fie credincios in sufletul lui in primul rand. Consider ca si ateii au o frica de ceva, atotputernic, desi nu recunosc.Poate nu e neaparat Dumnezeu, sunt forte, influente...


Intrebarea era daca exista sau nu Dumnezeu. Si eu am incercat nu numai sa spun " da, exista, eu cred in Dumnezeu" ci am adus argumente. A fi un bun crestin este insa altceva. Si nu am pretins ca eu sunt asa bun crestin incat merg la biserica mereu cu baticut in cap. Am spus mai sus si ma repet , am suficiente greseli si-mi canalizez fortele asupra mea. Daca v-am dat impresia ca sunt habotnica se datoreaza numai incapatanarii cu care imi sustin punctele de vedere ( argumentate insa) . Nu-mi place sa nu fiu contrazisa, din contra, apreciez pe cei care vin cu contra argumente. Imi plac oamenii care au ceva de spus, dar atunci cand nu sunt capabili sa argumenteze inseamna ca ideile sunt preluate de bune , din alte parti, fara a fi trecute prin filtrul propriu. Nu-i judec pe atei, nu sunt eu in masura sa fac acest lucru.
valita76
Postat pe 10 Aprilie 2009 09:12
Si de ce ma rog ai pus topicul asta la categoria Sex?
koph
Postat pe 10 Aprilie 2009 09:29
De la: koph, la data 2009-04-10 09:29:52Si de ce ma rog ai pus topicul asta la categoria Sex?


Nu eu am pus acest topic la categoria sex. Si nici nu consider ca este pacat sa vorbesc despre Dumnezeu la categoria sex. In fond suntem in Postul Pastelui. Asa consider eu, ca a vorbi despre Dumnezeu nu este un pacat, indiferent de locul si momentul ales.
valita76
Postat pe 10 Aprilie 2009 09:33
De la: valita76, la data 2009-04-10 09:33:47
De la: koph, la data 2009-04-10 09:29:52Si de ce ma rog ai pus topicul asta la categoria Sex?


Nu eu am pus acest topic la categoria sex. Si nici nu consider ca este pacat sa vorbesc despre Dumnezeu la categoria sex. In fond suntem in Postul Pastelui. Asa consider eu, ca a vorbi despre Dumnezeu nu este un pacat, indiferent de locul si momentul ales.


Pur si simplu nu vedeam legatura, atata tot. Insa acum totul mi-e foarte clar, multumesc.
koph
Postat pe 10 Aprilie 2009 09:36
De la: koph, la data 2009-04-10 09:36:29
De la: valita76, la data 2009-04-10 09:33:47
De la: koph, la data 2009-04-10 09:29:52Si de ce ma rog ai pus topicul asta la categoria Sex?


Nu eu am pus acest topic la categoria sex. Si nici nu consider ca este pacat sa vorbesc despre Dumnezeu la categoria sex. In fond suntem in Postul Pastelui. Asa consider eu, ca a vorbi despre Dumnezeu nu este un pacat, indiferent de locul si momentul ales.


Pur si simplu nu vedeam legatura, atata tot. Insa acum totul mi-e foarte clar, multumesc.



Anyway...Intrebarea era pentru initiatoarea topicului. Abia acusi vazui ca tu de fapt ai raspuns aiurea. Stai jos, ai nota 2!
koph
Postat pe 10 Aprilie 2009 09:39
Referitor la plagiat, atat vreau sa spun: stiinta este exacta, nu poti reda stiinta decat cu copy/paste, nu tot cu copy si paste in creieras ati facut cu legile fizicii s.a.m.d.?
Geo, revin si pentru tine cu un raspuns in scurt timp.
valita76
Postat pe 10 Aprilie 2009 09:40
De la: valita76, la data 2009-04-10 09:40:11 Referitor la plagiat, atat vreau sa spun: stiinta este exacta, nu poti reda stiinta decat cu copy/paste, nu tot cu copy si paste in creieras ati facut cu legile fizicii s.a.m.d.?
Geo, revin si pentru tine cu un raspuns in scurt timp.

chiar asa tare te plictisesti?
bruneagra25
Postat pe 10 Aprilie 2009 09:42
De la: irinutaion, la data 2009-04-02 08:46:46
De la: emilia84, la data 2009-01-17 23:08:58
De la: dezsi_dianna, la data 2009-01-17 21:46:15Fiekre dintre noi s-a gandit makr odata la acest subiect, astept parerile voastre ;)

Nu exista nici unul nici altul.
Totul este o mare minciuna.


iar tu esti o mare proasta.....atunci cum crezi ca veneai pe lume fara Dumnezeu?


Draga irinutaion...

Tu dovedesti ca Dumnezeu sau creatorii tai te-au hranit în schimb pe tine cu lingura mare de spuma cand fu vorba de inteligenta
Full_Metal_Jacket
Postat pe 10 Aprilie 2009 10:31
De la: biencutza84, la data 2009-04-09 14:14:53Io te-as intreba daca ai citit vreodata biblia, caci daca ia fii citit-o ai fii si tu lamurita si ai crede!!!

Asta e cea mai buna observatie pe care am citit-o in ultimul timp!
Eu citesc SF de la varsta de 7 (hai sa zic 8) ani: De aceea cred ca Gnomii exista,; La fel si lumea paralela a lui Herbert Franke, ca si toate casele care sunt in conflict - pentru Arrakis, ca sa nu mai spun ca abia astept sa-l vad pe Andrew ( omil bicentenar al lui Asimov) sau s-o intalnesc pe LeeLoo ( in rolul ei a jucat una- Milla Jovovich)- ca sa-mi aduc aminte doar de cateva fugare repere;
Si uite asa ne intoarcem la cea mai fireasca dogma pregatita vreodata : Crede si nu cerceta!
Ia spune- biencutza draga- pe care Biblie ai citi-o tu?
Sau asha...in general...Biblia....care se gaseste in orice camera de hotel ( ma rog- la noi- de la 4 stele in sus)?
G_I_JOE
Postat pe 10 Aprilie 2009 12:12
Geo, am multe motive pentru care nu trebuie sa te conving pe tine de existenta lui Dumnezeu. In primul rand pentru ca tu esti unul dintre cei care cred in El. Nici o dovada nu poate fi suficienta pentru a face un ateu sa creada in Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu exista in tot ce ne inconjoara, nu trebuie decat sa deschidem ochii sufletului si sa ne bucuram . Exista de cele mai multe ori o dualitate intre ratiune si suflet, pe care noi trebuie sa o depasim. Sufletul simte inainte ca ratiunea sa inteleaga si sa analizeze ceea ce vrea sufletul sa ne transmita. Daca vrem dovezi filtrate numai prin intermediul ratiunii nu vom ajunge niciodata sa credem cu adevarat in Dumnezeu. Toti suntem capabili sa patrundem adanc in sufletul nostru si sa gasim acolo suficiente dovezi pentru a crede si a-l iubi pe El. Si toti avem liber arbitru. Raspunsul il gasim in noi, nu trebuie cautat in alta parte. Eu nu sunt misionar si nici nu trebuie sa judec pe cineva. Dar cum ar fi lumea daca toti am fi buni, daca toti am da numai ce avem mai bun in noi?? Esential este sa stii si sa primesti, pentru ca de ce sa nu recunoastem nu intotdeauna stim sa primim. Frumos ar fi sa oferim fara a cere ceva in schimb, fara a avea asteptari ( atunci apar deceptiile). Si tot frumos ar fi sa fim capabili sa iertam, sa nu rezolvam un razboi cu alt razboi. Sa traim cu adevarat tot ceea ce este frumos in jurul nostru, sa acceptam ca exista si rau dar sa urmam calea cea buna, sa ne bucuram cu adevarat de fiecare clipa de emotie si bucurie oferita de cei din jurul nostru, sa nu ne dam seama mai tarziu ca am avut parte de iubire dar n-am pretuit-o decat cand a fost prea tarziu, ca am trecut pe langa un ghiocel inflorit si adanciti in gandurile noastre nu ne-am bucurat de gingasia lui.
In fond sa simti inseamna sa traiesti.

valita76
Postat pe 10 Aprilie 2009 13:03
dar satane sunt mai multe crede-ma
pamela_1
Postat pe 10 Aprilie 2009 13:08
"Raspunsul il gasim in noi, nu trebuie cautat in alta parte"


o fraza ce sintetizeaza toata discutia.

intrebarea pusa de mine , e mai mult retorica si e ca un efect al insistentei.



"Dar cum ar fi lumea daca toti am fi buni, daca toti am da numai ce avem mai bun in noi?? "

un paradis!!?

Postat pe 10 Aprilie 2009 13:15
Mi-am pierdut si eu timpul citind cam toate comentariile postate vis a vis de aceasta tema.
Ce mi se pare hilar este faptul ca sunt oameni care abia daca au ajuns la 30 de ani si cred ca s-au documentat suficient incat sa faca niste afirmatii pertinente cu privire la existenta sau inexistenta divinitatii.
A-ti vazut si voi codul lui davinci si sunteti asi? Sau ati mai vizionat alte "documentare" care sa demonstreze 100% ca d-zeu nu exista?
Am mai citit comm. cuiva care spunea ca a citit biblia si ca e suficient pentru a te face sa crezi in existenta lui d-zeu.
Fataaaaaa...cati ani ai???
Tu stiai ca de cativa ani incoace exista facultati in care se studiaza DOAR biblia???
Au incercat milioane de oameni de-a lungul timpului sa o descifreze sau macar sa o inteleaga...si nu au reusit. Si vii tu cu afirmatii de genul asta???
Iubita...stai acasa...mai citeste...mai documenteaza-te ...si vino cu ceva pertinent.
Crezi...?? ok...Nu crezi ...ok.
Exista oameni care au ajuns la adanci batraneti si nu au ajuns la nici o concluzie ...si asta dupa foarte multi ani de cercetari , introspectii si foarte multa documentare.
In fond fiecare are dreptul la propria credinta.
Personal Urasc tot ce tine de biserica.
Detest preotii si tot ce tine de clerul bisericesc.
De ce???
ohooooo...uita-te putin in jur :)).
Stiati ca daca ramaneti restanti cu cotizatia la biserica...nu va ingroapa???
Si mai stiati ca singurii care va ofera "beneficiul asta" si fara sa platiti ...sunt pocaitii???
Cred in Dumnezeu si in puterea rugaciunii. Insa nu cred in biserica si in tot ce propovaduieste ea.
Am auzit la un moment dat o chestie ...care mi-a ramas intiparita in minte.
era o discutie intre un ateu si un credincios.
Ateul cerea dovezi ...iar credinciosul l-a intrebat...
Iti iubesti parintii???
Ateul a raspuns...da..
Iar credinciosul l-a pus sa demonstreze acea dragoste.
Va rog a face diferenta intre bun simt, datorie si dragoste :).
iar vis a vis de chestia cu CREDE SI NU CERCETA....
Pentru desteptii care au afirmat ca e scris in biblie...:))...mai cititi ...
Asta a fost spusa de sf. Augustin in sec. 4 :)...si nu apare in biblie.
A nu se omite faptul ca Darwin ( a carui teorie evolutionista a picat de ceva vreme ) ...a negat pana in panzele albe existenta lui d-zeu , si care pe patul de moarte a cerut sa vina un preot pentru a se spovedi.
Concluzia e ca inca mai avem multe de invatat ...si mai avem multe de perfectionat in ceea ce priveste personalitatea si caracterul fiecaruia dintre noi.
si probabil doar cand vom fi suficient de intelepti vom ajunge sa cunoastem adevarul despre aparitia noastra pe aceasta lume si menirea noastra in univers.
Lasati polemicile...pentru ca religia a iscat destule controverse si biserica a manipulat destul.
Nu va ridicati unul impotriva celuilalt ...nu e deloc constructiv.
Unii dintre noi poate avem dubii sau nu credem in existenta divinitatii. Altii insa cred pana in panzele albe.
Oricum...suntem in saptamana patimilor...si tot ce pot sa fac este sa va urez sarbatori fericite (paste fericit poate fi interpretat :))...) pentru cei care cred...
Si pentru toata lumea...lumina in suflete , intelepciune , mai multa toleranta si multa multa fericire :).

Numai bine

A.
angelofsorrow
Postat pe 13 Aprilie 2009 12:59
Diavolyta_
Postat pe 13 Aprilie 2009 13:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sex 6 De la: ramona_elisa 1 Februarie 2009 18:33
Craciun si Revelion 1 De la: alexida 27 Noiembrie 2010 17:14
CUM AR FI LUMEA ...? 46 De la: SIRSOFT 15 Decembrie 2009 20:56
Test de sarcina 7 De la: kudika176534 22 August 2010 10:54
Relatiile si masajul erotic 91 De la: felixcat 7 Februarie 2011 21:06