Setari Cookie-uri

Exista Dumnezeu? Dar Satan? Sau amandoua?

pamela_1
Postat pe 13 Aprilie 2009 13:13
Mantuitorul a avut o cruce de lemn si o inima de aur. Azi multi vrem cruci de aur si inimi de lemn. Fie ca in clipa vestirii, intr-un glas al Invierii Celui fara de moarte, sa renasca si puterea noastra de a iubi si a ierta.

valita76
Postat pe 13 Aprilie 2009 18:45
Dumnezeu sunt eu, iar satan este alex, amicul meu....deci exista si Dumnezeu si Satan....pentru orice intrebare legata de acest subiect sunt disponibil in limita timpului ca tree sa mai raspund si la rugaciunile credinciosilor....
cesar
Postat pe 13 Aprilie 2009 19:33
De la: cesar, la data 2009-04-13 19:33:04Dumnezeu sunt eu, iar satan este alex, amicul meu....deci exista si Dumnezeu si Satan....pentru orice intrebare legata de acest subiect sunt disponibil in limita timpului ca tree sa mai raspund si la rugaciunile credinciosilor....


nu prea cred ca d-zeu e amic cu satan,asa ca baiete,te cam incurci.......
matracucu
Postat pe 13 Aprilie 2009 19:35
AlaBalaPortocala
Diavolyta_
Postat pe 13 Aprilie 2009 19:36
De la: DiavolytaTa, la data 2009-04-13 19:36:18AlaBalaPortocala


an tan te
matracucu
Postat pe 13 Aprilie 2009 19:37
Imparatia lui Dumnezeu este "bucuria din sufletul meu"!
valita76
Postat pe 14 Aprilie 2009 09:51
Tu nu esti departe de imparatia lui Dumnezeu!!!! Sper sa nu te superi de aceasta remarca.... M-am bucurat cins am citit ca mai este cineva care totusi mai are un pic de respect fata de Dumnezeu. Toate cele bune!
tabyta
Postat pe 14 Aprilie 2009 20:10
De la: G_I_JOE, la data 2009-04-10 12:12:28
De la: biencutza84, la data 2009-04-09 14:14:53Io te-as intreba daca ai citit vreodata biblia, caci daca ia fii citit-o ai fii si tu lamurita si ai crede!!!

Asta e cea mai buna observatie pe care am citit-o in ultimul timp!
Eu citesc SF de la varsta de 7 (hai sa zic 8) ani: De aceea cred ca Gnomii exista,; La fel si lumea paralela a lui Herbert Franke, ca si toate casele care sunt in conflict - pentru Arrakis, ca sa nu mai spun ca abia astept sa-l vad pe Andrew ( omil bicentenar al lui Asimov) sau s-o intalnesc pe LeeLoo ( in rolul ei a jucat una- Milla Jovovich)- ca sa-mi aduc aminte doar de cateva fugare repere;
Si uite asa ne intoarcem la cea mai fireasca dogma pregatita vreodata : Crede si nu cerceta!
Ia spune- biencutza draga- pe care Biblie ai citi-o tu?
Sau asha...in general...Biblia....care se gaseste in orice camera de hotel ( ma rog- la noi- de la 4 stele in sus)?
biencutza84
Postat pe 14 Aprilie 2009 21:55
De la: biencutza84, la data 2009-04-14 21:55:53
De la: G_I_JOE, la data 2009-04-10 12:12:28
De la: biencutza84, la data 2009-04-09 14:14:53Io te-as intreba daca ai citit vreodata biblia, caci daca ia fii citit-o ai fii si tu lamurita si ai crede!!!

Asta e cea mai buna observatie pe care am citit-o in ultimul timp!
Eu citesc SF de la varsta de 7 (hai sa zic 8) ani: De aceea cred ca Gnomii exista,; La fel si lumea paralela a lui Herbert Franke, ca si toate casele care sunt in conflict - pentru Arrakis, ca sa nu mai spun ca abia astept sa-l vad pe Andrew ( omil bicentenar al lui Asimov) sau s-o intalnesc pe LeeLoo ( in rolul ei a jucat una- Milla Jovovich)- ca sa-mi aduc aminte doar de cateva fugare repere;
Si uite asa ne intoarcem la cea mai fireasca dogma pregatita vreodata : Crede si nu cerceta!
Ia spune- biencutza draga- pe care Biblie ai citi-o tu?
Sau asha...in general...Biblia....care se gaseste in orice camera de hotel ( ma rog- la noi- de la 4 stele in sus)?



Mda, sa zicem ,fie la un hotel de 4 sau 5 stele, ceea ce eu i-am transmis celei ce a postat aceasta tema,era dor o mica concluzie din care putea extrage ca nu-i o tema prea buna, pt ca vor fii pareri pro si contra, desigur.
Chiar nu ma intereseaza daca crede sau nu, fiecare e liber sa creada ce vrea,nu?! tot ce pot sa spun e ca indiferent de religie cu totii avem un dumnezeu in care credem! sau nu pt unii.
In ciuda faptului ca o tipa imi sugera sa mai studiez vreau s-o informez c-am studiat in timpul studentiei, si cum prea bine spunea un mare prof de geologie, ca daca ne-am lua dupa fenomene si tot ciclul naturii am zice ca da nu exista dumnezeu, ca toate au o logica si se desfasoara precum vrea natura, dar totusi un mic sambure de adevar avea si el marturisind ca Da, daca Dumnezeu vrea oricand putem muri si disparea la fel cum am aparut pe aceasta lume.
Sau un exemplu mai elocvent ar fii faptul ca stramosii nostrii ar fii neanderthalienii, acestia evoluand din maimute, si mult mai multe, nicidecum ca am semana dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu, dar pana si acest mare arheolog crede-n Dumnezeu, cu toate ca la cursuri era de alta parere!!! in fine, eu nu am timp sa intru mereu pe acest forum, asa ca va doresc tuturor UN PASte FERICIT!!!
biencutza84
Postat pe 14 Aprilie 2009 22:14
Biencutza draga...cred ca TIPA de care vorbesti tu ca ti-a sugerat sa tudiezi ...sunt eu.
Si nu am facut-o de amorul artei.
Ce ai studiat???Teologia???sau ...? Istoria ???sau?
Sugestia mea in ceea ce priveste studiul este cat se poate de simpla...
NIMENI NU A REUSIT SA INTELEAGA SAU SA DECODIFICE BIBLIA. Nu face afirmatii de genul ca tu ai inteles.
Nu au inteles-o cei specializati in teologie , istoria religiilor...arheologie...paleontologie...si multe alte stiinte care vrand nevrand fac conexiuni intre ele vis a vis de religie.
Oamenii aia DOAR asta fac si asta studiaza. Au fumat demult tot ce citesti sau ai citit tu. De ce??? POATE PENTRU CA EI SUNT CEI CARE AU SCRIS CARTILE SAU ESEURILE RESPECTIVE.
Deci ...tipa...cred ca a vorbit in cunostinta de cauza.
By the way ...84...vine de la 1984? anul nasterii tale? :)...daca e asa...well...comentarii in plus cred ca sunt de prisos ...si unii o sa imi dea dreptate.

Numai bine si sarbatori frumoase :)...

A.
angelofsorrow
Postat pe 15 Aprilie 2009 08:50
satana a venit la noi...
http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/19534/animal-sex.html
pamela_1
Postat pe 15 Aprilie 2009 11:15
Ca sa auzi glasul Lui Dumnezeu trebuie ca in sufletul tau sa se faca tacere! (John R. W.Stott
valita76
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:07
Ferice de cei credinciosi ce cred in cuvintul lui Dumnezeu si vai de oamenii ce nu cred in nimik,sunt oameni pierduti..
Nu vorbiti intr-aiurea,cineva de sus se uita la cei ce-L murdaresc pe Domnul si plinge de mila,iar Satana se bucura de prostiile din capul lor..
luluta_crina
Postat pe 24 Aprilie 2009 17:34
De la: dezsi_dianna, la data 2009-01-17 21:46:15Fiekre dintre noi s-a gandit makr odata la acest subiect, astept parerile voastre ;)

amandoua, pt ca exista bine si rau.
mkdisk
Postat pe 25 Aprilie 2009 12:30
daca tot e vb de religie pe aici, pun si eu o intrebare, cineva care are mai multe cunostinte de teologie poate stie sa raspunda: de ce a blestemat isus smochinul?nu a fost rautate din partea lui?sau orgoliu?sau aroganta?
mkdisk
Postat pe 25 Aprilie 2009 12:33
De la: dandanaua_reloaded, la data 2009-04-09 10:10:03
De la: irinutaion, la data 2009-04-02 08:46:46
De la: emilia84, la data 2009-01-17 23:08:58
De la: dezsi_dianna, la data 2009-01-17 21:46:15Fiekre dintre noi s-a gandit makr odata la acest subiect, astept parerile voastre ;)

Nu exista nici unul nici altul.
Totul este o mare minciuna.


iar tu esti o mare proasta.....atunci cum crezi ca veneai pe lume fara Dumnezeu?


replica asta mi-a placut la nebunie.....

uite pt asta exista Dumnezeu , sa-i pedepseasca pe prosti prin glasul "proroocilor" ca tine.

are o fata exclusivitate pe aici cu o vorba...imi permit s-o imprumut.
hai sictir.

gura pacatosului adevar graieste.......dar eu cred ca amandoua sunt putin deplasate.
mkdisk
Postat pe 25 Aprilie 2009 12:39
De la: Dor_a, la data 2009-04-09 10:24:28Ba sa arza in focu' Iadului si sa-i pedepseasca Dumnezeu aruncand cu pucioasa si lepra pa ei de necredinciosi care sunt
( ... muuulta lume nacajita )

mkdisk
Postat pe 25 Aprilie 2009 12:42
De la: biencutza84, la data 2009-04-09 14:14:53Io te-as intreba daca ai citit vreodata biblia, caci daca ia fii citit-o ai fii si tu lamurita si ai crede!!!

eu am o multime de intrebari in legatura cu biblia.........da daca zici tu........fericita esti tu!
mkdisk
Postat pe 25 Aprilie 2009 12:46
De la: mkdisk, la data 2009-04-25 12:33:45daca tot e vb de religie pe aici, pun si eu o intrebare, cineva care are mai multe cunostinte de teologie poate stie sa raspunda: de ce a blestemat isus smochinul?nu a fost rautate din partea lui?sau orgoliu?sau aroganta?



poate cand lumea il aclama si-l intampina la intrarea in ierusalim cu ramuri de smochin si maslin, un admirator mai zelos, i-a bagat o craca-n ochi!!
p-ala l-a iertat, da' n-a iertat ramura!

Postat pe 25 Aprilie 2009 12:51
De la: valita76, la data 2009-04-09 18:25:47Nimeni nu ºtie dacã, nu cumva, fiecare dintre noi, cu tot trecutul ºi viitorul sãu, figureazã în vreun cod de nivel superior ºi încã necunoscut al Bibliei ºi dacã aceasta nu este într-adevãr o “Carte a Vieþii”. Toþi marii conducãtori ai lumii din timpul celui de-al doilea rãzboi mondial - Roosvelt, Churchill, Stalin, Hitler - sunt menþionaþi în cod. America, “revoluþie” ºi anul 1776 apar la un loc. Napoleon este codificat alãturi de Franþa dar ºi de Waterloo ºi Elba.

asta a zis-o si Nostradamus....nimic nou sub soare.....
mkdisk
Postat pe 25 Aprilie 2009 12:53
just_heaven
Postat pe 25 Aprilie 2009 12:53
De la: geo_sh, la data 2009-04-10 08:51:33valita, exceptand dovezile, care oricum sunt material de propaganda de ambele parti, si te rog sa nu vii cu ideea ca n-ar trebuii negijate, cum altfel ai incerca sa ma convingi de existenta lui!?
zic de dovezi pentru ca si cei atei iti pot scoate ochii cu tone de dovezi ca nu exista nimic decat stiinta.

pe atei am sa ii intreb in primul rand : de ce sunt lucruri pe care stiinta nu le poate explica?noi oamenii nu stim totul!!!! trebuie sa suplinim lipsa de cunoastere cu ceva! si in al doilea rand, esti mai castigat daca tu crezi in Dumnezeu decat daca nu crezi.daca nu crezi si mori si descoperi ca exista, o sa arzi in iad o eternitate! daca tu crezi ca exista si dupa ce mori nu se intampla nimic, nu ai nici nimic de pierdut.nu e ideea mea, a spus-o Blaise Pascal.si in al treilea rand cunosc foarte multi oameni care se lauda in gura mare ca ei nu cred, ca ei sunt atei, dar cand au o problema in viata mai serioasa dau fuguta la biserica si se roaga sau cheama preotul sa ii citeasca!putini dintre cei care sustin ca sunt atei chiar sunt, cu adevarat, atei.dupa cum cunosc si foarte multi care se lauda ca ei sunt credinciosi, ca tin toate posturile, ca ei merg la biserica....dar ne uimesc prin zgarcenie, rautate, fanatism, intoleranta, etc. UN OM BUN VA FI SI MAI BUN DACA ESTE CREDINCIOS, FARA INSA A FI BIGOT.
mkdisk
Postat pe 25 Aprilie 2009 13:11
fiecare e liber sa aleaga. unii aleg sa creada ca exista, altii insa nu
eu una cred ca exista Dumnezeu si satan (echivalent bine si rau)
si undeva am auzit o expresie de genul "tu nu crezi in El, dar El crede in tine"
voi ce credeti despre asta?
alinushcka
Postat pe 25 Aprilie 2009 13:12
De la: geo_sh, la data 2009-04-25 12:51:18
De la: mkdisk, la data 2009-04-25 12:33:45daca tot e vb de religie pe aici, pun si eu o intrebare, cineva care are mai multe cunostinte de teologie poate stie sa raspunda: de ce a blestemat isus smochinul?nu a fost rautate din partea lui?sau orgoliu?sau aroganta?



poate cand lumea il aclama si-l intampina la intrarea in ierusalim cu ramuri de smochin si maslin, un admirator mai zelos, i-a bagat o craca-n ochi!!
p-ala l-a iertat, da' n-a iertat ramura!

nu e vb de asta......povestea sta asa:Isus era flamand si a vrut sa manance. Smochinul era in drumul lui.S-a dus sa ia un fruct si nu a gasit nici unul. Atunci l-a blestemat, zicandu-i:sa nu mai rodesti in veci!!!!!de asta era vb.......si eu am vb serios.....gluma e buna, dar chiar am vb serios.cum s-ar explica gestul SAU, avand in vedere ca el e Dumnezeu?
mkdisk
Postat pe 25 Aprilie 2009 13:14
orice om are momente de slabiciune!
tu daca te duci la alimentara sa-ti cumperi un borcan de gem de smochine si nu gasesti, te superi un pic si dai vina pe patron ca nu se aprovizioneaza, nu!?
cert e ca smochinu', de atunci , rodeste si face fructe mai buna ca niciodata. ia-o ca o impulsionare

Postat pe 25 Aprilie 2009 13:21
Raspunsul la intrebare depinde de religie in mare parte...cu alte cuvinte, de teorii religioase, nu de informatii concrete, pentru ca descoperirile stiintifice nu anunta existenta unei Divinitati, din contra cu cat se cunoaste mai multa informatie stiintifica despre univers cu atat o asemenea existenta pare improbabila, deoarece teoriile pe care asemenea credinte sunt fondate sunt descoperite ca fiind eronate de catre intelegerea stiintifica. desigur o credinta in D-zeu (ca nume pt orice zeu/ divinitate) poate insemna pentru cineva filosofia sa de viata si astfel conditia de a trai pentru ceva si a-si construi un echilibru mental, datorita regulilor impuse de credinta.
De altfel, in lumea Marvel a benzilor desenate aceste concepte se intalnesc ca entitati din dimensiune diferite ale aceluiasi Univers.
Indiferent de ce e, eu iti recomand sa fi critica si sa iti formezi personalitatea si viata in functie de ce vrei si de consecintele faptelor-consetiintele globale sa fie benefice pt k o actiune sa fie valida- si nu de un cod religios, care e unidimensional, iar moralitatea religioasa e o falsitate construita de oameni cu caracter de sclav(citeste Nietsche).
A gandi complex, si astfel a cunoaste informatie din mai multe domenii ale gandirii(fizica, bio, filosofie) e mai util decat a te margini la o perspectiva religioasa.
devii
Postat pe 25 Aprilie 2009 15:17
nici una, nici alta. exista doar oameni buni si oameni rai.
l_diana_c
Postat pe 26 Aprilie 2009 14:34
De la: mkdisk, la data 2009-04-25 12:33:45daca tot e vb de religie pe aici, pun si eu o intrebare, cineva care are mai multe cunostinte de teologie poate stie sa raspunda: de ce a blestemat isus smochinul?nu a fost rautate din partea lui?sau orgoliu?sau aroganta?


In vol. III al Filocaliei, Sfantul Maxim Marturisitorul ne explica in duh pilda smochinului neroditor.


valita76
Postat pe 27 Aprilie 2009 11:00
De la: valita76, la data 2009-04-27 11:00:59
De la: mkdisk, la data 2009-04-25 12:33:45daca tot e vb de religie pe aici, pun si eu o intrebare, cineva care are mai multe cunostinte de teologie poate stie sa raspunda: de ce a blestemat isus smochinul?nu a fost rautate din partea lui?sau orgoliu?sau aroganta?


In vol. III al Filocaliei, Sfantul Maxim Marturisitorul ne explica in duh pilda smochinului neroditor.




vali, asta dovedeste ca esti informata!
felicitari :)

Postat pe 27 Aprilie 2009 11:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prietenul meu evita sa facem sex 374 De la: kudika029282 28 Octombrie 2010 12:31
SEX 117 De la: luchianramona 4 Noiembrie 2009 17:03
sex fara prejudecati 1 De la: dubiosu2001 21 Iulie 2010 15:13
despre o relatie sexula normala 65 De la: kudika029282 25 Mai 2009 13:28
moda fara chiloti 102 De la: Frankie_Zuzu 9 Septembrie 2009 12:26