Setari Cookie-uri

Ce faci cand ¨fostele¨ sunt ......in prezent ...¨prietene¨?

Locuim impreuna de un an. La 2 strazi departare locuieste ¨fosta¨. Cel putin o data pe saptamana are un motiv...pentru a merge acolo.Ideea e ca imi spune cand merge dar mereu pretexteaza ca se intalneste cu fratele ¨fostei¨ care locuieste in acceasi casa. Imi specifica ca nu are treaba cu X ci doar cu fratele....Eu nu pot sa inteleg de ce fratele ei nu vine niciodata la noi iar prietenul meu trebuie sa il viziteze mereu. Imi spune ca sunt nebuna si nu pot eu sa inteleg ca aceasta situatie este absolut normala. Ca daca a terminat relatia nu inseamna ca nu mai vb cu familia ei. Dar ramane aceeasi problema....EL este cel care merge periodic acolo stiind ca este o situatie care ma deranjeaza.

De parca asta nu ar fi fost suficient a mai aparut o ¨fosta¨ cu care vb pe mess. Este cam departe si deocamdata e singura metoda de comunicare. Discutiile au loc doar noaptea. In conditiile in care stie ca el e cu cineva si ca locuim impreuna ea ii povesteste visele ei erotice, cu el ca actor principal, isi permite sa ma denigreze pe mine....fara sa ma cunoasca. Deoarece am fost langa el cand aveau astfel de discutii...el a incercat sa mascheze...de ochii mei. La inceput a ripostat spunand ca apara ceea ce este a lui....la sfarsit au depanat amintiri si s-a terminat cu scuze....deci...au ramas prieteni :) Tot pt ochii mei a sters id-ul ei din lista de mess dar continua sa primesca mesaje de la ea.....

Ieri a fost in vizita la fratele fostei , vizita scurta...o ora si ceva...Am avut din nou discutii pe tema asta ....a incercat sa ma convinga din nou ca eu nu inteleg si ca toata situatia e normala. Dupa 2 ore deschide mess-ul si ...surpriza.... mesaj de la cealalta intrebandu-l de ce a sunat azi de 2 ori ...

Din nou a avut reactia de eschivare. Mi-a spus ca el nu a sunat si imediat a inchis mess-ul.

Voi ce ati crede? Cum ati reactiona?


Postat pe 21 Ianuarie 2009 12:24
L-as ruga sa punem "cartile pe masa".As discuta si daca nu ar vrea sa discute(s-ar eschiva etc) i-as spune ca nu pot ramane intr-o relatie in care nu ma simt impacata cu ceea ce simt,ca nu pot sa traiesc cu dubii, ca relatia in care sunt implicata nu-mi ofera "siguranta" emotionala de care am nevoie.
Nu e cazul sa stai sa-ti perzi timpul cu o persoana care nu te respecta indeajuns incat sa poarte o discutie sincera face2face cu tine.
Este doar parerea mea.
Alegerea iti apartine.
MissMe2
Postat pe 21 Ianuarie 2009 17:25
se pare ca fosta nu prea mai e chiar de domeniul trecutului,e cam "actuala" nu "fosta"..ai grija....
razz
Postat pe 24 Ianuarie 2009 00:16
dak as fi in locul tau,de mult i-as da papucii.Astfel de persoane nu merita increderea si dragostea ta.Eu nu as avea incredere in el si pur si simplu i-as zice PA.Succes!!!!!!!!!!
glorya20onna
Postat pe 8 Februarie 2009 15:42
incearca sa faci si u acelasi lucru
sa vedem el ce ar intelege...
bestiutza_relouded
Postat pe 8 Februarie 2009 15:55
barbatii astia............... dak le-am face noi ce ne fac ei noua...........offfffffffffff,te face in toate modurile posibile,dar lor li se poate orice.Cred k nu se merita pierdere de vreme k oameni kre nustiu sa aprecieze ce au linga ei
glorya20onna
Postat pe 8 Februarie 2009 16:21
De la: glorya20onna, la data 2009-02-08 16:21:16barbatii astia............... dak le-am face noi ce ne fac ei noua...........offfffffffffff,te face in toate modurile posibile,dar lor li se poate orice.Cred k nu se merita pierdere de vreme k oameni kre nustiu sa aprecieze ce au linga ei

nu generaliza

Postat pe 8 Februarie 2009 16:23
mi s-a intamplat si mie sa il vad discutand cu fosta tot felul de idiotenii pe mess.. dar avand in vedere ca au ramas cu atat si ca locuiesc in orase diferite prefer sa nu ma stresez , ca nu face bine la ten desi nu prea inteleg eu chestia cu fostii... ca el e primul cu care am o relatie stabila
focsa05
Postat pe 23 Februarie 2009 14:18
REPET SI EU CE DEJA AI MAI CITIT, E CLAR CA RELATIA CU FOSTA NU S-A INCHEIAT.INCEARCA SA PORTI O DISCUTIE CU EL DESI CRED CA SI TU STII DEJA CE O SA ZICA:"CA TI SE PARE, CA E PERFECT NORMAL" SI PANA LA UN ANUMIT PUNCT ARE DREPTATE, ADICA NU E CHIAR IESIT DIN COMUN O DISCUTIE CU FOSTUL(A) DAR CAND AU LOC ATAT DE MULTE... SI MAI SUNT SI VIZITE LA MIJLOC... CRED CA STII DEJA CE DECIZIE AR TREBUI SA IEI, DAR HOTARAREA ITI APARTINE. SUCCES SI NU FI TRISTA, DACA TE INSEALA NU TE MERITA IAR DACA NU TE MERITA CE ROST ARE SA SUFERI? TE PUP, AI GRIJA DE TINE!
ionyy88
Postat pe 23 Februarie 2009 14:28
Eu cred ca ar trebui sa-l intrebi direct daca e adevarat ca te inseala.... si atunci ai sa vezi cum reactioneaza ... daca nu iti un raspuns spontan ... sau.. incepe cu tot felul.. de genu... ca ai fi nebuna si asa mai departe.. si inca ceva... in momentul in care il intrebi sa te areti foarte sigura pe tine si foarte calma...
AlexandraCj
Postat pe 23 Februarie 2009 17:40
Buna!
Parerea mea e ca foooarte rar poti sa ramai prieten/a cu fosta/fostul.

Consider ca o relatie, in majoritatea cazurilor, se termina, daca a fost una cu implicatii sentimentale, din cauza ca unul din parteneri nu mai simte nimic, sau nu mai e ceva in regula, etc. Si atunci, se intampla, ca celalalt sa sufere.
Cum pot fi acesti 2 oameni prieteni? Sincer, nu vad, nu inteleg asta. Nu poti fi prieten cu cineva care te iubeste, pentru ca in adancul sufletului, persoana respectiva isi va dori mereu altceva decat prietenia ta, va dori iar iubirea ta, chiar daca in momentul respectiv esti in alta relatie. Si invers. Poti accepta sa ramai amic cu fostul, pe care inca il iubesti. Dar nu incetezi nicio clipa sa speri ca se va schimba ceva.

Daca, sa zicem, a fost o relatie frumoasa. Dar s-a terminat pentru ca asa au hotarat amandoi (ceea ce mi se pare un pic de domeniul SF-ului), e o vorba, "unde a fost foc, ramane cenusa...". Nu se stie niciodata.

Si ar mai fi cateva cazuri d-astea.
Cred ca pot fi prieteni doua persoane au avut o relatie trecatoare, fara implicatii...etc.


E foarte aiurea cu fostii astia. Cel mai bine cred ca e sa porti o discutie cu el. Sa incerci sa lamuresti situatia.

te pup si ai grija de tine
ralukiss
Postat pe 23 Februarie 2009 18:11
mamica, imi pare rau , dar te traduce grav de tot !!!
Nu incerca sa intelegi , pur si simplu walk away !!!Next !!!!
__LL__
Postat pe 23 Februarie 2009 18:18
Ce situatie imbecila! Cum dracu' sa continui sa stai cu un individ ca asta?!
darksukkubus69
Postat pe 23 Februarie 2009 21:58
De la: sysy_sisi, la data 2009-01-21 12:24:55Locuim impreuna de un an. La 2 strazi departare locuieste ¨fosta¨. Cel putin o data pe saptamana are un motiv...pentru a merge acolo.Ideea e ca imi spune cand merge dar mereu pretexteaza ca se intalneste cu fratele ¨fostei¨ care locuieste in acceasi casa. Imi specifica ca nu are treaba cu X ci doar cu fratele....Eu nu pot sa inteleg de ce fratele ei nu vine niciodata la noi iar prietenul meu trebuie sa il viziteze mereu. Imi spune ca sunt nebuna si nu pot eu sa inteleg ca aceasta situatie este absolut normala. Ca daca a terminat relatia nu inseamna ca nu mai vb cu familia ei. Dar ramane aceeasi problema....EL este cel care merge periodic acolo stiind ca este o situatie care ma deranjeaza.

De parca asta nu ar fi fost suficient a mai aparut o ¨fosta¨ cu care vb pe mess. Este cam departe si deocamdata e singura metoda de comunicare. Discutiile au loc doar noaptea. In conditiile in care stie ca el e cu cineva si ca locuim impreuna ea ii povesteste visele ei erotice, cu el ca actor principal, isi permite sa ma denigreze pe mine....fara sa ma cunoasca. Deoarece am fost langa el cand aveau astfel de discutii...el a incercat sa mascheze...de ochii mei. La inceput a ripostat spunand ca apara ceea ce este a lui....la sfarsit au depanat amintiri si s-a terminat cu scuze....deci...au ramas prieteni :) Tot pt ochii mei a sters id-ul ei din lista de mess dar continua sa primesca mesaje de la ea.....

Ieri a fost in vizita la fratele fostei , vizita scurta...o ora si ceva...Am avut din nou discutii pe tema asta ....a incercat sa ma convinga din nou ca eu nu inteleg si ca toata situatia e normala. Dupa 2 ore deschide mess-ul si ...surpriza.... mesaj de la cealalta intrebandu-l de ce a sunat azi de 2 ori ...

Din nou a avut reactia de eschivare. Mi-a spus ca el nu a sunat si imediat a inchis mess-ul.

Voi ce ati crede? Cum ati reactiona?






ca sa nu iti zic direct sa te desparti de el,k orikm nu o sa faci asta,iti propun sa ii zici sa te ia si pe tine intr o zi pe la fratele fostei,asa,in vizita...
SweetHappyButterfly
Postat pe 23 Februarie 2009 22:28
Tocmai discutam azi cu cineva daca e posibil ca doi oameni sa ramana amici dupa o poveste de dragoste. Parerea mea, umila mea parere, e ca NU, clar nu, pt ca din moment ce au existat sentimente, si cineva a spus Stop, unul dintre cei doi sigur inca mai iubeste sau...spera ca one day ceva se va schimba. Nu va exista niciodata prietenie si atat.
Iar faptul ca iubitul tau se comporta ca un copil pierdtu...agatzandu-se de foste in fel si chip, ar trebui sa-ti de de banuit ca nu e asa sincer precum l-ai crede. Da cartile pe fatza, nu mai pierde timpul, ca singura care pierde aici esti tu.
mrskattousa
Postat pe 23 Februarie 2009 23:03
dar oare exista intradevar un FRATE???sau e dor asa sa te abureasca pe tine??deci cum au mai zis si alte persoane inaintea mea fugi mama cat te tin picioarele!!! mai bine pune tu punct relatiei decat sa astepti sa puna el asa e mai putin dureros ptr tine
catch_a_fire
Postat pe 24 Februarie 2009 14:09
N-as accepta niciodata . Fostele sunt foste eu sint prezent. Nu ma intereseaza sa le vad sa le cunosc ... Am fost pusa intr-o situatie aiurea fara sa stiu cand o fosta indragostita nebuneste voia sa ma cunoasca iar tipul meu a inlesnit acest lucru venind la restaurant cu un prieten de-al lui.
Asta sa ma faca sa cred , ca tipa e cu prietenul. Am muscat-o initial apoi mi-am dat seama urmarind modul in care-l privea pe-al meu. Grija mea . Tipa s-a retras singura cu mult inainte ca noi sa parasim localul.
nocturnalia
Postat pe 10 Iunie 2009 16:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barbatii sunt....CIUDATI? 37 De la: kudika347830 11 Februarie 2013 17:15
ajutor fetelor! 5 De la: SfDuminica 16 Octombrie 2010 23:32
12 motive pt care suntem zodia care suntem 103 De la: thadoogback 21 Octombrie 2010 18:11
mi-e dor 204 De la: kudika421339 4 Octombrie 2011 09:42
cadoul perfect 7 De la: andra_ale 30 Martie 2009 09:14