Setari Cookie-uri

De ce exista foste relatii pe care nu le putem uita nicicum?

si io care credeam k sunt singura careia ii trebuie ani sa uite o relatzie......de-aia nici nu am vorbit cu nimemi despre asta
problema e k nu ar trebui sa simt asta atata timp cat a durat aja putzin. am avut multe ocazii dupa ce m-am despartzit de El dar i-am refuzat pe totzi pana la urma, pt k nu erau k fostul.
clar: OBSESIE
uofff, si totushi sunt aja recunoscatoare ca am avut ocazia sa il cunosc.......
x_tina90
Postat pe 5 Aprilie 2009 10:55
e foarte nasol daca nu ati avut o cearta de aia i care sa "va dati in cap". daca s-a terminat asa, a fost un timp in care sperai sa ma va impacati, apoi un timp in care ai regretat ca nu l-ai cautat tu ca sa va impacati si acum un timp in care te intrebi "cum ar fii daca ne-am fii impcat?"
nush na...imi dau si eu cu parerea.... sincer eu nu ma gandesc la niciun fost dar am "slabiciuni" . tipi de care m-am simtit f atrasa in trecut cu care n-am fost dintr-un motiv sau altul si acum cand ii vad mi se inmoaie picioarele
ABIdABI
Postat pe 5 Aprilie 2009 11:18
Hai sa-ti spun cum a fost cand eu, traind oarecum aceeasi poveste, l-am revazut dupa 5 ani!!! in care n-am mai stiut nimic de el si cand eram convinsa ca l-am uitat (de vreme ce intre timp, eram deja une femme mariee, la casa ei, ce mai) A fost un soc, relamente, credeam ca el va parea indiferent, ca va trece pe langa mine fara sa para ca m-ar recunoaste, insa n-a fost asa. M-a salutat, m-a intrebat ce mai fac, am aflat ca era la zi cu toate care se intamplasera in viata mea in cei 5 ani de noapte intre noi, mi-a spus unele lucruri despre el, a fost o lovitura de gratie, ce sa mai zic, pt ca mi-am dat seama ca nu l-am uitat...N-am sa-l pot uita niciodata si sincer am renuntat sa ma mai intreb de ce...pt ca ca poate nici nu exista un raspuns clar, logic, doar supozitii....Si azi traiesc ceea ce traiesc... si iti doresc din toata inima sa fii mai tare ca mine, sa-ti spui ca trecutul nu poate fi decat trecut si sa si simti exact asa... Succes!
floaredecolt26
Postat pe 5 Aprilie 2009 12:08
am trecut si eu prin asa ceva...o relatie frumoasa, dupa care ne-am despartit..au trecut 3 ani de atunci, timp in care am tinut legatura, am iesit la sucuri, ne sunam ori de cite ori vroiam, timp in care eu plangeam si visam sa fiu din nou cu el...dupa acei 3 ani ne-am impacat oarescum, si vreau sa zic ca mi-am dat seama ca nu mi-l mai doream, defapt nu de el imi era dor, nu sa fiu cu el imi era dor, ci imi era dor DE MINE din momentele petrecute cu el, momente frumoase ce-i drept...ideea e ca am ajuns la concluzia ca e cit se poate de adevarat citatul acesta" iti doresti ceva atit de mult incit indeplininduti-se nici nu te mai bucura" ...
pummmu
Postat pe 5 Aprilie 2009 12:36
Salut ELLE26 sa inteleg ca nu l-ai uitat pe ex-tul,insa tu ti-ai cladit o viata fara el si iti vezi de viata ta?Fara nici un regret?Il mai iubesti?Sau nu l-ai putut uita....stii mereu va avea un loc special acolo?????
chance
Postat pe 5 Aprilie 2009 12:38
asa este...ne gandim...suferim ..ne intrebam cum ar fi putut fi....si ne dam seama k tanjeam doar dupa senzatiile de atunci....nu dupa el care este acum ci dupa acel "el" care era demult in viata noastra. pt k dak v-ati impaca cu acek...."el" nimik nu ar mai fi la fel..dar nimik... am trecut si eu prin asta si m-am convins. eu zik k trebuie luata fiecare relatie k atare..pt k dak pui ceva suflet fiecare are ceva special
Rxa_
Postat pe 5 Aprilie 2009 12:46
Ce chestie..... acum stau si ma gandesc, oare iubitul meu cu care eu cred ca am o relatie aproate perfecta, oare se gandeste si el la vreo fosta?

Cand ma saruta, cand m astrnge in brate, cand facem dragoste, sau cand adormim imbratisati, oare se gandeste el la vreo fosta de care s-a despartit cu ani in urma?????

Sau partenerii vostri, cu care sunteti fericite dar neimplinite (pentru ca voi va ganditi la fosti)...poate si ei se gandesc la foste, si uite asa iau nastere relatii in care oamenii se mint pe ei insisi si pe ceilalti ca sunt fericiti.....

Hmm...... ce chestie........
ciocotoff
Postat pe 5 Aprilie 2009 12:58
Sincer eu am patit-o.Am avut o relatie de aproape 3 ani;totul a fost minunat pana in ziua cand m-a inselat.
8 luni de zile am incercat sa-mi gasesc pe altcineva dar nu am reusit.
Mi-a patruns adanc in suflet si nu-l pot uita.
papusica11
Postat pe 5 Aprilie 2009 13:39
din punctul meu de vedere , intradevar exista relatii pe care nu le uiti niciodata , si se pastreaza in mintea sufletul fiecaruia amintiri placute , pentru ca persoana pe care nu o poti uita a fost importanta ...acea persoana pe care nu o poti uita chiar daca a trecut o groaza de timp a facut si a avut ceva ce nimeni altceva nu mai are sau nimeni alticineva nu mai face deoarece fiecare e unic in felul lui si daca mai vb si de prima iubire sau de primul barbat cu care ti-ai inceput viata sexula e clar ca nu o sa il uiti toata viata deoarece pentru fiecare femeie aceste lucruri sunt unice si nu te mai intalnesti cu ele
kudika003451
Postat pe 5 Aprilie 2009 13:44
sincer nu jtiu dk o sa ma intelegeti.am stat q cineva timp de 8 luni dar am stat cu el din mila.imi arata k ma iubeste k vrea sa fie q me j tot degeba nu simteam nimic pt el,apopi nu am mai putut j ne-am despartit.ma suna,ma kuta p aksa.....era f greu pt el pt k ne vdm zilnic.dp o perioada knd a vzt k nu imi pasa de el a incetat sa mai nsiste.dp2luni ii simteam lipsa vr sa fiu q el sa ne vb sa ne petrecem timpul impreuna dar nu se putea pt k nu mai vr sa ne dam o a2 jansa chiar dk nu ma uitase.era indiferent q me j eu nu puteam sta nici o zi fara sa vb.el incerk sa fie distant dar nu a reusit prea mult timp.intr-un final ne-am impakt,i-am aratat k il iubesc iar dp 2 sap m-am combinat q altcnv j am terminat-o definitiv.j de fapt eo nu il iubeam eram obsedata sa nu il vad q nim vrm sa jtiu k poate f al me oriknd.aqm snt q tipul pt kre l-am parasit tin l el dar uneori vn amintirile j ii simt lipsa.nici eo nu inteleg ce a insemnat el pt me?
bebe_ingerasmic_yahoo_com
Postat pe 5 Aprilie 2009 14:29
De la: uitarea_aducerii_aminte, la data 2009-03-12 14:54:35
De la: veta_13, la data 2009-03-11 21:49:56 Relatiile care functioneaza sunt greu de uitat.Si responsabile nu sunt doar amintirile. E si regretul pt imaturitatea cu care ai gestionat momentul in care s-a produs ruptura. Sunt regretele pentru visele comune, dar nerealizate, pt gandurile nerostite, pt sentimentele neimpartasite...
... Si de unde visai eternitatea impreuna cu el (sau cu ea), realizezi ca nu mai exista nici macar ocazia unui banal salut de pe trotuare diferite... Si ti-ai fi dorit macar sa ai prilejul de a-ti cere iertare, sau de a asculta scuzele sau explicatiile celuilalt, indiferent ce va urma...


FOARTE BINE PUNCTAT
dar ma gandesc ca cei care raman cu acest regret sunt mereu cei care s-au implicat in relatia respectiva. in cazul unei despartiri doar unul sufera foarte mult... rar sunt cazurile in care amandoi sufera la fel de tare... shi de obicei acele cazuri se finalizeaza intr-o proportie f mare cu o impacare si cu dorinta de a face relatia sa mearga.
normal ca atunci cand nu se consuma totul intr-o relatie sau cand unul din parteneri ramane cu nelamuriri... e normal ca totul sa se transforme intr-o "obsesie" care poate dura toata viatza. e greu sa traiesti mereu cu intrebari de genu: de ce?; cum ar fi fost daca l-ash fi cautat / ash fi cautat-o?....



Poate sa fie ei cei care s-au implicat, dar indraznesc sa afirm ca odata am discutat cu unul din acestia care mi-ar fi pus lumea la picioare. La vremea aceea am facut greseala sa cred ca este mult sub mine desi il iubeam. Eu cladisem un imperiu deja, iar el era mult in spate! Nu a ramas asa. Azi are mult mai mult decat mine si e unul din cei mai influenti oameni din oras. Poate ca a dorit sa-mi transmita un mesaj. L-am reintalnit si l-am intrebat daca nu ii pare rau...si mi-a raspuns ca ii pare, doar ca nu a putut sa ramana cu mine, dar ca se simte impacat, din partea lui facand tot ceea ce se putea face pe aceasta lume sa ma dobandeasca. Acum insa poate avea aproape orice si ca imi multumeste ca l-am impulsionat. Oftica mea, ca sa spun asa ...e ca gandeste incredibil de corect si ca arata superb si acum. Parca mai bine ca inainte! Pe lumea asta totul se plateste!
cristinarudi
Postat pe 5 Aprilie 2009 14:50
Dap, ne ramane cate o relatie in suflet zici ca-i lipita cu poxipol. Asta e.
annya_852004
Postat pe 5 Aprilie 2009 17:11
Eu am trecut prin asha ceva...am avut o relatie de 3 ani,si la inca doi dupa despartire,inca ma mai gandeam la fostul,desi eram cu altineva.Pot spune,gandindu-ma acum,ca erau doar frustrari din respectiva relatie care era la momentul respectiv ,ceea ce ma ducea cu gandul la fosta relatie,dar ma ducea cu gandul numai la lucrurile frumoase.Din cele rele,nu mai imi aminteam nimic....si...dupa doi ani si jumatate...ne-am impacat.simteam ca el era alesul,si ca cu el trebuie sa fiu pt tot restul vietii!!!!si ne-am impacat...a fost frumos o luna,datorita entuziasmului amadurora si amintirii clipelor frumoase.dar dupa o luna ne-am dat seama k nu mai avem nimic in comun,ca suntem doua persoane care s-au dezvoltat diferit! rezultatul impacarii noastre mai mult platonice,care a durat 6 luni:eu una cel putin am realizat ca trebuie sa privesc inainte,ca nici cu fostul nu ar mai putea fi ce a fost,si ca orice om trebuie luat ca atare.nu trebuie sa astepti de la actualul ce primeai de la fostul,pentru ca nici cu fostul daca ai fii,nu ar mai fii cum a fost!...parerea mea care o am dupa ce am incercat impacarea.singurul rezultat bun este ca acea impacare m-a facut sa privesc inainte,fara sa mai privesc inapoi!deci ai putea incerca sa te impaci cu fostul,dar asta nu v-a aduce decat linistrea ta!!!!asta daca crezi ca merita sa renunti la altualul pentru a obtine linistea!daca actualul nu este kiarr ceea ce iti doresti...merita incercat!dar nu inseamna neaparat ca asta este general valabil...noi eram mici atuncii cand am fost impreuna..ne-am despartit prima data la 19 ani,si ne-am impacat la 21-22,ceva de genul.eram in plina dezvoltare amandoi!poate la voi e altfel.....multa bafta in tot!pup!
andreeamaria24
Postat pe 5 Aprilie 2009 17:35
da te inteleg dar asta nu inseamna ca sa terminat totul incearca sa mergi mai departe dar fara sa te mai gandesti la el eu mam despartit de ex acum 2 ani si in momentu de fata sunt cu alcineva de aproape un an si incerc sa nu ma mai gandesc la ce a fost ci la ce o sa fie
galbenugalbenu
Postat pe 5 Aprilie 2009 19:01
e adevarat ce spui,mi-a placut ideea
reseda
Postat pe 5 Aprilie 2009 19:21
De la: _dulcik_, la data 2009-03-11 14:43:12ms... pai tocmai de asta exista amintirii... e din cauza faptului ca ne atasam de aceea persoana foarte mult si de aceea se intampla sa nu putem uita... si totusi cand gasim un alt baiat... parca in el il regasim pe fostul ... dar totusi nu e el... stiu pe cineva care dupa ce s-a despartit de iubit... cauta un altul care sa fie ca fostu... cauta in el gesturile lui, felul cum se purta cu ea, absolut tot...


Exact lucrul acesta mi s-a intamplat si mie. pot sa zic, ca desi ne-am despartit de vreo 2 ani eu tot pe el il caut in orice barbat. parca mi s-ar fi imprimat un model de barbat (unul care sa semene perfect cu acel fost...) dar asta e...trebuie sa ne gandim ca tot raul duce spre bine si pana la urma important e sa traim impacate cu noi insine si apoi lucrurile se vor rezolva de la sine...o seara minunata
xuleasca
Postat pe 5 Aprilie 2009 19:21
am avut o reltie de 5 ani jumate din care 3 am fost logoditi insa la un moment dat lucrurile au inceput sa scartaie pe multe planuri...2 ani ne-am tot chinuit cu impacari, certuri, despartiri.....de un an jumate el are pe altcineva iar eu curand voi face un an cu noul meu prieten, insa in sinea mea sufar dupa visele neimplinite, dupa saruturile si atingerile primului meu iubit. mult timp am avut indoieli daca il iubesc sau nu....daca ma iubeste sau nu....acum stiu ca a fost dragoste si poate inca mai e. ne cautam , ne certam,....avem si zile mai bune cand vorbim civilizat ...insa e clar ca mereu ne gandim unul la celalalt. i-am dat multe ocazii pt a ne impaca insa nu a stiut sa aleaga. adevarul e ca e greu sa renunti la ceva bun pt ceva ce nu stii daca va mai merge vreodata....
va ramane mereu in inima mea si sper ca vreodata candva voi reusi sa inchid cufarul cu amintiri pt a-mi continua viata asa cum trebuie. adesea ma simt vinovata fata de actualul prieten pt ca o bucata din inima mea in ca bate pt trecut....si ma trezesc plangant, tanjind dupa ceva....indefinibil....

inca doare si oricat imi doresc sa ma bucur de tot ce am, regret ca nu le-am putut avea alaturi de cel cu care imi imaginasem ca voi imbatrani.
naty_roxy
Postat pe 5 Aprilie 2009 19:23
da
nu esti singura
GABI1
Postat pe 5 Aprilie 2009 19:48
pt ca suntem slabe..........pt ca punem suflet..............as fi vrut sa nu l fi cunoscut niciodata,sa nu fi existat acea zi.Cred ca n o sa uit niciodata ce mi a facut acel om......daca se poate numi asa.Ce merita el??D zeu o sa i dea la fel sper durere si umilinta,asta am simtit eu.Dar......cu toate astea nu i zi de la D zeu sa nu ma gandesc la el.De ce???...................poate ca o sa mi treaca in timp.......a trecut doar 1 luna de atunci.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 5 Aprilie 2009 21:16
Pentru ca persoana care ne face inima sa vibram este unica. Si nu o vom uita niciodata. Indiferent de timp sau de orice altceva.
ciocolatacucafea
Postat pe 5 Aprilie 2009 21:33
Eu am o sitiuatie asemanatoare, o gasesti pe iubiri imposibile, sincer eu am pus intrebarea daca este posibil sa iubesti 2 barbati in acelasi timp,,,eu asa cred ca si tu si eu ii iubim dar la tine e diferit pt ca nu l ai mai vazut de atunci....eu zic sa incerci sa iei legatura intr o zi si sa te furisezi...sa nu te vada nimeni
cristinamy
Postat pe 5 Aprilie 2009 21:52
Eu am stat cu un tip 4ani knd l am cunoscut am zis k nu i adevarat!!era super ok.imi place nu gaseam nimic rau,nu vd defecte majore ,cu timpul l au schimbat banii!!ne am despartit de 1 an!dar ink il iubesc.nu l potn uita si nu stiu ce sa mai fac!sunt sigura k o alta relatie m ar ajuta!dar nu mi place nimeni! nu pot sa l uit si nu l voi uita pt k a fost prima iubire!PANA LA URMA CUM STAU LUCRURILE?DC NU PUTEM UITA?E CHIAR URAT K EU VREAU SA UIT SA INCEP O NOUA RELATIE DAR...
B0MB0NIK
Postat pe 5 Aprilie 2009 22:26
si eu am avut o relatie de 5 ani jumate. Desi de 2 ani de cand ne-am desparit nu ne-am mai vazut deloc....nu pot sa il uit. Anul asta face nunta si asta ma doboara si mai tare. Este f greu da sper sa trec si peste asta...este f greu.
roxana_lola
Postat pe 5 Aprilie 2009 22:28
pai...ce sa va mai spun fetelor...cred ca depinde si de ce fel de relatie ati avut cu dl EX...si eu am stat 2-3 ani cu cnva...si de doi an nu mai avem nimic unu l cu celalalt decat o simpla prietenie.Si desi el a facut pasul despartirii ii simt ink privirea dar eu nu o sa pot sa-l accept deoarece "nu pot sa ling ce am scuipat" desi el a facut asta,dar noi ink ne vedem...pt k traim in acelasi cerc de oameni ...ne ocupam cam cu aceleasi treburi...mai nou suntem si colegi de faculta,aceeasi grupa,dar nah:-j asta e viata...si eu totusi pot sa zic ca nu pot sa incetez sa nu ma gandesc in fiecare minut si fiecare secunda la actualul meu iubit...as vrea sa fie tot timpul langa mn,desi de cele mai multe ori eu raman uimita de cat de rau m-a orbit...dar totusi sunt fericita k am gasit pe cnva mai bun!!!Veti vedea ca si la voi va fi la fel!!!VA IUBESC!!!Nu de alta ci pt k IUBESC!!!
guler_anacornelia
Postat pe 5 Aprilie 2009 22:32
daca face si nunta este clar ca nu mai ai nici un motiv sa te gandesti la el , stiu ca este ceva mai presus de tine ... dar cand un barbat isi alege femeia care ii va fi sotie pentru el nimic din trecut nu mai conteaza ! iti recomand sa incerci sa il apreciezi mai mult pe omul pe care il ai in acest monet langa tine sau pe care il vei avea
IUBIRIK
Postat pe 5 Aprilie 2009 22:36
De la: Charlie_B, la data 2009-01-22 14:59:08Personal, am patit-o! Exista o fosta relatie pe care efectiv nu mi-o pot scoate din cap. Au trecut 3 ani de zile, nu ne-am mai vazut nici macar o secunda si cu toate astea NU REUSESC SA MI-L SCOT DIN MINTE! Momente petrecute impreuna, senzatii pe care le retraiesc...Mai rau e si faptul ca am o relatie de vreo 2 ani cu altcineva la care pot spune ca tin, dar totusi...cand ma gandesc la domnul X. innebunesc...
Anyone, someone....?Ati mai patit-o si voi cumva?



poi dak a fost primul tau iubit nu o sa il uiti niciodata pt k primul iti ramane intotdeauna in minte

Postat pe 5 Aprilie 2009 22:57
De la: dienuta_nou, la data 2009-01-22 17:44:21yep................si eu de 3 ani nu pot uita un tip nicicum........si nu l-am mai vazut niciodata.........dar eu m-am obisnuit...........am auzit ca el vrea sa se insoare.........si nu stiu de ce o cunostinta comuna care se mai intalneste ocazional cu el m-a intrebat din senin daca nu am de gand sa il sun totusi sa iesim macar la o cafea inainte sa se insoare................zic ca nu stiu de ce, pentru ca nu vorbesc de loc despre el, cu atat mai putin cu acea cunostinta.........si mi s-a parut ciudat ce-i veni..........
kudika006170
Postat pe 6 Aprilie 2009 00:04
cred ca noi femeile suntem prea sensibile si de multe ori barbatii profita de asta ...
kudika006170
Postat pe 6 Aprilie 2009 00:10
Eu am avut o relatie de 4 ani cu o tipa, sa terminat relatia de 2 ani, ea e maritata cu copil si tot nu o pot uita. Am avut de atunci zeci de relatii de la cateva zile, sapt pana la cateva luni.......si totusi nu o pot uita. Inca imi aduc aminte din senin de ea.

Postat pe 6 Aprilie 2009 00:33
Buna,fetelor!
De patit,am patit-o.Dar,la frageda mea varsta (am 48 ani) am scapat de o obsesie a marii mele iubiri.
Cum?Pai,simplu.Dupa ce,ani (muuulti) de zile l-am idolatrizat,facandu-ma tot mai mica in fata maretei lui imagini,avand eu anul asta niste nenumarate probleme,la problema X+1 l-am sunat(dupa 24 ani in care nu am vorbit),rugandu-l sa ma ajute.Nu va spun ce gatuuita eram la telefon,cat de speriata ca as putea sa fiu IAR mica in fata singurei mele iubiri..Ce penibila am fost ,Doamne!Eee,si am vorbit.Cu fiecare fraza..si ,Doamne au fost atat de multe..('mnealui se dorea ascultat de cea care o simtise o data in plus speriata de importanta lui.)..cu fiecare fraza,cum spuneam,numaram anii,zilele in care mi-am cladit lumea,viata asta amarata in jurul iubirii constante pentru el.De cate ori,ca si tine,aceea care te chinui de 3 ani de zile,refuzam sa vad omul
dintr-un orgoliu pe care nu-l banuiam,sau,poate dintr-o frica de a fi parasita.Un om mic,plin de snobism,de atatea si atatea rautati,de care sotul meu,pe care nu puteam sa-l iubesc,nu ar fi fost vreodata capabil.
Nu are rost sa iti redau continutul conversatiei,dar in 20 minute ,a vorbit doar despre el,despre legaturile lui,..nu mai vreau sa-mi amintesc..weh!
Asa ca,nu cauta motivele,dar scutura-te,daca v-ati despartit,inseamna ca acolo sus cineva te iubeste!
Ai sa-mi dai dreptate odata..sunt convinsa de asta.Daca nu poti sa te rupi,a devenit o obsesie,crede-ma!Iubiri gen Eminescu-Veronica Micle mai rar..Si,daca ma gandesc,si acela se dadea in barci cu tot targul si ea suferea.Unde mai pui ca si amarata aceea s-a sinucis..
Zau,nu merita.Asculta fetita la mine..Uita-l si traieste-ti viata.Daca iti e sortit,la o cotitura a vietii va veti reintalni.Dar,indiferent ca va reveni sau nu,tu traieste-ti viata.Oricum ar fi fost el,sigur mai sunt vreo cativa cu calitatile lui.Roaga-te si ai sa-l gasesti pe cel potrivit tie!
dadria45
Postat pe 6 Aprilie 2009 00:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
nu stiu ce sa fac.. 9 De la: fran 19 Februarie 2010 22:59
ce regrete aveti voi? 31 De la: Storm19 13 Ianuarie 2010 17:44
Clubul Scorpiilor 25 De la: kudika_15715 30 Septembrie 2012 16:03
e bine?! 12 De la: fantasie 16 Decembrie 2012 11:04
ajutati-ma!!!nu stiu ce sa fac... 8 De la: kika25 13 Octombrie 2009 19:00