Setari Cookie-uri

De ce exista foste relatii pe care nu le putem uita nicicum?

De la: uitarea_aducerii_aminte, la data 2009-03-12 14:54:35
De la: veta_13, la data 2009-03-11 21:49:56 Relatiile care functioneaza sunt greu de uitat.Si responsabile nu sunt doar amintirile. E si regretul pt imaturitatea cu care ai gestionat momentul in care s-a produs ruptura. Sunt regretele pentru visele comune, dar nerealizate, pt gandurile nerostite, pt sentimentele neimpartasite...
... Si de unde visai eternitatea impreuna cu el (sau cu ea), realizezi ca nu mai exista nici macar ocazia unui banal salut de pe trotuare diferite... Si ti-ai fi dorit macar sa ai prilejul de a-ti cere iertare, sau de a asculta scuzele sau explicatiile celuilalt, indiferent ce va urma...


FOARTE BINE PUNCTAT
dar ma gandesc ca cei care raman cu acest regret sunt mereu cei care s-au implicat in relatia respectiva. in cazul unei despartiri doar unul sufera foarte mult... rar sunt cazurile in care amandoi sufera la fel de tare... shi de obicei acele cazuri se finalizeaza intr-o proportie f mare cu o impacare si cu dorinta de a face relatia sa mearga.
normal ca atunci cand nu se consuma totul intr-o relatie sau cand unul din parteneri ramane cu nelamuriri... e normal ca totul sa se transforme intr-o "obsesie" care poate dura toata viatza. e greu sa traiesti mereu cu intrebari de genu: de ce?; cum ar fi fost daca l-ash fi cautat / ash fi cautat-o?....
kudika060188
Postat pe 6 Aprilie 2009 02:51
da ce pot sa zic, cred k nu sunt un caz ff interesant avand in vedere de ce am citit pana acuma;adevarul e ca daca sa terminat o relatie de ani buni cale de intoarcere nu mai este si eu acuma 7 luni am venit la parintii mei in Spania era vb sa vina si prietenul meu acuma luna asta eram de 4 ani impreuna si totul s-a terminat cand am venit la parintii mei in sep 2008 am plecat si in oct 2008 s-a terminat totul era bine intre noi 2,eu nu am vrut sa plec de langa el da el a zis k e mai bine sa plec la ai mei pt k voi avea un viitor mai bun si k va veni si el si asa am plecat pt k ma gandeam k va veni si pana la urma am ram doar cu gandul si speranta a incetat sa imi mai deie vreun semn de viata pana anul asta in martie din martie a inceput sa imi vb pe mess dar ca 2 prieteni se pare.Inca nu inteleg nimic de ce sa purtat asa"el zicea cum e prbl asta cu munca,acuma din cauza asta k merge greu si k nu ii mai statea capu la nimic numai la munk"dar pt asta parerea mea nu dai perechea la o parte,nu te indepartezi de ea mai ales dak sti k in orice va-ti aj.Adevarul e ca doare fff mult sa fi lasat asa dupa atat timp sa vezi k el ii super bine si k nici nu mai stie de tine bine merci cu pretenii si eu in schimb......uneori pun intrebarea dak nu l-as fi asc sa nu plec oare era mai bine???nu stiu dar prbl e ca nu il pot uita si as vrea k sa nu mai sufar atat au fost atatia ani si s-au terminat in nici o luna d la plecarea mea cum de a putu uita as usor el??atatea amintiri si rele si bune au fost nu pot sa mi-l scot din inima orice as face,si as vrea k e parca mai rau pe zi ce trece,ce e mai rau se pare ca familia lui nu stie ca nu mai suntem nu a zis nimic,m-am inteles de milioane cu ai lui mi-au fost ca o familie,daca eu nu inteleg atitudinea lui cred k nimeni nu o intelege mai e si ff orgolios am sperat pana in ultima clipa ca totu va reveni la normal ca va fi bine,ca isi revine si el si vom fi la fel impreuna nu stiu ce sa zic inca is cu intrebarea de ce??? a disp tot intr-o clipa...
kudika060188
Postat pe 6 Aprilie 2009 03:13
De la: Charlie_B, la data 2009-01-22 14:59:08Personal, am patit-o! Exista o fosta relatie pe care efectiv nu mi-o pot scoate din cap. Au trecut 3 ani de zile, nu ne-am mai vazut nici macar o secunda si cu toate astea NU REUSESC SA MI-L SCOT DIN MINTE! Momente petrecute impreuna, senzatii pe care le retraiesc...Mai rau e si faptul ca am o relatie de vreo 2 ani cu altcineva la care pot spune ca tin, dar totusi...cand ma gandesc la domnul X. innebunesc...
Anyone, someone....?Ati mai patit-o si voi cumva?

...scumpa mea imi suna foarte cunoscute aceste randuri, poate din cauza ca si eu am trait o situatie similara...si ca sa ma vindec am incercat sa reiau legatura cu el.Am ajuns la concluzia ca nu e deloc acea persoana pe care mi-am faurito eu in mintea mea in perioada absentei lui din viata mea, iar lucru care intr-adevar m-a durut cel mai mult in tot acest timp a fost faptul ca a renuntat atat de usor la mine si la tot ce a insemnat noi ( mentionez aici ca ne-am despartit din cauza infidelitatii lui si ca a fost prima mea iubire)........SO..cel mai bine pentru tine ar fi sa incerci sa-l intalnesti, si sa te convingi singura pentru ce susupini atat de mult in asteptarea lui....sunt convinsa ca dupa atata timp il vei gasi foarte schimbat necorespunzator celui la care tu visezi!!
Dolcys
Postat pe 6 Aprilie 2009 08:30
M-am bucurat s avad un astfel de subiect...ma gandeam ca nu e normal sa mai retraiesc anumite momente din trecut...dar daca vi se intampla si voua...insemana ca nu am o problema la "etajul superior".
Si mie mi se intampla sa ma gandesc in fiecare saptamana la fostul..daca e bine, daca e cu cineva...sa ma gandesc ca era mai bun cu mine in anumite momente decat actualul meu iubit...Dar niciodata nu as renunta la actualul, pt o mare iubire din trecut. Trecutul nu reinvie niciodata! Profitati la maxim de ceea ce va ofera prezentul si construiti-va un viitor fata de persoana din viata voastra la momentul actual...Cel care a plecat de langa noi inseamna ca nu a dorit un viitor cu noi!
andra_ale
Postat pe 6 Aprilie 2009 09:56
Sa iubesti implica riscul de a nu fi iubit inapoi.Sa speri implica riscul de a fi ranit.Sa incerci inseamna sa risti sa dai gres ,dar riscurile trebuie asumate ,deoarece cel mai mare risc in viata ,e sa nu-ti asumi nici un risc!
adriana26
Postat pe 6 Aprilie 2009 14:05
e clar ca acea persoana a avut un impact puternic asupra ta.cum ai spus ai o relatie de 2 ani cu cineva,tii la aceasta persoana, dar o si iubesti? cred ca una e sa tii la cineva si alta e sa iubesti..iti spun din proprie experienta.Nu conteaza cat ai fost cu persoana respectiva, ci momentele pe care le-ati petrecut impreuna si intensitatea sentimentelor.In cazul meu au trecut aproape 5 ani si inca ma gandesc si mi-as dori sa revad acea persoana care a marcat o perioada din viata mea singura de altfel frumoasa.nu stiu ce reactie as avea, ce sentimente ar trezi prezenta lui..cert este ca s-au schimbat f multe de atunci...
silviutzacos23
Postat pe 6 Aprilie 2009 14:26
si eu am avut o rel de 4 ani si cateodata ma mai gandesc la acea relatie dar nu pentru ca mi-ar fi dor de el sau ca nu-l pot uita ci pur si simplu pentru ca nu am inteles nimic din acea relatie. Pe scurt suna cam asa: Relatia a inceput pe la varsta de 15 ani, ne intelegeam bine si nu prea, dar eram copii.Intre timp si-a mai facut o relatie care o avea la momentul despartirii noastre de 3 ani, deci 4 cu mine si in acelasi timp 3 cu inca una si multe alte aventuri.Relatiile dintre parintii nostrii foarte stransa, fiecare Duminica la padure, desi parintii lui stiau si de cealalta relatie. Toate pareau a duce la o nunta dar prin ajutorul unui prieten de-al lui aflu adevarul si ne-am despartit. La despartire nu am putut vorbi cu el pentru ca fost prea las ca sa dea vreo explicatie. In concluzie asta este motivul pentru care ma mai gandesc la el, nu inteleg de ce statea cu mine daca intr-un final a ales sa ramana cu cealalta relatie de 3 ani??? Probabil asta va ramane un mister la care rareori ma mai gandesc....
Acum sunt maritata si sunt foarte fericita, e un om care nu se aseamana cu acel baiat. Intre mine si sot a fost dragoste la prima vedere, desi cand ne-am vazut fiecare avea relatii diferite, el de 2 ani eu doar de 3 luni.
Asa ca sunt multe motive pentru care nu poti uita o relatie de lunga durata, fie iubirea fie obisnuita fie despartirea ciudata, relatie ciudata, care promitea iubire dar era falsa....
nec_simi
Postat pe 6 Aprilie 2009 16:17
poate nu poti uita pt o parte din tine inca il mai iubeste...cred ca majoritatea am avut parte de asa ceva...sigur tre sa existe o forma de comunicare :un mess,un hi5,myspace ceva incat sa poti sa dai de el,sa afli ceva despre prezentul lui ...chiar daca nu ati mai vb de multicel nu inseamna ca el nu se gandeste la tine...you might be surprised...
mo_19
Postat pe 6 Aprilie 2009 17:01
trebuia sa spun ca si mie mi s-a intamplat ,nu puteam sa uit relatia aia si nu am mai vorbit deloc timp de 4 ani si apoi intr-o zi am primit un mesaj de la el,ne am reintalnit si ghici ce s a intamplat ...mi -am dat seama ca eu nu aveam sentimente de iubire pt el...poate ca de fapt iti este dor de lucrurile pe care le faceai tu atunci
mo_19
Postat pe 6 Aprilie 2009 17:06
De la: naty_roxy, la data 2009-04-05 19:23:56am avut o reltie de 5 ani jumate din care 3 am fost logoditi insa la un moment dat lucrurile au inceput sa scartaie pe multe planuri...2 ani ne-am tot chinuit cu impacari, certuri, despartiri.....de un an jumate el are pe altcineva iar eu curand voi face un an cu noul meu prieten, insa in sinea mea sufar dupa visele neimplinite, dupa saruturile si atingerile primului meu iubit. mult timp am avut indoieli daca il iubesc sau nu....daca ma iubeste sau nu....acum stiu ca a fost dragoste si poate inca mai e. ne cautam , ne certam,....avem si zile mai bune cand vorbim civilizat ...insa e clar ca mereu ne gandim unul la celalalt. i-am dat multe ocazii pt a ne impaca insa nu a stiut sa aleaga. adevarul e ca e greu sa renunti la ceva bun pt ceva ce nu stii daca va mai merge vreodata....
va ramane mereu in inima mea si sper ca vreodata candva voi reusi sa inchid cufarul cu amintiri pt a-mi continua viata asa cum trebuie. adesea ma simt vinovata fata de actualul prieten pt ca o bucata din inima mea in ca bate pt trecut....si ma trezesc plangant, tanjind dupa ceva....indefinibil....

inca doare si oricat imi doresc sa ma bucur de tot ce am, regret ca nu le-am putut avea alaturi de cel cu care imi imaginasem ca voi imbatrani.


Buna!!!!!!ai vazut filmul LOVE IN TIME OF COLLERA?......daca nu plz plz uita-te ai sa vezi faza cu imbatranitul........canu conteaza varsta!!!!!!asta ar fii una din lucrurile pe care vreau sa tii le spun ....fii puternica trecutul tot timpul va face parte din noi ca suntem oamenii avem sentimente suntem extrem de sensibili asa suntem creati sa iubim si sa nu uiti pentru simplu fapt ca ti-a placut perioada aceea..........viata merge inainte din pacate nu sta in loc nu merge inapoi la vremea cand ai trait senzatiile nice.....ca sa te lamuresti cu totul .....timpul nu sta in loc nici macar o clipa.Daca privesti inainte ai sa iti dai seama cat de frumoasa poate fii viata si prin alte modalitati cat de tare poti iubii ....alti oamenii,locuri noi,trairiile de moment.........hmmmmmmm..............chiar e mai frumoasa viata de 1000000 de ori daca trecutul il gandesti sec ,doar ca pe un trecut...nu te gandii æla cum ar fii fost daca? Pt ca poate nici nu ti-ar fii placut EL nu mai este si nici nu va mai fii vreoadata pt voi asa ati ales asa ca fii pozitiva investesteti sentimentele si timpul in alte lucrurii,oamenii......ufff incearac sa vezi ce fericita vei fii!!!!!!!!!!!!!!!!!!ASTA CA UIN MIC SFAT...iti doresc fericire si iubire constanta pt ca aia e de durata......te poop o zii nice
chance
Postat pe 6 Aprilie 2009 18:27
Eu credeam ca sunt singura care trec prin asta.... sau ca sunt eu obsedata de el....La mine e mai putin, e doar 1 an si 4 luni de cand nu mai suntem impreuna...adevarul e ca am mai vorbit,m- a cautat el timp de un an, tot asa din cauza mandriei mele nu am vrut sa reiau, mi se parea normal sa il fac sa sufere si sa ma razbun, cel putin stiam ca nici el nu e fericit sau implinit chiar daca ar fi cu alta( din moment ce ma mai cauta pe mine). Ieri am avut proasta sau buna inspiratie sa il sun eu , mentionez ca un an si patru luni eu nu l-am cautat, doar el m a cautat( asta pt ca m- a suparat si -mi a zis pe vremea cand eram impreuna ca il stresez si l-am adus cu nervii in ultimul hal).De doua luni el nu m - a mai cautat , probabil s a saturat de respingeri din partera mea si indiferenta, desi imi doream sa mai fiu cu el... iar ieri mi am luat in sfarsit eu inima in dinti si mi am calcat peste mandria mea prosteasca.... inca nu stiu daca am facut bine sa rau... dar era ff mirat si socat ca l am sunat oricum.....Am iesit si eu cu altii.. dar nici unul nu a fost ca si el.Ma gandeam daca nu o sa mai fi cu el cum as putea vreodata sa mi- l scot din minte... si din suflet....Pot spune ca perioada cu el.. a fost cea mai frumoasa si speciala din viata mea... si a avut dreptate cand mi a zis ca nu o sa mai traiesc cu nimeni ce am simtit cu el...sunt sigura ca nici el .Oricum e pacat ca multe relatii frumoase se pierd de cele mai multe ori din cauza lipsei de comunicare si a orgoliului prostesc pe care il au oameniii si cum alegem sa ramanem si sa ne amagim cu mandria... in loc sa alegem sa fim fericiti.
queenfeline
Postat pe 6 Aprilie 2009 20:08
si eu am avut o relatie acum 5 ani si nu-l pot uita tinand cont ca a fost si primul barbat din viata mea si am o relati de3 ani cu altcineva ,dar pe el nu-l pot uita chiar daca si-a batut joc da mine.
westgate
Postat pe 6 Aprilie 2009 21:28
nu stiu de ce nu putem uita dar stiu ca atunci cel pe care il iubesti te paraseste simti ca totul e pierdut simti ca mori incet incet ...nu ...nu ai sa uiti niciodata
iris_
Postat pe 6 Aprilie 2009 22:52
da asa e km zc u. povestea mea e mai ciudata putin.aveam o rel de aproape 3 ani kre era spre sfarsite.am inkeiat rel si putin dupa, l-am cun p el,inteligent,aratos, educat, tandru kam ce si-ar dori o femeie de la un barbat.am av o relatie de 3 luni de fapt nu jtiu dk pot sa o num relatie insa ii voi sp asa.in aceste 3 luni m-am simtit asa de bne incat am uitat complet de celalat k kre eram de cva timp.eram f fericita pana intr-o zi knd acesta imi sp k ii pare f rau dar el nu se simte in stare de o rel serioasa mai als k eram la distanta de 300km.i-am respectat decizia bineinteles.lui i-a f usor sa treaca peste pt k simtea pt mne o anumiat afectiune ji o atractie insa nici akm dupa un an de at k eu tocmai at incepusem sa iubesc din nou ,incepusem usor sa-l iubesc p el.si desi akm m-am intors la fostul si ne e f bne impreuna ,eu nu pot sa-mi iau gandul de la celalat,nu ma simt delok implinita.am ramas buni amici, mai vb la telefon din cand in cand , stiu k nu de-at nu si-a fct prietena, insa de cate ori ma suna inima imi bate nebuneste si imi tremura tot corpul...........vreau si eu niste pareri din partea voastra ,comentarii.
carteluta2008
Postat pe 7 Aprilie 2009 12:21
e greu sa traesti asa insa de multe ori avem intrebarea cum ar fi ?? poate nu e tarziu

Postat pe 7 Aprilie 2009 17:27
desi se zice ca timpul sterge amintirile se pare ca nu e deloc adevarat... niciodata nu poti uita sau cel putin asta se intampla doar in cazul meu... de multe ori nu pot uita vorbele, cuvintele pe care mi le zicea si momentele petrecute alaturi de el ...
_dulcik_
Postat pe 7 Aprilie 2009 21:50
Pai, si eu am intalnit pe cineva... Era insurat,este inca.. Eram cu cineva cand l-am intalnit. Nu a mers cu partenerul meu oficial, nici cu el.. Peste 1 an eram cu altcineva si l-am reaintalnit...m-am despartit si de celalat... Acum sunt singura. Inca ma gandesc la el. Au trecut 2 ani si de atunci. NU pot sa-l uit. Nu pot s atrec peste. Inca ma atrage. Nu-l pot uita... Pe strada vreau sa-l vad, ma uit dupa masina lui... E grav,nu?
me_interesting
Postat pe 8 Aprilie 2009 16:10
Am patit-o si eu si stiu cat este de greu. Nu am fost mult timp impreuna cu tipul dar a fost de ajuns cat sa nu-l uit nici dupa 3 ani, timp in care am refuzat o cerere in casatorie si am mai avut o relatie care nu a reusit sa ma faca sa-l uit. Cu tipul respectiv am reinceput o amicitie dupa 1 an de la despartire si dupa inca 2 ani ne am reimpacat si acum formam un cuplu de aproape 2 ani. Nu stiu cum se va finaliza, dar la fel ca si tine de fiecare data cand ne intalneam, ca aminci, simteam ca mi se indoaie picioarele si de multe ori nu eram in stare sa vb prea mult.
Nu cred ca exista sfaturi (si nici nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi) dar la ceea ce ai in mom acesta nu da cu piciorul pt niste iluzii si pt ceea ce ai simtit candva. Daca vrei cu adevarat sa stii ce s-a intamplat intre voi, lasa orgoliul la o parte ca nu te ajuta de loc si afla si parerea lui si astefl vei fii linistitta. Dar repet nu renunta la ceea ce ai pt ca greu gasesti iubirea adevarata si este pacat sa renunti la ea pt o obsesie. Bafta multa.
xtinanele
Postat pe 9 Aprilie 2009 22:29
Si eu ma gandesc la o persoana de 7 ani de zile! Am avut mai multe relatii de atunci, una de 3 ani, si mai multe de scurt timp, dar in tot acest timp gandul meu era la el, pur si simplu nu mi-l pot scoate din minte. Abia acum 2 luni de zile am reusit sa fiu cu el, dar relatia a durat pana acum doua zile. Mi-l doream atat de tare, dar el a decis sa puna punct, si pt asta tot la el ma gandesc, tot dupa el sufar si sper ca in viitor sa mai pot fi cu el. Am doar o inima si el mi-a luat-o acum mult timp! E inexplicabil, ciudat! Asta e explicatia logica si ilogica care o pot gasi: iubesti cu adevarat doar o singura data in viata; in cel mai fericit caz ramai cu acea persoana. In cazul meu...sper sa fie asa vreodata caci nu ma pot imagina cu altcineva!
needles_and_pins
Postat pe 13 Aprilie 2009 21:23
pai...pt k poate a fost prima dragoste...sau pt k poate a fost cel mai ravnit baiat pe vremea aia
ecstasycupepsi
Postat pe 11 Iunie 2009 18:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare toate femeile sunt nefericite ? 95 De la: wait_sign 10 Aprilie 2010 05:32
Mai am o sansa sa-mi salvez relatia,vreau sfaturi!multumesc 26 De la: ioana_maddy20 6 Octombrie 2012 09:44
Drumul sufletului dupa moarte 65 De la: thadoogback 13 Martie 2011 11:46
neatza 70 De la: andapui 10 August 2009 08:55
Alergi dupa doi iepuri si nu prinzi niciunul? 8 De la: JustElla 9 Decembrie 2014 18:30