Setari Cookie-uri

De ce exista foste relatii pe care nu le putem uita nicicum?

si ca sa fiu shi io on topic... de ce exista foste relatii pe care nu le putem uita nicicum? simplu. ma gandesc k in unele cazuri nici nu are treaba despartirea cu faptul ca nu putem uita relatia sau persoana care in momentul de fata s-a transformat in trecut. nu putem uita pentru ca poate ne-am simtit minunat, poate pentru ca am trait la maxim fiecare clipa alaturi de el / ea. nu putem sa uitam pentru ca in acele clipe am daruit mai mult decat am crezut ca am fi fost capabili. nu putem uita o fosta relatie, chiar daca actuala relatie este ok / perfecta, pentru ca ne-am implementata singuri / singure k nu vom mai gasi alaturi de nimeni acele trairi... acesle senzatii!
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 12 Martie 2009 14:58
salutare! si eu sunt intr-o situatie asemanatoare. va voi spune pe scurt povestea mea. am avut o relatie cu un baiat care ma iubea f mult, ar fi facut orice pt mine, mereu facea planuri de viitor pentru noi...dar eu, la acel moment nu imi doream o relatie atat de serioasa, vroiam sa ma distrez, sa imi traiesc viata. mereu iscam certuri ca sa ne despartim...pana la urma a cedat si ne-am despartit. eu eram f happy, ma simteam libera, nu trebuia sa dau nici o explicatie, faceam ce vroiam. eram absolut sigura ca nu mai simt nimic pt el. problema e ca, acum dupa 8 luni de la despartire, timp in care nu am vb deloc s-a schimbat complet situatia, cum se spune: s-a intors roata. ne-am intalnit intr-o seara, chipurile ca amici, dar am sfarsit prin a face dragoste. trebuie sa recunosc ca a fost cea mai frumoasa noapte din viata mea.dupa cum s-a purtat cu mine este evident ca iubirea lui pt mine nu a disparut, chiar mi-a si spus asta.ma temeam ca o sa vrea sa-mi dea o lectie sau ca ma va umili. mi-am dat seama ca inca il iubesc si chiar imi doresc sa ne impacam. insa mai exista o problema: el acum are prietena si e confuz, adica nu stie pe care dintre noi o iubeste cu adevarat. eu ma simt f vinovata pt tot ce i-am facut in trecut si sunt constienta ca acum trebuie sa suport consecintele. este f dureros pt mine sa accept ca m-a inlocuit cu alta. m-am gandit bine si sunt hotarata sa lupt pt a-i recastiga iubirea, insa nu vreau sa fiu insistenta.vreau sa il "ajut"sa fie sigur ca pe mine ma iubeste. i-am dat de inteles ca regret despartirea noastra si sunt dispusa sa o luam de la capat. credeti ca mai am vreo sansa? voi ce ati face in situatia mea. astept sfaturile voastre. mersi anticipat :*
dydyshor
Postat pe 12 Martie 2009 17:03
Gandeste-te f bine. Poti rani.
nu confunda obsesia cu iubirea, si nici atractia sexuala cu nevoia sufletului.
Analizeaza atent daca e doar o pasiune de moment, ori iti doresti o relatie pe termen lung cu respectivul.
Si, nu in ultimul rand, acorda-i libertata de a alege. Vei fi mult mai castigata, indiferent de hotararea lui.
veta_13
Postat pe 12 Martie 2009 18:41
De la: uitarea_aducerii_aminte, la data 2009-03-12 14:54:35
De la: veta_13, la data 2009-03-11 21:49:56 Relatiile care functioneaza sunt greu de uitat.Si responsabile nu sunt doar amintirile. E si regretul pt imaturitatea cu care ai gestionat momentul in care s-a produs ruptura. Sunt regretele pentru visele comune, dar nerealizate, pt gandurile nerostite, pt sentimentele neimpartasite...
... Si de unde visai eternitatea impreuna cu el (sau cu ea), realizezi ca nu mai exista nici macar ocazia unui banal salut de pe trotuare diferite... Si ti-ai fi dorit macar sa ai prilejul de a-ti cere iertare, sau de a asculta scuzele sau explicatiile celuilalt, indiferent ce va urma...


FOARTE BINE PUNCTAT
dar ma gandesc ca cei care raman cu acest regret sunt mereu cei care s-au implicat in relatia respectiva. in cazul unei despartiri doar unul sufera foarte mult... rar sunt cazurile in care amandoi sufera la fel de tare... shi de obicei acele cazuri se finalizeaza intr-o proportie f mare cu o impacare si cu dorinta de a face relatia sa mearga.
normal ca atunci cand nu se consuma totul intr-o relatie sau cand unul din parteneri ramane cu nelamuriri... e normal ca totul sa se transforme intr-o "obsesie" care poate dura toata viatza. e greu sa traiesti mereu cu intrebari de genu: de ce?; cum ar fi fost daca l-ash fi cautat / ash fi cautat-o?....




Nu stiu cata dreptate ai in ceea ce priveste regretul celui mai implicat.
Eu am trait ceva asemanator in urma cu multi ani. Nu a fost o relatie cu tot ceea ce poate fi numit o relatie. A fost ceva f sincer, f frumos fara implicatii sexuale.
Dar timpul, imprejurarile, orgoliul , oamenii au facut sa ne separe sute de km pt cativa ani,timp in care am comunicat f putin....In urma cu 15 ani, i-am refuzat o ultima intalnire, acestui om care venea de la sute de km , dintr-un motiv pe care nu l-am gasit niciodata.
Am aflat mult mai tarziu ca plecase la mii de km distanta, intr-un loc despre care nu stiu nimic, fara sa-mi lase un semn.
Pt zgarcenia de a acorda 10 min din timpul meu am pierdut un prieten minunat, si nu voi afla niciodata ce ar fi avut de spus, sau cum ar fi fost viata mea...
veta_13
Postat pe 12 Martie 2009 18:58
nu le putem uita mai deloc mai ales daca a fost si prima iubire... ne amintim de aceea persoana de clipele frumoase petrecute alaturi de el si ne gandim mai tot timpul...
_dulcik_
Postat pe 12 Martie 2009 21:08
De la: Charlie_B, la data 2009-01-22 14:59:08Personal, am patit-o! Exista o fosta relatie pe care efectiv nu mi-o pot scoate din cap. Au trecut 3 ani de zile, nu ne-am mai vazut nici macar o secunda si cu toate astea NU REUSESC SA MI-L SCOT DIN MINTE! Momente petrecute impreuna, senzatii pe care le retraiesc...Mai rau e si faptul ca am o relatie de vreo 2 ani cu altcineva la care pot spune ca tin, dar totusi...cand ma gandesc la domnul X. innebunesc...
Anyone, someone....?Ati mai patit-o si voi cumva?

OFFFFF,da cine nu trece prin asta.La mine au trecut 15 ani si pot spune ca nu am uitat nici acum.Sentimente nu mai sunt acum,dar cred ca nici intr-o viata nu o sa uit.Iubirea ne trece in timp,i-adevarat,dar nu se uita niciodata.
micutadaria
Postat pe 14 Martie 2009 07:39
Am revenit cu detalii... Dupa atata timp si atata chin, am decis...Nu o sa continui o relatie care desi s-ar vrea OK, nu este deloc ok pentru mine.
Am decis sa o intrerup.Gata! Nu o sa fug nici dupa fostul, dar nu o sa continui relatia actuala...Devenise o minciuna, un chin chiar...
Sunt singura, ma simt perfect si parca toate grijil din capul meu s-au spulberat. Cum vrea cel de sus, asa va fi! Daca o sa-l intalnesc pe fostul si exista reciprocitate in sentimente, sunt dispusa sa mai incerc o data...Daca nu...astept sa ma indragostesc...
Pana atunci...o sa incerc sa enjoy life, sa ma ocup mai mult timp de mine...Stiti voi...girl stuff!
O zi faina de luni sa aveti!
Charlie_B
Postat pe 16 Martie 2009 08:58
De la: Charlie_B, la data 2009-03-16 08:58:16Am revenit cu detalii... Dupa atata timp si atata chin, am decis...Nu o sa continui o relatie care desi s-ar vrea OK, nu este deloc ok pentru mine.
Am decis sa o intrerup.Gata! Nu o sa fug nici dupa fostul, dar nu o sa continui relatia actuala...Devenise o minciuna, un chin chiar...
Sunt singura, ma simt perfect si parca toate grijil din capul meu s-au spulberat. Cum vrea cel de sus, asa va fi! Daca o sa-l intalnesc pe fostul si exista reciprocitate in sentimente, sunt dispusa sa mai incerc o data...Daca nu...astept sa ma indragostesc...
Pana atunci...o sa incerc sa enjoy life, sa ma ocup mai mult timp de mine...Stiti voi...girl stuff!
O zi faina de luni sa aveti!

e bine ca ai un psihic bun acum.... sper sa il ai si pe viitor... dar e greu.....

Postat pe 16 Martie 2009 09:03
De la: _dulcik_, la data 2009-03-12 21:08:56nu le putem uita mai deloc mai ales daca a fost si prima iubire... ne amintim de aceea persoana de clipele frumoase petrecute alaturi de el si ne gandim mai tot timpul...


din cite aminteles eu, la femei ,,prima iubire'' nu se uita niciodata....

Postat pe 16 Martie 2009 09:05
De la: stefancelmic, la data 2009-03-16 09:05:22
De la: _dulcik_, la data 2009-03-12 21:08:56nu le putem uita mai deloc mai ales daca a fost si prima iubire... ne amintim de aceea persoana de clipele frumoase petrecute alaturi de el si ne gandim mai tot timpul...


din cite aminteles eu, la femei ,,prima iubire'' nu se uita niciodata....


da. e perfect adevarat. prima iubire nu se uita niciodata indiferent cum a luat sfarsit relatia. mereu imi voi aminti de prima iubire. dar fara regret. nici a doua iubire nu va fi uitata. shi tot asha. shi stiti de ce? pentru ca din fiecare relatie culegi cate ceva... shi fiecare iubire difera... poti sa iubesti adolescentin... poti sa iubesti mult mai matur. asha ca io sunt de parere k nicio iubire nu va fi uitata vreodata. ideea e sa iubesti din nou si din nou si din nou... lasand in urma iubirile trecute....
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 16 Martie 2009 09:38
Bv felcitari sper sa fi fericita,eu l am pierdut pe cel mic.Agasit alta.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 16 Martie 2009 17:54
Bãrbatii si femeile gandesc diferit, abordeazã problemele diferit, percep in mod diferit importanta lucrurilor si privesc lumea in care trãiesc prin filtre absolut diferite....IN concluzie o femeie uita mai greu o relatie decat un barbat... mereu isi va aduce aminte de acel el..care mereu i-a dat fiori etc
_dulcik_
Postat pe 16 Martie 2009 21:28
Consider ca si o femeie poate uita o relatie la fel de usor ca si un barbat, asa cum si un barbat nu isi mai poate scoate o fosta relatie din cap...La urma urmei, nu cred ca faptul ca esti barbat sau femeie conteaza, ci gradul de implicare pe care l-ai avut in relatia respectiva.
Momentan ma simt excelent si trebuie sa recunosc...psihicul ma ajuta enorm Cred ca am inceput sa invat sa regret mai putin si sa traiesc mai mult...
Totusi...un gand naravas imi apare in minte din cand in cand...Se apropie momentul in care cred ca o sa-l revad pe fostul... Revin cu detalii...Va fi foooooarte interesant!
Totusi incerc sa ma mentin cu picioarele pe pamant....mai bine asteptari mai putine, decat dezamagiri mari...
Si daca o fi sa nu fie...cunosc lectia...,,Fiecare sut in f..., e un pas inainte!"

Sa aveti o zi superba!
Charlie_B
Postat pe 17 Martie 2009 13:29
eu sincer cred ca un barbat uita mai repede decat o femeie... desi sper sa nu ma insel...
_dulcik_
Postat pe 17 Martie 2009 21:01
Unele relatii nu se pot uita pentru ca nu s-au trait pana la capat, au fost haotice si s-au terminat brusc.
Kathara
Postat pe 18 Martie 2009 22:39
De la: uitarea_aducerii_aminte, la data 2009-03-12 14:54:35
De la: veta_13, la data 2009-03-11 21:49:56 Relatiile care functioneaza sunt greu de uitat.Si responsabile nu sunt doar amintirile. E si regretul pt imaturitatea cu care ai gestionat momentul in care s-a produs ruptura. Sunt regretele pentru visele comune, dar nerealizate, pt gandurile nerostite, pt sentimentele neimpartasite...
... Si de unde visai eternitatea impreuna cu el (sau cu ea), realizezi ca nu mai exista nici macar ocazia unui banal salut de pe trotuare diferite... Si ti-ai fi dorit macar sa ai prilejul de a-ti cere iertare, sau de a asculta scuzele sau explicatiile celuilalt, indiferent ce va urma...


FOARTE BINE PUNCTAT
dar ma gandesc ca cei care raman cu acest regret sunt mereu cei care s-au implicat in relatia respectiva. in cazul unei despartiri doar unul sufera foarte mult... rar sunt cazurile in care amandoi sufera la fel de tare... shi de obicei acele cazuri se finalizeaza intr-o proportie f mare cu o impacare si cu dorinta de a face relatia sa mearga.
normal ca atunci cand nu se consuma totul intr-o relatie sau cand unul din parteneri ramane cu nelamuriri... e normal ca totul sa se transforme intr-o "obsesie" care poate dura toata viatza. e greu sa traiesti mereu cu intrebari de genu: de ce?; cum ar fi fost daca l-ash fi cautat / ash fi cautat-o?....
butterfly_sound_of_love
Postat pe 19 Martie 2009 16:57
e greu sa uiti ceva ce a fost aproape de perfectiune...e greu sa uiti o persoana langa care ai fost fericit...am avut o relatie de 2 ani ,o relaste normala cu bune si cu rele,ne iubeam ca 2 nebuni devenisem aproape unul si acelasi...eram fericiti...asta e greu de uitat...dar viata nu e tot timpul asa cum vrem noi sa fie si pana la urma totul se intampal cu un scop...ne-am despartit,din cauza religiei...familia lui mi-a impus sa imi schimb religia dak vreau sa mai continui relatia cu el.N-am putut sa fac pasul asta,nu m-am simtit in stare,nu pt k nu l-as fi iubit,ci pt k nu am considerat k e corect fata de mine sa fac asta...de eu si nu el?ne-am despartit,am suferit,am trecut peste,probabil...am alta relatie,in care iubesc din nou,dar fostul va avea mereu un loc in sufletul meu..
karma_wanda
Postat pe 20 Martie 2009 14:50
E foarte greu sa uiti... Uitarea este un sentiment care trece greu... mereu vei avea in amintire aceea persoana care ti-a dat mereu fiori
_dulcik_
Postat pe 20 Martie 2009 22:04
foarte interesant subiectul!

toata lumea are foste relatii, pe unele nu le poate uita, iar de altele nici nu-si aminteste!
eu nu vad nimic rau sa pastrezi amintirile unei foste relatii, daca ti-a adus fericire in suflet!!
de ce sa vreau sa uit ani buni din viata mea? viata e asa scurta, incat merita sa pastram fiecare clipa minunata in suflet!
si eu am avut o relatie pe care nu pot sa o uit...dar nu regret nimic, nici o clipa! a fost minunat, ne-am petrecut atatea vacante impreuna, ma iubea f tare, ar fi facut orice pt mine...eu, probabil ca ma bucuram prea tare de ceea ce primeam ca sa realizez ca iubesc! si am plecat, cu lacrimi in ochi si sufletul greu....
a fost alegerea mea, el ar fi facut orice pt mine, dar eu nu credeam ca relatia noastra va avea un viitor, erau sute de km intre noi, eram copii, fiecare avea planurile lui....nu stiu nici azi ce s-ar fi intamplat daca?!....ne-am reintalnit de cateva ori ded atunci, si desi poate este un strain acum, am impresia ca ne cunoastem sufletele f bine!
au trrecut 6 ani de atunci, si am o relatie de tot atata timp! este ok, dar nu mai exista acea inocenta, el nu ma iubeste asa cum ma iubea fostul, poate ca uneori regret, dar nu m-as mai intoarce!

concluzia: unele iubiri iti lasa urme adanci in suflet!
cand eram cu el aveam impresia ca nu-l iubesc asa cum ar trebui, cand nu l-am mai avut, mi-am dat seama ce e iubirea, si ii multumesc pt asta!
ina84
Postat pe 24 Martie 2009 09:34
De la: Kathara, la data 2009-03-18 22:39:28Unele relatii nu se pot uita pentru ca nu s-au trait pana la capat, au fost haotice si s-au terminat brusc.


te contrazic

unele relatii nu s epot uita ptr ca ai pus suflet in ele
practic ai iubit
doar relatiile in care ai iubit nu le poti uita
si cand spun iubit, ma refer exact la asta : sa iubesti din tot sufletul nu doar sa spui, sau sa-ti fie drag si sa crezi ca iubesti
numai cine a iubit poate intelege chestia asta
efectiv ramai cu un gol in suflet, care nu poate fi umplut decat cu o alta dragoste
altfel, ramai numai cu amintirile despre fostul/a, si te intrebi tot timpul DE CE

Patricianul
Postat pe 24 Martie 2009 10:20
cu cat iubesti mai intens aceea persoana cu atat iti e mai greu sa ti-o scoti din cap...cand te gandesti ca poate te-ai desparti de aceea persoana dintr-o prostie incep sa apara regrete... asa e cu iubirea...
_dulcik_
Postat pe 24 Martie 2009 21:06
dar sa vin eu cu o intrebare.... de ce nu putem uita foste relatii, de ce nu ii putem scoate din minte pe cei/cele care ne-au adus suferinta? pe cei/cele care ne-au ranit sufleteste? de ce mai tanjim dupa prezenta lor? de ce dorim o reinnodare a relatiei deshi ne-au produs rau pe parcursul relatiei?
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 25 Martie 2009 13:46
De la: uitarea_aducerii_aminte, la data 2009-03-25 13:46:40dar sa vin eu cu o intrebare.... de ce nu putem uita foste relatii, de ce nu ii putem scoate din minte pe cei/cele care ne-au adus suferinta? pe cei/cele care ne-au ranit sufleteste? de ce mai tanjim dupa prezenta lor? de ce dorim o reinnodare a relatiei deshi ne-au produs rau pe parcursul relatiei?


pt ca pe langa acele clipe mai urate au fost si clipe frumoase petrecute alaturi de ei...
_dulcik_
Postat pe 26 Martie 2009 14:51
De la: _dulcik_, la data 2009-03-26 14:51:15
De la: uitarea_aducerii_aminte, la data 2009-03-25 13:46:40dar sa vin eu cu o intrebare.... de ce nu putem uita foste relatii, de ce nu ii putem scoate din minte pe cei/cele care ne-au adus suferinta? pe cei/cele care ne-au ranit sufleteste? de ce mai tanjim dupa prezenta lor? de ce dorim o reinnodare a relatiei deshi ne-au produs rau pe parcursul relatiei?


pt ca pe langa acele clipe mai urate au fost si clipe frumoase petrecute alaturi de ei...


nu zic ca nu au fost si momente placute.... dar daca in minte apar doar cele neplacute, dureroase, urate? asta nu pricep si pace! de ce acesti oameni nu pot fi scosi din sistem? de ce se mai tanjeste dupa cei/cele care ne au marcat negativ viatza...???
uitarea_aducerii_aminte
Postat pe 26 Martie 2009 18:41
uita,nu merita, viata ta iti apartie tie si nimaniu altcuiva!
bendic_mihaela
Postat pe 3 Aprilie 2009 21:33
kudika006601
Postat pe 5 Aprilie 2009 02:34
stiu despre ce vorbesti...e atat de ciudat cand intalnesti pe acel cineva care iti provoaca niste senzatii intense doar cand iti vine in minte fugitiv ceva legat de el, chiar daca nu l-ai mai vazut de 1 an sau 5...si te gandesti ca poate era ''el'', ca pentru nimeni n-ai mai simtit asa ceva atat de diferit, si totusi, vezi ca lucrurile nu au decurs nicidecum sa prevesteasca o relatie ''suflet-pereche'' si te intrebi ce n-a mers, oare cum trebuia sa fie, oare nu ne-am sincronizat, mii si mii de intrebari fara raspuns, si ai vrea sa suni, sa-i spui ce crezi, sa discutati ca 2 oameni maturi, nu pentru a forma din nou un cuplu, ci doar de a gasi raspunsurile pe care le cauti sa-ti aduca linistea sufleteasca, sa poti sa inchei si sa-ti continui cautarea fara a te mai gandi daca era ''el'', sau daca te-ai inselat, dar n-o faci, nu-l suni, nu poti, nu vezi sensul, daca n-a mers atunci asa ar trebui sa fie, si culmea, cand te cauta el, daca te cauta, nu-i raspunzi si iti zici in sine ''n-a ca a venit si randul meu sa tin steagul sus'', dupa o perioada iar revin gandurile si totul se repeta, ca un circuit....trece timpul, intri intr-o relatie, in alta, uite de una, uiti de alta, dar el persista periodic in gandurile tale...e 5 dimineata si tocmai m-am vazut cu acest ''el'' al meu ''la o tigara'' in masina 10 minute dupa 6 luni fara sa aud de el si...nu vreau, nu vad ce ar putea merge, imi doresc cu ardoare si cand e sa fie renunt, trece o perioada si iar o iau de la capat...E destin, e cum alegi tu sa fie, e cum vrei tu sa-i zici, e vorba doar de acceptare si sa-ti impui anumite lucruri sau nu...e cum vrei tu sa fie si cum nu vrei sa fie, poti vorbi incontinuu, te poti gandi la toate variantele pe care le ai, sau nu. E relativ si imprevizibil si in acelasi timp totul in cursul lui logic de parcurgere al pasilor...Fa cum am ales eu sa fac...nu-ti refuza gandurile ca recunoaste, sunt ca un drog cu efect pe masura, si in acelasi timp gandeste ca viata e lunga, nu stii ce iti rezerva viitorul si daca e sa fie, atunci cu siguranta va fii, daca nu, atunci ramane ceva diferit, deosebit, magic, inexplicabil...nu e iubire, nu e barbatul langa care te visezi pana la adanci batraneti, e doar ''el'' diferit, care e unic pentru tine in viziunea ta
scratty
Postat pe 5 Aprilie 2009 05:26
MI S-A INTAMPLAT SI MIE, MAI RAU SETE CA FOSTUL NU IMI DA PACE NICI ACUM, S-A TERMINAT CE MAI VREA?
NESTOR_AURORA
Postat pe 5 Aprilie 2009 08:48
dar ce faci cand amintirile despre fosta relatie sunt asa de urate incat iti e frica sa incepi alta. esti atent la toate lucrurile marunte care ar putea sa il faca pe cel de acum sa semene cu cel de atunci. si chiar daca nu seamana tu parca tot gasesti ceva. e ca o obsesie.
mika_ela
Postat pe 5 Aprilie 2009 09:04
Nu stiu daca ati realizat pana acum ca foarte putine femei joaca poker in comparatie cu barbatii. Asta pentru ca ele nu sunt dispuse sa riste asa de bine, nu sunt dispuse sa piarda pra des, au tendinta sa gandeasca prea putin la mana buna pe care o au la un moment dat.
De asemenea cred ca ati observat ca sunt foarte putini barbati care isi mai aduc aminte de fostele relatii, asta pentru ca ele au fost evident niste "maini" necastigatoare, nu au suportat o miza mai mare, nu s-au concretizat. Ele, femeile, vor tot timpul ceva mai mult, insa evident ca nnu stiu cand sa se opreasca din "cerut", si atunci pierd, ramanandu-le doar amintirile unei bune "partide" pe care daca ar putea sa o mai joace odata, cica ar si sti cum.
Asadar, cum zicea francezul: "LES JEUX SONT FAIT, RIEN NE VA PLUS!"
jenesaispas
Postat pe 5 Aprilie 2009 10:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fetelor... As avea nevoie de un sfat . 9 De la: catyboy69 16 Aprilie 2010 09:27
M-am indragostit de un barbat cu vicii :( 29 De la: geo_reincarcat_iara 25 Iulie 2010 23:22
Parerea voastra... 70 De la: puiut_77 17 Februarie 2011 13:05
prea agasant....si nu 9 De la: reea_ea 10 Aprilie 2011 23:45
ajutor..ce cadou sa cumpar pentru iubitul meu 5 De la: kudika_972478 22 August 2014 13:11