Setari Cookie-uri

relatia cu parintii!!!!

e adevarat ca unii dinte noi nu avem relatii bune k parintii... eu ma numar printre acele persoane.... in nenumarate randuri am comis-o.. adica m-am certat din orice.... si ma enervez din orice... ce as putea sa fac...? am si momente bune dar nu asa de des .. niste sfaturi? va rog

Postat pe 23 Ianuarie 2009 23:50
depinde de problemele pe care le faci de obicei si de asemenea depinde cum sunt parintii tai...si eu am avut probleme uneori, eram f rebela, insa parintii mei sunt f de treaba, sunt in primul rand prietenii mei...in parinti, familie, iti pui mereu sprijinul, nu te dezamagesc niciodata ;) trebuie sa ai grija de relatia pe care oai cu parintii tai

Postat pe 23 Ianuarie 2009 23:55
Depinde mult de parinti,felul lor de a fi ! Daca sunt de moda veche ,cicalitori si neintelegatori e si normal sa te certi cu ei. Nu-ti mai face atatea probleme,nu intotdeauna copii sunt de vina,parintii nu sunt niste sfinti fara de pacat !!
diana1981
Postat pe 16 Martie 2009 19:04
totul tine de comunicare. atata timp cat nu te ascunzi de ei si le spui ce ti se intampla sunt sigura ca vei reusi sa tii apropii deoarece si ei au fost tineri la vremea lor si ei au facut greseli si ei au avut parinti.
am niste parinit carora le pot spune orice si inainte de toate sunt prietenii mei cei mai buni.am reusit asta prin faptul ca nu mi a fost frica sa le zic ce am facut indiferent de ceea ce a urmat.
asa ca toate cele bune
chendis
Postat pe 19 Martie 2009 15:18
Am parinti cu care am vorbit sau vorbesc absolut orice, de cand ma stiu. Aproape ca ma ingrozesc la gandul ca mama mea, prietena mea. va disparea candva. De multe ori, chiar si la varsta asta mama e cea care ma trage de maneca: nu mi-ai mai povestit nimic, nu mi-ai mai spus ce ai facut... ce gandesti despre.. s.a.m.d. Culmea e ca am si o sora (cu doar 11 luni mai mare ca mine, deci am crescut impreuna).. care e total diferita. Care foarte greu.. comunica cu parintii nostri. Imi place sa cred ca sunt cea mai buna prietena a fiului meu, ca-i stiu toate secretele varstei, toate iubitele (are doar 12 ani no big dale). In schimb, nepotica mea are 10 ani. si sora mea spune... ca nu poate sa vorbeasca cu ea despre menstruatie. Ca nu e cazul, nu e timpul.. nu stie cum.
Sunt parinti care nu stiu sau nu pot comunica cu copiii lor. Mi se pare esential sa faci primul pas ca parinte, la timpul potrivit, pentru a-i castiga increderea, sa-l lasi sa-si spuna parerea, sa iti dea sfaturi, sa participe... sa simta ca e important. A-l da afara din camera pe motivul ca-l depasesc discutiile... personal mi se pare gresit. Sigur, fiecare parinte STIE cat, ce, cum si unde se termina competenta micutului.
rashela
Postat pe 20 Martie 2009 07:30
http://multsoare-stuff.blogspot.com/
copacelul
Postat pe 3 Mai 2009 16:39
Cea mai buna cale pentru a avea o relatie buna cu parintii e sa comunici cu ei. Si sa ai incredere in ei ca nu-ti vor vrea raul niciodata. Sunt parinti si parinti care fiecare are o anume mentalitate. Dar acum vremurile s-au schimbat si trebuie sa ne adaptam si noi la ceea ce traim in prezent. Nu ne intoarcem in trecut, dar nici sa depasim limitele bunului simt in prezent. Si ai mare grija la anturaj. Anturajul te poate schimba, te poate influenta negativ. Poate ca nu-ti dai seama, insa parintii tai fiind in exterior percep mai bine ce se intampla cu tine. Tine cont si de parerilor lor, discuta, analizeaza unde ai gresit sau ce trebuie sa faci pentru a nu mai fi tensiune intre voi. Fiecare parinte isi vrea copilul realizat si sa fie mandru de el.
quantex
Postat pe 10 Septembrie 2009 11:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
doar o confesiune 15 De la: Ramyta 2 Mai 2009 19:56
minciuni....doar minciuni si teatru...timp de 2 ani 13 De la: pushyk 2 Octombrie 2009 20:58
Mai merita fostul prieten atentia mea sau nu ??? 50 De la: kudika_nikole 11 Ianuarie 2012 00:37
de ce nu luptam pentru iubirea noastra???? 5 De la: onuta81 16 Februarie 2009 20:05
credeti ca poate exista o relatie intre o fata de 16 ani si un barbat de 29? 8 De la: Kathara 20 Aprilie 2009 11:35