Setari Cookie-uri

Relatie frumoasa terminata din cauza mea?

Buna.Totul a inceput acum 1 an si jumatate.Aveam aproape 17 ani,el 22 si un pic.Acum am 18 ani si jumatate iar el 24.A fost o relatie frumoasa,cu bune cu rele,dar cel mai important cu multa iubire din partea amandurora.Era genul meu de "barbat",inalt,bine facut,frumos.Eu pe atunci eram bruneta,acum blonda(el placandu-ma mai mult bruneta).La inceput nu eram indragostita de el,dar el de mine da..si facea tot posibilul sa-l plac la fel de mult si eu.Mama nu prea l-a placut (eu fiind eleva la un liceu foarte bun iar parintii mei cu meserii bune,el neterminandu-si facultatea)dar apoi lucrurile s-au indreptat.Am trecut prin multe,el a plecat dupa 3 luni in strainatate fara sa stiu(motivele nu mai conteaza);l-am asteptat desi nu stiam daca se mai intoarce iar toata lumea ma sfatuia sa nu-l astept.S-a intors(in tot acest timp vb la tel,pe messenger) si ne-am simtit foarte bine,ne iubeam.A mai fost plecat de 2 ori dar timp doar de cateva saptamani.Ne intelegeam bine cu mici exceptii(certurile din nimicuri) si toti ne vedeau ca pe un cuplu foarte potrivit.Eu eram mai dificila si ma purtam cu el poate mai urat decat ar fi meritat.Motivul despartirii: eram virgina cand ne-am cunoscut,sunt si acum.M-a asteptat 1 an si jumatate si nu a mai suportat;eu l-am amagit,i-am promis ca dupa 18 ani o sa ma culc cu el dar asta nu s-a intamplat iar acum imi pare rau.Nu pot spune ca n-am fost pregatita de faptul in sine ci doar de urmarile inceperii vietii sexuale.Nu eram pregatita sa devin cu adevarat adult.Nu mi-a venit sa cred ca vrea sa se desparta de mine si pentru ca eram foarte sigura pe iubirea lui si pentru ca,credeam ca nu e in stare sa ma lase acum cand mama e internata in spital.Mi-a spus ca ii pare foarte rau ca s-a nimerit tocmai acum dar el nu mai poate suporta.Toata vorbaria s-a petrecut pe messenger,el neavand curajul sa-mi zica in fata sau la telefon pentru ca s-ar inmuia si ne-am impaca.L-am cautat,nu l-am gasit,am insistat,dar nici prea mult pentru ca sunt si eu orgolioasa.Dar ce m-a durut cel mai mult e ca mi-a spus(dupa o saptamana de despartire) ca a cunoscut pe cineva si vrea sa vada daca merge.Am crezut ca mor,omul care ma iubea mai presus de orice.El urmeaza sa plece iar pe 1 februarie si daca nu ne-am fi despartit mi-a zis ca oricum ma insela acolo cu cineva.Eu si acum as fi in stare sa-l iert daca stiu ca ar regreta ce a facut.Dar mai tarziu n-as putea..il iubesc foarte mult,n-am crezut ca pot iubi atat,dar cu toate astea sunt o fata puternica,merg inainte desi am probleme,nu par niciodata trista si sper sa fiu fericita.As vrea doar sa aflu parerile voastre, daca ati fi in locul meu ce ati face...si niste sfaturi pentru ca de obicei eu nu cer sfaturi.Va multumesc.
tzushk17
Postat pe 25 Ianuarie 2009 11:14
De la: tzushk17, la data 2009-01-25 11:14:46Buna.Totul a inceput acum 1 an si jumatate.Aveam aproape 17 ani,el 22 si un pic.Acum am 18 ani si jumatate iar el 24.A fost o relatie frumoasa,cu bune cu rele,dar cel mai important cu multa iubire din partea amandurora.Era genul meu de "barbat",inalt,bine facut,frumos.Eu pe atunci eram bruneta,acum blonda(el placandu-ma mai mult bruneta).La inceput nu eram indragostita de el,dar el de mine da..si facea tot posibilul sa-l plac la fel de mult si eu.Mama nu prea l-a placut (eu fiind eleva la un liceu foarte bun iar parintii mei cu meserii bune,el neterminandu-si facultatea)dar apoi lucrurile s-au indreptat.Am trecut prin multe,el a plecat dupa 3 luni in strainatate fara sa stiu(motivele nu mai conteaza);l-am asteptat desi nu stiam daca se mai intoarce iar toata lumea ma sfatuia sa nu-l astept.S-a intors(in tot acest timp vb la tel,pe messenger) si ne-am simtit foarte bine,ne iubeam.A mai fost plecat de 2 ori dar timp doar de cateva saptamani.Ne intelegeam bine cu mici exceptii(certurile din nimicuri) si toti ne vedeau ca pe un cuplu foarte potrivit.Eu eram mai dificila si ma purtam cu el poate mai urat decat ar fi meritat.Motivul despartirii: eram virgina cand ne-am cunoscut,sunt si acum.M-a asteptat 1 an si jumatate si nu a mai suportat;eu l-am amagit,i-am promis ca dupa 18 ani o sa ma culc cu el dar asta nu s-a intamplat iar acum imi pare rau.Nu pot spune ca n-am fost pregatita de faptul in sine ci doar de urmarile inceperii vietii sexuale.Nu eram pregatita sa devin cu adevarat adult.Nu mi-a venit sa cred ca vrea sa se desparta de mine si pentru ca eram foarte sigura pe iubirea lui si pentru ca,credeam ca nu e in stare sa ma lase acum cand mama e internata in spital.Mi-a spus ca ii pare foarte rau ca s-a nimerit tocmai acum dar el nu mai poate suporta.Toata vorbaria s-a petrecut pe messenger,el neavand curajul sa-mi zica in fata sau la telefon pentru ca s-ar inmuia si ne-am impaca.L-am cautat,nu l-am gasit,am insistat,dar nici prea mult pentru ca sunt si eu orgolioasa.Dar ce m-a durut cel mai mult e ca mi-a spus(dupa o saptamana de despartire) ca a cunoscut pe cineva si vrea sa vada daca merge.Acum e cu acea persoana doar pt sex.(cred eu).Am fost la el pt a-i da cadoul ca a fost ziua lui,i-a placut f mult,a inceput sa planga si sa zica si lui i-a fost greu,ca inca ma iubeste,ca ar vrea sa ne impacam dar mai tarziu,ca ii pare rau ca tocmai acum am realizat ce mult inseamna pt mine..El urmeaza sa plece iar pe 5 februarie si daca nu ne-am fi despartit mi-a zis ca oricum ma insela acolo cu cineva.Eu si acum as fi in stare sa-l iert daca stiu ca ar regreta ce a facut.Dar mai tarziu n-as putea..il iubesc foarte mult,n-am crezut ca pot iubi atat,dar cu toate astea sunt o fata puternica,merg inainte desi am probleme,nu par niciodata trista si sper sa fiu fericita.As vrea doar sa aflu parerile voastre, daca ati fi in locul meu ce ati face...si niste sfaturi pentru ca de obicei eu nu cer sfaturi.Va multumesc.
tzushk17
Postat pe 1 Februarie 2009 09:44
:)
Nu vreau sa crezi ca nu tratez cu seriozitate problema ta, dar la varsta voastra fiecare iubire pare a fi desavarsita si fiecare despartire cea mai crunta tragedie (mi-e dor si mie de vremurile alea).
Nu iti fa griji, nu e nici o tragedie. Dealtfel sunt convins ca te vei mai indragosti si te vei mai desparti, de fiecare data avand impresia ca traiesti o adevarata drama. Sunt convins ca vei gasi un baiat care sa te iubeasca asa cum iti doresti, fie ca va fi acesta, fie ca va fi altul ..dar in viata este foarte important sa iei o decizie, nu conteaza daca e buna sau nu, o decizie rea e mult mai buna decat nici o decizie..asa ca fara regrete si ezitare hotaraste ce vrei.
Iradiatu_
Postat pe 1 Februarie 2009 10:03
Ai facut ce trebuie. Daca te iubea cu adevarat nu te parasea.Nu te mai chinui. Doare, doare rau...dar va trece.
annya_852004
Postat pe 30 Martie 2009 17:18
uof daca te iubea, sincer trebuia sa te astepte pana cand ai fii fost u pregatita ...intradevar de ei e naspa si nu pot vedea o relatie atat de serioasa fara viata sexula ...daca u nu faceai nik ati dai seama k se ducea si pe la altele ... dar totusi daca te iubea asa te tare mai astepta ...eu una nu las mai cauta cat de greu mi-ar fii fara el ... mi-as zice k nu merita
aleexa29_yahoo_com
Postat pe 30 Martie 2009 17:27
mie m-a zis odata cineva o vorba tareee inteleapta : ce investesti aia iese! scurt, matematic! nu visa, si nu iti fa sperante !daca tie ti-ar fi extraordinar de foame, si el te-ar putea putea hrani dar din diverse motive nu ar accepta sa o faca... tu l-ai mai iubi??? gandeste-te!!!! evident ca te- ai indrepta spre cel care ti-ar oferi tie ce simti tu ca iti lipseste in clipa aceea!
so....
loveactually
Postat pe 30 Martie 2009 21:54
felicitari!sunt mandra de decizia pe care ai luat/o.probabil ceva te/a facut sa nu ii oferi lui virginitatea ta.pentru ca daca ai fi simtit ca el e acel cineva, ai fi facut dragoste cu el, pentru ca se spune ca iubirea este oarba.Pe de o parte il inteleg si pe el.Nu ii iau apararea.Dar are si el o varsta.Consider ca a procedat destul de corect.Decat sa te insele in stanga si in dreapta cu cine apuca, a avut atat respect si stima pentru tine incat a preferat sa va despartiti , decat sa te puna pe tine in ipostaza de femeie inselata.
mirelamuresan
Postat pe 30 Martie 2009 22:55
De la: loveactualy, la data 2009-03-30 21:54:26mie m-a zis odata cineva o vorba tareee inteleapta : ce investesti aia iese! scurt, matematic! nu visa, si nu iti fa sperante !daca tie ti-ar fi extraordinar de foame, si el te-ar putea putea hrani dar din diverse motive nu ar accepta sa o faca... tu l-ai mai iubi??? gandeste-te!!!! evident ca te- ai indrepta spre cel care ti-ar oferi tie ce simti tu ca iti lipseste in clipa aceea!
so....



foarte bine punctat
ninushk
Postat pe 31 Martie 2009 14:10
Cat crezi ca te poate astepta un barbat?barbatii au nevoie de sex ca de aer..oricum s-a culcat cu altele cat timp te-a asteptat, de asta sa fii sigura.daca tu la varsta asta nu esti sigura daca vrei sa te culci cu el inseamna ca nu-l iubesti..nu-l iubesti precum spui pentru ca daca ar fi asa ai putea afce acest sacrificiu care nici macar nu e cine stie ce..
lavidora
Postat pe 27 Aprilie 2009 11:46
De la: lavidora, la data 2009-04-27 11:46:28Cat crezi ca te poate astepta un barbat?barbatii au nevoie de sex ca de aer..oricum s-a culcat cu altele cat timp te-a asteptat, de asta sa fii sigura.daca tu la varsta asta nu esti sigura daca vrei sa te culci cu el inseamna ca nu-l iubesti..nu-l iubesti precum spui pentru ca daca ar fi asa ai putea afce acest sacrificiu care nici macar nu e cine stie ce..


intr-o relatie sunt doua persoane (cel putin in varianta clasica) care fac impreuna ceva, orice, dar construiesc impreuna. o relatie este (sau ar trebui sa fie) o traire frumoasa in cotinianul fiecaruia, nu o "obligatie sociala" (ca , deh, toata lumea are o relatie) sau un numar de pasi prestabiliti de mentalitatea generala, iar sacrificiile clar n-au ce cauta in ea... creaza frustrari, dorinta de reciprocitate de sacrificii.
"Cat crezi ca te poate astepta un barbat?"? "sacrificiu"? "care nici macar nu e cine stie ce"?
no offence, lavidora, dar parca ai gandi ca o reactie la ce asteapta ceilalti de la tine

revenind la topic:
ai facut ce ai simtit, cum ai crezut ca ti-e bine. cand o relatie se termina este vina amandorura, chiar daca aparent doar unul a gresit... greseala poate fi alegerea gresita partenerului (nu intotdeauna barbatul ideal e si partenerul ideal) sau pierderea ritmului relatiei (mai ales la varstele astea 17, 18, 22 cand fiecare se formeaza, cel mai probabil diferit de partener)
daniella_s
Postat pe 27 Aprilie 2009 16:50
De la: loveactually, la data 2009-03-30 21:54:26mie m-a zis odata cineva o vorba tareee inteleapta : ce investesti aia iese! scurt, matematic! nu visa, si nu iti fa sperante !daca tie ti-ar fi extraordinar de foame, si el te-ar putea putea hrani dar din diverse motive nu ar accepta sa o faca... tu l-ai mai iubi??? gandeste-te!!!! evident ca te- ai indrepta spre cel care ti-ar oferi tie ce simti tu ca iti lipseste in clipa aceea!
so....



frumos spus...... ....si foarte adevarat.....doar k nu prea vrem sa vedem realitatea uneori
pui_mic
Postat pe 28 Aprilie 2009 10:43
Da bine ai zis construiesc, fac impreuna?cum pot face impreuna daca ea nu vrea? intr-o relatie trebuie sa dea amndoi, aici a dat el si ea nici macar trupul nu i l-a daruit..daca vrei sa faci ceva in viata trebuie sa si dai nu doar sa stepti sa primesti..acestea sunt sacrificiile de care vorbesc..
lavidora
Postat pe 29 Aprilie 2009 17:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa trec peste durerea din suflet????? 18 De la: Just_M3_bv 16 Mai 2009 23:55
help 16 De la: kudika_959302 31 Martie 2014 14:31
Prima iubire... 73 De la: Denver 7 Octombrie 2009 11:10
Despartire din cauza parintilor lui.. 14 De la: kudika_970863 12 Septembrie 2014 15:08
las sau egoist? 14 De la: robo_sr 9 Decembrie 2009 17:01