Setari Cookie-uri

E mai bine sa iubesti, sau sa fii iubit?

De ce nu le putem avea pe amandoua in acelasi timp, in aceeasi cantitate si in acelasi loc? Cariera si dragostea...?!
Sunt bine, m-am angajat la o banca de succes si in doar cateva luni am avansat pe postul de Coordonator. Am in subordine intreg un intreg judet...Mare realizare, ar spune unii...Dar odata cu functia am ratacit cel mai de pret sentiment uman: iubirea...
Mi-am lasat ratiunea sa invinga, am alungat caldura sufleteasca a unui om simplu, fara aspiratii impresionante pentru cariera lui, si am schimbat-o cu raceala unui intelectual prezentabil pasionat de propria lui persoana. Nu spun ca nu, stiu ca ma iubeste, intr-un fel al sau...dar am inceput sa ma simt ca o piesa din decorul lui care il ajuta sa straluceasca si mai tare...
A trecut aproape un an de cand tot stau in acesta dilema, ma uit inapoi si nu mai vad nimic din ce stiam, iar ce vad inainte nu seamana deloc cu ceea ce mi-am dorit...
Puiucu
Postat pe 26 Ianuarie 2009 20:26
undeva cistigi,undeva pierzi. bine ca ti-ai dat seama. schimba ceva daca nu esti multumita
softexia
Postat pe 26 Ianuarie 2009 20:42
iubirea trebuie sa existe de ambele parti daca vrei sa fie intreaga.nu amesteca viata sociala cu cea intima.dragostea si profesia nu merg pe acelasi drum,de cele mai multe ori.e ca si cum ai incerca sa amesteci uleiul cu apa.degeaba esti iubita si ai totul,daca inima ta e pustie.
dana_mv
Postat pe 28 Ianuarie 2009 12:03
Pt tine ca om e mai bine sa iubesti, iubirea te detrmine sa faci multe, daca esti iubita, dar tu nu iubesti nu inseamna nimic pentru tine.Evidnet ideal e sa fie reciproc; dar intre cele doua e mai bine sa iubesti pentru ca altfel vezi si iti traiesti viata.
alina
Postat pe 25 August 2009 21:22
asa-i in viata...............sa ai ceva tre sa renunti la altceva....iar regrete pentru ce ai crezut ca iubesti?....nu a fost iubire.........crede-ma! iubirea adevarata nu se pierde in timp in spatiu in detalii..un fundament sfaramicios a avut din start relatia......nu a fost adevarata iubire.....va veni......cand este scris doar sa fi pregatita sa o primesti
concordia
Postat pe 15 Noiembrie 2009 18:00
Eu intai am fost iubita - mult! - dupa care am iubit si eu.
Kathara
Postat pe 15 Noiembrie 2009 18:33
Este bine sa iubesti si sa fii iubita de celalalt... Altfel... daca ai de ales intre a iubi si a fii iubita... alege sa fii iubita... fara discutie...
darksukkubus69
Postat pe 15 Noiembrie 2009 18:46
E bine sa iubesti si sa fii iubit!Acesta e idealul de care putini dintre noi au parte.De obicei se intampla sa iubeasca unul mai mult si altul mai putin.Dar cum cel care iubeste mai mult,iubeste si atat,se va multumi cu putinul de la celalat.
kudika033765
Postat pe 15 Noiembrie 2009 20:08
prefer sa fiu iubita, ca de iubit nu stiu sa iubesc
Aphrodite
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:23
De la: Aphrodite, la data 2009-11-18 15:23:33prefer sa fiu iubita, ca de iubit nu stiu sa iubesc


Nu cred ca trebuie sa stii sa iubesti,Dragostea nu se invata , vine de la sine.

Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:26
De la: Aphrodite, la data 2009-11-18 15:23:33prefer sa fiu iubita, ca de iubit nu stiu sa iubesc
Daca nu sti sa iubesti atunci nici sa ai vreodata pretentia de a fi iubita!! Si cel mai fraier om realizeaza ca nu este iubit si va cauta in alta parte elixirul!!
Trecatorul
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:40
De la: Trecatorul, la data 2009-11-18 15:40:57
De la: Aphrodite, la data 2009-11-18 15:23:33prefer sa fiu iubita, ca de iubit nu stiu sa iubesc
Daca nu sti sa iubesti atunci nici sa ai vreodata pretentia de a fi iubita!! Si cel mai fraier om realizeaza ca nu este iubit si va cauta in alta parte elixirul!!


Las-o ca pe ea! Se da femeie dura.Se va gasi unul care s-o inmoaie!

Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:43
OOHOOHOOO Si inca cum??Fiecare cojoc are ac nu?
Trecatorul
Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:51
De la: Trecatorul, la data 2009-11-18 15:51:29OOHOOHOOO Si inca cum??Fiecare cojoc are ac nu?


Da, acul ala mare de cizmarie de cheama sula.

Postat pe 18 Noiembrie 2009 15:54
Sula sau sulica depinde de la om la om!
Trecatorul
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:14
De la: Puiucu, la data 2009-01-26 20:26:19De ce nu le putem avea pe amandoua in acelasi timp, in aceeasi cantitate si in acelasi loc? Cariera si dragostea...?!
Sunt bine, m-am angajat la o banca de succes si in doar cateva luni am avansat pe postul de Coordonator. Am in subordine intreg un intreg judet...Mare realizare, ar spune unii...Dar odata cu functia am ratacit cel mai de pret sentiment uman: iubirea...
Mi-am lasat ratiunea sa invinga, am alungat caldura sufleteasca a unui om simplu, fara aspiratii impresionante pentru cariera lui, si am schimbat-o cu raceala unui intelectual prezentabil pasionat de propria lui persoana. Nu spun ca nu, stiu ca ma iubeste, intr-un fel al sau...dar am inceput sa ma simt ca o piesa din decorul lui care il ajuta sa straluceasca si mai tare...
A trecut aproape un an de cand tot stau in acesta dilema, ma uit inapoi si nu mai vad nimic din ce stiam, iar ce vad inainte nu seamana deloc cu ceea ce mi-am dorit...



"De ce nu le putem avea pe amandoua in acelasi timp, in aceeasi cantitate si in acelasi loc? Cariera si dragostea...?! "

Observ ca tu le ai pe amandoua, ai si cariera si dragoste dar esti nemultumita de dragostea care ti se ofera ,prin comparatie cu dragostea care ti s-a oferit candva si la care ai renuntat.
Oare motivul pentru care ai renuntat la "caldura sufleteasca a unui om simplu" a fost acela ca nu avea " aspiratii impresionante pentru cariera lui" in timp ce tu aveai deja un alt statut? Ai ales un "intelectual prezentabil " din dorinta de a avea un om cel putin egal cu tine ca si statut si acum ai descoperit ca este "pasionat de propria lui persoana", te simti "ca o piesa din decorul lui care il ajuta sa straluceasca si mai tare" si te intrebi de ce ai renuntat la iubirea omului simplu?

Din pacate in viata facem alegeri, bune sau mai putin bune. Tu ai facut o alegere care acum nu te multumeste si nici nu este ceea ce ti-ai dorit. In continuare poti alege, intre a ramane in aceasta relatie care te nemultumeste , sau nu. Daca vei alege sa nu ramai cu intelectualul, nu inseamna ca te poti intoarce la omul simplu, niciodata nu mai poate fi ceea ce "a fost".
valitaxx
Postat pe 18 Noiembrie 2009 16:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa ies din situatia asta? 54 De la: kudika313344 11 August 2010 03:33
conteaza parerea lor dar prea mult strica 9 De la: kudika_947757 29 Decembrie 2013 20:47
o casnicie de aproape 4 ani sau o iubire ce arde mocnit??? 41 De la: gyulllyyya 24 Noiembrie 2009 21:50
fetelor am nevoie de sfaturi cum sa ii atrag atentia 19 De la: yassSmin 20 August 2009 22:04
HELP! ce sa fac..? va rog veniti cu idei 15 De la: Cassey_ 24 Mai 2009 10:54