Setari Cookie-uri

o poveste pisiceasca

A fost odata ca niciodata o pisica draguta care s-a indragostit de un motanel , erau amandoi foarte tineri si se iubeau foarte mult , S-au iubit cu patima , fiind prima oara atat pentru ea cat si pentru el. Dupa cativa ani cei doi iubiti pisoi s-au casatorit , si au trait fericiti , cu greutatile de rigoare ale vietii de familie dar foarte fericiti. Fericirea lor a crescut in intensitate in momentul in care pisica a dat nastere unui superb pisoias , tatal motan era mandru nevoie mare de familia lui. Si asa au mai trecut cativa ani frumosi , apoi intr-o seara linistita in care pisica torcea fericita langa soba , a sunat telefonul , iar la celalat capat al firului era cealalta pisica din viata motanului. Biata pisica , ce chin , ce durere , a decis sa-l intrebe deschis ca doar este o pisica matura si poate intelege ca a fost o greseala.
Domnul motan sustine ca a fost o greseala , ca pisica de acasa este marea lui iubire , ca toti motanii sunt la fel , ca el a fost un motan care nu a cunoscut si alte pisici si a vrut sa-si bage boticul si in alt borcan cu smantana. Dar pentru el nu conteaza decat pisica si motanasul de acasa.
Acum biata pisica este ganditoare , nu mai toarce fericita langa soba , si-a pierdut cheful de viata si incearca sa-l inteleaga pe iubitul si dragul ei motan.
Poate o ajutati voi!!!
pisicavesela
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:06
cum spuneai asa sunt motani le place sa bagel"boticul si in alt borcan cu smantana"ce mai conta ca acasa mai avea inca un borcan ce facuse si pui intre timp
asta-i viata pisiceasca tot timpul cu botul prin alte borcane !!!!!!
donttouch
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:38
daca e sa vb despre chestii de-astea,vreau sa-ti spun si eu o poveste,care are talcul ei.
era odata o pisicuta,care nu prea avusese noroc in dragoste.sau cel putin asa credea ea,pentru ca de fiecare data isi dorea altceva de la motanii pe care-i intalnea.dar intr-o zi a aparut motanul perfect,cel pentru care pe data ea a renuntat la o reletie frumoasa si linistita(ghinionul era chiar aceasta liniste!).de ce spunem ca era motanul perfect?
pentru ca era atat de atent,de romantic, de darnic,de sentimental, de hotarat,de surprinzator,de...nici nu pot sa va spun ,tot ce pot spera sa intelegi cred ca ai inteles deja.in fiecare zi ii dadea pisicutei flori,mesaje de dragoste,o plimba si ii facea mii de surprize.plus poezii recitate sub clar de luna.nu era extraordinar de frumos, ci doar prezentabil,dar pisicuta se bucura ca era doar al ei.s-au casatorit repede,dupa doar 3 luni,apoi dupa 1 an a aparut o mica pisicuta,de care motanul era foarte mandru.numai ca familiile lor nu prea agreeau faptul ca cei doi se intelegeu asa de bine si se straduiau sa-si bage cozile pentru a-i invrajbi.cand micuta pisicuta a implinit 1 an jumate,pisica si-a luat un job care-i ocupa cam mult timp.si motanul a inceput sa se cam plictiseasca,si sa mai arunce ochii prin jur.si ce-a zarit el?o mata economista,cu cativa ani mai mare ca el,dar prezentabila.si mata s-a prins in plasa sarmantului motan si nu i-a pasat o clipa ca el are deja o familie.ba chiar a insinuat ca-i place de pisicuta cea mica .in toamna,cand in sfarsit pisica-soata a reusit sa mai stea pe acasa,a primitcumplita veste de la motan,nu ca are o alta pisica,ci ca vrea sa se desparta.cu sufletul tandari,a acceptat fara sa ceara explicatii.motanul a plecat,dar in fiecare seara venea inapoi sub pretextul ca-i e dor de pisicuta cea mica.o cunostinta apropiata a celor doi,care cunostea situatia,a informat-o pe pisica de cauza reala a despartirii.si pisica a sunat-o pe mata sa o intrebe ce are de gand.culmea,mata i-a zis:"esti prea buna pentru el!"iar motanul,vazand ca a fostv descoperit,sau ajungan la concluzia matei,s-a intors spasit la pisica.doar ca mata a inceput sa joace tare si sa-i ofere motanului ceea ce avea ea de prisos:bani,masina,...numai ca motanul se folosea de ele fara a-i oferi nimic in schimb.asta pana cand pisica a aflat si a zis STOP.pentru ca mata insista,cu mesaje pe statusul id-ului,pisica i-a trimis niste mesaje sincere,mai ales ca printr-o intamplare,ea urma sa mai aiba o micuta pisicuta(sau motanel?)nu era de disperare,pentru ca pisica se putea descurca si fara motan,ci din cauza ca observase ca de data asta nu mai era vinovat motanul,mata era cea care trebuia lamurita"(cu toata facultatea ei era cam grea de cap).si cum au scapat de mata,totul s-a schimbat intre ei,a revenit dragostea din trecut,a venit pe lume si a doua pisicuta mica,iar acum motanul era de doua ori mai mandru,mai hotarat si mai muncitor.
acum sa te vad ce concluzii tragi.e randul tau.
mpostelnicescu
Postat pe 27 Ianuarie 2009 12:59
Frumos , esti o pisica foarte puternica , felicitari , insa pisica -sotie din povestea mea inca se mai lupta sa inteleaga si inca o mai doare foarte tare. Insa lupta din rasputeri nu cu cealalta pisica ci cu ea insasi , cu gandurile , cu orgoliul ei , cu indoielile cu neincrederea.
Va multumesc pentru raspunsuri , sunteti minunate.
pisicavesela
Postat pe 27 Ianuarie 2009 13:20
daca vei continua sa lupti cu orgoliul,vei pierde prea mult timp.incearca sa cantaresti calitatile lui,defectele,felul in care s-a purtat cu tine,ceea ce ti-a oferit si ceea ce i-ai oferit.pune-le in balanta.iar la sfarsit raspunde-ti cu toata sinceritatea la urmatoarea intrebare:ce conteaza cel mai mult pentru tine?in ce consta fericirea ta.
nu iti garantez ca vei avea un raspuns imediat,dar macar vei avea un indiciu in legatura cu ceea ce trebuie sa faci.
stiu ce zic,pentru ca timp de 4 luni primul gand care-mi venea in minte era ca voiam sa mor.apoi ma gandeam la divort.imi venea sa pling continuu.si imi luasem doua joburi,lucram 15 ore ,2 ore eram pe drum,aveam sarcina toxica(slabisem 15 kg in primele doua luni),si ceea ce era mai grav,nu aveam cu cine sa vorbesc.stii ce inseamna sa lucrezi cu sute de oameni zilnic,sa le zambesti,sa vorbesti frumos,iar in sufletul tau sa fie negura?toti te vad ca pe un om normal,iar tie iti vine sa te arunci in fata primului tren(noroc ca nu treceam pe langa vreo cale ferata!).si in tot acest timp nu am facut decat sa ma indepartez de el,pentru ca atunci cand am avut cu adevarat nevoie de ajutor,cand in sfarsit m-am aratat slaba,si el s-a simtit din nou sotul meu,si-a adus aminte ca si-a luat anumite angajamente si m-a ajutat.
mpostelnicescu
Postat pe 27 Ianuarie 2009 13:39
Iti multumesc foarte mult pentru mesajul tau la mine nu a trecut decat o luna de cand am aflat , ai foarte mare dreptate si eu lucrez cu oamenii si tb sa zambesc , insa eu am incercat sa nu ma indepartez de el , am facut dragoste cu el chiar in noaptea in care am aflat si mi-a fost foarte greu, am incercat sa-i arat mai mult ca il iubesc si ce inseamna el pentru mine, dar mai am momente in care pic pe ganduri , momente in care ma gandesc la ce nu ar tb sa ma gandesc , am plans pana am ramas fara lacrimi , imi este teama ca voi ajunge sa ma indepartez de el. Imi spune lucruri frumoase , dar nu il mai cred , as vrea sa treaca mai repede suferinta asta. Poate ca timpul va vindeca ranile, pacat ca nu pot fi o pisica adevarat sa-mi ling singura ranile si sa-mi treaca.
pisicavesela
Postat pe 27 Ianuarie 2009 14:12
ai incredere in tine,urmeaza-ti inima si fii tare.poate asta nu e decat o incercare ca sa-ti dovedesti ca esti mai tare decat credeai.stii proverbul:ce nu te omoara te intareste.
mpostelnicescu
Postat pe 28 Ianuarie 2009 09:54
Iti multumesc pentru mesaje , chiar simteam nevoia sa ma descarc.
pisicavesela
Postat pe 2 Februarie 2009 10:43
O greseala se iarta prima data! A doua oara e deja prostie (sau egoism) si se taxeaza! Mult noroc!

Postat pe 9 Aprilie 2009 18:22
De la: pisicavesela, la data 2009-01-27 12:06:41A fost odata ca niciodata o pisica draguta care s-a indragostit de un motanel , erau amandoi foarte tineri si se iubeau foarte mult , S-au iubit cu patima , fiind prima oara atat pentru ea cat si pentru el. Dupa cativa ani cei doi iubiti pisoi s-au casatorit , si au trait fericiti , cu greutatile de rigoare ale vietii de familie dar foarte fericiti. Fericirea lor a crescut in intensitate in momentul in care pisica a dat nastere unui superb pisoias , tatal motan era mandru nevoie mare de familia lui. Si asa au mai trecut cativa ani frumosi , apoi intr-o seara linistita in care pisica torcea fericita langa soba , a sunat telefonul , iar la celalat capat al firului era cealalta pisica din viata motanului. Biata pisica , ce chin , ce durere , a decis sa-l intrebe deschis ca doar este o pisica matura si poate intelege ca a fost o greseala.
Domnul motan sustine ca a fost o greseala , ca pisica de acasa este marea lui iubire , ca toti motanii sunt la fel , ca el a fost un motan care nu a cunoscut si alte pisici si a vrut sa-si bage boticul si in alt borcan cu smantana. Dar pentru el nu conteaza decat pisica si motanasul de acasa.
Acum biata pisica este ganditoare , nu mai toarce fericita langa soba , si-a pierdut cheful de viata si incearca sa-l inteleaga pe iubitul si dragul ei motan.
Poate o ajutati voi!!!


motanelul ar trebui castrat !!! iar cealalta pisica, hmmm...calcata pe cap cu roata de la masina... pe urma pisicuta si puiul ei ar trai fericiti si poate chiar un alt motanel va aparea la orizont... motanii din ziua de azi sunt toti niste porci !
crissa_909
Postat pe 29 Aprilie 2009 09:48
Va multumesc pentru mesajele voastre, motanul a fost iertat cu greu , iar pisicuta isi ascute gherutele si este acum pregatita pentru orice va venii in viata ei pisiceasca. S-a maturizat biata pisicuta , insa intr-un mod foarte dur, si a realizat ca nu orice soarece ce zboara se si mananca si ca viata nu-i intotdeauna roz. Asa cum a spus si Kudika111 , prima oara se iarta ca doar a fost o greseala , a doua oara se vor infige gherutele direct in fundul lui gras de motan egoist.
Va pupicesc pe toate, si sa aveti o viata cat mai frumoasa , si sa fiti tari orice s-ar intampla , totul trece iar timpul vindeca multe rani chiar daca la inceput este foarte dureros.
pisicavesela
Postat pe 30 Aprilie 2009 08:47
De la: pisicavesela, la data 2009-04-30 08:47:27Va multumesc pentru mesajele voastre, motanul a fost iertat cu greu , iar pisicuta isi ascute gherutele si este acum pregatita pentru orice va venii in viata ei pisiceasca. S-a maturizat biata pisicuta , insa intr-un mod foarte dur, si a realizat ca nu orice soarece ce zboara se si mananca si ca viata nu-i intotdeauna roz. Asa cum a spus si Kudika111 , prima oara se iarta ca doar a fost o greseala , a doua oara se vor infige gherutele direct in fundul lui gras de motan egoist.
Va pupicesc pe toate, si sa aveti o viata cat mai frumoasa , si sa fiti tari orice s-ar intampla , totul trece iar timpul vindeca multe rani chiar daca la inceput este foarte dureros.

Felicitari pentru pisicile adevarate,care stiu sa-si pastreze pisicenia si nu se lasa calcate in picioare de toate pisicile vagaboande...
e_v_a
Postat pe 3 Iunie 2009 10:21
pisicuto eu zic sa rezolvi problema mai repede...sa vezi al cui borcanel este...si sa ai putere sa treci peste cu brio...bafta
m-ia placut introducerea se pare ca esti o pisica draguta
pamela_1
Postat pe 4 Iunie 2009 13:50
dar daca a fost o gresala totusi..o intimplare doar?...te-ai gindit?...sau vreo gluma....trebuie sa afli
pamela_1
Postat pe 4 Iunie 2009 13:52
eu sunt o pisica blinda....insa pot zgiria rau cad sunt atacata...deci am putere sa trec peste numai cind aflu adevarul...nu imi place sa ramin cu indoiele.....
pamela_1
Postat pe 4 Iunie 2009 13:53

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
urari de la multi ani pt zile festive 17 De la: dana_mv 8 Ianuarie 2009 19:54
virgina si singura sau prieten si sex? 35 De la: alinaDaria 22 Septembrie 2015 01:43
Te poti casatori cu profesorul tau? 5 De la: kudika318477 13 Decembrie 2010 23:14
FEMEIE SERIOASA , IUBITOARE? 134 De la: puiut_77 22 Februarie 2011 15:32
dieta personala :sml-confused0006: 3 De la: bl_de 15 Iulie 2009 12:34