Setari Cookie-uri

tu ce ai face in locul meu ?!

Sunt cu prietenul(25 ani )meu de 7 ani, de la 15 ani (primul si singurul barbat din viata mea). Stam impreuna in garsoniera lui de 3 ani, dar el amana mereu sa ne casatorim sau sa ne luam ceva impreuna(am si eu un teren) si m-a si amenintat de cateva ori ca si casa si masina (merg cu masina lui, el are de la firma) sunt ale lui si daca nu imi convine pot sa plec(doar ca parintii mei s-au mutat din Bucuresti ca sa imi ia teren sa imi fac casa cu el, si deci nu am decat sa stau cu chirie daca plec). Ne intelegem bine doar ca el, desi spune ca ma iubeste, ma baga in seama doar cand vrea sa facem dragoste, in rest sta numai pe calculator sau la TV si ma simt tare singura ca nu mai comunicam deloc.Desi il iubesc mult, fiind prima mea dragoste, si tot ce imi doream era sa fim o familie, m-am saturat de situatia asta in care pot sa fiu data afara din casa oricand si faptul ca lui ii e frica sa-isi asume orice resonsabilitate(casatorie, casa impreuna) imi trezeste un mare semn de intrebare. Doar ca el nu vrea niciodata sa discutam despre asta si spune ca il stresez, ca el ma iubeste si sa nu-l mai bat la cap ca s-a saturat.
Pe de alta parte lucrez undeva de aproape 3 ani si mereu am vb cu patronul(38 ani) meu despre viata(el ma sfatuia sa ma casatoresc, vroia sa ne fie si nas). Acum un an el s-a despartit de sotie (zilele astea treb sa-i iasa actele cica pt ca a zis ca mi le arata ca sa imi dovedeasca) si eu eram f hotarata sa ma mut cu chirie daca rel mea nu avansa deloc(mai ales ca ajunsese sa ma lase sing in oras ptr ca se enerva de ex ca l-am stropit cu suc, adica intindea coarda cat putea profitand pe fata ca nu am unde sa ma duc). Vorbind cu patronul meu despre astea el mi-a zis intr-o zi ca s-a indragostit de mine si ca vrea sa se insoare cu mine, vrea sa imi dea tot etc. Binenteles ca nu l-am crezut si desi ieseam cu el in oras in timpul serviciului si vorbeam mereu nu am avut nicio relatie fizica si nici nu i-am zis vreodata ca-l iubesc, ptr ca mi se parea f important sa fiu fidela. Prietenul meu a simtit ceava si dupa o certa groaznica in care am hot sa ne despartim i-am marturisit tot (ca patronul ma iubeste dar ca nu l-am inselat niciodata), el a inceput sa planga si spuna ca vrea sa ne impacam si m-a cerut in casatorie. Asa ca am zis sa-i mai dau o sansa si terebuia ca in vara asta sa ne casatorim(asta fiind si termenul meu ca sa vad ca se schimba), dar nu a facut absolut nimic (restaurant sau orice), deci aodata cu venirea verii imi e din ce in ce mai clar ca nu o sa se intample nimic.
Patronul din primavara imi spune mereu ca ma iubeste si m-a si ajutat cu mai multe lucruri si ar vrea sa imi faca si daruri f scumpe, dar eu nu accept. Si acum ma tot bate la cap ca trebuie sa aleg inte el si prietenul meu pt ca nu mai poate sa stea fara mine si vrea sa ma mut cu el. Dar nu mi-a cerut niciodata sa ma culc cu el si mi-a spus ca admira faptul ca am principii. I-am spus ca in vara o sa ma hotarasc. Numai ca NU STIU CE SA FAC imi place de amndoi(patronul are tot ce nu are prietenul psihic, conversational, hotarare etc, iar prietenul arata mult mai bine, e mai tanar sunt cu el de 7 ani etc.). Imi e frica ca daca o sa renunt la patron prietenul o sa ma mai duca la fel cu zaharelul si pana la urma daca o sa ne despartim o sa raman fara nimic. Daca il aleg pe patron imi e frica sa nu fiu decat o pasiune trecatoare pt el si sa nu imi fie pre greu fara prieten. Nu pot sa renunt la amandoi pt ca fara serviciu nu pot sa-mi platesc chirie. Cand sunt cu unul dintre ei mi se pare ca as vrea sa raman doar cu el. Catodata ma gandesc si ca daca ma mut poate prietenul o sa-si dea seama daca ma iubeste cu adevarat si o sa vrea sa ne casatorim si sa ne facem casa. Dar nu vreau sa ii fac pe niciunul sa sufere.
Pur si simplu ma simt intr-o situatie fara iesire, dar treb sa i-au o hotarare pt ca asa suferim toti 3.
TU CE AI FACE IN LOCUL MEU ?
emmannuela
Postat pe 27 Ianuarie 2009 13:38
nu as putea spune k patronul tau te iubeste, sa nu se foloseasca de tot ceea ce i-ai spus tu pana acum si sa vrea de la tine doar o relatie fizica. Tu trebuie sa iei o decizie, ceea ce e mai bine pt tine, dar daca te hotarasti sa te desparti de prietenul tau pt ai da o lectie stai singura o perioada, pentru k nu vei gasi fericirea langa cealalta pers..ti-o ssppun din propria experienta. Momentan sunt intr-o relatie pe care am acceptat-o crezand k il voi uita pe fostu meu prieten si nu am facut decat sa sufar si eu si actualul care nu stie k eu ink ma mai gandesc la ce a fos candva.....Bafta
irinuk_irinuk
Postat pe 27 Ianuarie 2009 16:22
ba mie mi se pare ca prietenul profita de tine.un om serios nu amana nunta atat fara nici o explicatie.mi se pare umilitor,mai ales ca aveti deja 7 ani de relatie.in dragoste totul se reduce la ceea ce fac partenerii pentru fericirea reciproca.ori prietenul tau nu face nimic pentru fericirea ta.
acum nu spun ca patronul te iubeste,asta numai tu poti stii,dar gandeste-te ca totusi el vrea sa te faca fericita.eu zic sa mergi mai departe,fericirea ta depinde de asta.vrei sa ai o viata de compromisuri?
mpostelnicescu
Postat pe 28 Ianuarie 2009 10:20
si apropos:prietenul tau nu o sa sufere.doar orgoliul lui o sa sufere,dar crede-ma ca ii va trece repede.daca a fost in stare sa te minta odata in legatura cu ceea ce-ti doresti...inseamna ca e egoist.
mpostelnicescu
Postat pe 28 Ianuarie 2009 10:23
De la: emmannuela, la data 2009-01-27 13:38:33Sunt cu prietenul(25 ani )meu de 7 ani, de la 15 ani (primul si singurul barbat din viata mea). Stam impreuna in garsoniera lui de 3 ani, dar el amana mereu sa ne casatorim sau sa ne luam ceva impreuna(am si eu un teren) si m-a si amenintat de cateva ori ca si casa si masina (merg cu masina lui, el are de la firma) sunt ale lui si daca nu imi convine pot sa plec(doar ca parintii mei s-au mutat din Bucuresti ca sa imi ia teren sa imi fac casa cu el, si deci nu am decat sa stau cu chirie daca plec). Ne intelegem bine doar ca el, desi spune ca ma iubeste, ma baga in seama doar cand vrea sa facem dragoste, in rest sta numai pe calculator sau la TV si ma simt tare singura ca nu mai comunicam deloc.Desi il iubesc mult, fiind prima mea dragoste, si tot ce imi doream era sa fim o familie, m-am saturat de situatia asta in care pot sa fiu data afara din casa oricand si faptul ca lui ii e frica sa-isi asume orice resonsabilitate(casatorie, casa impreuna) imi trezeste un mare semn de intrebare. Doar ca el nu vrea niciodata sa discutam despre asta si spune ca il stresez, ca el ma iubeste si sa nu-l mai bat la cap ca s-a saturat.
Pe de alta parte lucrez undeva de aproape 3 ani si mereu am vb cu patronul(38 ani) meu despre viata(el ma sfatuia sa ma casatoresc, vroia sa ne fie si nas). Acum un an el s-a despartit de sotie (zilele astea treb sa-i iasa actele cica pt ca a zis ca mi le arata ca sa imi dovedeasca) si eu eram f hotarata sa ma mut cu chirie daca rel mea nu avansa deloc(mai ales ca ajunsese sa ma lase sing in oras ptr ca se enerva de ex ca l-am stropit cu suc, adica intindea coarda cat putea profitand pe fata ca nu am unde sa ma duc). Vorbind cu patronul meu despre astea el mi-a zis intr-o zi ca s-a indragostit de mine si ca vrea sa se insoare cu mine, vrea sa imi dea tot etc. Binenteles ca nu l-am crezut si desi ieseam cu el in oras in timpul serviciului si vorbeam mereu nu am avut nicio relatie fizica si nici nu i-am zis vreodata ca-l iubesc, ptr ca mi se parea f important sa fiu fidela. Prietenul meu a simtit ceava si dupa o certa groaznica in care am hot sa ne despartim i-am marturisit tot (ca patronul ma iubeste dar ca nu l-am inselat niciodata), el a inceput sa planga si spuna ca vrea sa ne impacam si m-a cerut in casatorie. Asa ca am zis sa-i mai dau o sansa si terebuia ca in vara asta sa ne casatorim(asta fiind si termenul meu ca sa vad ca se schimba), dar nu a facut absolut nimic (restaurant sau orice), deci aodata cu venirea verii imi e din ce in ce mai clar ca nu o sa se intample nimic.
Patronul din primavara imi spune mereu ca ma iubeste si m-a si ajutat cu mai multe lucruri si ar vrea sa imi faca si daruri f scumpe, dar eu nu accept. Si acum ma tot bate la cap ca trebuie sa aleg inte el si prietenul meu pt ca nu mai poate sa stea fara mine si vrea sa ma mut cu el. Dar nu mi-a cerut niciodata sa ma culc cu el si mi-a spus ca admira faptul ca am principii. I-am spus ca in vara o sa ma hotarasc. Numai ca NU STIU CE SA FAC imi place de amndoi(patronul are tot ce nu are prietenul psihic, conversational, hotarare etc, iar prietenul arata mult mai bine, e mai tanar sunt cu el de 7 ani etc.). Imi e frica ca daca o sa renunt la patron prietenul o sa ma mai duca la fel cu zaharelul si pana la urma daca o sa ne despartim o sa raman fara nimic. Daca il aleg pe patron imi e frica sa nu fiu decat o pasiune trecatoare pt el si sa nu imi fie pre greu fara prieten. Nu pot sa renunt la amandoi pt ca fara serviciu nu pot sa-mi platesc chirie. Cand sunt cu unul dintre ei mi se pare ca as vrea sa raman doar cu el. Catodata ma gandesc si ca daca ma mut poate prietenul o sa-si dea seama daca ma iubeste cu adevarat si o sa vrea sa ne casatorim si sa ne facem casa. Dar nu vreau sa ii fac pe niciunul sa sufere.
Pur si simplu ma simt intr-o situatie fara iesire, dar treb sa i-au o hotarare pt ca asa suferim toti 3.
TU CE AI FACE IN LOCUL MEU ?


Eu cred ca in locul tau m-as muta separat , sa nu mai stau cu prietenul. Gandeste-te, daca faci si un copil cu el, va da pe amandoi afara, trebuie sa nu mai depinzi de el, este un sentiment oribil sa fii legat de maini si de picioare efectiv de cheful unui om, sa nu ai nici o sigurantza. Considera ca banii care ii dai pe chirie iti cumpara libertatea si linistea. Eu cred ca merita.
Iar despre patronul tau, vei vedea pe urma cum evolueaza lucrurile. In primul rand cred ca trebuie sa il lasi pe prietenul tau care nu pare sa te iubeasca
Aladiah
Postat pe 28 Ianuarie 2009 10:30
Va multumesc din sufelt pt sfaturi !!!! Cred ca treb sa ma mut pt a vedea cu adevarat care ma iubeste si care vrea ceva serios cu mine, chir daca simt ca mi se rupe inima cand ma gandesc ca nu o sa-l mai vad pe cel care l-am vazut aproape zi de zi 7 ani. Dar tebuie sa imi i-au inima in dinti si sa nu mai continui aceasta agonie.
Sper din toata inima sa realizeze prietenul meu ca ma iubeste si sa ia o hotarare macar asa ..........
Desi am indoieli in privinta asta stiu sigur ca nu o sa-l uit niciodata ! Dar daca nu ma iubeste cu adevarat cred ca e mai bine asa .......
Sper ca macar patronul sa nu fie si el o dezamagire pt ca nu stiu cum as suporta sa raman parasita de amndoi si fara job si fara bani de chirie !!!
Nu pot decat sa cred ca o sa fie bine pana la urma si ca toate incercarile ma vor transforma intr-o persoana mai puternica si sper din toata inima si o persoana fericita !
Va multumesc inca o data pt sfaturi si orice parere sau sfat mai aveti m-ar ajuta enorm !
O sa mai scriu daca se mai intampla ceva in speranta ca ma veti mai putea ajuta !
Va sarut !
emmannuela
Postat pe 28 Ianuarie 2009 12:11
nu ti-e teama ca alergi dupa 2 iepuri si nu vei prinde nici unul..?
SPOTYYY
Postat pe 28 Ianuarie 2009 17:38
ba da
emmannuela
Postat pe 29 Ianuarie 2009 12:27
De la: emmannuela, la data 2009-01-27 13:38:33TU CE AI FACE IN LOCUL MEU ?

As schimba postul tv.

Postat pe 29 Ianuarie 2009 13:57
Buna. Sa va spun ce s-a mai intamplat....Eu imi facusem un card unde imi stransesem niste banuti in caz de urgenta. Nu stia nimeni de el ca sa nu ii cheltui. Dar weekend-ul asta prietenul meu l-a vazut cand mi-a cazut din portofel, si a facut o criza de gelozie si suparare ca eu ii ascund bani si de unde ii am ( de la patron ? ). I-am explicat ca am fost nevoita sa fac asta cu toate ca nu e frumos ptr ca daca ar fi trebuit sa plec din casa lui macar as fi avut cativa bani ptr chirie si ca daca ar fi fost totul ok intre noi ar fi putut sa fie o baza ptr banii de nunta. I-am zis ca si purtarea lui m-a facut sa ma gandesc la asta. Dar el a zis ca nu ma crede si ca e gresit ca eu am vrut sa am ceva doar al meu din banii nostrii (ptr ca el nu vrea sa avem banii separati) ; ca el ce are (casa, masina etc.) nu sunt din banii nostrii( ptr ca i le-a luat mama lui). Dar daca el are norocul sa aiba ceva asigurat de parinti, eu atunci cum sa fac sa am si ue ceva al meu...?????
Nu am vrut sa-i spun cati bani am pe card si i-am spus ca sunt doar ai mei si nu o sa-i cheltuim ptr ca sunt doar in caz ca nu am unde sa stau! Dar el nu mai vb cu mine si ieri am crezut ca inebunesc si mi-am dat seama cat il iubesc inca ! Azi e tot la fel dar incerc sa ma tin tare !
Voi ce ziceti ca ar trebui sa fac ?
Merci
emmannuela
Postat pe 3 Februarie 2009 12:19
sa mai pui bani pe card
portitza_Maria
Postat pe 3 Februarie 2009 12:21
inca nu te-ai mutat?
Aladiah
Postat pe 3 Februarie 2009 12:23
hm! in loc sa-l faci tu pe el sa-si dea seama daca te iubeste sau nu, te face el pe tine.
faci f bine ca-ti asiguri niste bani pt "zile negre", continua!
nu-l mai lasa sa te acopere cand va certati, cearta-l tu pe el si, daca te tine, muta-te si vezi cum reactioneaza. poate in capul lui este ca nu te-ai descurca fara el. demonstraza-i ca nu e asa, demonstreaza-ti si tie!
a! si sa stii ca dak faceti nunta nu inseamna ca o sa fie altfel. poate sa continue cu comportamentul asta si dupa casatorie ca nu-i sta in gat. la nunta nu i se "injecteaza" comunicarea, romantismul si tot ce zici tu ca-i lipseste.
si oricum, iubeste-te mai mult pe tine si gandeste-te cum iti e tie mai bine. pe patron nu cred ca tre sa-l bagi in problema deocamdata. nu sari din bratele prietenului in bratele patronului. stai o perioada singura, gandeste-te la ce vrei tu de la viata.
bafta!
cos_ka
Postat pe 4 Februarie 2009 09:06
merci mult cos ka! Adevarul e ca ma hotarasem sa astept pana in toamna sa termin fac( sunt in ultimul an) ca sa-mi fie mai usor cu banii, dar nu stiu cum o sa fac pana la urma.......???.....
Oricum inca nu vb unul cu altul asa ca nu stiu cum o sa se termine acest razboi al nervilor.Oricum nu vreau sa cedez din nou (oricat de greu imi ca se poarta ata de rece cu mine) si sa-i dau banii dupa card, asa ca sper sa cedeze el si sa inteleaga.
Va sarut si revin cu noutati!
Merci
emmannuela
Postat pe 4 Februarie 2009 12:13
cum sa-i dai banii de pe card? de ce?
de ce nu te hotarasti odata ce faci cu viata ta? iti place atat de mult sa traiesti asa? Chiar daca il iubesti si ati stat 7 ani impreuna, nu crezi ca mai poti sa o iei de la capat? nu te mai lasa condusa de altii. Mult succes.
klenica
Postat pe 4 Februarie 2009 13:37
in nici un caz sa nu cedezi si sa-i dai banii!!! nu mai ceda tu! prietenul tau nu merita astfel de compromisuri! nu stie sa aprecieze.
cos_ka
Postat pe 4 Februarie 2009 14:35
de ar fi asa simplu si as avea unde sa stau poate ca deja eram mutata, dar data fiind situatia........
patronul abia asteapta sa ma mut ca sa fiu cu el si probabil daca m-as muta si l-as tot refuza poate ca m-ar da afara si ar trbui sa-mi gasesc repede ceva si bine platit sa-mi pot platii chiria ca altfel.....
emmannuela
Postat pe 4 Februarie 2009 15:47
Parerea mea este sa tragi linie si sa incepi o noua viata departe de prietei schimbatori si indiferenti si de sefi care parctic te santajeaza emotional.
E greu intradevar sa lasi totul in urma,dar esti tanara si trebuie sa ai mai multa incredere in tine.
Mai mutl ca sigur nu vei ave un viitor fericit alaturi de prietenul tau,chiar daca veti reusi sa va casatoriti,pentru ca din ce ai spus tu reiese ca nu e un om destul de matur si nu stie c vrea d el aviata.
Asa ca mult succes si gandeste-te ca fericirea ta trebuei sa fie pe primul loc!
irina2286
Postat pe 12 Februarie 2009 10:58
Ce dobitoci! Ambii! Ca sa-i luam pe rand: prietenul tau : daca intr-o perioada asa lunga el n-a facut nimic si te-a si mintit ca va veti casatori vara asta- cu siguranta lui ii este foarte confortabila situatia. Nu mai spun ca este un nesimtit ca iti reproseaza ca garsoniera si masina sunt ale LUI, nu ale voastre. E un imatur si atat timp cat el are siguranta ca o sa fii tot timpul langa el- o sa stati asa pana la adanci batranete. Si batranelul tau patron- sa-si puna pofta in cui! Lui doar i s-a pus pata pe tine- fara sa se gandeasca la consecinte. Ai de-a face cu 2 egoisti. Fie ii educi, fie fugi cat mai departe de aman2. Bafta multa!
ysza_00
Postat pe 18 Februarie 2009 09:58
ar fi f. mult de scris dar nu am timp...vad ca ti-au mai dat si alti sfaturi tu le asculti pe care vrei fa ce-ti spune inima nai cum sa sti poate gresesti orce ai face .dar sa iti zic si parerea meaprietenul daca isi dorea o fam. te lua in casatorie de mult e nehotarat ai comvine asa nu vrea sa aiba responsabilitati(ca de altfel ca multi alti barbati!)patronul nu te va astepta la nesfarsit daca a divortat sigur nu sta dupa tine mai are si pe altcineva unde sa isi satisfaca nevoile sexuale las (ca cine stie de ce divorteaza! )asa ca cu prietenul nu te vad cu patronul daca te muti o faci din nevoie nu pt. ca il iubesti si nu stiu cat de fericita vei fi.alegerea e a ta si numai tie iti apartine orce am spune noi...ideal ar fi sa-ti gasesti o noua slujba si sa pleci de la prietenul tau dar e usor de spus dar greu de facut (avand in vedere tot ce presupune asta o pregatire a terenului)sper sa-ti fie de folos raspunsul meu te inteleg perfect numai bine si reusite in viata ati doresc pa sper sa-ti mearga la suflet tot ce ti-am scris
artemi
Postat pe 18 Februarie 2009 12:15
Ai primit o gramada de sfaturi bune
Acum curiozitatea mea e .......iti vei deschide ochii sau vei face ce iti dicteaza inima si vei ramane cu prietenul tau imatur si egoist
Esti tanara,ai toata viata inainte......de ce te grabesti sa te mariti?
andreea1976
Postat pe 18 Februarie 2009 12:25
chiar!de ce te grabesti asa de mult sa te mariti?ai toata viata inainte!
traieste-o !sa nu ajungi sa regreti mai tarziu ca te ai grabit.bafta!
lucia22pad
Postat pe 18 Februarie 2009 13:27
eu te inteleg ca esti de 7 ani cu el.Dare, te ai ntrebat vreodata cat % din toata treaba asta e obisnuinta si cat e dragoste?si in cazul tau si al lui.
incearca sa cunosti lume noua,si asa iti vei da seama daca exista cineva mai bun!
lucia22pad
Postat pe 18 Februarie 2009 13:30
Chiar asa, de ce ceri sfaturi daca nu le iei in considerare? Dar hai totusi sa-mi bat si eu degetele aiurea pe tastatura de ce spun toti ca patronul tau vrea sa-si satisfaca poftele sexuale? cand tu chiar ziceai ca nu ti-a cerut niciodata sa faceti sex, dragoste sau cum ii spui tu. In fine, eu cred ca orice femeie se descurca si singura in chirie nu trebuie sa stea la cheremul unui barbat/baiat imatur Prietenul tau e un copil care nu stie ce vrea... si egoist si nesimtit pe deasupra. Daca te iubea impartea cu tine ce avea, fara sa-ti scoata ochii ca sunt lucrurile lui. E clar ca nu te mai iubeste ca la inceput sau chiar deloc. Daca nu te desparti acum peste ceva timp o sa fie inevitabil asta, avand in vedere cum se poarta si lipsa de experienta, pe care ar dori sa o acumuleze mai incolo sau acum

Cu patronul nu te obliga nimeni sa stai si daca-ti faci treaba bine nu vad de ce te-ar da afara. Si chiar daca te-ar da afara mai sunt si alte locuri de munca. Din cate observ eu tie ti-e cam frica de schimbari. Cat despre banii de pe card, sunt ai tai asa cum si prietenul tau are lucrurile de la "mamica si taticu". Nu face prostia sa-i dai ce ai strans tu cu mainile tale. I-o fi ciuda ca el nu-i in stare sa-si faca ceva cu propriile forte. Si nici nu te simti datoare sa-i platesti pentru ca ai stat la el sau ca s-a induplecat sa cheltuie si ceva cu tine. Ce-i al tau e al tau si e pus deoparte.
kris07
Postat pe 18 Februarie 2009 13:53
De la: emmannuela, la data 2009-01-27 13:38:33Sunt cu prietenul(25 ani )meu de 7 ani, de la 15 ani (primul si singurul barbat din viata mea). Stam impreuna in garsoniera lui de 3 ani, dar el amana mereu sa ne casatorim sau sa ne luam ceva impreuna(am si eu un teren) si m-a si amenintat de cateva ori ca si casa si masina (merg cu masina lui, el are de la firma) sunt ale lui si daca nu imi convine pot sa plec(doar ca parintii mei s-au mutat din Bucuresti ca sa imi ia teren sa imi fac casa cu el, si deci nu am decat sa stau cu chirie daca plec). Ne intelegem bine doar ca el, desi spune ca ma iubeste, ma baga in seama doar cand vrea sa facem dragoste, in rest sta numai pe calculator sau la TV si ma simt tare singura ca nu mai comunicam deloc.Desi il iubesc mult, fiind prima mea dragoste, si tot ce imi doream era sa fim o familie, m-am saturat de situatia asta in care pot sa fiu data afara din casa oricand si faptul ca lui ii e frica sa-isi asume orice resonsabilitate(casatorie, casa impreuna) imi trezeste un mare semn de intrebare. Doar ca el nu vrea niciodata sa discutam despre asta si spune ca il stresez, ca el ma iubeste si sa nu-l mai bat la cap ca s-a saturat.
Pe de alta parte lucrez undeva de aproape 3 ani si mereu am vb cu patronul(38 ani) meu despre viata(el ma sfatuia sa ma casatoresc, vroia sa ne fie si nas). Acum un an el s-a despartit de sotie (zilele astea treb sa-i iasa actele cica pt ca a zis ca mi le arata ca sa imi dovedeasca) si eu eram f hotarata sa ma mut cu chirie daca rel mea nu avansa deloc(mai ales ca ajunsese sa ma lase sing in oras ptr ca se enerva de ex ca l-am stropit cu suc, adica intindea coarda cat putea profitand pe fata ca nu am unde sa ma duc). Vorbind cu patronul meu despre astea el mi-a zis intr-o zi ca s-a indragostit de mine si ca vrea sa se insoare cu mine, vrea sa imi dea tot etc. Binenteles ca nu l-am crezut si desi ieseam cu el in oras in timpul serviciului si vorbeam mereu nu am avut nicio relatie fizica si nici nu i-am zis vreodata ca-l iubesc, ptr ca mi se parea f important sa fiu fidela. Prietenul meu a simtit ceava si dupa o certa groaznica in care am hot sa ne despartim i-am marturisit tot (ca patronul ma iubeste dar ca nu l-am inselat niciodata), el a inceput sa planga si spuna ca vrea sa ne impacam si m-a cerut in casatorie. Asa ca am zis sa-i mai dau o sansa si terebuia ca in vara asta sa ne casatorim(asta fiind si termenul meu ca sa vad ca se schimba), dar nu a facut absolut nimic (restaurant sau orice), deci aodata cu venirea verii imi e din ce in ce mai clar ca nu o sa se intample nimic.
Patronul din primavara imi spune mereu ca ma iubeste si m-a si ajutat cu mai multe lucruri si ar vrea sa imi faca si daruri f scumpe, dar eu nu accept. Si acum ma tot bate la cap ca trebuie sa aleg inte el si prietenul meu pt ca nu mai poate sa stea fara mine si vrea sa ma mut cu el. Dar nu mi-a cerut niciodata sa ma culc cu el si mi-a spus ca admira faptul ca am principii. I-am spus ca in vara o sa ma hotarasc. Numai ca NU STIU CE SA FAC imi place de amndoi(patronul are tot ce nu are prietenul psihic, conversational, hotarare etc, iar prietenul arata mult mai bine, e mai tanar sunt cu el de 7 ani etc.). Imi e frica ca daca o sa renunt la patron prietenul o sa ma mai duca la fel cu zaharelul si pana la urma daca o sa ne despartim o sa raman fara nimic. Daca il aleg pe patron imi e frica sa nu fiu decat o pasiune trecatoare pt el si sa nu imi fie pre greu fara prieten. Nu pot sa renunt la amandoi pt ca fara serviciu nu pot sa-mi platesc chirie. Cand sunt cu unul dintre ei mi se pare ca as vrea sa raman doar cu el. Catodata ma gandesc si ca daca ma mut poate prietenul o sa-si dea seama daca ma iubeste cu adevarat si o sa vrea sa ne casatorim si sa ne facem casa. Dar nu vreau sa ii fac pe niciunul sa sufere.
Pur si simplu ma simt intr-o situatie fara iesire, dar treb sa i-au o hotarare pt ca asa suferim toti 3.
TU CE AI FACE IN LOCUL MEU ?


Alege pe care-l iubesti !
Alege cu inima dar si cu ratiunea !
Dar ai grija sa nu distrugi trei persoane, adica pe ei doi si pe tine !
Alege iubirea !
Sa auzim de bine !
UN_OM_OBISNUIT
Postat pe 18 Februarie 2009 21:03
Deci ... pasul 1 ... trebuie sa te muti de la prietenul tau ... sigur ca el o sa planga dupa tine ... poate face si unele faze tragi-comice ... insa trebuie sa te muti de la el.

Esti intr-o situatie grea ... iar solutia este evident la fel.

te poti muta cu niste fete ...intr-un ap ... sunt destule oferte.

Apoi ... daca prietenul tau ...insista sa va impacati ....ii propui ... el sa vanda garsoniera ... tu vinzi terenul ... si va luati o casa impreuna ... pe numele amandurora.

Daca vrea ... inseamna ca e viitorul tau sotz ... daca nu ... uita-l

Cat il priveste pe patron ... poate vrea doar sa te aiba ... sau poate chiar vrea sa ti se dedice ... insa cred ca e destul de riscant sa il consideri o varianta ... ai putea avea mult de pierdut.
florinbb
Postat pe 18 Februarie 2009 22:05
De la: emmannuela, la data 2009-01-29 12:27:19ba da

Ce se intampla cum cu tine?? ai luat o hotarare???
TYNA21
Postat pe 20 Februarie 2009 21:21
2 ani asi jum am locuit cu iubitul meu ( si mama lui) la el acasa eu fiind dintr-un oras destul de indepartat de unde m-am mutat ...am simtit ca nu mai merge , ca nu-mi mai place sa stau acolo , si cu chiu cu vai , am luat decizia sa ma mut ( la 21 de ani)...oare unde m-am mutat ?...in chirie!!!...am cunoscut si alt bartabt , bine improrpiu spus, e vb de un colleg , totul bine si frumos, dar a nu a fost sa fie ...mi-am dat seama ca tot pe el il iubesc ...suntem impreuna , dar locuim separat...e mult mai bine,...poate te ajuta
puzzle
Postat pe 21 Februarie 2009 12:14
Buna. Va multumesc pentru sfaturi si din inima va spun ca m-au uns pe suflet. E mare lucru sa vad ca ii pasa cuiva, fiindca ma simteam atat de singura. M-am hotarat ca trebuie sa astept pana termin cu facultatea, la vara. Si apoi cred ca o sa-mi caut de munca in alta parte (cu toate ca o sa fie greu cu aceasta criza), pentru ca cel putin acum simt ca nu il iubesc pe patron asa ca nu ma vad cu el. In privinta prietenului meu cred ca experienta mi-a neutralizat instinctele materne si mi-a resetat ceasul biologic, pentru ca daca asta vara simteam o nevoie aproape fiziologica sa am o familie, acum chiar daca mi se pare si mie fffff ciudat nu mai simt deloc asta. Desi satu inca la el , nu cred ca-l mai iubesc asa mult si sunt mult mai deschisa la alte posibilitati (adica daca se iveste vreo persoana speciala). Cu toate ca nu caut asta in mod special, ci am inceput sa fiu mult mai axata pe o realizare materiala decat emotionala - dar prin forte proprii, fara compromisuri. Cred ca experienta m-a facut sa fiu mai realista si sa vad viata mai detasat, sa fiu mai rece, mai calculata - cu toate ca a fost o mare dezamagire ptr mine, care credeam ca in viata conteaza iubirea, nu partea materiala. Dar mai bine sa te trezesti mai tarziu decat niciodata ! O sa mai stau la prieten pana termin facultatea sau pana o sa gasesc o cale sa fiu independenta material, adica doar prin munca si educatie, cred eu. Pentru ca daca obtin asta printr-un compromis, voi fi mereu dependenta de un barbat, si ma voi simti mereu la bunul lui plac - gand care ma motiveaza fffff tare sa reusec prin forte proprii, chiar daca e un drum mai lung mi se pare totusi mai placut, mai ales ca am simtit din plin gustul amar al injosirii pe care trebuie sa o suporti cand ti se atrage atentia ca daca nu iti convine ceva poti sa pleci frumusel fiindca toate (casa, masina etc.) sunt ale lui. Si ce doare cel mai tare este ca nu ai ce sa spui, trebuie sa inghiti fiindca ghici ce? chiar are dreptate!
Asa ca m-am hotarat sa ma mai gandesc la familie atunci cand o sa fiu realizata din punct de vedere material, chiar daca o sa fie prea tarziu, pentru ca numai atunci o sa pot sa fiu egala cu sotul meu si o sa-l pot privi in ochi si pe mine in oglinda fara sa-mi fie rusine de mine. Si numai atunci dragostea nu o sa mai fie umbrita, sper eu, de partea materiala - parte ce am descoperit este cea mai importanta !
Ma bucur intr-un fel ca am aflat destul de devreme cum sta treaba de fapt pentru ca mai am destul timp sa fac ceea ce trebuie. Ma-m simtit ca atunci cand aflii ca Mos Craciun nu exista, dar trebuia sa ma maturizez ! Cred ca e mai bine asa!
Va multumesc inca o data pentru tot si sper sa imi mai raspundeti cu alte pareri ! Va sarut!
emmannuela
Postat pe 24 Martie 2009 14:37
Ma bucur ca nu te-ai mai simtit singura si ai vazut ca fiecare dintre noi am incercat sa te ajutam cu cate un mic sfat.Cel mai important pentru tine e sa iti fixezi niste obiective si sa iei niste decizii asupra carora sa nu revi decat in cazuri ff speciale,pentru ca doar asa poti duce la bun sfarsit ce ti-ai propus,
E bine ca te ti de facultate si iti urez mult succes!
Cat despre restul,lasa lucrurile sa vins de la sine si bucura-te de viata cat mai mult,esti tanara si meriti ce e mai bun!
irina2286
Postat pe 24 Martie 2009 17:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Multa suferinta.... 41 De la: kudika318477 22 Decembrie 2010 01:01
vdjjdkfff 4 De la: greierash_is_back 28 Noiembrie 2009 20:19
Cum credeti??? 7 De la: Flowers 13 Martie 2011 13:46
m-am indragostit si nu stiu ce vreau sunt total dezorie1sotul meu este o persoana rea de gura si un tp afemeiatntata 57 De la: yummy_lerka 4 August 2009 14:08
am nevoie de un sfat 17 De la: kinki1 10 Decembrie 2010 11:04