Setari Cookie-uri

tu ce ai face in locul meu ?!

cum dracu poti sa iubesti un barbat care ameninta ca te da afara din casa? sau macar ca te simti tu amenintata de acest lucru? Cum sa poti sa visezi sa stai o viata intreaga langa o astfel de persoana?Mai, suntem femei. Noi nu mai avem caracter? Ce se intampla cu noi?Crezi ca barbatii pot sa decida si viitorul nostru?Ai zis ca ai 25 de ani.E ...atata am si eu.In locul tau stii ce as face? as profita de faptul ca mai muncesc,M-as muta in chirie singura si m-as bucura de viata pana cand va aparea persoana care sa ma merite cu adevarat.Care sa ma respecte ,sa stie sa ma faca sa ma simt iubita,nu doar sa "ne intelegem bine"asa cum ziceai tu.Asta inseamna pentru tine o relatie? Vrei sa te intelegi bine cu cel care vrei sa iti fie alaturi la bn si la rau pana la moarte?Sau vrei sa simti ca cineva imparte cu tine bucurii,tristeti,dureri...etc? ca este acolo cand zici ajutor "am nevoie de tine"..mai gandeste-te. Crezi ca te poti multumi cu atat?Eu nu cred, de fapt eu nu m-as multumi.Nici de vansurile sefului tau nu ar trebui sa te lasi cucerita. Credd ca ar fi mai bn sa astepti sa vezi ce se intampla ,dar cu omul acela in nici un caz. Si mai observ un lucru. Esti foarte hotarata sa te casatoresti.De ce asa urgent? Daca vezi ca el face toate figurile astea?Sau poate ca mai e si teama lui de a isi asuma o responsabilitate.Poate ca in viata lui parintii nu l-au lasat sa ia decizii importante si de aceea acum nu este capabil sa ia aceasta decizie fara sa se teama.Si mai e ceva. Sa fim seriosi , in zilele noastre ce mai conteaza un act? Te leaga mai mult de el?Te face sa il iubesti mai mult sau mai putin? Pana si faptul ca a vrut sa va mutati impreuna nu a fost o decizie chiar usoara,dar.....Ma rog.tu stii mai bine ce simti. Eu doar ti-am dat un sfat .Bafta multa si fii mai increzatoare in tine.Suntem femei si noi suntem gatul......barbatii capul ,si capul se misca dupa gat ,dar se pare ca tu ai cam uitat asta.
unghiuta48
Postat pe 29 Martie 2009 21:25
De la: emmannuela, la data 2009-01-27 13:38:33Sunt cu prietenul(25 ani )meu de 7 ani, de la 15 ani (primul si singurul barbat din viata mea). Stam impreuna in garsoniera lui de 3 ani, dar el amana mereu sa ne casatorim sau sa ne luam ceva impreuna(am si eu un teren) si m-a si amenintat de cateva ori ca si casa si masina (merg cu masina lui, el are de la firma) sunt ale lui si daca nu imi convine pot sa plec(doar ca parintii mei s-au mutat din Bucuresti ca sa imi ia teren sa imi fac casa cu el, si deci nu am decat sa stau cu chirie daca plec). Ne intelegem bine doar ca el, desi spune ca ma iubeste, ma baga in seama doar cand vrea sa facem dragoste, in rest sta numai pe calculator sau la TV si ma simt tare singura ca nu mai comunicam deloc.Desi il iubesc mult, fiind prima mea dragoste, si tot ce imi doream era sa fim o familie, m-am saturat de situatia asta in care pot sa fiu data afara din casa oricand si faptul ca lui ii e frica sa-isi asume orice resonsabilitate(casatorie, casa impreuna) imi trezeste un mare semn de intrebare. Doar ca el nu vrea niciodata sa discutam despre asta si spune ca il stresez, ca el ma iubeste si sa nu-l mai bat la cap ca s-a saturat.
Pe de alta parte lucrez undeva de aproape 3 ani si mereu am vb cu patronul(38 ani) meu despre viata(el ma sfatuia sa ma casatoresc, vroia sa ne fie si nas). Acum un an el s-a despartit de sotie (zilele astea treb sa-i iasa actele cica pt ca a zis ca mi le arata ca sa imi dovedeasca) si eu eram f hotarata sa ma mut cu chirie daca rel mea nu avansa deloc(mai ales ca ajunsese sa ma lase sing in oras ptr ca se enerva de ex ca l-am stropit cu suc, adica intindea coarda cat putea profitand pe fata ca nu am unde sa ma duc). Vorbind cu patronul meu despre astea el mi-a zis intr-o zi ca s-a indragostit de mine si ca vrea sa se insoare cu mine, vrea sa imi dea tot etc. Binenteles ca nu l-am crezut si desi ieseam cu el in oras in timpul serviciului si vorbeam mereu nu am avut nicio relatie fizica si nici nu i-am zis vreodata ca-l iubesc, ptr ca mi se parea f important sa fiu fidela. Prietenul meu a simtit ceava si dupa o certa groaznica in care am hot sa ne despartim i-am marturisit tot (ca patronul ma iubeste dar ca nu l-am inselat niciodata), el a inceput sa planga si spuna ca vrea sa ne impacam si m-a cerut in casatorie. Asa ca am zis sa-i mai dau o sansa si terebuia ca in vara asta sa ne casatorim(asta fiind si termenul meu ca sa vad ca se schimba), dar nu a facut absolut nimic (restaurant sau orice), deci aodata cu venirea verii imi e din ce in ce mai clar ca nu o sa se intample nimic.
Patronul din primavara imi spune mereu ca ma iubeste si m-a si ajutat cu mai multe lucruri si ar vrea sa imi faca si daruri f scumpe, dar eu nu accept. Si acum ma tot bate la cap ca trebuie sa aleg inte el si prietenul meu pt ca nu mai poate sa stea fara mine si vrea sa ma mut cu el. Dar nu mi-a cerut niciodata sa ma culc cu el si mi-a spus ca admira faptul ca am principii. I-am spus ca in vara o sa ma hotarasc. Numai ca NU STIU CE SA FAC imi place de amndoi(patronul are tot ce nu are prietenul psihic, conversational, hotarare etc, iar prietenul arata mult mai bine, e mai tanar sunt cu el de 7 ani etc.). Imi e frica ca daca o sa renunt la patron prietenul o sa ma mai duca la fel cu zaharelul si pana la urma daca o sa ne despartim o sa raman fara nimic. Daca il aleg pe patron imi e frica sa nu fiu decat o pasiune trecatoare pt el si sa nu imi fie pre greu fara prieten. Nu pot sa renunt la amandoi pt ca fara serviciu nu pot sa-mi platesc chirie. Cand sunt cu unul dintre ei mi se pare ca as vrea sa raman doar cu el. Catodata ma gandesc si ca daca ma mut poate prietenul o sa-si dea seama daca ma iubeste cu adevarat si o sa vrea sa ne casatorim si sa ne facem casa. Dar nu vreau sa ii fac pe niciunul sa sufere.
Pur si simplu ma simt intr-o situatie fara iesire, dar treb sa i-au o hotarare pt ca asa suferim toti 3.
TU CE AI FACE IN LOCUL MEU ?





Tu vorbesti serios?Ce naiba,s-au mutat telenoivelele pe forumul asta?
bl_de
Postat pe 31 Martie 2009 11:43
De la: emmannuela, la data 2009-02-04 15:47:47de ar fi asa simplu si as avea unde sa stau poate ca deja eram mutata, dar data fiind situatia........
patronul abia asteapta sa ma mut ca sa fiu cu el si probabil daca m-as muta si l-as tot refuza poate ca m-ar da afara si ar trbui sa-mi gasesc repede ceva si bine platit sa-mi pot platii chiria ca altfel.....


parerea mea? la dracu' cu amandoi ! te descurci si singura!
crissa_909
Postat pe 29 Aprilie 2009 10:08
De la: irinuk_irinuk, la data 2009-01-27 16:22:17nu as putea spune k patronul tau te iubeste, sa nu se foloseasca de tot ceea ce i-ai spus tu pana acum si sa vrea de la tine doar o relatie fizica. Tu trebuie sa iei o decizie, ceea ce e mai bine pt tine, dar daca te hotarasti sa te desparti de prietenul tau pt ai da o lectie stai singura o perioada, pentru k nu vei gasi fericirea langa cealalta pers..ti-o ssppun din propria experienta. Momentan sunt intr-o relatie pe care am acceptat-o crezand k il voi uita pe fostu meu prieten si nu am facut decat sa sufar si eu si actualul care nu stie k eu ink ma mai gandesc la ce a fos candva.....Bafta
kudika016488
Postat pe 30 Aprilie 2009 05:15
De la: bl_de, la data 2009-03-31 11:43:34
De la: emmannuela, la data 2009-01-27 13:38:33Sunt cu prietenul(25 ani )meu de 7 ani, de la 15 ani (primul si singurul barbat din viata mea). Stam impreuna in garsoniera lui de 3 ani, dar el amana mereu sa ne casatorim sau sa ne luam ceva impreuna(am si eu un teren) si m-a si amenintat de cateva ori ca si casa si masina (merg cu masina lui, el are de la firma) sunt ale lui si daca nu imi convine pot sa plec(doar ca parintii mei s-au mutat din Bucuresti ca sa imi ia teren sa imi fac casa cu el, si deci nu am decat sa stau cu chirie daca plec). Ne intelegem bine doar ca el, desi spune ca ma iubeste, ma baga in seama doar cand vrea sa facem dragoste, in rest sta numai pe calculator sau la TV si ma simt tare singura ca nu mai comunicam deloc.Desi il iubesc mult, fiind prima mea dragoste, si tot ce imi doream era sa fim o familie, m-am saturat de situatia asta in care pot sa fiu data afara din casa oricand si faptul ca lui ii e frica sa-isi asume orice resonsabilitate(casatorie, casa impreuna) imi trezeste un mare semn de intrebare. Doar ca el nu vrea niciodata sa discutam despre asta si spune ca il stresez, ca el ma iubeste si sa nu-l mai bat la cap ca s-a saturat.
Pe de alta parte lucrez undeva de aproape 3 ani si mereu am vb cu patronul(38 ani) meu despre viata(el ma sfatuia sa ma casatoresc, vroia sa ne fie si nas). Acum un an el s-a despartit de sotie (zilele astea treb sa-i iasa actele cica pt ca a zis ca mi le arata ca sa imi dovedeasca) si eu eram f hotarata sa ma mut cu chirie daca rel mea nu avansa deloc(mai ales ca ajunsese sa ma lase sing in oras ptr ca se enerva de ex ca l-am stropit cu suc, adica intindea coarda cat putea profitand pe fata ca nu am unde sa ma duc). Vorbind cu patronul meu despre astea el mi-a zis intr-o zi ca s-a indragostit de mine si ca vrea sa se insoare cu mine, vrea sa imi dea tot etc. Binenteles ca nu l-am crezut si desi ieseam cu el in oras in timpul serviciului si vorbeam mereu nu am avut nicio relatie fizica si nici nu i-am zis vreodata ca-l iubesc, ptr ca mi se parea f important sa fiu fidela. Prietenul meu a simtit ceava si dupa o certa groaznica in care am hot sa ne despartim i-am marturisit tot (ca patronul ma iubeste dar ca nu l-am inselat niciodata), el a inceput sa planga si spuna ca vrea sa ne impacam si m-a cerut in casatorie. Asa ca am zis sa-i mai dau o sansa si terebuia ca in vara asta sa ne casatorim(asta fiind si termenul meu ca sa vad ca se schimba), dar nu a facut absolut nimic (restaurant sau orice), deci aodata cu venirea verii imi e din ce in ce mai clar ca nu o sa se intample nimic.
Patronul din primavara imi spune mereu ca ma iubeste si m-a si ajutat cu mai multe lucruri si ar vrea sa imi faca si daruri f scumpe, dar eu nu accept. Si acum ma tot bate la cap ca trebuie sa aleg inte el si prietenul meu pt ca nu mai poate sa stea fara mine si vrea sa ma mut cu el. Dar nu mi-a cerut niciodata sa ma culc cu el si mi-a spus ca admira faptul ca am principii. I-am spus ca in vara o sa ma hotarasc. Numai ca NU STIU CE SA FAC imi place de amndoi(patronul are tot ce nu are prietenul psihic, conversational, hotarare etc, iar prietenul arata mult mai bine, e mai tanar sunt cu el de 7 ani etc.). Imi e frica ca daca o sa renunt la patron prietenul o sa ma mai duca la fel cu zaharelul si pana la urma daca o sa ne despartim o sa raman fara nimic. Daca il aleg pe patron imi e frica sa nu fiu decat o pasiune trecatoare pt el si sa nu imi fie pre greu fara prieten. Nu pot sa renunt la amandoi pt ca fara serviciu nu pot sa-mi platesc chirie. Cand sunt cu unul dintre ei mi se pare ca as vrea sa raman doar cu el. Catodata ma gandesc si ca daca ma mut poate prietenul o sa-si dea seama daca ma iubeste cu adevarat si o sa vrea sa ne casatorim si sa ne facem casa. Dar nu vreau sa ii fac pe niciunul sa sufere.
Pur si simplu ma simt intr-o situatie fara iesire, dar treb sa i-au o hotarare pt ca asa suferim toti 3.
TU CE AI FACE IN LOCUL MEU ?





Tu vorbesti serios?Ce naiba,s-au mutat telenoivelele pe forumul asta?
kudika016488
Postat pe 30 Aprilie 2009 05:16
Am sa dau si eu cu parerea dar daca se poate din ianuarie pana in mai sunt 4 luni nu stiu ce ai facut...sunt curioasa daca ai putea sami scrii.. Eu iti spun ceva foarte adevarat daca il faci gelos,si ii areti ca poti va realiza ca nu a stiut ce a avut langa el pana nu tea pierdut. Dar fa ceva intrun fel nici sa te desparti de el doar sa pretinzi. A fi primul tau barbat conteaza pentru tine si trebe sa lupti ca sal faci pe placul tau si sal ai pana la urma el ce spune la cearta sunt la nervi stie ca nul parasesti e prea sigur ceea ce nui prea bine,al meu a fost tot asa pana iam facuto ca ma insela si eu nu lam putut insela fiind primul meu barbat si 8 luni de zile am fost despartiti si cand a auzit ca si nunta tre sa fac si am facut a stat si ma bocit pe mine pana am venit din Ro inapoi in state.si acum traim fericiti.:)
Heavenly_angel
Postat pe 30 Aprilie 2009 05:50
Nu stiu ce ai facut intre timp dar iti spun si eu ceva :

"Ne intelegem bine doar ca el, desi spune ca ma iubeste, ma baga in seama doar cand vrea sa facem dragoste, in rest sta numai pe calculator sau la TV si ma simt tare singura ca nu mai comunicam deloc".
Chiar daca v-ati muta impreuna intr-o alta casa, a voastra ( nu mostenire) crezi ca vei fi fericita?
Daca acum nu comunicati si te simti singura ce rost mai are aceasta relatie? Sa fi singura in doi?
Eu m-as muta singura si mi-as cauta adevarata dragoste. Pupici.
valita76
Postat pe 30 Aprilie 2009 09:15
Cu mult timp in urma,mama-mi spunea,,dragostea tine pana la amiaza...invata ,sa fii independenta financiar!"'....nervoasa-i raspundeam,,asta era pe vremea ta!'''...viata mi-a aratat ca Fat-Frumos a renuntat demult la ,,si au trait fericiti,pana la adanci batraneti!'
Astazi,ii spun fetei mele:,,iubeste,viseaza,innobileaza-l....fa ce vrei tu...dar invata pentru a fi independenta financiar!'''...o femeie fara serviciu,e un suflet mutilat de jignirile celui ridicat de ea pe un piedestal...
Draga mea,TU trebuie sa alegi,nu sa ceri alegerea...prietenul tau apartine fluturasilor din stomac....sotul,reazamul si cana ta de apa de la batranete,va veni cand vei fi pregatita sa-l recunosti....tine minte,tot ce -i rau azi,e pentru ca Maine ceva bun se va intampla!...cu drag,de la mine....!
kudika018041
Postat pe 30 Aprilie 2009 09:30
De la: kudika018041, la data 2009-04-30 09:30:01Cu mult timp in urma,mama-mi spunea,,dragostea tine pana la amiaza...invata ,sa fii independenta financiar!"'....nervoasa-i raspundeam,,asta era pe vremea ta!'''...viata mi-a aratat ca Fat-Frumos a renuntat demult la ,,si au trait fericiti,pana la adanci batraneti!'
Astazi,ii spun fetei mele:,,iubeste,viseaza,innobileaza-l....fa ce vrei tu...dar invata pentru a fi independenta financiar!'''...o femeie fara serviciu,e un suflet mutilat de jignirile celui ridicat de ea pe un piedestal...
Draga mea,TU trebuie sa alegi,nu sa ceri alegerea...prietenul tau apartine fluturasilor din stomac....sotul,reazamul si cana ta de apa de la batranete,va veni cand vei fi pregatita sa-l recunosti....tine minte,tot ce -i rau azi,e pentru ca Maine ceva bun se va intampla!...cu drag,de la mine....!


felicitari...este f adevarat ce ai postat
coffeeta
Postat pe 30 Aprilie 2009 09:32
M as muta un timp singura......as medita un pic m ai bn,vezi tu........cand alergi dupa doi iepuri........ Asta as face eu.
butterfly_sound_of_love
Postat pe 30 Aprilie 2009 10:11
sinecr.....UNDE II GASITI FRATE????sau poate v-ati gandit ca pe deoparte si femeile au vina lor.....adika na si eu sunt cu prietenul meu de aproape 4 ani ,nu stam impreuna pentru ca nu s-a putut nu ne-am realizat financiar,eram prea copii acum avem 23 si respectiv 22 de ani,dar de 2 ani suntem cu bani impreuna "la comun" cum s-ar spune avem planuri ne-am realizat ca ne-am luat masina ,pe numele lui .....dar nu-i bai (m-am gandit k si daca Doamne Fereste sa ne despartim sa ramana masina lui si nu am pretentie la niciun ban). acum ne-am propos ca in vara sa ne mutam impreuna avem salariile decente, cu munca nu cu cariera sau ceva de genu.....dar pana la nunta mai e,cred ca nici mie nu mi-ar conveni sa imi spuna mereu iubytul meu hai sa facem nunta anul asta,pentru ca nu sunt pregatita pentru nunta,nu inca.Te-ai gandit ca poate nu e pregatit pentru nunta,iar cu scosul ochilor....chiar nu il inteleg poate ca el lucreaza si te tine acasa ,sau poate ca el "aduce"bani in casa mai multi ca tine....si tu il mai si presezi....te-ai gandit...?nu stiu ce sa iti spun
iar la sef eu zic nici macar sa iei in calcul ,ca ce ia facut nevestisi asa poate sa iti faca si tie intr-o zi stii vb aia lupul isi schimba blana dar naravu ba" LUPTA PENTRU IUBYTUL TAU SI FA-L SA INTELEAGA UNELE LUCRURI,vezi si care sunt gandurile lui de viitor ca ar trebuii sa aibe ceva la 27 de ani si poate sa il intelegi si tu ,poate e orgolios ,mai lasa si tu un pik de la tine ca nu mori ....nu cred ca te va parasi el pe tine.Poate tot ce am zis eu e gresit, sau alti de pe forum dar gandestete de 100 de ori inainte sa renunti asa usor la iubirea vietii tale.Lasa-l pe bosorog ,nu te uita la bani, bani se fac cu iubire.o zi buna
simona_marinela1987
Postat pe 30 Aprilie 2009 10:46
i-as lasa dracului pe amandoi

de ce?
prietenul tau nu te iubeste... un om care iubeste nu-si ameninta iubita cu datu' afara din casa
patronul imi pare ca are un interes, dar daca are sentimente sincere se va vedea in timp

sigur ai o prietena cu care te poti muta undeva
kitty_krieger
Postat pe 30 Aprilie 2009 11:02
draga mea,am fost in aceeasi situatie poate ca un pic mai diferita .Gandeste--te ce greau este sa te schimbi pe tine si apoi gandeste ca este de 2 ori mai greu sa schimbi pe altul!!!Nu te mai mintii singura ca se va schimba pt ca asa am crezut si eun si iti pierzi timpul degeaba.Eu nu cred ca seful tau ar vrea sa te foloseasca pt ca nu ti-ar fi aratat actele de divor si in plus de asta te-a ajutat foarte mult si nici nu te-a agresat.EU zic sa lasi un barbat daca vezi ca nu te pretuieste ppt ca nu merita sa ti consumi frumusetea tineretea si nervii cu el!!!!gandeste daca va casatoreati ce faceati daca nu va intelegeati mai bine puneti pubct acum si gata!!!!!poat eca aveti noie de o separare ca sa vedeti cum este mai bine!!!!eu te sfatuiesc sa il lasi o perioada in pace!!!!stiu ca etse enom de greu dar iti vei da seama de sentimentele lui adevarate!!!!iti urez multa bafta!!!!
1dana2
Postat pe 30 Aprilie 2009 16:39
de cele mai multe ori confundam obisnuinta cu dragostea. Aceasi prostie am facut-o si eu timp de 5 ani de zile. relatia noastra era la fel de monotona ca a ta. Intr-o zi am vazut pe strada doi batranei tinunadu se de mana si vorbindu-si dulce.........asta m-a facut sa ma gandesc: daca noi dupa 5 ani ne sarutam doar cand facem dragoste si in rest suntem aproape 2 straini.........oare peste 30 de ani cum vom fii? credeam ca l iubesc , intradevar dupa atata amar de vreme e groaznica despartirea dar continuand iti faci singura rau.........gandeste te cat de frumosi erau fluturasii de la inceputul relatiei si cat de fericita te simteai in bratele lui si sub ploaia lui de sarutari. Acum cu siguranta nu mai simti fluturasii si trebuie sa astepti sa i vina lui pofta de ceva nebunii ca sa te bage in seama.
Indeparteaza te de el o vreme asa cum ti au sugerat si alte persoane si vezi ce v-a urma.
Si inca ceva, esti tanara, ai toata viata inainte, sunt atatia barbati pe lumea asta de 100 de ori mai buni decat el, care ar stii sa te aprecieze si nu ti ar reprosa niciodata ca e casa sau masina lui.......
Esti o femeie puternica si pana la urma nu ai nevoie de un barbat care sa te sustina........
blue_angel1986
Postat pe 30 Aprilie 2009 17:19
nu este o situatie neobisnuita , se mai intampla ... primul este prea comod ca sa renunte la placerile lui pentru o adevarata vita in cuplu ... celalalt , ar vrea si el o cireasa pe varful tortului ... insa tu esti cea care accepta sau nu. n-are rost sa te legi la cap daca nu te doare ... muta-te separat si asteapta sa vezi cum evolueaza lucrurile . cine te va dori mai mult va iesi la inaintare intr-un fel sau altul ... oricum , trebuie sa alegi : ori unul ori celalalt ... ori nici unul ... ca sa nu te doara capul. succes
claudio2
Postat pe 30 Aprilie 2009 20:12
mai vorbiti frumos si nu e frumos sa jicniti ok
gabriela_sexy_girl_84
Postat pe 3 Iunie 2009 12:25
De la: gabriela_sexy_girl_84, la data 2009-06-03 12:25:28mai vorbiti frumos si nu e frumos sa jicniti ok


am inteles!
sa traiti!
geo_x
Postat pe 3 Iunie 2009 12:27
iarasi apar jiCniri????
matracucu
Postat pe 3 Iunie 2009 12:35
De la: just_laura, la data 2009-06-03 12:35:31iarasi apar jiCniri????


jiCCCnirile este naspa! toate!
crissa_909
Postat pe 3 Iunie 2009 16:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare am gresit? 7 De la: geany_9 6 Iulie 2011 15:44
cum sa nu cadem in ridicol 18 De la: Balerinna 18 Octombrie 2010 23:22
missa 8 De la: DreamHunter 13 Octombrie 2010 00:02
de 2 ori tradare 17 De la: creatzacreatza 11 Septembrie 2009 18:32
Cine ma poate ajuta cu un sfat? 23 De la: ilumax_76 7 Septembrie 2011 19:54