Setari Cookie-uri

a emigra sau aramane in tara ta? asta e intrebarea!

Unu rocco , cred ca pozitia ta de primata , nu iti permite sa insulti lumea , 2 nu esti mafalda sa spui oamenilor ce sa faca si ce nu :| adica sa mai vina sau nu in tara lor natala , tu vezi ca toata lumea nu iti intelege rostul topicului ?


Vb cuiva se mai poarta frateeeeeeeeeeeeeeeeeeee spionita si mascarea userlor de mai ceva ca Doamne fereste :| si eu sincer ce te misuna pe tine vreun pitic pe creier , daca llumea vrea pleaca , daca nu , si ma infurii rau de tot , gravv de tot , nu esti un zeu sa fereci pe toata lumea in interiorul proprieie granite , si 3 , sincer nu vad de ce ameninti lumea :|
sincer , cred ca ai 14-15 ani ?:D
in fine daca tie iti place in tara lui papura voda , treaba ta , nenea :P

Scuzele de rigoare pt iesirea mea dar m am enervat
o seara placuta
blue07scorpion
Postat pe 8 Februarie 2009 00:58
mno si inca ceva , esti misogin cumva ?
blue07scorpion
Postat pe 8 Februarie 2009 01:00
De la: blue07scorpion, la data 2009-02-08 01:00:29mno si inca ceva , esti misogin cumva ?


doamne fereste

Postat pe 8 Februarie 2009 01:02
Mda, ca sa rezum, nu exista nici o intrebare in sensul de "a emigra sau a ramane in tara" ... Sa va spun de ce: am multime de prieteni care sunt in tara si le merge foarte bine. Se zbat, dar sunt persoane care au inceput la 25-26 de ani propria afacere, "au tras" si acum sunt ok. Am amici - inca si mai norocosi - ai caror parinti au fost foarte inspirati si au inceput diferite afaceri dupa revolutie. Acum nu le ramane decat sa o mosteneasca, dar chiar si asa, pana atunci nu stau cu deshtu'n gura, ci isi croiesc singuri drumul. Au cate doua mastere, sunt extrem de apreciati la munca... Deci, DA! se poate sta FOARTE BINE si in tara (eu chiar o recomand, e bine sa fii printre ai tai)... doar ca stiti care e culmea? Ei, cei realizati, nu latra impotriva celor care au iesit din tara... Stiti de ce? Sunt din aceeasi familie: a luptatorilor, a celor care reusesc in viata (sau mor incercand) nu cei care se aseaza'n dos si - ori isi plang nenorocul, ori ulra ca cei care au succes tre' ca sunt niste hoti, ori ca cei care au plecat din tara sunt niste "impotenti" - haha! Insasi alegerea cuvantului e penibila... Adica au fost niste "impotenti" pentru ca au avut curajul sa mearga pe alte meleaguri sa o ia de la zero (?!?) (nu ma refer la mine, eu am fost o norocoasa).

Si am prieteni - de diferite nationalitati - englezi, canadieni, americani, irlandezi, italieni, francezi, arabi, spanioli, columbieni, etc. - care sunt "expats" in cu totul alte tari decat tarile lor de bastina.
Evident, cei care au calatorit doar pana la Poparlaca, isi imagineaza ca doar romanii emigreaza, pentru ca asa a facut vecinu' Vasilica si oricum, mai departe nu stiu...
Ei bine, pentru ei am vesti care i-ar putea lasa paf: Tzeapa! Exista comunitati engleze, canadiene, franceze in UAE, de exemplu... Sau comunitati irlandeze in Spania. Sau italiene in Argentina... Sau germane in Peru...
Asa ca - parerea mea - dati-va 3 minute de gandire inainte de a va puncta nivelul cu "intrebari" de toata jena, care nu fac altceva decat sa arate cu degetul nivelul la care evoluati...
Cat despre rest, am sa citez un poet "nu mor caii cand vor cainii", asa ca succes la latrat.
Dor_a
Postat pe 8 Februarie 2009 09:18
Doamnelor, ati avut ultimul cuvant.

Postat pe 8 Februarie 2009 09:39
Hai ca acum sar la beregata pustiului Blue07.
Daca vrei sa intelegi 'patriotismul' incearca sa afli despre piramida nevoilor facuta de unu' Maslow. Una din acestea este nevoia de apartenenta (la un grup, colectivitate, societate etc).
(daca stii englezeste vezi aici http://en.wikipedia.org/wiki/Maslow's_hierarchy_of_needs , daca nu stii si vrei sa afli, ma poti intreba).
In general e bine sa nu scrii la nervi, poate dauna...

Postat pe 8 Februarie 2009 09:47
Cat despre taxele si impozitele pe care le platiti voi pentru noi, hai sa-ti mai spun cate ceva, ca sa nu te mai simti "exploatat". Cand vin in tara, aduc "bani noi", bani castigati in alta parte, dar pe care in cheltui in Romania - nu stiu daca stii exact ceea ce inseamna TVA, am sa-ti spun eu: este un impozit care se duce la bugetul STATULUI, adica la voi, cei care traiti in Romania. Care e folosit pentru amenajarea strazilor, spitalelor, orfelinatelor (sau asa ar trebui sa fie).
Eu, de exemplu, desi sunt membru Flying Blu la KLM(AirFrance), si as putea capata oferte de pret bune pentru biletele de avion, intodeauna aleg TAROM-UL. Stii de ce? Exact petnru asta: ca tara MEA sa beneficieze de banii aia. Ca TAROM-ul sa aiba clienti, ca statul roman, nu alt stat, sa incaseze TVA de la mine.
Asta e doar un exemplu, pentru informatia voasta.
Dor_a
Postat pe 8 Februarie 2009 09:53
Si stiti ce? O fac in ciuda faptului ca stewardesele sunt neatente, uituce, serviciile sunt sub standardele KLM-ului, de exemplu, iar pretul acelasi... Dar asta e, imi zic, sunt ai mei... Sincer, dupa ce am citit aici, ma gandesc ca proasta sunt ca o fac...
Dor_a
Postat pe 8 Februarie 2009 10:10
nenea rocco nus pusti , si nu are nicio treaba piramida lui tralalalal , pt ceea ce mintea ta a debitat, got that ?tu ai spus cu gura ce si cum , asa ca nu o mai da spre stiinta , treaba ,ta , numai am ce sa discut cu un om care , persecuta oamenii care au tras afara si ii indeamna sa nu se mai intoarca in tara lor de bastina , pt simplul apt ca unii au reusit si altii nu ,
blue07scorpion
Postat pe 8 Februarie 2009 10:39
De la: blue07scorpion, la data 2009-02-08 10:39:34nenea rocco nus pusti , si nu are nicio treaba piramida lui tralalalal , pt ceea ce mintea ta a debitat, got that ?tu ai spus cu gura ce si cum , asa ca nu o mai da spre stiinta , treaba ,ta , numai am ce sa discut cu un om care , persecuta oamenii care au tras afara si ii indeamna sa nu se mai intoarca in tara lor de bastina , pt simplul apt ca unii au reusit si altii nu ,



,,numai am ce sa discut''-,, nu mai am ce sa discut''

Nu te supara

Postat pe 8 Februarie 2009 10:41
De la: blue07scorpion, la data 2009-02-08 10:39:34nenea rocco nus pusti , si nu are nicio treaba piramida lui tralalalal , pt ceea ce mintea ta a debitat, got that ?tu ai spus cu gura ce si cum , asa ca nu o mai da spre stiinta , treaba ,ta , numai am ce sa discut cu un om care , persecuta oamenii care au tras afara si ii indeamna sa nu se mai intoarca in tara lor de bastina , pt simplul apt ca unii au reusit si altii nu ,

Copilu' neichii, mintea nu ti-o poate baga cineva in cap cu forta...
Linistit sa stai ... nu-ti iau jucariile!

Postat pe 8 Februarie 2009 12:32
De la: Roco, la data 2009-02-08 12:32:37
Copilu' neichii, mintea nu ti-o poate baga cineva in cap cu forta...

dar se poate scoate vezi Roco
kitty_krieger
Postat pe 8 Februarie 2009 12:42
De la: nor_pufos, la data 2009-02-07 15:12:53
De la: xandra79, la data 2009-02-05 18:28:29
De la: Iradiatu_, la data 2009-02-04 21:30:50Eu cred ca e mai frumos in tara noastra. Ce rost ar avea sa aproape nici o grija, sa castig bani, sa ma duc in concediu.
Mie imi place aici. Aici trebuie sa ai simturile treze tot timpul, sa stai cu ochii pe portofel ca daca nu ti-l fura hotii, ti-l golesc astia de la supermarket, imi place ca aici ies din casa pregatit sa ma cert cu vanzatoarea de la paine si cu domnisoara de la banca.
Ce m-as face fara toate acestea? Ar fi asa o plictiseala...
simpatica strategie dar daca ai o familie de intretinut?sau alte probleme care te imping...a emigra nu inseamna ca nu m-ai esti roman,din contra cred ca simti abia atunci cu adevarat ce inseamna alti
ptr inceput inavata sa vb in limba ta materna ca nu prea te pricepi si apoi vezi ce mai urmeaza
daca intrati aici ca sa demonstrati ca natiunea romana nu stie decat sa se certe.........sincer incercati in alta parte ...vreau sa vad ca se poate vorbi si civilizat fara jigniri indirecte.
xandra79
Postat pe 8 Februarie 2009 13:35
De la: Dor_a, la data 2009-02-08 09:53:15 nu stiu daca stii exact ceea ce inseamna TVA, am sa-ti spun eu...
... Ca TAROM-ul sa aiba clienti, ca statul roman, nu alt stat, sa incaseze TVA de la mine.
Asta e doar un exemplu, pentru informatia voasta.

Lucrez in administratie - in principal - dar va pot fi de folos si in finante sau comert exterior, asa ca - daca mai aveti indoieli de domeniu financiar/administrativ, simtiti-va liberi sa le scrieti... poate va pot ajuta.

Dor_a, in numele romanilor din Romania iti multumim ca platesti TVA la biletele de avion luate de la Tarom. Asa ne creste nivelul de trai !
Dar probabil ca platesti TVA-ul separat, de la tine asa..., ca biletele internationale de avion de la Tarom, sau de la orice alta firma din lume, NU CONTIN TVA. Hai sa zic pana la capat: sunt servicii de pe teritoriu neutru pe teritoriu neutru (e o conventie internationala , ii zice IATA).
Dar noi iti multumim ca tu platesti TVA, chiar daca nu-ti cere nimeni .

Sa-ti zic o vorba care iti place tie sa o zici la noii veniti pe Kudica: Dor_a, mare ipochimena esti !

Toti ceilati romani din strainatate ! Luati exemplu lui Dor_a si platiti TVA la biletele de avioane!

Postat pe 9 Februarie 2009 19:22
Eu nu inteleg..pana la urma ce este atat de rau sau de ce este revoltator sa parasesti Romania ?

Postat pe 9 Februarie 2009 19:26
De la: Georgia99, la data 2009-02-09 19:26:25Eu nu inteleg..pana la urma ce este atat de rau sau de ce este revoltator sa parasesti Romania ?
eu nu vad nimic rau in asta,doar ca nevoia te impinge sa lasi totul si sa te arunci neant, am tot respectul pt. toate persoanele care stiu cu adevarat ce inseamna sa fi strain printre straini eu le urez la toti care pleaca din tara cu o speranta sa i se realizeze ,sa nu devine o durere si un vis.
xandra79
Postat pe 10 Februarie 2009 20:02
De la: Roco, la data 2009-02-09 19:22:09
De la: Dor_a, la data 2009-02-08 09:53:15 nu stiu daca stii exact ceea ce inseamna TVA, am sa-ti spun eu...
... Ca TAROM-ul sa aiba clienti, ca statul roman, nu alt stat, sa incaseze TVA de la mine.
Asta e doar un exemplu, pentru informatia voasta.

Lucrez in administratie - in principal - dar va pot fi de folos si in finante sau comert exterior, asa ca - daca mai aveti indoieli de domeniu financiar/administrativ, simtiti-va liberi sa le scrieti... poate va pot ajuta.

Dor_a, in numele romanilor din Romania iti multumim ca platesti TVA la biletele de avion luate de la Tarom. Asa ne creste nivelul de trai !
Dar probabil ca platesti TVA-ul separat, de la tine asa..., ca biletele internationale de avion de la Tarom, sau de la orice alta firma din lume, NU CONTIN TVA. Hai sa zic pana la capat: sunt servicii de pe teritoriu neutru pe teritoriu neutru (e o conventie internationala , ii zice IATA).
Dar noi iti multumim ca tu platesti TVA, chiar daca nu-ti cere nimeni .

Sa-ti zic o vorba care iti place tie sa o zici la noii veniti pe Kudica: Dor_a, mare ipochimena esti !

Toti ceilati romani din strainatate ! Luati exemplu lui Dor_a si platiti TVA la biletele de avioane!

Roco, ai inteles ce am zis, dar iti imaginezi ca perdeaua de fum o sa distraga atentia. Inca o data: cu cei ca noi, care calatorim isi face TAROM-ul planul si plateste mii de angajati, nu cu cei care tricoteaza in prispa. Asta ar fi una. TVA-ul il platesc pentru TOT ce cumpar in Romania, desi, slava Domnului, as putea cumpara oriunde altundeva. Nu te face ca nu intelegi si nu rastalmaci, ca ma dezamagesti.
Si hai sa-ti mai spun ceva, apropo de "impotente": toate cele care postam aici, am avut "potenta" sa capatam o slujba (care nu e cules de capsune) in tari in care nu ne vorbim limba materna. Ba mai mult, suntem avansate, mergem la seminarii, facem scoli si master-uri... TOATE in alta limba decat limba materna... deci, revin si spun! Daca tu te simti "potent" pentru ca cel mai lung drum pe care l-ai facut a avut 359 de km.... nu incerca sa ne spui noua ca ar trebui sa ne fie rusine ca am ajuns pana pe cealalta emisfera... Cumva, nu ma pot simti rusinata din cauza asta
Eu atat am avut de spus, si cred ca de acum incolo e mai bine sa ne ignoram. Eu stiu ca asta voi face.
Dor_a
Postat pe 10 Februarie 2009 20:28
De la: xandra79, la data 2009-02-10 20:02:36
De la: Georgia99, la data 2009-02-09 19:26:25Eu nu inteleg..pana la urma ce este atat de rau sau de ce este revoltator sa parasesti Romania ?
eu nu vad nimic rau in asta,doar ca nevoia te impinge sa lasi totul si sa te arunci neant, am tot respectul pt. toate persoanele care stiu cu adevarat ce inseamna sa fi strain printre straini eu le urez la toti care pleaca din tara cu o speranta sa i se realizeze ,sa nu devine o durere si un vis.



Ideea este ca mi se pare cam exagerat sa fii atat de revoltat cand vine vorba de cei ce parasesc Romania pt a o duce mai bine in alta tara.
Prietena mea cea mai buna isi va face rezidentiatul in Londra si probabil ca acolo va ramane, bravo ei...acolo munca medicilor se rasplateste adecvat, la noi mai mult primeste un parvenit decat un medic, profesor etc..la noi reusesc mai mult cei care au de unde sa isi faca un cabinet, sau au o pila pe undeva si sunt angajati, pe cand altii isi dau sufletul pt a demonstra cat sunt de buni.
In strainatate este altfel, este alta mentalitate...
Eu prefer sa raman in Romania pt ca am un cabinet stomatologic ( nu il folosesc inca ) astfel sunt asigurata in ceea ce priveste munca si nu pot sa imi las familia, prietenii , numai pt bani.
Am tot respectul pt cei ce au cariere de succes in strainatate

Postat pe 10 Februarie 2009 20:35
Super! Georgia, iti dai seama ca la tine vin sa-mi albesti dintii, cand viu in tara!
Dor_a
Postat pe 10 Februarie 2009 20:38
De la: Dor_a, la data 2009-02-10 20:38:07Super! Georgia, iti dai seama ca la tine vin sa-mi albesti dintii, cand viu in tara!



Ti-i albeste McDreamy, eu doar asist deocamdata, peste 4 ani sunt hefe

Postat pe 10 Februarie 2009 20:41
De la: Dor_a, la data 2009-02-10 20:38:07Super! Georgia, iti dai seama ca la tine vin sa-mi albesti dintii, cand viu in tara!



Ti-i albeste McDreamy deocamdata, eu doar asist . Peste 4 ani sunt hefe

Postat pe 10 Februarie 2009 20:42
De la: Georgia99, la data 2009-02-10 20:42:28
De la: Dor_a, la data 2009-02-10 20:38:07Super! Georgia, iti dai seama ca la tine vin sa-mi albesti dintii, cand viu in tara!



Ti-i albeste McDreamy deocamdata, eu doar asist . Peste 4 ani sunt hefe


Bun si McDreamy...
Dor_a
Postat pe 10 Februarie 2009 20:43
Tre' insa sa am grija, sa nu-i cer chestii complicate... ca de! Tu, decolteu'... Ii scapa omului ochii la sutienu' cu funditza, freza o ia razna si-mi "ia" limba.... Ca mi-a mai taiat mie un dentist odata limba (am miscat-o eu, de fapt... )
Dor_a
Postat pe 10 Februarie 2009 20:52
De la: Dor_a, la data 2009-02-10 20:52:54Tre' insa sa am grija, sa nu-i cer chestii complicate... ca de! Tu, decolteu'... Ii scapa omului ochii la sutienu' cu funditza, freza o ia razna si-mi "ia" limba.... Ca mi-a mai taiat mie un dentist odata limba (am miscat-o eu, de fapt... )




chiar vroiam sa iti zic ca ai miscat-o :D
Foarte nasoale taieturile pe limba

Postat pe 10 Februarie 2009 20:56
De la: Dor_a, la data 2009-02-10 20:28:20Eu atat am avut de spus, si cred ca de acum incolo e mai bine sa ne ignoram. Eu stiu ca asta voi face.

Alegerea e a ta...
Dar daca vrei sa schimbi alegerea prezenta, va trebui sa-ti ceri scuze, pentru trecut.

Postat pe 11 Februarie 2009 00:00
Fara vreo legatura cu ultimele mesaje, declar ca nu mai intru aici, pentru ca este singurul topic ce imi provoaca dureri de stomac...
(daca cineva are ceva de discutat cu mine pe aceasta tema, rog sa o faca pe privat, si e ok)

Postat pe 11 Februarie 2009 08:08
De la: Georgia99, la data 2009-02-10 20:56:27
De la: Dor_a, la data 2009-02-10 20:52:54Tre' insa sa am grija, sa nu-i cer chestii complicate... ca de! Tu, decolteu'... Ii scapa omului ochii la sutienu' cu funditza, freza o ia razna si-mi "ia" limba.... Ca mi-a mai taiat mie un dentist odata limba (am miscat-o eu, de fapt... )




chiar vroiam sa iti zic ca ai miscat-o :D
Foarte nasoale taieturile pe limba
georgia ....da.. ce poza draguta ai
xandra79
Postat pe 12 Februarie 2009 15:33
De la: Roco, la data 2009-02-06 01:04:48
De la: blue07scorpion, la data 2009-02-06 00:55:41 ai ceva mpotriva oamenilor care emigreaza ?

N-am nimic. Dar daca emigreaza, sa nu se mai intoarca inapoi, si sa nu se mai uite inapoi.
Cunosc multi care vor sa se intoarca, dar le e rusine ca nu au facut pe acolo prea mare branza...
pai chiar aia care nu fac mare branza ar trebui sa se intoarca ca sa nu ne faca de rusine ca sa ii punem noi intre noi la punct ,rufele se spala in familie nu?
xandra79
Postat pe 24 Martie 2009 22:59
De la: xandra79, la data 2009-02-04 21:22:15viata te poarta nu sti niciodata pe unde,faci in viata lucruri la care nu te gandeai ca le vei face ,si totusi niciodata sa nu spui niciodata.


A EMIGRAAAAAAAAAAAA...A LUPTA PT CIVILIZATIE, PT CULTURA, PT OMENIE, PT DESTINDERE PT UITAREA INJURATURILOR, PT PROGRES....PT A INVATA SA TE UITI IN OGRADA VECINULUI LA MODUL COMPETITIV, PFFUUU..PT O MIE LUCRURI!
loveactually
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:06
De la: loveactually, la data 2009-04-15 15:06:05
De la: xandra79, la data 2009-02-04 21:22:15viata te poarta nu sti niciodata pe unde,faci in viata lucruri la care nu te gandeai ca le vei face ,si totusi niciodata sa nu spui niciodata.


A EMIGRAAAAAAAAAAAA...A LUPTA PT CIVILIZATIE, PT CULTURA, PT OMENIE, PT DESTINDERE PT UITAREA INJURATURILOR, PT PROGRES....PT A INVATA SA TE UITI IN OGRADA VECINULUI LA MODUL COMPETITIV, PFFUUU..PT O MIE LUCRURI!


Ce vrei sa spui ? Adica sa pleci din tara, sa zicem ca ai ocazia sa pleci, si sa nu incerci sa faci ceva mai bun ?
Ramai la rumanasii tai sa ii inveti sa fie mai cizelati, cum sunt cei din vest ! Ca aia nu injura, nu au gunoaiele lor

Postat pe 15 Aprilie 2009 15:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
.. 1 De la: ZuZa_LaRy 15 August 2010 19:55
Femeia scorpion si el balanta!!!!! 21 De la: laviniatrifan 9 Octombrie 2016 13:53
cele 9 vieti 20 De la: lianamioara 20 Mai 2010 23:48
Cum sa abordez un nativ Fecioara (sau Leu) nascut pe 23 august? 40 De la: kudika440335 22 Septembrie 2011 14:49
eu peste, el peste 10 De la: dobrinirina 10 Decembrie 2010 18:43