Setari Cookie-uri

a emigra sau aramane in tara ta? asta e intrebarea!

De la: Dor_a, la data 2009-02-08 10:10:58Si stiti ce? O fac in ciuda faptului ca stewardesele sunt neatente, uituce, serviciile sunt sub standardele KLM-ului, de exemplu, iar pretul acelasi... Dar asta e, imi zic, sunt ai mei... Sincer, dupa ce am citit aici, ma gandesc ca proasta sunt ca o fac...



nu esti proasta dora! cum sa fii proasta?
cat despre citatul din nichita stanescu, ce sa zik, cred ca era tot ce trebuia sa-i replici domnului !
oricum nu cred ca a auzit de n.s, asa patriot cum e el!
loveactually
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:13
De la: Bloody_minnie, la data 2009-04-15 15:10:22
De la: loveactually, la data 2009-04-15 15:06:05
De la: xandra79, la data 2009-02-04 21:22:15viata te poarta nu sti niciodata pe unde,faci in viata lucruri la care nu te gandeai ca le vei face ,si totusi niciodata sa nu spui niciodata.


A EMIGRAAAAAAAAAAAA...A LUPTA PT CIVILIZATIE, PT CULTURA, PT OMENIE, PT DESTINDERE PT UITAREA INJURATURILOR, PT PROGRES....PT A INVATA SA TE UITI IN OGRADA VECINULUI LA MODUL COMPETITIV, PFFUUU..PT O MIE LUCRURI!


Ce vrei sa spui ? Adica sa pleci din tara, sa zicem ca ai ocazia sa pleci, si sa nu incerci sa faci ceva mai bun ?
Ramai la rumanasii tai sa ii inveti sa fie mai cizelati, cum sunt cei din vest ! Ca aia nu injura, nu au gunoaiele lor


nu stii ce iti poate fi scris.daca ai ocazia..de ce sa nu experimentezi?...dar..daca iti este bine aici...dc sa pleci?..
m_deea14
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:15
De la: Bloody_minnie, la data 2009-04-15 15:10:22
De la: loveactually, la data 2009-04-15 15:06:05
De la: xandra79, la data 2009-02-04 21:22:15viata te poarta nu sti niciodata pe unde,faci in viata lucruri la care nu te gandeai ca le vei face ,si totusi niciodata sa nu spui niciodata.


A EMIGRAAAAAAAAAAAA...A LUPTA PT CIVILIZATIE, PT CULTURA, PT OMENIE, PT DESTINDERE PT UITAREA INJURATURILOR, PT PROGRES....PT A INVATA SA TE UITI IN OGRADA VECINULUI LA MODUL COMPETITIV, PFFUUU..PT O MIE LUCRURI!


Ce vrei sa spui ? Adica sa pleci din tara, sa zicem ca ai ocazia sa pleci, si sa nu incerci sa faci ceva mai bun ?
Ramai la rumanasii tai sa ii inveti sa fie mai cizelati, cum sunt cei din vest ! Ca aia nu injura, nu au gunoaiele lor


nuuuuuuuuuuuu ! ai inteles gresit! am spus doar ca "in afara" sunt respectate cultura, civilizatia, buna crestere, competitia (nu barfa si invidia!) au un mare respect pentru realizarile tale ! in fine..mie mi se pare o lume un pic mai reala, decat cea bolnava de balcanism, de la noi! si mai stiu si ca este f greu sa reusesti aici!
loveactually
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:17
De la: loveactually, la data 2009-04-15 15:17:02
De la: Bloody_minnie, la data 2009-04-15 15:10:22
De la: loveactually, la data 2009-04-15 15:06:05
De la: xandra79, la data 2009-02-04 21:22:15viata te poarta nu sti niciodata pe unde,faci in viata lucruri la care nu te gandeai ca le vei face ,si totusi niciodata sa nu spui niciodata.


A EMIGRAAAAAAAAAAAA...A LUPTA PT CIVILIZATIE, PT CULTURA, PT OMENIE, PT DESTINDERE PT UITAREA INJURATURILOR, PT PROGRES....PT A INVATA SA TE UITI IN OGRADA VECINULUI LA MODUL COMPETITIV, PFFUUU..PT O MIE LUCRURI!


Ce vrei sa spui ? Adica sa pleci din tara, sa zicem ca ai ocazia sa pleci, si sa nu incerci sa faci ceva mai bun ?
Ramai la rumanasii tai sa ii inveti sa fie mai cizelati, cum sunt cei din vest ! Ca aia nu injura, nu au gunoaiele lor


nuuuuuuuuuuuu ! ai inteles gresit! am spus doar ca "in afara" sunt respectate cultura, civilizatia, buna crestere, competitia (nu barfa si invidia!) au un mare respect pentru realizarile tale ! in fine..mie mi se pare o lume un pic mai reala, decat cea bolnava de balcanism, de la noi! si mai stiu si ca este f greu sa reusesti aici!


ai dreptate..in afara poti realiza mai multe...
oriqm.Romania nu se compara cu alte tzari..mai are mult de "invatat"...Pana sa ajungem noi la cultura...obiceiurile..civilizatia celorlalti..e cale luuuunnngaaa
m_deea14
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:25
salutare frate ROCCO ...eu stau la pitesti, ma calific sa-ti zic vreo doua?... care e problema ta, te-a lasat gagica si a emigrat?? parca ti-a dat cineva cu terebentina pe oo asa ai sarit in sus....e uite ca numai de asta as pleca din romania (pe care o chiar iubesc si nici nu concepeam s-o parasesc) ca sa nu vad cum un cercopitec isteric isi permite sa insulte pe oricine nu are parerile lui...in alta tara ai dormi numai in arest mai europeanule de grota...romanii sunt romani oriunde s-ar afla si bravo voua fetelor si care ati reusit si care doar ati incercat, ca ati avut sange in vene sa va cautati succesul pe toata planeta si sa oferiti strainilor si un exemplu de seriozitate, munca si cinste....ma bucur ca vreti sa mai discutati si sa cititi romaneste, trebuie sa fii iertator ca sa mai doresti asta.....mai degraba, you mey missing link care esti pe pamantul asta n-ai ce sa cauti pe un forum de femei..pun pariu ca esti din ala care da cu pumnul mai cu seama in femei si ai o scula miiiiica mica...na, injura-ma pe mine ca eu sunt nesimtita si ma doare-n spate de noroaiele umane..happy??
fleurdecocous
Postat pe 21 Mai 2009 22:06
De la: fleurdecocous, la data 2009-05-21 22:06:57salutare frate ROCCO ...eu stau la pitesti, ma calific sa-ti zic vreo doua?... care e problema ta, te-a lasat gagica si a emigrat?? parca ti-a dat cineva cu terebentina pe oo asa ai sarit in sus....e uite ca numai de asta as pleca din romania (pe care o chiar iubesc si nici nu concepeam s-o parasesc) ca sa nu vad cum un cercopitec isteric isi permite sa insulte pe oricine nu are parerile lui...in alta tara ai dormi numai in arest mai europeanule de grota...romanii sunt romani oriunde s-ar afla si bravo voua fetelor si care ati reusit si care doar ati incercat, ca ati avut sange in vene sa va cautati succesul pe toata planeta si sa oferiti strainilor si un exemplu de seriozitate, munca si cinste....ma bucur ca vreti sa mai discutati si sa cititi romaneste, trebuie sa fii iertator ca sa mai doresti asta.....mai degraba, you mey missing link care esti pe pamantul asta n-ai ce sa cauti pe un forum de femei..pun pariu ca esti din ala care da cu pumnul mai cu seama in femei si ai o scula miiiiica mica...na, injura-ma pe mine ca eu sunt nesimtita si ma doare-n spate de noroaiele umane..happy??
traiasca Pitestiul....... si noi cu el
FRANNNCE
Postat pe 21 Mai 2009 22:11
FRANNNCE....a la votre...
fleurdecocous
Postat pe 21 Mai 2009 22:17
Bravo PITESTI si felicitari . Sunt din Romania insa nu pot spune ca vai de mine ce mare iubire ma leaga de aceasta tara .As pleca si la dracu numai sa scap de cei care ne exploateya zi si noapte le platim taxe si impozite ei au vile si se scalda in lux.Fiti romani adevarati si spuneti lucrurilor pe nume,nu visati cu ochii deschisi traim intr-o saracie lucie.Iar cei ce s-au imbogatit din tara au furat si fura in continuare si prostii ii sustin cam asta e tara noastra scumpa. Ce sa iubesc in ea saracia,prostia,hotia,politicieni care distrug totul.Nu va mai amagiti cu dragoste de tara ci vedeti mai bine adevarul e jale mare,unii se cearta si alti profita. Plecati dragilor toti care aveti sanse si puteti ca aici totul merge inspre rau.Iar cei care ati plecat bravo voua va stimez si va respect. Nu faceti gresala sa veniti in tara doar in vizita pentruca in ROMANIA e o tara distrusa,furata si vanduta.Sa fiti fericiti,sanatosi si iubiti ,toti acolo unde v-a dus sufletul si curajul Va pup si va respect.
rubyn
Postat pe 28 Mai 2009 18:28
l_diana_c
Postat pe 28 Mai 2009 18:37
De la: rubyn, la data 2009-05-28 18:28:11Bravo PITESTI si felicitari . Sunt din Romania insa nu pot spune ca vai de mine ce mare iubire ma leaga de aceasta tara .As pleca si la dracu numai sa scap de cei care ne exploateya zi si noapte le platim taxe si impozite ei au vile si se scalda in lux.Fiti romani adevarati si spuneti lucrurilor pe nume,nu visati cu ochii deschisi traim intr-o saracie lucie.Iar cei ce s-au imbogatit din tara au furat si fura in continuare si prostii ii sustin cam asta e tara noastra scumpa. Ce sa iubesc in ea saracia,prostia,hotia,politicieni care distrug totul.Nu va mai amagiti cu dragoste de tara ci vedeti mai bine adevarul e jale mare,unii se cearta si alti profita. Plecati dragilor toti care aveti sanse si puteti ca aici totul merge inspre rau.Iar cei care ati plecat bravo voua va stimez si va respect. Nu faceti gresala sa veniti in tara doar in vizita pentruca in ROMANIA e o tara distrusa,furata si vanduta.Sa fiti fericiti,sanatosi si iubiti ,toti acolo unde v-a dus sufletul si curajul Va pup si va respect.
hmm constat dupa ceva timp cu stupoare o chestie ...eu imi spun parerea mea ....aceleasi caracteristici sunt in toate tarile,hotii ,saracie,taxe impozite,plecam din tara pentru ca ....hmmm imi amintesc prima data cand am plecat din tara era acum 9 ani,plangeam pt, ca ii blestemam in gand pe cei de la putere ca nu se gandesc la noi cei tineri sa ne sprijine sa ne dea o sansa,ca imi lasam familia si prieteni si locurile dragi...primi 3 ani au fost diabolici ...cata vointa trebuie sa ai ...nu e usor pt. nimeni indiferent ca pleaca ca director sau la cules de cartofi.apreciezi multe chesti si simti cat esti de roman dupa ce esti afara,in fiecare an astept cu sufletul la gura sa ma reantorc sa imi revad familia sa le fac cadouri,cadouri pe care ai dreptate daca eram in tara nu reuseam sa le fac...dar faptul ca alti sunt cum sunt nu te rupe niciodata de ce nationalitate esti.e o optiune care nu exista.
xandra79
Postat pe 16 Iulie 2009 18:22
...nu e rau sa emigrezi dar sa revii totusi dupa un timp..., dupa ce te-ai realizat cat de cat...

Postat pe 16 Noiembrie 2009 10:51
De la: pearl_seeker, la data 2009-11-16 10:51:17...nu e rau sa emigrezi dar sa revii totusi dupa un timp..., dupa ce te-ai realizat cat de cat...
multi dintre cei care au emigrat erau realizati din punct de vedere financiar dar au plecat pentru a oferi copiilor lor o educatie si un mod de viata cu totul altfel! au emigrat pentru a evolua deoarece au standarde de viata care nu se potrivesc cu cele din patria mama! din pacate multi dintre noi nu se mai pot intoarce decit in vizita la familie si la prieteni! este ceva independent de vointa noastra ! eu una cind vin "acasa" sint foarte fericita dar pe partea ailalta abia astept sa ma intorc inapoi! de multe ori avem un sentiment de dezradacinare si parca nu ne mai gasim locul! oricum oriunde in lume am trai este la fel de greu si nicaieri nu ti se da nimic moca! mult curaj celor care pot sa o faca dar si celor care ramin acolo unde s-au nascut!
FRANNNCE
Postat pe 16 Noiembrie 2009 14:39
Nici sotul meu si nici eu nu avem nici o situatie materiala de invidiat, nici o pozitie socio-profesionala prea inalta. Si totusi am luptat atat de mult ca sa fim ceea ce suntem acum incat ar fi un mare pacat sa renuntam la tot si sa plecam din tara. Poate ca fiica noastra, cand va creste, va considera ca pentru ea nu este suficient si va dori sa plece dincolo. Dar asta nu mai e decizia noastra...
Lucia38
Postat pe 16 Noiembrie 2009 14:46
De la: Lucia38, la data 2009-11-16 14:46:20Nici sotul meu si nici eu nu avem nici o situatie materiala de invidiat, nici o pozitie socio-profesionala prea inalta. Si totusi am luptat atat de mult ca sa fim ceea ce suntem acum incat ar fi un mare pacat sa renuntam la tot si sa plecam din tara. Poate ca fiica noastra, cand va creste, va considera ca pentru ea nu este suficient si va dori sa plece dincolo. Dar asta nu mai e decizia noastra...
Luci,eu nu am muat nimic ca pe o renuntare ci din contra ca pe o evolutie spirituala! eu in Romania aveam afacera mea si o duceam destul de bine in schimb niciodata nu m-am putut impaca cu grosolaniile si coruptia de la noi! am vrut ca fiul meu sa invete sa traiasca integru ,fara sa bage mina in buzunar de cite ori are o problema! acum sa fiu sincera la mine motivele au fost si de alta natura deoarece sotul meu traind 20 de ani in Franta i-ar fi fost foarte greu sa se reacomodeze iar din punct de vedere profesional aproape imposibil sa evolueze! bineinteles ca la fel ca si tine copilului ii las dreptul la propria alegere atunci cind va fi cazul! oricum pina la urma nu conteaza unde traiesti si ceea ce esti conteaza sa fi om si sa nu uiti niciodata de unde ai plecat! si cel mai mult conteaza sa ai liniste sufleteasca ,sa fi fericit alaturi de familia ta!
FRANNNCE
Postat pe 16 Noiembrie 2009 15:14
scuze pentru greseli dar m-am grabit deoarece am tendinta sa scriu in fr..........;
FRANNNCE
Postat pe 16 Noiembrie 2009 15:15
De la: FRANNNCE, la data 2009-11-16 15:14:29
De la: Lucia38, la data 2009-11-16 14:46:20Nici sotul meu si nici eu nu avem nici o situatie materiala de invidiat, nici o pozitie socio-profesionala prea inalta. Si totusi am luptat atat de mult ca sa fim ceea ce suntem acum incat ar fi un mare pacat sa renuntam la tot si sa plecam din tara. Poate ca fiica noastra, cand va creste, va considera ca pentru ea nu este suficient si va dori sa plece dincolo. Dar asta nu mai e decizia noastra...
Luci,eu nu am muat nimic ca pe o renuntare ci din contra ca pe o evolutie spirituala! eu in Romania aveam afacera mea si o duceam destul de bine in schimb niciodata nu m-am putut impaca cu grosolaniile si coruptia de la noi! am vrut ca fiul meu sa invete sa traiasca integru ,fara sa bage mina in buzunar de cite ori are o problema! acum sa fiu sincera la mine motivele au fost si de alta natura deoarece sotul meu traind 20 de ani in Franta i-ar fi fost foarte greu sa se reacomodeze iar din punct de vedere profesional aproape imposibil sa evolueze! bineinteles ca la fel ca si tine copilului ii las dreptul la propria alegere atunci cind va fi cazul! oricum pina la urma nu conteaza unde traiesti si ceea ce esti conteaza sa fi om si sa nu uiti niciodata de unde ai plecat! si cel mai mult conteaza sa ai liniste sufleteasca ,sa fi fericit alaturi de familia ta!

Sunt de acord cu tine, doar ca in cazul meu probabil e vorba de o oarecare comoditate, dar si de obisnuinta. Unii oameni sunt mai afectati decat altii in ceea ce priveste viata din Romania, insa, pana la urma, conteaza exact ceea ce ai spus tu: familia si, evident, prietenii. Iar eu am o familie minunata aici, familie pe care nu o pot parasi si ma refer la parinti si socrii. Pe mine nu viata din Romania ma nemultumeste ci cum pot unii sa o terfeleasca in halul in care a ajuns...
Lucia38
Postat pe 16 Noiembrie 2009 15:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ceva nemaipomenit! 15 De la: iulia069834 12 Decembrie 2009 17:12
eu leu...el berbec 3 De la: milica_albulescu 16 Februarie 2009 21:30
Eu pestoaica iar el capricon 19 De la: kudika147982 2 Ianuarie 2011 12:04
Eu ce zodie sunt? 9 De la: kudika041151 26 August 2009 09:53
eu sagetatoare..el fecioara :-s 38 De la: krystyna_g3orgyana 19 Ianuarie 2011 08:31