Setari Cookie-uri

Femeie echilibrata vs Superfemeie….ce spun urmasele Evei,ce parere au ele???

Urmasele EVEI....."Ce este o femeie echilibrata?" Va intrebati probabil de multe ori intr-o zi. Ati cautat raspunsuri. I-ati intrebat pe altii. Ati navigat pe web. Dar raspunsurile intalnite se refereau mai degraba la ce este o femeie fara echilibru. O femeie echilibrata NU ESTE o superfemeie. Superfemeia este un personaj de desene animate care nu a fost niciodata realizat dupa modelul femeii obisnuite. Daca ar fi existat cu adevarat, ar fi trebuit sa fie faimoasa si bogata pana acum.
O femeie echilibrata NU ESTE cea care poate face totul de una singura. Sunt numai 24 de ore intr-o zi, 16 daca tinem cont de orele necesare pentru somn. Saisprezece ore care nu sunt suficiente pentru a avea grija de tine, partenerul tau, copiii tai, serviciu, casa si prieteni. O femeie echilibrata intelege aceasta. Ea nu se va considera o ratata pentru neputinta ei de a face totul, intotdeauna. Va intelege ca are propriile limite. Va accepta aceste limite si va incerca sa faca ceea ce poate in timpul pe care il are la dispozitie si cu energia pe care o are.
O femeie echilibrata NU ESTE perfecta si nici nu se asteapta la perfectiune din partea sa. Este un om si ca toate fiintele umane are dispozitii schimbatoare, stari de proasta dispozitie, energie variabila, zile in care nu este atat de productiva. Nu este o femeie care crede ca poate rezolva totul intr-o zi: sa termine si curatenia in casa, sa rezolve si toate problemele de la serviciu, sa gateasca dupa gustul fiecaruia, sa faca si toate cumparaturile, etc. Este aceea care intelege ca niciodata nu va fi "gata" cu toate si nici nu incearca acest lucru.
O femeie echilibrata NU ESTE aceea care isi neglijaza propriile nevoi. Ea intelege ca daca nu si le va satisface nu va avea forta necesara sa le ofere nici celor din jurul ei foarte mult. Isi va programa timpul in asa fel incat sa gaseasca o fereastra si pentru ea insasi si le va spune celor din familie ca nu accepta sa fie deranjata. Va stii ca daca nu este multumita de viata ei actuala, aceste insatisfactii se vor revarsa asupra celor din jurul sau, inclusiv asupra copiilor, intr-o forma sau alta.
O femeie echilibrata intelege si stabileste prioritatile. Dupa ce le stabileste, le va modifica zilnic, dupa nevoi. Altfel spus, isi va modifica programul si planurile pentru a fi in concordanta cu prioritatile zilei respective. Va stii sa spuna "NU" si nu se va simti vinovata pentru acest lucru.
O femeie echilibrata va cauta intotdeauna caile cele mai bune si mai rapide pentru a rezolva problemele mai putin importante din viata ei.
O femeie echilibrata va stii ce doreste cu adevarat si isi va folosi resursele oentru a-si indeplini aceste dorinte. O femeie echilibrata isi va pune intrebarea: "Pentru ce traiesc eu si ce as vrea sa-mi caracterizeze intreaga viata? La ce anume as vrea sa ma gandesc la sfarsitul vietii mele?" si va trai fiecare zi in functie de raspunsul pe care si-l va da la aceasta intrebare.
Si nu in ultimul rand, o femeie echilibrata va intelege ca, calitatea lucrurilor facute in viata sa este mult mai importanta si mai multumitoare decat cantitatea lor. Ea va stii ca, conteaza mai mult relatiile pe care le-a dezvoltat cu cei din jurul sau decat o casa stralucitor de curata, o mancare perfecta, lenjerie ireprosabila sau o multime de bani stransi la banca.
Pentru a fi o femeie echilibrata trebuie sa te straduiesti mereu. Acest lucru implica o reevaluare permanenta a ceea ce este important pentru tine. Si mai ales trebuie sa crezi din tot sufletul ca este in regula daca nu poti face totul perfect in permanenta!

magda_65
Postat pe 12 Februarie 2009 20:37
Am citit si eu aceste randuri si am tras concluzia ca acum cateva luni, femeile erau mai intelepte.
Pacat insa ca scrie Alta Localitate, caci as fi putut sa bag mana in foc ca, aceste femei se gasesc undeva prin Ardeal.
Targul de pe Muntele Gaina s-o fi tinut, parca as face si eu o vizita, sa-mi schimb turma de oi...
jenesaispas
Postat pe 2 Mai 2009 18:18
Interesant...
amr2009
Postat pe 2 Mai 2009 19:03
echilibrata & puternica is the way :D
morticia_adams
Postat pe 4 Mai 2009 00:33
De la: magda_65, la data 2009-02-12 20:37:35Urmasele EVEI....."Ce este o femeie echilibrata?" Va intrebati probabil de multe ori intr-o zi. Ati cautat raspunsuri. I-ati intrebat pe altii. Ati navigat pe web. Dar raspunsurile intalnite se refereau mai degraba la ce este o femeie fara echilibru. O femeie echilibrata NU ESTE o superfemeie. Superfemeia este un personaj de desene animate care nu a fost niciodata realizat dupa modelul femeii obisnuite. Daca ar fi existat cu adevarat, ar fi trebuit sa fie faimoasa si bogata pana acum.
O femeie echilibrata NU ESTE cea care poate face totul de una singura. Sunt numai 24 de ore intr-o zi, 16 daca tinem cont de orele necesare pentru somn. Saisprezece ore care nu sunt suficiente pentru a avea grija de tine, partenerul tau, copiii tai, serviciu, casa si prieteni. O femeie echilibrata intelege aceasta. Ea nu se va considera o ratata pentru neputinta ei de a face totul, intotdeauna. Va intelege ca are propriile limite. Va accepta aceste limite si va incerca sa faca ceea ce poate in timpul pe care il are la dispozitie si cu energia pe care o are.
O femeie echilibrata NU ESTE perfecta si nici nu se asteapta la perfectiune din partea sa. Este un om si ca toate fiintele umane are dispozitii schimbatoare, stari de proasta dispozitie, energie variabila, zile in care nu este atat de productiva. Nu este o femeie care crede ca poate rezolva totul intr-o zi: sa termine si curatenia in casa, sa rezolve si toate problemele de la serviciu, sa gateasca dupa gustul fiecaruia, sa faca si toate cumparaturile, etc. Este aceea care intelege ca niciodata nu va fi "gata" cu toate si nici nu incearca acest lucru.
O femeie echilibrata NU ESTE aceea care isi neglijaza propriile nevoi. Ea intelege ca daca nu si le va satisface nu va avea forta necesara sa le ofere nici celor din jurul ei foarte mult. Isi va programa timpul in asa fel incat sa gaseasca o fereastra si pentru ea insasi si le va spune celor din familie ca nu accepta sa fie deranjata. Va stii ca daca nu este multumita de viata ei actuala, aceste insatisfactii se vor revarsa asupra celor din jurul sau, inclusiv asupra copiilor, intr-o forma sau alta.
O femeie echilibrata intelege si stabileste prioritatile. Dupa ce le stabileste, le va modifica zilnic, dupa nevoi. Altfel spus, isi va modifica programul si planurile pentru a fi in concordanta cu prioritatile zilei respective. Va stii sa spuna "NU" si nu se va simti vinovata pentru acest lucru.
O femeie echilibrata va cauta intotdeauna caile cele mai bune si mai rapide pentru a rezolva problemele mai putin importante din viata ei.
O femeie echilibrata va stii ce doreste cu adevarat si isi va folosi resursele oentru a-si indeplini aceste dorinte. O femeie echilibrata isi va pune intrebarea: "Pentru ce traiesc eu si ce as vrea sa-mi caracterizeze intreaga viata? La ce anume as vrea sa ma gandesc la sfarsitul vietii mele?" si va trai fiecare zi in functie de raspunsul pe care si-l va da la aceasta intrebare.
Si nu in ultimul rand, o femeie echilibrata va intelege ca, calitatea lucrurilor facute in viata sa este mult mai importanta si mai multumitoare decat cantitatea lor. Ea va stii ca, conteaza mai mult relatiile pe care le-a dezvoltat cu cei din jurul sau decat o casa stralucitor de curata, o mancare perfecta, lenjerie ireprosabila sau o multime de bani stransi la banca.
Pentru a fi o femeie echilibrata trebuie sa te straduiesti mereu. Acest lucru implica o reevaluare permanenta a ceea ce este important pentru tine. Si mai ales trebuie sa crezi din tot sufletul ca este in regula daca nu poti face totul perfect in permanenta!



eu te susutin !!...........
etta
Postat pe 4 Mai 2009 12:43
stiu care este treaba cu "super-femeia" , "extra-femeia" ... bla , bla , bla ... eu unul prefer o femeie adevarata pur si simplu . o femeie care sa fie constienta ca este femeie , sa fie fericita ca este femeie ... care sa vrea sa iubeasca si sa faca un barbat fericit ... si sa-si doreasca sa fie fericita langa acel barbat (nu langa 2, 3 sau 4 deodata ...) ... "super-femeile" , "extra-femeile" sau alte feluri de femei de formula unu ( mai ales pe cele moderne-de succes-puternice-indepentente-de cariera-succesfuly bitch-etc.-etc.) le cedez cu generozitate celorlalti , ca eu am o jena intercostala ... si-mi cauzeaza teribil ... la mai mare !
claudio2
Postat pe 4 Mai 2009 12:46
De la: claudio2, la data 2009-05-04 12:46:00 "super-femeile" , "extra-femeile" sau alte feluri de femei de formula unu ( mai ales pe cele moderne-de succes-puternice-indepentente-de cariera-succesfuly bitch-etc.-etc.) le cedez cu generozitate celorlalti , ca eu am o jena intercostala ... si-mi cauzeaza teribil ... la mai mare !


pai si daca nici una din cele mentionate mai sus nu ti plac...opusul nu crezi ca e cam trist ?
ti-ar placea sa faci ce vrei din ea? ...sau sa faca si altii ce vor din ea? .
daca nu e puternica, independenta, o cariera cat de cat decenta ... nu crezi ca-si pierde increderea in ea?
morticia_adams
Postat pe 10 Mai 2009 21:14
am spus ca prefer femeile adevarate , pur si simplu , constiente ca sunt femei si fericite ca sunt femei ... eu zic ca asta rezolva mai mult decat bine partea cu "puternica si independenta" ... o astfel de femeie nu poate fi decat puternica si independenta , in sensul bun al cuvantului ... cat despre "o cariera cat de cat decenta" nu stiu ce intelegi prin asta ... din punctul meu de vedere , asta este o problema , dar secundara . cariera nu este o conditie nici necesara si nici suficienta pentru ca o femeie sa poata face un barbat cu adevarat fericit ... asta este parerea mea . castig eu destui bani ca sa mai vreau sa am o nevasta sau o iubita in cine stie ce functie simandicoasa , pe care sa o vad acasa numai dupa 7-8 seara ...
claudio2
Postat pe 10 Mai 2009 22:46
siiiigur, ca noi existam pe acest pamant doar pentru placerea barbatului, nu? cam asta reiese din mesajul tau claudio


si cica de ce ma feresc de maritis.... s-a uitat lumea la mine ca la felul 14 cand le-am spus ca e foarte posibil sa fac un copil inainte de a ma marita
kitty_krieger
Postat pe 10 Mai 2009 23:31
cat despre primul mesaj sunt 100% de acord


sic! jenesaispas ca astfel de femei se gasesc pe oriunde
kitty_krieger
Postat pe 10 Mai 2009 23:33
ai inteles mesajul complet pe dos ... fiecare femeie exista pe pamant pentru ce vrea ea si pentru ce o taie pe ea capul . asta nu inseamna ca trebuie sa le plac si pe cele care nu-mi plac . chestie de gust . poti sa te c..i in gusturile oamenilor ?
claudio2
Postat pe 11 Mai 2009 00:28
De la: claudio2, la data 2009-05-10 22:46:41cariera nu este o conditie nici necesara si nici suficienta pentru ca o femeie sa poata face un barbat cu adevarat fericit ... asta este parerea mea . castig eu destui bani ca sa mai vreau sa am o nevasta sau o iubita in cine stie ce functie simandicoasa , pe care sa o vad acasa numai dupa 7-8 seara ...


oare ce pana mea sa inteleg de aici?
kitty_krieger
Postat pe 11 Mai 2009 00:31
pe scurt , "in pana mea" ... din punctul meu de vedere . am doi copii , o casa noua in constructie pe cap , calatoresc foarte mult ... nu-mi doresc decat sa pot petrece cat mai mult timp impreuna cu femeia pe care o iubesc , atata timp cat este ... daca , ipotetic , ea ar fi ocupata cu o afacere sau un serviciu de "succes" de 14 ore pe zi , cand "pana mea" sa mai fim impreuna , noi doi , singuri ? ... nu stiu catia ani ai si nici ce experienta de viata dar ai putintica rabdare , o sa vezi mai incolo cum devine cestiunea ... asa ca nu-mi pasa ce serviciu are , atata timp cat putem petrece cat mai mult timp impreuna , in doi ...
claudio2
Postat pe 11 Mai 2009 00:43
De la: claudio2, la data 2009-05-11 00:43:21pe scurt , "in pana mea" ... din punctul meu de vedere . am doi copii , o casa noua in constructie pe cap , calatoresc foarte mult ... nu-mi doresc decat sa pot petrece cat mai mult timp impreuna cu femeia pe care o iubesc , atata timp cat este ... daca , ipotetic , ea ar fi ocupata cu o afacere sau un serviciu de "succes" de 14 ore pe zi , cand "pana mea" sa mai fim impreuna , noi doi , singuri ? ... nu stiu catia ani ai si nici ce experienta de viata dar ai putintica rabdare , o sa vezi mai incolo cum devine cestiunea ... asa ca nu-mi pasa ce serviciu are , atata timp cat putem petrece cat mai mult timp impreuna , in doi ...

pai atunci nu crezi ca problema e la tine?
cine esti tu sa-i ceri femeii sa nu aiba cariera? cariera nu inseamna neparat serviciu de 14 ore pe zi, cred ca ai o definitie gresita a acestui concept.

Cat despre mine, ce viata am dus, cati ani am etc, daca vrei sa afli, intreaba, nu face presupuneri aiurea.
kitty_krieger
Postat pe 11 Mai 2009 13:36
nu presupun nimic . ai inteles doar ce ai vrut tu ... am spus ca o cariera de succes nu reprezinta pentru mine neaparat un criteriu de alegere in privinta femeilor , asta-i tot ... o femeie nu o apreciez dupa cat de plina de "succesuri" profunde si repetate este cariera ei , ci dupa alte criterii ce tin de suflet , de caracter ... gusturile nu se discuta ... fiecare femeie face in viata ce vrea si ce-i place , putin ma intereseaza ... problema este le cei care au idei fixe ...
claudio2
Postat pe 11 Mai 2009 13:53
De la: claudio2, la data 2009-05-10 22:46:41am spus ca prefer femeile adevarate , pur si simplu , constiente ca sunt femei si fericite ca sunt femei ... eu zic ca asta rezolva mai mult decat bine partea cu "puternica si independenta" ... o astfel de femeie nu poate fi decat puternica si independenta , in sensul bun al cuvantului ... cat despre "o cariera cat de cat decenta" nu stiu ce intelegi prin asta ... din punctul meu de vedere , asta este o problema , dar secundara . cariera nu este o conditie nici necesara si nici suficienta pentru ca o femeie sa poata face un barbat cu adevarat fericit ... asta este parerea mea . castig eu destui bani ca sa mai vreau sa am o nevasta sau o iubita in cine stie ce functie simandicoasa , pe care sa o vad acasa numai dupa 7-8 seara ...



tu auzi ce spui ? ...ar trb sa fie reciproca fericirea..
femeia trebuie sa faca barbatul fericit ???
tu trb sa castigi suficient? ??? ....asta ca sa fie ea dependenta de tine , nu?! ...si daca Doamne fereste o inseli ...at ce naiba face?!
morticia_adams
Postat pe 11 Mai 2009 22:44
.. nu prea aud , am vata in ureki ... fericirea este cu adevarat doar daca este reciproca , biunivoca etc. - sunt de acord ... asa cum barbatul trebuie sa faca femeia fericita asa si femeia trebuie sa faca barbatul fericit ... credeam ca nu mai trebuie sa desenez figurinele astea , ma rog , dar daca trebuie ... o femeie este dependenta de un barbat doar daca se simte ea dependenta - singurele lucruri ce pot tine o femeie "legata" de un barbat (in afara de o familie bazata pe dragoste) sunt doar propriile ei interese sau debusolari ... "si daca doamne fereste o inseli ... ?" - intrebarea se poate pune si in celalat sens , nu ? ... sa mai repet inca o data pentru cine are mai multa vata in ureki decat mine - nu am spus ca femeia / iubita mea nu trebuie sa aiba cariera - am spus ca pentru mine nu asta este criteriul principal dupa care apreciez o femeie intr-o relatie ... si ca , din punctul meu de vedere , cariera mai mult sau mai putin de succes a unei partenere ipotetice este , in cel mai bun caz , o problema secundara ... daca iubesc o femeie , nu o iubesc mai mult cand are o "cariera" de succes si mai putin cand si-a pierdut slujba !!! ... nu-mi impartasiti parerile si gusturile , treaba voastra , traim intr-o tara libera ...
claudio2
Postat pe 12 Mai 2009 01:41
nu e vorba ca nu-ti impartasim parerile si gusturile, ci ca tu te exprimi pe jumatate si ambiguu

si ce ai spus prima oara se putea interpreta excat asa cum am interpretat si eu si joana_rise. Si asta pentru ca ti-a fost lene sa "desenezi figurinele astea"

si asta inseamna ceva, sa stii

numai ca vazand cum iti schimbi raspunsul in functie de cine si cum replica, tind sa cred ca nici tu nu stii ce vrei sau cum sa definesti anumite concepte.
kitty_krieger
Postat pe 12 Mai 2009 16:23
De la: pisicuta_razboinica, la data 2009-05-12 16:23:42nu e vorba ca nu-ti impartasim parerile si gusturile, ci ca tu te exprimi pe jumatate si ambiguu

si ce ai spus prima oara se putea interpreta excat asa cum am interpretat si eu si joana_rise. Si asta pentru ca ti-a fost lene sa "desenezi figurinele astea"

si asta inseamna ceva, sa stii

numai ca vazand cum iti schimbi raspunsul in functie de cine si cum replica, tind sa cred ca nici tu nu stii ce vrei sau cum sa definesti anumite concepte.


=))))
bine claudio, multumim, ne-ai lamurit, acum poti sa-ti scoti vata din urechi .
morticia_adams
Postat pe 12 Mai 2009 21:45
ce sa scot din ureki ? nu te aud ... gresala a fost poate a mea , am incercat sa explic cat mai pe scurt ceva ce nu poate fi explicat in doar 2-3 parole , pe un forum ... unii au inteles pe dos sau nu au inteles nimic . da' chiar ca nu are nici o importanta ...
claudio2
Postat pe 13 Mai 2009 01:34
Buna!
Cassey
Postat pe 13 Mai 2009 16:23
De la: Cassey, la data 2009-05-13 16:23:43Buna!



Nu te doare gura ?
Cred ca ai o problema .si daca nu ai ti-o cauti singura


@ claudio2 , aici e vorba de gust exclusiv, defintie nu vei gasi nici tu nici fetele ( by the way ..hello hello, after long time)
Eu sunt de parere ca in viata trebuie sa ai 2 etape ..etapa carierei si succesului si etapa familie :), dar asta e doar parerea MEA !
PUP
___LL___
Postat pe 18 Mai 2009 10:31
in viata exista o vreme pentru orice : vreme sa iubesti , vreme sa lupti , vreme sa muncesti ... viata fiecaruia se compune din etape , asa este ... pe masura ce ne maturizam si ne cristalizam ideile trecem si de la o etapa la alta ... mai nasol este cand incurci etapele ... sa zicem cand te apuca pubertatea si nebunia hormonilor la 45 sau la 50 de ani ... ideea de baza este ca fiecare face in viata ce vrea ... dupa aia , mai vedem noi , scapa cine poate ...
claudio2
Postat pe 19 Mai 2009 10:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Prima noapte- dupa cat timp? 8 De la: miss_darine 2 Mai 2010 22:32
Noul iubit nu se imbraca tocmai ok. Cum sa fac sa schimb asta? 34 De la: kudika062068 8 Septembrie 2013 14:08
Despre curtoazia barbateasca. 83 De la: kudika410270 24 Octombrie 2013 20:29
cine are amant si dc? 413 De la: 20 Decembrie 2014 03:16
As vrea sa incerce cineva sa ma lamureasca si pe mine :D 22 De la: miagabi 13 Iunie 2013 03:13