Setari Cookie-uri

E posibil sa il iubesc?

Povestea este aparent destul de simpla .

Ne scriam mailuri in interes de serviciu, pana am inceput sa deviem usor discutia catre alte domenii de interes : carti, politica, idealuri, etc. I-am cerut la un moment dat o recomandare de carte si el s-a oferit sa mi-o trimita acasa, cadoul sau de Craciun pentru mine (el locuieste in Franta - nu e roman); am refuzat, desigur. Eu i-am aratat cateva poze dintr-o vacanta, asa ca stie cum arat, eu il stiu doar dintr-o poza de grup. In ultimele zile am inceput sa vorbim din ce in ce mai des; zilnic ne trimitem mailuri kilometrice si rezonam din ce in ce mai mult. Nu am vorbit absolut niciodata despre iubire sau chestii similare, insa el a ajuns la concluzia ca e de-a dreptul frustrant ca nu ne putem intalni; e si parerea mea.

Si acum vine si problema : eu sunt implicata intr-o relatie de aproape 9 ani - nu suntem casatoriti- si nu stiu ce sa fac. Simt ca parca totusi ceva nu e in regula in relatia actuala, si cred ca am inceput sa am sentimente pentru Nicolas. El inca nu stie ca eu am un iubit - nu am adus nicodata discutia in zona asta- si nici eu nu stiu daca nu cumva el are pe cineva. Nu stiu ce a trebui sa fac : sa continuu aceasta relatie platonica, sa incerc sa revin usor-usor in fagasul emailurilor strict de servici... Acum va fi plecat o saptamana in vacanta si nu stiu cum voi rezista atata fara emailurile sale; ultimele sale cuvinte au fost ceva de genul ca nu prea indrazneste sa imi zica... insa ii va fi dor de mine. E un om atat de sincer si de bun si sper ca sa nu il ranesc facandu-l sa se indragosteasca de mine. Pe de alta parte, si eu parca as vrea sa nu simt ceea ce simt pentru el. Uf, totul e atat de complicat!
elfuletz5
Postat pe 13 Februarie 2009 19:28
e evident ca nu esti multumita de relatia ta actuala, si ca ceva lipseste, cum ai spus tu. pe de alta parte, te-ai atasat de Nicolas Complicat, cel mai bine ar fi sa fii sincera cu el, nu juca pe doua fronturi ca vei pierde.
DeeaCatalina
Postat pe 14 Februarie 2009 11:58
De la: elfuletz5, la data 2009-02-13 19:28:03Si acum vine si problema : eu sunt implicata intr-o relatie de aproape 9 ani - nu suntem casatoriti- si nu stiu ce sa fac. Simt ca parca totusi ceva nu e in regula in relatia actuala, si cred ca am inceput sa am sentimente pentru Nicolas.


La inceput totul pare minunat, in orice relatie problemele apar in timp... unii au probleme mai multe iar altii mai putine, unii le rezolva iar altii nu... asta e viata
metal
Postat pe 14 Februarie 2009 12:18
pai logic ca nu esti multumita de actuala relatie pentru ca :
1. sunteti de 9 ani impreuna
2. deja v-ati obisnuit unul cu celalalt ..
3. vrei ceva nou ... Nicholas ...
din punctul meu de vedere ... pune in balanta ambii parteneri ca sa ii pot numii asa si vezi kre ai vrea cel mai mult :)
juwairiyah
Postat pe 15 Februarie 2009 02:31
De la: elfuletz5, la data 2009-02-13 19:28:03Povestea este aparent destul de simpla .

Ne scriam mailuri in interes de serviciu, pana am inceput sa deviem usor discutia catre alte domenii de interes : carti, politica, idealuri, etc. I-am cerut la un moment dat o recomandare de carte si el s-a oferit sa mi-o trimita acasa, cadoul sau de Craciun pentru mine (el locuieste in Franta - nu e roman); am refuzat, desigur. Eu i-am aratat cateva poze dintr-o vacanta, asa ca stie cum arat, eu il stiu doar dintr-o poza de grup. In ultimele zile am inceput sa vorbim din ce in ce mai des; zilnic ne trimitem mailuri kilometrice si rezonam din ce in ce mai mult. Nu am vorbit absolut niciodata despre iubire sau chestii similare, insa el a ajuns la concluzia ca e de-a dreptul frustrant ca nu ne putem intalni; e si parerea mea.

Si acum vine si problema : eu sunt implicata intr-o relatie de aproape 9 ani - nu suntem casatoriti- si nu stiu ce sa fac. Simt ca parca totusi ceva nu e in regula in relatia actuala, si cred ca am inceput sa am sentimente pentru Nicolas. El inca nu stie ca eu am un iubit - nu am adus nicodata discutia in zona asta- si nici eu nu stiu daca nu cumva el are pe cineva. Nu stiu ce a trebui sa fac : sa continuu aceasta relatie platonica, sa incerc sa revin usor-usor in fagasul emailurilor strict de servici... Acum va fi plecat o saptamana in vacanta si nu stiu cum voi rezista atata fara emailurile sale; ultimele sale cuvinte au fost ceva de genul ca nu prea indrazneste sa imi zica... insa ii va fi dor de mine. E un om atat de sincer si de bun si sper ca sa nu il ranesc facandu-l sa se indragosteasca de mine. Pe de alta parte, si eu parca as vrea sa nu simt ceea ce simt pentru el. Uf, totul e atat de complicat!


Am mai scris un mesaj dar nu l-a acceptat ..oare de ce?

Era cam asa:

Atunci cand suntem implicati intr-o relatie veche ,teoretic nu ar trebui sa mai avem "ochi" ptr o alta persoana.Teoretic..

Practic...E minunat sa traiesti anumite sentimente ,sa simti fluturasi in stomac,sa-ti tresara inima cand vezi un mesaj in inbox..cand descoperi ca e de la el...Sa ignori pe toata lumea cand raspunzi..
E frumos sentimentul ,te face sa "zbori"..

Eu zic sa fi precauta.Asa cum tu ai o relatie ,posibil si el sa aiba..Discutati asta..o sa vezi ca o sa fie mai ok daca stiti cum stati...

La naib a!M-am emotionat..
ella_c
Postat pe 15 Februarie 2009 10:08
De la: elfuletz5, la data 2009-02-13 19:28:03Povestea este aparent destul de simpla .

Ne scriam mailuri in interes de serviciu, pana am inceput sa deviem usor discutia catre alte domenii de interes : carti, politica, idealuri, etc. I-am cerut la un moment dat o recomandare de carte si el s-a oferit sa mi-o trimita acasa, cadoul sau de Craciun pentru mine (el locuieste in Franta - nu e roman); am refuzat, desigur. Eu i-am aratat cateva poze dintr-o vacanta, asa ca stie cum arat, eu il stiu doar dintr-o poza de grup. In ultimele zile am inceput sa vorbim din ce in ce mai des; zilnic ne trimitem mailuri kilometrice si rezonam din ce in ce mai mult. Nu am vorbit absolut niciodata despre iubire sau chestii similare, insa el a ajuns la concluzia ca e de-a dreptul frustrant ca nu ne putem intalni; e si parerea mea.

Si acum vine si problema : eu sunt implicata intr-o relatie de aproape 9 ani - nu suntem casatoriti- si nu stiu ce sa fac. Simt ca parca totusi ceva nu e in regula in relatia actuala, si cred ca am inceput sa am sentimente pentru Nicolas. El inca nu stie ca eu am un iubit - nu am adus nicodata discutia in zona asta- si nici eu nu stiu daca nu cumva el are pe cineva. Nu stiu ce a trebui sa fac : sa continuu aceasta relatie platonica, sa incerc sa revin usor-usor in fagasul emailurilor strict de servici... Acum va fi plecat o saptamana in vacanta si nu stiu cum voi rezista atata fara emailurile sale; ultimele sale cuvinte au fost ceva de genul ca nu prea indrazneste sa imi zica... insa ii va fi dor de mine. E un om atat de sincer si de bun si sper ca sa nu il ranesc facandu-l sa se indragosteasca de mine. Pe de alta parte, si eu parca as vrea sa nu simt ceea ce simt pentru el. Uf, totul e atat de complicat!



Cred ca ai inteles gresit, sau el s-a exprimat aiurea. Daca nu va cunoasteti, nu tu ii lipsesti lui, si nici el tie. Va lipsesc email-urile si discutiile care au inceput sa faca parte din rutina zilnica. Si mai e curiozitatea ta.
Gandeste-te bine. Se poate sa fie altfel decat iti imaginezi...













veta_13
Postat pe 15 Februarie 2009 11:32
De la: ella_c, la data 2009-02-15 10:08:41
La naib a!M-am emotionat..


Stiu esti emotionata dar o sa te tratez
metal
Postat pe 15 Februarie 2009 15:48
Intrebarea ta este : ,,e posibil sa-l iubesc ? ''

Da , e posibil sa-l iubesti ...pe cel langa care ai stat 9 ani de zile in niciun caz pe Nicolas.

Sunt convinsa ca nu la acest raspuns te asteptai dar asta este .....primesti raspunsuri diferite de la persoane diferite.

Ca sa stai 9 ani de zile cu cineva trebuie sa ai anumite sentimente fata de persoana respectiva , faptul ca a aparut Nicolas in viata ta ar trebui sa iti dea de gandit.

Il vrei pe Nicolas pentru ca este Nicolas sau doar pentru ca este un alt posibil partener , noutatea te atrage....... motiv pentru care incepi sa pui in balanta motivele reale pentru care ai stat alaturi de omul tau 9 ani de zile ?

In relatia actuala nu e in regula rutina ...ca asta e cea care e vinovata de majoritatea despartirilor ...imagineaza-ti cum ar fi sa te desparti de el , sa incepi o noua viata alaturi de nicolas sau chiar singura si vezi daca poti accepta asta sau nu.

iris_4_ever
Postat pe 15 Februarie 2009 16:07
Se zice ca 'in dragoste si in razboi e permis totul'. Ai putea sa mergi pe premisa asta sau te-ai putea intreba mai tarziu 'cum ar fi fost daca'.E greu sa renunti si la o legatura de 9 ani dar cred ca a intervenit si rutina intre voi. Eu vreau sa te intreb daca ai putea cumva sa te intalnesti cu Nicolas pentru o zi - doua fara sa stie iubitul tau si asta nu ca sa il inseli ci sa vezi daca el e barbatul pe care ti-l imaginezi. Poate e sufletul tau pereche si l-ai intalnit dupa 9 ani de convietuire cu alt barbat , care e problema, se poate intampla . Go for it
Petek
Postat pe 15 Februarie 2009 17:51
@petek : din pacate nu e posibil asa ceva; probabil ca asta ar fi varianta ideala, pentru a vedea care imi sunt cu adevarat sentimentele.

@iris_4_ever : E posibil sa ai si tu dreptate; sigur ca il iubesc pe el alaturi de care sunt acum, desigur ca rutina ne omoara, insa e in acelasi timp posibil ca in sufletul meu sa fi incoltit un nou sentiment...

M-am gandit de 1000 de ori ca poate si el e implicat intr-o relatie, astfel ca nu am incercat niciodata sa iscodesc in directia asta. Voi lasa probabil lucrurile sa curga de la sine si sa vad cum vor decurge emailurile noastre.

Acum, Nicolas e plecat o saptamana in vacanta, asa ca o sa am putin timp la dispozitie sa vad cum reactionez in absenta mailurilor sale. Probabil imi va fi dor, poate ma voi 'dezdragosti', cine stie...

Poate ar fi cazul sa incerc totusi sa 'lucrez' la relatia actuala si sa ignor adierea 'noului' care vine dinspre Nicolas; desi pur si simplu nu-mi pot impiedica gandurile sa alunece in fiecare zi inspre el. Stiu atat de putine despre el, insa imi inchipui atat de multe. Poate ca asta e si problema. Poate ca ii atribui niste calitati pe care as vrea sa le gasesc la barbatul ideal; nu stiu... sunt destul de confuza.
elfuletz5
Postat pe 16 Februarie 2009 08:18

"Acum, Nicolas e plecat o saptamana in vacanta, asa ca o sa am putin timp la dispozitie sa vad cum reactionez in absenta mailurilor sale. Probabil imi va fi dor, poate ma voi 'dezdragosti', cine stie...
"

Pentru asta ar trebui sa te dezamageasca cu ceva...si nici atunci nu prea tine.Daca a intrat la inimioara ii cauti scuze..

"Poate ar fi cazul sa incerc totusi sa 'lucrez' la relatia actuala si sa ignor adierea 'noului' care vine dinspre Nicolas; desi pur si simplu nu-mi pot impiedica gandurile sa alunece in fiecare zi inspre el. Stiu atat de putine despre el, insa imi inchipui atat de multe. Poate ca asta e si problema. Poate ca ii atribui niste calitati pe care as vrea sa le gasesc la barbatul ideal; nu stiu... sunt destul de confuza.[/quote]"

daca ai stii cat te inteleg...
nu-ti spun parerea mea,pentru ca te bag mai rau in ceata!

ella_c
Postat pe 16 Februarie 2009 09:16
Azi am inregistrat prima mini-victorie in lupta de dezdragostire. Am rezistat o zi intreaga fara sa citesc mailurile noastre. Desi recunosc ca de fiecare data cand vedeam semnul de mail nou, in dreapta jos, ma intrebam daca nu cumva a poposit la vreun net-cafe sa ma salute. Ba chiar azi-noapte a fost prima data cand nu m-am mai trezit din somn pe la ora 5, ca sa imi petrec vreo ora vorbind in gand cu el. Sper ca sunt pe drumul cel bun.

@ella_c : as vrea sa iti spui si tu parerea, mai ales daca ai trecut prin ceva similar.
elfuletz5
Postat pe 16 Februarie 2009 21:59
De la: elfuletz5, la data 2009-02-16 21:59:46Azi am inregistrat prima mini-victorie in lupta de dezdragostire. Am rezistat o zi intreaga fara sa citesc mailurile noastre. Desi recunosc ca de fiecare data cand vedeam semnul de mail nou, in dreapta jos, ma intrebam daca nu cumva a poposit la vreun net-cafe sa ma salute. Ba chiar azi-noapte a fost prima data cand nu m-am mai trezit din somn pe la ora 5, ca sa imi petrec vreo ora vorbind in gand cu el. Sper ca sunt pe drumul cel bun.

@ella_c : as vrea sa iti spui si tu parerea, mai ales daca ai trecut prin ceva similar.


Ai rezistat pentru ca in subconstient stii ca este in vacanta si probabilitatea sa-ti scrie e mica.Cred ca lucrurile vor reveni la starea de dinaintea plecarii in vacanta..cat de curand.

Traiesti emotii noi, si te trezesti dimineata cu alt chef de viata...Ma insel?
Parerea mea este ca nu-l cunosti ,ca ar fi bine sa pui cartile pe masa.Sa va spuneti exact care este situatia fiecaruia.Stare civila,familie... S-ar putea sa nu-ti convina anumite lucruri si o sa renunti fara parere de rau..
Daca tot vrei sa renunti ,macar sa stii la ce
Esti la adapostul unei relatii vechi,stabile dar fara scanteie...Acum stii ce e scanteia si o sa o cauti..

Stii cum e?Si asa-i rau,si asa nu-i bine!

mult noroc!






ella_c
Postat pe 16 Februarie 2009 22:14
Si daca punem amandoi cartle pe masa si aflu ca el este EXACT persoana care mi-o doresc? Poate ar fi mai bine sa nu stiu asta. Sa incerc ca atunci cand revine sa imping mailurile catre latura strict profesionala, sa ignor orice aluzie, sa inabus tot; macar sa incerc, sa vad daca ma tine inima. Pentru maine imi propun acelasi mini-obiectiv : sa ma tin departe de mailurile lui. Poate cu multa vointa pot sa imi ignor dorinta de a citi din nou ca ii va fi dor de mine...
elfuletz5
Postat pe 16 Februarie 2009 22:21
De la: elfuletz5, la data 2009-02-16 22:21:37Si daca punem amandoi cartle pe masa si aflu ca el este EXACT persoana care mi-o doresc? Poate ar fi mai bine sa nu stiu asta. Sa incerc ca atunci cand revine sa imping mailurile catre latura strict profesionala, sa ignor orice aluzie, sa inabus tot; macar sa incerc, sa vad daca ma tine inima. Pentru maine imi propun acelasi mini-obiectiv : sa ma tin departe de mailurile lui. Poate cu multa vointa pot sa imi ignor dorinta de a citi din nou ca ii va fi dor de mine...


Eu sper sa reusesti.Important este ce-ti doresti cu adevarat.Gandeste-te ca si el va reactiona cand va sesiza schimbarea ta...
Daca invinge ratiunea , ai mele!!

Sper sa mai "vorbim"! Si mai sper sa-ti gasesti linistea!
ella_c
Postat pe 16 Februarie 2009 22:28
De ce oare ar trebui sa invinga ratiunea cand aici e vorba de dragoste ? Eu cred ca daca el nu a incercat sa devieze discutia catre planul sentimental este pentru ca si el se afla intr-o relatie darcu siguranta simte la fel pentru tine cum simti si tu pentru el , doar de asta v-ati tocit degetele scriind atatea mailuri. Lasa-l pe el sa faca primul pas si daca aveti amandoi relatia sa poate cadeti de acord sa va vedeti pentru a afla daca exista atractie si in viata reala.. Dar daca e casatorit , atunci ce te mai faci?
Petek
Postat pe 17 Februarie 2009 15:23
De la: Petek, la data 2009-02-17 15:23:38De ce oare ar trebui sa invinga ratiunea cand aici e vorba de dragoste ? Eu cred ca daca el nu a incercat sa devieze discutia catre planul sentimental este pentru ca si el se afla intr-o relatie darcu siguranta simte la fel pentru tine cum simti si tu pentru el , doar de asta v-ati tocit degetele scriind atatea mailuri. Lasa-l pe el sa faca primul pas si daca aveti amandoi relatia sa poate cadeti de acord sa va vedeti pentru a afla daca exista atractie si in viata reala.. Dar daca e casatorit , atunci ce te mai faci?


Vezi?Ultima ta intrebare raspunde la prima...
Ratiunea e ceva sigur! Sa nu alunga sa sufere inutil..Si sa faca si pe altcineva sa sufere..

Daca ai garantia ca va fi totul bine poate pleci mancand nori...dar asa??

ella_c
Postat pe 17 Februarie 2009 18:28
Nu m-am putut abtine astazi si i-am trimis un nou mail, chiar daca il va vedea abia luni. Unul scurtut, cu putine accente personale. Pur si simplu m-a apucat asa, dintr-o data, am lucrat pana mai tarziu si acuma parca regret ca l-am trimis, dar nu mai am ce face. Oricum, trebuie sa admit ca imi lipseste ceva mai putin decat credeam; poate si pentru ca relatia cu iubitul meu a intrat pe un fagas ceva mai ok...
elfuletz5
Postat pe 17 Februarie 2009 20:57
De la: elfuletz5, la data 2009-02-17 20:57:59Nu m-am putut abtine astazi si i-am trimis un nou mail, chiar daca il va vedea abia luni. Unul scurtut, cu putine accente personale. Pur si simplu m-a apucat asa, dintr-o data, am lucrat pana mai tarziu si acuma parca regret ca l-am trimis, dar nu mai am ce face. Oricum, trebuie sa admit ca imi lipseste ceva mai putin decat credeam; poate si pentru ca relatia cu iubitul meu a intrat pe un fagas ceva mai ok...


Elfulet,se pare ca te cunosc mai bine decat crezi..Ti-am spus,o sa reveniti la starea dinaintea plecarii..
Nu are rost sa fugi,pune cartile pe masa.Sigur o sa fie ceva care sa nu-ti convina.
De exemplu ...cati oameni isi fac concediul singuri??



Daca ii cauti scuze atunci raspunsul topicului tau este DA,te-ai indragostit de el!

ella_c
Postat pe 17 Februarie 2009 21:28
A venit ieri din vacanta si mi-a raspuns atat la emailurile cu caracter profesional, cat si la celalat, ala scurtutul care l-am trimis marti. Urmeaza sa imi scrie un mail mai lungut sa imi povesteasca despre vacanta sa; abia astept. Ma gandesc sa il sun astazi, sa ii aud vocea si sa ii fac o surpriza : sa vobesc pentru prima data cu el in franceza. Pana acum am mai vorbit impreuna la telefon - in interes strict profesional, desigur-, insa doar in engleza. Uneori cand ne mai scriem mai folosim si fraze spaniole, pentru ca ne place amandurora limba, insa in majoritatea timpului folosim banala engleza. Uf, nu stiu daca sa il sun sau nu; parca nu am curaj... As avea desigur un pretext profesional pentru care ar fi preferabil sa il sun si sa nu ii trimit mail, dar chiar si asa tot ezit. Mai bine sa nu-l sun! Uf, complicat...
elfuletz5
Postat pe 24 Februarie 2009 08:33
Suna-l draga , o viata ai , ce daca tu esti aici si el acolo , viata e plina de neprevazut ! El cati ani are? Eu zic sa muti discutia si putin in plan personal , poate e casatorit si cu copii ceea ce ar fi cam complicat , dar poate nu , ar fi cazul sa afli macar sa stii daca e cazul sa te mai torturezi singura. Go to the next stange , girl!!!
Petek
Postat pe 24 Februarie 2009 19:47
De la: elfuletz5, la data 2009-02-24 08:33:39A venit ieri din vacanta si mi-a raspuns atat la emailurile cu caracter profesional, cat si la celalat, ala scurtutul care l-am trimis marti. Urmeaza sa imi scrie un mail mai lungut sa imi povesteasca despre vacanta sa; abia astept. Ma gandesc sa il sun astazi, sa ii aud vocea si sa ii fac o surpriza : sa vobesc pentru prima data cu el in franceza. Pana acum am mai vorbit impreuna la telefon - in interes strict profesional, desigur-, insa doar in engleza. Uneori cand ne mai scriem mai folosim si fraze spaniole, pentru ca ne place amandurora limba, insa in majoritatea timpului folosim banala engleza. Uf, nu stiu daca sa il sun sau nu; parca nu am curaj... As avea desigur un pretext profesional pentru care ar fi preferabil sa il sun si sa nu ii trimit mail, dar chiar si asa tot ezit. Mai bine sa nu-l sun! Uf, complicat...[/quote


citeste ce-ti scriam eu...acum cateva zille!
Cred ca nu m-am inselat..
ella_c
Postat pe 24 Februarie 2009 19:52
De la: elfuletz5, la data 2009-02-13 19:28:03Povestea este aparent destul de simpla .

Ne scriam mailuri in interes de serviciu, pana am inceput sa deviem usor discutia catre alte domenii de interes : carti, politica, idealuri, etc. I-am cerut la un moment dat o recomandare de carte si el s-a oferit sa mi-o trimita acasa, cadoul sau de Craciun pentru mine (el locuieste in Franta - nu e roman); am refuzat, desigur. Eu i-am aratat cateva poze dintr-o vacanta, asa ca stie cum arat, eu il stiu doar dintr-o poza de grup. In ultimele zile am inceput sa vorbim din ce in ce mai des; zilnic ne trimitem mailuri kilometrice si rezonam din ce in ce mai mult. Nu am vorbit absolut niciodata despre iubire sau chestii similare, insa el a ajuns la concluzia ca e de-a dreptul frustrant ca nu ne putem intalni; e si parerea mea.

Si acum vine si problema : eu sunt implicata intr-o relatie de aproape 9 ani - nu suntem casatoriti- si nu stiu ce sa fac. Simt ca parca totusi ceva nu e in regula in relatia actuala, si cred ca am inceput sa am sentimente pentru Nicolas. El inca nu stie ca eu am un iubit - nu am adus nicodata discutia in zona asta- si nici eu nu stiu daca nu cumva el are pe cineva. Nu stiu ce a trebui sa fac : sa continuu aceasta relatie platonica, sa incerc sa revin usor-usor in fagasul emailurilor strict de servici... Acum va fi plecat o saptamana in vacanta si nu stiu cum voi rezista atata fara emailurile sale; ultimele sale cuvinte au fost ceva de genul ca nu prea indrazneste sa imi zica... insa ii va fi dor de mine. E un om atat de sincer si de bun si sper ca sa nu il ranesc facandu-l sa se indragosteasca de mine. Pe de alta parte, si eu parca as vrea sa nu simt ceea ce simt pentru el. Uf, totul e atat de complicat!



Draga mea, acest Nicolas A. din Franta este cumva un roman plecat de multa vreme in Franta, de profesie jurist specializat pe drept international, absolvent de Sorbonna etc. Este din Deva? Ti-a spus asta sau este zodia Sagetator, are un frate Eugen s.a.m.d.

In afara de cabinetul de avocatura, Nicolas mai are o afacere cu vinuri, parfumuri si electrocasnice?


nu e nimic rau in asta, daca e acelasi Nicolas, este un om deosebit ...il cunosc si eu, de vreo 2 - 3 ani, suntem amici virtuali. Sa-mi dai de stire, draga mea, daca e asa, sa-ti spun mai multe despre el, ok?

o_mona_oarecare
Postat pe 24 Februarie 2009 20:02
Hai ca asta ar fi cam tare Nu cred ca este el de vreme ce elfuletz a specificat ca vorbesc in engleza si chiar daca ar fi acum ca esti amica cu el eu nu as mai recunoaste
Plus ca mai Elfulet , daca ar fi jurist cu cabinet personal , firma de vinuri , absolvent de Sorbonne, si atat de incantator pe cat l-ai descris tu cred ca acum ar trebui sa te cert ca nu ai luat primul avion spre Paris
Petek
Postat pe 24 Februarie 2009 20:26
@simihaela : nu e vorba in nici un caz de acelasi Nicolas. Nicolas al meu lucreaza in cu totul alt domeniu - in cel care lucrez si eu de altfel, si nu are treaba nici cu avocatura, nici cu vinuri sau parfumuri... Mersi oricum pentru disponibilitatea ta de a ma ajuta sa il cunosc mai bine .

@ella_c : aveai dreptate...

@Petek : stiu ca trebuie sa iau taurul de coarne si sa il intreb mai multe despre el, insa asta ar insemna sa ii spun si eu de iubitul meu.

Ideea e ca azi am procedat in felul urmator : i-am trimis un mail in care ii ceream sa faca o chestie, si i-am lasat un timeframe de 30 de minute; daca nu facea treaba aia urma sa il sun. Bineinteles ca in cel mult 10 minute a rezolvat problema respectiva pe mail. I-am trimis inca un mail in care i-am zis ca e un adevarat Speedy Gonzales si ca daca ar mai fi asteptat un pic l-as fi sunat eu. El a zis ca bineinteles ca se grabeste cand e vorba de mine :). Dar apoi a precizat ca data viitoare n-o sa se mai grabeasca asa si o sa astepte sa il sun, pentru ca ar fi dragut sa imi auda vocea... Asa ca, la urmatoarea ocazie il sun, mai ales ca i-am si promis; ca bonus o sa primeasca si o convorbire exclusiv in franceza - sper sa ma descurc :)
elfuletz5
Postat pe 24 Februarie 2009 20:50
De la: Petek, la data 2009-02-24 20:26:28 Hai ca asta ar fi cam tare Nu cred ca este el de vreme ce elfuletz a specificat ca vorbesc in engleza si chiar daca ar fi acum ca esti amica cu el eu nu as mai recunoaste
Plus ca mai Elfulet , daca ar fi jurist cu cabinet personal , firma de vinuri , absolvent de Sorbonne, si atat de incantator pe cat l-ai descris tu cred ca acum ar trebui sa te cert ca nu ai luat primul avion spre Paris


pai suntem amici, nu este iubitul meu! Eu iubesc pe altcineva, el cu ale lui.... ce sa caut eu la Paris? Ne-am mai propus noi sa bem un vin impreuna, dar nu arde. Eu il ajutam pe Nicolas asta cu niste conexiuni si intrari la firme prin Romania, referitor la afacerile lui cu vinuri si parfumuri frantuzesti si cu electronicele alea ale lui. Ce chestie! Ma si gandeam ieri, dupa ce am vazut postarile de aici - lumea e mica, lumea virtuala este oare si mai mica? :)))

Si da daaaaa, acest Nicolas pe care-l stiu eu este un tip incantator! daca as fi fost singura ma gandeam serios la o relatie cu el, dar nu e cazul, amici forever!

Sincer, eu m-as fi bucurat sa fie vorba despre acelasi Nicolas despre care vorbeste Elfuletz aici, mai ales ca e un tip super ok. As fi incurajat-o pe elfuletz a noastra sa puna mana pe el si sa nu-l mai lase sa scape!

Dar... se pare ca mi-a fugit gandul prea departe. Nicolas este un nume comun in Franta, deci... ce sa zic, Elfuletzule, fericire si noroc!

Eu stiam multe despre Nicolas amicul meu, inclusiv ca are pe cineva din Romania, o tipa cu care vorbeste des pe mail si messenger, dar ca un gentleman ce este nu mi-a spus si detaliile...

Asa ca, fetelor, era tare de tot sa vorbim despre aceeasi persoana. Am facut prea multe conexiuni, ma scuzati, nu aveam intentia sa provoc pe aici explozii.



tuturor.
o_mona_oarecare
Postat pe 25 Februarie 2009 18:04
Simihaela , hai ca acum imi faci in ciuda ca nu am si eu un Nicolas L-ai laudat prea mult si ma oftic. Ma intreb cum poate sa fie un barbat asa incantator cum il descrii single , frantuzoaicele alea nu-s in stare de nimic ?
Petek
Postat pe 25 Februarie 2009 21:19
De la: Petek, la data 2009-02-25 21:19:28Simihaela , hai ca acum imi faci in ciuda ca nu am si eu un Nicolas L-ai laudat prea mult si ma oftic. Ma intreb cum poate sa fie un barbat asa incantator cum il descrii single , frantuzoaicele alea nu-s in stare de nimic ?


pai... e mai complicat de atat. Omul chiar e pretentios si are si de ce!

A fost casatorit cu o frantuzoaica, multi ani, au impreuna un baiat de 23 de ani!!! Cred ca tu esti mai potrivita pentru feciorul lui decat pentru el.

Deci, acest Nicolas pe care-l stiu eu este un tip de 48 de ani si la cat este el de sharmant... iti dai seama ca are si pretentii pe masura!!!! Vrea si el un top model ceva si frumoasa si isteata si devreme acasa cam greu de gasit asa ceva, nu crezi?
o_mona_oarecare
Postat pe 25 Februarie 2009 21:45
Ma gandeam eu ca nu e chiar perfect , in cazul asta un fotomodel care s-a retras de pe catwalk poate Si nu cred ca s-ar fi "indragostit" elfuletz a noastra de asa cineva , pare tinerica si ea. asadar si prin urmare, barbatul perfect ramane in continuare un mit
Petek
Postat pe 25 Februarie 2009 22:23
Nicolas al meu nu e atat de in varsta, insa trebuie sa marturisesc ca nu stiu cati ani are - eu suspectez ca are in jur de 27. Maine totusi il intreb ca sa fiu sigura (oricum, din poza si dupa voce pot sti sigur ca e tanar). Azi am vorbit la telefon, dupa cum ne inteleseseram ieri. A fost prima oara cand am vorbit in franceza cu un nativ insa a fost ok, chiar daca m-am fastacit un pic cand i-am auzit glasul. Are cea mai adorabila voce din lume si m-a incurajat si mi-a facut o gramada de complimente - legate de felul in care vorbesc. A fost foarte dragut si mi-a zis ca se bucura nespus ca am vorbit la telefon si ca asteapta sa il sun mai des. Azi toata ziua am fost cu capul in nori si am avut un tambet tamp pe fata, a observat si unul dintre colegii mei. Mi-e teama ca totul devine din ce in ce mai complicat...
elfuletz5
Postat pe 26 Februarie 2009 19:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
casnicie esuata-o iubire imposibila 15 De la: quantex 7 Iulie 2009 20:32
destin sau iubire imposibila??? 20 De la: black_velevt 20 August 2010 19:41
Suflete pereche 11 De la: akaroest 17 Februarie 2010 19:45
suflet pereche 30 De la: ROOR 20 Aprilie 2012 04:39
CE ZICETI? 34 De la: kudika325074 15 Octombrie 2010 01:45