Setari Cookie-uri

Spuneti NU din start relatiei cu un barbat insurat

Sunt foarte noua pe forum. Imi place mult de tot acest site. Am fost un participant pasiv, pana am vazut un subiect interesant si am vrut neparat sa raspund.
Sunt aceleasi probleme, unele isi gasesc rezolvare aici iar altele nu. Pentru ca este atat de costisitor sa mergi la psiholog, multi aleg varianta destainurilor online.
Ma bucur cand se gasesc oameni cu calm si rabdare care pot oferi o vorba buna cuiva aflat intr-un moment dificil si ma enervez cand vad ce usor catalogheaza altii. Pana la urma toti suntem oameni si gresim pentru ca suntem slabi.
Am deschis un topic in care as vrea sa incurajez doamnele si domnisoarele de toate varstele, sa nu cedere in nici un caz unui barbat insurat, pentru ca din asta ulterior deriva multa suferinta si numai din partea lor.
Vorbesc din proprie experienta, nu sunt mandra de asta si dupa ce s-a incheiat cosmarul, pentru ca a fost un cosmar in care am intrat dintr-o joaca....am ajuns sa regret in fiecare zi.

Incerc sa va spun pe scurt. El insurat si indraznet, glumet in jur de 42 de ani. Mentionez ca nu arata decat de maxim 37.Eu necasatorita pe atunci si de 24 de ani. Din start unii ar spune fara viitor si ca doar sex urmareste. Bine bine, dar eu pe atunci cu ceata ce o aveam pe ochi nu as fi recunoscut asa ceva. In fine eu eram pe atunci dintr-un oras din provincie si el din capitala.
Undeva era o problema in relatia lui si am aflat-o destul de repede. Era vorba de relatia lui frustrata cu sotia la capitolul sex si niste neimpliniri legate de un copil dorit si niciodata nascut pe atunci. Va spun sincer, este de domeniul telenovelistic ce s-a intamplat.
Am inceput de la o relatie profesionala, am ajuns la discutii amicale care au degenerat in altceva. Eu nu am impins niciodata discutiile spre sex sau alte chestii.
Am ajuns dupa 3 luni sa ne intalnim la pranz pentru ca am facut eu un drum pana la Bucuresti, sa rezolv ceva. Toate bune, discutii amicale si la plecare pune mana pe bine cu tupeu, ma ia in brate si ma saruta. Total gresit. Am plecat buimacita putin indignata de ceea ce s-a intamplat mai ales ca nu ma asteptam sa faca un asemenea gest.
Eu nu vroiam o relatie cu el, dar imi placea compania lui. Aveam nevoie de un prieten. El avea nevoie de o amanta. De aici a plecat tot. Ne intelegeam bine si comunicarea era la cote maxime. Asa credeam atunci si asa am crezut timp de un an si ceva. Am inceput sa am incredere in el. Iar ma invinovatesc.
Am continuat relatia si am ajuns si sa facem sex. Mentionez sex pentru ca desi el spunea cate in luna si stele, acum sunt convinsa 100 la 1000 ca a fost doar sex pentru el.
Am fost impreuna de 4 ori cateva ore si ne-am intalnit efectiv de 5 ori tot pentru cateva ore.
Pana s-a terminat de tot de tot comunicarea dintre noi, aceasta relatie a durat 2 ani.
Nu pot sa intru in detalii cu tot ce s-a intamplat in acest timp, ca voi isca furori si vor fi oameni care se vor plictisi sa citeasca asa ceva.
Cert este ca am ajuns sa fim prieteni foarte apropiati, ne ajutam mult - adica eu pe el, ne sprijineam si ne povesteam tot. Ne ceream si dadeam sfaturi cum sa actionam pe plan profesional, chiar si personal pana se ajungea la nevasta-sa de care nu-mi placea sa aud, cu toate ca eu eram intrusa. Nu suport sa fiu pe locul 2 si totusi am ales acel loc cu buna stiinta si nesilita de nimeni. Am avut principii solide de care s-a ales prafut intr-un moment de slabiciune. Am avut sanse sa pun capat relatiei in trecut cand nu era complicata, cand ar fi putut ramane la stadiul de o " zi nebuna de sex" si sa ramana loc de "buna ziua".
Am incercat sa ma desprind de el de mult, dar nu mi-am dorit niciodata suficient de mult.
De iubit am crezut atunci ca nu-si iubeste sotia, pentru ca daca iubesti nu inseli. De urat nu o ura, pentru ca imi imaginez ca se purta cu ea impecabil si stiu cum vorbea despre ea si cum ma simteam eu. Dar unii o sa zica ca merit.
In sfarsit. Eu in tot acest timp am avut cu el o relatie bazata mai mult pe o prietenie profunda, pe care contam, pe care ma bazam. Era prietenul meu bun si drag pentru care as fi facut orice.
Incet incet a inceput sa-mi dea iluzii, sa-mi spuna ca va venii la mine, pentru ca eu urma sa plec din tara definitiv. Intr-o tara in care poti incepe de la zero, cam de la orice varsta si sa ai sanse de reusita. Deci sanse erau destule. Intre timp m-am casatorit, situatia s-a complicat.
Am tinut legatura si mereu mi s-a parut dubios ca de cate ori ma suna, isi dorea sa incheiem ziua cu interminabilele conversatii despre sex si sex virtual si sex de tot felul.
Eu am crezut ca barbatii de 40 de ani nu mai sunt asa infocati.
Am plecat din tara si a continuat sa ma amageasca. Am inceput sa-mi dau seama ca este un las, profitor si oportunist. Nu se putea sa ramanem impreuna, zarurile fusesera aruncate de mult.
Am ajuns in Canada si am continuat sa comunicam. Eram dezorientata aici si aveam nevoie de sprijin si l-am cautat degeaba in el. Era ceva ciudat cu el, parca nu ma mai asculta, era abatut si ingrijorat. Am intuit ca ar fi vorba de o sarcina....si da asa era. Sotia lui era insarcinata. In momentul ala am avut un soc atat de puternic, pe care nimeni nu are cum sa-l inteleaga.....era la cateva zile dupa ziua mea si stateam seara pe net, cand in Romania era dimineata sa pot vorbi cu el. Aveam nevoie de el, de prietenul care m-a sprijinit candva.
Ce m-a deranjat atat de tare a fost ca inainte sa plec din tara, am fost special pentru el la Bucuresti, sa-l vad pentru ultima oara, si avea sansa sa-mi spuna ochi in ochi aceasta veste. Nu a facut-o pentru ca a considerat ca fac un soc si nu aveam nevoie de asa ceva. Asta asa spune el. Ce am inteles si ce am trait eu dupa a fost un cosmar. Asa cum am spus in seara respectiva mi s-a facut rau si la scurt timp am facut o spasmofilie de care nu stie nici acum.
Il urasc si acum pentru faptul ca m-a minti, sau ca mi-a ascuns un lucru atat de important, el care a militat atat pentru sinceritate si s-a batut cu pumnii in piept ca ce este intre noi este unic si ca sunt cea mai tare femeie din viata lui. Minciuni cu carul. Ma doare capul cand imi amintesc.
Sarcina se pare ca a decurs bine din moment ce sotia la 40 de ani si cu sanse 1 % sa tina o sarcina a ajuns sa aiba un copil. M-a durut evenimentul asta ....n-am cuvinte sa explic.
Mi-a spus ca s-a folosit de mine, pentru ca am fost un cadou oferit de viata, la anii maturitatii si nu avea cum sa-mi dea cu piciorul si ca sunt femeia la care a visat mereu, dar pe care a renunatat sa o mai caute asa ca la onorabila varsta de 34 de ani, dupa un palmares impresionabil si un curcubeu de femei....din cate a povestit el, a ales o femeie pe care bineinteles a considerat-o cea mai buna dintre totate intalnite pana atunci. Doar ca a spus ca din partea lui nu a exista iubire si atractie ci doar intelegere si respect.
Acum au un copil, nu l-am vazut si nici nu vreau sa-l vad pentru ca ma doare, dar ma bucur din tot sufletul ca este un copil sanatos fizic si sper psihic, pentru ca are parinti putin in varsta. Si sunt fel de fel de nenorociri.
In rest ce sa zic? Nu l-am iertat niciodata si nici nu o sa-l iert pentru ca mi-a ascuns asa ceva timp de 4 luni si m-a privit in ochi si s-a prefacut ca nu exista acel copil atunci cand ne-am intalnit ultima oara. L-am stimat pe acest om pentru ceea ce a fost si am avut incredere in el ca orice s-ar intampla va ramane prietenul meu cel mai bun, ma va incuraja si mai ales mie nu-mi va face rau niciodata. Si bineinteles nu trebuia sa sufere nimeni aici.
Ne-am certat 9 luni pe aceeasi tema, eu incercand sa-i explic cum ma simt si de ce. El in tot acest timp era stresat cu sotia care nu stiu ce mai avea post-partum si cu copilul care iar nu stiu ce nu manca. In tot acest timp l-am acuzat, am strigat la el, i-am dat in cap cu tot ce am prins imaginar...pentru ca m-a mintit si m-a amagit cand totul putea fi atat de simplu. A continuat sa-mi spuna ca m-a iubit, ca m-a dorit mai mult decat pe oricine pe lume si a invocat motivul copilului.....discutii interminabile si fara rezultat. Din cele 9 luni de certuri, una vorbeam, adica ne certam si una era pauza. La inceput il cautam eu si raspundea instant. Apoi dupa un timp am renuntat sa-l mai caut si a inceput el. Ca noi am avut o comunicare ideala si ca tot ce s-a intamplat intre noi, pentru el a avut o insemnatate majora si ca i-am schimbat viata si ca sunt soarele si ....cate si mai cate. Toate minciuni.
Ultima cearta zdravana am avut-o de Craciun si va spun sincer ca desi el m-a cautat cu intentii de pace, incercand sa profite de sarbatoarea respectiva....am fost mai categorica ca niciodata sa ma lase in pace. Este un om total nehotarat si temator, care nu a stiut niciodata ce vrea si de asta nici nu are ce trebuie. Nu a realizat prea multe in viata, pentru ca ii place sa ia totul de-a gata. Romania nu este tara in care sa iasa asa ceva. In fine, cred ca este fericit, in privinta copilului pentru ca in prvinta ei spune ca nu s-a schimbat nimic si ca tot pe mine ma viseaza.
Sa ma viseze mult si bine. Il urasc din toata fiinta mea. Poate ca nu are sens ce scriu, dar lucrurile au fost mai complicate decat am scris eu aici, dar nu am cum sa scriu tot.
Ce mi s-a intampla, am ales eu. Am gresit, am platit scump de tot. Am facut o depresie atat de puternica inca de atunci tot organismul meu este dat peste cap. Fizic si apoi psihic. Comportamental m-am schimbat enorm. Nu mai am incredere in nimeni si nu mai am nici un prieten pentru ca nu mai am incredere in nimeni.
Am tinut enorm la el si i-as fi cumparat orice, i-as fi dat orice desi el nu a scos aproape un leut din buzunar. De o zgarcenie iesita din comun, dar s-a batut cu pumnul in piept si crede si acum ca intr-o zi o sa-l caut si o sa-mi cer scuze pentru tot ce i-am spus si ca o sa fim prietenii cei mai buni din lume in continuare.
Ultima data am vorbit in ianuarie si de atunci a trecut o luna. N-am ajuns cu el la nici un rezultat. De cand are copil mi-a intors spatele urgent si fara prea multe discutii. Dar am ripostat de fiecare data cand m-a cautat si am facut-o agresiv. A fost persoana la care i-am spus adio mai mult decat i-am spus buna, sau servus ca eu sunt din Ardeal.
Am ajuns de comun acord, ca nu il iert ca nu am nevoie de un prieten care nu poate sa-mi ofere o vorba buna si o incurajare la nevoie, plus un mare favor pe care i l-am cerut. Am avut de cand sunt in Canada o problema mare si am avut nevoie urgent sa ma ajute cu ceva. Sitit ce a facut bunul meu prieten? S-a facut ca ploua si in plus m-a mintit ca a rezolvat si am asteptat o luna si nu am primit nimic. Ca apoi sa-mi spuna ca de fapt nevasta-sa care facea control odata pe zi, si amniocentezele de pe lume, nu a putut fi lasata o ora fara el. Ca ducea el copilul in spate si de asta nu am fost eu deloc importanta ca problema mea putea astepta.
Dupa faza asta mi-am revenit la realitate si am decis ca daca nu am stiut sa spun NU acum doi ani, o pot face acum, pentru ca nu era ce am crezut eu, nu era ce vroiam eu si nu era prietenul pe care sa ma bazez.
In concluzie, scenarii sunt de tot felul: barbatii insurati nu-si lasa nevasta pentru ca nu au curaj. Si sa fim seriosi, cine are nevoie de un papa-lapte langa ea? Sper ca alte femei sunt mai destepte ca mine si nu vor ajunge sa se complice in relatii care nu duc decat spre distrugerea lor: fizica, psihica si emotionala. Eu inca nu mi-am revenit, dar m-am detasat complet de el si am reusit sa-i inspir frica la un moment dat, ca atat am strigat la el de pana la urma urechea aia a lui bleaga de 44 de ani acum, chiar a inteles ca nu mai vreau sa aud de el.
Imi lipseste enorm, dar nu vreau un prieten ca el, doar de amorul artei. Ntzzzzz.
Spuneti NU relatiei cu un barbat fricos, las si mai ales deja luat.

Postat pe 14 Februarie 2009 11:22
Parerea mea este ca n-ai sa-i poti spune NU acuma. Si nu stiu daca vei putea vreodata...
Ceea ce n-am inteles, insa e urmatorul lucru: tu de ce te-ai casatorit? Nu spui niciun cuvant despre sotul tau. In schimb continui sa te gandesti la cel din Bucuresti. Hmmmmmm...
Lucia1971
Postat pe 14 Februarie 2009 11:29
io n-am citit toata povestea, ca-i lunga si dastrabalata, da' as vrea sa spun doar atat.
cati sau cate, vor urma sfatul, tinand cont ca aceste sfaturi s-au mai dat, se dau zilnic si totusi zilnic apar topice de plangeri!

Postat pe 14 Februarie 2009 11:38
Mai, lasa fata sa-mi lamureasca nelamurirea!
Lucia1971
Postat pe 14 Februarie 2009 11:39
As dori sa fii mai explicita cu " Parerea mea este ca n-ai sa-i poti spune NU acum". Tocmai asta am facut. Nu inteleg totusi ce mai vroia omul, daca si-a atins scopul. M-am casatorit din aceleasi considerente ca si el, sa-mi fac o familie in care baza sa fie intelegerea si prietenia. Sotul meu din fericire este un om extraordinar pe care abia acum am timp sa-l descopar. Nu continui sa ma gandesc la cel din Bucuresti. Continui sa-mi amintesc de el si de cate ori o fac am un nod in stomac si niste nervi de nedescris. Hmmmm.....trist final. De asta punctez, nu merita sacrificiul. Nu merita implicare cu ei. Nu merita sa fii cu un barbat insurat. Ce urat ca am ajuns sa fac eu asa ceva. Mentionez ca mi s-a anulat prin asta toata increderea in mine, tot respectul meu fata de mine, tot ce am cladit singura pentru ca nu mai sunt deloc mandra de mine. Iar pe el il urasc atat de tare incat m-as urca in avion sa ma duc sa-l scutur umpic.
M-a cautat saptamana trecuta in mod indirect, dupa ce am convenit de comun acord in inanuarie ca vreau sa-mi pun ordine in viata, vreau sa ma decid la ce scoala sa merg si am nevoie de liniste sa-mi continui viata. A spus ca va fi pentru mine acolo undeva.....undeva nu ma intereseaza....si ca pot apela la el oricand am o problema....lucru pe care nu l-as mai face nici moarta.
Ma trezesc saptamana trecuta cu niste mail-uri goale care contineau attach numai poze cu femei dezbracate, cica in varianta comica, poze cu barbati dezbracati cica el are umor si eu nu.
Cateva zile am reusit sa nu raspund nimic si atat de tare m-am enervat la un moment dat, ca mi-a trimis trei zile consecutiv, incat am trimis din nou un sms pe tel lui sa ma lase in paceeeee.
De data asta l-am speriat de tot si s-a convins ca nu o sa-l mai caut dupa 2-3 10 ani asa cum speranta inca mai era in mintea si ce-o mai fi avand el, ca inima nu are in fata mea.

Postat pe 14 Februarie 2009 11:43
Am sa-ti explic. pentru ca tu te-ai atasat emotional de acest om (de bucurestean...). si stiu foarte bine ca o femeie, odata ce se ataseaza emotional, cu greu poate sa spuna NU unei relatii. Si pentru ca inca e prea proaspata in mintea ta toata povestea asta. Si pentru ca, in opinia mea e un Magar (da, cu M mare!) ca nu-si vede de viata lui si, daca doreste sex cu altcineva, sa-si caute o femeie cu tot atatea obligatii ca si el si sa-i manance zilele aleia nu tie.
Eu zic ca daca te dranjeaza atat de mult atitudinea lui, amaninta-l ca-l spui la nevasta. Si gata.
Lucia1971
Postat pe 14 Februarie 2009 11:48
Romanul este o natie de oameni destepti de aia merge asa de bine in tara aia. Daca cineva are ceva incurajator de spus este binevenit, iar daca nu consider ca parerile sunt diferite si nu m-am trezit vorbind pe site sa ma plang. Poate am simtit nevoia sa spun in van o experienta prin care am trecut. Nu cer parere, nu astept nimic de fapt. Nu-l inteleg pe roman de ce pleaca urechea la ceva ce chiar nu-l intereseaza? Doar ca are sansa sa fie ironic?
Nu o sa mearga niciodata bine in Romania, din pacate pentru mentalitatea care exista acolo. Si pentru ca romanul daca gresesti asta si asteapta sa-ti dea in cap ironic.....
Indiferent ca am gresit sau nu site-ul sunt binevenita sa scriu oriunde atata timp cat nu ironizez si nu fac ce fac unii pe aici.

Postat pe 14 Februarie 2009 11:52
Ii multumesc doamnei din Cluj pentru raspuns. Apreciez efortul.

Postat pe 14 Februarie 2009 11:55
De la: Ruskyan, la data 2009-02-14 11:52:44Romanul este o natie de oameni destepti de aia merge asa de bine in tara aia. Daca cineva are ceva incurajator de spus este binevenit, iar daca nu consider ca parerile sunt diferite si nu m-am trezit vorbind pe site sa ma plang. Poate am simtit nevoia sa spun in van o experienta prin care am trecut. Nu cer parere, nu astept nimic de fapt. Nu-l inteleg pe roman de ce pleaca urechea la ceva ce chiar nu-l intereseaza? Doar ca are sansa sa fie ironic?
Nu o sa mearga niciodata bine in Romania, din pacate pentru mentalitatea care exista acolo. Si pentru ca romanul daca gresesti asta si asteapta sa-ti dea in cap ironic.....
Indiferent ca am gresit sau nu site-ul sunt binevenita sa scriu oriunde atata timp cat nu ironizez si nu fac ce fac unii pe aici.


norocul tau ca nu sunt roman , altfel ma simteam .
ca si tine, am dreptu' la o opinie, si daca nu-ti convine, nu e vina mea!
si sa judeci o natie doar din prisma unui singur om , imi da ocazia sa-mi fac o parere despre tine!
si nu e buna!

Postat pe 14 Februarie 2009 12:01
De la: Ruskyan, la data 2009-02-14 11:52:44Nu o sa mearga niciodata bine in Romania

Tine-ti parerile tale gaunoase in capul tau, ala desteptu'.
Daca ceri o parere in public ar trebui sa te astepti la orice, nu sa te pupe toti in fun d ca cine e ea..., a ajuns tocccmai in Canada...hmmm ioi ma! Ne-ai dat pe spate pe toti !!!.
Astia ca tine fac renume prost Romaniei, nu aia de stau in ea. Si mai ai si tupeu de canadiana nauca de a cere sfaturi pe gratis alora cu mentalitate proasta!

Postat pe 14 Februarie 2009 12:03
Trista povestea ta,dar nu toti"amantii"casatoriti mint..........si crede-ma ca nu este asa de simplu sa renunti la fam indiferent cat ai iubii,din pacate iti spun din proprie experienta(intra la "ne vom iubi mereu dar....)si ai sa-ntelegi,eu una nu pot renunta(deocamdata)la tatal copiilor mei chiar daca pe el il iubesc enorm,daca ma iubeste o sa astepte "momentul potrivit pt asta" fii tare,si iti doresc tot binele din lume si pt oameni ca"bucuresteanul"nu se merita sa ai vreun regret.te sarut
PS si in Romania sunt oameni cu mentalitate de apreciat!
o_inima_pustie
Postat pe 14 Februarie 2009 12:09
Nici eu nu am citit tot.
Dar raspunsul e simplu: Tu ai o casnicie si traiesti in Canada, el o nevasta si copil in Bucuresti. Ce naiba nu-l las in pace? Sau el pe tine? NU ai un sot care ar trebuii sa fie si confidentilul tau, prietenul tau cel mai bun.. Cu el iti discuti problemele ...
Dar probleme de genul: probabil nenorocita de nevasta i-a turnat lui un copil sa-l lege de ea, iar el nefericitul nutreste sentimente sincere fata de tine... chiar ca nu le poti discuta cu sotul
Si da-te jos de pe tronul "eu locuiesc in tara minunilor si imi este bine", ca de ti-ar merge cum crezi si ai fi cum te crezi nu ti-ai etalla problemele pe net si nu mai jigni romani.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 14 Februarie 2009 12:09
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-02-14 12:09:42Nici eu nu am citit tot.
Dar raspunsul e simplu: Tu ai o casnicie si traiesti in Canada, el o nevasta si copil in Bucuresti. Ce naiba nu-l las in pace? Sau el pe tine? NU ai un sot care ar trebuii sa fie si confidentilul tau, prietenul tau cel mai bun.. Cu el iti discuti problemele ...
Dar probleme de genul: probabil nenorocita de nevasta i-a turnat lui un copil sa-l lege de ea, iar el nefericitul nutreste sentimente sincere fata de tine... chiar ca nu le poti discuta cu sotul
Si da-te jos de pe tronul "eu locuiesc in tara minunilor si imi este bine", ca de ti-ar merge cum crezi si ai fi cum te crezi nu ti-ai etalla problemele pe net si nu mai jigni romani.

Draga Full Metal Kacket,crede-ma ca sunt si "soti"care nu-i intereseaza...si in orice problema te ajuta cu"fa cum crezi,fa ce crezi ca este mai bine etc....)nu gandesc ca ai nevoie de comunicare ,ai nevoie de o vb buna,si nu numai ....sunt persoane indiferente chiar daca sustin ca esti iubirea cea mare si bla bla(si vb de sotul meu aici) si te apuca draci la un moment dat si te duci dracu unde vezi cu ochii unde ai intelegere....
o_inima_pustie
Postat pe 14 Februarie 2009 12:35
De la: o_inima_pustie, la data 2009-02-14 12:35:49
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-02-14 12:09:42Nici eu nu am citit tot.
Dar raspunsul e simplu: Tu ai o casnicie si traiesti in Canada, el o nevasta si copil in Bucuresti. Ce naiba nu-l las in pace? Sau el pe tine? NU ai un sot care ar trebuii sa fie si confidentilul tau, prietenul tau cel mai bun.. Cu el iti discuti problemele ...
Dar probleme de genul: probabil nenorocita de nevasta i-a turnat lui un copil sa-l lege de ea, iar el nefericitul nutreste sentimente sincere fata de tine... chiar ca nu le poti discuta cu sotul
Si da-te jos de pe tronul "eu locuiesc in tara minunilor si imi este bine", ca de ti-ar merge cum crezi si ai fi cum te crezi nu ti-ai etalla problemele pe net si nu mai jigni romani.

Draga Full Metal Kacket,crede-ma ca sunt si "soti"care nu-i intereseaza...si in orice problema te ajuta cu"fa cum crezi,fa ce crezi ca este mai bine etc....)nu gandesc ca ai nevoie de comunicare ,ai nevoie de o vb buna,si nu numai ....sunt persoane indiferente chiar daca sustin ca esti iubirea cea mare si bla bla(si vb de sotul meu aici) si te apuca draci la un moment dat si te duci dracu unde vezi cu ochii unde ai intelegere....

Scumpa inimioara,
vai ce amuzant sa tastezi in loc de j un k le umpli inima cu bucurie tuturor care ma iubesc pe aicea

Binenteles ca exista si din aia, si daca sotul tau cateodata nu te asculta si pe tine te apuca dracii, nu te "arunci" in bratele unui barbat insurat sau nu "investesti sentimente" in alta persoana, nu ramai socata ca "nefericitul" tau prieten are un copil. blabla etc Banuiesc ca faci diferenta in sentimente pe care le ai fata de sot, de un iubit/amant sau un amic bun.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 14 Februarie 2009 13:05
1.lasa ti o in pace, nu fiti rai ...e suparata si vrea sa si verse amaru ..
2. nici eu nu cred ca si-ar lasa nevasta, si nu neaparat din lasitate...ci din frica de nou. plus ca...mai tarziu il puteai si tu lasa pe el ...
3. cred ca esti daramata, dar ... cred de asemenea ca asta te-a intarit si STIU ca vei trece peste asta.
4. nu stiu daca e cazul sa nu mai ai incredere in nimeni, dar pe viitor sa-ti pastrezi unele chestii doar pt tine...
morticia_adams
Postat pe 14 Februarie 2009 13:08
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-02-14 13:05:54
De la: o_inima_pustie, la data 2009-02-14 12:35:49
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-02-14 12:09:42Nici eu nu am citit tot.
Dar raspunsul e simplu: Tu ai o casnicie si traiesti in Canada, el o nevasta si copil in Bucuresti. Ce naiba nu-l las in pace? Sau el pe tine? NU ai un sot care ar trebuii sa fie si confidentilul tau, prietenul tau cel mai bun.. Cu el iti discuti problemele ...
Dar probleme de genul: probabil nenorocita de nevasta i-a turnat lui un copil sa-l lege de ea, iar el nefericitul nutreste sentimente sincere fata de tine... chiar ca nu le poti discuta cu sotul
Si da-te jos de pe tronul "eu locuiesc in tara minunilor si imi este bine", ca de ti-ar merge cum crezi si ai fi cum te crezi nu ti-ai etalla problemele pe net si nu mai jigni romani.

Draga Full Metal Kacket,crede-ma ca sunt si "soti"care nu-i intereseaza...si in orice problema te ajuta cu"fa cum crezi,fa ce crezi ca este mai bine etc....)nu gandesc ca ai nevoie de comunicare ,ai nevoie de o vb buna,si nu numai ....sunt persoane indiferente chiar daca sustin ca esti iubirea cea mare si bla bla(si vb de sotul meu aici) si te apuca draci la un moment dat si te duci dracu unde vezi cu ochii unde ai intelegere....

Scumpa inimioara,
vai ce amuzant sa tastezi in loc de j un k le umpli inima cu bucurie tuturor care ma iubesc pe aicea

Binenteles ca exista si din aia, si daca sotul tau cateodata nu te asculta si pe tine te apuca dracii, nu te "arunci" in bratele unui barbat insurat sau nu "investesti sentimente" in alta persoana, nu ramai socata ca "nefericitul" tau prieten are un copil. blabla etc Banuiesc ca faci diferenta in sentimente pe care le ai fata de sot, de un iubit/amant sau un amic bun.

Draga mea Full_Metal_Jacket scuze pt greseala "k"in loc de "j" spre exemplu sotul meu nu are idee ce zi este azi,nici macar un tel nu mi-a dat(este in spania el)sa nu-i "freci "una prin tel te pup si scuze inca odata,
o_inima_pustie
Postat pe 14 Februarie 2009 16:34
De la: geo_sh, la data 2009-02-14 12:01:08
De la: Ruskyan, la data 2009-02-14 11:52:44Romanul este o natie de oameni destepti de aia merge asa de bine in tara aia. Daca cineva are ceva incurajator de spus este binevenit, iar daca nu consider ca parerile sunt diferite si nu m-am trezit vorbind pe site sa ma plang. Poate am simtit nevoia sa spun in van o experienta prin care am trecut. Nu cer parere, nu astept nimic de fapt. Nu-l inteleg pe roman de ce pleaca urechea la ceva ce chiar nu-l intereseaza? Doar ca are sansa sa fie ironic?
Nu o sa mearga niciodata bine in Romania, din pacate pentru mentalitatea care exista acolo. Si pentru ca romanul daca gresesti asta si asteapta sa-ti dea in cap ironic.....
Indiferent ca am gresit sau nu site-ul sunt binevenita sa scriu oriunde atata timp cat nu ironizez si nu fac ce fac unii pe aici.


norocul tau ca nu sunt roman , altfel ma simteam .
ca si tine, am dreptu' la o opinie, si daca nu-ti convine, nu e vina mea!
si sa judeci o natie doar din prisma unui singur om , imi da ocazia sa-mi fac o parere despre tine!
si nu e buna!

dar ce natie esti???
roz5blue6lila7
Postat pe 17 Mai 2009 17:25
De la: kudika017956, la data 2009-05-17 17:25:01
De la: geo_sh, la data 2009-02-14 12:01:08
De la: Ruskyan, la data 2009-02-14 11:52:44Romanul este o natie de oameni destepti de aia merge asa de bine in tara aia. Daca cineva are ceva incurajator de spus este binevenit, iar daca nu consider ca parerile sunt diferite si nu m-am trezit vorbind pe site sa ma plang. Poate am simtit nevoia sa spun in van o experienta prin care am trecut. Nu cer parere, nu astept nimic de fapt. Nu-l inteleg pe roman de ce pleaca urechea la ceva ce chiar nu-l intereseaza? Doar ca are sansa sa fie ironic?
Nu o sa mearga niciodata bine in Romania, din pacate pentru mentalitatea care exista acolo. Si pentru ca romanul daca gresesti asta si asteapta sa-ti dea in cap ironic.....
Indiferent ca am gresit sau nu site-ul sunt binevenita sa scriu oriunde atata timp cat nu ironizez si nu fac ce fac unii pe aici.


norocul tau ca nu sunt roman , altfel ma simteam .
ca si tine, am dreptu' la o opinie, si daca nu-ti convine, nu e vina mea!
si sa judeci o natie doar din prisma unui singur om , imi da ocazia sa-mi fac o parere despre tine!
si nu e buna!

dar ce natie esti???

Barbat casatorit. Si-ajunge...
Lucia1971
Postat pe 17 Mai 2009 17:26
Draga mea, imi pare rau pt. tine, pt. ce ai patit si in ce ai intrat, dar... asa cum spui, trebuia sa nu accepti de la inceput, dar pe langa faptul ca era casatorit si stiai, ii stiai si varsta. Sunt doua aspecte majore. Daca el era un prieten al meu, eu il sfatuiam sa nu-si faca iluzii ca o relatie cu fata mai mica cu 2o de ani ca el , este ceea ce ii trebuie. Eu sunt mai pragmatica si vad altfel o relatie cu diferenta mare de varsta... pt. ca sunt multe, multe diferente ce rezulta de aici. De prea multe ori si o dif.de 10 ani e mare. E f. importanta varsta biologica a unui barbat, nu doar cea cronologica. Trist, dar majoritatea barbatilor au o varsta biologica mai mare decat cea cronologica, iar varsta psihologica e mai mica . La voi e diferenta de o generatie . Un barbat normal la cap, isi da seama ca la 60 de ani, langa el va fi o femeie de 40, adica in floarea varstei si e f. posibil sa isi gaseasca pe altul, chiar daca nu da divort de el, asa ca....
Indreapta-ti toata atentia si dragostea catre sotul tau si incearca sa fiti fericiti amandoi alaturi unul de altul, ca oricum sunteti intr-o tara straina si nu-i usor.
Mult noroc si sa auzim numai de bine!
Cer_instelat
Postat pe 17 Mai 2009 18:00
Poestea ta eeste atat de bulibasita, vis-a-vis de subiect, care ar fi trebuit sa aiba un caracter moralizator.,incat fara sa vrei devii lupul moralist.Nu ai transmis mesajul clar, de a spune NU, unei persoane casatorite, ci te-ai vaitat de fapt ,ca te-a parasit, tu, care erai minunea din viata lui, tu care aveai 24., nu 40 de ani ca ea. ,intrusa, tu care ai fi fost in stare de orice pt. el, etc.Dar nu te=ai gandit ca si sotia lui , ar fi facut orice pt. el, ca de fapt, nu o parasea pt. ca o iubea, iar tu ai fost. a cine stie cata aventura .el neavand de gand sa o paraseasca niciodata, drept dovada, ca ti-a in tors spatele.Femeia de langa el a luptat sa ii faca cel mai minunat dar pe care il poate face o femeie barbatului iubit, UN COPIL.Spui ca te-ai casatorit, ca ai un sot minunat, dar tu in continuare vb-esti tot despre, el, si cu el chiar si acum cand esti maritata
Sunt curioasa, sa vedem daca sotul tau ti-ar face tie ce ai facut tu celeilalte, daca ai mai ,blama nevasta exu-lui.Sunt frapata, de genul asta de femei, care isi gasesc scuze si motivatii pt. ceea ce fac ele, STIIND,de la capul locului ca este insurat, si cum o judecati voi pe cealalta care nu v-a gresit cu nimic,ea asteptandu-si doar barbatul acasa, sau nu e voie;, si dand cu biciul in dreapta si in stanga stiind , ca VOI sunteti vinavate.De ce astepti , stimata femeie proaspat maritata, incurajari, cand acum ai un sot.Cred ca ar trebuii sa iti vezi de viata ta, si lasa si pe altii sa si-o traiasca,mai ales acum cand are un copil.Chiar nu ai inteles ca nu te mai vrea.
APROPO, sotul tau stie ca tu vb-esti cu el in continuare, ca si cand el nu ar exista;
Titlul,suna bine, dar mesajul e jalnic, si lipsit de moralitate si bun simt.
kudika022141
Postat pe 18 Mai 2009 16:24
CRED, ca titlul topicului, trebuia sa fie. Spuneti NU, unui barbat casatorit, atunci cand, va da papucii .Taman tu cea minunata, ai fost data la o parte , pe fata ,pt. nevasta si copil, auzi ce tupeu din partea lui,imi curge o lacrima de bucurie,ca a fost destept si a ales pe cine merita.Acum ai un sot, din cate spui , si.....unde este, nu vede ce faci, e doar un sot virtual,sau ai gasit un fraer, care sa iti suporte, esecurile, mi-e mila de bietul om...

Postat pe 18 Mai 2009 19:18
"ce semeni aia culegi"............si roata se va intoarce! pacat dar asta e soarta amantelor...............
FRANNNCE
Postat pe 18 Mai 2009 22:15
Acum pot dormi linistita, cazul e rezolvat.Decizia e f. inteleapta.
kudika022141
Postat pe 21 Mai 2009 17:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
asa sunt eu... 32 De la: caisa 15 Octombrie 2011 15:21
Increderea in sine! 17 De la: brunita 20 Ianuarie 2014 12:57
mi e foameeeeeeeeeeeeeeeeeeeee 7 De la: yumy 14 Octombrie 2011 08:24
Iubitul ma minte 40 De la: misha79 23 Martie 2015 16:58
Am nevoie de un sfat.... 31 De la: franziska_eu 30 Ianuarie 2012 12:03