Setari Cookie-uri

Cum sa fac sa trec peste o relatie care s-a terminat de aproape un an :(

Buna...la toti...am o mare problema...am avut o relatie de aproape doi ani cu cineva iar anul trecut in aprilie s-a incheiat. Am suferit enorm de mult si au fost zile cand imi doream sa nu ma mai trezesc din somn. Stiu ca nu e bine cum am gandit si nu as fi facut niciodata un gest de gen, dar vreau sa intelegeti putin cat de greu mi-a fost...Dupa ce ne-am despartit am continuat sa tinem legatura, am ramas ca sa spun asa "prieteni"...i-am fost alaturi cu totul, am vb despre orice, l-am ajutat ori de cate ori a avut nevoie de mine si el m-a ascultat si intr-un fel m-a ajutat sa trec putin mai usor peste relatie dintre noi, ramanand langa mine ca amic. Stiu ca suna aiurea si ca multa lumea zice ca nu ai cum sa ramai prietena cu fostul insa eu am ramas prietena si cu cel de dinaintea lui cu care am fost vreo 5 ani de zile....si dupa atatia ani inca ne vb. Ideea e ca am continuat sa ne mai vdm...sa ma duc la el (el fiind din iasi eu din buc). De cate ori am incercat sa am o relatie cu altcineva, nu am reusit...nu ma pot apropria de nimeni, sunt rece, distanta si sunt fff pretentioasa...numai cand sunt cu el pot fi asa cum sunt eu de fapt...au fost momente cand am decis sa renuntam de tot insa nu am putut sa rezistam prea mult...ajungeam la dorinta de a ne mai vedea si de a sta de vb unu cu altu...De aprape un an de zile sunt intr-o stare de tristete, depresie si nu mai pot sa ma bucur de nimic...il vreau inapoi si nu...sunt consitenta ca au fost prea multe intre noi si nu are rost sa sper la ceva ce nu ar mai merge...insa simt ca nu pot renunta la el de tot...in ultimul timp am cam rupt legatura, adica am vb mult mai rar la telefon si ma simt singura si deprimata....cand vb cu el ma simt mai bn insa nu e bn nici asa....nu stiu daca il mai iubesc sau am ramas cumva prinsa in ideea unei relatii cum a fost cea cu el. Imi doresc sa merg mai departe, sa imi placa sa imi traiesc viata ca o femeie de 25 ani, insa fac cu totul pe dos...ma port de parca as avea 50 ani, nu am chef de nimic, nu gasesc nimic sa imi faca placere sau pe cineva de care sa imi fie dor, la care sa tin si caruia sa ii pot spune lucruri frumoase. Nu stiu cum ar putea cineva sa ma ajute insa am zis ca nu imi strica sa mai aud cateva idei. Ma tot gandesc sa ma duc sa stau de vb cu cineva specializat in chestii de gen, dar deocamadata nu am cum...Nu pot deloc sa imi dau seama ce e cu mine de fapt, de ce sunt asa de atata timp si daca intr-adevar motivul pentru care sunt asa si ma simt asa este el...mi-ar place sa pot sa imi dau seama care este problema pe care o am si ce pot face sa trec o data peste starile astea si peste modul de viata pe care l-am adoptat de aproape un an de zile...va multumesc!
monytzoi
Postat pe 15 Februarie 2009 13:20
Parca,parca...te-am mai vazut undeva...
BogdanPaul
Postat pe 27 Februarie 2009 13:04
buna...din cate spui tu aici inca ai sentimente puternice pentru el...si atata timp cat vei vb cu el...si te vei vedea cu el nu vei putea trece definitiv peste el...este dureros...dar mult mai dureros e sa iti spuna despre actuala lui iubire...crede-ma e devastator...e logic ca acum sa fii mai pretentioasa la baieti...ai suferit si inca suferi...iti e frica sa iti arati adevarata personlitate altui baiat..si fata de el iti e asa usor sa te desfasori pt ca ai incredere in el...dar daca vei "risca" inca odata poate iti va placea...oricum...din propria experienta...sa treci peste o relatie e mai usor atunci cand iti faci alta...chiar daca la inceput te fortezi putin...atunci cand esti intr-o relatie iti mai ocupi timpul si nu te mai gandesti asa de mult la respectivul...la revedere si sper sa vad pe forum un mesaj prin care sa spui ca ai trecut peste el si ca ai reusit sa traiesti din nou...pa
Phantom
Postat pe 4 Martie 2009 21:33
Multumesc mult pentru cuvintele adresate Phantom...:) foarte frumos si foarte adevarat. sa stii ca iti urmez sfatul si incerc ceva nou cu cineva. :) e mult mai bine fata de acum ceva timp si sunt mai binedispusa. incerc sa o las mai moale si cu fostul si intr-adevar ajuta sa nu stii prea multe. pana nu o sa ma simt complet stapana pe sentimentele mele am sa evit sa aflu prea multe despre el si viata lui. mai incercasem acum ceva timp sa am o rel cu cineva si crede-ma ca ma fortasem mult prea mult dar chiar nu reuseam sa vad ceva bun sau pozitiv in rel aia. de aia imi este frica cel mai tare...sa nu reusesc sa ma atasez din nou de cineva caruia sa ii pot arata exact cum sunt eu si ca pot fi si atenta si calda si afectuoasa..pt ca acum nu pot fi asa cu nimeni...distantez pe toata lumea care incearca sa se apropie. insa fata de incercarea de care tocmai ti-am zis, acum in prezent sunt mult mai atenta si mai buna cu cel cu care incerc in momentul de fata...nu sunt cum eram altadata insa e un pas inainte...si am inceput sa gandesc mai pozitiv si sa cred ca voi putea reveni la atitudinea mea si ca voi putea sa acord din nou incredere cuiva. Desi sincer spun, ca tare imi este frica sa nu ajung din nou in aceasi situatie daca ma implic.
monytzoi
Postat pe 5 Martie 2009 16:26
Felicitari pentru pasul inainte...eu cred ca vei reusi sa treci peste fostul iubitel...si sunt sigur ca acum vei fi mult mai atenta si la noul iubit...iti doresc toata fericirea din lume si sper sa mai maia avem ocazia sa vb si sa-mi spui ca ai trecut peste toata suferinta si ti-ai redobandit fericirea...pa pa
Phantom
Postat pe 7 Martie 2009 16:59
ai spus o vorba ca 1000......BRAVO......ai perfecta dreptate.......
simona26oltean
Postat pe 14 Martie 2009 01:04
la mesajul de la BOGDANPAUL ma refeream......
simona26oltean
Postat pe 14 Martie 2009 01:07
Am si eu o problema,nam mai avut o relatie cu o fata de de foarte muult timp,adica nu gasisem persoana potrivita,si acum am gasit persoana potrivita si am reusit sa-i obtin un DA,dar intrebarea este:e adevarat ca fetele la inceput de relatie sunt distante !
kudika133835
Postat pe 1 Martie 2010 19:11
deci nu sunt fata sunt baiat am gresit la crearea profilului :)))
kudika133835
Postat pe 1 Martie 2010 19:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce fac cu socrii? 13 De la: kudika406558 4 Iulie 2011 16:37
intoarce capul dupa femei pe strada 119 De la: kudika503046 30 Iunie 2012 20:38
Nelamurire 26 De la: Aesma_Daeva 2 Iulie 2009 14:47
eu capricorn....el fecioara 3 De la: Elyaa 29 Aprilie 2011 11:47
Am fost înºelat/distrus de cãtre soþie. 31 De la: kudika_980264 2 Februarie 2015 12:46