Setari Cookie-uri

relatie in impas

Sunt intr-o situatie foarte ciudata .sunt casatorit de 13 ani . de ceva timp simt ca relatia este in impas , sotia mea nu-mi aduce fericirea si placerea de a fii impreuna , tot timpul asteapta de la mine sa fac imposibilul. in urma cu un an si jumatate tatal meu a fost diagnosticat cu cancer.ceva din mine imi spunea ca trebuie sa fiu alaturi de el si asa s-a si intamplat .in fiecare zi de la aflarea diagnosticului mergeam peste tot cu el spital acasa periada de un an de zile , timp in care sotia mea nu a mers decat o singura data cu mine la spital cat a fost internat , motivand ca este forte sensibila si nu poate suporta sa vada asa ceva .am continuat sa ma implic cu totul .dupa operatie tatal meu incepuse sa se simta mai bine cu toate ca doctori nu-mi dadeau sperante prea mari urmand tratament cu citostatice si terapie cu raze la cap pt eliminarea tumori. Timp de 6 luni s-a simtit mai bine chiar imi faceam sperante mari de revenire , din pacate nu a fost asa dupa sarbatorile de iarna boala se agrava si toate sperantele se naruia pe zi ce trece eram disperat, nu stiam ce sa mai fac ,si dupa sarbatorile de pasti inevitabilul sa produs tatal meu sa stins la spital sub privirea mea si a asistentei care neputincioasa nu a avut ce sa mai faca . grele sentimente si remuscari m-au incercat in acele momente nici acum dupa aproape 10 luni de la disparitie nu-mi pot reveni. atunci am realizat ca viata e scurta si trebuie sa traiesti fiecare zi ca si cum ar fi ultima.In toata aceasta perioada am fost impartit intre sotie si familia mea pe care ia nu a acceptato in toatlitate niciodata reusind sa ma indeperteze de parinti mei ,fiind forte suspicioasa defiecare data cand mergeam pe la ei. De forte multe ori mergeam pe ascun sa nu o supar . Dupa ce tatal meu s-a stins am intentat actiunea de divort pe motiv ca nu a fost alaturi de mine atunci cand aveam mai mare nevoie de ea.am plecat dela domiciliul in care stateam cu parinti ei sai am venit alaturi de mama mea si sora cea mica.in acest timp nu ma cautat nu m-a sunat pur si simplu a renuntat la tot spunand ca eu sunt cel vinovat ca eu sunt cel care a neglijat familia si ca fac ce vreau. circa o luna de zile am fost terminat pshic fizic din toate punctele de vedere , am luat decizia sa merg la un psiholog pt ca ma simteam singur si fara capatai spunandui ca eu o mai iubesc si ca vreau sa fim din nou impreuna. Dupa ce a insistat sa ne vedem din nou la un suc cu sotia mea am discutat si am luat toata vina asupra mea si am decis sa ne impacam anuland actiunea de divort.a urmat mutarea ei la mine cu mama si sora cea mica.Lucru de neconceput pt. ea pana atunci.toate bune si frumoase pt. o perioada de o luna de zile . incercand sa se impace cu idea de a trai cu soacra in aceiasi casa . Dar surpriza dupa o perioada a inceput sa-mi spuna ca nu se simte ok si ca nu o poate suporta pe mama mea .Am hotarat ca in primavara sa ne mutam inapoi la parinti ei pt. ca acolo se simte bine.Problema este ca nu stiu daca este bine pt. ca nu are simt de raspundere si se comporta precum un copil neajutorat vrea tot timpul sa fac numai eu toate treburile casei cum ar fii spalat , gatit , curatenie sa vina toate la botul calului fara sa miste un deget daca o rog sa faca ceva incepe sa se incrunte si sa planga .nu cred ca pot rezista ca eu sa fiu si sotie si sot dor la pat sa fiu barbat . si mai nou sa mai fie si geloasa pe toata lumea inclusiv pe mama mea care nici buna ziua nu-i mai da .sta toata ziua in casa si se uita la televizor.nu stiu ce sa fac sa ma mut si sa fiu un catelus toata viata, sau sa incerc sa tai totul si sa oiau de la capat.

Ma simt fara iesire .
longy_73
Postat pe 19 Februarie 2009 17:06
este intradevar o situatie dificila...dar eu cred ca dupa 13 ani de casnicie e cazul sa mai faca si ea un compromis, sa incerce sa se impace cu ai tai, sa mai lase de la ea.
iar daca tu o sa te muti inapoi la parintii ei, ea o sa se simta bine iar tu nu.
exact cum ai si spus, vata e prea scurta sa o traim asa, prin prisma altora.
nu crezi ca e vremea sa te gandesti si la tine?
discuta cu ea si vezi ce spune....sper sa auzim de bine!
Mult succes
simona_madalin
Postat pe 19 Februarie 2009 17:12
De la: longy_73, la data 2009-02-19 17:06:55Sunt intr-o situatie foarte ciudata .sunt casatorit de 13 ani . de ceva timp simt ca relatia este in impas , sotia mea nu-mi aduce fericirea si placerea de a fii impreuna , tot timpul asteapta de la mine sa fac imposibilul. in urma cu un an si jumatate tatal meu a fost diagnosticat cu cancer.ceva din mine imi spunea ca trebuie sa fiu alaturi de el si asa s-a si intamplat .in fiecare zi de la aflarea diagnosticului mergeam peste tot cu el spital acasa periada de un an de zile , timp in care sotia mea nu a mers decat o singura data cu mine la spital cat a fost internat , motivand ca este forte sensibila si nu poate suporta sa vada asa ceva .am continuat sa ma implic cu totul .dupa operatie tatal meu incepuse sa se simta mai bine cu toate ca doctori nu-mi dadeau sperante prea mari urmand tratament cu citostatice si terapie cu raze la cap pt eliminarea tumori. Timp de 6 luni s-a simtit mai bine chiar imi faceam sperante mari de revenire , din pacate nu a fost asa dupa sarbatorile de iarna boala se agrava si toate sperantele se naruia pe zi ce trece eram disperat, nu stiam ce sa mai fac ,si dupa sarbatorile de pasti inevitabilul sa produs tatal meu sa stins la spital sub privirea mea si a asistentei care neputincioasa nu a avut ce sa mai faca . grele sentimente si remuscari m-au incercat in acele momente nici acum dupa aproape 10 luni de la disparitie nu-mi pot reveni. atunci am realizat ca viata e scurta si trebuie sa traiesti fiecare zi ca si cum ar fi ultima.In toata aceasta perioada am fost impartit intre sotie si familia mea pe care ia nu a acceptato in toatlitate niciodata reusind sa ma indeperteze de parinti mei ,fiind forte suspicioasa defiecare data cand mergeam pe la ei. De forte multe ori mergeam pe ascun sa nu o supar . Dupa ce tatal meu s-a stins am intentat actiunea de divort pe motiv ca nu a fost alaturi de mine atunci cand aveam mai mare nevoie de ea.am plecat dela domiciliul in care stateam cu parinti ei sai am venit alaturi de mama mea si sora cea mica.in acest timp nu ma cautat nu m-a sunat pur si simplu a renuntat la tot spunand ca eu sunt cel vinovat ca eu sunt cel care a neglijat familia si ca fac ce vreau. circa o luna de zile am fost terminat pshic fizic din toate punctele de vedere , am luat decizia sa merg la un psiholog pt ca ma simteam singur si fara capatai spunandui ca eu o mai iubesc si ca vreau sa fim din nou impreuna. Dupa ce a insistat sa ne vedem din nou la un suc cu sotia mea am discutat si am luat toata vina asupra mea si am decis sa ne impacam anuland actiunea de divort.a urmat mutarea ei la mine cu mama si sora cea mica.Lucru de neconceput pt. ea pana atunci.toate bune si frumoase pt. o perioada de o luna de zile . incercand sa se impace cu idea de a trai cu soacra in aceiasi casa . Dar surpriza dupa o perioada a inceput sa-mi spuna ca nu se simte ok si ca nu o poate suporta pe mama mea .Am hotarat ca in primavara sa ne mutam inapoi la parinti ei pt. ca acolo se simte bine.Problema este ca nu stiu daca este bine pt. ca nu are simt de raspundere si se comporta precum un copil neajutorat vrea tot timpul sa fac numai eu toate treburile casei cum ar fii spalat , gatit , curatenie sa vina toate la botul calului fara sa miste un deget daca o rog sa faca ceva incepe sa se incrunte si sa planga .nu cred ca pot rezista ca eu sa fiu si sotie si sot dor la pat sa fiu barbat . si mai nou sa mai fie si geloasa pe toata lumea inclusiv pe mama mea care nici buna ziua nu-i mai da .sta toata ziua in casa si se uita la televizor.nu stiu ce sa fac sa ma mut si sa fiu un catelus toata viata, sau sa incerc sa tai totul si sa oiau de la capat.

Ma simt fara iesire .


cu toata criza in care traim, cred ca cel mai bine ar fi sa locuiti singuri, sa va gospodariti singuri...
cred ca la ea "cordonul ombilical" nu este taiat, asa ca trebuie taiat la un moment dat, trebuie discutat, trebuie spus adevarul, comunicarea ajuta, iar ea trebuie sa-si dea singura seama de ceea ce face bine si ceea ce face rau!
nuvola
Postat pe 21 Februarie 2009 19:24
... da ,o situatie destul de dificila ,insa salvarea acestei casnicii consta in desprinderea de parinti, ar fi de preferat sa invatati sa traiti singuri,doar voi doi ,sa va construiti totul asa cum va place, fara parerile si implicatiile parintilor.
Cum tu intelegi faptul ca nu poate sta in preajma mamei tale, pe motiv ca nu o place, nu se intelege cu ea ,asa ar trebui sa te inteleaga si ea, daca nu o face inseamna ca ii este teama sa se rupa de parinti si tot timpul o sa fie la fel .
Sincer trebuie sa aveti o discutie serioasa, iar daca ati petrecut 13 ani impreuna, aceasta intamplare nu ar trebui sa stearga cei 13 ani ,ba dimpotriva sa solutioneze acest impas .
Cat despre faptul ca nu era langa tine, pe perioada cat tatal tau a fost in spital, mi se pare o mare absurditate, cred ca nu i-a pasat, situatia i-a fost indiferenta ...parerea mea
Cred ca toata viata a fost rasfatata mamei,iar tu ai iubit-o prea mult si ai trecut cu vederea toate aceste lucruri...
ynnor
Postat pe 22 Februarie 2009 12:40
Multumesc celor care mi-ati scris , ma bucura si ma incurajeaza sfaturile voastre ,viata fara conversatie ar fi la fel de fada ca si reletia mea.Intodeauna m-am ghidat dupa ceea ce simt eu si nu dupa ce spune lumea ,cu toate ca am selectat din toate parerile celor din jur ce am crezut eu ca-mi este de folos.si am aplicat cu succes.
Sentimentele si cea ce inima iti spune nu poti da la o parte si nu intodeauna gandesti si rational.
In momentul in care m-am casatorit pt. mine parinti au ocupat locul doi in viata mea,tot si toate erau indreptate numai familiei mele daruind din tot sufletul meu tandrete, iubire,pasiune in tot ceea ce faceam.
Am iubit si iubesc cu aceeasi intensitate ca la inceput.nimic nu ma putut impidica sa-mi arat sentimentele profunde si sincere fata de ea.
In prezent sunt in aceeasi dilema daca merita sau nu sa-mi mai calc pe suflet si sa merg mai deperte .m-am hotarat sa stau foarte deschis de vorba cu ea si sa-i spun ce simt fara a avea rezerve ( sa dau cartile pe fata cum se spune )cu riscul de a o pierde .
Sper sa inteleaga ce am pe suflet si ca in felul asta nu putem continua.

va multumesc inca o data tuturor.
longy_73
Postat pe 23 Februarie 2009 11:42
Sincer chiar cred ca ati amanat prea mult ruperea definitiva de parinti, atat de o parte cat si de alta.
corinaczm
Postat pe 23 Februarie 2009 18:31
Si eu cred ca este o absurditate faptul ca nu a fost langa tine atunci cand tatal tau a fost bolnav, nu ii pasa catusi de putin de tine sau de familia ta. Iar referitor la mutatul la mama ei nu cred ca e o solutie.
Iar treburile gospodaresti nu se vor lipi de ea mutandu-va singuri, tu le faci acum stand la mama ta, daramite sa mai stati si singuri.......Ma mir ca nu ti-ai gasit pe alta, avand in vedere comportamentul ei fata de tine, inseamna ca esti indragostit mult de ea. E timpul sa vorbiti sincer unul cu altul... totusi au trecut 13 ani...
Mult succes
way
Postat pe 28 Februarie 2009 18:02
fiecare om are dreptul la fericire.si a ta este pe undeva,caut-o cat mai ai timp.imi pare rau pt ce s-a intamplat cu tatal tau.
dana_mv
Postat pe 28 Februarie 2009 18:32
Eu cred ca o ai pe sotia ta asa cum ai obisnuit-o. Probabil ca asa a fost de la inceput , numai ca evident cu timpul incepi sa ii vezi din ce in ce mai multe defecte. Probabil e foarta rasfatata , autoritara , invatata sa aiba ultimul cuvant , acestea fiind in exces te scot din minti. Nu stiu daca o poti schimba dar evident trebuie sa incerci sa ai o discutie cu ea la modul serios.Din ce ai relatat tu ea greseste foarte mult , la urma urmei parintii partenerului trebuie respectati si chiar iubiti , mai ales daca nu se baga in relatia copiilor.Ce sa zic , pacat de faptul ca nu te apreciaza si daca nu merge cu discutia trebuie sa treci la alte tactici sa o inveti putin minte.
Petek
Postat pe 2 Martie 2009 22:33
eu cred k adevarul e undeva la mijloc...dar totusi in astia 13 ani nu ai vazut cum e???
bruneagra25
Postat pe 4 Martie 2009 14:02
In primul rand imi pare rau ,parerea mea este ca esti prea bun ptr.ea,probabil ca nu te merita,schimba foaia ....fii mai rau nu-i mai face toate poftele ca de-aia si profita asa de tine si de bunatatea ta,gandestete si la tine un pic,daca nu esti fericit de ce mai stai cu ea,refati viata....viata este scurta si nu trebuie sa ne batem joc de ea.Parerea mea este ca ea profita prea mult de tine,si trebuia sa-ti fie alaturi atunci cind sufereai cu tatal tau...dar ea a fost indiferenta si rea,cea ce inseamana ca nu prea tine la tine altfel suferea o data cu tine....parerea mea...
Bafta si Curaj in continuare,cautati fericirea,sigur o vei gasi.....
miha_973
Postat pe 4 Martie 2009 14:21
De la: miha_973, la data 2009-03-04 14:21:52In primul rand imi pare rau ,parerea mea este ca esti prea bun ptr.ea,probabil ca nu te merita,schimba foaia ....fii mai rau nu-i mai face toate poftele ca de-aia si profita asa de tine si de bunatatea ta,gandestete si la tine un pic,daca nu esti fericit de ce mai stai cu ea,refati viata....viata este scurta si nu trebuie sa ne batem joc de ea.Parerea mea este ca ea profita prea mult de tine,si trebuia sa-ti fie alaturi atunci cind sufereai cu tatal tau...dar ea a fost indiferenta si rea,cea ce inseamana ca nu prea tine la tine altfel suferea o data cu tine....parerea mea...
Bafta si Curaj in continuare,cautati fericirea,sigur o vei gasi.....

de ce gandesti asa?? poate k parintii lui nu au vrut-o la inceput...poate k nici acum....poate k el nu e asa perfect precum spune...sunt sigura k adevarul e undeva la mijloc...am intalnit multi k el care isi plang de mila singuri doar doar vreo femeie le pik in plasa si ii compatimeste putin...eu nu cred k un barbat ar sta 13 ani cu o femeie si el sa faca tot iar ea sa stea...hai sa fim seriosi...
bruneagra25
Postat pe 4 Martie 2009 15:03
Uf.....,toate parerile voastre conteaza pentru mine , este adevarat ca nu sunt perfect ,si eu ca orice om am si defecte .
Un lucru care cred eu foarte important este faptul ca noi am stat la parinti ei tip de 12 ani.nu am fost si nu sunt un sfant dar ce ma doare este ca nu are initiativa .lucruri marunte care la un moment dat te deranjeaza si incerci sa le discuti .
De treburile casnice in perioada in care am stat la ai ei, se ocupa mama ei , preocupanduse mai mult de aspectul ei in societate stiti voi fetele .....machiaj imbracaminte buna si nu in ultimul rand dorinta de a avea o viata linistita. pana aici totul ok.dar intr-o casnicie trebuie sa existe comunicare si intelegere reciproca.
Daca eu aveam vreo sugestie in comportamentul ei care pe mine ma deranja punea boticul , se supara si arunca vina pe mine ,ca eu sunt cel care nu inteleg ca parinti ei fac totul ca noua sa ne fie bine .Incepea sa planga si reusea sa ma induioseze .....si renuntam sa mai spun ce ma doare.
Nu ma plang , cer doar o parere celor care mai sunt casatoriti si inteleg prin ce trec eu.
Recunosc este o fata foarte frumoasa si merita sa faci anumite compromisuri dar nu la nesfarsit.

O iubesc din tot sufletul ,vreau doar sa inteleaga ca ma zbat sa ne fie bine si sa avem o viata linistita.
Comportamentul ei ma dezamageste , vreau sa scot din ea acea sclipire de moment in care o femeie te face sa uiti de tot atunci cand esti langa ea.
Dorinta ei cea mare este sa ne intoarcem la ai ei , se simte incatusata unde stam acum, cu toate ca mama nu ne mai spune apsolut nimic nici macar nu ne mai baga in seama de dragul intelegeri noastre.

Fara a avea nici-o rezerva m-as intorce la ai ei dar consider ca asta nu este o solutie, se va plafona si va fii preocupata tot de ea fara a ave initiativa in cea ce priveste relatia noastra.
Imi doresc din tot sufletul sa stam singuri dar nu accepta aceasta varianta . nu stiu ce sa fac dati-mi un sfat.

nu caut aventuri ci doar parerile voatre referitor la spusele mele de mai sus.

multumesc tuturor.
longy_73
Postat pe 4 Martie 2009 17:52
daca sotul meu ar fi ca tine i-as face statuie in piata constitutiei...dar din pacate am si eu de lucrat la comportamentul lui fata de mine si copil
way
Postat pe 5 Martie 2009 16:26
cred ca tu trebuia sa fii femeie... esti foarte deosebit dc te preocupa amanuntele, vrei sa abordezi asemenea discutii. Eu una am mari probleme ca sotul nu retine nici unde-s pantalonii sau sosetele lui, dar alte lucruri pt care avem dezbateri intregi. Astea toate ne-au cam instrainat si pe noi, dar ne luptam sa nu ne amaram viata, cadoar avem un copil impreuna. Oricum pt noi cea mai buna solutie a fost mutarea separata de parinti. Iti doresc succes, suflet sensibil! gandeste-te la tine mai mult, pune-te pe primul loc si vezi atunci ea ce zice.
azalis
Postat pe 5 Martie 2009 16:33
cei care ca noi care doresc armonie in cuplu, intalnesc parteneri nepotriviti si ce e mai rau e ca ramanem sa ne consolam intr-o relatie fara respect si care nu are viitor. pe mine ma considera menajera si nu se implica in casnicie, pleaca dimineata si vine seara acasa si se uita la sport si se joaca pe calculator, ma igora, parca as fi transparenta. m-am gandit sa divortez insa tot mai sper ca situatia se va rezolva, desi stiu ca totul e in van. iti doresc mult noroc si sa ai parte de iti doresti. sa auzim de bine
way
Postat pe 5 Martie 2009 16:35
hei... se pare ca nimeni nu mai este interesat de subiectul meu.
noutati nu am ,asa ca nu pot decat sa va doresc sa aveti grija de voi si sa va iubiti la fel ca in prima zi.
longy_73
Postat pe 11 Martie 2009 17:21
Eu cred ca trebuie sa o iei de la capat, desi este teribil de greu, mai bine tai raul de la radacina. Esti si tu om si nu le poti face de unul singur, iar daca nu-ti iubeste familia inseamna ca nu te iubeste si nu te respecta pe tine in intregime. Sper sa ai perseverenta si determinarea sa incepi din nou. Mult noroc in ceea ce cauti. Ps aveti copii?
livia870917
Postat pe 12 Martie 2009 13:01
livia ai perfecta dreptate. ma intreb daca o va face. Aveti copii? este incredibil ce casnicie ai, parca ai fi femeie pt ca de regula femeilor li se intampla cel mai des astfel de lucruri. mergi inainte si nu te mai uita inapoi, e clar ca aveti moduri diferite de a vedea si trai viata. traieste-ti viata, o meriti. Nu stiu de ce ai stat cu ea atata vreme, nu te respecta si nici pe familia ta. de iubit e clar ca lumina zileu ca nu, in 13 nu ai reusit sa scoti ceva de la ea fi sigur ca nici de acum incolo nu vei reusi. imi pare rau de tatal tau, iar faptul ca nu a fost langa tine in perioada cand tatal tau suferea, e de neimaginat rautatea si indiferenta ei, e strigator la cer. spune-mi ceva te rog : de ce te-ai mai intors la un astfel de om????
dani_lo
Postat pe 14 Martie 2009 23:22
heloo.... ma bucur ca inca mai este interesant subiectul meu.
noutati prea putine , ma lupt cu morile de vant , incerc din rasputeri sa o inteleg pt a intra in pilea ei sa vad cum sa reactionez fara a rani .de curand am facut un test sa vad daca pot avea copii. rezultat pozitiv sunt ok .Am vorbit cu sotia mea despre copiii imi spune ca o sa mearga sa faca si ea investigatii in acest sens. In continuare astept sa mearga , nu stiu cum sa fac sa nu par prea insistent sa creada ca o fortez .

am nevoie de un sfat de la voi fetele .
longy_73
Postat pe 9 Aprilie 2009 17:15
Azi in jurul pranzului am avut o mica discutie referitoare la un consult ginecologic pt. a fii indrumati spre un tratament in caz de nevoie, si stupoare am fost inghesuit cu un raspuns foarte neplacut. De ce sa-l mai fac nu stii ca nu pot avea copiii , am facut acel test anul trecut si nu pot avea copii.am uter retrovers ce crezi ca s-a intamplat intre timp. Bine dar sunt si alte modalitati de exemplu ,inseminarea invitro. ooooo dar ce vrei sa am tripleti .bine dar nu esti singura care a facut asta si nu e obligatoriu sa se intample asa , nu ai de unde stii.
Pai stiu de la alte fete ca asa se intampla.
Uimit de raspunsuri am inchis discutia si m-am resemnat in a medita ce sa mai fac .



longy_73
Postat pe 13 Aprilie 2009 14:36
FOARTE INTERESANT RASPUNSUL SOTIEI TALE, DAR TU DE CE NU AI STIUT DE TESTUL FACUT DE EA.....? DUPA REACTIA EI SI DUPA VORBELE EI, E CLAR CA NU VREA COPII, PENTRU CA CHIAR SI CU UTER RETROVERS SE POT FACE COPII ASTA NUMAI DACA ISI DORESTE CU ADEVARAT, DAR SINCER PAREREA MEA ESTE NU VREA COPII. IMI PARE RAU PENTRU TINE!
dani_lo
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:03
INOTI IMPOTRIVA CURENTULUI SI TE INTORCI DE UNDE AI PLECAT, SI NU AI REZOLVAT NIMIC, MAI GANDESTE-TE CATI ANI MAI VREI SA IROSESTI IUBIND FARA SA FI IUBIT...
dani_lo
Postat pe 15 Aprilie 2009 12:07
ea trebuie sa consulte un doctor in privinta aceasta nu sa ceara sfaturi de la prietene , iar din cate stiu si eu poate face copii chiar si cu uter retrovers, dar pentru asta trebuie sa respecte indicatiile medicului si sa mearga regulat sa faca analize si teste. parerea mea este ca replicile ei sunt ale unei femei care nu-si doreste copii si nu e dispusa sa cauta alte cai si posibilitati in sensul acesta, imi pare rau. esti tanar si balta are peste...
way
Postat pe 16 Aprilie 2009 12:25
stiu ca intodeauna adevarul este undeva la mijloc. Atunci cind fiecare povesteste istoria vietii lui o pvesteste in alt mod ........din punctul lui de vedere! daca asta e punctul tau de vedere cu privire la viata si relatia pe care o ai incearca sa schimbi ceva..........chiar si consoarta ca nu pareti compatibili.................................................................................................................................................................acum citeva notiuni medicale cu ajutorul carora o poti interoga deoarece se doveste a fi mincinoasa:1) cu uter retrovers poti ramine insarcinata si poti naste normal(eu am fost in situatia data)! 2) testul pentru infertilitate la femei se numeste histerosalpingograma care este o investigatie radiologica cu ajutorul careia se vizionneaza partile interne ale uterului,trompele uterine si partile inconjuratoare! este o procedura dureroasa deoarece se introduce o substanta de contrast la nivelul uterului prin intermediul unui tub introdus prin partea inferioara a vaginului! ma indoiesc ca a facut acest lucru deoarece ai fi observat pregatirea medicamentoasa de dinainte si reactiile adverse de dupa(singerare,febra,dureri abdominale etc)plus ca pentru evitarea infectiilor este interzis raportul sexual doua saptamini dupa........ inainte de aceasta investigatie se fac analize complete de singe,testul papanicolau si in cazul in care ceva este bizar se recomanda calposcopia . pe mine aceste examene m-au costat 2000 de euros...............dar inainte de ele a fost investigat sotul la cerea medicului meu ginecolog! deci nu putea face atitea investigatii fara stirea si acordul tau...........iar simpla vizita la ginecolog nu poate confirma o infertilitate! eu iti urez bafta in ceea ce faci!
FRANNNCE
Postat pe 16 Aprilie 2009 13:04
Multumesc pt . descrierea ta succinta referitoare la investigatiile care trebuiesc facute, chiar nu stiam ce trebuie facut mai exact.
referitor la descrierea relatie , fiecare are punctul lui de vedere poate ca ea nu ar spune aceeasi lucruri sau ar avea o alta parere .
Cert e ca eu imi doresc un copil dar nu cu riscuri , daca nu se poate, nu se poate asta e ,nu tin mortis sa faca sacrificii doar de a-mi face mie pe plac si sa-si puna viata sau sanatatea in pericol.
dupa 13 ani de casnicie cred ca ar fii timpul sa aflu si eu ce vrea defapt.

multumesc tuturor pt. sfaturile voastre.
longy_73
Postat pe 16 Aprilie 2009 16:07
De la: longy_73, la data 2009-04-16 16:07:52 Multumesc pt . descrierea ta succinta referitoare la investigatiile care trebuiesc facute, chiar nu stiam ce trebuie facut mai exact.
referitor la descrierea relatie , fiecare are punctul lui de vedere poate ca ea nu ar spune aceeasi lucruri sau ar avea o alta parere .
Cert e ca eu imi doresc un copil dar nu cu riscuri , daca nu se poate, nu se poate asta e ,nu tin mortis sa faca sacrificii doar de a-mi face mie pe plac si sa-si puna viata sau sanatatea in pericol.
dupa 13 ani de casnicie cred ca ar fii timpul sa aflu si eu ce vrea defapt.

multumesc tuturor pt. sfaturile voastre. primul meu mariaj sa incheiat dupa 13 ani! o parte din ceea ce tu descrii ..........sint lucruri pe care le cunosc! dupa ceva timp cind am fost capabili sa discutam(dupa divort)am realizat ca el vedea lucrurile altfel.........deci avea adevarul lui!............E usor sa dai sfaturi........eu zic sa pleci undeva singur o saptamina..........fara telefoane,contacte ,nimic cu nimeni!asa vei avea posibilitatea de a pune ordine in gindurile tale si de a stii clar care iti sint prioritatile! eu asa am facut..........si acolo pe virful muntelui am realizat ca nu am viata pe care o doresc,ca nu cunosc omul de linga mine,ca intodeauna eu am fost mielul de sacrificiu...............In final am viata pe care o doresc linga un barbat care ma face sa simt ca sint centrul universului lui...........traiesc si ma bucur de micile placeri ale vietii...........lucru pe care inainte nu il faceam!nu pot sa spun decit ca totul depinde de tine!tu hotarasti daca vrei sa fii fericit sau nu ! succes!
FRANNNCE
Postat pe 16 Aprilie 2009 16:19
Mai oameni buni ! sunt eu nebun sau nu sunt in stare de nimic.
Dupa o zi de munca la tara ,nu ca as fi vreun taran muncitor ci doar un nevrednic incepator.
M-am intors la sotia mea cu ganduri despre viitor .
sotia mea vrea sa ne intoarcem la parinti ei cu orice chip
eu i-am spus ca nu ma simt bine acolo la fel nici ea la mine acasa unde stam in prezent.
Am discutat despre o mutare impreuna fara a fi linga nici una din parti, dar ea motiveaza ca la parinti ei avem un viitor sigur.nu vrea sa ne mutam cu chirie sau sa incercam sa ne construim ceva .nu vrea sa faca nici cel mai mic sacrificiu dorind sa fie linistita linga parinti ei .aseara intorcandune spre casa a tipat contestand orice dacizie pe care eu as vrea sa o iau ,a inceput sa-si stranga lucrurile dorind sa plece de langa mine considerand ca sunt incapabil sa fac ceva pe timpurile astea de criza .
Cu greu am reusit sa o conving sa ramana .dandu-mi un fel de ultimatum.Am propus sa ne intoarce cu conditia de a se ocupa si de treburile casnice cum ar fi de exemplu gatitul ,ea mi-a raspuns ca acum fac eu de ce sa nu fac si acolo .la naiba ori sunt eu nebun ori nu stiu sa inteleg ceva din viata asta.
Vi ce ati face intr-o situatie ca asat.

pls help.

de retinut . o iubesc.
longy_73
Postat pe 27 Aprilie 2009 14:51
longy 73 este o situatie foarte grea deoarece trebuie sa iei o hotarare dureroasa indiferent care va fi aceea. De dat sfaturi e foarte usor , dar stiu ca pentru a le urma e dificil chiar si pentru cel ce le-a dat.Oricum eu nu cred ca vei avea o viata dulce alaturi de sotia ta daca vei continua in acelasi fel.Tu nu te-ai casatorit ca sa fi la fel de singur si dupa casatorie. Casatoria este pentru ca sa poti imparti cu cel de langa tine totul, bine si rau, fericire si durere......nu sunt vorbe in vant. Daca nu poti comunica cu cel de langa tine, daca nu aveti intelegere si respect, cu toate ca stiu ca-ti va fi teribil de greu mai bine renunta la aceasta relatie, daca vei reusi.Gandeste-te ca in lumea asta mai sunt femei , iar viata este doar una singura, sa nu-ti bati joc de viata ta.Dar inainte de a face acest pas hotarator gandeste-te bine daca lucrurile sunt chiar asa cum le-ai descris, daca nu cumva esti influentat de altcineva si aminteste-ti ce ti-a placut la ea(la nevasta) , de ce te-ai casatorit cu ea, ce te-a atras si te mai atrage la ea , abia atunci vei sti daca poti sa renunti la ea sau nu.As dori sa poti sa alegi solutia buna pentru voi. NImeni nu ar trebui sa fie nefericit in viata asta atat de scurta.........................Nimeni. Din pacate trebuie sa ne cladim singuri fericirea, daca asteptam doar ,fericirea nu va veni. Pentru casnicia voastra singurul lucru bun ar fi sa incepeti prin a fi singuri in propria locuinta sa nu mai fiti influentati de nimeni. Ai uitat sa ne spui daca ai copii sau nu. Daca nu ai copii nu e inca chiar asa de complicat sa o rezolvati.De muncit in casa sau in afara ei trebuie sa o faceti impreuna fiecare dupa puterile lui si dupa timpul disponibil, nu doar unul indiferent daca e vorba de gatit sau altceva
cornelia_leia
Postat pe 27 Aprilie 2009 15:12
Am aflat ca nu aveti copii , pai daca ea nu vrea sa aiba , asta-i trebuie sa cauti pe altcineva .......sunt prea multe lucruri ce va deosebesc. P.S. O prietena este in aceasi situatie cu uter retrovers are doi copii fara sa faca tratamente pentru fertilizare sau altceva...........
cornelia_leia
Postat pe 27 Aprilie 2009 15:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
De ce noi fetele suntem cele ce fac compromisuri?! 30 De la: STELLA_STAR 17 Mai 2010 21:08
Ceva ne spune NU! 10 De la: aizana 3 Iulie 2010 23:41
ce sa fac 41 De la: him_gwts 18 August 2009 14:45
Long love story 15 De la: 17 Noiembrie 2012 19:04
dc sunt femeile asa ofticoase unele pe celelalte? 10 De la: razz 12 Februarie 2011 14:56