Setari Cookie-uri

lipsa de comunicare, o problema serioasa?

Faptul ca barbatul cu care traiesti de zeci de ani nu-ti refuza nimic, te duce in vacante exotice, iti lasa o libertate totala, si care pretinde (si-l crezi) ca te iubeste si-ti arata astfel iubirea lui, compenseaza lipsa de comunicare dintre voi? E ceva serios, sau a devenit acum, cind au aparut si tot felul de sensiblitati legate de anii ce trec si ar trebui sa o iau ca pe ceva tranzitoriu, in drumul nostru impreuna. Mereu impreuna?
nefer
Postat pe 4 Martie 2009 10:14
Nu am inteles prea bine mesajul. A fost intotdeauna lipsa in comunicare sau doar de un timp incoace?
Lucia1971
Postat pe 4 Martie 2009 16:50
De la: Lucia1971, la data 2009-03-04 16:50:32Nu am inteles prea bine mesajul. A fost intotdeauna lipsa in comunicare sau doar de un timp incoace?


Lucia iubita...asta nu ii tot faza din filmu ala....hmm....cum naiba ii spune...... offf...ala ma....
Buttefflypink
Postat pe 4 Martie 2009 16:51
Nu ai comunicare?....da ce prin semne nu te intelegi cu el cand sunteti prin Hawai sau Hololulu? ...daca nu exista si cursuri de surdo-muta....cate lume nu stie surdo-muta...
BogdanPaul
Postat pe 5 Martie 2009 05:18
intotdeauna a fost el asa, are nevoi minime de comunicare si de altfel si de afectiune, sau mai precis de manifestari de afectiune. Pe cand eu imi doresc, tot mai mult, sa se manifeste, si ma simt frustrata ca nu pune mana pe mine dacat cind are nevoi sexuale. Si ma revolta asta. Nu se poate sa ma mangaie pur si simplu, asa, din tandrete, si fara finalitate in pat? Si apoi cu comunicarea, e normal sa petrecem un week-end impreuna, in casa, fiecare in camera lui, fiecare cu preocuparile lui, el cu muzica, eu citind, de exemplu, si sa schimbam 2-3 vorbe, gen: imi fac o cafea, bei? sau: tie nu ti-e cald? opresc caldura si uita asa eu am spun de doua ori un: da, in casa cu sotul meu, de dimineata pina seara.
Asta e normal?
nefer
Postat pe 6 Martie 2009 10:35
si eu trec prin aceasi prb. lipsa de comunicare cu sotul meu,problema este ca nu tot timpul ,depinde,dar il las in pace si isi revine,ii dau un pic de libertate(in sensul ca nu-l stresez cu intrebarile) ,barbati in general sint mai sensibili sint ca niste copii,au si ei nevoie de putina libertate,poate ca il sufoci,incearca sa nu te mai gandesti,si cind prinzi momentul stai de vorba si explicai ce te doare.
intrebare :asa a fost mereu?daca DA atunci poate asta este felul lui de-a fii.
miha_973
Postat pe 6 Martie 2009 11:08
din pacate, asa a fost mereu. Problema este ca eu nu mai suport atitudinea asta, asta inseamna ca EU m-am schimbat? Oare asta vine cu anii, sunt pretentii imposibile, sa ma simt importanta? ce dracu e? ma simt mai nesigura ca niciodata
nefer
Postat pe 6 Martie 2009 13:52
comunicarea este esentiala intr-o relatie.daca nu exista de la inceput,nu va mai veni dupa.comunicarea inseamna f mult,eu am aflat tarziu acest lucru...
dana_mv
Postat pe 6 Martie 2009 20:32
uite de asta urlu eu toata ziua


si ai stat cu el atata timp?
_oktober_
Postat pe 6 Martie 2009 21:58
cred ca femeile comunica mai mult in general decat barbatii, pt noi e ca o necesitate sa ne deschidem sufletul in fata persoanei iubite
si eu am o problema de comunicare cu prietenul meu...nu e asa comunicativ si nu simte nevoia sa si exprime sentimentele asa des ca mine.....ceea ce creaza sentimentul de nesiguranta....de care cu greu se poate face abstractie
dar sunt convinsa ca asa e el....mai interiorizat
ideea e cum trecem peste nesiguranta?....ca prin comunicare....
ma enerveaza sa comunic numai eu:P
mirunca
Postat pe 6 Martie 2009 22:14
Pana la urma am fost bine inteleasa. Pentru ca am stat asa mult timp si am rezistat in regimul asta, mi se pare caraghios sa-i spun, desi imi sta pe limba de multe ori sa-i spun: te rogeu mult, uita numele meu si spune-mi numai.....puisor...sau ingeras. Dar ma opresc inchipuindu-mi ce ochi ar face!!!! cred ca i-ar cadea fata sa afle ca am nevoie de asa ceva, mai mult decat de chestiile materiale. Am parut intotdeauna o femeie puternica, dar, dragele mele, chiar daca suntem puternice, nu avem nevoie de confirmari? noi nu putem fi alintate si nu avem nevoie, chiar dupa 30 ani sa ni se spuna;Teiubesc???
nefer
Postat pe 9 Martie 2009 10:24
eu i-am spus opinia mea, i-am spus ce imi doresc...mai multa comunicare...si lol...zice...cum draga nu comunicam? vb in fiecare zi...:))..i-am zis de nesiguranta creata, dar ce am nevoie de asigurari tot timpul? poate m-am schimbat eu si imi doresc mai mult decat este
nu ma intelege gresit de schimbat nu vreau sa-l schimb, il iubesc asa cum este...cu bune si rele...si rele sunt destule dar efectiv fac abstractie pt ca il iubesc
deci tot nu stiu solutia....
nu vreau sa presez, dar la un moment dat explodez....
si eu vreau doar ca totul sa fie bine, nu vreau sa impun parerea mea...vreau sa discutam despre orice oricand
mirunca
Postat pe 9 Martie 2009 11:47
Iubita, cand discuti despre ce mancam azi sau daca ai cumparat paine sau apa, asta nu e comunicare. Nici eu nu l-as schimba cu nimeni, daca era o faceam pana acum si chair nu stiu daca as putea trai fara el, dupa 32 ani ai impresia ca el e tu si tu esti el, dar nu e asa. Suntem totusi 2 fiinte si as vrea sa-l aud ca ma alinta, ca-mi spune iepuras, ca ma strange in brate, asa , pur si simplu, ca nu traim impreuna doar pentru ca ...au trecut atatia ani si ne cheama la fel si atunci nu mai e nevoie de...curte, sau o floare, sau...un alint sau o asigurare ca sunt iubita . Si, fir-ar, ca de aceea suntem impreuna, ca ne iiubim, nu din alte motive.
Dar poate chiar nu ma mai iubeste, paote fi si asta si de aceea nu-i vine. Sa spuna.
nefer
Postat pe 9 Martie 2009 11:56
daca gandesti ca nu te iubeste va fi mai rau...pt ca tu iti vei imagina tot timpul ca nu face cum vrei tu sau nu-ti acorda atentia cum vrei pt ca nu te iubeste:(
incearca sa gandesti ca te iubeste nu? cauta dovezi ca te iubeste, poate asa iti recapeti increderea
poate e stresat din cu totul alte motive...si cateodata ei kiar nu vor sa discute anumite stresuri ale lor cu noi...poate cred ca ii judecam...habar n-am
mi-a zis o doamna in varsta o vorba...barbatul tre sa te stie numai de la brau in jos:)
mi s-a parut dura afirmatia dar poate e adevarata, kiar daca nu ne convine

Postat pe 9 Martie 2009 12:08
sunt de acord insa ca atunci cd incepi sa-ti pui intrebari din astea.....ceva se intampla
fii sigura de instincul tau
dar poate nu e asa rau cum iti imaginezi
noi avem darul de a exagera si inflori povestile...mai ales cd avem date putine
sper ca intelegi ce zic

Postat pe 9 Martie 2009 12:09
De la: nefer, la data 2009-03-09 11:56:58 Suntem totusi 2 fiinte si as vrea sa-l aud ca ma alinta, ca-mi spune iepuras, ca ma strange in brate, asa , pur si simplu, ca nu traim impreuna doar pentru ca ...au trecut atatia ani si ne cheama la fel si atunci nu mai e nevoie de...curte, sau o floare, sau...un alint sau o asigurare ca sunt iubita . Si, fir-ar, ca de aceea suntem impreuna, ca ne iiubim, nu din alte motive.

si de ce nu-i spui lui lucrurile astea?
kitty_krieger
Postat pe 9 Martie 2009 12:17
mi-e scarba sa-i spun lucruri elementare, nu e un animal si nici nu vreau sa se poarte cum mine frumos pentru ca asa vreau eu ci numai daca simte el nevoia. Si daca nu simte nevoia, eu asta va intreb: o fi ca nu ma mai iubeste?Sau pur si simplu sunt nevoile lui de afectiune reduse? Pentru ca, bineinteles, daca el ar fi mai tandru, eu i-as raspunde la fel si ar fi armonie. Dar daca el se inchide in el si-i place sa stea singur, cum sa-l deranjez, atata timp cat o viata intreaga nu am facut decat sa-l las sa face ce doreste, adica i-am respectat nevoia de independenta intotdeauna. Si la noi in casa nu s-a auzit expresia Nu ai voie, sau nu-ti dau voie, sau nu sunt de acord, ci..faci cum vrei sau.. cum iti convine.
So, sa incerc sa schimb sistemul sau sa ma impac cu gandul ca voi comunica cu prietenii mai mult si cu el, nu, ca ....asa e el...
nefer
Postat pe 10 Martie 2009 09:11
gresesti mult prin atitudinea pe care o adopti,parerea mea...nu stiu cati ani ai banuiesc k esti ceva mai mare k mine eu avand 25...dar am o rel de 5 ani de zile cu un barbat la fel k al tau din descrieri sau aproape la fel, la inceput nu comunik,era inchis in el etc...dar l-am facut sa se schimbe putin, atat cat sa ma tina in brate cand ne uitam la TV chiar dak e un meci de fotbal sau un film sa vb cu mine chiar dak e vb de o masina,prb la servici etc...si am facut asta prin simplu fapt k ii aratam si ii spuneam cat ma doare k nu vb cu mine k nu ma alinta k nu-i stiu problemele etc...toate discutiile avand loc cu foarte mult calm in general dupa o partida de dragoste sincera sa fiu... incearca sa fi tu cea care ii trimite sms de buna dimineatza chiar dak acu 5 min v-ati desp. incearca sa-i preg o cina, surprindel cu un film la cinema etc...fa-i si u surprize arata-i u prima cat iti lipsesc lucrurile marunte...sti ce mi-a zis iubitul meu cand l-am intrebat cum de mai sta cu mine? era in timpul unei dispute mai aprinse si ma luat in brate si mi-a zis asa " stau cu tine pt k lucrurile marunte fac diferenta"...acum sper k ai inteles ceva din ceea ce am postat eu aici..nevoia de comunicare o simti si la 50 de ani nu numai la 20-30....
bruneagra25
Postat pe 10 Martie 2009 10:34
sunt convinsa ca brunetica are dreptate dar pur si simplu nu pot, dinc auza ca lucrurile stau asa intre noi de asa mult timp, incat s-a produs un fel de sistem. Asta e sistemul. Imi arata, de mult eori de monstrativ, ca asa ma iubieste, facand nu stiu ce cumparaturi pentru mine, sau chestii costisitoare. Cred ca nu este el capabil de altfel de exprimare, cred ca este timid si , pe bune, eu il iubesc si e un tip de valoare. Doar ca, de un timp, eu am nevoi neobisnuite, acelea de tandrete si de fectiune, de care ziceam, cele fara alura sexuala. De fapt, chiar ma scarbeste cind, daca incerc ce ai zis tu, interpreteaza ca-mi trebuie sex si ma enerveaza la culme.
Si eu zic ca dragostea trebuie dovedita, exprimata mereu intr-un cuplu, adica NU E IMPLICITA. Nu e obligatoriu, daca avem un trecut impreuna, si daca sunt motive sa traim impreuna, sa ne si iubim, si de aceea am nevoie de confirmari. Si eu zic ca nici unul din toate celelalte motive nu justifica viata impreuna intr-un cuplu, ca dragostea.
Cum dracu sa pot schimba acest sistem impamantenit la noi in casa? Foarte greu am determninat de ce sunt nemultumita dar pana la urma cred ca am reusit sa aflu, punandu-mi intrebari, punand intrebari, chair daca nu am primit raspunsuri de la persoane prea profunde. Nu am prejudecati de nici un fel si accept dialog cu oricine si de orice varsta si m-am lamurit, de exemplu ca nu depinde de varsta sa ai o postare plina de chestii valoroase si profunde, Era un baiat, foarte tanar paul tinichigiu care m-a uimit prin profunzime, dar nu stiu sa caut, cred ca nu a mai postat de mult
Asta e., fetelor.
Cum sa schimb ceva implementat de 30 ani care pina acum nu m-a deranjat, dar acum... de ceva timp, s-a instalat, insidios in inima mea o nemultumire, ca o pata de cerneala care se intinde tot mai mult si incepe sa ma obsedeze.
Spuneti--mi dracului odata: "ce mai vrei femeie, la varsta ta?" dar nu stiti cat gresiti. Si daca vreuna dintre voi aveti mama de varsta mea, puneti-va intrebari daca e ok cu sufletul ei, daca e iubita de un barbat asa cum trebuie, nu pentru ca sunt copii la mijloc sau afaceri, sau, cine stie ce altele care tin 2 oameni imopreuna.
nefer
Postat pe 11 Martie 2009 08:54
nu cred k sunt in masura sa-ti dau un sfat pot doar sa-ti spun sa incerci sa vorbesti cu el sa-i explici k nu ai nevoie numai de sex si bani k sa fi fericita...chiar dak "iti e scarba" sa-i explici pt k tu le consideri lucruri elementare ei nu le considera asa....si eu consider ceva banal k iubitu sa-mi aduk o floare din cand in cand sau faze de genu si nu prea se intampla pt k e la fel e putin mai practik si imi spune pai decat sa dau bani pe o floare care se ofileste in 2 zile mai bine iti aduc o ciocolata si gata ... si sti ce mi-a mai zis?? k dak am nevoie de ceva sau ceva ma nemultumeste pur si simplu sa-i spun in fata pt k el nu e ghicitor sa stie ce-mi doresc...si nici dak bat apropouri nu-l ajuta prea mult...deci ei sunt ceva mai practici,pt multi dintre ei clipele de tandrete sunt mai rare sau chiar deloc deci spunei in fata pur si simplu k ai nevoie de afectiune si k preferi o seara cu el in care sa te tina in brate si sa discutati decat bani pt o bluza noua sau mai stiu eu ce....si am o intrebare voi seara nu va puneti in pat cand sa terminat toata nebunia de peste zi sa va povestiti ce ati facut, cum va mers etc??
bruneagra25
Postat pe 12 Martie 2009 08:34
nu, el vine in dormitor intotdeauna, dupa ce adorm eu, "ca sa nu ma deranjeze". Si eu doresc faorte mult sa ma deranjeze, sa-mi dea un pupic asa, scurt, doar cat sa-i simt mirosul si sa ma simt in siguranta si nu SINGURA.
nefer
Postat pe 16 Martie 2009 10:51
De la: nefer, la data 2009-03-04 10:14:36Faptul ca barbatul cu care traiesti de zeci de ani nu-ti refuza nimic, te duce in vacante exotice, iti lasa o libertate totala, si care pretinde (si-l crezi) ca te iubeste si-ti arata astfel iubirea lui, compenseaza lipsa de comunicare dintre voi? E ceva serios, sau a devenit acum, cind au aparut si tot felul de sensiblitati legate de anii ce trec si ar trebui sa o iau ca pe ceva tranzitoriu, in drumul nostru impreuna. Mereu impreuna?




e foarte bine ca barbatul cu care traiesti sa iti faca placerile, poftele, si sa te duca in tari exotice sau nu stiu unde mai vrei ., si sa iti dea libertate sa iesi cu prietenele si altele.......pe langa asta e importanta desigur si comunicarea, cu asta se poate rezolva orice

Postat pe 20 Mai 2009 14:48
Draguto,inseamna ca nu te iubeste. Clar,nu vibreaza pt tine,a iubit poate pe cineva inainte.

Postat pe 9 Iunie 2009 16:35
"Cum sa schimb ceva implementat de 30 ani care pina acum nu m-a deranjat, dar acum... de ceva timp, s-a instalat, insidios in inima mea o nemultumire, ca o pata de cerneala care se intinde tot mai mult si incepe sa ma obsedeze"

Vrei sa se schimbe? Vrei sa te alinte? Vrei s-o faca din proprie initiativa? Atunci schimba-te tu, nu astepta de la el, alinta-l tu, da-i pupicuri scurte, in timp s-ar putea sa te surprinda, schimbarea vine in timp, fi tu cea care initiaza schimbarea, subtil , nu impusa. Succes.
valita76
Postat pe 9 Iunie 2009 16:54
De la: valita76, la data 2009-06-09 16:54:40"Cum sa schimb ceva implementat de 30 ani care pina acum nu m-a deranjat, dar acum... de ceva timp, s-a instalat, insidios in inima mea o nemultumire, ca o pata de cerneala care se intinde tot mai mult si incepe sa ma obsedeze"

Vrei sa se schimbe? Vrei sa te alinte? Vrei s-o faca din proprie initiativa? Atunci schimba-te tu, nu astepta de la el, alinta-l tu, da-i pupicuri scurte, in timp s-ar putea sa te surprinda, schimbarea vine in timp, fi tu cea care initiaza schimbarea, subtil , nu impusa. Succes.


Pur si simplu, nu pot. Adica nu pot fi eu initiatoare
nefer
Postat pe 11 Iunie 2009 08:59
comunicarea nu poate fii compensata cu nimic
yumy
Postat pe 11 Iunie 2009 09:04
De la: nefer, la data 2009-06-11 08:59:34
De la: valita76, la data 2009-06-09 16:54:40"Cum sa schimb ceva implementat de 30 ani care pina acum nu m-a deranjat, dar acum... de ceva timp, s-a instalat, insidios in inima mea o nemultumire, ca o pata de cerneala care se intinde tot mai mult si incepe sa ma obsedeze"

Vrei sa se schimbe? Vrei sa te alinte? Vrei s-o faca din proprie initiativa? Atunci schimba-te tu, nu astepta de la el, alinta-l tu, da-i pupicuri scurte, in timp s-ar putea sa te surprinda, schimbarea vine in timp, fi tu cea care initiaza schimbarea, subtil , nu impusa. Succes.


Pur si simplu, nu pot. Adica nu pot fi eu initiatoare


Draga mea, nu exista nu pot, exista nu vreau.Acum, cum sa-ti explic eu tie, taranul ianinte de a culege roadele campului stie ca trebuie sa-l semene si ce seamana aia culege, n-o sa puna cartofi si sa culeaga rosii. Cam asa stau lucrurile si intr-o relatie, ce semeni aia culegi.Nu poti sa stai cu mana in san si sa astepti. De ce sa nu fi tu initiatoarea? In fond , tu vrei schimbarea, poate pe el nu-l deranjeaza. Pupici
valita76
Postat pe 11 Iunie 2009 09:17
De la: nefer, la data 2009-06-11 08:59:34
De la: valita76, la data 2009-06-09 16:54:40"Cum sa schimb ceva implementat de 30 ani care pina acum nu m-a deranjat, dar acum... de ceva timp, s-a instalat, insidios in inima mea o nemultumire, ca o pata de cerneala care se intinde tot mai mult si incepe sa ma obsedeze"

Vrei sa se schimbe? Vrei sa te alinte? Vrei s-o faca din proprie initiativa? Atunci schimba-te tu, nu astepta de la el, alinta-l tu, da-i pupicuri scurte, in timp s-ar putea sa te surprinda, schimbarea vine in timp, fi tu cea care initiaza schimbarea, subtil , nu impusa. Succes.


Pur si simplu, nu pot. Adica nu pot fi eu initiatoare
adica crezi ca tu esti o incapabila inseamna ca te subestimezi si nu ai incredere nici in umbra ta merita macar sa incerci chiar daca rezultatul nu va fii cel dorit
yumy
Postat pe 11 Iunie 2009 09:20
asa e el, unii sunt intr-adevar redusi,sau primitivi,sau saraci spiritual si afectiv si nu se schimba

Postat pe 11 Iunie 2009 13:14
Cred ca e muuult prea tarziu sa mai incercam sa schimbam ceva. Eu sau el. VA trebui sa fac cum zice toata lumea din jurul meu, sa apreciez ce am si sa ma consider fericita..chiar daca nu sunt, adica chiar daca nu ceea ce am imi aduce fericirea......
Nu sunt incapabila, si am incredere in mine. Pur si simpu, aceasta nevoie de comuniune spirituala este atat de profunda incat foarte usor poate fi ignorata...
Pana o scoti din straturile a ceea ce formeaza o fiinta cu trairi si cu viata spirituala profunda, iti vine somnul, adormi si cand te trezesti, e o noua zi....
Ma indoiesc ca ma intelege cineva
nefer
Postat pe 15 Iunie 2009 09:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Help!!! 1 De la: unreal17 14 Septembrie 2009 21:35
un sfat.... 2 De la: kudika_1018319 16 Septembrie 2016 07:18
cine poate raspunde la aceasta problema 37 De la: lumimari 14 Iunie 2009 08:49
Relatii 4 De la: kudika_1008632 24 Aprilie 2016 12:58
indragostita de 2 barbati!!!??? 5 De la: laviana_2005 15 Ianuarie 2009 14:45