Setari Cookie-uri

oare ar trebui sa renunt la toate pentru el?

Assalam Ouakikoum

Ma numesc Latiffa si am 20 de ani.
Mama e romanca si tata e marocan. Eu am crescut alaturi de mama, am facut scoala in Romania dar vacantele mi le-am petrecut in frumosul tinut al Agadirului- un oras din Maroc unde locuieste tata. Sunt botezata la catolici dar iubesc islamismul si imi plac obiceiurile marocanilor si le respect de dragul tatalui meu.
La o petrecere data de tata am cunoscut un barbat frumos, plin de farmec, singurul care era imbracat in costum si nu cu haine de musulman. M-am simtit atrasa de el din primul moment cand l-am vazut si spre sfarsitul petrecerii am incercat sa stau de vorba doar cu el. Eram fascinata de el si chiar la un moment dat am dansat impreuna. Asta pana a vazut tata ca eram din ce in ce mai apropiati si a venit langa noi si a inceput cu el o discutie de afaceri. Spre miezul noptii invitatii please si a ramas doar tata si Emir-Beni-Zeinne (barbatul misterios cu care am vb eu). Eram pe terasa in momentul cand Zeinne si-a luat ramas bun de la tata si a venit la mine sa uitat in ochii mei si ma sarutat. Pe urma mi-a zambit si a plecat. Am incremenit. Nu steam ce sa fac. Stiu ca la marocani barbatul saruta fata doar dupa nunta si ii promisesem tatalui meu ca atata timp cat sunt in maroc am sa ma port conform obiceiurilor si traditiel islamice si acum nu stiam ce sa zic cand il vedeam pe tata zambind. Intr-o dimineata cand mergeam spre un magazin sa cumpar cevai ma trezesc ca ma iau pe sus 2 barbati cu fetele acoperite. Urmatorul lucru pe care mil amintesc e ca mam trezit intr-un imens pat plin cu perne de diferite marimi viu colorate si Zeinne statea pe fotoliu asteptand sa ma trezesc. Fara sa intreb nimic mia zis ca stia ca nu am sa-l accept si a vrut ca eu sa-l cunosc si sa stiu cine e el cu adevarat. Mia zis ca i-am intrat in suflet cu primul zambet ce i lam daruit si ca de atunci nu mai poate face nimic caci se gandeste tot timpul la mine. I-am cerut sa ma duca inapoi tatalui meu si pana la urma ma convins sa-i acord o saptamana in care va incerca sa-mi castige inima. In tot acest timp am fost cu gandul doar sa aflu unde sunt si cum pot ajunge la tatal meu dar in acea casa eram doar noi doi si cativa angajati care erau instruiti sa nu scoata nici un cuvant. Zeinne sa purtat cum nu credeam ca se poate purta un barbat, ca un adevarat cavaler, si cand il priveam si ascultam povestile si legendele despre agadir simteam ceva in suflet, ceva frumos. Era sambata seara si dupa ce neam intors de la plimbarea de seara am facut dragoste pentru prima data. A doua zi dimineata iam cerut sa ma duca inapoi tatalui meu. Mi-a zis ca daca asta vreau atunci asta va face dar sa stiu ca el e sotul meu si ca va face tot posibilul ca sa il iubesc asa cum ma iubeste si el. Cu lacrimi in ochii ne-am despartit in fata casei tatalui meu si dupa cateva zile mam intors in Romania. De atunci plang intruna si ma gandesc doar la el. Imi lipseste atat de mult si il iubesc cum nu credeam ca am sa pot iubi vreodata dar, eu nu am sa-i pot fi sotie asa cum asteapta el. Cunosc coranul si iubesc islamismul dar nu o sa pot face parte din el niciodata. Nu o sa pot accepta unele lucruri pe care o marocana le accepta (mai ales sa-si ia a 2-a sotie).
Ce sa fac? Nu pot sa-l uit. Il iubesc si stiu ca si el ma iubeste. Tata mi-a zis ca ma cautat si ca au discutat si ia spus ca ma iubescte si ca ma vrea in viata lui.
Ce sa fac? Dati-mi un sfat caci simt ca mor.simt ca nu mai are rost sa traiesc. oare ar trebui sa ma intorc in maroc si sa-l caut? sa accept sa fiu sotia lui si sa uit de tot si de toate? asta ar trebuie sa fac?
latiffa405
Postat pe 5 Martie 2009 11:46
nu face asta sa te intorci la el,daca te iubeste o sa vina la tine
luceafaru_iubirii
Postat pe 5 Martie 2009 11:52
este o chestie de timp,ai sa te obisnuesti cu ideea,dar tre sa astepti daca intradevar te iubeste,daca te iubeste asa cu a spus ar fi venit la tine deja
luceafaru_iubirii
Postat pe 5 Martie 2009 11:54
buna draga. Vad eu ca ai trait o adevarata poveste de dragoste, parca ai povestit un film de epoca, nici nu prea stiu ce sa-tti zic. Insa nu ai spus ce varsta are Zeitin, cu ce se ocupa, este modern sau vrea doar sa urmeze orbeste religia lui, caci nu numai tu tb sa renunti la tot ce esti pentru a fi cu el. Incearca sa vezi dc tine legatura cu tine, te suna, iti declara iubirea lui.Familia ta ce zice? O iubire asa intensa poate sa taca sa suferi, dar se si poate stinge la fel de repede cum a aparut.... trebuie sa lasi putin timp sa-ti ordonezi sentimentele si prioritatile in viata ta. Succes si fii increzatoare!
azalis
Postat pe 5 Martie 2009 11:59
De la: kudika001159, la data 2009-03-05 11:46:07Assalam Ouakikoum

Ma numesc Latiffa si am 20 de ani.
Mama e romanca si tata e marocan. Eu am crescut alaturi de mama, am facut scoala in Romania dar vacantele mi le-am petrecut in frumosul tinut al Agadirului- un oras din Maroc unde locuieste tata. Sunt botezata la catolici dar iubesc islamismul si imi plac obiceiurile marocanilor si le respect de dragul tatalui meu.
La o petrecere data de tata am cunoscut un barbat frumos, plin de farmec, singurul care era imbracat in costum si nu cu haine de musulman. M-am simtit atrasa de el din primul moment cand l-am vazut si spre sfarsitul petrecerii am incercat sa stau de vorba doar cu el. Eram fascinata de el si chiar la un moment dat am dansat impreuna. Asta pana a vazut tata ca eram din ce in ce mai apropiati si a venit langa noi si a inceput cu el o discutie de afaceri. Spre miezul noptii invitatii please si a ramas doar tata si Emir-Beni-Zeinne (barbatul misterios cu care am vb eu). Eram pe terasa in momentul cand Zeinne si-a luat ramas bun de la tata si a venit la mine sa uitat in ochii mei si ma sarutat. Pe urma mi-a zambit si a plecat. Am incremenit. Nu steam ce sa fac. Stiu ca la marocani barbatul saruta fata doar dupa nunta si ii promisesem tatalui meu ca atata timp cat sunt in maroc am sa ma port conform obiceiurilor si traditiel islamice si acum nu stiam ce sa zic cand il vedeam pe tata zambind. Intr-o dimineata cand mergeam spre un magazin sa cumpar cevai ma trezesc ca ma iau pe sus 2 barbati cu fetele acoperite. Urmatorul lucru pe care mil amintesc e ca mam trezit intr-un imens pat plin cu perne de diferite marimi viu colorate si Zeinne statea pe fotoliu asteptand sa ma trezesc. Fara sa intreb nimic mia zis ca stia ca nu am sa-l accept si a vrut ca eu sa-l cunosc si sa stiu cine e el cu adevarat. Mia zis ca i-am intrat in suflet cu primul zambet ce i lam daruit si ca de atunci nu mai poate face nimic caci se gandeste tot timpul la mine. I-am cerut sa ma duca inapoi tatalui meu si pana la urma ma convins sa-i acord o saptamana in care va incerca sa-mi castige inima. In tot acest timp am fost cu gandul doar sa aflu unde sunt si cum pot ajunge la tatal meu dar in acea casa eram doar noi doi si cativa angajati care erau instruiti sa nu scoata nici un cuvant. Zeinne sa purtat cum nu credeam ca se poate purta un barbat, ca un adevarat cavaler, si cand il priveam si ascultam povestile si legendele despre agadir simteam ceva in suflet, ceva frumos. Era sambata seara si dupa ce neam intors de la plimbarea de seara am facut dragoste pentru prima data. A doua zi dimineata iam cerut sa ma duca inapoi tatalui meu. Mi-a zis ca daca asta vreau atunci asta va face dar sa stiu ca el e sotul meu si ca va face tot posibilul ca sa il iubesc asa cum ma iubeste si el. Cu lacrimi in ochii ne-am despartit in fata casei tatalui meu si dupa cateva zile mam intors in Romania. De atunci plang intruna si ma gandesc doar la el. Imi lipseste atat de mult si il iubesc cum nu credeam ca am sa pot iubi vreodata dar, eu nu am sa-i pot fi sotie asa cum asteapta el. Cunosc coranul si iubesc islamismul dar nu o sa pot face parte din el niciodata. Nu o sa pot accepta unele lucruri pe care o marocana le accepta (mai ales sa-si ia a 2-a sotie).
Ce sa fac? Nu pot sa-l uit. Il iubesc si stiu ca si el ma iubeste. Tata mi-a zis ca ma cautat si ca au discutat si ia spus ca ma iubescte si ca ma vrea in viata lui.
Ce sa fac? Dati-mi un sfat caci simt ca mor.simt ca nu mai are rost sa traiesc. oare ar trebui sa ma intorc in maroc si sa-l caut? sa accept sa fiu sotia lui si sa uit de tot si de toate? asta ar trebuie sa fac?




Bine ai venit Sheherazade pe kudika
Povesti din o mie si una de nopti ne mai lipsea aici.
Lasand gluma la o parte, iti spun cum vad eu lucrurile, chiar daca nu o sa-ti placa si restul sare iar cu gura ca-s rautacioasa. Adevarul este suparator.

Eu consider ca tu ar trebui sa-ti faci rostul tau in viata, sa inveti o meserie, sau sa-ti termini o facultate, sa fi pe picioarele tale, sa fi independenta financiar, si nu sa umbli prin Agadir dupa Harap alb de origina musulmana.

1. Dupa mine comportamentul lui este al unui nelegiuit.... Ce a facut el cu tine este rapirea unei persoane. O fapta care se pedepseste prin lege. Cel putin in societatea in care traiesc eu. Iar marea noaptea a voastra de dragoste o consider viol...deoarece exista intre faptas si victima o anumita afectiune malefica, chiar daca ai dorit acest fapt tot aia ramane in fond...Probabil razi si nu stii despre ce vorbesc....Vocabularul meu in rom. este prea restrans ca sa-ti expic si tu prea indragostita sa intelegi;-)
2. Stii ce mai cred? Ca rapirea ta etc. a fost probabil cu consintamantul tatalui tau si banuiesc ca a primit o suma buna de bani...Tu erai afacerea de care au discutat. Dealtfel care tata nu si-ar fi cautat fata si cu interpolul, daca dispare cand pleaca pe la cumparaturi...
Dar ma rog, alte tari, alte obiceiuri
Last but not least, fiindca ce face omul nici dracu nu desface, tu nu ai nevoie de sfatul nostru, ca vei face ce iti dicteaza inima...
Full_Metal_Jacket
Postat pe 5 Martie 2009 12:34
wa aleikum salam

nu sunt musulmanca.. poate voi deveni... dar cel mai bine ar fi sa iti asculti inima, intr.o relatie se imparte totul in 2... acum ar trebui sa tii cont de cateva chestii cel putin la arabi .... atunci cand vrea sa aiba o femeie face absolut totul.. dar dupa ce o va avea ... nu va mai fi ca la inceput: tandru, iubaret si asa mai departe...
asa ca daca iti place sa risti... sau k mai tarziu sa nu te intrebi: de ce nu m.am maritat cu el, mai bine fa pasul asta... dar sa nu iti pare rau.. tine-ne la curent .... pooop
juwairiyah
Postat pe 5 Martie 2009 12:43
De la: azalis, la data 2009-03-05 11:59:07buna draga. Vad eu ca ai trait o adevarata poveste de dragoste, parca ai povestit un film de epoca, nici nu prea stiu ce sa-tti zic. Insa nu ai spus ce varsta are Zeitin, cu ce se ocupa, este modern sau vrea doar sa urmeze orbeste religia lui, caci nu numai tu tb sa renunti la tot ce esti pentru a fi cu el. Incearca sa vezi dc tine legatura cu tine, te suna, iti declara iubirea lui.Familia ta ce zice? O iubire asa intensa poate sa taca sa suferi, dar se si poate stinge la fel de repede cum a aparut.... trebuie sa lasi putin timp sa-ti ordonezi sentimentele si prioritatile in viata ta. Succes si fii increzatoare!


Zeinne are 31 de ani si e partenerul de afaceri al tatalui meu (tata detine un lant hotelier in diferite statiuni din sua, canada si america latina iar Zeinne detine 40% din acctiuni) si nu e un tip fffmodern pentru marocani, adica din cate am observat eu nu urmeaza orbeste coranul si incearca sa imbine islamismul cu modernul. cel putin asta am observat eu in acea saptamana ce am petrecuto impreuna
latiffa405
Postat pe 5 Martie 2009 16:38
De la: Full_Metal_Jacket, la data 2009-03-05 12:34:57
De la: kudika001159, la data 2009-03-05 11:46:07Assalam Ouakikoum

Ma numesc Latiffa si am 20 de ani.
Mama e romanca si tata e marocan. Eu am crescut alaturi de mama, am facut scoala in Romania dar vacantele mi le-am petrecut in frumosul tinut al Agadirului- un oras din Maroc unde locuieste tata. Sunt botezata la catolici dar iubesc islamismul si imi plac obiceiurile marocanilor si le respect de dragul tatalui meu.
La o petrecere data de tata am cunoscut un barbat frumos, plin de farmec, singurul care era imbracat in costum si nu cu haine de musulman. M-am simtit atrasa de el din primul moment cand l-am vazut si spre sfarsitul petrecerii am incercat sa stau de vorba doar cu el. Eram fascinata de el si chiar la un moment dat am dansat impreuna. Asta pana a vazut tata ca eram din ce in ce mai apropiati si a venit langa noi si a inceput cu el o discutie de afaceri. Spre miezul noptii invitatii please si a ramas doar tata si Emir-Beni-Zeinne (barbatul misterios cu care am vb eu). Eram pe terasa in momentul cand Zeinne si-a luat ramas bun de la tata si a venit la mine sa uitat in ochii mei si ma sarutat. Pe urma mi-a zambit si a plecat. Am incremenit. Nu steam ce sa fac. Stiu ca la marocani barbatul saruta fata doar dupa nunta si ii promisesem tatalui meu ca atata timp cat sunt in maroc am sa ma port conform obiceiurilor si traditiel islamice si acum nu stiam ce sa zic cand il vedeam pe tata zambind. Intr-o dimineata cand mergeam spre un magazin sa cumpar cevai ma trezesc ca ma iau pe sus 2 barbati cu fetele acoperite. Urmatorul lucru pe care mil amintesc e ca mam trezit intr-un imens pat plin cu perne de diferite marimi viu colorate si Zeinne statea pe fotoliu asteptand sa ma trezesc. Fara sa intreb nimic mia zis ca stia ca nu am sa-l accept si a vrut ca eu sa-l cunosc si sa stiu cine e el cu adevarat. Mia zis ca i-am intrat in suflet cu primul zambet ce i lam daruit si ca de atunci nu mai poate face nimic caci se gandeste tot timpul la mine. I-am cerut sa ma duca inapoi tatalui meu si pana la urma ma convins sa-i acord o saptamana in care va incerca sa-mi castige inima. In tot acest timp am fost cu gandul doar sa aflu unde sunt si cum pot ajunge la tatal meu dar in acea casa eram doar noi doi si cativa angajati care erau instruiti sa nu scoata nici un cuvant. Zeinne sa purtat cum nu credeam ca se poate purta un barbat, ca un adevarat cavaler, si cand il priveam si ascultam povestile si legendele despre agadir simteam ceva in suflet, ceva frumos. Era sambata seara si dupa ce neam intors de la plimbarea de seara am facut dragoste pentru prima data. A doua zi dimineata iam cerut sa ma duca inapoi tatalui meu. Mi-a zis ca daca asta vreau atunci asta va face dar sa stiu ca el e sotul meu si ca va face tot posibilul ca sa il iubesc asa cum ma iubeste si el. Cu lacrimi in ochii ne-am despartit in fata casei tatalui meu si dupa cateva zile mam intors in Romania. De atunci plang intruna si ma gandesc doar la el. Imi lipseste atat de mult si il iubesc cum nu credeam ca am sa pot iubi vreodata dar, eu nu am sa-i pot fi sotie asa cum asteapta el. Cunosc coranul si iubesc islamismul dar nu o sa pot face parte din el niciodata. Nu o sa pot accepta unele lucruri pe care o marocana le accepta (mai ales sa-si ia a 2-a sotie).
Ce sa fac? Nu pot sa-l uit. Il iubesc si stiu ca si el ma iubeste. Tata mi-a zis ca ma cautat si ca au discutat si ia spus ca ma iubescte si ca ma vrea in viata lui.
Ce sa fac? Dati-mi un sfat caci simt ca mor.simt ca nu mai are rost sa traiesc. oare ar trebui sa ma intorc in maroc si sa-l caut? sa accept sa fiu sotia lui si sa uit de tot si de toate? asta ar trebuie sa fac?




Bine ai venit Sheherazade pe kudika
Povesti din o mie si una de nopti ne mai lipsea aici.
Lasand gluma la o parte, iti spun cum vad eu lucrurile, chiar daca nu o sa-ti placa si restul sare iar cu gura ca-s rautacioasa. Adevarul este suparator.

Eu consider ca tu ar trebui sa-ti faci rostul tau in viata, sa inveti o meserie, sau sa-ti termini o facultate, sa fi pe picioarele tale, sa fi independenta financiar, si nu sa umbli prin Agadir dupa Harap alb de origina musulmana.

1. Dupa mine comportamentul lui este al unui nelegiuit.... Ce a facut el cu tine este rapirea unei persoane. O fapta care se pedepseste prin lege. Cel putin in societatea in care traiesc eu. Iar marea noaptea a voastra de dragoste o consider viol...deoarece exista intre faptas si victima o anumita afectiune malefica, chiar daca ai dorit acest fapt tot aia ramane in fond...Probabil razi si nu stii despre ce vorbesc....Vocabularul meu in rom. este prea restrans ca sa-ti expic si tu prea indragostita sa intelegi;-)
2. Stii ce mai cred? Ca rapirea ta etc. a fost probabil cu consintamantul tatalui tau si banuiesc ca a primit o suma buna de bani...Tu erai afacerea de care au discutat. Dealtfel care tata nu si-ar fi cautat fata si cu interpolul, daca dispare cand pleaca pe la cumparaturi...
Dar ma rog, alte tari, alte obiceiuri
Last but not least, fiindca ce face omul nici dracu nu desface, tu nu ai nevoie de sfatul nostru, ca vei face ce iti dicteaza inima...


nu eram eu afacerea ce au discutat-o.
si Zeinne la sunat pe tatal meu si ia spus ca sunt la el si ia spus si ce planuri are cu mine. cum poti crede ca un tata isi poate vinde fata pt bani? u asa ai face? ai vindeo?
si acea noapte de dragoste eu am vrut-o. eu am fost cea care sa bagat la el in pat. el dupa cateva saruturi mia cerut sa plec dar eu am insistat. stiam ca ma doreste si stiam ca daca insint nu ma va refuza. si dupa cele intamplate a inceput sa vorbeasca despre viata noastra impreuna, despre faptul ca vrea copii si eu iam cerut sa ma duca tatalui meu.
latiffa405
Postat pe 5 Martie 2009 16:49
Din povestirea ta si mie mi s-a parut ca seara voastra de dragoste aduce cu un viol, mai ales in conditiile in care fusesesi dusa in casa respectiva cu forta... Tu spui acum ca de fapt tu ai fost cea care a insistat si m-ai facut sa imi schimb parerea.

Eu zic sa cantaresti lucrurile cu atentie si sa iti dai seama de lucrurile care te leaga de societatea europeana; daca tu consideri ca poti renunta la acestea, urmeaza-ti inima. Ceea ce nu inteleg eu este de ce nu vine sa te caute el in Romania...
elfuletz5
Postat pe 5 Martie 2009 21:17
buna draga latiffa.in primul rand as vrea sa te intreb ,ce casatorie e asta ,fara consimtamantul tau,si fara semnarea unor acte...parca am citit o poveste..nu te supara,dar nu am mai auzit obiceiuri asa...mai ales din cate am intels ca tatal tau e un om de afaceri...nu un simplu muncitor,care pt bani,si ar vinde fata(ca mai sunt si cazuri de astea)adika tu ti ai pierdut virginitatea inaintea casatoriei practic...nu?ati facut nunta ceva?cum sa uitat la tine si a vb cu tatal tau si gata nunta?!ca eu nu inteleg...
amirah_gh
Postat pe 6 Martie 2009 23:50
Iar te uitasi la Clona muica? Ce visezi noaptea scrii pe forum ziua?
Kathara
Postat pe 6 Martie 2009 23:57
imi pare rau sincer de tine, eu sunt plecata din romania , si m-am indragostit si eu de o pers, tot asa, au alte obiceiuri, e evreu... nu stiu ce sa zic, cu el am privit pt prima data marea, si am simtit ce nu am simtit niciodata pt nimeni, din clipa in care l-am vazut.
e frumos si dureros, asta e viata!
gandeste-te ca daca o sa fii cu el o sa suferi mult, dragostea e mare la inceput, dar dupa aceea ce o sa faci?
poate tatal tau a simtit ca ceva nu e in regula cu voi doi!
eu zic sa discuti cu tatal tau avand in vedere ca sta acolo de multi ani, el ar trebui sa stie cum sta treaba, cum sunt barbatii de acolo si ce parere are despre el.

Postat pe 7 Martie 2009 00:06
Eu cred ca ar fi bine si util sa vorbesti si cu mama ta despre situatia asta; ea ar fi cea mai in masura sa iti dea un sfat, ea aflandu-se probabil in tinerete intr-o situatia similara...
elfuletz5
Postat pe 7 Martie 2009 00:12
hmdaa....asta da poveste...pai degeaba ne ceri noua sfaturi cu cei din familia ta trebuie sa discuti si sa te sfatuiesti.Eu una nu inteleg dc ai venit in romania dak tu tineai la el,trebuia sa ramai sa clarificati lucrurile.Si el dc nu vine dupa tine in Romania?nu ne-ai spus dak mentineti legatura prin telefon,dak iti promite anumite chestii...astept sa ne spui ce-ai mai facut
criss_criss
Postat pe 7 Septembrie 2009 10:49
Draga mea....povestea mi se pare trasa de par!Pai...tatal tau ar trebui sa-ti dea toate relatiile despre el(daca sunt parteneri de afaceri)....si sa te sfatuiasca ce sa faci...nu sa te anunte ca ...intreaba de tine,mai ales ca stie ca ati petrecut o saptamana impreuna!Mie mi se pare...un tip periculos, lipsit de scrupule...cum a facut cu tine...poate sa o faca cu zeci...pana nu se va mai putea deplasa(poate si atunci).E dificil sa-ti dai seama....daca e iubire adevarata....mai ales trebuie sa afli cate neveste mai are...Parerea mea e sa-ti analizezi sentimentele pe toate partile si ....sa te gandesti ca ai o viata inainte...sa iesi din blocajul asta....nu se merita sa renunti la nimic....pt un barbat!
stmaria
Postat pe 7 Septembrie 2009 12:15
prea frumos ca sa fie adevarat-
GABYTA13
Postat pe 28 Septembrie 2009 08:41
De la: latiffa405, la data 2009-03-05 11:46:07Assalam Ouakikoum

Ma numesc Latiffa si am 20 de ani.
Mama e romanca si tata e marocan. Eu am crescut alaturi de mama, am facut scoala in Romania dar vacantele mi le-am petrecut in frumosul tinut al Agadirului- un oras din Maroc unde locuieste tata. Sunt botezata la catolici dar iubesc islamismul si imi plac obiceiurile marocanilor si le respect de dragul tatalui meu.
La o petrecere data de tata am cunoscut un barbat frumos, plin de farmec, singurul care era imbracat in costum si nu cu haine de musulman. M-am simtit atrasa de el din primul moment cand l-am vazut si spre sfarsitul petrecerii am incercat sa stau de vorba doar cu el. Eram fascinata de el si chiar la un moment dat am dansat impreuna. Asta pana a vazut tata ca eram din ce in ce mai apropiati si a venit langa noi si a inceput cu el o discutie de afaceri. Spre miezul noptii invitatii please si a ramas doar tata si Emir-Beni-Zeinne (barbatul misterios cu care am vb eu). Eram pe terasa in momentul cand Zeinne si-a luat ramas bun de la tata si a venit la mine sa uitat in ochii mei si ma sarutat. Pe urma mi-a zambit si a plecat. Am incremenit. Nu steam ce sa fac. Stiu ca la marocani barbatul saruta fata doar dupa nunta si ii promisesem tatalui meu ca atata timp cat sunt in maroc am sa ma port conform obiceiurilor si traditiel islamice si acum nu stiam ce sa zic cand il vedeam pe tata zambind. Intr-o dimineata cand mergeam spre un magazin sa cumpar cevai ma trezesc ca ma iau pe sus 2 barbati cu fetele acoperite. Urmatorul lucru pe care mil amintesc e ca mam trezit intr-un imens pat plin cu perne de diferite marimi viu colorate si Zeinne statea pe fotoliu asteptand sa ma trezesc. Fara sa intreb nimic mia zis ca stia ca nu am sa-l accept si a vrut ca eu sa-l cunosc si sa stiu cine e el cu adevarat. Mia zis ca i-am intrat in suflet cu primul zambet ce i lam daruit si ca de atunci nu mai poate face nimic caci se gandeste tot timpul la mine. I-am cerut sa ma duca inapoi tatalui meu si pana la urma ma convins sa-i acord o saptamana in care va incerca sa-mi castige inima. In tot acest timp am fost cu gandul doar sa aflu unde sunt si cum pot ajunge la tatal meu dar in acea casa eram doar noi doi si cativa angajati care erau instruiti sa nu scoata nici un cuvant. Zeinne sa purtat cum nu credeam ca se poate purta un barbat, ca un adevarat cavaler, si cand il priveam si ascultam povestile si legendele despre agadir simteam ceva in suflet, ceva frumos. Era sambata seara si dupa ce neam intors de la plimbarea de seara am facut dragoste pentru prima data. A doua zi dimineata iam cerut sa ma duca inapoi tatalui meu. Mi-a zis ca daca asta vreau atunci asta va face dar sa stiu ca el e sotul meu si ca va face tot posibilul ca sa il iubesc asa cum ma iubeste si el. Cu lacrimi in ochii ne-am despartit in fata casei tatalui meu si dupa cateva zile mam intors in Romania. De atunci plang intruna si ma gandesc doar la el. Imi lipseste atat de mult si il iubesc cum nu credeam ca am sa pot iubi vreodata dar, eu nu am sa-i pot fi sotie asa cum asteapta el. Cunosc coranul si iubesc islamismul dar nu o sa pot face parte din el niciodata. Nu o sa pot accepta unele lucruri pe care o marocana le accepta (mai ales sa-si ia a 2-a sotie).
Ce sa fac? Nu pot sa-l uit. Il iubesc si stiu ca si el ma iubeste. Tata mi-a zis ca ma cautat si ca au discutat si ia spus ca ma iubescte si ca ma vrea in viata lui.
Ce sa fac? Dati-mi un sfat caci simt ca mor.simt ca nu mai are rost sa traiesc. oare ar trebui sa ma intorc in maroc si sa-l caut? sa accept sa fiu sotia lui si sa uit de tot si de toate? asta ar trebuie sa fac?





http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/19528/Cafenea-pentru-fetele-musulmane-de-pe-forum.html
urmareste link-ul. este special pt fetele musulmane sau romance ce au de a face cu arabi.
Ele te vor sfatui si te vor ajuta cu siguranta
Aphrodite
Postat pe 29 Septembrie 2009 19:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna! Diferenta de 10 ani intr-o relatie poate reprezenta o problema? Am nevoie de sfaturi! 14 De la: kudika_12925 21 Octombrie 2012 12:28
Surpriza ajutor! 4 De la: alexandra-floriintimisoara-eu 26 Ianuarie 2016 15:45
altceva 6 De la: anastasia_m 7 Aprilie 2010 16:50
anii... cat de mult conteaza diferenta de varsta? 34 De la: kudyka_ta 12 Iulie 2010 03:16
Frica de a cunoaste parintii iubitului?EXISTA ANTIDOT?! 12 De la: wolfy 28 Mai 2010 23:35