Setari Cookie-uri

Oare e iubire?

Va rog sa ma ajutati cu un sfat ca sunt disperata.Sunt casatorita de 5 ani dar stam impreuna de 13 ani si am si o fetita de 3 ani.Toate bune si frumoase pana mi-am schimbat locul de munca acum un an. Am intallnit un coleg care dupa spusele lui s-a indragostit nebuneste de mine.La inceput am incercat sa evit sa vorbesc cu el ca mi se parea prea insistent dar am cedat pana la urma si ne-am intalnit in afara serviciului.In tot acest timp adica 6 luni imi spunea ca eu sunt dragostea vietii lui si e dispus sa se desparta de sotia lui si sa ne casatorim dar eu am ezitat tot timpul.Este adevarat ca in viata mea de cuplu a intervenit o oarecare monotonie.El imi spune si acum ca daca as fi cu el nu as mai fi nici o secunda trista si nefericita si am face multe impreuna.Recunosc ca imi place si latura asta a lui ca e foarte harnic si intreprinzator dar putin materialist.Sotul meu este mai boem nu pot sa zic ca am realizat multe lucruri impreuna dar stiu ca ma iubeste cu adevarat si ma accepta asa cum sunt dar nu imi spune toata ziua ca sunt cea mai extraordinara femeie de pe planeta asa cum face celalalt.Am uitat sa specific ca este si el casatorit si are 2 copii mici pe care spune ca ii poate parasi fara nici un regret dar in acelasi timp imi spune ca mi-ar face viata forate frumoasa fara nici un nor.Nu mai stiu ce sa fac .Nu as vrea sa imi parasesc sotul dar ma gandesc ce viata frumoasa am avea impreuna. Este adevarat ca ne potrivim mult din multe puncte de vedere dar faptul ca a intrat asa brutal in viata mea ma face sa ma mai gandesc si sa analizez.Va rog sa imi dati niste sfaturi
popamelia
Postat pe 12 Martie 2009 17:32
parerea mea ar fi sa iti vezi de viata ta de pana acum.
mi se pare ciudat faptul ca, citez: "are 2 copii mici pe care spune ca ii poate parasi fara nici un regret dar in acelasi timp imi spune ca mi-ar face viata forate frumoasa fara nici un nor" - cum adica????!!! e dispus sa isi paraseasca cei 2 copii, dar ti-ar face tie viata perfecta...?! hm... mira-m-as!
din cate spui, mie nu mi-a inspirat absolut nicio incredere barbatul acesta. atata doar ca iti promite marea cu sarea. promisiuni...promisiuni...

Postat pe 12 Martie 2009 17:37
buna eu te sfatuiesc sa stai la locul tau atit cic ai ofam si sinteti bine tu poti sa schimbi viata care acasa a devenit monotona .si mai este ceva tu la fetita nu teai gindit cum o sa fie pentru ea crezi ca respectivul o so iubeasca ca tatal eii eu zic sa te ginesti si la copii lui la fel ; scz daca team suparat
muhamed_suliman
Postat pe 12 Martie 2009 17:46
miss bear are dreptate:cum poate un barbat sa spuna ca-si paraseste copii fara regrete?nu se poate asa ceva.daca isi poate parasi astfel copii,te poate parasi si pe tine la fel.nu merita!
dana_mv
Postat pe 12 Martie 2009 17:46
Am uitat sa specific ca este si el casatorit si are 2 copii mici pe care spune ca ii poate parasi fara nici un regret.

Nici nu vreau sa-mi inchipui ce fel de om e un barbat care spune asa cv. Nici nu se poate numi barbat.
Cat despre faptul k t lauda, probabil k asa facea si sotul tau la inceput. Oricum e mai important faptul k t iubeste (sotul tau). Mai bn imbunatateste-ti relatia cu sotul. Parerea mea e k ai face o greseala f mare sa-ti lasi fam pt altul.
nadia_i
Postat pe 12 Martie 2009 17:46
va multumesc mult.El este un pic cam infantil si nu este un tip foarte citit dar are un mod interesant de a se face placut dar este cam ca si o femeie .II plac barfele si este cam curios de tot ce misca.Alta chestie care m-a facut sa imi pun intrebari este ca acum zice ceva dar apoi zice ca nu e asa.Ma zapaceste de tot si nu mai stiu ce sa cred.Dar cu toate astea il vad ca nu sufera f mult desi zice ca da.Eu nu mai pot sa ma concentrez nici la serviciu si e groaznica fiecare zi ca ma intreb sa nu tarez un asa om dar el este bine merci ,.Rade , glumeste si isi vede de serviciu dar zica ca nici el nu mai poate.Nu mai inteleg nimic
popamelia
Postat pe 12 Martie 2009 17:59
Daca nu te-ai culcat cu el ia incearca sa vezi daca pe urma mai vrea sa isi lase nevasta
Petek
Postat pe 12 Martie 2009 20:38
nu am avut relatii sexuale
popamelia
Postat pe 12 Martie 2009 20:47
Parerea mea e sa ramai cu sotul tau...incearca o vacanta impreuna cu sotul tau si poate o sa va redescoperiti sentimentele care v-au legat la inceput.Un barbat care e capabil sa-si lase asa sotia si 2 copii nu cred ca e bun de ceva....trebuie sa te gandesti ca daca vreodata ai fi cu el ai putea pati si tu la fel...Incearca sa redescoperi la sotul tau acele lucruri care te faceau fericita...
camelusha83
Postat pe 12 Martie 2009 21:22
Sunt convinsa ca vrea doar sa te bage in pat , iti promite marea cu sarea ca sa ajunga unde vrea si apoi nu mai ai ce sa faci . Tu chiar crezi ca un barbat isi poate lasa familia pentru ochii frumosi ai unei femei? Chiar nu iti dai seama cat te poate mintii spunanadu-ti ca e indragostit de tine cand voi nici macar relatii sexuale nu ati avut. Te abureste rau de tot
Petek
Postat pe 12 Martie 2009 22:51
De la: Petek, la data 2009-03-12 22:51:49Sunt convinsa ca vrea doar sa te bage in pat , iti promite marea cu sarea ca sa ajunga unde vrea si apoi nu mai ai ce sa faci . Tu chiar crezi ca un barbat isi poate lasa familia pentru ochii frumosi ai unei femei? Chiar nu iti dai seama cat te poate mintii spunanadu-ti ca e indragostit de tine cand voi nici macar relatii sexuale nu ati avut. Te abureste rau de tot


Sunt de acord cu Petek


@topic: Incearca sa-ti condimentezi viata de familie! Doamne, tu nu-ti dai seama? Ai un copil!! AI O FAMILIE!!! UNDE TI-E CAPUL?
InDark
Postat pe 12 Martie 2009 22:55
Cand i-am spus ca nu pot sa ma despart de familia mea a zis ca si el ramane cu familia lui daca tot nu ma poate avea doar nu o sa ramana singur.Nu stiu ce sa cred despre asta.Eu ma gandesc zi si noapte cat de bine ne-am intelege pt ca intr-adevar pot sa vb orice cu el si simt ca ne potrivim dar in acelasi timp toata povestea asta imi aduce numai suferinta.Am facut si o depresir zdravana ca iau pastile si ma duc si la psiholog si parca nimic nu ma ajuta,parca e o obsesie de care nu mai pot scapa
popamelia
Postat pe 13 Martie 2009 08:57
De la: popamelia, la data 2009-03-13 08:57:56Cand i-am spus ca nu pot sa ma despart de familia mea a zis ca si el ramane cu familia lui daca tot nu ma poate avea doar nu o sa ramana singur.Nu stiu ce sa cred despre asta.Eu ma gandesc zi si noapte cat de bine ne-am intelege pt ca intr-adevar pot sa vb orice cu el si simt ca ne potrivim dar in acelasi timp toata povestea asta imi aduce numai suferinta.Am facut si o depresir zdravana ca iau pastile si ma duc si la psiholog si parca nimic nu ma ajuta,parca e o obsesie de care nu mai pot scapa


Mda...scuza-ma ca intervin...am fost destul de aproape de situatia ta...eram atat de prinsa in...sa-i zicem "fenomen"-ul asta, incat nu reuseam sa-i vad ridicolul...din fericire, am plecat 3 saptamani din tara, pentru un curs de specializare...inainte nu lipsisem nici macar o noapte de acasa...doamne ajuta ca m-am dus...mi-a fost atat de dor de sotul pe care credeam ca nu-l mai vreau de-mi venea sa plec inot acasa...si de cate ori vedeam un copil de varsta apropiata cu al meu mi se strangea inima...pe de alta parte, tipul care ma vroia pentru el a venit sa ma vada in fiecare weekend (sotul nu, pt ca nu avea bani de avion)...restaurante luxoase, nopti nebune, haine scumpe...si cu toate astea, de cate ori vedeam cate un baietel langa tatal lui ma apuca plansul...

Eu m-am maritat la 19 ani...sotul meu a avut 2 servicii ca sa ma tina in facultate...dar acum nu-mi mai spune ca sunt cea mai extraordinara femeie din lume...cand m-am intors in tara, era cu 6 kg mai slab decat cand am plecat, dar copilul nostru radea cand eu am intrat pe usa...

Peste cateva zile i-am spus amantului meu, cu care am avut o relatie de aproape un an, ca nu pot sa-mi parasesc familia...a suferit cam 2 luni...pana cand am vazut o roscata superba conducand masina pe care mi-o oferise mie si pe care am refuzat-o pentru ca nu stiam cum sa explic acasa de unde o am...

Trage singura concluziile...
corsi_x
Postat pe 13 Martie 2009 20:37
Scuza-ma...am uitat un aspect...nu era casatorit...nu fusese niciodata...ceea ce mie mi s-a parut un pic straniu, la 39 de ani...
corsi_x
Postat pe 13 Martie 2009 20:47
vezi`ti de familia ta si de copii tai cel mai bine
ce`ai face daca sotul tau ti`ar face tie asta....
ai incercat macar sa te pui in locul lui?
si chiar crezi ca daca ai sa te culci cu ala el o sa mai renunte la familia lui pentru tine???
Diavolyta_
Postat pe 13 Martie 2009 20:54
mda....deci, dupa mine, e clar. si datorita faptului ca inca nu ati avut relatii intime este el atat de interesat de tine.
am vazut ca cele care ti-au raspuns la intrebarile tale, toate avem aceeasi parere, practic: sa iti vezi de viata ta, asa monotona cum spui ca este, ptr ca ai pe cineva langa tine care chiar te iubeste asa cum esti. nu are sens sa lasi vrabia din mana ptr cioara de pe gard. din pacate, de cele mai multe ori, acea cioara doar atat ramane: o simpla cioara.
ah, daca aveai probleme mari in cuplu, daca va certati, daca (doamne fereste!) te batea sau mai stiu eu ce, atunci, da, te-as fi sfatuit sa incerci si altceva. dar asa....
incearca sa vezi doar partea buna a lucrurilor din relatia ta actuala si lasa visele ptr noapte.
pupici si sper sa iei decizia corecta din toate punctele de vedere,.
ca, pana la urma, indiferent de ce sfaturi iti dam noi aici, pe forum, tot decizia ta (absolut subiectiva) va fi.

Postat pe 15 Martie 2009 14:10
De la: popamelia, la data 2009-03-13 08:57:56Cand i-am spus ca nu pot sa ma despart de familia mea a zis ca si el ramane cu familia lui daca tot nu ma poate avea doar nu o sa ramana singur.Nu stiu ce sa cred despre asta.Eu ma gandesc zi si noapte cat de bine ne-am intelege pt ca intr-adevar pot sa vb orice cu el si simt ca ne potrivim dar in acelasi timp toata povestea asta imi aduce numai suferinta.Am facut si o depresir zdravana ca iau pastile si ma duc si la psiholog si parca nimic nu ma ajuta,parca e o obsesie de care nu mai pot scapa


stai ca acum am vazut si celelalte posturi.
tu acum simti atractia ptr ''fructul interzis''... faptul ca nu poti fi cu el te atrage, plus sperantele date de fiecare discutie sau intalnire cu el.
insa, tu nu stii ce fel de om este el zi de zi...cum se comporta cu familia lui zi de zi...daca te-ar ajuta la treburile casei sau cu copiii...daca ar face cumparaturi, daca te-ar ajuta cu orice oricand...

SAU, daca te tine...
incearca si intalniti-va pe ascuns...faceti dragoste...
dar, apoi... cand te intorci acasa, la acel sot monoton si acea familie cu o viata monotona...CUM TE VEI SIMTI? vei fi mai linistita? mai multumita sau fericita? sau vei avea alte depresii - cum ca ti-ai inselat sotul, familia...?
gandeste-te si la asta...

Postat pe 15 Martie 2009 14:17
De la: popamelia, la data 2009-03-12 20:47:07nu am avut relatii sexuale


Si iata si explicatia!
Dupa ce o sa aveti f'o luna-doua, as vrea sa vad cum se transforma in broasca Fat-frumosu' tau...
Si am si eu o curiozitate: ca el si-ar lasa copiii "fara nici un regret" ca sa-ti faca tie "viata frumoasa" s-a stabilit (din spusele lui) dar tu? NU ai avea asa, nici o problema ca el sa-i lase? Intreb si io!
Dor_a
Postat pe 15 Martie 2009 15:46
Va multumesc la toti pt sfaturi, Toti mi-ati spus la fel si am inteles foarte bine cum stau lucrurile dar cand esti santajat sentimental e cam greu sa judeci rational
popamelia
Postat pe 15 Martie 2009 19:01
De la: popamelia, la data 2009-03-15 19:01:10Va multumesc la toti pt sfaturi, Toti mi-ati spus la fel si am inteles foarte bine cum stau lucrurile dar cand esti santajat sentimental e cam greu sa judeci rational


Dragutza, ia google-este tu "sindromul Don Juan" ... si vezi daca nu regasesti exact aceleasi simptome... (am mai scris despre el, ma plictiseste sa ma repet, dar e caz clinic)
Dor_a
Postat pe 16 Martie 2009 09:01
dar oare cine te santajeaza sentimental, ca nu mai inteleg....?

Postat pe 16 Martie 2009 09:21
De la: popamelia, la data 2009-03-12 20:47:07nu am avut relatii sexuale


stii ce vrea acel tip? pai daca iti spune fara pardon ca e dispus sa isi paraseasca cei 2 copii..... iti dai seama ca ce usor ar renunta la tine la un moment dat.....

Postat pe 16 Martie 2009 09:25
De la: stefancelmic, la data 2009-03-16 09:25:03
De la: popamelia, la data 2009-03-12 20:47:07nu am avut relatii sexuale


stii ce vrea acel tip? pai daca iti spune fara pardon ca e dispus sa isi paraseasca cei 2 copii..... iti dai seama ca ce usor ar renunta la tine la un moment dat.....




si apropoo.... de fapt te-ai plictisitde sotul tau.... cred....

Postat pe 16 Martie 2009 09:26
De la: popamelia, la data 2009-03-12 17:32:23Va rog sa ma ajutati cu un sfat ca sunt disperata.Sunt casatorita de 5 ani dar stam impreuna de 13 ani si am si o fetita de 3 ani.Toate bune si frumoase pana mi-am schimbat locul de munca acum un an. Am intallnit un coleg care dupa spusele lui s-a indragostit nebuneste de mine.La inceput am incercat sa evit sa vorbesc cu el ca mi se parea prea insistent dar am cedat pana la urma si ne-am intalnit in afara serviciului.In tot acest timp adica 6 luni imi spunea ca eu sunt dragostea vietii lui si e dispus sa se desparta de sotia lui si sa ne casatorim dar eu am ezitat tot timpul.Este adevarat ca in viata mea de cuplu a intervenit o oarecare monotonie.El imi spune si acum ca daca as fi cu el nu as mai fi nici o secunda trista si nefericita si am face multe impreuna.Recunosc ca imi place si latura asta a lui ca e foarte harnic si intreprinzator dar putin materialist.Sotul meu este mai boem nu pot sa zic ca am realizat multe lucruri impreuna dar stiu ca ma iubeste cu adevarat si ma accepta asa cum sunt dar nu imi spune toata ziua ca sunt cea mai extraordinara femeie de pe planeta asa cum face celalalt.Am uitat sa specific ca este si el casatorit si are 2 copii mici pe care spune ca ii poate parasi fara nici un regret dar in acelasi timp imi spune ca mi-ar face viata forate frumoasa fara nici un nor.Nu mai stiu ce sa fac .Nu as vrea sa imi parasesc sotul dar ma gandesc ce viata frumoasa am avea impreuna. Este adevarat ca ne potrivim mult din multe puncte de vedere dar faptul ca a intrat asa brutal in viata mea ma face sa ma mai gandesc si sa analizez.Va rog sa imi dati niste sfaturi



citi ani ai?

Postat pe 16 Martie 2009 09:27
parerea mea este sa nu te legi la cap daca nu te doare....nu prea e barbat daca isi lasa 2 copii...asa ca mai bine stai langa sotul tau sa nu regreti amarnic mai incolo,...
danutza222
Postat pe 16 Martie 2009 09:32
De la: danutza222, la data 2009-03-16 09:32:37parerea mea este sa nu te legi la cap daca nu te doare....nu prea e barbat daca isi lasa 2 copii...asa ca mai bine stai langa sotul tau sa nu regreti amarnic mai incolo,...



eeee...plictiseala e mare..... de fapt..... indiferent de cit de credul esti, tot iti dai seama care a treaba de fapt.... cel putin asa cred eu la domnisoara... sau doamna...

Postat pe 16 Martie 2009 09:35
popamelia...gandeste-te ca barbatul tau te accepta asa cum esti..si aveti si un copil impreuna....si puteti scapa si de monotonia care a intervenit intre voi..facand lucruri pe care nu le-ati mai facut pana acum....ceva care sa nu va plictiseasca..ceva care sa va placa..si referitor la calalat barbat..nu stiu ce sa zic...barbatii zci f multe dar putine fac...poate e atractie fizica...si sa si lase si copii si tot pt iubirea dintre voi...scz dar ma indoiesc sa faca asa ceva..totusi e parinte si copii aia au nevoie de un tata...fa ce ti spune inima:P dar gandeste te inainte sa faci ceva...:P
lilone
Postat pe 16 Martie 2009 09:44
din pacate, de cele mai multe ori nu tinem seama de sfaturile obiective ale unor oameni straini, care judeca o situatie exclusiv pe baza faptelor prezentate.
le ascultam, le rumegam, dar in final luam decizia pe care o credem noi a fi cea mai buna...

insa, in cazul tau, popamelia, chiar ar trebui sa urmezi sfaturile celor ce au postat...
altfel, cei apropiati tie - sotul si copilul - ar avea de suferit. si pentru ce...?!
gandeste-te bine...

Postat pe 16 Martie 2009 09:58
Sa raspund la intrebari. Am 31 de ani . M-ati intrebat cine ma santajeaza sentimental . Pai un om care ma grabeste sa iau o decizie asa intr-un scurt timp si ca imi spune ca nu poate trai fara mine normal ca ma face sa ma simt vinovata pt nefericirea lui desi el a intrat in viata mea cam cu "bocancii in picioare"Eu fiind noua in firma la care lucrez m-a vazut a pus ochii pe mine si cand ne intalneam incerca sa intre in vorba cu mine si imi spunea ce bine arat. Apoi imi zice 'vreau sa ma intalnesc cu tine"sau "hai sa iesim impreuna" si tot insista.La inceput nu vroiam si pt ca eram eu casatorita si pt ca era si el dar pe el nici nu il interesa daca sunt casatorita sau am copii el vroia pur si simplu sa iesim.La prima intalnire vroia sa ma sarute ,sa ma tina in brate ,imi spunea ce extraordinara sunt .M-a bulversat total.Recunosc ca imi placea ce imi spunea dar mi se parea ca e prea devreme sa faci asemenea gesturi dar uite asa m-a prostit de cap.Sunt prea naiva dar asta sunt eu Voi ce ziceti de asta?
popamelia
Postat pe 16 Martie 2009 10:15
tocmai, pentru niste complimente facute NU MERITA sa renunti la ceea ce ai - ca e vorba de monotonie sau nu!!
nu merita sa renunti la cineva care te iubeste numai ptr ca cineva incearca sa ajunga in patul tau - ca mie asta mi se pare ca incearca persoana respectiva si nimic mai mult.
poate ca esti un pic naiva, dar incercam sa remediem treaba asta!

Postat pe 16 Martie 2009 10:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sunt o 'amanta' si vreau sa va impartasesc trairile mele. 2 De la: kudika_973726 15 Septembrie 2014 07:22
Credeti ca el vrea sa faca sex cu mine sau e indragostit de mine ?? 153 De la: kudika161928 8 Noiembrie 2013 21:17
M-a parasit 49 De la: kudika434912 24 Iulie 2012 21:34
cum sa fac sa fie iar la fel?? 2 De la: Alex_Bodea 5 Februarie 2011 21:30
am nevoie de niste sfaturi... 19 De la: bulinutzaroz 2 Septembrie 2012 21:38