Setari Cookie-uri

cum se comporta romanul intr-un supermarcket?

nesimtirea indivizilor din supermarket
ramalby
Postat pe 30 Martie 2010 10:59
oribi.! Vezi marfuri perisabile aruncate pe oriunde, pungi de faina , zahar sparte pe jos, alimente in rafturi de papetarie, pungi goale de produse mancate pe furis printre rafturi, nu mai spun de hotii cu genti "aranjate'care indeasa in ele orice e mai mic sa nu fie prinsi la casa, etc.Am uitat, am fost luata de o dobitoaca pur si simplu pe carutz si daramata peste un manechin , pentru ca i-a fost greu sa ceara sa-i fac loc, eu fiind cu spatele la ea.Si multe altele.

Postat pe 30 Martie 2010 11:11
mie imi plac la nebunie cei care isi pun in paralel carucioarele cu alte doua si stau si fac matanii in fata raftului si se uita urat la tine daca ai tupeul sa-i rogi frumos sa-si mute carucioarele mai la stanga sau la dreapta
miss_darine
Postat pe 30 Martie 2010 14:48
Acu´, eu ce sa spun? Nu suntem toti de aici romani? Ar insemna ca toti ne comportam asa, nu? Ca de obicei ar trebui evitata generalizarea. Nu romanul se comporta asa ci doar cei fara bun simt (sau cum vreti voi sa-i spuneti, nu ma supar).
Ce vroiam eu sa completez aici este ca oriunde te-ai duce cred ca exista asemenea indivizi.
Imi povestea cineva din State.. cum calca in picioare ce le cade din maini, fie mancare fie boarfe. Si cum vine vanzatoarea frumusel pe la spate, le ia, le arunca intr-un cos, le trimit la curatare si duminica sunt bagate la reduceri (desigur, e vorba doar de boarfe).
Sau, in Germania, cum intra capetele rase si devasteaza tot... cautand ceva anume sau pur si simplu pentru distractie.
In Spania, cel putin deocamdata, nu mi s-a intamplat sa vad nereguli de genul asta. Doar nesimtirea de care vorbea cineva mai sus, de a sta ca momaia in drum, fie in magazin, fie in afara lui. Stai de vorba cu nshpe mii de cunoscuti, avand si carutul copilului pus de-a curmezisul, nu te dai din drum, desi vezi ca vine cineva si asa mai departe. Ca o paranteza, stiti ce mirati sunt daca le tii usa sau incerci sa ajuti o persoana mai in varsta? De multe ori imi spuneam: Ce Dumnezeu! Pai romanul e cel mai educat atunci... daca astora li se pare nefiresc un lucru atat de .. firesc.
In fine, cred totusi ca tine doar de educatie sau autoeducatie, daca vreti. Si, desigur, ar trebui sa-i pese cuiva. Mie mi-ar pasa de magazinul meu, nu?
rashela
Postat pe 30 Martie 2010 17:55
De la: rashela, la data 2010-03-30 17:55:24Nu romanul se comporta asa ci doar cei fara bun simt (sau cum vreti voi sa-i spuneti, nu ma supar).
Ce vroiam eu sa completez aici este ca oriunde te-ai duce cred ca exista asemenea indivizi.


Din pacate, in supermarketurile bucurestene (ca in alte localitati n-am fost asa des in supermarket sa-mi fac o parere), astfel de indivizi fara bun simt sunt foooaaarte multi. Eu chiar mi-am format un mod de a conduce caruciorul pentru a evita calcatul in picioare si, mai ales, imbrancitul dela spate.

Unde sunt acum, da, mai vezi un ambalaj de revista desafcut si luat cadoul sau o manusa desperecheata (manusa ramasa la raft fiind cea cu pretul), insa aceste lucruri sunt exceptia nu regula. Ca sa nu spun ca nu m-a imbrancit nimeni pana acum, nici macar din greseala (eu am imbrancit din greseala pe cineva, insa ). Experienta in supermarket e cam opusul a ce a spus scorpio.

De acord insa cu generalizarea, nici mie nu-mi plac. Sunt si oameni foarte simtiti in tarisoara noastra (si-n Bucale al meu).
kitty_krieger
Postat pe 30 Martie 2010 21:59
[quote name='rashela' date='2010-03-30 17:55:24' Ca de obicei ar trebui evitata generalizarea. Nu romanul se comporta asa ci doar cei fara bun simt (sau cum vreti voi sa-i spuneti, nu ma supar).
Ce vroiam eu sa completez aici este ca oriunde te-ai duce cred ca exista asemenea indivizi.
[/quote]

Toate natiile au nesimtiti lor. Nu consider romanii mai nesimtiti ca arabii, indienii etc...

Sau de ce crezi ca in alte tari supermarketurile au camere de luat vederi, au security guard la intrare si o gramada de angajati care se ocupa cu aranjatul alimentelor etc. in raft sau fac curatenie mai tot timpul.

Probabil in romania, caserita nu se simte obligata sa aranjeze ceva in raft, sau nu stie cum se foloseste matura si mopul...iar seful probabil se distreaza in birou...si nici el nu se simte obligat...Ea e caserita, iar seful sef;-)
Asta este marea diferenta. Caserita in alte tari cand nu are clienti, nu sta sa-si faca unghiile, ci arajeanza lucrurile sau aduna mizeria pe care o lasa clientii.
Full_Metal_Jacket
Postat pe 31 Martie 2010 11:18
De la: scorpio67, la data 2010-03-30 11:11:22oribi.! Vezi marfuri perisabile aruncate pe oriunde, pungi de faina , zahar sparte pe jos, alimente in rafturi de papetarie, pungi goale de produse mancate pe furis printre rafturi, nu mai spun de hotii cu genti "aranjate'care indeasa in ele orice e mai mic sa nu fie prinsi la casa, etc.Am uitat, am fost luata de o dobitoaca pur si simplu pe carutz si daramata peste un manechin , pentru ca i-a fost greu sa ceara sa-i fac loc, eu fiind cu spatele la ea.Si multe altele.

lucrurile astea se intampla si in afara numai ca sunt mai temperate, la noi e tipic romanesc sa iei pe cineva pe sus, sa faci scandal, sa razi si sa glumesti din orice si oriunde, pt ca la noi in tara nu exista ordinea si disciplina din SUA
yumy
Postat pe 31 Martie 2010 11:46
De la: yumalai, la data 2010-03-31 11:46:52
De la: scorpio67, la data 2010-03-30 11:11:22oribi.! Vezi marfuri perisabile aruncate pe oriunde, pungi de faina , zahar sparte pe jos, alimente in rafturi de papetarie, pungi goale de produse mancate pe furis printre rafturi, nu mai spun de hotii cu genti "aranjate'care indeasa in ele orice e mai mic sa nu fie prinsi la casa, etc.Am uitat, am fost luata de o dobitoaca pur si simplu pe carutz si daramata peste un manechin , pentru ca i-a fost greu sa ceara sa-i fac loc, eu fiind cu spatele la ea.Si multe altele.

lucrurile astea s eintampal si in afara numai ca sunt mai temperate, la noi e tipic romanesc sa iei pe cineva pe sus, sa faci scandal, sa razi si sa glumesti din orice si oriunde, pt ca la noi in tara nu exista ordinea si disciplina din SUA


Glumesti, nu? Ordine si disciplina in SUA? Despre ce fel de ordine si disciplina vorbesti? Probabil ca aceste doua cuvinte s-ar potrivi poporului german, dar sub nicio forma amercanilor.
rashela
Postat pe 31 Martie 2010 11:51
De la: rashela, la data 2010-03-31 11:51:06
De la: yumalai, la data 2010-03-31 11:46:52
De la: scorpio67, la data 2010-03-30 11:11:22oribi.! Vezi marfuri perisabile aruncate pe oriunde, pungi de faina , zahar sparte pe jos, alimente in rafturi de papetarie, pungi goale de produse mancate pe furis printre rafturi, nu mai spun de hotii cu genti "aranjate'care indeasa in ele orice e mai mic sa nu fie prinsi la casa, etc.Am uitat, am fost luata de o dobitoaca pur si simplu pe carutz si daramata peste un manechin , pentru ca i-a fost greu sa ceara sa-i fac loc, eu fiind cu spatele la ea.Si multe altele.

lucrurile astea s eintampal si in afara numai ca sunt mai temperate, la noi e tipic romanesc sa iei pe cineva pe sus, sa faci scandal, sa razi si sa glumesti din orice si oriunde, pt ca la noi in tara nu exista ordinea si disciplina din SUA


Glumesti, nu? Ordine si disciplina in SUA? Despre ce fel de ordine si disciplina vorbesti? Probabil ca aceste doua cuvinte s-ar potrivi poporului german, dar sub nicio forma amercanilor.

corect Rashela. Nu am fost inca un state dar am vazut destule reportaje despre "educatia" unora din SUA in supermarketuri. in Germania nu e asa, mi-a spus mama, caci a fost de mai multe ori si ma voi convinge in curand singura
iacinta
Postat pe 31 Martie 2010 17:27
De la: ramalby, la data 2010-03-30 10:59:18nesimtirea indivizilor din supermarket


indivizi ca indivizi,.....dar pe mine personal ma scoate din minti personalul care manipuleaza motostivuitoarele alea sau ce or fi ele , taman cand tu vrei sa iei si tu ceva de pe raft

in strainatate nu exista asa ceva .Totul se face in afara programului doar in cazuri exceptionale deranjaza clientii!!!!!!!!!!!!!!1
anastasia_m
Postat pe 7 Aprilie 2010 16:12
De la: ramalby, la data 2010-03-30 10:59:18nesimtirea indivizilor din supermarket


mai ce sa zic trec peste toate golaniile si mizeriile din super/hyper marketuri dar am patit o faza mai demult de'mi venea sa o iau la fuga sa nu ma mai uit in urma: iesim cu baietelul meu la cumparaturi in carrefour, pe drum i'am luat un suc si o punga de pufuleti. ajung, imi umplu carutul de cumparaturi de dadea pe'afara, ies de la casa cu un bon de 820 lei aproximativ, si ma intoarce cucoana inapoi ca cica i'am furat din magazin pufuletii si sucul (pe care le aveam cumparate din afara). pai bine in puii mei cumpar de 8 milioane si ma gandesc sa fur de 5 lei?? mai vin si 3 gardieni, se face ca la circ, se aduna lumea sa vada ce hot au prins... pur si simplu jenant!!
Shhh
Postat pe 7 Aprilie 2010 16:54
De la: Shhh, la data 2010-04-07 16:54:27
De la: ramalby, la data 2010-03-30 10:59:18nesimtirea indivizilor din supermarket


mai ce sa zic trec peste toate golaniile si mizeriile din super/hyper marketuri dar am patit o faza mai demult de'mi venea sa o iau la fuga sa nu ma mai uit in urma: iesim cu baietelul meu la cumparaturi in carrefour, pe drum i'am luat un suc si o punga de pufuleti. ajung, imi umplu carutul de cumparaturi de dadea pe'afara, ies de la casa cu un bon de 820 lei aproximativ, si ma intoarce cucoana inapoi ca cica i'am furat din magazin pufuletii si sucul (pe care le aveam cumparate din afara). pai bine in puii mei cumpar de 8 milioane si ma gandesc sa fur de 5 lei?? mai vin si 3 gardieni, se face ca la circ, se aduna lumea sa vada ce hot au prins... pur si simplu jenant!!

asta e simplu de rezolvat (teoretic) si iti si bati nitel joc de "inteligenta" lor: piuie la casa? nu? atunci nu e de acolo! Dar trebuie sa recunosc, cam limitata casierita respectiva!
kitty_krieger
Postat pe 8 Aprilie 2010 14:03
De la: kitty_krieger, la data 2010-04-08 14:03:25
De la: Shhh, la data 2010-04-07 16:54:27
De la: ramalby, la data 2010-03-30 10:59:18nesimtirea indivizilor din supermarket


mai ce sa zic trec peste toate golaniile si mizeriile din super/hyper marketuri dar am patit o faza mai demult de'mi venea sa o iau la fuga sa nu ma mai uit in urma: iesim cu baietelul meu la cumparaturi in carrefour, pe drum i'am luat un suc si o punga de pufuleti. ajung, imi umplu carutul de cumparaturi de dadea pe'afara, ies de la casa cu un bon de 820 lei aproximativ, si ma intoarce cucoana inapoi ca cica i'am furat din magazin pufuletii si sucul (pe care le aveam cumparate din afara). pai bine in puii mei cumpar de 8 milioane si ma gandesc sa fur de 5 lei?? mai vin si 3 gardieni, se face ca la circ, se aduna lumea sa vada ce hot au prins... pur si simplu jenant!!

asta e simplu de rezolvat (teoretic) si iti si bati nitel joc de "inteligenta" lor: piuie la casa? nu? atunci nu e de acolo! Dar trebuie sa recunosc, cam limitata casierita respectiva!


Sunt multe persoane care fura din magazine, avand mijloace inedite si nu mai piuie niciun aparat. Asa ca obligatia celor de la casa este sa verifice, mi s-a intamplat si mie de vreo2 ori, pe moment m-au apucat nervii dar ii inteleg intr-un fel !
Oricum organizarea in astfel de magazine lasa de dorit, nemultumirile pot fi indreptate si catre clienti si catre muncitori...asta este lumea in care traim si trebuie sa ne obisnuim, nu trebuie sa avem pretentia ca poate candva lumea va fi mai civilizata ! Cand vad astfel de specimene, le fac observatie, sa auda toata lumea si sa se simta ultimii oameni, ca poate se invata minte ! Insa majoritatea oamenilor nu fac decat sa se planga, raman indiferenti cand vad astfel de persoane in actiune
Summer_
Postat pe 8 Aprilie 2010 16:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am si eu o poveste 1 De la: Ana_Cosmina_Br__ila_1 24 Iunie 2012 16:58
Nu suport sa se uite dupa alte fete,sa spuna ceva frumos despre alte fete,sunt foarte geloasa! 82 De la: STELLA_STAR 20 Aprilie 2010 19:33
Posibil HIV ? 5 De la: kudika_982693 14 Martie 2015 14:25
Am gresit oare atat de mult?! 38 De la: IMPOSIBILA 21 Iunie 2010 23:55
la distanta 8 De la: Max2 16 Noiembrie 2011 22:41