Setari Cookie-uri

Ce ma sfatuiti sa fac?

De citeva luni prin intermediul internetului l-am regasit pe barbatul care a fost prima mea dragoste si de care am ramas indragostita pina in prezent. Eu nu sunt casatorita, el are o relatie cu o femeie, de care spune ca nu este legat sentimental dar o stimeaza pentru ca este mama copiilor lui...Oricum au urmat zile intregi de declaratii de dragoste, amintiri, pareri de rau, visuri, planuri.....Suntem la mii de kilometri, nu ne-am mai vazut de 10 ani dar as vrea mult sa-l revad...Problema e ca de la un timp am simtit o schimbare in comportamentul lui, tot mai rar ma suna, cind il chem eu spune ca este ocupat, are probleme, in acelas timp imi trimite mesaje in care imi spune ca ma iubeste si se gindeste la mine....nu stiu um sa interpretez acest comportament, la fel nu stiu cum sa ma comport eu....niciodata nu m-am gindit ca as putea fi in rolul unei femei care se implica in familia altora, sufar din acest motiv si plus la aceasta nu stiu cum sa procedez...inima imi spune una, ratiunea - alta....la fel ca multi ani in urma....atnci am ascultat ratiunea, acum ce ma sfatuiti sa fac?

Postat pe 15 Martie 2009 20:55
De la: Rozaria, la data 2009-03-15 20:55:04 De citeva luni prin intermediul internetului l-am regasit pe barbatul care a fost prima mea dragoste si de care am ramas indragostita pina in prezent. Eu nu sunt casatorita, el are o relatie cu o femeie, de care spune ca nu este legat sentimental dar o stimeaza pentru ca este mama copiilor lui...Oricum au urmat zile intregi de declaratii de dragoste, amintiri, pareri de rau, visuri, planuri.....Suntem la mii de kilometri, nu ne-am mai vazut de 10 ani dar as vrea mult sa-l revad...Problema e ca de la un timp am simtit o schimbare in comportamentul lui, tot mai rar ma suna, cind il chem eu spune ca este ocupat, are probleme, in acelas timp imi trimite mesaje in care imi spune ca ma iubeste si se gindeste la mine....nu stiu um sa interpretez acest comportament, la fel nu stiu cum sa ma comport eu....niciodata nu m-am gindit ca as putea fi in rolul unei femei care se implica in familia altora, sufar din acest motiv si plus la aceasta nu stiu cum sa procedez...inima imi spune una, ratiunea - alta....la fel ca multi ani in urma....atnci am ascultat ratiunea, acum ce ma sfatuiti sa fac?



Barbatii astia indiferenti ...ori ascund ceva ori nu iubesc sau nu simt asa cum spun ca simt ...desi cam ma precipit cu concluziile poate pur si simplu este ocupat si nu are timp in momentele cand tu vrei sa vorbesti cu el ...asta 1data, de 2, de 3 ori ..deja daca devine obisnuintza ar trebui sa-ti pui niste semne de intrebare, care e viata lui, daca se ascunde si nu-ti povesteste ai mare grija, tu esti vulnerabila akum, '' te-a prins flama '' din nou ... si ar fi pacat sa suferi doar pentru faptul ca ai avut incredere oarba....e atat de frumos sa te lasi purtat de val ...eu asta fac mereu ..stiu cum e, nu-mi prea place sa-mi dozez sentimentele ..eu le daruiesc la calup, en-gros si daca sufar asta e ...macar stiu ca am facut tot ce mi-a stat in putinta ...si suferinta are frumusetea ei ..poate suna aiurea ...masochist ..dar e pacat sa traiesti din povestile celorlalti ..e bine sa mai ai si telenovela ta proprie si personala ....asa ca daruieste tot ce ai mai bun din sufletul tau si fa tot ca sa fie bine ....
__LL__
Postat pe 15 Martie 2009 21:11
...asa ca daruieste tot ce ai mai bun din sufletul tau si fa tot ca sa fie bine ....

asta am si facut, mi-am permis sa discut cu el de parca nu ne-am fi despartit acesti ani....am visat intotdeauna la el si acum cind am avut posibilitatea sa-l aud m-am lasat transportata de emotii...incep sa fiu geloasa si in acelas tmp imi dau seama ca nu am nici un drept...cind imi inchide telefonul nu-mi pot controla reactia, il sun 10, 20 de ori la rind si el de 20 de ori inchide....inteleg ca dau o imagine gresita despre mine...femeile obsesive sunt obositoare, stiu asta, dar nu pot face nimic....oare l-am speriat cu insistenta mea? cum sa-mi schimb comportamentul? imi promit ca nu-l voi mai suna si fara sa vreau ma trezesc cu telefonul la ureche...parca sunt drogata....ce mi se intimpla???

Postat pe 15 Martie 2009 21:23
Daca a fost prima ta dragoste de ce nu ai ramas cu el?

Nu l-ai mai vazut de 10 ani si acum te intrebi de ce pare schimbat? totul e posibil avand in vedere distanta si anii care au trecut
metal
Postat pe 15 Martie 2009 21:24
De la: Rozaria, la data 2009-03-15 21:23:45...asa ca daruieste tot ce ai mai bun din sufletul tau si fa tot ca sa fie bine ....

asta am si facut, mi-am permis sa discut cu el de parca nu ne-am fi despartit acesti ani....am visat intotdeauna la el si acum cind am avut posibilitatea sa-l aud m-am lasat transportata de emotii...incep sa fiu geloasa si in acelas tmp imi dau seama ca nu am nici un drept...cind imi inchide telefonul nu-mi pot controla reactia, il sun 10, 20 de ori la rind si el de 20 de ori inchide....inteleg ca dau o imagine gresita despre mine...femeile obsesive sunt obositoare, stiu asta, dar nu pot face nimic....oare l-am speriat cu insistenta mea? cum sa-mi schimb comportamentul? imi promit ca nu-l voi mai suna si fara sa vreau ma trezesc cu telefonul la ureche...parca sunt drogata....ce mi se intimpla???[/quote

Esti nascuta cumva vara ?
__LL__
Postat pe 15 Martie 2009 21:25
Eu am fost cea care am hotarit sa pun capat relatiei ...motivul nu importa ...oricum am gresit...

Eu nu ma intreb de ce s-a schimbat in comparatie cum era 10 ani in urma....ma refeream la momentul cind a inceput conversatia noastra acum 3 luni in urma....era atit de pasional....facea planuri...rasturna dealuri...dar acum nu are curajul nici sa-mi spuna ca sa lasat prada emotiilor si nu si-a dat sema ca nu sunt realizabile visurile noastre...

Postat pe 15 Martie 2009 21:32
nu, sunt nascuta primavara....in martie...

Postat pe 15 Martie 2009 21:34
Motivul e foarte important mai ales ca tu ai hotarat sa pui capat... acum daca iti pare rau... cred ca e prea tarziu.

Nici eu nu ma refeream la 10 ani in urma ci acum, nu stii tu ce face acolo si de ce te evita acum.

Mai bine iti vezi de viata ta si nu mai umbli dupa fantomele trecutului.
metal
Postat pe 15 Martie 2009 21:38
m-am casatorit cu alt barbat doar din cauya ca a fost mai insistent...eu tinerica si prostuta ...s-a intimplat ce nu trebuia sa se intimple si am hotarit ca sunt obligata sa ma casatoresc cu el....a fost o casatorie nefericita si apoi a urmat un divort...dar despre motiv el a flat doar acum...imi era rusine sa recunosc pina acum...si acum mi-i rusine si sunt furiaosa cu mine insasi .....

Postat pe 15 Martie 2009 21:45
De la: Rozaria, la data 2009-03-15 21:45:05m-am casatorit cu alt barbat doar din cauya ca a fost mai insistent...eu tinerica si prostuta ...s-a intimplat ce nu trebuia sa se intimple si am hotarit ca sunt obligata sa ma casatoresc cu el....a fost o casatorie nefericita si apoi a urmat un divort...dar despre motiv el a flat doar acum...imi era rusine sa recunosc pina acum...si acum mi-i rusine si sunt furiaosa cu mine insasi .....


Ce a fost a fost ...trebuie sa traiesti in prezent ...si nu trebuie sa te invinovatesti pentru nimic ...daca tu esti furioasa pe tine si ai o parere proasta gandeste te ce cred ceilalti ... ...so ...fii increzatoare si vezi ce faci cu tipul asta ..nu l stresa prea tare ..ca nici tie nu ti face bine atata energie risipita ...noi femeilor ne place sa ne punem cenusa in cap singura ..relaxeaza-te ce se poate intampla..sa l mai pierzi odata ...mare branza ..nu e capatul lumii
__LL__
Postat pe 15 Martie 2009 21:58
Off topic: ce-nseamnã sã-þi pui cenuºã-n cap ?

On topic:
Rozaria omul e însurat ºi cu copii acum. ªi voi înþeleg cã nu mai sunteþi la vârsta la care visaþi cã lumea este toatã a voastrã.

Poate omul se simte vinovat pentru cã vorbeºte prea mult cu tine lucruri pe care un om însurat ar trebui sã le vorbeascã cu soþia. El are copii, nu e ca ºi cum dacã se supãrã puþin divorþeazã ºi el ºi cu asta basta !

E clar cã el are sentimente pentru tine ºi c-a fost fericit sã te descopere din nou ºi sã continuaþi relaþia, dar acum îºi dã seama cã nu are ce sã mai facã ºi cã sunteþi pe un drum fãrã destinaþie.

Aceasta este pãrerea mea, dar recunosc cã nu am nici pe de parte experienþa necesarã pentru a expune o pãrere în cunoºtinþã de cauzã. Este o situaþie imposibilã: voi chiar þineþi unul la altul dar tu chiar i-ai dat papucii acum mult timp ºi el chiar are soþie ºi copii.

Orice-ai face în cazul tãu nu o sã fie bine: ori renunþi la visele tale ºi nu se mai întâmplã nimic, ori el te vrea-napoi ºi atunci strici familia celui la care þii. E ca la ºah când ajungi în situaþia în care orice mutare-ai face o sã te dezavantajeze, dar este rândul tãu ºi trebuie sã muþi.

Pot doar sã-þi doresc sã treci cu bine prin situaþia asta ºi sã ai în continuare o viaþã frumoasã ºi sã fii fericitã :)
toughy
Postat pe 18 Martie 2009 01:17
Sa lasi trecutul...el nu mai este barbatul de care te-ai indragostit acu' 10 ani...
are o relatie, niste copii...si ce se spune despre ciorba incalzita...sa stii ca este adevarat!
Callyope
Postat pe 18 Martie 2009 21:10
De la: Rozaria, la data 2009-03-15 20:55:04 De citeva luni prin intermediul internetului l-am regasit pe barbatul care a fost prima mea dragoste si de care am ramas indragostita pina in prezent. Eu nu sunt casatorita, el are o relatie cu o femeie, de care spune ca nu este legat sentimental dar o stimeaza pentru ca este mama copiilor lui...Oricum au urmat zile intregi de declaratii de dragoste, amintiri, pareri de rau, visuri, planuri.....Suntem la mii de kilometri, nu ne-am mai vazut de 10 ani dar as vrea mult sa-l revad...Problema e ca de la un timp am simtit o schimbare in comportamentul lui, tot mai rar ma suna, cind il chem eu spune ca este ocupat, are probleme, in acelas timp imi trimite mesaje in care imi spune ca ma iubeste si se gindeste la mine....nu stiu um sa interpretez acest comportament, la fel nu stiu cum sa ma comport eu....niciodata nu m-am gindit ca as putea fi in rolul unei femei care se implica in familia altora, sufar din acest motiv si plus la aceasta nu stiu cum sa procedez...inima imi spune una, ratiunea - alta....la fel ca multi ani in urma....atnci am ascultat ratiunea, acum ce ma sfatuiti sa fac?


Citesc randurile unei femei care in primul rand nu are respect fata de institutia casatoriei, nu mai vorbesc de propriul sot si descopar un om fara nici un fel de valoare. Gandeste - te la un lucru: in cazul in care sa spunem, ai relua relatia cu prima ta dragoste, VEI FI IN STARE SA - I PRIVESTI COPIII IN OCHI?
kudika019420
Postat pe 5 Mai 2009 18:08
Mai bine iti asculti ratiunea, asta este parerea mea. Oricum, multa bafta, sa fii linistita si fericita!
carinio10
Postat pe 5 Mai 2009 23:08
Viata nu se reinnoada de parca nimic nu ar fi fost. Nici tu nici el nu mai sunteti oamenii de acum 10 ani. Este o iluzie. Pune-ti prioritatile in ordine!
Kathara
Postat pe 5 Mai 2009 23:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
barbatii casatoriti 18 De la: morticia_adams 19 Iulie 2009 00:20
Haideti sa barfim barbatii! 174 De la: Barbie30_ 17 Ianuarie 2011 02:57
Cum il recastig? 4 De la: Hummingbird 2 August 2009 05:52
Dame de lux 1 De la: kudika_9306 27 August 2012 14:43
comportament diferentiat 31 De la: dianushka86 22 Octombrie 2009 12:32