Setari Cookie-uri

DRAGOSTE DE La distanta...distanta bat-o vina?sau totul se invarte in jurul banilor

Salutla toti si toate:P!!ok,am si eu o problema si ma gandeam ca poate ma puteti ajuta careva cu vreun sfat ca eu am ramas fara idei.Uitati povestea:de un an si ceva vb cu un baiat care l-am intalnit p mirk,dupa ce am venit din italia am fost la el a fost si el la mine in fine de un an si ceva tot fac naveta turda(cluj)-fieni(DB).Acum d 2 luni de zile aproape 3 azi-maine eu sunt acasa la mine el la tac-so mare,de vreo 2 zile ne-am certat rau era sa ne despartim din cauza faptului ca el nu vrea sa riste sa plece din orasul lui si sa vina la mine,pt ca daca el pleaca tac-so mare il dezmosteneste si nu il mai primeste acasa.Treaba e ca din cate am auzitsi am ainteles de la el casa dupa ce moare batranu ii ramane lui.chestia e ca are 80 d ani si e f greu sa ma inteleg cu el mai ales ca o is ardeleanca si el e muntean,e batran si stiti cum is batranii,mai rau ca si copii mici.eu m-am saturaT S TOT FAC NAVETA SI NU AS STA LA TACS-O MARE MAI BINE E SA DAM DOAR NOI 2 DAR DIN PACATE NU SE POATE.poate aveti voi 2 vreo solutie ca yo AM RAMAS IN PANA D IDEI.NU MAI E CA P VREMEA LUI CAUSESCU SA TE CASATORESTI TANAR MACAR ALA FACEAN CEVA T TINERII CASATORITI LE DADEA D MUNCA SI UN ACOPERIS DEASUPRA CAPULUI.VA MULTUMESC ANTICIPAT SI VA ASTEPT CU COMM SAU SUGESTI.POOP
BEBELINO23
Postat pe 18 Martie 2009 03:34
Inarmeaza-te cu multa rabdare!Oamenii traiesc in relatii si la distanta, e normal si firesc sa simti nevoia fizica de celalalt mai ales atunci cand iubesti, dar gandeste-te ca si bunicul lui are nevoie de el, iar el trebuie sa il ingrijeasca.Referitor la naveta e intr-adevar si chinuitor si costisitor, o solutie ar fi sa le rariti pana veti ajunge sa va mutati impreuna.Acum mai intervine si faptul ca tu nu te intelegi cu el din cauza diferentelor de regiune.Eu am citit cu dificultate si totusi te-am inteles intr-un final, ceea ce vreau sa spun e ca daca iti doresti ceva cu adevarat nu conteaza din ce zona geografica esti.Nici presiuni nu poti sa faci asupra lui pentru ca nu ai vrea sa se decida intre tine si bunicul lui.Momentan are de la bunicul lui o asigurare ca va avea in viitor o casa, ceea ce nu este deloc de neglijat, si daca ai destula rabdare si incredere in el, poate sa fie viitoarea voastra casa.Detaliile doar voi le cunoaste-ti, dar cel mai probabil ar fi, ca el tine la tine si tine si la bunicul lui, de aceea iti sugerez sa fii alaturi de el si sa il sustii, in caz contrar el va fi pus in situatia sa decida in defavoarea relatiei voastre, invocand lucrurile pe care le-ai spus si tu, pe care nu stiu daca ti le dai seama foarte bine de ele, si anume naveta, locuinta , diferenta de etnie, etc.Iti urez sa il iubesti pe atat de mult pe cat spui indirect ca o faci.
citystella
Postat pe 18 Martie 2009 04:00
De la: BEBELINO23, la data 2009-03-18 03:34:48Salutla toti si toate:P!!ok,am si eu o problema si ma gandeam ca poate ma puteti ajuta careva cu vreun sfat ca eu am ramas fara idei.Uitati povestea:de un an si ceva vb cu un baiat care l-am intalnit p mirk,dupa ce am venit din italia am fost la el a fost si el la mine in fine de un an si ceva tot fac naveta turda(cluj)-fieni(DB).Acum d 2 luni de zile aproape 3 azi-maine eu sunt acasa la mine el la tac-so mare,de vreo 2 zile ne-am certat rau era sa ne despartim din cauza faptului ca el nu vrea sa riste sa plece din orasul lui si sa vina la mine,pt ca daca el pleaca tac-so mare il dezmosteneste si nu il mai primeste acasa.Treaba e ca din cate am auzitsi am ainteles de la el casa dupa ce moare batranu ii ramane lui.chestia e ca are 80 d ani si e f greu sa ma inteleg cu el mai ales ca o is ardeleanca si el e muntean,e batran si stiti cum is batranii,mai rau ca si copii mici.eu m-am saturaT S TOT FAC NAVETA SI NU AS STA LA TACS-O MARE MAI BINE E SA DAM DOAR NOI 2 DAR DIN PACATE NU SE POATE.poate aveti voi 2 vreo solutie ca yo AM RAMAS IN PANA D IDEI.NU MAI E CA P VREMEA LUI CAUSESCU SA TE CASATORESTI TANAR MACAR ALA FACEAN CEVA T TINERII CASATORITI LE DADEA D MUNCA SI UN ACOPERIS DEASUPRA CAPULUI.VA MULTUMESC ANTICIPAT SI VA ASTEPT CU COMM SAU SUGESTI.POOP


pai e mai complicata treaba, ideea este ca nici el nu poate renuntza la mosterine k? si nu trebuie sa te pui in unghii pentru asta. daca e sa fie sa ramanetzi impreuna cu atat mai bine, din ce intzeleg eu aici nu prea te strofoci cu mare iubire pt el? sau pt tine unde-s doi puterea creste? asteapta si timpul le va spune pe toate.
cristi_nne
Postat pe 18 Martie 2009 08:33
nu ma intelegeti greesit eu il iubesc fff mult cu toate ca el mi-a facut mai multe chestii dar pt aia am trecut cu vederea nu o data ci d 2 ori eu vroiam sa il aducaiai ca sa fie departe d o anumita persoana din trecutul lui la care el inca mai tine si iubeste cu toate ca nu mai e in tara pers respectiva de cate orivine in tara se vad si nu numai,cu bunicul lui nu am nimik dar el vroia o fata din oras de la el si nicidecum din alt oras,vroia si vrea ce e mai bun pt nepotul lui asta inteleg.de aceea am hatarat ca ma voi duce la el imi voi cauta de munca acolo si om vedea ce se intampla pe viitor.cum am zis si la inceput eu il iubesc enorm d mult dar el in momentul d fata tre sa isi puna ordine in ganduri si sa se gandeasca bine la ceea ce vrea de la viata si de la relati asta,ca eu i-am spus parerea mea si ce am de gand sa fac.
BEBELINO23
Postat pe 18 Martie 2009 18:31
Buna,Bebelino!N-am inteles care e treaba ca tu esti ardeleanca si batranul muntean.Care e chestia cu asta?Si alta intrebare?De ce nu te-ai intelege cu batranul?Ai mai incercat?Sau crezxi tu ca n-o sa te intelegi?Iar daca relatia ta cu respectivul pt care faci naveta asta scartzaie de ce mai vrei sa fiti impreuna?S-a pus problema sa fiti impreuna sau tu vrei asta?N-ar strica o casa,mai ales in vremurile astea si nu se obtine fara efort.Daca tu crezi ca e prea mare efortul de a sta cu bunicul lui atunci alege.Sunt cateva intrebari de raspuns nu mie,ci tie insati.Trebuie sa te gandesti foarte bine.ASta e sfatul meu.Si,da...din pacate nu totul,dar multe se invart in jurul banilor.Succes!

Postat pe 18 Martie 2009 21:30
De la: BEBELINO23, la data 2009-03-18 18:31:04nu ma intelegeti greesit eu il iubesc fff mult cu toate ca el mi-a facut mai multe chestii dar pt aia am trecut cu vederea nu o data ci d 2 ori eu vroiam sa il aducaiai ca sa fie departe d o anumita persoana din trecutul lui la care el inca mai tine si iubeste cu toate ca nu mai e in tara pers respectiva de cate orivine in tara se vad si nu numai,cu bunicul lui nu am nimik dar el vroia o fata din oras de la el si nicidecum din alt oras,vroia si vrea ce e mai bun pt nepotul lui asta inteleg.de aceea am hatarat ca ma voi duce la el imi voi cauta de munca acolo si om vedea ce se intampla pe viitor.cum am zis si la inceput eu il iubesc enorm d mult dar el in momentul d fata tre sa isi puna ordine in ganduri si sa se gandeasca bine la ceea ce vrea de la viata si de la relati asta,ca eu i-am spus parerea mea si ce am de gand sa fac.


pai asta e, nu hotari numai tu, luatzi hotararea amandoi. vezi ce planuri are si el si vedetzi ce se intampla.
cristi_nne
Postat pe 19 Martie 2009 09:12
bebelino... fi sigura ca va doriti amndoi in egala masura sa locuiti impreuna.....daca el nu e sigur nu incerca sa te impui cu forta pentru ca nu e usor......nu e usor nici sa lasi in urma totul si sa o iei de la capat in alt oras ....o faci doar pentru cine merita cu adevarat....el ar trebui sa te iubesca pe tine nu trecutul.....sa te respecte si sa ia o decizie impreuna cu tine......gandeste-te bine inainte sa faci un pas asa mare ....mai ales daca zici ca a facut unele greseli sa nu cumva sa le repete .....si nu inteleg treaba cu fosta ...cum adica de cate ori vine in tara se intalnesc? DE CE? mai are vre-o relatie cu ea?.....o iubeste pe ia?....tu ce reprezinti pentru el?.......raspunde-ti la aceste intrebari , daca nu gasesti raspuns intreaba-l pe el si dupa ia decizia corecta pentru tine.....MULTA BAFTA.
ferero
Postat pe 12 Mai 2009 04:33
Mai e dificil dar ar trebui sa-l intelegi,,eu nu cred ca are vre-o legatura mostenirea,,,batranul mai are pe cineva?sau doar el il poate ingriji...trebuie sa te gandesti si la batranel,,,nu il poate lasa singur,,are 80 de ani,,,are nevoie de cineva aproape,,Din experienta iti spun ca daca va iubiti si aveti rabdare o sa treceti voi peste toate,,,,,
cris007
Postat pe 26 Mai 2009 22:51
De la: ferero, la data 2009-05-12 04:33:34bebelino... fi sigura ca va doriti amndoi in egala masura sa locuiti impreuna.....daca el nu e sigur nu incerca sa te impui cu forta pentru ca nu e usor......nu e usor nici sa lasi in urma totul si sa o iei de la capat in alt oras ....o faci doar pentru cine merita cu adevarat....el ar trebui sa te iubesca pe tine nu trecutul.....sa te respecte si sa ia o decizie impreuna cu tine......gandeste-te bine inainte sa faci un pas asa mare ....mai ales daca zici ca a facut unele greseli sa nu cumva sa le repete .....si nu inteleg treaba cu fosta ...cum adica de cate ori vine in tara se intalnesc? DE CE? mai are vre-o relatie cu ea?.....o iubeste pe ia?....tu ce reprezinti pentru el?.......raspunde-ti la aceste intrebari , daca nu gasesti raspuns intreaba-l pe el si dupa ia decizia corecta pentru tine.....MULTA BAFTA.




Dragostea NU se impune. NU face GRESEALA pe care ai spus ca vrei sa o faci
Cand un barbat iubeste pe o alta si NU vine de la el propunerea de a te muta ''cu el!!!'' si nu doar in orasul lui si ti-a mai si facut si demonstrat ca are o alta preferinta mai veche - AICEA NU SE PUNE PROBLEMA batranului! NU! Aici PROBLEMA este chiar EL !!!
Printr-o treaba asemanatoare am trecut si eu (doar ca in aceeasi localitate) si am incercat ''sa ma impun'' daca pot sa o numesc asa (???) caci eu am stat doar de vorba cu el in cateva randuri de-a lungul anilor pentru a incerca sa inteleg ce se petrece in sufletul si mintea lui, lasand insa ca totul sa vina de la el, si au venit DOAR PROMISIUNI, cand ma asteptam mai putin, dar nu s-au concretizat in nici un fel ...
Ai vre un copil cu el? RENUNTA! Chiar si daca ai un copil, RENUNTA! EL nu va fi in stare niciodata sa ia o decizie, decat daca stii ''sa il joci'', sa-l faci sa se indragosteasca de tine .... NU stiu, eu nu ma pricep la scenarii din acestea.
Eu inteleg ca atat timp cat ceva vine din SUFLET, atunci NU EXISTA BARIERE.
Sau poate ca a incercat chiar EL sa ''ma joace'' pe mine, sa se asigure ca il iubesc?



Este genul de om care NU este in stare sa ia nici o decizie? Are adica asemenea probleme si in alte domenii? Vezi, mai depinde si de om, dar chiar si asa daca ar fi (cum a fost si in cazul meu) RENUNTA!!!

O SINGURA VIATA AI !!!

~ ~ ~

INCHIDE OCHII, scumpa fata luptatoare si iubitoare.
CUM TE PERCEPI PE TINE INSATI, PROPRIUL TAU CORP? Te simti inalta? Puternica? Miniona? Plapanda? Plina de energie, de viata ce se vrea traita? Te simti melancolica? Trista?
CUM TE PERCEPI PE TINE INSATI?

IMAGINEAZA-TI CA TE VEZI PE TINE INSATI INTR-O OGLINDA, stand asa cu ochii inchisi, IN MINTEA TA. CE VEZI ???
CUM APARE FAPTURA TA in oglinda din mintea ta? ESTI MULTUMITA DE CEEA CE REGASESTI IN ACEASTA IMAGINE? Daca esti multumita, ESTE BINE! Daca NU esti multumita, iarasi ESTE BINE!

FII MULTUMITA CU TINE INSATI !!!

INVATA SA TE SIMTI BINE CU TINE INSATI, SA ITI SIMTI PROPRIUL ECHILIBRU sau SA-TI SIMTI eventualul DEZECHILIBRU / nemultumire.

DE CE OARE TE AFLII IN ACEA STARE (daca este una de nemultumire/dezechilibru)???
DACA ESTE DIN PRICINA TA, CE ANUME ESTE ACEA (mai putin) CALITATE? CHIAR TE NEMULTUMESTE, SAU ESTE TOTUSI DE VRE UN FOLOS chiar si ea (asa)?

(Spun toate acestea pentru ca, STIU din propria-mi experienta ca neintelegerile cu ceilalti, lipsa acestora de comunicare - ori TU nu poti smulge cu clestele cuvintele - te pot duce foarte usor spre propriul dezechilibru, TU incercand sa percepi cealalta persoana asupra motivelor si trairilor ei/lui, persoana care clar ''dezechilibrata'' fiind cu sine insasi, iar TU IUBINDU-L ... te incarci cu, sau mai bine spus te scurgi de propria-ti energie total INUTIL

LASA-L deci! SA-SI REZOLVE PROPRIILE PROBLEME, in viata asta daca o reusi ...

O VIATA AVEM, si ne-a fost data sa CONSTRUIM ceva PRIN VIATA ACEASTA.

Eu, ce am rezolvat, pe langa miracolul ce l-am asteptat de a avea proprii copii?
AM UCIS ORICE URMA de viata IN MINE INSAMI !

Exact cum spuneam mai inainte. AI GRIJA deci CU CINE TE INSOTESTI, CA SA ''CONSTRUIESTI''

Pe cei IMPOTMOLITI IN PROPRIILE LOR MLASTINI, nu ai cum sa-i ajuti ORICE AI FACE TU
DACA CINEVA NU SE POATE AJUTA PE SINE, va reusi poate doar sa TE DOBOARE SI PE TINE, daca TE INCURCI in itele lor - oricat ai crede TU ca esti de rezistenta, si de bine intentionata, de luptatoare ...

RENUNTA in favoarea voastra, a amandoura.

~ ~ ~

Ceea ce ne este dat, pana la urma tot se va intampla ...
De copil m-am tot intrebat, CE-i CU ''LEGATURA'' ACEASTA dintre oameni? Trebuie sa se INTAMPLE neaparat? Doar pentru ca ne dorim noi asa? ???
SAU putem foarte frumos SA IUBIM si FARA SA NE ATASAM???

SE POATE!
SE POATE SI ESTE CEA MAI FRUMOASA DRAGOSTE, totdeauna!
Indiferent de ''NEVOI'', NU trebuie sa ne LEGAM unii de altii - sa ne incatusam, NU!

COPII vor creste foarte bine si cu un singur parinte - importanta este ARMONIA, echilibrul de care-ti spuneam mai la inceput :)
ARMONIA nu se regaseste in PASIUNE, si nici decum intr-o pasiune neimpartasita ...

IAR VIATA inseamna ARMONIE. COPII au nevoie de ARMONIE. Lumea intreaga chiar de este intr-o continua miscare, transformare ... IN SINE, ORICE ESTE VIU - SAU SE VREA A FI VIU - IN SINE, IN ESENTA SA SE REGASESTE INTR-O ANUMITA ECUATIE DE ARMONIE, rostul a tot si a toate cate sunt.

Fiecare alege in cele din urma ce i se potriveste, oricate eforturi ar face sa ''se schimbe'' !?
Doar ca fiecare are propriul sau RITM ... si propriul DESTIN. Este MINUNAT ca uneori mai interferam unii cu altii in cale noastra, dar IN CELE DIN URMA, AJUNGEM CU TOTII, fiecare pe propriile cai, LA UN PUNCT COMUN.

CEEA CE INCA eu NU STIU ESTE
CUM OARE VOM FII ACOLO, la finalul din inceputul a ceea ce urmeaza, daca are vre-o importanta ...?
VOM FII singuri IN REALIZAREA NOASTRA ??? sau poate
VOM FII CU TOTII, uniti INTR-O DRAGOSTE UNIFICATOARE, IMPARTIALA, TOTALA ...???

Asa ca DE CE SA NE ''OMORAM'' ATATA DIN ''dragoste''?

De aceea insa,
SA IUBIM.

agoldfish
Postat pe 11 Iulie 2009 01:52
Avem tendinta sa decidem pentru altii crezand ca ei nu se descurca, incercarea moarte nu are spunea cineva, lasa-l sa vezi daca reuseste, poate va face totul mult mai bine decat ai face-o tu. E posibil sa avem surprize placute de la ceilalti daca avem rabdare si avem incredere in ei. Dragostea nu are frontiere, dar rabdarea si comunicarea dintre cele doua trebuie sa fie prezenta.
citystella
Postat pe 13 Iulie 2009 07:02
Mda, gelozia comuna a femeilor pe familia "lui", pe care - nu pot sa pricep de ce - ele nu vor si pace sa o considere si a lor. Nu le dau nici o sansa, si cauta orice scuza, oricat de penibila ca sa dea vina tot pe ei, pe famile adica...

Cum spunea cineva mai sus, scuza cu "ardeleanca" si "munteanul" e ridicola. Tu nici nu-l vezi ca pe un om, ci ca pe o piedica (crezi tu) in calea fericirii tale. O piedica cu casa. Nu vrei sa-l vezi pe amaratul ala de bunica-su ca pe o PERSOANA batrana care maine-poimaine poate avea o problema de sanatate, sa cada si sa moara singur in casa fara sa aiba pe cineva care sa-l ridice si sa-l puna in pat?

Asa ai vrea sa fii tratata de catre nepotii tai cand o sa fii batrana? Sa te lase sa crapi in casa si sa se duca dupa prima nauca plina de venin care le spune "vino cu mine"? Sau iti imaginezi ca tu n-ai sa fii batrana niciodata?

Daca spui ca il iubesti "ffff mult", cum poti fi asa?

Pe de alta parte, nu e normal ca bunicul, odata lasat de izbeliste, sa puna casa pe numele altui nepot sau ruda, care ar avea bunatatea sa nu-l lase singur si sa stea acolo, sa-i dea un pahar cu apa si o farfurie de supa, in ultimele lui zile?
Dor_a
Postat pe 13 Iulie 2009 09:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
oare mai exista undeva in lume o fata care vrea iubire ( dragoste ) 30 De la: cosmin120189 23 Aprilie 2010 17:19
ma puteti ajuta 5 De la: kudika_nikole 23 Decembrie 2011 21:13
casatorie si inscriere la facultate :p 11 De la: greierash 1 Iulie 2009 01:51
poate da... poate nu.. 14 De la: Sibel_16 1 Februarie 2011 15:53
care credeti ca este varsta propice pentru a deveni mama???? 142 De la: diana3289 27 Ianuarie 2010 11:30